Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 27. April 2003

PREDLOZI ZA REFORME

Ranije smo imali bogat socijalni program i kolektivne pregovaracke norme za radno mesto, tako da su drugi ljudi vodili racuna o nasoj buducnosti i o funkcionisanju celokupne privrede. Medjutim u trenutnom kapitalistickom drustvu u kakvom zivimo, covek je prepusten na milost i nemilost sudbini i stvar je njegovog obrazovanja i strucnosti koliko ce uspeti u novonastalim okolnostima.

Sve zemlje u tranziciji su imali problema sa povecanom inflacijom i stopom nezaposlenosti koja je rasla iz godine u godinu. Sto govori o sve vecoj potrebi za otvaranjem novih proizvodnih l turistickih objekata koji bi uvecali nas privredni potencijal i samim tim povecali stopu zaposlenosti.

Republicka i lokalna vlast treba da bude partneri stanovnistvu, tako sto ce fiskalnom politikom, informacijama i ostalim stimulansima jacati privatni sektor.

U Novom Pazaru, neophodno je pre svega da lokalna vlast uspostavi dobar odnos sa nasim preduzetnicima. Onda potrebno je angazovati tim ekomoskih eksperata koji ce ispitati trenutni poizvodni i turisticki potencijal i pronaci dugorocna resenja i ciljeve za sve privredne sektore. Zacrtavanjem ciljeva, privrednim subjektima sa svojim partnerom u vlasti, ostaje realizacija, za razliku od trenutog stanja u kome nemamo ni ciljeve ni sredstva za njihovo ostvarenje. Onda treba okupiti privrednike i dati im odredjeni stumulans za izgradnju novih turistickih i proizvodnih objekata, naravno ukoliko se ta izgradnja nece kositi sa urbanistickim kriterijumima. (sto nije slucaj sa 2/3 grada.)

Pored poboljsanja odnosa prema preduzetnicima i pravljenja dugorocnih planova za obnovu privrede, na listu prioriteta treba staviti i borbu protiv teske epidemije koja hara nasim gradom - nekulture.

Istina je da smo dobili pozoriste koje se brzo afirmise, i da imamo bibioteku koja obecava. Takodje imamo i lokalne televizije koje su izuzetno mocno sredstvo u formiranju prihvatljivog sistema vrednosti modernog drustva, medjutim lokalne televizije umesto da rade na kulturnoj reformaciji stanovnistva, one predstavljaju jednostrane politicke stavove cime produbljuju politicku konfrontaciju i na narod. Umesto realisticnih resenja mi na repertoaru imamo manipulacije u svakom pogledu, i borbu za vlast koja ne bira sredstva.

Pitam se jeli vlast toliko lepa, kad smo u stanju da sve opste probleme od privrede, kulture, urbanisticke slike i cistoce grada zanemarimo i zadrzimo se crpljenju beneficija koje su nam omogucene polozajem i borbrom za njegovo ocuvanje. Ovo pitanje je upuceno svim politickim strankama, za sva vremena...

Kultura i privreda stoje u funkcionalnoj - povratnoj sprezi, kao sto je to slucaj sa dusom i telom. A ja zelim da se u opstem dobru spojimo kao jedno bice i krenemo na kulturnom i ekonomskom razvoju.

Zelim lep, kulturan, cist i funkcionalan grad.

Da ovu temu nebi zatvarali ovim zakljuckom hteo bih da cujem vase predloge za reforme kako u proizvodnom, kako turistickom tako i u kulturnom pogledu.

Ja konkretno mislim da bi lokalne televizije trebale da obrade onu emisiju na 3k, "Nije tesko biti fin". Interesantno da na TV-u jos nijedna akcija nije odradjena na polju higijene. Nisam video nijedan dzingl sa porukama za ocuvanje prirodne sredine i sl.

[SIZE=4]STA vi mislite? [/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 27. April 2003

"Medjutim u trenutnom kapitalistickom drustvu u kakvom zivimo, covek je prepusten na milost i nemilost sudbini i[SIZE=2] stvar je njegovog obrazovanja i strucnosti koliko ce uspeti u novonastalim okolnostima [/SIZE] ", citat od PAUK-a.

Zanimljiva tema, mogu da kažem. Na osnovu ovog tvog uvoda, koji je sročen, taman onako kako treba, nama ostaje samo da pokušamo dati određene predloge, te naše viđenje stvari, a moguće i neki predlog mera, za koje ne verujem da će ko čuti, bar ne sa ovoga mesta.

No, ja sam citirao deo tvoga posta, u kojem se ne bih složio sa konstatacijom, da se u ovom gradu nakon završenih studija, ili nekakve druge vrste škole, čovek može adekvatno zaposliti, bez obzira kojoj branši pripada, jer su još uvek po negde na čelnim pozicijama ljudi koji ne zaslužuju da budu direktori, niti rukovodioci, posebno ne tako velikih firmi, koje iole rade, ili pak održavaju minimum radnog procesa.

Hoću reći, da bez obzira na stručnu spremu i znanje pojedinca, nema mogućnosti za zaposlenjem, iz ovih ili onih razloga, što nije niti fer niti korektno, a po najmanje to treba da bude lični hir direktora neke firme.

Postoji niz primera, samo da onako usput naglasim da se na zavodu za zapošljavanje nalaze dva diplomirana stomatologa, lekara opšte medicine, i još ko zna koliko diplomaca drugih profila.

O čemu se radi to verovatno znaju direktori firmi u kojima bi ovi ljudi trebalo da rade.

Znam da ovo nije baš u kontekstu teme, i nije mi cilj da razgovor povedem u drugom pravcu, lepa je tvoja zamisao i ja lično mislim da je pravi put za sve sada privatna praksa, te mogučnost razvijanja malih i velikih privatnih firmi i projekata, nadam se da će društvo svom snagom podržati mlade, ambiciozne ljude, koji svoju budućnost vide u razvijanju preduzetništva u opšte.

Isto tako bih se složio sa tobom da sve strukture, od lokalne samouprave, pa do najviših instanci ove države treba da daju svoj doprinos, da se mladi ljudi afirmišu i da im stvarno završeno školovanje i stečeno znanje ubuduće garantuje siguran posao i budućnost, a da to ne zavisi od lične volje lokalnih direktora.

Pozdrav

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 28. Maj 2003

Selam alejkum Boshnjaci. tema koju je Pauk pokrenuo je nevjerovatne shirine, tj. obuhvata sve aspekte zivota. Mogu rechi da se bash iz ovih razloga shto ljudi hoche da sprovedu kulturni i ekonomski razvoj vode i ratovi i rasprave i sve ono shto se djeshava i shto se je djeshavalo i shto che se djeshavti u cijelom svemiru do Sudnjeg dana.

Po meni bi najbolje funkcionisalo jedno Islamsko drushtvo, po uzoru na Kur'an i Tradiciju Muhammeda a.s.

Prije svega da bi se negdje ishlo mora se odrediti cilj. Jer ako bi se krenulo besciljno gdje bi se stiglo. A kada se nadje taj cilj onda che se automatski i nachi i sredstva i nachin kako do tog cilja stichi.

Prije svega se moraju definisati osnovni elementi ljudskog drushtva, a to su Mushkarac i Zena. Dakle mora se nachi definicija, shta je to Mushkarac a shta Zena. Pa kada se te definicije nadju onda iz samih tih definicija che proizichi i mjesto tih elemenata u drushtvu. Kada se definishu njihova mjesta u drushtvu onda se iz tog mjesta u drushtvu izvlache i odgovornosti koja trebaju elementi ponijeti. Pa ako svoje obaveze obavljaju onda stichu i prava u drushtvu. Tako chemo dochi i do definisanja zakona drushtva kojih se moraju chlanovi tog drushtva pridrzavati. Dakle glavno je definisati shta je to Mushkarac a shta je to Zena??? I koja je pozicija Mushkarca i Zene u drushtvu??? I koje su im odgovornosti???

Ovo sam naveo zbog toga shto se prvo mora definisati shta je to drushtvo, dakle moramo znati shta je to drushtvo, da bismo ka ostvarivanju tog drushtva krenuli. Zar ne??? Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 29. Maj 2003

S obzirom da je politika faktor koji oblikuje opste telo, treba pristupiti sa konkretnim predlozima, kako bi se moglo pozitivno uticati na poboljsanje kako privrede tako i kulture. Mislim da nema spora da treba da imamo funkcionalnu privredu, standard, punu stopu zaposlenosti, dobro obrazovanje, visoku kulturu i toleranciju prema drugima.

Slazem se sa tobom da treba posmatrati prvo opstu sliku pa tek onda analizirati konkretne pojmove, medjutim posle bi se bavili dosta uopstenim temama i ne bi dali nijedan konkretan predlog. Pitanja koja ti postavljas su toliko daleka da me strah kompetentnosti ikoga od nas da polemiziramo o tome jer traze sistematsko poznavanje vise nauka, pre svega sociologije i psihologije.

Interesantno je to da smo svi u stanju da kritikujemo (kako na forumu tako i vani) ali kad su konkretni predlozi u pitanju, mnogo smo tanki.

Pozdrav...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 29. Maj 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Pa vjeruj mi da je ovo shto sam gore naveo veoma vazno. Zashto? Pa da bismo govorili od konkretnim prijedlozima onda moramo dobro poznavati trenutnu situaciju u drushtvu i moramo poznavati model ciljnog izgleda drushtva u kojem chemo zivjeti, pa tek onda kada sa tim zavrshimo krenuti na konkretne poteze, zar ne? Chista matematika. Eto toliko. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks