Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen
  • »Gerilac« je autor ove teme

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 06. Oktobar 2004

Pravi put?

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Evo ovdje pokrenuh jednu temu na kojoj cemo razglabati o svim mogucim mimoilazenjima u vjeri.

Nadam se da ce ova tema biti korisna i da ce Allah dz.s. ovu temu uciniti sebebom upute Njegove. Amin.

Zamolio bih sve ucesnike da temi pristupaju mirno stalozeno i sa razumijevanjem.

Ovdje se mogu iznositi misljenja, dokazi, i sve ono sto se misli da ce doprinijeti diskusiji.

Ja licno bih zamolio da jos neko od Moderatora prati ovu temu, recimo Sans ili Fingersbroken, jer nekako nemam povjerenja u Ed-ovo moderiranje. Fala.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Citirano

Orginalno od Gerilac
Ja licno bih zamolio da jos neko od Moderatora prati ovu temu, recimo Sans ili Fingersbroken, jer nekako nemam povjerenja u Ed-ovo moderiranje.

Pa nije ni bitno da li ti imas poverenja u njegovo moderiranje ili ne. Bitno je da poverenje ima onaj koji mu je dao moderatorsku funkciju.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

3

Hvala na razumijevanju Administratore.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 07. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

Eto gerilce dobismo nas kutak!

Rekao si:
Dr. Sulejmane mi ti se kunemo da sa tvoga Puta ne skrenemo!!!

I DA haram je kritikovati Sulja.

Daj dokaz da ove izjave nisu SIRK!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Nadam se da si ovu temu maximalno ozbiljno shvatio i da ces joj prici bez svoji unutarnjih hirova. Ovdje ne bih volio da vidim nikakve optuzne upucene licnosti, vec samo cisto iznosenje znanja, razmisljanja, itd.

I nadam se da ces prihvatiti moj nacin pracenja ili ti vodjenja dijaloga, a to je putem pitnja. Ja volim mnogo pitanja da postavljam, ali se ne brini odgovori ce stici, ali tek onda kada budem vidio da ces ih procitati i o njima razmisliti, a ne kao do sada docekati ih na noz.

jos jednom pisem ovakav jedna post, jer zaista bih volio da u ovu temu udjes ozbiljno, jer moze rijesiti mnogo nesporazuma medju nama. A u Allahovim rukama je uputa.

Ako u nekom momentu ne budes znao odgovor na neko pitanje moje slobodno recu ne znam, i tako.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

6

Esselamu alejkum

Da Gerilac, stvarno ovo objasni. Ali zamisli da ispred sebe imaš nekoga neutralnog ko ne zna ništa o ovome. Dakle onako ko maloj djeci kojima rekneš "Haram je kritikovati Sulja" a oni u glas upitaju

"A štooooo"

Pa bujrum...
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

7

Esselamu alejkum!

Izmedju mene i tebe je jaz. Most ce biti odgovor na ovo pitanje. Samo nemoj da pravis mostice na drugim mjestima.
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Naravno da cu da pridjem temi maximalno bez predrasuda. Koliko budem mogao, to cete vi i osjetiti.

Bojim se da necemo nigdje stici ako budes postavljao uslove dijaloga Time_Out-a, naravno tog tipa.

Ogranicenja su po pitanju hirova i optuzbi. I budi spreman da neces odmah klot dobiti odgovor kako ocekujes, to, to i to i eto to je to. A dobit ces odgovor insallah.

Pa da krenemo...

Poslanik a.s. je u jednom Hadisu rekao: Djela nece biti primljena bez Imana, niti ce Iman biti primljen bez djela.

Ovo neka nam bude neka pocetna referenca.

Posto o djelima nema sta da se filozofira, jer je to jasno ko dan, definisana su Serijatom i tu nema sta vise, preci cemo da govorimo o drugom dijelu Hadisa, a to je Iman.

Postavlja se pitanje sta je to Iman? Bujrum.

Allahimanet.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

9

Znas li kako se pozdravljaju dervisi u Pazaru?
- Sulejman Alejkum!
- Alejkumu Sulejman!
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Kakve ovo veze ima sa temom?! Isto kao i tvoj odgovor sa mojim pitanjem!

Raspali ti ako hoces na pet strana. Ali odgovori vec jednom!
Sva tvoja pitanja padaju u onaj jaz sto pomjenuh sve dok most ne izgradis!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Okej, ako je tako onda ja cu pisati a ti citaj. Pocinjem. Redom.

Iskrenost i srčanost

Pojmovi “iskrenost” (ihlas) i “srčanost” (kalb) su nerazdvojivo povezani i zato ih ovdje spominjemo i obrađujemo zajedno. Nema iskrenosti bez srčanosti. Kada neka osoba nešto voli i želi i to osjeća svojim srcem, onda kažemo da ta osoba iskreno voli to što voli i iskreno želi to što želi. Ako pak neka osoba nešto želi ili voli samo svojim riječima, a da tu želju ili ljubav ne osjeća u svom srcu, onda kažemo da ona nije iskrena u toj svojoj želji ili ljubavi.
Iskrenost se sastoji iz sljedeća tri elementa: srca (misli i osjećaji), riječi i djela. Iskren je onaj ko, nešto što misli svojim mislima i osjeća svojim srcem, to isto govori svojim riječima i to isto potvrđuje svojim djelima. Da bi se postigla iskrenost sva tri elementa moraju biti prisutni, odnosno i misli i riječi i djela moraju biti usklađeni. Naprotiv ako neko jedno govori a drugo misli i radi, takva osoba je neiskrena, odnosno licemjerna i dvolična.

Srce je mjesto gdje se formira namjera (nijjet), a znamo da se upravo prema nijjetu mjeri vrijednost svih ljudskih djela. Prema tome iskrenost se formira u srcu, a potvrđuje djelima. U ovom odnosu srce ima prioritetni značaj, ono je centar iskrenosti. To dokazuje Allahovo dž.š. dopuštenje da ga vjernici u ekstremno teškim situacijama mogu čak i negirati svojim riječima i “djelima”, ali im srce mora ostati čvrsto u vjeri:

16:106 Onoga ko zaniječe Allaha, nakon što je u Njega vjerovao, osim ako na to bude primoran a srce mu ostane čvrsto u vjeri, čeka Allahova kazna. One kojima se nevjerstvo bude mililo stići će srdžba Allahova i njih čeka patnja velika.

Vidi se dakle da je vjernik onaj ko iz prisile riječima i djelima negira Allaha dž.š., ali Ga svojim srcem čvrsto i nepokolebljivo vjeruje, a da je nevjernik onaj ko je u svom srcu zadovoljan svojim nevjerovanjem. Ovdje isto tako imamo primjer munafika, oni jezikom izražavaju svoju “vjeru” i djelima je formalno sprovode (klanjaju salat, poste i ostalo), ali su u svojim srcima neprijatelji. Takvi govore riječi i čine djela koja pripadaju Islamu samo iz pretvaranja i to u želji da tim putem ostvare neku ovozemaljsku korist.

Prema tome iskren je i jak u vjeri samo onaj ko vjeruje svojim srcem i tu vjeru potvrđuje svojim riječima i svojim djelima. Slabiji od ovoga je onaj ko vjeruje srcem, ali iz straha od neke opasnosti to ne potvrđuje svojim riječima i djelima (ovakav nije ni kafir ni munafik, već se Šerijatski smatra vjernikom zato što koristi olakšicu koju je Allah dž.š. gore navedenim Ajetom, iz Milosti Svoje, dao vjernicima). A onaj ko ne vjeruje niti svojim srcem, niti riječima, niti djelima, takav se smatra kafirom, dok onaj koji srcem ne vjeruje, a svojim riječima i nekim formalnim djelima “izražava” vjeru, kako bi se time okoristio, jeste munafik (dvoličnjak).

Znači onaj ko želi da bude iskren u svojoj vjeri, on mora nastojati da stalno čisti svoje srce, tako što će nastojati da se “punim srcem” obraća Allahu dž.š. spominjući Ga (Zikrullah) i upućujući Mu dove; da “punim srcem” obavlja propisane ibadete (Salat, Zekat, Post i dr.); da nastoji ono što pročita u Kur’anu “srcem osjetiti i proživjeti” i da nastoji da to odmah i sprovede u djelo; da “iz srca” voli i čini sve ono što je lijepo i dobro i što Allah dž.š. voli, odnosno da “iz srca” mrzi i ne čini sve ono što je ružno i zlo, i što Allah dž.š. mrzi, i prema mogućnostima se protiv toga bori. Samo ovim i ovakvim putem se ostvaruje iskrenost, čisti i razvija srce i usavršava vjera. Dokaz za ovu tvrdnju su, između ostalih, sljedeći Ajeti:

39:22 Zar je isti onaj čija je prsa Allah raširio, pa on slijedi svjetlo Gospodara svoga? Teško onima čija su srca neosjetljiva kada se spomene Allah, oni su u pravoj zabludi!

39:23 Allah objavljuje najljepši govor, Knjigu, sličnu po smislu, čije se pouke ponavljaju, zbog kojih podilazi jeza one koji se Gospodara svoga boje, a kada se spomene ime Allahovo, kože njihove i srca njihova se smiruju. Ona je Allahov pravi put na koji On ukazuje onome kome On hoće; a onoga koga Allah dž.š. ostavi u zabludi niko na pravi put neće moći uputiti.

19:58,59 To su ti vjerovjesnici koje je Allah Milošću Svojom obasuo, potomci Ademovi i onih koje Smo sa Nuhom nosili i potomci Ibrahimovi i Israilovi i onih koje Smo uputili i odabrali. Kad bi im se Ajeti Milostivog čitali, oni bi licem na tle padali i plakali. A njih smjeniše zli potomci, koji molitvu (salat) ostaviše i za požudama pođoše; oni će sigurno zlo proći.

84:16-21 I kunem se rumenilom večernjim i noći i onim što ona tamom obavije i mjesecom punim – vi ćete sigurno na sve teže i teže prilike nailaziti! Pa šta im je, zašto neće da vjeruju i zašto, kad im se Kur’an čita, na tle licem ne padaju?!

Iz ovih Ajeta jasno se vidi da su srce, sedžda i suze iz očiju znakovi pravih mu’mina, odnosno drugačije rečeno mu’mini ne mogu biti neosjetljivi na Kur’an. Iz toga se izvlači pouka da je - Kur’an posmatrati kao običnu knjigu čiji tekst ne dojmi više nego li tekst bilo koje druge “zemaljske” knjige – jedno svojstvo munafika. Ovdje se izvlači još jedna pouka, naime Ajeti 19:58-59 i 84:16-21 spadaju u grupu od 14 Ajeta u Kur’anu kod kojih se čini sedžda i to zato što je Resulullah uvijek činio seždu neposredno pošto bi ih proučio. Kada se pogledaju ti Ajeti da se primijetiti da se u mnogima od njih spominje sedžda. Resulullah bi dakle, kad bi u tim Ajetima proučio riječ “sedžda”, odmah ustajao i sedždu i činio. Odavde se jasno vidi da su Resulullah i ashabi nastojali da odmah i ne odgađajući, neposredno i konkretno sprovode kur’anske ajete u djelo. Ovo potvrđuju i vjerodostojne predaje od ashaba u kojima se kaže da oni nisu nikada išli na učenje narednog dijela Kur’ana dok prethodni ne bi shvatili i potpuno primijenili. Islam je način života a Kur’an je udžbenik života.

Na ovom putu mora se istrajati čitav život, a to sigurno znači da ćemo se susretati na tom putu sa prokletim iblisom i njegovim vojskama koji nastoje da nas skrenu sa tog puta ili na njemu zaustave. Znači moramo se protiv njih boriti i istrajati u toj borbi sve do smrti (edžela). Tako dolazimo do trećeg elementa suštine islama, a to je borba protiv samog sebe.

P.S. Preporucujem ti da iscitas temu Sustina Islama detaljno u njoj ces naci skoro sve odgovore, na pitanja tvoja, a ako ti bude bilo potrebno jos neko dodatno objasnjenje ili odgovor na neko pitanje ti samo javi. Ima i nesto postova u temi HIDZRETSKI PUT IZBAVLJENJA, pa te upucujem i na nju da je procitas. Nije to mnogo vjeruj mi. Ako iskreno zelis da rijesimo ova neka pitanja. A ti si meni jednom prilikom u Mesihatu davno reko, pa muslimani smo mi to rijesiti moramo. Bujrum.

Allahimanet.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

E bas supet KZK sto navede taj ajet jer eto ja sam na taj ajet totalno zaboravio, Boze me oprosti.

U ovom ajetu se spominje pokornost Allahu dz.s., Poslaniku a.s. i Ljudima Emra (Emirima, Vodjama).

E sada je samo pitanje ko su ti Ljudi Emra (Emiri, Vodje)?

Ovdje dolazimo do onoga koga Allah dz.s. uputi na pravi put niko ga sa pravog puta skrenuti ne moze i koga Allah dz.s. ostavi u zabludi niko na pravi put uputiti ne moze.

Dakle koga Allah dz.s uputi on ce slijediti pravog, a koga u zabludi ostavi on ce ici za laznim. A svakako ce ici za nekim. Dovu treba Allahu dz.s. iskrenu uputiti. A upucujemo je uvijek kada ucimo Fatihu (Uputi nas na Put ispravni).

Dakle iz ovog Ajeta mozemo vidjeti i naci odgovor na to da nije nikakav sirk pokornost Vodjama.

A sto se tice zakletve Emirima sutra cu ti napisati posto sad moram da idem, a ako neces da ti ja pisem ovdje, mozes o tome naci u temi Sustina Islama, podnaslov cini mi se Davanje prisege (Beja').

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Esselamu alejkum

O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vašim. A ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allah i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše. En-Nisa, 59.

Ovo je taj ajet u cijelosti. Objavljen je u vezi Abdullaha ibn Huzafe ibn Kajs ibn Adijjem. Imam Ahmed prenosi od Alije r.a. "Allahov Poslanik s.a.w.s. je poslao izvidnicu, odredivši im za pretpostavljenog jednog od ensarija. Kada su oni krenuli, on je zapazio nešto, pa je rekao: 'Zar vam Allahov Poslanik nije naredio da mi budete poslušni?' Oni su kazali 'Dakako' Zatim je rekao: 'Sakupite mi drva!' Sakupili su drva, a on je naložio tu vatru i rekao: 'Odlučio sam da uđete u ovu vatru!' Zatim, kaže: - jedan mladić među njima tada je rekao: 'Od vatre ste pobjegli Allahovom Poslaniku, pa ne žurite dok ne sretnete Poslanika! Ako vam on naredi da uđete u vatru, uđite.' Oni su se potom vratili Allahovom Poslaniku s.a.w.s. i obavijestili ga o tome, a on je rekao: "Da ste u nju ušli, nikada ne biste izašli! Pokornost je samo u činjenju dobra!"
Ovo bilježe i sastavljači dvaju sahiha.

Buharija i Muslim, između ostalih bilježe i ovu predaju "Poslušnost i pokornost obaveza su muslimana u stvarima koje voli i koje ne voli, a koje ne vode u grijeh. Ukoliko se zapoveda grijeh tada nema poslušnosti i pokornosti."

Ibn Džezir navodi predanje od Ebu Hurejre, koji prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao: "Doći će vam namjesnici poslije mene, pa će dobročinitelj činiti dobro, a pokvarenjak zlo. Slušajte ih i budite pokorni u svemu što je u skladu sa istinom i klanjajte iza njih. Ako budu činili dobro to pripada i vama i njima, a ako budu činili zlo to pripada vama, a protiv njih je."

Što se tiče konkretno riječi "i nadležne među vama" , Allah najbolje zna, to se odnosi na svakog pretpostavljenog, od vladara do učenjaka. Uzvišeni kaže "pokoravajte se Allahu" , tj. slijedite njegovu knjigu, "i pokoravajte se poslaniku" , tj. držite se njegova sunneta, "i nadležnima među vama" , u svemu što vam narede u okviru pokornosti Allahu, a ne griješenja prema Njemu, jer "nema pokornosti stvorenju u griješenju prema Allahu" nego je "pokornost samo u dobru".

Nije naše razilaženje, Gerilac, u onome što ti misliš, neka ti ovoga, nego pokušaj da objasniš kako je BAŠ SULJO taj čovjek. Objasni ti nama kako gledaš na sve ono što se radilo oko njega, i nemoj mi reći da on to nije znao. Objasni mi toliki haram koji se čini.
Odgovori mi da li bi ti poslušao Sulja kada bi ti naredio da uđeš u vatru.

Objasni mi kako je on, kojega smatraš za emira od sebe oterao Islamsku zajednicu. Islamska zajednica je predpostavljena i za Sulja i za ostale. Zašto on dovodi nekakvu ulemu iz Bosne i pokušava da napravi paralelnu zajednicu. Mihrab je jedan, zašto on pravi drugi u istoj džamiji.

KZK, zamolio bih te da ne lupaš kada su u pitanju tefsiri ajeta. Tamo na ostalim temama imaš dovoljno oponenata, pa se sa njima horvi, a tefsirit ajete kako je tebi volja nije nešto na šta bi se trebalo blagonaklono gledat.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Petak, 08. Oktobar 2004

Prvo i prvo, ovda tema se zove Pravi put?, a ne lokalna vlast ili politika, tako da se necemo siriti sa temom, nego cemo vjerski da se trudimo da sagledamo osnove vjere i da onda u tom svjetlu poslije, na kraju sagledamo aktuelne dogadjaje.

Dakle, nemojmo preuranjeno neke stvari forsirat, samo polako doci ce sve na svoje.

Ti si naveo neke stvari ovdje, tj. samo si me dopunio u mojem pisanju i ovog KZK. Dakle, jos nista nije zakljuceno, tj. nismo nista zakljucili. Polako te malo sa izrazima raznim.

Zamolio bih vas ako mozete da negdje pogledate kako ovaj Ajet kojeg je naveo KZK izgleda u originalnom obliku, tj. da pogledate koju je rijec Allah dz.s. upotrijebio. Dobro bi bilo da se ona ovdje navede pa da svi sagledamo fino. Jer ovo nadleznima je prijevod, koji ne mora da znaci da je adekvatan, a i da jeste priblizno dobar prijevod onda se ovim "nadlezan" moze manipulisati. Koliko se ja sjecam u tom Ajetu se spominje rijec Ulul Emr.

Citirano

Sandzacki sin,
Objasni mi kako je on, kojega smatraš za emira od sebe oterao Islamsku zajednicu. Islamska zajednica je predpostavljena i za Sulja i za ostale. Zašto on dovodi nekakvu ulemu iz Bosne i pokušava da napravi paralelnu zajednicu. Mihrab je jedan, zašto on pravi drugi u istoj džamiji.

Ova tvoja konstatacija je naravno diskutabilna, tj. upravo smo ovu temu zbog toga i otvorili, tj. upravo je diskutujemo. Rjesavamo pitanje, da li je Sujlo otjerao IZ, ili je Muamer Zukorlic odvojio IZ od Sulja, tj. osamostalio se i oteo jednu instituciju? Ti kazes da je IZ pretpostavljena za sve, hmmm... o ovome smo jos jednom pricali. Da li je institucija glavna ili je onaj koji tu instituciju vodi glavni, tj. da li legitimitet institucije dolazi od same nje ili od onoga ko je vodi. Tako da bih ja ovo tvoje pitanje preformulisao u: Da li je Muamer Zukorlic nadredjeni svima pa i Sulju? To pitanje zelimo odgovoriti.

Ja mislim da je Sulejman Ugljanin nadredjeni svima u Sandzaku, a ti kazes da je Muamer Zukorlic nadredjeni svima u Sandzaku. To je pitanje.

I nemoj meni uvaljivati instituciju, jer kod mene to ne pali, ja gledam ko je u toj instituciji. Tj. za mene su ljudi institucije.

Dakle, glavno pitanje koje u Sandzaku treba da se rijesi je ko je kome nadredjen: Dr. Sulejman Ugljanin Muameru Zukorlicu ili obratno.

E ovo se trudimo da sagledamo kroz vjeru, jer vjerski treba gledati sve, pa i ovo. Neko je ovdje Ulul Emr (iz navedenog ajeta) od ove dvojice. Pitanje je ko?

Ako se dodje do zakljucka da je to Sulejman Ugljanin, onda je Muamer Zukorlic taj koji svojim nepokoravanjem Ulul Emru cini smutnju i nered medju Bosnjacima Sandzaka i cijepa ovaj narod i unosi podjelu. A ako nije nego je Ulul Emr Muamer Zukorlic onda je situacija obratna.

Allahimanet.

KZK

Početnik

(10)

• »KZK« je muško
  • »KZK« je zabranjen

Datum registracije: 06.10.2004

• Poruku poslati

14

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
KZK, zamolio bih te da ne lupaš kada su u pitanju tefsiri ajeta. Tamo na ostalim temama imaš dovoljno oponenata, pa se sa njima horvi, a tefsirit ajete kako je tebi volja nije nešto na šta bi se trebalo blagonaklono gledat.

Haj da ja ne bih "lupo", ostavichu vama "neprikosnovenim posjedovaocima vjere" da tumachite istu, i chekati taj trenutak kad che dochi poshtena i stvarno uchena ulema kod nas, koja neche raznorazne pubertetlije sa malo vechom bradom i podignutim nosem postavljati na razna mjesta da "pojashnjavaju" vjeru neuchenim ljudima(dzahilima, koji su u pazaru prije njihovog dolaska od Islama imali samo cheramidu), i koja che se osloboditi svojih posesivnih nakana prema vjeri i svemu shto je za nju vezano, pa makar i na trenutak.
P.S De mi samo malo istefsiri one rijechi u Ajetu "...namrshtio se...". Odavno nisam chuo neko nadahnuto tefsirenje tog Ajeta, i pojashnjavanja istog kako je tu Poslanik s.a.w.s pogrijeshio(da Allah dragi sachuva) ?(
"Svi oni koji su nas izbacili iz ustava neka dobro znaju da mi sa ove zemlje ne idemo nikuda, od istih smo minerala sachinjeni kao i ona i samo su nam njeni plodovi slatki. Mi chemo ovu drzhavu i ovaj ustav poshtovati onoliko koliko i oni nas poshtuju"

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Petak, 08. Oktobar 2004

Esselamu alejkum

Ako si ovdje htio da razgovaramo onda se trebamo dogovorit o načinu razgovora. Ako si samo htio da nam saopštiš ono šta si već govorio na temu suština islama, onda bujrum.

Prvo treba da ustanovimo sljedeće:

1. Da li se slažemo po pitanju Kur'ana
2. Da li se slažemo po pitanju Sunneta

Nemoj ovo doživjeti kao provokaciju, već se barem deklarativno složi.

Nadalje, kada ovo riješimo onda treba da vidimo na koji način će se razgovarati. Ovo uproštavanje i razglabanje koje ti uporno pokušavaš da nametneš ne može. Kao čovjek koji, iako se ne razumije u mehaniku, hoće da pronađe suštinu automobila, pa ga rasklapa na najprostije činioce tražeći koji mu je dio suština. Za koji god da mu se učini da ga je pronašao, prevario se. Jer bitan je sklop, a ne dijelovi. Taj čovjek vjerovatno neće moći auto da ponovo sastavi, a i ako uspije to će samo iz daljine ličiti na auto, a u voznom stanju neće biti. To je greška. A glupost je povjerovati da poslije takvog zahvata može da se odvaži i potraži suštinu nekog helikoptera.

Dakle ako hoćeš da ideš ovim putem rasklapanja, pa logičkog sklapanja na mene ne računaj. Upravo zbog ovoga i tražim da se deklarišeš po pitanju sunneta, jer kada imaš hadis jasni nije bitno koliko ti djeluje nelogičan. Nadalje ovo je način da izuzmeno sufijske načine prenošenja "hadisa" tipa "prenosi mi srce moje od Gospodara moga". To ne dolazi u obzir.

Što se tiče prijevoda Ajeta ne vidim šta je sporno. Riječ nadležan je dovoljno dobar prijevod riječi emir, čak mislim da je i pogodniji, jer kod nas se vođstvo shvata na pogrešan način i ova riječ nadležan asocira i na vođstvo, ali i na odgovornost vođe za svoje podrijeđene.

KZK, ti bi se svađao samnom Ajetima????
Hajde ne budi dosadan.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Petak, 08. Oktobar 2004

Pa vidis Albine, ti dobro znas na cemu pocivaju osnove vjere, tako da je pitanje smijesno ali eto odgovorit cu ti zarad dijaloga. Naravna je stvar da su glavna dva autoriteta Kur'an i Sunnet. Samo je pitanje ko moze da Kur'an tumaci i kako se tumaci. Tj. ko moze Kur'anu prici. A u Ajetu se lijepo kaze Kur'anu ne mogu prici osim cisti.

Dakle ne mogu ga shvatiti pravilno i sustinski osim oni koji srce ociste.

Zamolio bih te da se prestanes obracati forumasima, vec da se obracas samo meni, ako si meni neki post namijenio. Dakle, ako osjetim da se ti ipak pomalo "pazis" sta pises zbog okruzenja, onda nista od dijaloga. Ako smo iskreni u ovome stici cemo, a ako ne onda necemo.

A kako ja razmisljam i stvari rastavljam to je jeli moja stvar, jer to je put kojima ja razmisljam i kako sam naucio, jer se trudim da sve do detalja rastavim, ali naravno ne sam. Ti znas da kada odes na zanat kod nekog Majstora, on ti prvo teoretski isprica sve o kolima, pa te onda pusti da ti to rastavljas i satsvljas dok se dobro ne izvjezbas, tako da mozes i zmureci to radit.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

17

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac

Citirano

Hajde ne budi dosadan.

Ma jok bolan, nisam ni volio da slusham tefsirenje tog, a bogami josh puno Ajeta, koji je tvoja bratija dugo ganjala po mimberima, i njihovo uporno pokushavanje da dokazhu da je Poslanik s.a.w.s grijeshio(da Bog Dragi sachuva). Samo sam htio da pokazhem ljudima na ovom forumu kol'ko su ti ljudi, koji su u Novi Pazar(u kom' je ostala od Islama bila samo cheramida prije njihovog dolaska) kompetentni da izgovore i rijech o Allahovom Dinu. Daleko od toga da sam htio tebi to da pokazhem, ili josh gore da se sa tobom "svadjam Ajetima". Ja mislim da vama nema spasa ?( :rolleyes: o|

Esselamu alejkum

Šta je ovo Gerilac, da nisi malo pomiješao nickove???

Dješava se to kad ih imaš više.

Vidiš kako Allah dž.š. spletke rastura i ponižava spletkaroše.

KZK

Početnik

(10)

• »KZK« je muško
  • »KZK« je zabranjen

Datum registracije: 06.10.2004

• Poruku poslati

18

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Hajde ne budi dosadan.

Ma jok bolan, nisam ni volio da slusham tefsirenje tog, a bogami josh puno Ajeta, koji je tvoja bratija dugo ganjala po mimberima, i njihovo uporno pokushavanje da dokazhu da je Poslanik s.a.w.s grijeshio(da Bog Dragi sachuva). Samo sam htio da pokazhem ljudima na ovom forumu kol'ko su ti ljudi, koji su u Novi Pazar(u kom' je ostala od Islama bila samo cheramida prije njihovog dolaska) kompetentni da izgovore i rijech o Allahovom Dinu. Daleko od toga da sam htio tebi to da pokazhem, ili josh gore da se sa tobom "svadjam Ajetima". Ja mislim da vama nema spasa ?( :rolleyes: o| E da, poshto sam zaboravio SULEJMAN ALEJKUM :)) :)) :)) :klanja: :klanja: :klanja: :P
"Svi oni koji su nas izbacili iz ustava neka dobro znaju da mi sa ove zemlje ne idemo nikuda, od istih smo minerala sachinjeni kao i ona i samo su nam njeni plodovi slatki. Mi chemo ovu drzhavu i ovaj ustav poshtovati onoliko koliko i oni nas poshtuju"

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Petak, 08. Oktobar 2004

Kada se koristi internet i kada ugasis komp bez da se izlogujes onda kada neko drugi sjedne za taj komp i pokrene Forum, odmah automatski se uloguje u nick onog prijethodnika.

To se je sad desilo i KZK je sjeo za komp u klubu za kojim sam ja prijethodnu noc sjedio i pokrenuo Forum i komp mu se automatski logovo sa mojim nickom i on je napisao post.

Ja to odmah primjetih i reagovah i izmijenih post, a njemu rekoh da to napise sa njegovim nickom.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

20

Subota, 09. Oktobar 2004

Esselamu alejkum

Pa šta bi Gerilac, hoćemol saznat šta je pravi put. Samo ti navali, pravi put se može saznat i kad se spozna stranputica.

A i ne ide da propustimo ovakvu Telešop ponudu, platiš jedan - dobiješ još jedan besplatno.

Ja sam, pravo da ti kažem, očekivao da ćeš me, poslije onoga "automehaničarskog" posta pitati šta ja predlažem, čisto onako da vidimo neki išaret da je ovo razgovor a ne monolog.

Social bookmarks