Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 03. Septembar 2003

Povodljivost

Da li ste nekad razmisljali o ovoj osobini? Cinjenica je da postoje ljudi koji su skloni uticajima (povodljivi) i oni koji to nisu. Sta vi mislite, da li je u pitanju genetika, vaspitanje ili nesto sasvim drugo?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

2

ljudi koji su skloni uticajima (povodljivi) ?

Ja nisam bas nasigrunija da znam sta ova rec tacno znaci :O ali cu reci sta ja pod njom podrazumevam ( ako gresim molim vas ispravite me i objasnite mi pravo znacenje reci? :) )

Verujem da povodljivost ima veze sa nedostatkom samopouzdanja, nesigurnoscu u sebe, nedostatkom sopstvenog misljenja o pojedinim stvarima, neodlucnoscu...
Ne znam bas gde da svrstam osobe koje su povodljive ?( One onako uopsteno gledano nisu lose osobe ( mozda su najgore za sebe) ali ih nekako ne mogu ni mesati sa ostalim osobama. One su nekako slabije cak i onda kada ne zele nesto da urade-kazu cine to i protiv svoje volje, jer je mozda neko drugi ( neko uticajniji) ucinio tako.Mozda njih nakon takvih "spontanih" postupaka i savest muci, a mozda i ne ...

Sto se pitanja genetike tice ja kao najobicniji laik ovog naucnog polja mogu reci samo da je po mom slobodnom misljenjui ovakvu osobinu vrlo verovatnije steci nego biti rodjen sa njom ili je naslediti. Mesto rodjenja, okruzenje, detinjtsvo, uslovi zivota ... mislim da uticu na pojavu ove osobine kod nekih ljudi.

Rado cu citati i nauciti vise o ovome :)

Pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Nisam stvar proucavao ali moja usputna i rekao bih gruba zapazanja se svode na sljedece.

U sustini ljudi su razlicitih jacina karaktera te se uvijek oni slabijeg karaktera povode za onima jaceg.
E sada, mislim da su ovdje bitna dva aspekta:

socijalno-ekonomski - obicno se oni losijeg socijalnog statusa povode za boljima od sebe.
intelektualni - obicno se ljudi povode za skolovanijim od sebe.

Oba aspekta medjutim po mom misljenju determinise treci a to je ideoloski . Obicno se povodimo za onima koji su istih ili slicnih ideoloskih shvatanja. Ako ljudi pripadaju razlicitim ideoloskim pravcima tesko da ce imati uticaja jednih na druge u smislu o kojem je ovdje rijec.

Eto, ja sa pjesnika predjoh na psihologa, sta li je sljedece :).
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 04. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od ed
U sustini ljudi su razlicitih jacina karaktera te se uvijek oni slabijeg karaktera povode za onima jaceg.

Sa ovim se slažem a u formiranju karaktera važni su i nasledni faktori i oni drugi.

Citirano

Orginalno od ed
socijalno-ekonomski - obicno se oni losijeg socijalnog statusa povode za boljima od sebe.
intelektualni - obicno se ljudi povode za skolovanijim od sebe.

Ovo ne mora da znači. Mnoge naučnici intelektualci su se poveli za manje školovanima ali zato jačim ličnostima.
Ni bogatstvo ovde ne igra ulogu.
Jača ličnost se nametne kao vođa i ostali je prate.

Primer za to su mnogi diktatori.

5

Nedjelja, 07. Septembar 2003

pitanjce

em...da li problem povodljivosti treba traziti u licnostima slabijeg karaktera ili su ipak krivi oni sa jacim karakterom koji silom uspeju da masi/pojednicima „nametnu“ svoju volju? :O

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 08. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od pink
em...da li problem povodljivosti treba traziti u licnostima slabijeg karaktera ili su ipak krivi oni sa jacim karakterom koji silom uspeju da masi/pojednicima „nametnu“ svoju volju? :O

Pink, pitanje ti i nije bas vezano za temu jer pokretac nigdje nije pomenuo nametanje volje silom vec je rijec o povodljivosti , sklonosti pojedinaca da budu pod uticajem drugih.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »brat-turcin« je muško

Datum registracije: 16.09.2003

• Poruku poslati

7

Petak, 19. Septembar 2003

...o kako tuznih ljubavi ima...

ne bi trebalo povodljivost vezati sa karakterom ali nisa intelektom jedne osobe.povodljivost treba vezati sa slaboscu.kad se neki ljudi osecaju slbima oni jednostavno trazu najblizeg potencijalnog podvodaca,nekog ko bi ispunio njiva potrazivanja.ütu su naravno i osobe,potencijalni"podvodaci" koji su uvek prisutni u oblastima sa socijalno-ekonomskim krizama.neki od ovis podvodaca se proglasu ili izdajicama ili herojima.
izdajica ili heroj to je definicija podvodaca...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

8

Petak, 19. Septembar 2003

Sve je to lepo al ne mogu da razumem definiciju te slabosti... Na osnovu ovoga što pročitah, ona nije ni deo karaktera ni deo intelekta... šta je onda ?(
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 22. Septembar 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci. Vidite postoje aktivna i pasivna Allahova volja. Pasivna Allahova volja se naziva Meshi´et. Najbolji primjer koji ja znam za to shta je to Allahov Meshi´et je ovaj: Metal je metal, a drvo je drvo. Nemoze se napraviti drvena furuna u kojoj se moze sagorjevati metal, vech obratno, zbog Allahove odredbe odnosno Allahove Volje Pasivne - Meshi´eta. A ako znamo da sve potpada pod Volju Allahovu, onda zakljuchujemo i to da svako ima i svoj sastav. Pa kakav je kome sastav po Meshi´etu Allahovom taj se povodi za onim shto mu po tom Meshi´etu i odgovara. Nash narod ima adet da kaze poneka onu rechenicu kada se dvoje uzmu: "Da Bog da da im se duhe podudare".

Iz knjiga i predaja znamo da je Allah dz.s. iz plechki Ademovih (desna i lijeva) izvadio dushe i rekao za one desne ovi su Dzennetlije a za one lijeve ovi su Dzehennemlije. Nama je naravno skriveno da vidimo to ko je kakav po Meshi´etu, odnosno kome che kakav kraj biti. Ali, da ne skrenem sa teme, u sushtini zelio sam rechi da se ljudi povode za onim shta prijanja i shta se uliva u njih, odnosno shta prihvata njihov sklop da se ulije u njih po Mesh´etu Allahovom. Pas laje pa laje, mi nemozemo traziti od njega da kukuriche i sl.

Ono shto mene ovdje plashi iz ovih postova shto sam ovdje prochitao da se ta povodljivost shvata kao da to samo neke hvata ili ti da samo neki potpadaju pod te osobe. Moje je shvatanje da svako se za nechim povodi. I onaj koji kaze da se ne povodi ni za kim ili ti ni za chim taj se povodi za svojim Egom odnosno radi shta mu je volja i nikog ne slusha i ne slijedi, to je najgora vrsta ljudi. Ne kazem nishta nikome, samo iznosim svoje shvatanje. To su oni koji za sebe kazu da su Samopouzdani. U sebe se uzdaju. A ja se trudim da se uzdam u Allaha dz.s. a ne u sebe, jer ako bih to uradio, onda bih bio kao Faraon koji je spomenut u Kur´anu.

I Allah Uzvisheni Reche Melekima uchinite sedzdzdu Ademu, svi to bez pogovora uchinishe osim Iblisa, on se uzoholi i posta nevjernik.

Eto Iblis prokleti je onaj koji nije htio priznati Adema a.s. za autoriteta i uchiniti mu sedzdzdu, zato je i proklet. E od njega je to SAMOPOUZDANJE. A oni drugi se smatraju slabichima nekim. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 11. Januar 2004

Povodljivost,hm...ja mislilm da je to negativna osobina i da je iskljucivo vezana za katakter neke osobe.
Razmislicu jos malo...ali mislim da je to to. ?(

A sta ti mislis Admine?
Pazi koju igru igras.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 11. Januar 2004

Licno mislim da je povodljivost posledica sklopa razlicitih faktora a ne samo jednog. Broj tih razlicitih faktora po meni nije ogranicen. Iz tog razloga postoje razlicite vrste povodljivosti.
Neke osobe mozemo oceniti kao povodljive u odredjenim aspektima posmatranja, dok u mnogim drugim aspektima ista osoba pokazuje zacudjujucu postojanost u sprovodjenju sopstvenih ideja, koje se razlikuju od ideja vecine.

Pitanje povodljivosti je stoga, po meni, veoma kompleksno i da bi se obuhvatili svi aspekti ove osobine potrebno je jedno sveobuhvatno istrazivanje koje bi se kasnije sigurno moglo iskoristiti za pisanje doktorske disertacije.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 12. Januar 2004

Povodljiv = Labilan ??? :rolleyes:

13

@ šišmiš : Tako nekako ?(

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

14

povodljivost

Arapska narodna poslovica kaze:
"Covek napreduje kao stablo: ljudi ga okruzuju dok je pokriveno plodovima, ali cim plodovi otpadnu, ljudi se razilaze u potrazi za boljim stablom."

Povodljivost bih mogao definisati kao nejak karakter jedne licnosti-labilnost,nesamopouzdanje.
To je dosta izrazeno u Pazaru.
Ljudi su povodljivi, potlaceni bogatim ljudima.
Izigravajuci njihove jako "dobre" prijatelje, gube sopstveno dostojanstvo.
Samopouzdanje se gubi, "potlaceni" zavise od misljenja i shvatanja "bogatih", i samim tim tog trenutka postaju povodljivi idejama drugih. ?(
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

15

Utorak, 13. Januar 2004

Ocigledno je da ljudima tesko pada da se suprostave nekom autoritetu. Ovaj fenomen je promatran americkim socialpsihologom S. Milgram pocetkom 60tih godina. Takozvani, Milgram-Experiment.
Milgram je naredio, da osobe koje su dobrovoljno ucestvovale na tim testovima, drugim osobama nanose bol putem elektro-soka, bez interesovanja za njivohu reakciju na nanesenu bol.
Ovi testovi su dokazali ljudsku spremnost ka potpunoj povodljivosti iako je ovaj test ocekivao jako agresivno i destruktivno ponasanje.
Povodljivost ima korenje vec u detinjstvu, npr roditelji (ili drugi autoriteti) nagradjuju poslusnost a kaznjavaju neposlusnost.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »saggitarius« je muško

Datum registracije: 07.01.2004

• Poruku poslati

16

Srijeda, 14. Januar 2004

Iako vrlo losa karakterna osobina, zastupljena je kod velikog broja ljudi. Moram da se slozim sa svima vama, kada se kaze da je to nedostatak samopuzdanja, nedostatak mozda i inteligencije, materijalne potpore, zatim nedostatak socijalnog dodira, tj. druzenja, kontakata sa ljudima, nedostatak nekog svojeg JA! Svi povodljivi ljudi nemaju svoje JA, dakle nemaju samopostovanja, vec imaju postovanje, mozda i strahopostovanje prema osobama kojima su povodjive, odnosno prema kojima se usmeravaju. To ne moraju da budu samo osobe sa vecim intelektom od njih samih vec osobe, koje drugi mozda smatraju hrabrim, jakim, snalazljivim i tako dalje. Sama povodljiva osoba kada ostane sama, vrlo tesko moze da se snadje u zivotu, jer je oduvek zavisila od drugih i od ponasanja drugih i u skladu sa tim se tako i ponasala, zato takve osobe uvek moraju da budu u drustvu, da bi zadovoljile neki svoj unutarnji mir da tako kazem... ma ovo je tema na kojoj moze da se radi i radi i o kojoj moze dosta da se kaze. Mozda sam nesto i pogresio, ali i to je za coveka zar ne :)
svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 24. Oktobar 2005

Pa svi smo mi na neki nacin povodljivi neko za ovo neko za ono.Zavisi za sta smo podvodljivi i kakve smo licnosti.Svakako da ce na labilnu licnost ta podvodljivost uticati mnogo brze nego na nekoga ko je jaci.
Eto vam primjera u vasem Novom Pazaru.Podijelili ste se na dvije strane(ma znate vi o cemu ja pricam),zapravo jedna grupa se odijelila od vas na cijem se celu nalazi osoba koja zeli da bude dominantna.Ostali su mu bili podvodljivi i krenuli su za njim......
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 19. Novembar 2007

Povodljivost...

Po meni, osobina onih koji nisu skroz sigurni u ispravnost pojedinih, svojih odluka i razmisljanja, pa onda obicno ili kopiraju ili zele da budu kao oni za koje smatraju da su odlucniji, pametniji ili, cak, hrabriji; duhovno i mentalno jaci u onome u cemu je doticni povodljiv.
Mislim da ne mora da znaci da se, generalno, radi o totalno slabom karakteru, ali se (bar po meni) radi o slabosti u odredjenim, pojedinacnim osobinama kod istog.
Ne osudjujem takve osobe, jer mislim da nisu obavezno i pokvarene, ali mi ih je zao, jer nikada nece biti sami svoji.
Smesno je i zalosno kad vidis coveka (fizicki i psihicki normalan) koji pokusava da bude, recimo kao njegov prijatelj, a totalno su razlicite licnosti, a ovaj se ubi da bude kao on u govoru, stilu, izgledu... :(
Vec je drugo kada je covek svestan svojih gresaka, pa iskreno zeli da ih promeni, pa onda trazi savet od drugoga, shvati taj savet i zeli da ga iskreno primeni.
Kopiranje drugih ( u najsirem smislu) je nesto sto se odmah otkrije, a i zasto da svi budemo isti, kad je lepse da budemo onakvi kakve nas je Allah dao!?
Lepse je, interesantnije, a i samo nase postojanje dobija smisla. ;)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 19. Novembar 2007

Bas sam o tome sinoc muhabetila s nekima.

Mislim da je uzrok povodljivosti manjak samopouzdanja i samostalnosti, a uzrok tome lezi u vaspitanju i roditeljskom domu.

Licno znam desetine primjera kako roditelji djecu drze sebi uz skut, navikavajuci ih da svako misljenje traze od njih, da njima "polazu racune" o desavanjima u sopstvenom zivotu i sl.

Na moju srecu, ja i djeca iz moje porodice smo rano osamostaljeni, a vaspitani smo na nacin da se na nas gleda kao na licnosti koje imaju svoje misljenje, krivo ili pravo, a ne "mamine i babove" sinove i kceri koje za sve traze konsultacije, misljenje, savjete i pomoc, danas od roditelja, sutra....od bilo koga.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

20

Utorak, 20. Novembar 2007

Zavisi kako gledas na povodljivost. Nije sve ovo ovde pomenuto(bar ja tako mislim) povodljivost. Priznati gresku i videti da nisi u pravu i krenuti drugim putem nije povodljivost.
Za mene su to osobe koje cesto menjaju svoj kurs, cas su jedno ca s drugo ili trece. Imam drugova koji ne mogu da pronadju sebe, pa se povode za drugim , e tu je povodljivost losa osobina koja se ogleda u nesigurnosti.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Social bookmarks