Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

21

Utorak, 18. Mart 2008

Vucja Lokva

Postovani Cihangir najverovatnije da smo nefe-blizni rodjaci.Svakako pripadas brojnoj i postenoj porodici Vuculokvana.
Bosniaco
Neznam otkud ti znas da je poreklo Vuculokvana iz severne Albanije, i to Albanci katolici.Zaboravio si da navedes da su i napravili krv pa pobegli.
Na severu danasnje Albanije su uvjek ziveli muslimani bili Albanci; Bosnjaci ili Goranci.Zasto onda ne govore albanski jezik.Verovatno ces reci da su zaboravili, a zasto nisu zaboravili Albanici sela preko puta Vucje Lokve:Ceranje,Ovcara koja su vekovima okruzena Slavenima.
To je propaganda koncipirana Prizrenskom ligom da su stanovnici Sandzaka Albanskog porekla.Uvujek ista prica "Iz Rugove napravili krv...)verovatno ce intervenisati da zastite "svoju manjinu"
Hrvacani,Vuculokvani i Beberistani su jedno bratstvo,izuzev Djerleka (doselili se pre 250 godina)Vucelja,Labura.
Dekretom kralja Tvrtka,ratom iskusno bosansko stanovnistvo istureno prema austrougarskoj je premesteno u istocner delove tadasnje Bosne kako bi zemlju branili od najezde Azijata.
Danas kada trebaju da se definisu istocne granice Sandzaka, kada preti eskalacija neozbiljno je govoriti o "Albanskom porjeklu' kad znamo da su 90% muslimani u Sandzaku etnicki Bosnjaci.
Ovo je istorija a ne bapske price.

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

22

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od hesen
Dekretom kralja Tvrtka,ratom iskusno bosansko stanovnistvo istureno prema austrougarskoj je premesteno u istocne delove tadasnje Bosne kako bi zemlju branili od najezde Azijata.

@Hesen u kojem veku je ziveo taj kralj Tvrtko? A kad je nastala Austrougarska? I da li su tu istocne granice Bosne bile pre dolaska tzv, azijata ili posle?

Haj malo razjasni.

Neda nana svog Sultana

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

• Poruku poslati

23

Utorak, 18. Mart 2008

Sultane
ja nisam istoricar,ja samo poznajem porodicno(po majci) stablo, to je i tema.Neko je okupirao slavensku zemlju-Hrvatsku da li su to bili Madari ili Austrijanci ili zajedno ja to neznam.Znam da je veliki broj Hrvata izbeglih U Bosni od torture od "nekoga' doseljen u ove krajeve i selo Hrvatska je po njima dobilo ime. Kralj Tvrtko ponosni je bio vladar svih Slovena i vecine slavenskih zemalja pa i Raske.
Treba svatiti da se nista neje dogadjalo 1461 godine samo sto je rekonstruisan Novi Pazar.Grad je nastao dosta pre te godine, muslimani pogotovo Bosnjaci su puno pre 1461 prisutni u ovim krajevima.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

24

Utorak, 18. Mart 2008

Citirano

Orginalno od hesen
Sultane
ja nisam istoricar,ja samo poznajem porodicno(po majci) stablo, to je i tema.Neko je okupirao slavensku zemlju-Hrvatsku da li su to bili Madari ili Austrijanci ili zajedno ja to neznam.Znam da je veliki broj Hrvata izbeglih U Bosni od torture od "nekoga' doseljen u ove krajeve i selo Hrvatska je po njima dobilo ime. Kralj Tvrtko ponosni je bio vladar svih Slovena i vecine slavenskih zemalja pa i Raske.
Treba svatiti da se nista neje dogadjalo 1461 godine samo sto je rekonstruisan Novi Pazar.Grad je nastao dosta pre te godine, muslimani pogotovo Bosnjaci su puno pre 1461 prisutni u ovim krajevima.

Ovde svako pise neku svoju istoriju....
SDA 1990

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

25

Utorak, 18. Mart 2008

heheee Tufan, tako ti je sa istorijom. Mislim da ima dosta forumasa koji dobro poznaju istoriju sandzaka.

Citirano

Orginalno od hesen
Postovani Cihangir najverovatnije da smo nefe-blizni rodjaci. Svakako pripadas brojnoj i postenoj porodici Vuculokvana.
Dzihangir, pretpostavljam da si ovo razumeo a onaj tekst od Hasen sto si me zamolio prevela sam ti i poslala na p.m.
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Baris

Početnik

(10)

• »Baris« je muško

Datum registracije: 17.09.2006

• Poruku poslati

26

Utorak, 18. Mart 2008

Resmini koyunca tanıdım Cihangir, facebook ta açtığım torcida sandzak grubundaydın :D

Burdaki ve diğer Boşnak forumlarındaki kardeşlerimiz gerçekten çok yardımsever ve iyi insanlar.

Ben buraya 1 yıl önce falan üye olmuştum.Daha çok www.torcida-sadzak.org.yu da online oluyorum.Ordaki arkadaşlarla muhabbet etmek güzel oluyor.Az da olsa ingilizce biliyorum anlaşabiliyoruz :D

Babam ve annem Boşnak oldukları için evde ara sıra boşnakça konuşuluyor bende çok azıcık anlayabiliyorum 2 kere Novi Pazar'a gittim.Babamlar oralı...

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

27

Utorak, 18. Mart 2008

Vucja Lokva

Hesen,

Veliki dio Istocnog Sandzaka je porijeklom iz Sjeverne Albanije, odnosno granicnog dijela Sjeverne Albanije i danasnje Crne Gore.

Iako su doseljenici relativno lako presli na islam, njihov jezik je dugo ostao u upotrebi - u Gusinju, Uglu i Borostici na Pesteri ljudi ga govore jos i dan danas.

Sve su to divni Bosnjaci danas, ali da pisemo stvari onakve kakve jesu.

Cihangir

Početnik

(10)

• »Cihangir« je autor ove teme

Datum registracije: 06.03.2008

• Poruku poslati

28

Petak, 21. Mart 2008

By the way; my grandpa's name is "Emrullah (Emro) Osmanović (he used the last name Muslić too) and my grandmother's name is Hatice Saćirović. If anyone here (by any chance) knows them please contact me. Maybe i can find some relatives or my far away cousins! :D

• »Muhamed-Mujo« je muško

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

29

Subota, 22. Mart 2008

Citirano

hesse

Citirano

Orginalno od hesen
Vucja Lokva

Obzirom da je majka Cihangira iz ovog sela selamim ga
jer je i moja majka iz sela Mohva kako se zvalo Vučja Lokva do 1946 godine. Selo Vučja Lokva je udaljeno od Novog Pazara 23 km i od Leposavica 18 km.Nalazi se na levom kraku carigradskog druma i pod imenom Mohvo i kao zaseok sela Hrvatska cesto se pominje u istoriji.Austrougari su prvi ozbiljni poraz doživeli upravo u Vucjoj Lokvi krajem sedamnestog veka.Vučja lokva je bogata šumama, vodama, pašnjacima i posebno rudnim bogastvom.Istrazivanje-bušenjem, koje je sprovela beogradska Geosonda,pokazalo je da gotovo celo selo leži na rudama olova, cinka, zlata i srebra.
Stanovnici Vučje Lokve su autohtono stanovništvo, doseljeni su u ove krajeve krajem 14 veka iz okoline današnje Velike Kladuše i svi su jedno pleme.Prvi put su medjusobno počeli sklapati brakove1924 godine.Samo jos jedna porodica živi i selu.Njih 5 232 živi u Novom Pazaru,još toliko u Turskoj , Zapadnoj Evropi,Bosni i Makedoniji .Okupljeni su oko nekoliko prezimena:Idrizović,Rusović,Kurtović,Salković,Saćirović,Emčović,Osmanović,Hasanović,Nurović,Izberović,Sejdović,Aljović,Hodzić Hamidovici,seceragici........
Na predstojećim izborima u Novom Pazaru, jedan od kandidata za gradonačalnika bit će poreklom iz Vučje Lokve-Mohva.

ovo je sto posto tacno da su iz bosne jer moj dedo je meni prico da je njihov para para ded se zvao Ibra a ovo se izgovara kratko orginal bosanski, bio je Pasa njegovo je bilo od Pazara do Mitrovice vidite kako samo ime kaze Ibra kod nas u Pazaru bi se reklo Ibro mene je to grizlo i peklo nemoguce da je ime ibra a da nije iz bosne to je nemoguce e vidite ovaj brat je to negde procito i nama prenijo.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

30

Subota, 22. Mart 2008

Selam
Moguce je da su gospoda koja se neslazu sa Bosniaco isto i pravu :O

"Na podrucju stare Hercegovine u cijem sastavu je bio i Sandzak, bogumilska bosanska crkva je bila centralna vjerska institucija,ciji je clan bio i sam general bosanske vojske herceg Stjepan.
Na podrucje stare Hercegovine, ukljucujuci tu i podrucje Sandzaka, imamo zabiljezenu masovnu selidbu zagrizenih pripadnika bogumilske bosanske crkve iz ostale Bosne na ta podrucja, gdje nalaze zastitu kod hercega Stjepana Vukcica Kosace od zlocinackog krstaskog pohoda, 1459.godine.

Neki od vrlo vrijednih rukopisa bosanske crkve npr. "Divosevo evandjelje", pronadjeno u Bijelom Polju na Sandzaku, zatim "Pripkovicevo evandjelje" pronadjeno u Pljevljima (Taslidzi) na Sandzaku itd."

Izvor:
Anica Nazor
"Rukopisi Crkve Bosanske"
Objavljeno u zbirci radova pod naslovom "Fenomen "Krstjani" u srednjovjekovnoj Bosni i Humu"
Institut za istoriju Sarajevo
Hrvatski institut za povijest Zagreb
Sarajevo-Zagreb, 2005, stranice 551 i 553.

Preneseno sa: Republika Bosna

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

• Poruku poslati

31

Subota, 22. Mart 2008

Vucja Lokva

Dzihangir,
nadam se da se necu udaljiti od teme. Pokusacu da pomognem jednom mladom coveku (Dzihangir)da pronadje svoje rodjake i sazna nesto vise o porijeklu svojih roditelja.
Ja cu nesto vise reci o Hatidzi(devojacko) Sacirovic tvojoj bijaci.Njen otac se zvao Omer i poginuo je u sukobu sa cetnicima 1941 godine u izbickoj rijeci.Omerov otac je i otac moga deda Saban poginuo je 1916 godine na Galiciji u istocnoj Ukraini.Omerov otac se zvao Sacir rodjen je 1800 godine umro 1987 godine. Sacir- beg je rukovodio Mitrovackom kapetanijom, zajedno je sa svojim amidzicem Ibrom ucestovao u nacionalnom pokretu Bosnjaka pod Husainom gradascrvicem.Njihovi su posedi bili od vrha Kopaonika do Rogozne i Novopazarske Mitrovice do rijeke Josanice i Raske.
Otac Sacirov se zvao Ujkan poginuo je najverovatnije 1808 godine kod Usca u sukobu sa pobunjenicima koje je predvodio Karadjordje.
Ujkanov otac Arif ziveo je u nesto mirnim vremenima tako da je rukovodio obnovom zemlje koju su srusili Austrougari. Aktiviro je postojece rudnike i otvorio nove.Stari trg, Belo Brdo,Kopurice itd.
Rekom Ibrom je transportovana drvna gradja tako da su otvorene mnoge pilane za rezanje trupaca.
Nastavi ce se ......

Cihangir

Početnik

(10)

• »Cihangir« je autor ove teme

Datum registracije: 06.03.2008

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 24. Mart 2008

Citirano

Orginalno od hesen
Vucja Lokva

Dzihangir,
nadam se da se necu udaljiti od teme. Pokusacu da pomognem jednom mladom coveku (Dzihangir)da pronadje svoje rodjake i sazna nesto vise o porijeklu svojih roditelja.
Ja cu nesto vise reci o Hatidzi(devojacko) Sacirovic tvojoj bijaci.Njen otac se zvao Omer i poginuo je u sukobu sa cetnicima 1941 godine u izbickoj rijeci.Omerov otac je i otac moga deda Saban poginuo je 1916 godine na Galiciji u istocnoj Ukraini.Omerov otac se zvao Sacir rodjen je 1800 godine umro 1987 godine. Sacir- beg je rukovodio Mitrovackom kapetanijom, zajedno je sa svojim amidzicem Ibrom ucestovao u nacionalnom pokretu Bosnjaka pod Husainom gradascrvicem.Njihovi su posedi bili od vrha Kopaonika do Rogozne i Novopazarske Mitrovice do rijeke Josanice i Raske.
Otac Sacirov se zvao Ujkan poginuo je najverovatnije 1808 godine kod Usca u sukobu sa pobunjenicima koje je predvodio Karadjordje.
Ujkanov otac Arif ziveo je u nesto mirnim vremenima tako da je rukovodio obnovom zemlje koju su srusili Austrougari. Aktiviro je postojece rudnike i otvorio nove.Stari trg, Belo Brdo,Kopurice itd.
Rekom Ibrom je transportovana drvna gradja tako da su otvorene mnoge pilane za rezanje trupaca.
Nastavi ce se ......

Hvala puno hesen, please continue!

Social bookmarks