Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Ponedjeljak, 01. Septembar 2003

Preminuo Čarls Bronson

Čarls Bronson, protagonista brojnih akcionih filmova, umro je u 81. godini od upale pluća. Nekadašnji rudar iz Pensilvanije proslavio se ulogama žilavih i prkosnih boraca za pravdu. Bio je mnogo popularniji među evropskim gledaocima nego američkim, delom zato što je više učestvovao u filmskim projektima u Italiji, Francuskoj i Španiji, a delom i zbog toga što je njegov način glume "iskakao" iz holivudskih stereotipa. Naša publika upamtila ga je po ulogama u filmovima "Sedam veličanstvenih", "Dvanaest žigosanih", "Bilo jednom na Divljem Zapadu" i "Death Wish" serijalu.

Mogao sam ovo komotno da napisem u filmskim vestima, ali sam odlucio da ovom velikom glumcu odam pocast na ovaj nacin i otvorim novu temu posvecenu njemu..
mogu ja da se potpisem i bolje...

2

Ponedjeljak, 01. Septembar 2003

in memo

Ma kakvi Arnoldi i Slyevi sa svojim Terminatorima i Ramboima; Charles Bronson je ipak bio i jedan od "Sedmorice veličanstvenih" i jedan od "Dvanaestorice žigosanih". Od "Harmonike" kod Sergija Leonea do Paula Kerseya koji nije opraštao, bio je najtvrđi i nikad nije popustio. Sve dok ga vlastito tijelo nije izdalo u osamdeset drugoj godini...

Trojica najopakijih plaćenih ubojica na pustoj stanici čekaju vlak. Vlak stiže, ali njihove žrtve nema. Okreću se da odu, ali ih u mjestu ukopa zvuk usne harmonike. S druge strane tračnica stoji čovjek kojeg su došli ubiti, nenaoružan, i hladnokrvno svira usnu harmoniku. Revolveraši mu se smiju, a on trgne skriveni kolt iz torbe i pokoka ih svu trojicu, brže čak i od Clinta Eastwooda.

Nije tek tako Sergio Leone za svog ključnog junaka u "Bilo jednom na divljem zapadu" odabrao baš Charlesa Buchinskog, poznatijeg po pseudonimu Bronson. Žestoki momak koji je glumu studirao sa stipendijom veterana iz II. Svjetskog rata (došao je iz tolikog siromaštva da je jedini od petnaestoro braće i sestara završio osnovnu školu) godinama je tavorio u Hollywoodu, glumeći uglavnom Indijance u jeftinim vesternima, ali su ga "Sedmorica veličanstvenih" uveli među velikane akcijske glume. Nakon brojnih uloga, poput one u "Dvanaest žigosanih", konačno je svoju personu iskoristio do maksimuma u petodjelnom serijalu "Death Wish" ("Paul Kersey ne oprašta"), kao hladnokrvni arhitekt kojem su ubili kćer te se zbog toga bespoštedno obračunava s organiziranim kriminalom.

Bio je i izvrstan dramski glumac (fenomenalna uloga u "Indian Runneru" u režiji Seana Penna), ali ostat će zauvijek zapamćen kao tvrdi tip koji je u stanju sve nevolje nadvladati i potući sve koji mu stanu na žulj. Osam desetljeća je bio nesavladiv, dok Alzheimerova bolest i opća kljenut nisu od njega učinili sjenu onog žestokog momka. I u smrti je odnio pobjedu; ugasio se sam, dostojanstveno, daleko od očiju znatiželjne javnosti. Službeni uzrok smrti - upala pluća. Nama ostaje sjećanje na hrpu dobrih filmova i neka bolja vremena, u kojima glavnom junaku nije bila potrebna gomila kompjuterskih efekata da bi pobijedio negativce. Dovoljno je bilo biti čvrst, i zvati se Charles Bronson.
fingersbroken je dodao/la ovu sliku:
  • 0002035v.jpg
mogu ja da se potpisem i bolje...

MrX

Početnik

(10)

• »MrX« je muško

Datum registracije: 29.01.2005

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 24. Mart 2005

(o) (o) (o) On je sinonim za dobre akcione fimove .
Steta da je filmska industrija izgubila ovg velikana. (o) (o) (o) (o)

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

4

Petak, 25. Mart 2005

Odličan glumac. Majstor svoga zanata. Sviđa mi se njegova jednostavnost, nije bio umisljen. Djelovao je jako samouvjereno, cvrsto... :)

Social bookmarks