Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko
  • »sanjiva« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 18. Mart 2007

Poucni odlomci iz knjiga "pricice"

Jednostavno nisam znala gdje da smjestim ovu pricu , ali cilj je da ovdje u ovom topicu napisemo odlomke prica ili iz knjiga koje smo citali kao podsjetnik na kvalitet zivota , ljudi i svega sto svajkodnevnica nosi sa sobom..

A evo i jedan tekst jako poučan i dubok iz knjige SRCE autora Edmond De Amicis o majci...Pročitaj isplati se ..nećeš se pokajati jer svi smo mi Enrico iz navedene priče

MOJA MAJKA

Pred učiteljicom svoga brata bio si nepažljiv prema svojoj majci , uskratio si joj poštovanje koje joj duguješ. Neka se to više nikada ne dogodi , Enrico , nikada više! Jedna tvoja nesmotrena riječ ubola me u srce kao da su mi strijelu u nj odapeli. Prisjetio sam se tada kako je tvoja majka prije koju godinu svu noć probdjela uz tvoju posteljicu , osluškivala tvoje disanje , od očaja gorko plakala i drhtala kao prut na vodi , sve od pusta straha da te ne izgubi. Bojao sam se da će pamet izgubiti.

Kad se svega toga sjetim , jeza me hvata zbog tebe. Ti da uvrijediš svoju majku? Majku koja bi žrtvovala godinu dana sreće da od tebe makne časak bola - majku koja bi radi tebe prosila te i život svoj dala samo da tvoj sačuva!

Čuj me , Enrico , i dobro upamti ovo što ću ti reči: znaj da te čekaju mnogi teški dani u životu , a od svih najteži će ti biti onaj kada izgubiš majku. Kada odrasteš i postaneš čovjek , kada budeš prolazio kroza životne bure i oluje , zazivaćeš majku tisuću puta , nošen silnom željom da načas čuješ njezin glas i da opet vidiš njezine raskriljene ruke koje te dočekuju u zagrljaj , da se tako isplačeš kao malo dijete što je ostalo bez zaštite i bez utjehe.

Eh , što li će tada u tvoje sjećanje navirati svaki gorki trenutak kada si joj nanosio bol , i koliko će te , nesretniče , savijest zbog toga peći!

Ne nadaj se sreći ni vedrini u životu ako majku ojadiš i ražalostiš. Možeš se pokajati , moliti je za oproštenje , držati svetom uspomenu na nju - ali sve uzalud : savijest će te mučiti , mira ti neće dati. Ona blaga slika majke , onaj dobri , plemeniti lik navijek će ti biti tužna uspomena , tuga i prijekor dušu će ti razdirati.

Pamet u glavu , Enrico!
[u]Jer znaj , ljubav i poštovanje prema majci nešto je najsvetije među svim ljudskim osjećanjima. Nesretnik je onaj koji taj osjećaj pogazi! I sam ubojica koji svoju majku poštuje još čuva nešto čestito i plemenito u srcu. A s druge strane i najslavniji čovjek koji bol zadaje majci i koji ju vrijeđa , samo je divljak i ništarija.[/u]

I zato , Enrico , neka ti iz usta više nikada ne poteče nesmotrena , gruba riječ , što bi uvrijedilla onu koja ti je život dala . A ako bi ti se iakada takva riječ omakla , bacit ćeš se majci do noga , ne u strahu od oca , nego vođen vlastitom savijesti , i zamolit ćeš roditeljku da ti cjelovom oproštaja izbriše sa čela biljeg nehaja i mrlju nezahvalnosti.

Volim te , sinko moj , najljepša si i najmilija nada mog života , ali bih radije da te vidim mrtva negoli nezahvalna prema majci.

POKAZIVATI NESTRPLJIVOST SPRAM VLASTITIH RODITELJA NE DA JE SAMO KRAJNJA NEULJUDNOST NEGO JE TO I GRIJEH I PRIJESTUP.

Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

2

Subota, 28. Juli 2007

IZVUCIMO POUKU

Covjek je pozivao svoga poznanika u dzamiju. Bio je petak i odjekivao je dzumanski ezan. “Podji sa mnom u dzamiju”, rece mu. “Petak je trebamo klanjati dzumu.” “Ti znas da ja ne idem u dzamiju”, rece mu poznanik. “Znam, ali bas me interesuje koji je razlog?” “Sta ja znam”, rece. “Mozda malo utice okolina, a i svakako izbjegavam da mi se pegla na pantalonama pokvari prilikom saginjanja u namazu.” Covjek se nasmija. Rece:”Vjerovatno se salis. Zar zbog toga odustajes od odlaska u dzamiju?” “Potpuno sam ozbiljan, odgovori mu poznanik.”Znas da mnogo vodim racuna o odjeci i da mnogo volim zelenu odjecu.” I zaista je bilo tako. Cisto i lijepo bi se nosio, na sebi bi uvijek imao nesto od zelene odjece koja je bila ispeglana. “Dobro”, rekoh. “ Da li si ikad bio u dzmiji?” “Dok sam bio dijete isao bi ponekad sa dedom, ali tada nisam mislio na pantalone, no sada cisto sumnjam da bi otisao.” Covjek je bio razocaran i porazen zbog ovoga sto je cuo. Pokaja se uopce sto je pocinjao razgovor. Medjutim, dva mjeseca kasnije, covjek je cuo da mu je poznanik, ipak dosao u dzamiju, te odmah ode tamo. Uistinu, poznanik je bio u dzamiji, ispred svih poredanih safova i opet na sebi imade zeleno odijelo. Covjek mu se polako priblizi i tihim glasom ga upita:”Rekao si da neces doci u dzamiju?” Poznanik mu nista ne odgovori. Lezao je na tabutu prekriven zelenim prekrivacem, pripremljen za dzenazu.”

[SIZE=2]KLANJAJ PRIJE NEGO STO TI SE KLANJA DZENAZA...[/SIZE]
[SIZE=3]KLANJAJ PRIJE NEGO STO TI SE KLANJA DZENAZA...[/SIZE]
[SIZE=4]KLANJAJ PRIJE NEGO STO TI SE KLANJA DZENAZA...[/SIZE]

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

3

Subota, 28. Juli 2007

Knjige islamske historije pripovijedaju priču o čovjeku koji se zvao Ebu Nasir es-Sajjad. Bio je to siromašan čovjek. Jednog dana je ušao u džamiju i poočeo plakati zbog svoga siromaštva i neimaštine. Imam džamije ga upita za razlog, a on mu kaza da je ostavio svoju porodicu bez imalo hrane. Imam mu reče: ''Pođi sa mnom na more, klanjaj dva rekata i zabaci svoju mrežu.'' 0n tako i učini i u mrežu se ulovi velika riba. On je prodade i za njenu vrijednost kupi pogaču za svoju porodicu. Vraćajući se kući, čovjek srete dijete sa majkom koji su gladni gledali u pogaču koju je on nosio. On im dade pogaču, pa se dijete nasmija i majka pusti suzu. Tako se vrati kući bez ičega. Ne prođe nekoliko sati kada na vrata pokuca neki čovjek koji mu donija imetak koji je njegov otac ostavio na samrti. Nakon toga je sa tim imetkom pokrenu trgovinu tako da je uznapredovao i dnevno je dijelio kao sadaku hiljadu dirhema.
Jedne večeri usnio je kako polaže račune za svoja djela. Ali njegova loša djela su pretezala nad dobrim. Vidio je da su njegova djela pomiješana, nekada sa licemjerstvom, nekada sa divljenjem. Ali kada je na vagu stavljena pogača koju je udijelio, suza majke i osmjeh djeteta, njegova dobra djela pretegoše i tako on, zahvaljujući tome što je Allah Eš-Šekur, što za mala djela nagrađuje višestruko, uđe u Džennet.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 29. Juli 2007

Razmisli:

Pa ko si ti da se oholis nad Allahom Uzvisenim?
Pa ko si ti da odbijes pokornost Uzvisenom Stvoritelju?
Pa ko si ti, draga sestro, da odbijes pokrivanje hidzabom?
Ko si ti da odbijes obavljanje namaza?
Zar si zaboravio da je bilo vrijeme kada nisi postojao?
„Zar je davno bilo kad covjek nije bio pomena vrijedan?“ (Insan. 1.)

Amr Halid

ubogar

Početnik

(10)

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 03. Septembar 2007

S: Nije mi do kraja jasna jedna stvar... zbog čega bi autentičan čovek uopšte bio odbačen i
osuđen od strane biio kojeg društva?
Sah: Pitaj razapetog Isusa. Pitaj obezglavljenog Suhravardi-ja, otrovanog Sokrata,
iskasapljenog Haladža. Društvo je svakog od njih proglasilo opasnim po vlastitu stabilnost.
Oni su simbolisali sve što društvu nedostaje, i premda nijedan učitelj ne zagovara prevrat
i revoluciju, društvo ih ili ignoriše ili ekskomunicira. Zbog toga je jedan od učitelja govorio:
\"Nisi realizovao sebe sve dok te hiljadu pravovernih, poštenih i dobroćudnih ljudi ne
proglasi ili za đavola ili za prevaranta ili za luđaka. Ako imaš prijatelje oko sebe, to je
pouzdan znak da lažeš, jer ako ljudima govoriš istinu, kako onda možeš imati prijatelje?\"
Masa opijena snovima, ne može da toleriše onoga koji sam prevazilazi zadate idole, zadate
vrednosti, život koji mu se nameće.

ubogar

Početnik

(10)

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

6

Utorak, 04. Septembar 2007

S: Nije mi do kraja jasna jedna stvar... zbog čega bi autentičan čovek uopšte bio odbačen
Sah: Pitaj razapetog Isusa. Pitaj obezglavljenog Suhravardi-ja, otrovanog Sokrata,
iskasapljenog Haladža. Društvo je svakog od njih proglasilo opasnim po vlastitu stabilnost.
Oni su simbolisali sve što društvu nedostaje, i premda nijedan učitelj ne zagovara prevrat
i revoluciju, društvo ih ili ignoriše ili ekskomunicira. Zbog toga je jedan od učitelja govorio:
"Nisi realizovao sebe sve dok te hiljadu pravovernih, poštenih i dobroćudnih ljudi
proglasi ili za đavola ili za prevaranta ili za luđaka. Ako imaš prijatelje oko sebe,
pouzdan znak da lažeš, jer ako ljudima govoriš istinu, kako onda možeš imati prijatelje?"
Masa opijena snovima, ne može da toleriše onoga koji sam prevazilazi zadate idole, zadate

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 16. Septembar 2007

Citirano

Orginalno od ubogar
S: Nije mi do kraja jasna jedna stvar... zbog čega bi autentičan čovek uopšte bio odbačen
"Nisi realizovao sebe sve dok te hiljadu pravovernih, poštenih i dobroćudnih ljudi
proglasi ili za đavola ili za prevaranta ili za luđaka. Ako imaš prijatelje oko sebe,
pouzdan znak da lažeš, jer ako ljudima govoriš istinu, kako onda možeš imati prijatelje?"

Ubogar, ovo je tvoje, ili odakle je?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

8

Utorak, 25. Septembar 2007

[SIZE=3]Ljubav

Covek umire i odlazi na nebo.
Andjeli mu kazu:"Odvescemo te u raj, ali prvo da ti pokazemo pakao."
Odvode ga na mesto sa velikom sredisnjom posudom punom kasaste hrane. Oko posude su jadne i gladne osobe. Svaka od njih ima kasiku dugacku po tri metra. Hranu mogu dobaviti, ali je, zbog duzine, ne mogu prineti ustima. I tako, ove pateticne osobe gladuju pored izobilja hrane.

Zatim ga andjeli odvode u raj.
Na njegovo iznenadjenje, ugleda istu scenu. Ponovo gigantska posuda sa hranom, ponovo ljudi sa kasikama od tri metra. Samo ovi su zadovoljni, srecni, nasmejani i zdravi.
"Zasto? U cemu je razlika da su ovi ljudi srecni i siti?", upitao je andjele.
"Pa zar ne vidis?", upitali su ga.
Kada je pazljivo pogledao primetio je da svaka osoba hrani kasikom susednu.

"Ovdje ljudi hrane jedni druge. Oni su naucili put ljubavi."
[/SIZE]
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 27. Septembar 2007

Ti i ja
Setaju dva mudraca mostom i gledaju u reku.

- Pogledaj ribe kako se veselo pracakaju, vidi se da su srecne.- rece jedan.
- Odakle ti znas sta je njihova sreca kad nisi riba? - rece drugi.
- A odakle ti znas da ja ne znam, kad ti nisi ja ?! - odgovori prvi.
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

Social bookmarks