Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 27. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Pa vidiš dragi brate Fingersbroken. Prije svega nisam čitao misli nikome, samo sam ono čudio se i razmišljao naglas tipa: Interesantno bi bilo znati kakav te je to nijjet pokrenuo da ovo napišeš. Ali ti si išao racionalno i logično, time propuštajući mnoge stvari i naravno pun promašaj, ali hajd.

Drugo, ja vjerujem u to "praznovjerje" da se nevalja šišati utorkom i subotom, jer je to po Sunnetu. I tvrdim ti da to nije praznovjerje. I mnoge ove stvari koje se u ovoj temi navode kao praznovjerje nije praznovjerje, neke i jesu. Problem je što je to sve izmiješano. A to tvoje pominjanje Budizma, itd. mi govori još jednu informaciju više da nisam pogriješio mnogo u shvatanju tvojeg shvatanja. Jer racionalisti na mnoge duhovne stvari Islamske gledaju kao na neke rituale i naravno ne kontaju ih, jer u mozak ne idu.

Jednom prilikom sam razgovarao sa jednim filozofom, tipični racionalista. Kaže on meni jedan vakat u ragovoru ti govoriš o nekim Metafizičkim stvarima, duhovnim za šta nemaš crno na bijelo dokaza. Daj ti meni, kaže on, dokaze crno na bijelo. Ja ga onda pitah: Imaš li ti djevojku? Kaže: Imam. Pitah: Voliš li je? (na moju sreću bila je pored njega :):):)) Kaže: Volim. Rekoh: Daj mi dokaze crno na bijelo. :):):)
To mi on nemože dokazati nikada dokazima. Moram samo iskusiti to pa da mu povjerujem. Takodje je sa zdravljem, šta je to zdravlje, suština zdravlja. Itd. Dakle, mozak ide do nekle, ali od nekle nemože ni da omiriše, ni da opipa, ni da zamisli, ni da pretpostavi. Može li mozak ukapirati Miradž?

Čini mi se da neko pomenu u vezi ovih praznovjerja nešto tipa novotarija i sl. Zamisli ovaj primjer.
Uzme neki čovjek da izuči Njemačku i traži da mu se donesu sve knjige svijeta koje govore o njemačkoj. Sjedne i počne čitat i izučavat. Još ako mu Allah dž.š. podali inteligenciju razvijenu, pa onda pronicljivost, pa onda govorništvo jako, pa onda osjećaj za akustiku da zna da plijeni masu, itd. On će za nekoliko godina postati najpoznatiji poznavalac njemačke u svojem kraju. Svi će dolaziti kod njega da ga pitaju u vezi njemačke. Ali ako jednog dana dodje neki gastarbajter koji nezna ni pola posto informacija koje ovaj je nakupio u glavi o njemačkoj, poslušat će ga kako o njemačkoj govori i odmah će mu biti jasno da ovaj nikada nije bio u njemačkoj. Pa će mu priči i upitati ga Efendija halali da te pitam, znaš li onu ulicu Samariter str. u Berlinu, pa onde na ćošku ima onaj turski doner, eh preko puta njega onaj naš Bošnjo što je otvorio butik. Znaš li za taj butik. Ovaj će uvaženi Efendija odmah poskočiti i uzviknuti Novotarija (izmišljotina). To nema ni u jednoj knjizi!!! Ovaj će gastarbajter stati da se čudi pa reći kako je on tamo bio uživo i vidio taj butik, čak u njemu sjedio i sa gazdom pričao i sa njim se i druži.

Šta onda ostaje ovome Efendiji načitanom i školovanom? Naravno da uzme ovog gastarbajtera toga za vodiča da ga ovaj povede u njemačku i ko malo dijete kroz njemačku povede, jer poznaje njemačku u prste. Pa odu gore malo do Bremenhavena kod mora, pa ovaj Efendija osjeti miris morske klime umiješan sa industrijom. Pa onda odu po Bajernu i tamo osjete ona brda i prirodu, pa ovamo pa onamo, pa vodopadi, pa dotakne tu vodu, pa omiriše, pa se čak i okupa toj vodi (ako nije zagadjena). Jel to mogao iz knjiga??? Racionalno??? Mora iskustveno. Doživljajno. Kao ljubav. Tu mozak se gubi. Ne kapira. Al hajd ja bih o ovome mogao danima. Mislim da se iz ovoga nazire šta sam htio reči, da ne dužim.

A što se tiče ovoga čitanja misli, jedno ću ti pitanje postaviti. Vjeruješ li da ima takvih muslimana da mogu čitati misli??? Vjeruješ li da ima takvih muslimana vjernika da mogu vidjeti nijjet ljudski???

Htio sam još dosta toga reć ali je prostor mali, a misli nadiru li nadiru. Eh.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

42

Četvrtak, 27. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Gerilac

:
:
:
Uzme neki čovjek da izuči Njemačku i traži da mu se donesu sve knjige svijeta koje govore o njemačkoj. Sjedne i počne čitat i izučavat. Još ako mu Allah dž.š. podali inteligenciju razvijenu, pa onda pronicljivost, pa onda govorništvo jako, pa onda osjećaj za akustiku da zna da plijeni masu, itd. On će za nekoliko godina postati najpoznatiji poznavalac njemačke u svojem kraju. Svi će dolaziti kod njega da ga pitaju u vezi njemačke. Ali ako jednog dana dodje neki gastarbajter koji nezna ni pola posto informacija koje ovaj je nakupio u glavi o njemačkoj, poslušat će ga kako o njemačkoj govori i odmah će mu biti jasno da ovaj nikada nije bio u njemačkoj. Pa će mu priči i upitati ga Efendija halali da te pitam, znaš li onu ulicu Samariter str. u Berlinu, pa onde na ćošku ima onaj turski doner, eh preko puta njega onaj naš Bošnjo što je otvorio butik. Znaš li za taj butik. Ovaj će uvaženi Efendija odmah poskočiti i uzviknuti Novotarija (izmišljotina). To nema ni u jednoj knjizi!!! Ovaj će gastarbajter stati da se čudi pa reći kako je on tamo bio uživo i vidio taj butik, čak u njemu sjedio i sa gazdom pričao i sa njim se i druži.

Šta onda ostaje ovome Efendiji načitanom i školovanom? Naravno da uzme ovog gastarbajtera toga za vodiča da ga ovaj povede u njemačku i ko malo dijete kroz njemačku povede, jer poznaje njemačku u prste. Pa odu gore malo do Bremenhavena kod mora, pa ovaj Efendija osjeti miris morske klime umiješan sa industrijom. Pa onda odu po Bajernu i tamo osjete ona brda i prirodu, pa ovamo pa onamo, pa vodopadi, pa dotakne tu vodu, pa omiriše, pa se čak i okupa toj vodi (ako nije zagadjena). Jel to mogao iz knjiga??? Racionalno??? Mora iskustveno. Doživljajno. Kao ljubav. Tu mozak se gubi. Ne kapira. Al hajd ja bih o ovome mogao danima. Mislim da se iz ovoga nazire šta sam htio reči, da ne dužim.

A što se tiče ovoga čitanja misli, jedno ću ti pitanje postaviti. Vjeruješ li da ima takvih muslimana da mogu čitati misli??? Vjeruješ li da ima takvih muslimana vjernika da mogu vidjeti nijjet ljudski???
:
:

Allahimanet.

Ne tako davno, na ovom istom forumu od istog člana već sam imao prilike da pročitam istu ovu priču a povodom neke druge teme. Da li će sad nakon ovoga uslediti još i priča o onom caru koji je izgubio zdravlje pa ga tražio al nije umeo opisat šta traži, i čemu vodi zaokretanje teme iz njenog osnovnog pravca ka nečemu o čemu se već diskutovalo, a ima se prilike još i diskutovati na drugom mestu, na ovom istom forumu ?( (Vidi ovo )

No kad smo kod te priče, da se nadovežem - imao sam prilike da gledam jedan komični turski film u kojem je jedan "frajer" uzimao pare od svojih zemljaka "gastarbajtera" da bi ih prebacio za Nemačku, i svojim kamionetom ih prebacivao iz jednog u drugi deo Istambula, govoreći im da ih je doveo u tu Nemačku, na njihovo opšte oduševljenje, jer su videli da i u "Nemačkoj", slično kao i u Turskoj ima dosta džamija i da ih svi razumeju, što im je znatno smanjilo brige o tome kako će se snaći i prilagoditi "novom životu".

P.S. Molim brata Gerilca da napiše nešto drugo, a da ne pominje onu priču o caru i zdravlju, jer ću počet da sumnjam da sam i sam, odgovarajući na njegove postove počeo da umišljam da sam vidovit.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

43

Petak, 28. Novembar 2003

Prije svega polako Gosn. Sanse polahko sa ovim "brat Gerilac", jer braća je visoka Deredža (stupanj).

Drugo, želio bih te pitat šta si želio reći ovim postom gore??? Jesi se ti to nadovezo na temu ili na mene???
Ja kolko vidim ja sam piso nešto na temu. A to da sam još jednom naveo primjer isti ranije je tačno, i toga sam svjestan i ima li tu nečega lošeg. I odakle ti zaključak da se sa teme želi skrenuti ili se može sa nje ovim primjerom skrenuti??? Uopšte te nerazumijem šta želiš postići ovim postom gore, ali hajd. Mnogo toga bih još rekao tebi lično i rekao sam ti mnogo toga već ali si ti dosta toga zaobišao i izbrisao. Pojašnjavo sam ti dosta puta deredžu Ebu Džehla. Pa sam ti objašnjavo grijeh Ademovski i Šejtanski. Ademovski grijeh je iz zaborava (gafleta) i kada je shvatio da je pogriješio odmah se je pokajao. A Iblis prokleti je pogriješio iz oholosti i zbog toga je i proklet jer iako vidi da griješi neće da se pokori. Sada je važno izvući zaključak, kome om time najviše šteti??? Pa sebi prije svega jer je on proklet, a Adem nije. Pa treba razmisliti svako za sebe od kojih je ko??? opet ponavljam preispitajmo se!!!

Najčešće se dješava da čovjek napravi kompromis sa šejtanom tako što naidje neko iskušenje u životu i čovjek se u odnosu na to iskušenje postavi po svojem nahodjenju a ne Kur'anski i Sunnetski i naravno to ga iskušenje slomi i skrha i on onda tako skrhan svjesno (i od sebe krijući) pristane na neke kompromise sa šejtanom prokletim. I onda se dješava šta se dješava. Ali eto ne bih da sa tobom skrećem sa teme.

Kao što je i dosad radjeno, ovakve postove kao što je ovaj tvoj gore post i ovaj moj sada kojim odgovaram tebi treba izbrisati, jer skreću sa teme.

I zapamti polahko sa tim "brate Gerilac" jer je to veeelika Deredža biti brat.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

44

Petak, 28. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Gerilac

Prije svega polako Gosn. Sanse polahko sa ovim "brat Gerilac", jer braća je visoka Deredža (stupanj).

Ti najvise sam govoris o sebi...
Ma pod kojim se nikom ponovo pojavio, dok se nizu tvoji nebulozno histericni postovi forum postaje samo jedno veliko zamaranje..
mogu ja da se potpisem i bolje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

45

Petak, 28. Novembar 2003

Ve alejkumu selam

Citirano

Orginalno od Gerilac

:
:
I zapamti polahko sa tim "brate Gerilac" jer je to veeelika Deredža biti brat.

Allahimanet.

Ja se stvarno izvinjavam ako sam pogrešio, al ja svakog ko mi naziva selam oslovljavam sa brate - ukoliko nije sestra. Na osnovu profila, zaključio sam da se radi o bratu, a ako grešim... halali sestro :P

Citirano

Orginalno od Gerilac
:
:
Drugo, želio bih te pitat šta si želio reći ovim postom gore??? Jesi se ti to nadovezo na temu ili na mene???
:
:

S obzirom da sam tvoj post i onu priču o "gasarbajteru" shvatio kao negiranje znanja stečenog učenjem u odnosu na znanje stečeno iskustvom, nadovezao sam se da iskustvo može biti i veoma kobno ukoliko mu prethodi totalno neznanje. Shvatajući još da u kontekstu onaj "Efendija" treba da označi nekog ko veru uči iz knjiga, dok "gastarbajter" predstavlja vernika koji je praktikuje u svakodnevnom životu, hteo sam samo da naglasim da za vernika-praktičara, a naročito početnika veoma kobno i opasno može da bude neznanje jer u tom slučaju eto, može bilo ko da ga vozi okolo i nakon određenog vremena da mu kaže da je stigao na odredište...

Eto toliko, nadam se da je sad jasnija "nadoveza" mog posta.

P.S. Opet, hvala što ne bi one priče o zdravlju, jedna dilema mi je svakako manje.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

46

Subota, 29. Novembar 2003

Koliko vidim Sanse ti si neke stvari izvuko iz konteksta u ovim gore tekstovima koje navodi brat Gerilac. On nijednom nije negirao sticanje znanja učenjem, samo je naveo da je to znanje knjiško relativno u odnosu na iskustveno. Uzmi primjer iz čega hoćeš u životu. Npr.: Može ti ljudi pričati danima o djerdeku, ali dok ne budeš u njemu džaba ti. Drugi primjer, možeš mjesecima učiti knjiški kako se auto vozi, ali nećeš naučiti kako se vozi dok praktično ne kreneš. Možeš godinama učiti knjiški zanat neki, ali bez prakse ništa. itd. itd. itd.

Poznato je da u životu je velika razlika izmedju teoretičara i ljudi od prakse. To svi znamo. Teoretičari su jednostavno logičari koji filozofiraju i najviše ih iritiraju praktičari, ljudi od prakse. Jer nikako da ih ukapiraju.

A kakva sve iskustva postoje i imaju u Islamu su veoooma veooma širok pojam. I šta se sve iz tih iskustava uči nemože mozak ni zamisliti. Najbolji primjer toga je Miradž. A namaz nam je došao sa Miradža. Možeš čitati o Ramazanu kolko hoćeš ali Ramazan nemožeš znati dok ne počneš postiti. Dakle, informativno znanje nije znanje već skup informacija. Onaj koji priča o djerdeku, a nije nikad bio u njemu, govori iz neznanja tj. iz informacija, govori o onome šta je čuo ili pročitao. Najveći primjer jednog takvog intelektualca "knjiškog" je Ebu Džehl, nejveći neprijatelj Poslanika a.s.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

47

Citirano

Orginalno od DreamKiller
u ovim gore tekstovima koje navodi brat Gerilac. On

Pokazujes dvije stvari: da si podeljena licnost (na osam delova) i da samog sebe nazivas bratom ??? keee... ne mogu da verujem, a ne dozvoljavas da te brat u Islamu bratom oslovljava... beeee.. Brat gerilac brat dreamskilleru bratu birdumabarduma brata birdumjarduma... ma koliko li te je dobro drzis svima vama konce na jednom forumu :D..

Veruj da nikakvo dobro ne cinis.. nikakvo.

A sto se tice podele znanja: ti si uvek taj koji jednu stranu zapostavlja.. sans je naglasio znacaj poznavanja informacija i teorije (ako hoces) PRI PRAKTIKOVANJU (ali pazi praktikovanju) bilo cega, a ti pricas samo o nekakvim gastajbajterima i vrednosti praktikovanja zanemarujuci znacaj onoga sto stoji iza praktikovanja (sto mogu biti i porivi i sasvim pogresni motivi sa pogresnim znanjem lose sprovedeni). Praktikovanjem se puno toga moze spoznati ali bez informacija i nekog teorijskog znanja (a pre svega ispravnog) daleko se ne moze stici. A sad ti opet odvoji to (iako niko drugi ne odvaja) pa opet udri ko maxim po diviziji..

Najoholiji clan(ovi) foruma si(u) ti(Vi).. vas nekoliko podeljenih..

I jos covek nafuran pa prica o nekom bratu gerilcu o|

Zapitaj se kakav si ti musliman kad ti smeta da te brat bratom naziva a ti samog sebe istim oslovljavas. Nismo oholi i nemamo hirova, a? o| o| o|

I da.. ti si tema mnogih diskusija.. ali cisto time sto se nameces, ni zbog cega drugog. Da je do mene ja bih te odavno uklonio.. ban na ip pa se dimi..

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

48

Citirano

Orginalno od DreamKiller

Koliko vidim Sanse ti si neke stvari izvuko iz konteksta u ovim gore tekstovima koje navodi brat Gerilac. On nijednom nije negirao sticanje znanja učenjem, samo je naveo da je to znanje knjiško relativno u odnosu na iskustveno. Uzmi primjer iz čega hoćeš u životu. Npr.: Može ti ljudi pričati danima o djerdeku, ali dok ne budeš u njemu džaba ti. Drugi primjer, možeš mjesecima učiti knjiški kako se auto vozi, ali nećeš naučiti kako se vozi dok praktično ne kreneš. Možeš godinama učiti knjiški zanat neki, ali bez prakse ništa. itd. itd. itd.

Allahimanet.

Alejkumu selam brate DreamKiller. Bez obzira na to što ti misliš da sam ja neke stvari "izvuko iz konteksta" ovog (po meni - a daj Bože da se varam) zalutalog brata, ja sam se na njegovu priču samo nadovezao,ističući da je pored praktičnog znanja u svemu, pa i u veri potrebna i solidna teorijska podloga upravo da se ne bi desilo da iz vere izađemo u praznoverje (eto, konačno se i ova tema vrati koliko- toliko u neki zamišljeni okvir) , ili pak iz đerdeka u neku jeftinu sobu lokalnog ili manje lokalnog bordela, ili da nam se ne desi da pokušamo "praktično" popravljati TV aparat pre nego li dobro savladamo čitanje el. šeme, način rada elektronskih instrumenata, i sl. - jer su posledice praktično sticanog iskustva u svim tim nabrojanim i njima sličnim slučajevima u 99,9% katastofalne a ponekad i fatalne.
Verovatno je tebi poznata ona priča o Gazaliju i jabuci (eto,ja znam da ti voliš priče, pa rekoh hajde i ja da malo koristim to sredstvo, edal bi se makar malo bolje razumeli) i čuvena rečenica iz te priče da dok ne zagrizeš jabuku ne možeš ništa znati o njoj, bez obzira koliko ti neko pričao, ili ti čitao kako je to lepo, i fino jesti jabuku.Vidiš to je odličan primer. Ja se slažem sa time u potpunosti, a nadovezujem se na tu priču ovako:
Pre svega ti moraš znati (teorijski) šta je jabuka. Moraš znati bar kako izgleda. Zašto? Pa, lako ti se može desiti - ukoliko ne znaš, da ti neko pod nos prinese otrovnu pečurku i da ti pri tom priča kako je jabuka lepa i sočna, a ti (ovo se ne odnosi na tebe nego na nekog tamonjeg njega), ukoliko si samo čuo za jabuku, ili u još gorem slučaju nisi ni čuo za nju, uzmeš da probaš kakav joj je ukus... gotov belaj, posle bude kasno, mada ćeš kratko vreme imati prilike da uživaš i u saznanju svog neznanja (dok otrov ne počne da deluje). Nije brate džabe objava Kurana a.š. započela sa Ikre, a to Ikre treba primeniti u svim aspektima ljudskog, ovozemaljskog života. Mozak ti nije dat da bi se njime služio da negiraš njegovu ulogu, već da se okoristiš njime.
U gornjoj priči, ako je jabuka -vera, pečurka otrovna može bit recimo upravo praznoverje, te stoga treba dobro izučiti šta je šta, i normalno - praktikovati ono što je dobro, a kloniti se onog lošeg.

P.S. Ukoliko misliš da pretendujem na to da u životu nikad nisam kušao otrovnu pečurku, varaš se. Verovatno sam je probao više puta nego ti, ali sam svestan da ti, ili bilo ko drugi ne mora da je proba da bi došao do ovog znanja koje ja sada imam i obratno. S druge strane, mnoge otrovne pečurke sam i izbegao upravo zahvaljujući tome što sam na vreme znao da jesu otrovne.

i ... bode mi oči

• »Bardum-Birdum« je muško

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

49

Ponedjeljak, 01. Decembar 2003

Alejkumu selam brate Gerilac.

Usput, de nam malo to objasni šta od navedenog nije praznoverje i zbog čega nije.

P.S. Selam ti je jedan brat što ga nisi poselamio ;)
Birdum Bardum, Birdum Jardum, Gerilac, DreamKiller, ...ko je sledeci?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

50

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Izbrisao sam nekoliko posljednjih javljanja jer se bave licnostima sa foruma a ne temom. Podsjecam ucesnike diskusije da za bilo kakve poruke licne prirode trebaju koristiti PM a ne forum.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

51

Ponedjeljak, 12. Januar 2004

Musa SANIN

Tetajjur (sujevjerje) se prenosi s koljena na koljeno u jednom narodu, generaciji, pokoljenju... Interesanmo je da po pitanju ovog grijeha postoji i veliki broj visoko obrazovanih ljudi koji su zarobili svoj razum vjerovanjem u jedno ili vise ovakvih sujevjerja. Stavise, najvise klijenata modernog sujevjerja je upravo iz redova politicara, estradnih "zvijezda," biznismena i uspjesnih ljudi, dakle onih koji ne poduzimaju niti jedan poslovni korak sve dok se istinski ne uvjere da ce u tom poslu profitirati. Stoga je zacudujuce kako olahko upadaju u zamke sujevjerja, slijedeci sejtanov poziv bez ikakvog dokaza, samo zbog toga sto se "to oduvjek praktikovalo", kao sto je to nekada radio ili u to vjerovao"neki hafiz ili hodza". Kao daje Uzviseni Allah upravo njihopisao kada kaze:“A kada im se kaze:"Pristupite onome sto Allah objavjuje i Poslaniku, oni odgovaraju: ''Dovoljno nam je to sto smo od predaka nasih zapamtili. "Zar iako njihovi preci nisu nista znali, iako nisu na Pravom putu bili?"(EL - Maide, 104).
Ostavljanje onoga sto Allah objavljuje (Casnog Kur'ana) i onoga sto je praktikovao Allahov Poslanik (Sunnet) neminovno vodi vjerovanju i ubjedenju da pored Allaha Uzvisenoga postoji jos neko ko, neovisno od Njega, moze djelovati na ljudsku sudbinu, odnosno upravljati njome, a to je sustina sirka (pridruzivanje druga Allahu dZ.s. - sto je najveci i najgori grijeh), i to je sustina sujevjerja (tetajjura). Upravo iz ovog razloga se desava, a to je sujevjerje zastupljeno u jednom djelu bivse Jugoslavije, da ljudi ne pustaju u kuci gosta koji im dolazi ako je prije toga bio na- dzenazi, jer smatraju da im on sa mezarja (groblja) nosi direktan poziv na Ahiret. Sta je, do sujevjerje, obicaj po kojem majka za svojim sinom, koji odlazi na dalek put, posipa vodu ili cupa travu zgazenu njegovim koracima kada je polazio, koju poslije stavlja pod jastuk sa uvjerenjem. da ce joj to sina sto prije vratiti. Nazalost, ovo je vjerovanje i praksa (sujevjerje se prvo javlja u vjerovanju, a zatim prelazi u praksu), koja je prisutna kod velikog broja ljudi muslimana, a sto je jos gore mnogi od njih redovno (5 puta dnevno) obavljaju namaz. Ako pogledamo porijeklo i historijat razvoja sujevjerja, primjetit cemo da najzastupljenija sujevjera nemaju nikakve veze sa islamom i muslimanima, a ipak su se toliko medu njima prosirila.
Prelazak crne macke preko puta je kod najveceg broja ljudi los znak i isaret na nesrecu. Zbog otudenosti od islama, Kur'ana i Sunneta Muhammedovog s.a.w.s.,
"lijek" protiv ovog loseg znaka "je pljunuti tri puta. Kakve li ironije! Vjerovanje u crnu macku kao simbol, kao simbol zla i los znak, nastalo je u vrijeme mracnog srednjeg vijeka Evrope, i to u Spaniji za vrijeme zloglasne krscanske inkvizicije. Tada su pod patronatom Katolicke crkve na lomaci pogubljene brojne zene, a macke su spaljivane zajedno sa njima. Prethodno su zatvarane u korpe od pruca.

Biznismeni i polliticari najcesce zrtve

Zbog svoje vitke gradje, macka se povezivala sa Venerom, boginjom ljubavi i erotizma kod starih Grka, sto je Crkva u ono vrijeme smatrala grijehom. Posebno je "zlokobna" crna macka, jer podsjeca na tamnu unutrasnjost zemlje i na pakao.
Sljedece od izuzetno naglasenih i jako prisutnih sujevjerja je "petak trinaesti". Ljudi vjeruju da ce im se desiti nesto lose kada se u mjesecu poklopi ovaj dan (petak) sa ovim datumom (trinaesti - 13). Svojevremeno je na istu temu i sa istim nazivom snimljen i film u vise nastavaka, koji je prestravio mnoge muslimane koji su ga gledali (horror Zailra) i jos ih vise ubijedio u njihovo sujevjerje sa ovom tematikom. Velika vecina tih ljudi ne zna da i ovo sujevjerje vodi porijeklo iz krscanstva i da sa islamom i muslimanima nema nista zajednickog. Naime, po krscanskom vjerovanju petak je dan u nedjelji koji je u uskoj vezi sa raspecem Isusa Hrista “A nisu ga ni ubili ni raspeli, nego im se pricinilo. Vec ga je Allah uzdigao sebi. A Allah je Silan i Mudar." (An-Nisa 157-158), pa su krscani taj dan smatrali nesrecnim. Osim toga vjerovali su da se vjestice sastaju upravo u noci s' petka na subotu. Stoga se ne preporucuje otici na put, vjencati se ili nesto poceti petkom (pogledaj prosli broj koji govori o aktivnostima koje su zabranjene u “opasnim" danima kod muslimana). Broj trinaest je alegorija na broj ucesnika posljednje tajne vecere kada je Juda (Askriotski) izdao Isusa Hrista (Isaa a.s.). Trinaesta karta tarota prikazuje smrt, prikazana je kao kostur koji drzi kosu za kosenje. Vise od svega, udruzenja vjestica su uvijek imala trinaest clanova. Zbog svega nabrojanog broj trinaest se izbjegavao i ovo sujevjerje odavde vodi porijeklo.
Jos jedno veliko tude vjerovanje (sujevjerje) prisutno je u mnogome kod muslimana. Naime, radi se o tome da razbijeno ogledalo (djavolje ogledalo, kako ga zovu) donosi sedam godina nesrece i velike tegobe. Po ovom sujevjerju, onaj ko razbije ogledalo nema buducnost. Slicno ovome je i vjerovanje da torbu (tasnu) ne treba spustati na pod, nego na nesto uzdignuto. Takodjer, vjerovanje da se hljeb ne smije odloziti naopako (hljeb je, pored vina, najvaznija namirnica tajne vecere – krscansko vjerovanje), jer je to potcjenjivanje ove blagodati koje ce biti kaznjeno nedostatkom i nestasicom hrane. Nasuprot ovim "nesretnim " znakovima koji radjaju "tetajjur" (sujevjerje - vidi prosli broj), postoje i "dobri" znakovi za koje se, vjeruje da donose srecu. Tako, nasuprot vjerovanju da tri sestice (666) jesu djavolov simbol znak, mnogi muslimani vjeruju da djetelina sa ceriri lista donosi srecu, isto kao i videnje "bubamare" (sretnog insekta). Rog i potkovica, kao i zecija sapa, mogu se vidjeti na mnogim muslimanskim kucama i u automobilima kao simbol srece ili "dobar znak" za kucu, automobile...
Poznato je da rog i potkovica imaju zajednicki detalj vrhove. Vrh ili siljak privlaci, hvata i rastjeruje (po ovom vjerovanju) negativna magnetna polja (zle duhove), unistava ih prije nego sto ona zahvate covjeka i prostor oko njega. Zbog toga se u njih vjeruje i smatra da donose srecu.
Sva sujevjerja dosad spomenuta uveliko su prisutna kod muslimana, iako, sto je upecatjivo jasno iz dosad izlozenog, nemaju sa islamskim vjerovanjem, i uopste sa islamom, nikakvih zajednickih dodirnih tacaka. Musliman zna i vjeruje da ce se desiti samo ono sto je Allah odredio - ''Allah ce, doista, ispuniti ono sto je odredio." (Et-Talaq- 3).
Zbog toga se mu'min (musliman) istinski na Allaha oslanja, i to je najbolji lijek kada se u covjekovom srcu rodi neka zloslutnja na osnovu nekog znaka u prirodi, a nijedan covjek od toga nije imun. Razlika je same u vjerovanju ili nevjerovanju u Allaha i Njegova Poslanika s.a.w.s.
Rekao je Allah Uzviseni: ''I samo na Allaha neka se oslanjaju vjernici. " (Ali Imran, 160.) Takoder je rekao: "Onome. koji se u Allaha uzda, On mu je dovol
jan. "(Et Talaq, 3.) Iz ovog se jasno vidi da je tevekkul (oslonac na Allaha dz.s) veliki ibadet unutrasnjeg karaktera (srca) kojim se otklanja i pobjedjuje svaki oblik sujevjerja (tetajjura). To je naglasio i Allahov Poslanik Muhammed s.a.w.s. kada je rekao : "Tijere (tetajjur) je sirk. Tijere je sirk (misli se na mali sirk koji predstavlja
jedan od najvecih grijeha). Medutim, Allah to otklanja tevekkulom (oslanjanjem na Njega)." (Biljezi Ebu Davud, Tirmizi - hasenu sahih). Takodjer je rekao Allahov Poslanik s.a.w.s. po pitanju ove tematike: "Niko nije imun na tri stvari : Sumnje (ne misli se na sumnje u vjeri, koje pravi mu'min ne smije sebi dozvoliti), predskazivanje zlih znakova (sujevjerje) i zavidnost. Ako imas sumnju - nemoj juriti za njom; ako imas lose predskazanje - ne obracaj paznju na njega; a ako ti se rodi zavist - nemoj prelaziti granicu." (Biljezi Taberani - merfu')

Glas Islama Decembar 2003
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

52

Srijeda, 14. Januar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Jel to onaj Musa sto ga braca Vehabije zovu Ebu Musa???

Allahimanet.

53

Srijeda, 14. Januar 2004

E dobro gerilac brate ja ne znam sto ga preteravas. Bez obzira ko je Musa (ne znam ni sam veruj mi) procitaj onaj text pa de reci slazes li se ti sa onim sto pise ili ne? Je li stvarno verujes u petak 13.i? Je li verujes da je ogledalo razbijeno znak sedam godina malera? JEl verujes u to? Ja sahi mislim da ne moze musliman da veruje u takve stvari i to nazivam glupim sujeverjem. A ti ako imas zacilj samo smutnju da donosis nastavi sa takvim destruktivnim komentarima..

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

54

Srijeda, 14. Januar 2004

polako te

necu da vam se mjesam u vas Konflikt ali imam jedan mali komentar.
kao prvo: to sa "brate" ja neznam kakav problem stim imate; to se kod nas tako kaze i to je "cast" I "postovanje" prema drugom.
kad si musliman nebi trebao(al svako mora sam da zna) da verujes u neki "petak13" ili tako slicno.
da cure ponekad vole procitat Horoskop haj nekako ali ima i granica u svemu tome.
kao drugo: nevalja se na stranici"religije" svadjati o takim glupostima.
kao trece: svako svoje muslimansko nek zivi kako on hoce , samo Allah moze pojedinca suditi i na pravi put okrenuti; nemozemo ni ja ni ti Fingersbroken
ajd nemojte se ljutit 8)
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

55

Četvrtak, 15. Januar 2004

Selam alejkum

Sta se vise raspravljate sa ovim xxxxxxx koji se krije iza teorijskog poznavanja islama.
Zar vam nije jasno da je svaka rasprava sa njim (bez obzira iza koga nicka se krije) gubljenje vremena.

Lajco dosta vise!

[SIZE=1]Editovao sam rijec koja je ipak uvredljiva. Pokusajmo ubuduce govoriti i karakterisati postupke pojedinaca a ne njihove licnosti.[/SIZE]
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

56

Četvrtak, 15. Januar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac

Jel to onaj Musa sto ga braca Vehabije zovu Ebu Musa???

Allahimanet.

Iz samog ovog pitanja se ne može prozreti bilo kakva negativnost, pa mi ovog puta ipak nije jasno zašto se ostali obrušavaju na Gerilca? On nije rekao da: "ako je to od Muse kojeg braća Vehabije zobu Ebu Musa- onda to nije dobro", već je samo pitao da li se radi o tom Musi...

i ... bode mi oči

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

57

Petak, 16. Januar 2004

Bas me interesuje kakvu je to rijec upotrijebio Time_Out, ih gdje je izbrisaste. :):):)

Fingerse opet stvari izvlacis iz konteksta i bacas ih u krajnost. Nisam rekao da sve sto je navedeno nije sujevjerje, ali samo rekao da je Sisanje i brijanje Utorkom i Subotom pokudjenjo i nije dobro, to znam SIGURNO. Jer tako govori Sunnet Muhammedov a.s. Zato sam rekao OPREZNO sa ovom temom jer moze se proglasiti sujevjerjem nesto sto to nije. A naravno da nevjeruje u ono sto je van Islama, Kur'ana i Sunneta.

Sto mi nekako poznato zvuci ovaj Time_Out. Cini mi se da znam ko si. :):):) Bujrum. :):):) Jer interesantno je ovo Lajco, ne zove me svako tako. Tako me zove samo neko ko me od ranije zna (iz osnovne) i sada se vise samnom ne druzi.

Allahimanet.

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

58

Subota, 17. Januar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
... ali samo rekao da je Sisanje i brijanje Utorkom i Subotom pokudjenjo i nije dobro, to znam SIGURNO. Jer tako govori Sunnet Muhammedov a.s. Zato sam rekao OPREZNO

Slazem se da treba OPREZNO. Zato budi ljubazan i daj nam hadis u kojem se pokudjuje sisanje i brijanje utorkom i subotom.

Vita jela, zelen bor, cekam brzi odgovor :) .
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

59

Srijeda, 21. Januar 2004

Da.. treba navesti ono na sta se neko poziva. Ne zbog toga sto nece neko verovati u postojanje toga, vec zato sto ja recimo konkretno ne verujem dostojnost tumacenja tih stvari od strane doticnog gerilca. Isti slucaj je i sa hadisom po kojem ce 72 grupacije onih koje govore da rade sta treba ici u dzehenem a samo jedna u dzenet. Zeleo bih taj hadis da vidim, jer mislim da je tumacen suvise izolovano i jednostrano.. tj da se samo spominje odlazak u dzehenem i da se svi iz ove 72 grupacije koje cine ljudi koji grese dok se trude da cine dobro, svrstavaju u lose po njemu. A (skoro) svima se desava da grese (svim ljudskim bicima), al to nije toliko strasno dok god se trude da cine dobro). Znam da u Kura'nu Allah je nekima dao zagarantovan oprost jer im je On obecao tako... a nije nase da trazimo ko ce to biti vec da se trudimo da ne gresimo, ili da se trudimo da cinimo dobro. E gerilac se trudi da u onima koji rade dobro nadje lose i da im kaze da su oni u jednoj od 72 grupe.... I poziva se na to da ih on ustvari zeli probuditi. A njegov poziv na budjenje je poziv da budu kao on ??? :rolleyes:

I smesno je da covek upadne svakom pred svaki korak histerijom oko moguce greske. Ukoliko gerilac sam na istim koracima upada (ili je upadao, ili ga mozda strah da moze to da mu se desi) u greske ne znaci i da ce ostali. Predskazivanjem se baviti nije zahvalno. Ukoliko neko napravi gresku tad bi se mogao javiti. Kur'anom je jasno receno cega se treba kloniti da covek ne bi zalutao. Prosirivanje spiska na svakodnevni zivot je u najmanju ruku proizvoljno :). Gerilac je u misaonom 'pravcu' koji je unistio napredak islamskih zemalja a to je pravac po kojem razmisljanje moze da donese stetu coveku (te su u jednom periodu takvi zabranili da se misli :D). Pa gospodo ako ne smijete da razmisljate onda zmurite i mozgom i ocima i odgovornost bacite na lokomotivu jer ako ona udari vi niste krivi sto ste se zakacili.. a? No nebitno to... samo malo udara u oci (a i mozak) da pred svaki korak iskace gerilac (ko pez) i govori predskazanjima o potencijalnim greskama i strahovima i o tome da nista ne treba raditi da se one ne bi desile. De da pogasimo kompijutere svi zajedno, da ostanemo u sobama svojim, da nikud ne mrdamo i dakako po gerilcevom shvatanju nikad necemo pogresiti. A on ce sedet u kahvi na centru i ismijavat se svemu i svacemu sa sve onima koji ga slusaju i kojima je to zanimljivo (i ne prigovaraju, te on i moze tako... pa se oseca da je u pravu). Zanimljiva teorija.. ali za obdaniste..

Sans je lijepo objasnio neke stvari i neka potencijalna objsanjenja. Kad gerilac navede hadis, navescu jos par mogucih. Dotad.. drzim to u rukavu, a cekam zajedno sa erbakanom. Pa ukoliko gerilac ima argument kojim ce nam nesto stvarno staviti do znanja, onda cemo mu se lepo zahvaliti i jos ako zeli svi cemo mu (o). Nije problem (pametnima) nikoga poslusati. Problem je kad neko misli da ce biti glup ako nekog poslusa..

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

60

Srijeda, 21. Januar 2004

Citirano

Orginalno od Erbakan

Citirano

Orginalno od Gerilac
... ali samo rekao da je Sisanje i brijanje Utorkom i Subotom pokudjenjo i nije dobro, to znam SIGURNO. Jer tako govori Sunnet Muhammedov a.s. Zato sam rekao OPREZNO

Slazem se da treba OPREZNO. Zato budi ljubazan i daj nam hadis u kojem se pokudjuje sisanje i brijanje utorkom i subotom.

Evo ja iz razloga opreznosti propustih juče da se šišam, pa sad i sam čekam da gerilac hadisom podkrepi to što tvrdi da je šišanje i brijanje utorkom i subotom pokuđeno.

i ... bode mi oči

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks