Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Muftiii

Početnik

(10)

• »Muftiii« je muško

Datum registracije: 19.06.2005

• Poruku poslati

201

Petak, 05. Januar 2007

Mislim da je upravo taj Selman Rushdi, osim ako ima nekog imenjaka i prezimenjaka. To mu dodje isto kao (ili jos gore od toga) da preporucimo knjigu od onih koji su nedavno pravili karikature Muhammeda s.a.w.s...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

202

Petak, 05. Januar 2007

Pre bih citao Vuka Draskovica ( kao sto jesam ) nego Salmana Ruzdija.
" Bilen alemlere rahmettir "

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

203

Petak, 05. Januar 2007

Orhan Pamuk- Novi zivot
Alija Izetbegovic- Islam izmedju istoka i zapada
Tolstojeve pripovetke
Ernesto Sabato-Pre kraja, Tunel
Carls Bukovski- Post Office
Filding-Tom Dzons
itd...uzivajte! :]

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

204

Subota, 06. Januar 2007

:D

Aleister Crowley
A Handbook of Rituals of Thelema

da prepoznate koliko slicnosti ima bajanje nashih bika
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

205

Subota, 06. Januar 2007

`Ime Ruzhe`

Umberto Eko

dobra stvar;)
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

206

Ponedjeljak, 08. Januar 2007

"Velika didaktika" Jan Amos Komenski
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Diksi

Početnik

(10)

• »Diksi« je žensko

Datum registracije: 22.12.2006

• Poruku poslati

207

Utorak, 09. Januar 2007

Nisam citala te "Satanske stihove" od Ruzdija, u kojima on, navodno, kritikuje Islam. Iskreno nisam ni znala za to. U njegovoj "Deci ponoci" on opisuje zivot vishe generacija jedne muslimanske porodice bez imalo nipodistavanja ili negativne kritike. Smatram da vredi procitati. Knjiga je jako kvalitetna i preporucujem je. A sta god da se njemu deshavalo u glavi, i ma kakve zablude imao, ne interesuje me. Mozda upravo iz njih nesto naucim. A procitacu i te "Satanske stihove" da vidim o cemu je rec. Covek mi ne moze promeniti moje gledanje na Islam niti cinjenicu da sam ja muslimanka. Smatram da NE treba izbegavati da se citaju stvari s kojima se ne slazemo, sve je to neka licna nadogradnja. Ko zna, mozda cete se nekad upustiti u diskusiju s nekim ko ce tvrditi da je sve sto je Ruzdi rekao tacno, a vi necete imati argumenta da protivrecite niti potvrdite, jer u sustini ni ne znate sta je covek rekao. o| Ostajte mi informisani i uvek zeljni knjige! ;)
God may have created man before woman,
but there is always a rough draft
before the masterpiece...

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

208

Utorak, 09. Januar 2007

H.Hese- Umetnost dokolice

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

209

Srijeda, 10. Januar 2007

Ponovo ja...

Aje, poshto sam dokoniji od vas barem 10 puta, normalno je i da vise citam (a mozda i joke)...pa da kazem sha sam chitao zadnjih.. x meseci...

Sve cetiri knjige Dan Browna
  • Digitalna tvrdjava (Digital Fortress)
  • Andjeli i demoni (Angels and demons)
  • Da Vincijev kod (The Da Vinci Code)
  • Tacka prevare (Perception point)

dalje,
"Veronika je odlucila da umre" Paulo Koeljo,
"Zahir" Koeljo
"Na obali reke Pjerde sedela sam i plakala" (nema neku fabulu,ali je interesantna)
onda...hmm... "Sofijin svet" - za sve buduce filozofe
"Zive rane" Antoni Kidis (Frontmen RedHotChilliPeppers)
i ako se setim dalje kazacu vam....
stvarno..ja chitam kvalitetne knjige...citam ono sto me zainteresuje u pocetku (prvih 30ak strana). Ako tu nije zanimljivo...idemo dalje...

E, a sad moram da chitam "Dozivljaje Nikoletine B." o| Dosadno!
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

210

Utorak, 06. Februar 2007

Priče o životinjama spomenutim u Kur’ânu (m. povez) - Ahmed Behdžet.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

211

Srijeda, 07. Februar 2007

"Vjesnik suza i osmijeh
mirisni plodovi duse"

Halil Dzubran

Prelijepa knjiga.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

212

Četvrtak, 08. Februar 2007

Od verskih preporucujem mnoge knjige.Najjaci utisak na mene su ostavile:"Obnovi svoj zivot" od Gazalija,"Filozofija Islama","Allah" od A.Behdzeta,"Kur´an u savremenom dobu I i II" od E.Karica...Od ostalih,knjigu koju trenutno citam"Zivi,misli,voli" i knjigu koju sam citala pre nje:"Ljubav je odgovor".Necete se pokajati (o)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

cohiba

Početnik

(10)

• »cohiba« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

213

Srijeda, 04. April 2007

paklena pomorandza 8)
ljustenje luka g. gras

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

214

Srijeda, 04. April 2007

Pa, ja bih vam preporucio da sutra, u cetvrtak 5. 4. u 8. casova posjetite promociju knjiga ID El Kelimeh u Velikoj sali mesihata. Ulaz je sloboda, a promoviraju se djela AMRA HALIDA koji su u zadnje vrijeme postali pravi hitovi islamske literature, i AIDA KARNIJA.
Bujrum ! Naci cete nesto za sebe!
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

215

Nedjelja, 15. April 2007

Procitajte knjigu ENDELUS USPOMENA I OPOMENA. Knjiga je izvanredna i govori o izvanrednoj muslimanskoj civilizaciji koja je gradjena vijekovima, a nestala u trenu oka. Govori o muslimanima, rastrganim medjusobim sukobima (sto mi dosta lici na nas) i njihovoj propasti. Knjiga je izvanredna, cita se u dahu i ne ostavlja citaoca ravnodusnim.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

216

Subota, 21. April 2007

Preporucujem izuzetnu knjigu "Islam, a ne vehabizam". cjena je 25 km ima oko 600 stranica tvrdi povez.

Naslov orginala: ISLAMIJJE LÂ VEHABIJJE
Autor:
Prof. Dr. Nasir Abdu-l-Kerim el-‘Akl

Lektor i korektor:
Fatima Alihodžić

Prijevod:
Mr. Muhamed Mehanović
Abdulvaris Ribo

Recenzija i redaktura prijevoda:
Mr. Muhamed Mehanović

Izvod iz rijeci prevodilaca:

"... Smatrali smo da treba našoj javnosti pružiti mogućnost da o ovom fenomenu sazna činjenice koje do sada nije imala prilike saznati, kako bismo mogli donijeti što realniji sud o ovom fenomenu i kako bi se taj termin što preciznije odredio. Dodatni motiv za prevođenje ovog djela je bila činjenica da se u akademskim krugovim već duže vrijeme očekuje nešto slično. Knjiga koju smo preveli tretira ovo pitanje objektivno, argumentirano i opširno; raspravljajući o svim optužbama koje su na račun Muhammeda ibn Abdu-l-Vehhaba izrečene, a koje su iste otkako su nastale, pa sve do današnjih dana.
O njima govori autor ove knjige, intelektualac i univerzitetski profesor, koji je inače iz Saudijske Arabije, zemlje koja se najčešće spominje u konotaciji s terminom vehabizam. Zato je i važno pružiti našoj javnosti mogućnost da o vehabizmu, Muhammedu ibn Abdu-l-Vehhabu, Saudijskoj Arabiji, njenoj vladi i narodu svoju riječ kažu oni koji se najviše dovode u vezu s time.

Knjiga koju smo preveli tretira ovo pitanje objektivno, argumentirano i opširno; raspravljajući o svim optužbama koje su na račun Muhammeda ibn Abdu-l-Vehhaba izrečene, a koje su iste otkako su nastale, pa sve do današnjih dana.

O njima govori autor ove knjige, intelektualac i univerzitetski profesor, koji je inače iz Saudijske Arabije, zemlje koja se najčešće spominje u konotaciji s terminom vehabizam. Zato je i važno pružiti našoj javnosti mogućnost da o vehabizmu, Muhammedu ibn Abdu-l-Vehhabu, Saudijskoj Arabiji, njenoj vladi i narodu svoju riječ kažu oni koji se najviše dovode u vezu s time. O tome su dosad našoj javnosti govorili Amerikanci, Jordanci, Bosanci..., pa smatramo da je u interesu dijaloga pružiti mogućnost jednom Saudijcu da iznese svoje stanovište u vezi s ovim pitanjem."

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

217

Četvrtak, 03. Maj 2007

Preporucio bih knjigu UPUTA TRAGAOCIMA PRAVOG PUTA od Harisa el-Muhasibija, knjiga je izvanredna i nije je dovoljno jednom procitati, vec je potrebno stalno iscitavati.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

218

Nedjelja, 13. Maj 2007

NEDOUMICE NASEG VREMENA, prva knjiga prevedena od savremenog turskog autora Fethullaha Gulena, meni se ucinila bas interesantnom. Inace, izdavac je El-Kalem, Sarajevo.

219

Nedjelja, 13. Maj 2007

Brost, Hauke : "Wie Männer ticken" - Kako muskarci rezonuju/razmisljaju.
Interesantno za nas zenske :)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

220

Ponedjeljak, 14. Maj 2007

"Seoska uciteljica" Svetolik Rankovic

Konacno sam je procitala.Knjiga nije puno duga, oko 200 malih stranica, lahka je za citanje, nema filozofiranja, dogadjaji idu jedan za drugim, a preporucujem je zenskoj populaciji jer govori o stradanju zene koja je u muskarcima trazila samo fizicku ljepotu sto je dovelo do dna...

Social bookmarks