Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko
  • »Prolazzznica« je autor ove teme

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

1

Subota, 01. Novembar 2003

Prenosanje rijeci-Ogovaranje

Zavlada jednom u doba Musa a.s. velika susa, pa on sa svojim Israelicanima izadze na odredzeno mjesto kako bi molili Uzvisenog Allaha da im dadne kisu.

Kada su to vec tri puta ucinili, i opet kisa ne pade, Musa se obrati Uzvisenom Allahu:

O Allahu! Tvoji robovi vec tri puta mole da im posaljes kisu, a Ti njihove dove ne primas?

Uzviseni Allah onda objavi Musau:

Ja necu primiti dove ni tvoje niti onih s tobom sve dotle dok medzu vama bude covjek koji prenasa i ne okanjuje se toga da stalno prenosi rijeci jednih ljudi drugima!

Musa onda upita:

Pa reci mi koji je taj covjek, kako bi ga izdvojili izmedzu nas?

Allah mu objavi:

Ja vam zabranjujem da prenasate, a ti hoces da Ja budem koji prenasa! Nego se vi svi skupa pokajte za svoje grijehe!

Musa a.s. objasni svome narodu da treba svi da se pokaju za ucinjene grijehe, sto oni i ucinise, a kada su poslije toga otisli da zamole Allaha dz.s. za kisu, Allah im primi njihovu dovu i posla im kisu, obilnu i plodnosnu.

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

2

ja lichno mrzim ogovaranje ...

inache sam direktna osoba, kazhem ono kako jeste ... pa svidelo se to ili joK tako je xx(

a shto se mene tiche : ljudi, ogovarajte me ... moje grehe skidate ... samo izvol'te ;)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

Selmica

Učenik

(10)

• »Selmica« je žensko

Datum registracije: 24.09.2003

• Poruku poslati

3

"Prica se kako..." "Culasam da..."

Boze sacuvaj... Kako po neke osobe vole da se mesaju u tudji zivot...
To licno ne radim jer ne volim kad se o meni prica... I jos manje kad su osobe koji ne poznajem...

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

4

Jedno pitanjce..

Vi koje se tako grozite, smijete li se zakleti Allahom da nikada ne ogovarate? Znate sta znaci lazno se zaklet Allahom.
Ja ogovaram, nekad namjerno, nekad ne namjerno, uglavnom Allah zna bez zlobe.
Molim Allaha da me uputi i zakloni od sejtana koji nagovara na ogovaranje, a isto preporucujem i vama i jos dodjite tobe zbog laganja i ubuduce ne lazite da ne ogovarate.

love
I am a woman above everything else

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

5

U potpunosti se slazem sa angel undercover. Mi smo ljudska bica, sklona grijesenju, zato je nemoguce ponekad ne prokomentarisati neki dogadjaj.
U ogovaranje spada i ono sto smo o nekome rekli iako je istina. Koliko je siguran, svako od nas da je potpuno "cist" kada je ogovaranje u pitanju? ?(
Zato ostaje nam da izbegavamo ogovaranje koliko smo u mogucnosti i da zamolimo Allaha dz.s. da nas sacuva od sejtana koji nas navodi na to!
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

6

Cim pricamo o nekoj osobi koja nije prisutna, onda je ogovaramo a to nam se svima desilo. Treba se pazit neistine a sto se pricanja o drugima tice, to je ponekad neizbeziva stvar ;)

D

Citirano

originalbo od Srce_

a shto se mene tiche : ljudi, ogovarajte me ... moje grehe skidate ... samo izvol'te

Kako ovo lijepo zvuci al onaj ko je ovo izmislio je opasno slago 8o
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

7

Interesantno da su do sad samo zene napisale komentare na ovu temu :))

Sto li to?
Ko o cemu zene o ogovaranju!! :))
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

8

gibet - ogovaranje

Jedne prilike Muhamed a.s. upitao je svoje ashabe znaju li oni šta je to gibet? Ashabi rekoše: “Allah i Poslanik s.a.v.s. najbolje znaju!” Na to Poslanik s.a.v.s.rece: “Da spomeneš svoga brata sa onim što njemu nije drago!” Ashabi rekoše: “A ako ono što govorimo je pri našem bratu?” Poslanik a.s. rece: “Ako je pri njemu ono što govoriš, ogovaraš ga, a ako nije onda ga potvaraš!” (Muslim)

Iz hadisa se vidi da je ogovaranje iznošenje nedostataka o našem bratu - sestri muslimanu-ki, bilo da se radi o tjelesnim mahanama, o porijeklu, djelima, vjeri i drugim dunjaluckim stvarima.

“O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju - sami sebi cine nepravdu.” (Suretu-l-Hudžurat: 11)

Allah dž.š. nam zabranjuje da se jedni drugima rugamo, ili da jedni druge nipodaštavamo, jer su možda oni sa kojima se ismijavamo bolji od nas. Ova zabrana se odnosi i na muškarce i žene. Dalje Allah dž.š kaže: “O vjernici klonite se mnogih sumnjicenja, neka sumnjicenja su zaista grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrlog brata svoga – vama je to odvratno- zato se bojte Allaha, Allah zaista prima pokajanje i samilostan je”. Prethodni ajet nam zabranjuje tri stvari, koje su na našu žalost postale sastavnim dijelom našeg života, a to su: medusobna sumnjicenja (bez argumentacije), špijuniranje i ogovaranje. Ogovaranje se predstavlja kao jedan od najgnusnijih i najpoganijih grijeha, te se poredi sa jedenjem mesa našega mrtvoga brata. Zbog cega mrtvoga brata? Buduci da naš brat nije prisutan dok pricamo o njemu i nema priliku da pobije ono što mi iznosimo protiv njega. Na taj nacin mi zapravo uništavamo svoga brata u vjeri.

ovo je citat koji san nasao na net jer ne volim da pricham stvari napamet... Toliko sto se tiche Gibeta i Fitneluka...
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

9

[SIZE=3]"Onaj koji ogovara brata mu"mina,isto kao da jede meso svog umrlog brata"[/SIZE]
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 02. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78

Citirano

originalbo od Srce_

a shto se mene tiche : ljudi, ogovarajte me ... moje grehe skidate ... samo izvol'te

Kako ovo lijepo zvuci al onaj ko je ovo izmislio je opasno slago 8o

/ignore ba hanuma ... neznash me prema tome chuT' ;)

kol'ko se da primetit nisam ja tema na ovom forumu, vech "prenosanje rijechi i ogovaranje", daj svoje mishljenje o temi a jok o meni ... a ako ti je do jednoG post-a vishe ... onda bravo dobila si ga :)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

11

ogovaranje, he he
kolko sam ja mogo skontat, ovo je osobina koja se moze najlakse naci kod svih ljudi shirom sveta
ma gde bili, ma kolko bili bogati siromasni, il uceni il glupi il pametni, cini mi se da svima je to urodjeno
svi vole da ogovaraju
malo za promenu

12

srculence moram da ti kazem:

Citirano

ljudi, ogovarajte me ... moje grehe skidate ... samo izvol'te

mislim da se hanumin komentar odnosio na tu izreku da se ogovaranom grijesi uklanjaju, a ne na tebe (nisi je ti valjda izmislila???). A ako je za nesto drugo onda ja ovdje postadoh advokat a jos u krivu..

Nije mi jasno zasto se pokrecu teme o kojima se jasno svako ozbiljan nema potrebe ni izjasnjavati jer se niko nece razlikovati po misljenju. Sad ce neko reci jos STA MISLITE O LAGANJU (recimo). .. nema tu sta da se misli.. valja ili ne valja (zaokruzite tacan odgovor).

A da smo savrseni (mi ljudska bica) nismo nimalo.. Svi grijesimo pa i ono sto zaokruzimo da ne valja nam se u ponasanju nalazi katkkada. Al sto rece angel, makar dok nije zlobno donekle je podnosljivo..
mogu ja da se potpisem i bolje...

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

13

Pozdrav

Ovo je dosta fina tema na koju se diskutuje.

Mada mislim da se i brzo zavrsila jer je BUX LUDVIG stavio tacku na temu.

Nazalost ako o nekome govorimo ma to bilo lose ili dobro spada u ogovaranje a to nam tovari nepotrebne grijehe pa ionako imamo previse svojih grijehova sta ce nam tudji.

Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Moj babo je stalno prico meni:

"Sine dobro je dok god te narod kudi iza ljedja,a tesko onom kog pocnu zalit u oci"!!!

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od Elvinov babo
Moj babo je stalno prico meni:

"Sine dobro je dok god te narod kudi iza ljedja,a tesko onom kog pocnu zalit u oci"!!!

ebu elvine mislim da i nije bas tako jer ako se uzme u obzor to da je ogovaranje = spominjanje bilo koga u njegovom neprisustvu onda ?( pa jos ako dodas ovo onda o|
ovo=

Citirano

"Onaj koji ogovara brata mu"mina,isto kao da jede meso svog umrlog brata"
....
tesko nama
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

16

Ova recenica moga baba znaci da ako te drugi ogovaraju znaci da su LJUBOMORNI ,ZAVIDNI na tebe ,ali ako pocnu da te zale u oci znaci da si stvarno u nevolji i da nevalja poso!! :]
To je to sto ja htedoh da kazem predhodnom recenicom.

Sellam!!

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

17

Neko rece da se ogovaranjem i blacenjem brata i sestre skidaju njegovi grijesi. Po toj logici svi glumci, glumice, pjevaci i pjevacice ce u dzennet, cisti od grijeha ko od majke rodjeni :) a hoce li biti tako ?

Nesto drugo me tisti. Svinjetina je haram, ko bi je od vas probao?
Alkohol je haram, ima li dobrovoljaca?
Zinaluk, Allah sve vidi i tesko kaznjava, ko bi se usudio?
Ogovaranje, raja hocemo li jednu partiju.?
Vidi u seljanke izreza, vidi u njega zuba, aman zalis'o se ko tele, vidi joj naocara ko vrata od masine... sve su to stvari koje mi pricamo o drugima, a oni to ne bi voljeli, ne u tom kontextu, sve je to HARAM, kao i alkohol, svinjetina, zinaluk, ali koga briga, pocevsi od mene, pa preko sviju vas, svi svjesno ili nesvjesno haram cinimo.
I kad mi neko kaze da mu je ogovaranje fuj, bljak, pljas, zvek, i da NIKAD u zivotu ne bi ogavarao/ la, ja odgovorno tvrdim da laze.
Ogovaranje je cak i kad sjedis u drustvu u kojem se ogovara, a ne sprjecavas to, sve to.

Nego evo finog pokusaja za lijecenje. Zapisavati jedan dan svako ogovaranje koje pocinimo ili koje prisustvujemo, i to po mogucnosti onim rijecima kojima smo ogovaranje 'odradili' i postirati ovdje nek nam se drugi smiju.
To bezbeli niko ne bi pristao ili mozda rijetki, a zaboravimo da imamo meleke koji svaku rijec pisu i Allaha koji to sve nadgleda....

love
I am a woman above everything else

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

18

"Ogovaranje"

Nek se javi neko sto to nije nikad uradio!Svi mi znamo da je ogovaranje "greh" ali se to nekada uradi nehotice,ili u nekom slucaju da budes bolji od onog sto ogovaras.
Prema meni slobodno nek me ogovaraju samo molim boga da mi s'tim postupkom ne nanesu neko zlo ili me dovedu u sukob sa nekim sto ne bih zeleo to da ikada desi zbog necijeg ogovaranja.:)
Evo moje parole:Sto na um to na drum.....nadam se da se slazete,to je prema meni najbolja osobina kod coveka.....tacno bolna je ali je ipak najbolja!!!
Hvala pokretacu teme dala mi je ideju za narednu temu na koju zelim vase odgovore za taj TIP ljudi.
" Bilen alemlere rahmettir "

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 03. Novembar 2003

prolaznice pazi kad navodis reci Uzvisenog.
ne kaze se 'prenasate' nego 'prenosite'
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

20

Utorak, 04. Novembar 2003

Svi vi OGOVARATE!!! I upravo ogovarate ogovaranje :))

Social bookmarks