Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 06. Novembar 2003

a ja znam ono
ne valja sec nokte na ruke i noge u isti dan
eto meni to moja majka govorila i ja ni dan danas ne cinim to mada ga nalazim glupo i bezrazlozno

hm, sta mislite vi, imal kakog smisla to
malo za promenu

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

22

Kaže se "da sečenjem noktiju i na noge i na ruke u istom danu prizivaš rotluk (svađu) u kuću"

E sad, po mom mišljenju , poenta ovog sujeverja nije sam čin sečenja noktiju koliko isticanje negativnosti rotluka (svađe). Tako se od malena generacije i generacije uče da je svađa u kući veliko zlo, a to što ću jednog dana poseći nokte na rukama, a drugog na nogama, manje je bitno u celoj toj priči.
Uzimajući u obzir poučnost ove tradicije, običaja, pa ako hoćete - i sujeverja, a s druge strane, ne videvši nekakve negativne posledice koje mogu biti izazvane usled pridržavanja istog, i sam ga upražnjavam i prenosim svojoj deci.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od sans
Kaže se "da sečenjem noktiju i na noge i na ruke u istom danu prizivaš rotluk (svađu) u kuću"

E sad, po mom mišljenju , poenta ovog sujeverja nije sam čin sečenja noktiju koliko isticanje negativnosti rotluka (svađe). Tako se od malena generacije i generacije uče da je svađa u kući veliko zlo, a to što ću jednog dana poseći nokte na rukama, a drugog na nogama, manje je bitno u celoj toj priči.
Uzimajući u obzir poučnost ove tradicije, običaja, pa ako hoćete - i sujeverja, a s druge strane, ne videvši nekakve negativne posledice koje mogu biti izazvane usled pridržavanja istog, i sam ga upražnjavam i prenosim svojoj deci.

Bosnjaci su stari narod i dosta smo svoje tradicije i adeta sacuvali do dan danas i prenijeli sa koljena na koljeno iz davne proslosti.
Neki od tih adeta su paganskog porijekla, neki hriscanskog ili krscanskog, odvisno sa kim smo zivjeli i koga smo kao komsiju imali u okruzenju.
Mogu reci samo to da insan treba biti dobar poznavalac islamskih propisa pa da razluci sta je od svega sto smo ponijeli iz djetinjstva vjera a sta sujeverje.

24

Naravno da sam i ja puno puta u zivotu nailazila na ljude od kojih sam cula te ne valja ovo, ne valja ono, ovo je dobro uraditi ovako , ono onako.... Prvo sto sam trazila od njih bilo je jedno iole prihvatljivo objasnjenje i obrazlozenje svih tih postupaka? Uglavnom nisam bila zadovoljna objasnjenjima koja sam dobila tako da nikada nisam ni pocela verovati u ovakve stvari ( primere praznoverja- sujeverja do sada navedene i one koji ce tek biti navedeni).

Bude mi zanimljivo, nekada pomalo i smesno, citati ovde. :)

Samo nastavite. 8)

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

25

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od pink
Naravno da sam i ja puno puta u zivotu nailazila na ljude od kojih sam cula te ne valja ovo, ne valja ono, ovo je dobro uraditi ovako , ono onako.... Prvo sto sam trazila od njih bilo je jedno iole prihvatljivo objasnjenje i obrazlozenje svih tih postupaka? Uglavnom nisam bila zadovoljna objasnjenjima koja sam dobila tako da nikada nisam ni pocela verovati u ovakve stvari ( primere praznoverja- sujeverja do sada navedene i one koji ce tek biti navedeni).

Samo nastavite. 8)

Forum je inace razmjena iskustva, prezentacija znanja i razvijanje osjecaja za diskusiju i prihvatanje ili tolerisanje drugacijeg.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

26

Petak, 07. Novembar 2003

Praznoverje

Svi mi znamo koliko tih praznih prici postoji,ne radi to nemoj stajat tamo,ne seci,ne zevaj i mnogo tih NE.Verovatno je razlog nekih imama u njihovom dersu prema ummetu.Ne shvacanje dersa u potpunosti.Svako me se desilo od nas nemoj seci nokte uoci petka koja je tu logika.Znamo kad je u pitanju cistota sve te price propadaju.Dali nas Islam uci da budemo "CISTI" ili pa to da ostavimo za neki drugi dan kad nece biti greh.Pola vere u Islamu je cistota coveka kao vanjska tako i unutrasnja.Moj savet je radite sve sto mislite da je dobro za vas a sto nece biti protiv vase vere...bez tih ne to,ne ovo....gluposti!!!

Praznoverje moze biti i Ateizam

Kratko pitanje

"Gde ce im duza"??????

Kraci odgovor

"U Pakao"!!!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

27

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi

Citirano

Orginalno od pink

Samo nastavite. 8)

Forum je inace razmjena iskustva, prezentacija znanja i razvijanje osjecaja za diskusiju i prihvatanje ili tolerisanje drugacijeg.

Citirano

Orginalno od pink
Samo nastavite.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

28

Petak, 07. Novembar 2003

Mi treba da smo svesni da su pre turaka na ove prostore Doshli PAgani (mnogo boshci) sa karpata i jednostavno tu se sa kolena na koleno prenosile neke gluposti sto pogadja i ISlam I hriscanstvo. Bash skoro prichao sa jednim od forumasha KAko se u hriscanstvu Regularnom ne postoje sveci i ovolike slave ko u srbiji ida je jednostavno grehota i kod njih da se ide na groblje id a se obraca mrtvima ??? pa je imalo tu josh nekih stvari kod noshenja hrane na groblje i tako to ...
Sad u islamu u novom pazaru postoje isto loshi obichaji tipa " ima neka zena ona ce mi prouchit hamajliju i ja cu ozdravit" i ima neka zena lije stravu mnogo lijepo hej sto je lijepo izlila stravu onome i tome ... A sami znamo kako se tretiraju ljudi u islamu koji se bave puhanjem u zar Ugljevlje .... Stim imamo i neke dobre adete Ko sto je jedan dobar adet da se uochi DObrih noci islamskih Sprema Halva, sto nije islamski odobreno (mada nisam kompetentan o tome da pishem) navodno da bi zamirisala ... Kakve veze sad ima miris sa tim pojma nemam al hajd da ne tupim mnogo ...
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

29

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od annonimus
Praznoverje

Svi mi znamo koliko tih praznih prici postoji,ne radi to nemoj stajat tamo,ne seci,ne zevaj i mnogo tih NE.Verovatno je razlog nekih imama u njihovom dersu prema ummetu.Ne shvacanje dersa u potpunosti.Svako me se desilo od nas nemoj seci nokte uoci petka koja je tu logika.Znamo kad je u pitanju cistota sve te price propadaju.Dali nas Islam uci da budemo "CISTI" ili pa to da ostavimo za neki drugi dan kad nece biti greh.Pola vere u Islamu je cistota coveka kao vanjska tako i unutrasnja.Moj savet je radite sve sto mislite da je dobro za vas a sto nece biti protiv vase vere...bez tih ne to,ne ovo....gluposti!!!

Praznoverje moze biti i Ateizam

Kratko pitanje

"Gde ce im duza"??????

Kraci odgovor

"U Pakao"!!!!!

Zato brate evo lijepe prilike. Nikada mi muslimani sa Balkana, nismo imali vise kitaba, knjiga prevedenih sa arapskog, turskog i perzijskog. Sve su to lijepe knjige i neprocjenjivo blago nase.
Knjige, istina treba citati i nestace sumnji i praznovjerja.
Selam!

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

30

Srijeda, 12. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Dragi brate Fingersbroken, primjećujem da pominješ, nekog Gerilca i Birdum-Barduma, a i nekog Lakija :) a ustvari sam skonto da se obraćaš meni, zar ne?

Pa prije svega mi nije jasno zašto si se tako razžestio i razletio. Ja sam fino upozorio na jednu stvar koja je veoma opasna. Kod ovih stvari LOGIKA nesmije donositi odluku. Nema ovdje logike. Mora se zasnivati na dokazima sve. A dokazi šta su to je već opet nova i duga priča. Ja jeste da se po mišljenju i shvatanju razlikujem od većine članova Foruma, i jeste da sam mlad i da me hir ponese kao i tebe što vidim ponese, jer ponekad nemogu da izdržim, ali ja iznosim ono kako ja vjerujem i mislim i znam. Ono što tebe kod mene nervira je to što ja po TEBI neke sasvim jasne i LOGIČNE stvari (i malo dijete vidi da je to tako) drugačije (čak totalno suprotno) kontam. Nemoj se nervirati ja tako kontam i džaba je, dok drugačije ne shvatim, džaba je. Ono što je prikazano u filmu Matrix I je 95% onako, po onome kako ja vidim i shvatam svijet. A tijelo imam ko i ti i huju i ovo i ono.

Što se tiče ovog praznovjerja (teme ove), ja sam upozorio, i potrudio se da navedem primjer i razloge kolko sam mogo da je opasno putem logike za nešto reći da veze nema ili da je praznovjerje. Jednom prilikom su Ebu Hanifu optužili da se koristi Kijasom (Analogijom) u donošenju Fetvi, ali on je rekao da to nije taćno i da donosi Fetve samo na osnovu dokaza (Prije svega Kur¨ana i Sunneta). Pa je za to i primjer naveo.

Primjer Ebu Hanifin: Mokraća je po šerijatu nečist, a sperma čista. Kada izbacimo mokraću samo operemo (nemora Gusul-kupanje), a kada izbacimo sjeme (spermu) onda je obavezno kupanje (Gusul).

Gdje je ovdje logika.

Drugi primjer Ebu Hanifin: Kažu da je Namaz stub vjere, jel tako? Kada žena ima one "vanredne dane" onda ona nemože ni klanjati ni postiti u tom stanju, ali kada to stanje prodje ona sve propuštene postove mora napostiti (naravno radi se o Ramazanu, dakle farzovima), dok namaze propuštene u tom stanju nemora naklanjati.

Gdje je ovdje logika.

Kada je on Ulemi tadašnjoj naveo ove primjere onda su oni uvidjeli da se on ne koristi Kijasom (Analogijom) u donošenju Fetvi.

Ima još primjera ali ovo je dosta.
Jedan je još rekao u vezi Šerijatskih odredbi ovako: Čim kažeš: "Ja mislim..." ili "Po mojem mišljenju..." odmah si pogriješio pa i da pogodiš. Nema igranja ljudi oko ovoga. Zato samo puzdane stvari treba pisat i oprezno.

Postoji još jedna stvar kod naših ljudi a to je da kada se radi o nekim temama kao što su Namaz, Post, Zekat, itd. slabije ih ima ili ih uopšte nema, a kada je tema Praznovjerje u pitanju, dakle da kao nešto se proglasi za praznovjerje onda su prvi i toga ima. Itd.

Vjerujem da sam sada bio malo precizniji i da si me malo bolje shvatio Fingerse i da su nam se vidjenja ilijek primakla, mada teško sad za sad, jer si neizlječivi mozgadjija :):):) i ja sam nekad isto tako razmišljo. Nadam se da ćeš ovo shvatiti ko šalu a ne ko nešto drugo. Nemoj nešto zamjeriti.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

31

Srijeda, 12. Novembar 2003

Gde su dokazi tu je logicno da ne treba nista dokazivati. Sto je logicno ne trazi dokaze. Ako za sve hoces cinjenicke dokaze onda vjerovanje ne bi postojalo. Logikom se dokazi spajajo... zato je pametnom dovoljan i isharet. Al ne vredi sta cu ti ja..

Ja sto jes ja i priznajem: ti si prvi koji me je iznerivrao.. ali nisi ti to primetio na forumu jer su moji postovi sve jedno isti, vec si mozda znao (ili ti hteo) da ces to uciniti, te sam ja to usmeno nekom i rekao (da si me poceo nervirati).

Al i to je lako... rekao sam vec: kad se iznerviram prestajem otpisivati na ono sto me nervira (a dog god pisem ok je). Tome u prilog ne ide i da sad pisem (jer ne bih trebao) ali posto sad nisam nervozan (vec tuzan posto sutra idem) rekoh eto mozda da odgovorim bilo sta jos jednom..
mogu ja da se potpisem i bolje...

• »DreamKiller« je muško

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 13. Novembar 2003

Namjera mi nije bila da te iznerviram, a vidio sam ja odmah iz prvog tvojeg posta kojeg sam u životu pročito tvoj i karakter i sklonosti i način razmišljanja i gdje te je malo ponijelo pa ti prijeti opasnost da ne odeš mnogo. Ali ja vjerujem da nećeš jer vidim da ti je vjera u prsima veoma jaka i čvrsto vjeruješ i iskren si. Dobar si drug i prijatelj, pažljiv si, itd, itd. Ja ti ne bih znao navesti nijednu mahanu. Ako bi neko i reko da je imaš ja bih to pripiso mladosti. I možda si malo razmažen eto. :):):) Ali vjeruj mi očekuje te jedan period koji sebi nećeš moći objasniti i iz kojeg nećeš moći naći izlaz, ako ti se Allah smilovao, a ja vjerujem da jeste, jer si iskren. Onda ćeš se okrenuti od svega onoga na šta si se oslanjo i u čemu si sigurnost nalazio i dići ruke u dovi Allahu dž.š. da te iz toga stanja izvadi jer ti neznaš kako? šta? gdje? Tada će te izvući, ako On bude htio i ponovo će ti se sve vratiti ali tada će ti VID biti drugačiji i drugačije ćeš te iste stvari vidjeti i onda će ti ako Bog da biti jasno ko na dlan gdje je bila da tako kažem "začkoljica". A što se mene tiče ja sam inače kedna luda stara koja voli da priča, a mahana imam masu, ali eto ko vadim se na ono još sam mlad i plahovit.

Zbog ove crte koju imaš, koju će ti Allah dž.š. otkloniti ako bude htio, si veoma lahak plijen onima koji nisu iskreni i čije su glavno oružje oni iskreni.

Ovo samo eto da ti moje mišljenje iznesem, a sada nastavljamo po starom, nemoj misliti da popuštam, nema šanse. :):):)

Ovo je bila ko jedna "puš pauza" Forumska. :):):)

Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 13. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od DreamKiller

... a vidio sam ja odmah iz prvog tvojeg posta kojeg sam u životu pročito tvoj i karakter i sklonosti i način razmišljanja i gdje te je malo ponijelo pa ti prijeti opasnost da ne odeš mnogo. Ali ja vjerujem da nećeš jer vidim da ti je vjera u prsima veoma jaka i čvrsto vjeruješ i iskren si. Dobar si drug i prijatelj, pažljiv si, itd, itd. Ja ti ne bih znao navesti nijednu mahanu. Ako bi neko i reko da je imaš ja bih to pripiso mladosti. I možda si malo razmažen eto. :):):) Ali vjeruj mi očekuje te jedan period koji sebi nećeš moći objasniti i iz kojeg nećeš moći naći izlaz, ako ti se Allah smilovao, a ja vjerujem da jeste, jer si iskren. Onda ćeš se okrenuti od svega onoga na šta si se oslanjo i u čemu si sigurnost nalazio i dići ruke u dovi Allahu dž.š. da te iz toga stanja izvadi jer ti neznaš kako? šta? gdje? Tada će te izvući, ako On bude htio i ponovo će ti se sve vratiti ali tada će ti VID biti drugačiji i drugačije ćeš te iste stvari vidjeti i onda će ti ako Bog da biti jasno ko na dlan gdje je bila da tako kažem "začkoljica".

E ovo mi uzliče na onog "vidovitog" Vidoja koji vidi prošlost i predskazuje budućnost i obratno :D :D :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

34

Petak, 14. Novembar 2003

Pogledajte dokle su dogurali nasi susjedi sa edukacijom o gatarskim sposobnostima no ne brinite, ovakvih knjiga se moze naci i u Bosni.

Poslednja ljubav u Carigradu - prirucnik za gatanje (1994) je tarot-roman; dobio je nagradu "Prosvete" kao roman godine i nagradu "Laza Kostic". Preveden je na grcki i ruski jezik.

• »DreamKiller« je muško

• Poruku poslati

35

Četvrtak, 20. Novembar 2003

Kako god to tebi izgledalo nek ti izgleda ja ti kriv nisam. Interesantno je da kada sam pisao ovaj text Fingersbrokenu odmah sam znao (pretpostavio) ko će se prvi javiti i odgovoriti, naravno iz priloženog gore sam vidio da mi je pretpostavka bila tačna. Neznam koja ti je namjera ovim gore postom bila. Ja bih taj post nazvao OMALOVAŽAVANJEM i UVREDOM i to onom najniže vrste, a to je, ona dubinska mržnja koja proističe iz želje za položajem kod ljudi i to da se bude jedini kojeg će neko uvažavati. To se u Islamu zove efekat Ebu Džehla (oca neznanja). Ja Rabbi sačuvaj me Ebu Džehla i njemu sličnih. Po pravilu bi ovaj post gore trebao da završi u kanti za smeće uz jednu opomenu, ali eto ja nisam vlast već masa i baš mi je drago da sam masa. Elhamdulillah.

Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

36

Dragi moj brate Dreamkiller-u, moj post nije post mržnje a nije ni post neznanja. Šta drugo da ti napišem - kad na osnovu jednog - i to prvog, posta zaključiš toliko mnogo stvari o karakteru, o sklonostima, o načinu razmišljanja pa čak i o mogućim tačkama posrnuća nekog sasvim dalekog, osim da si verovatno vidovit ili pak misliš da jesi.Zapitaj se dragi brate da li u tim tvojim rečima ima možda onoga što se u Islamu zove efekat Ebu Džehla (oca neznanja). Da li je s islamske tačke gledišta tebi ili bilo kome drugom dozvoljeno da na osnovu jednog , i to prvog posta, "izvodi zaključke" i da li su ti zaključci, na taj način doneti deca znanja ili im je otac neznanje???

S druge strane, ukoliko si moj post protumačio kao pokušaj da te ne daj Bože uvredim ili na bilo koji način omalovažim a ne kao pokušaj da ti ukažem na besmislenost "izvedenih zaključaka", ja ti se iskreno izvinjavam.

i ... bode mi oči

37

Citirano

Orginalno od DreamKiller

odmah sam znao (pretpostavio) ko će se prvi javiti i odgovoriti

Pa jos i kad sam naglasavas kako da nije u pravu, a? Kako rece ti ono sanse? Vidoje? Vidoviti... vi... :D

ma o|

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

38

Petak, 21. Novembar 2003

Pa isto ću ti reći kao onda jednom kada sam rekao, fala ali neka hvala. Ko hoće da zaključi kako hoće da zaključi neka zaključi, ali neka fala za to izvinjenje iskreno, nije mi potrebno, fala netreba o ti dobrice fina. Prije svega racionalizam i ustaljeno shvatanje saznavanja nečega odnosno dobijanja znanja je ono što zbunjuje mnoge. Pa čak dolaze do toga da negiraju stvari koje su veoma važne. Ali hajd ja sam samo htio da se obratim nekom pa se je neko umiješao u nešto što nije trebao da se umiješa, ali eto javno je iznešeno nešto što je za privatno i onda naravno kači se na to onaj koji se kači i radi šta radi.

Ebu Džehl je prije nego je postao Ebu Džehl bio poznat kao Ebu hiken u svojem narodu, tj. Otac mudrosti. Kada neko ne bi nešto znao išao bi kod njega da ga pita i on bi davao odgovore. Dakle, bio je kako bismo danas nazvali to Intelektualac. Kada se je pojavio Poslanik a.s. odmah je za njega rekao da on nije Ebu Hikem već Ebu Džehl.

Jednom prilikom je jedan Ashab išao ulicom i pogledao je u jednu ženu malo požudno, a nije smio jel. Nakon toga je ušao kod drugog Ashaba i ovaj je odmah što ga je ugledao pitao, reci mi brate šta si to uradio!!! Ovaj se je iznenadio pa ga je upitao: Jel ti to dolazi objava? A on mu odgovara: "Nije nego se radi o Muminskoj pronicljivosti. Što si ušao na vrata vidio sam da ti nema onog Nura koji inače iz tebe izbija."

Mora se staviti razlikka izmedju Muminske pronicljivosti i pronicljivosti. Nije to isto. A može li Mumin biti neko ko nema Šerijat na mjestu, ja kako vjerujem, ne može. Neka svako za sebe vidi. Što opet nemora da znači ako neko ima šerijat da je Mumin, ali sigurno bez šerijata nemože.

Razlika izmedju Muminske pronicljivosti je ta što je u temelju iskrena namjera, a u pronicljivosti je neiskrena namjera, a u oba slučaja je pronicljivost.
Muminska pronicljivost je Furkan (Kur'ansko rastavljanje istine od neistine), a pronicljivost obična je logično rastavljanje "istine" od "neistine" što je u ovom slučaju relativno jer je vodjeno logikom.

Koja je to razlika izmedju Adema a.s. i Iblisa prokletog? Ali ipak on nije htio da učini sedždu Ademu a.s. iz oholosti, iako je Adem a.s. iznio ono čemu ga je Gospodar njegov podučio. Iblis to nije prepoznao znanje i bilo je šta je bilo.

Ako se je u postu gore vidjela moja namjera šta sam htio reći, a pokušaj mi je bio da nešto Fingersu kažem, onda je interesantno to kakav je to nijjet pokrenuo tebe Sanse da se umiješaš i napišeš ono šta si napiso. Ako hoćeš razmisli za sebe, ako nećeš ja tu nemogu ništa, a opet ponavljam neka fala za ono iskreno izvini.

Ovo gore sam naveo ne sa namjerom da kažem nešto o sebi, već da navedem neke od načina saznavanja, dobijanja informacija, učenja, itd. Ali ako neko smije da zanegira da ima to neka ga nek negira. Onda se takav zadržava na matematiku i cijelču duhovnost svodi na matematiku i ako mu se ne poklapa sa matematikom onda on to negira, da Allah sačuva.
Na ovaj način su ljudi u doba Poslanika a.s. negirali jasne Mudžize, govoreći za to da je naka vradžbina. Poslanici su ti koji posjeduju Mudžize, Evlije su te koji posjeduju Keramete. To su opet nadnaravne moći neke koje odudaraju od svih zakona koje poznaju ovosvjetske nauke i koji su zasigurno van logike.

slučajeva je imalo i po pazaru poznatih. I radilo se je o muslimanima i niko za njih ne reče da je neki "vidoviti", nisu smjeli jer im je Bogobojaznost bila jača, nego nama što je sad, a pogotovu što se radilo o muslimanu.
Itd. Itd. Itd.
A opet kažem da sve ovo ne navodim da bih o sebi nešto rekao, već da navedem nešto po ovom pitanju.

Ali na kraju krajeva postavimo stvari ovako, A šta ako sam od Dobrih (Evlija)??? Ne kažem da jesam, ali šta ako jesam, ha??? A Allah dž.š. kaže: "Ko objavi rat (uvrijedi) mojeg Evliju, objavio je rat (uvrijedio) je Mene !!!"

Eto ovo je samo za razmišljanje.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

39

Subota, 22. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Gerilac

onda je interesantno to kakav je to nijjet pokrenuo tebe Sanse da se umiješaš i napišeš ono šta si napiso.

Ene on sad ljudima i misli cita 8o A, ja.. pa on je onaj isti sto nesto sa snovima.. pa i vidovit.. Samo me zbuni sto je sad opet gerilac..

HALOOOO! Nacina shvatanja ima koliko hoces. Lijepo je sto shvatas, ali shvati isto tako da tvoj nacin shvatanja ne mora da bude ispravan (kao nacin a ne kao shvatanje). Racinoalno shvatanje je jedini pravi put ka shvatanju. Sve drugo prihvatanje. A vjerovanje je jace i od shvatanja i prihvatanja. (mucno mi da ti jos nacrtam a sumnjam da kontas jer ti ne zelis da logiku koristis). U svakom slucaju imas pravo svoj nacin zadrzati za sebe, ali diskreditacijom drugih nacina i ljudi ponajvise diskreditujes samog sebe i (kontra od onoga sto ti je nijet valjda) odvracas ih od onoga sto shvatas (sto je puno gore od odvracanja od nacina shvatanja, a sto cinis nacinom predstavljanja).

A primer koji si naveo da stavis u odbranu svojeg shvatanja i objasnjavanja sa svim da ima veze a ono sa temom nema. Tj ne moze ti odbraniti shvatanje, a jos vise izlaganje u ovoj temi. Halo? Samo mi reci: jel ti verujes u ona praznovjerja (tipa nesisanja utorkom) pa ih zato branis? Ako ih ne negiras zato sto nisi nasao dokaze protiv njih, onda batko mili dao bih ti jos puno stvari u koje bi ti tim redom verovao jer ih cinjenicno nikad ne bi opovrgnuo... zulu zulu, indu, budisticke neke... sta ces? Ali to sve udaljava iz vjere (a to ne zelimo, ne?).

Te stvari ne mozes dokazati direktno (ukoliko nisu iz svere racionalizma), ali za sve postoje indirektni dokazi .. pa ti razmisljaj malo...

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

40

Nedjelja, 23. Novembar 2003

Ne valja nista dodavati ili uzimati kroz prozor... zaboravio sam razlog... Pa ono kad neko ide na put, pospi vodu za njim... Narod to zove praznoverje, ili sujeverje, i ja ne verujem u stvari da potkovica i detelina sa cetiri lista donose srecu, niti da crna macka koja ti presece put, donosi nesrecu...

Ali, citao sam jednu knjigu "Cistoca i higijena u Islamu", i procitao sam da ne valja hleb da se sece nozem, treba da se odlama rukom. Da li bi ti i ovo nazvala praznoverjem, Sarah? Ili ono, ne idi po prljavim mestima po mraku, ili po ljuskama od drveta, jer mozes nagraisati, ili nameriti se? Da li mislis da je i to praznoverje? Desava se da ljudi nagraisu ako se nadju na necistim mestima po mraku, neki to zovu "sejtansko kolo." I kad saznas da je neko nagraisao, kako posle da ne verujes u to, i da verujes da je to praznoverje?
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Social bookmarks