Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško
  • »garlic« je autor ove teme

Datum registracije: 05.02.2008

• Poruku poslati

1

Utorak, 05. Februar 2008

Pozdrav iz Zagreba

Postovani.

Moj pozdrav svim mjestanima i gradjanima Novog Pazara! Prvo bih se predstavio i oprostite na pismu, sto pisem ijekavicom. Ja sam rodjen u Zagrebu i davne 1982/83 sluzio sam vojni rok u vasem gradu. Za taj grad vezu me lijepa sjecanja i uspomene a vojni rok sam sluzio u kasarni Rifat Burdzevic Trso iznad grada. Prvo sam se javio u Rasku a onda su me prebacili u Novi Pazar. Tu sam prosao osnovnu obuku a poslije toga upucen sam u Novopazarsku Banju na strazu. Tada je tamo bilo veliko skladiste municije a strazu smo drzali i u selu Izbice malo iznad Banje. Mogu vam reci da su nas vojnike, ma otkuda dolazili, mjestani vaseg grada vrlo ljubazno primili i docekivali. Npr, kad bi vojska sisla u grad i sjeli bismo u neki caffe bar svi su nas castili picem i mjestanima je bilo drago sto je vojska sa njima. Nebrojeno puta smo se znali dobro pocastiti a nismo potrosili niti jednog novcica. Meni je to tada bilo jako ugodno iznenadjenje jer u Zagrebu vojnika nitko nije primjecivao a nisu bas bili dobrodosli u neke elitne barove. Zanimalo bi me jako puno o vasem gradu a proveo sam doslovno sate pregledavajuci stranice foruma. Neke odgovore sam pronasao a mnogo njih ne. Saznao sam da je ta kasarna iznad grada bombardirana i unistena ali stvarno se pitam kako su prosla velika skladista municije u Banji i Izbicama. Tamo sam proveo znatan dio vremena i mogu vam pisati o tome. Kad bi netko mogao postati slike tih lokacija bio bih mu neizmjerno zahvalan. Tada smo se u Banji jos kupali u onim drvenim barakama gdje su bili maleni bazeni sa termalnom vodom i vec kao tako mlad brzo sam shvatio koliko je ta voda ljekovita i blagotvorna. Saljem svoju sliku iz tih davnih dana i izvadke iz vojne knjizice. Puno vam hvala na odgovorima i ako stvarno netko ima slike podrucja Banje i Izbica molim ga da ih posta. Momentalno sam na godisnjem odmoru, tu u Zagrebu a sumnjam da ce me put ikad vise dovesti u Novi Pazar pa bi mi te slike puno znacile. Inace, radim kao strojovodja manevre u cvoristu Zagreb. Puno pozdrava.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 05. Februar 2008

Prije svega bih zeleo da ti pozelim dobrodoslicu i da ti pozelim ugodan boravak na forumu. Takodje ti se zahvaljujem na lijepim rijecima kojim si opisao Novi Pazar i svoje vojnicke dane u njemu. Ja trenutno nisam u Novom Pazaru, a nemam ni slike lokacija koje si pominjao, ali se nadam da ce neko od ostalih clanova foruma imati i postirati. Ukoliko ne, potrudicu se da prvom prilikom napravim slike ovih lokacija i da ih ti ih posaljem :]
Sve najbolje i srdacan pozdrav.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

3

Utorak, 05. Februar 2008

Citirano

Orginalno od @ef
Prije svega bih zeleo da ti pozelim dobrodoslicu i da ti pozelim ugodan boravak na forumu. Takodje ti se zahvaljujem na lijepim rijecima kojim si opisao Novi Pazar i svoje vojnicke dane u njemu. Ja trenutno nisam u Novom Pazaru, a nemam ni slike lokacija koje si pominjao, ali se nadam da ce neko od ostalih clanova foruma imati i postirati. Ukoliko ne, potrudicu se da prvom prilikom napravim slike ovih lokacija i da ih ti ih posaljem :]
Sve najbolje i srdacan pozdrav.

Hvala. Zaista je istina. Jednom smo kao vojnici malo kraduckali jabuke nekom covjeku iz vrta. I izadje covjek a mi pomislimo - sad smo nastradali. Ali covjek vidi da je to vojska i odmah nas pozove u kucu i najbolje pocasti.

Da li bi netko mogao napisati sto se dogodilo sa kasarnom u Novopazarskoj Banji i Izbicama. Nesto mi se cini da sam cuo na radiju kako je i to bombardirano. Tamo sam provodio vojnicke dane tako da smo dva tjedna drzali strazu a jedan tjedan slagali municiju u magacine. Bio sam sam u Banji na strazarskom mjestu br 1 duboko u sumi i to je bilo najomrazenije strazarsko mjesto jer je oko 1 km daleko od kasarne i drustvo mi je pravio samo strazarski pas. Koliko puta sam se tamo nauzivao straha, a mlad si i svasta ti se pricini. Po noci su puske bile pune (M48 ) a na glavi sljem. Ipak nikad nisam dozivio nikakvu neugodnost ili nesrecu.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

4

Utorak, 05. Februar 2008

pozdrav garlic...

shto se tiche skladishta municije u kasarni u banji su gotovo potpuno unishtena u NATO bombardovanju,u kasarni vec ooodavno nema vojnika,prolazio sam chesto letos tuda,jer tu postoji lijepa staza za shetanje,shto ti je verujem vec poznato... :) shta se desilo sa tom municijom koja je u njoj skladishtena ne znam,mozhda je negdje prebachena ili je i ona unishtena u bombardovanju,al je fakat da u toj banjskoj kasarni nema apsolutno nikoga,vojska dodje od 17 do 18 (znam to zbog toga shto sam skoro svakog dana letos shetao tuda),ali nekih 20ak skladishta je potpuno razoreno,tu mozhesh da vidish samo gomilu granja i trnja,po nekog lokalnog chobanina koji je izveo ovce na ispashu i tome slichno.
shto se tiche kasarne "iznad grada" kako je ti opisa,(pretpostavljam da mislish na onu u podnozju manastira Djurdjevi Stupovi),ona je razorena bila u bombardovanju,ali je pre par godina obnovljena i u njoj je sad vojska,i ona funkcionishe valjda onako kako treba jel...Kasarna u Izbicama kolko primetih isto tako pre par meseci,funkcionishe,al u njoj nema ni 10 vojnika pretpostavljam,vishe lichi na nekakav punkt nego kasarnu :)
inache,kamo srece da je grad chist danas ko na tvojoj slici...
pozdrav

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

5

Utorak, 05. Februar 2008

Citirano

Orginalno od simke_np
pozdrav garlic...
shto se tiche skladishta municije u kasarni u banji su gotovo potpuno unishtena u NATO bombardovanju,u

Ah vidis, ja bih i danas znao nacrtati raspored putova i skladista u toj kasarni Banja. Pri samom ulasku u kasarnu sa lijeve strane je bila strazarnica gdje je boravila straza a desno preko potoka su bile spavaonice i kuhinja i jos neke zgrade za oficire. Baza je bila podjeljena na dva potoka, lijevi i desni. Ovaj desni je ustvari bila veca rjecica i kraj nje je vjerovatno ta staza za setnju koju spominjes. Kad sam odlazio odtamo onda su pricali da ce se sve to jos urediti i ne mogu znati kako je to poslije izgledalo. I u Izbicama sam bio na strazi a tamo smo zivjeli kao pustinjaci a hranu su nam slali iz Banje. U Izbicama je ljeti bilo jako lijepo jer je ta kasarna i veliki vocnjak. Jednom sam tamo na strazi skoro ustrijelio neku kravu koja se provukla kroz ogradu. Bilo je to usred dana i vidio sam da je krava ali tadasnji oficiri su nas toliko uplasili i kazali da se nista zivo ne smije provuci u kasarnu. Poslije je dotrcao neki covjek sa komandirom straze i odvukao tu marvu van.

A za kasarnu iznad grada mislim na onu koja je sa desne strane ponad grada kad npr dolazimo iz pravca Raske.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 05. Februar 2008

@Garlic

Evo ovu fotografiju od kasarne sam uradio 2006 godine ...
PaZaRaC je dodao/la ovu sliku:
  • vojnicke.jpg

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 05. Februar 2008

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
@Garlic

Evo ovu fotografiju od kasarne sam uradio 2006 godine ...

Da, puno hvala. To je ta kasarna a na onaj prostor desno od kasarne smo izvozili topove i minobacace pa tamo vjezbali na njima. Ali cini mi se da je puno toga izgradjeno u gradu od tog vremena kad sam ja tamo bio.

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 07. Februar 2008

Odsustvo

Ispricat cu vam jednu pricu koja tocno prikazuje dobronamjernost ljudi u to vrijeme kad sam sluzio vojni rok u Novopazarskoj Banji. Dobio sam redovno odsustvo i dugo sam cekao dezurnog oficira da mi ovjeri to odsustvo. Kako sam zivio jako daleko, u Zagrebu, bila mi je vazna svaka minuta da sto prije krenem. A dobio sam samo 5 dana odustva i od toga komotno mogu reci da 2 dana potrosim na putovanje. Kad se dezurni oficir konacno pojavio i ovjerio mi izlazak iz kasarne brzo sam potrcao dolje do Banje na autobus ali pobjegao mi je za nekih 5 minuta. Sljedeci autobus isao je puno kasnije a tada vise nisam mogao uhvatiti vezu za autobus prema Beogradu a onda bih u Beogradu morao provesti cijelu noc do jutarnjeg vlaka za Zagreb. I tako sam stao sav jadan i bespomocan vec na pocetku svojeg putovanja kuci. Ali...moju muku i nevolju primjeti jedan taksist koji je cekao musterije kod ljecilista u Banji i ja mu se sav izjadam. Na to ce on: «Pa covece sta ne govoris, upadaj u auto i ima da presretnemo taj autobus za Beograd na samoj magistrali!» Tada je krenuo punim gasom i isli smo ususret tom autobusu za Beograd, prema Novom Pazaru. Vozeci se prema Pazaru taj taksist je vrebao svako vece vozilo i u jednom trenu ugledamo autobus! Ja si pomislim sta cemo sad kad ce ovaj samo projuriti kraj nas. Ali covjek SKRENE svoj taksi tocno pred autobus i natjera ga da stane!! Izleti van i kaze vozacu autobusa da ima jednog vojnika za Beograd i da me obavezno primi. Tada nisam nista od zbunjenosti odlucivao ja nego me taksist, dobra dusa, doslovce ugura u taj autobus. I ja jedva progovorim: «A da vam platim za voznju!?» no on ce: «Ma kakve pare, samo ti putuj kuci i sretno!» Vozac autobusa me posadi na najblize mjesto ka sebi i rece da cemo sad fino i polako razgovarati do Beograda, tj da mu pravim drustvo. Dok me prosla zbunjenost jos sto puta sam do Beograda pomislio na tog taksista koji ni jedne sekunde nije dvojio da mi pomogne. I ovu pricu sam stotine puta ispricao ovdje u Zagrebu i svi su se redom cudili kako negdje mogu postojati takvi ljudi. U Zagrebu, tada a jos vise i sada ljudi su poprilicno hladni i nezainteresirani za tudje probleme i brige.
Pozdrav Novom Pazaru i sretno!

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

9

U pocetku mi je bilo cudno da neko iz Zagreba ovamo sluzi vojsku,zaboravih da je tada bila stara Jugoslavija,da je puno toga bilo drugacije.Ja mislim da je u tvom vremenu bila cast i ponos sluziti vojsku,tj.vecina je tako dozivljavala vojsku...

Drago mi je sto si se javio,obogatio si ovaj forum.Hosgeldum(sto znaci dobrodosao,kao i merhaba) :)

La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Drago mi je sto si se javio,obogatio si ovaj forum.Hosgeldum(sto znaci dobrodosao,kao i merhaba) :)

Hvala na rijecima dobrodoslice.
Iako sam tada nevoljko isao u JNA tako daleko od kuce poslije sam shvatio da je to ogromno iskustvo. Ne u vojnom smislu nego upoznao sam mnogo ljudi iz citave bivse Jugoslavije a stekao i mnogo prijateljstava. Cesto se pitam sto se sve dogodilo sa tim ljudima a sjetim se mnogih. Bilo nas je stvarno odsvakuda i svako je sa sobom donio neki dio svoje kulture i jezika. Jedan od najboljih drugova mi je bio Dusko Srezoski iz Makedonije ali poslije obuke smo se rastali i nikad vise se ne vidjesmo. Pisao sam mu par puta poslije vojske jer smo izmjenili adrese i on je odgovorio no brzo se i ta komunikacija prekinula. Sad se cak ne cujem niti sa ljudima koji su bili iz Zagreba a sluzili vojni rok u isto vrijeme u Novom Pazaru.
Tada, u JNA, od nas se zahtijevalo da svi budemo JEDNOOBRAZNI tj bila je zamisljena jedna linija koju smo svi morali slijediti. Bilo kakav izraz netrpeljstva ili nacionalizma strogo se sankcionirao. Iz Novog Pazara sam prvi put otisao kuci tek za 8 mjeseci i to je onda bila sasvim normalna stvar.
Bas u to vrijeme kad sam bio u vasem gradu lansiran je veliki glazbeni hit: «Mala iz Novog Pazara» a pjesmu «Ne silazi sa cardaka» (nisam siguran da se tako zove ali to je refren) svi smo znali napamet.

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 08. Februar 2008

Boki

A eto i zgodne price iz kasarne u Novom Pazaru. Starjesina minobacackog voda bio je neki stariji vodnik Slobodan, stanovao je u Raski i bio mnogo nezgodan. Cim smo dosli pod njegovu komandu poceo nam je prodavat pricu da mu je sve jasno, da smo mi neprijatelji Jugoslavije i da ce nam on uzet mjeru. To je bila standardna ideolska procedura da se mladi vojnici utjeraju u strah i poruka da strogo pazimo sta radimo i sta mislimo. Ponekom vojniku znao bi reci: «Momak, ti nas ne volis, ti si protiv nas ali sredicu ja tebe!» Poslije smo se tome smijali kad smo vidjeli da mladji vojnici koji su dosli poslije nas prolaze istu proceduru. Znaci Boki, kako smo ga skraceno zvali, znao je je i zapaprit a to sam ja najbolje osjetio na svojoj kozi.
U toj kasarni bila je mala kantina a poslije podne moglo se kupit i Niksicko pivo, i kad su svi starjesine otisli kuci a ostao samo dezurni oficir, znali smo navalit na tu kantinu i ispijat pivo da nas malo osamuti. Tesko je mladom covjeku bit tako daleko od kuce sa puno obaveza a u grad nas bas nisu previse pustali tako da je ta kantina bila spas. I to popodne poceli mi sa ispijanjem pive a pivo covjeka brzo natjera na nuzdu i zauzmem ja mjesto iza nekog drveta. Ali u zao cas, naisao je taj dezurni oficir i ulovio me kako zalijevam drvo. Ujutro me prijavio Bokiju i taj je za mene smislio originalnu kaznu. Kod tog drveta gdje sam uhvacen morao sam sam sebi iskopati svoj WC! Trkom u autokamp do kamiona i skini lopatu i kramp pa nazad! Boki je obiljezio lopatom 1x1 metar kraj samog drveta i napomenuo mi da rupa mora bit duboka 1 metar. Ustvari to je bio po tadasnjem standardu rov za pjesadinca i to je svaki vojnik morao iskopati za pola sata! Ali djavola, ispod drveta bilo je sve puno korijenja i ja sam se puno duze mucio da iskopam rupetinu. I stvarno, dok su drugi vojnici bili na obuci ja sam iskopao poprilicnu rupu u koju bi stao do pasa. Stojim u rupi a vod prolazi kad Boki naredi VOD STOJ i evo sad programa. Ti vojnice izlazi iz te rupe i obavi nuzdu tu na licu mjesta pred svom vojskom. Ulovio me velik sram ali ja ne mogu nista nego slusat. Kad je ta nuzda kao bila gotova morao sam nazad zatrpat tu rupu, sve u istom danu. Navecer su me citava ledja i noge boljele ali prezivio sam. Nije me smio tako kaznit jer je tada fizicko kaznjavanje i iscrpljivanje vojnika bilo kaznjivo. Poslije sam cuo da je imao nekih problema sa predpostavljenima zbog toga.
I naravno, kad smo svi otisli na Pester na teren tamo je trebalo iskopati WC za citavi vod a ja sam automatski postao prvi «dobrovoljac».

Oprostite ako je nekoga uvrijedilo ovo moje kazivanje a ADMIN ce znati da li to treba obrisati. Pozdrav.

branko

Početnik

(10)

• »branko« je muško

Datum registracije: 20.05.2008

• Poruku poslati

12

Srijeda, 21. Maj 2008

garlic

Evo i ja tražim več neko vreme nekoga ko je služijo vojni rok u Banji. Garlic dali se sječaš onog drvenog đemsa s kojim smo vozili kamenje iz jednog djela kasarne na drugi deo. Ja sam u Banju došao iz RAŠKE
6.3.1983 taman drugi dan kad si završijo služenje.
Na Google Map imaš u vrlo kvalitetnoj rezoluciji satelitske snimke naše kasarne . Ali kad sam vidjeo, da veči broj skladišta više uopšte ne postoji zahvatila me tuga na to što se dogodilo u onoj dolini.
Toliko za sada. Ukoliko si još prisutan na ovome forumu te molim , da se mi javiš pa, da se skupa probamo podsjetiti na one naše vojničke dane. Ko zna možda se nam pridruži još koji nostalgičar za onim dobrim starim vrijemenima.
Admin: molim vas, da mi ne zamjerate ako ima nekih grešaka u pisanju, ali na žalost i ja polako zaboravljam neke riječi, kod nas se sve manje govori nekad nama skupni jezik.
Ako zaista neko iz Pazara pročitava ove riječi i ako ima mogučnosti, ga molim da napravi snimke ili fotografije kasarne u banji in na Izbicama pa da jih stavi na Net ili mi pošalje po e -pošti jer zaista bi želijo videti kako to danas izgleda.
Na kraju pozdrav svim NovoPazarcima za mnogo vrlo lepih trenutaka što sam jih proživijo na služenju vojničkog roka u vašem kraju. Neznam kako je danas ali tada su ljudi zaista bili vrlo ljubazni sa nama i zato mi je taj grad i to posle 25 godina ostao u vrlo lepom sječanju.

Pozdrav svima iz Kopra ( SLO). Čujemo se.

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 22. Maj 2008

Vojarna NP

Ne sjecam se tog drvenog djemsa ali se sjecam onog neispravnog tenka blizu ograde prema vojnickim livadama. I autoparka gdje smo cuvali kamione i orudje. Davno je to sve bilo pa se nekih stvari tesko prisjecam a vecinu vremena sam proveo u NP Banji. Ako si ti poslije dosao u Banju onda su tamo vec bile napravljene novije prostorije strazarnice kod kapije. A pricali su nesto da ce se ugraditi i video nadzor. Pred sam kraj vojnog roka bio sam razvodnik straze u Izbicama a to bas nije zahvalan zadatak. Bolje mi je bilo kao strazaru. Jos se i danas cudim kako su taj citavi kompleks skladista u Izbicama cuvala samo 2 strazara+jedan na kapiji.

natalija

Početnik

(10)

• »natalija« je žensko

Datum registracije: 05.05.2008

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 22. Maj 2008

Lijepo vrijeme

Kako su ove fotografije lijepe. Gotovo da su žive...Osjetiš da pričaju priču...ti si sretan čovjek...bio si Titov vojnik...koja je to čast...

sve prave su ljubavi tužne

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 22. Maj 2008

Vojnicina

Tada je to snimila moja sestra losim fotoaparatom na los film ali za bolje nismo ni znali. Dobro da imam i takve slike nego nikakve. Onda nismo mogli ni sanjati kud ce otici tehnologija i mogucnosti koje su nam sad na raspolaganju.

branko

Početnik

(10)

• »branko« je muško

Datum registracije: 20.05.2008

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 22. Maj 2008

Pa Đems je bila maskota Kasarne u Np Banji. To su bila drvena kola sa drvenim kotačima. A preuzeli smo jih baš od vas , znaš gušteraciju je bilo nekako treba zaposliti, pa smo pretovarali kamenje iz jednog na drugi kraj kasarne.
Stražarnica se je dotjerivala dva mjeseca a onda se je straža na zadatku tamo odmarala. Bijo je to ljep objekat.
Evo za sada satelitskih slika sadanšnjice .

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 22. Maj 2008

Ja sam bio dosao u Rasku i poslije jedne prospavane noci prebacili su nas desetak u NP. Bio sam dodijeljen minobacackom vodu (bila su tri minobacaca 120 mm i tri topa B1). Osim nas tu je postojala RBH ceta i jos neka sitna vojska. Samohodni topovi su u autokampu samo stajali nitko se nije na njima obucavao. Obuka je bila teska i stroga, bio je to pravi vojnicki drill kojeg se ne bi posramio niti West Point. Svako jutro gimnastika i trcanje su nas brzo doveli u dobru kondiciju. U NP vojarni bio sam do 01.07.1982 g. a onda na strazu u Banju. Vodnik nam je bio neki Mrga a poslije i Krstevski kojeg smo zvali Krle. U Banji nije bilo tako strogo kao u vojarni Novi Pazar i tamo se vojska malo raspustila. Koliko puta smo pobjegli u onu krcmu kod ljecilista i napili se ako bi imali nesto novaca.

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 22. Maj 2008

Ovo kao da sam se obreo u onoj seriji "Bolji zivot"!
Samo jos da osnujete orkestar i da zapjevate "Biljana platno beljese" :D
SDA 1990

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 22. Maj 2008

Vrlo interesantno ovo sto procitah :). Novi Pazar je i danas poprilicno gostoprimljiv grad. Za ljude u njemu i dalje vazi da su prilicno topli i da im je svaka promena interesantna.

Garlic i Branko, ako vas put nanese u Novi Pazar, obavezno da najavite svoj dolazak ovde na forumu da vas neko doceka. Vodimo vas gde god kazete i plus vas vodimo na cevape!

Za vreme NATO bobardovanja, kasarna u Banji i kasarna iznad Grada, podno Djurdjevih stupova su sravnjene. Kada su jednog dana oko podneva granatirali kasarnu iznad grada, gledao sam sa krova svoje zgrade, da su pogodili brdo malo iznad kasarne (ono odakle je PaZaRaC nacinio fotografiju) i tom prilikom je iz brda poceo da kulja gust crni dim i culo se vise detonacija jedna za drugim. Pretpostavljam da je u tom brdu bilo podzemno skladiste oruzja i da su to ovi odozgo znali.

Posle svih ovih desavanja, vojska u Pazaru vise nije ni malo popularna. Mi studenti, uglavnom se dovijamo, pa se pozivamo na prigovor savesti i vojsku sluzimo civilno. Da je vreme normalno, kao sto je bilo tada kada ste vi sluzili vosjku, verovatno nikome ne bi padalo na pamet da sluzi civilno. Dragoceno je to iskustvo. Mada, danas kad se ide trbuhom za kruhom, svaki dan u vojsci se moze posmatrat kao izgubljen.

1993. godine, Novi Pazar je bio pod opsadom punih osam (mozda i vise meseci). Nije bilo dejstvovanja, ali smo svakog casa to ocekivali. Tih godina je mnogo ljudi pobeglo iz Pazara. Na brdu o kome sam govorio iznad kasarne nad gradom, je bila prva artiljerijska linija. Tada sam imao 9 godina i sa rekreacionog centra gledao kako se tenkovi ukopavaju.

Druga linija je bila nekih 500 m iznad, na rubu prve sume kada se ide ka Djurdjevim Stupvima. Na toj liniji su bili topovi.

Treca linija je bila ispod manastira Djurdjevi stupovi, i na toj liniji su takodje bili topovi.

I dan danas se vide mesta na kojima su bila orudja a takodje sam ulazio i u jedan bunker. Celom linijom prolazi tranše kojim se kretalo od bunkera ka putu i sumi. INace, sa te pozicije se grad vidi kao na dlanu.

Da ne pricam dalje, o tome već ima izveštaj međunarodne krizne grupe, koja je i o tome zabeležila po nešto. Imao sam taj izveštaj negde u računaru, ali ne mogu da ga nađem.

Mislim da je sad jasno zašto više vojska nije popularna u Pazaru.

BTW Moj babo je vojsku služio u Zadru. Nikad mi nije dosadno da slušam njegove priče iz vojske. A jedan rođak je služio u Mariboru, i zbog daljine nikad nije došao na odsustvo :).

garlic

Početnik

(10)

• »garlic« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 22. Maj 2008

Phikret, hvala sto si napisao nesto vise. Kod nas u Hrvatskoj vojska je toliko nepopularna da je UKINUTO sluzenje vojnog roka, tj mladici vise ne moraju ni dana provesti iza zice. Ostat ce samo profesionalna vojska kojoj se pristupa samovoljno i onda si vojnik na placi.

Social bookmarks