Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

221

Nedjelja, 20. Maj 2007

Srdacno preporucujem svima knjigu "Ne tuguj" Aida el-Karnija. Nemam adekvatan izraz da opisem koliko je dobra i jaka....pozitivna, odmara, jaca iman, oporavlja, obrazuje....Fenomenalna je.
(o) (o)

Ima je u knjizari Refref kod Arap- dzamije i u izdavackoj ustanovi El-Kelimeh.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

222

Nedjelja, 20. Maj 2007

Lijecenje srca - Amr Halid
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• »karatista« je muško

Datum registracije: 21.05.2007

• Poruku poslati

223

Utorak, 22. Maj 2007

SAN O SRBIJI DR ZORAN DJINDJIC
ic ni san dzi,joko geri keage joko geri kekomi

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

224

Utorak, 22. Maj 2007

BOJA POVIJESTI-Nedzad Latic
(Izetbegoviceve godine 1983-2003)

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

225

Srijeda, 23. Maj 2007

Ime ruzhe - Umberto Eco

"Negdashnja ruzha ostaje kao ime, zadrzhavamo tek gola imena shto nazivamo ruzhom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom."

;)
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

226

Nedjelja, 27. Maj 2007

Zovem se crveno - Orhan Pamuk, jako interesantna knjiga, ima nekih stvari koje bas nisu na mjestu, ali daje i izvanredne opise i interesantna razmisljanja.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

227

Nedjelja, 27. Maj 2007

"Historija Osmanske drzave i civilizacije" Ekmeleddin Ihsanoglu

Obimna jeste, ima bar 2-3 kg ali je prepuna zanimljivih podataka, cinjenica, informacija o Turcima Osmanlijama i njiovoj vladavini o kojoj nismo imali prilike objektivno slusati u nasim osnovnim i srednjim skolama gdje su Turci uvijek bili "zulumcari koji su trazili danak" isl.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

228

Ponedjeljak, 28. Maj 2007

Stopama Miljenika, s.a.v.s., - Amr Halid. Knjiga govori o Poslaniku, s.a.v.s., njegovom rodjenju, zivotu, misiji.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

229

Petak, 08. Juni 2007

Preporucujem knjigu Emocionalna inteligencija, od Danijela Golemana.

Ukratko predstavljanje:

Izdavač: Geopoetika

Broj strana: 330

Povez: broširan

Knjiga Emocionalna inteligencija doživela je milionske tiraže u celom svetu i osvojila vrhove lista najznačajnijih i najprodavanijih dela.

U ovom svetskom hitu autor Danijel Goleman, psiholog i doktor harvardskog univerziteta, stavlja emocionalnu inteligenciju (EQ) iznad racionalne (IQ) u analizi preduslova za uspeh i sreću čoveka u savremenom društvu. Bazirajući svoje istraživanje na brojnim primerima dece i odraslih, Goleman predstavlja čitaocima potpun i sveobuhvatan pristup sve prisutnijoj temi emocionalne inteligencije, koja podrazumeva sposobnost da se saoseća sa drugima, procenjuje, kontrolišu sopstvene emocije, stvaraju dobri odnosi... Gradeći ovom knjigom ozbiljnu sociološku studiju, Goleman emocionalnom inteligencijom olakšava na svoj način brigu za zajednički život ljudi i odnose meću njima.
Knjiga Emocionalna inteligencija nudi rešenja za probleme vaspitanja, školstva, zaposlenja, braka. Za one koji nemaju visok nivo emocionalne inteligencije, knjiga stiže kao pravo otkriće. Oni koji poseduju pomenute emocionalne veštine dobiće pravu potvrdu koliko je njihovo posedovanje značajno.
"Informativna i širokog dometa, Golemanova živahna knjiga ukazuje na mnoge fascinantne aspekte emocija koje otkrivaju nova istraživanja." - Dr Kerol Tevris
"Impresivna po svojoj žirini i dubini, zapanjujuća po posledicama koje izaziva, Emocionalna inteligencija nam nudi potpuno nov vid posmatranja uzroka mnogih slabosti unutar porodice i društva." - Dr Jon Kabat-Cin
"Vrlo informativan, živ rezime naučnih dolaza koji vraćaju ljudske emocije na njihovo prikladno mesto u teoriji ljudske prirode." - Džerom Kegan, profesor psihologije, Univerzitet Harvard

Cena: 583.20 Din. (7.7€)

moze da se naruci na ovom sajtu
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

230

Subota, 23. Juni 2007

ADMINU

Preporucujem da procita knjigu ISLAM i DEMOKRACIJA-teokracija i totalitarizam od ALI BULAC-a.
Nemogu da kazem da mi je ova knjizica puno pomogla u konstruisanju mojeg licnog misljenja o svijetu i pojavama u njemu ali mi je dala nekoliko jasnih smernica kojim se mi muslimani moramo pridrzavati kako bi postigli ono sto zelimo.
Nadam se da ce i na tvoj intelekt ostaviti nesto traga 150-tak stranica ove knjige...
Prijatno citanje .

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

231

Nedjelja, 24. Juni 2007

"MALI PRINC"

Odrasle osobe vole brojeve. Kad im pricate o nekom novom prijatelju, nikad vas nece zapitati o onom sto je bitno. Nikad vam nece reci: "Kakva je boja njegova glasa? Koje su mu najomiljenije igre? Da li skuplja leptire?" Nego vas pitaju: "Koliko mu je godina? Koliko ima brace? Koliko je tezak? Koliko zaraduje njegov otac?" Tek tada smatraju da ga poznaju. Ako kazete odraslim osobama: "Video sam jednu lepu kucu od crvenih opeka sa geranijumom u prozorima i golubovima na krovu..." one nisu u stanju da zamisle tu kucu. Treba im reci: "Video sam kucu od sto hiljada franaka". Tada ce uzviknuti: "Kako je lepa!"
didy je dodao/la ovu sliku:
  • maliprinc.gif
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

232

Utorak, 10. Juli 2007

Toplo preporucujem knjigu koju trenutno citam "Govor ptica"- Feriduddin Muhammed Attar.
Ostala sam bez teksta i nasla se u veeelikom broju redova.
:)
Pisana je u stihu,ali duboka knjiga sa jakim porukama i savetima.
Hajde,neka je neko procita,pa neka se javi sa utiscima!
:O
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

233

Utorak, 10. Juli 2007

"Govor ptica" sam pročitao i evo opet sam uzeo da je pročitam, poslije duže pauze, da vidim da li sam još uvijek u istoj dolini ili sam sada u nekoj drugoj. :)
U svakom slučaju se pridružujem pohvalama i preporukama.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

234

Subota, 14. Juli 2007

PSIHOLOGIJA USPEHA
Dejl Karnegi :KAKO STEĆI PRIJATELJE I NAKLONOST LJUDI

KAKO BRZO ZABORAVITI BRIGE I NAĆI ZADOVOLJSTVO U ŽIVOTU

Ako zaista želite da ove knjige budu korisne, morate se pridržavati važnih pravila. Bez njih će sav vaš trud biti uzaludan, dok ćete sa njima postizati čuda. Pitate
se kakva su to čudna pravila? Evo ih.
1. Ne uzimajte u ruke ove knjige, ako ne osećate iskrenu i duboku želju da nešto naučite, snažnu potrebu da postanete prijatniji bližnjima.
2. Prelistajte svako poglavlje pre nego što ga pročitate, kako biste dobili uvid o temi o kojoj se raspravlja. Naterajte sebe da sledeće poglavlje počnete da čitate tek nakon toga što ste dobro i pomno proučili prethodno.
3. Zaustavljajte se pri čitanju kako biste mogli da razmišljate o onome što ste naučili. Pitajte se gde i kako biste mogli primeniti naučeno. Takav način čitanja pomoći će vam mnogo vise nego bezglavo gu-tanje stranica.
4. Citajte sa olovkom u ruci. Podvucite ono što vam se čini korisno i važno. Take ćete se u obilju saveta kasnije mnogo bolje snaći.
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

235

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

Toplo preporučujem knjigu Snijeg- Orhan Pamuk

Pamukov roman «Snijeg» objavljen je 2002. godine. To je njegov jedini politički roman, ali ujedno i knjiga o kojoj se u Turskoj najviše govorilo. Progovarajući o turskom političkom životu devedesetih godina prošloga stoljeća, Pamuk u «Snijegu» zapravo obuhvaća cjelokupan proces modernizacije turske države. Za ovaj je roman Orhan Pamuk nagrađen Nobelovom nagradom za književnost 2006.

Glavni junak romana, pjesnik Ka, vraća se 1992. godine u Tursku nakon dvanaestogodišnjega političkog progonstva u Njemačkoj te kreće put Karsa, siromašnoga grada zadivljujuće bogate povijesti, smještenog na tursko-armenskoj granici. Tijekom tri hladna zimska dana, pod snijegom zbog kojega je Kars odsječen od svijeta, Ka u ulozi novinara upoznaje taj lijepi, tužni grad i njegove nesretne i siromašne stanovnike. U Karsu živi i Svila, Kaova zanosna prijateljica iz mladosti, netom rastavljena, nikad zaboravljena. I dok Ka hrli k Svili u očajničkoj potrazi za ljubavlju - ili bar supružnicom - koju ona utjelovljuje, nadnaravna ljepota grada i snijega koji nad njim ne prestaje padati potiče ga na pisanje: tijekom tri dana sastavlja cijelu zbirku pjesama, a kako je uvjeren da mu te pjesme odnekuda "dolaze", nalazi snage da nakon mnogih godina beznađa i samovanja ponovno povjeruje u "Allaha osamljenih", u ljubav i ostvarivost životne sreće...

Za ovaj je roman Orhan Pamuk nagrađen Nobelovom nagradom za književnost 2006.

Orhan Pamuk, rođen u Istanbulu 1952., najistaknutiji je suvremeni turski romanopisac, autor sedam romana, a djela su mu prevedena na više od dvadeset jezika. «Bijeli zamak» (1985.), njegov treći roman, dobio je Independentovu nagradu za stranu književnost i time mu otvorio put k međunarodnoj afirmaciji. Uslijedili su «Crna knjiga» (1990.) i «Novi život» (1994.), najveći turski bestseler do tada, no roman «Zovem se Crvena» (1998.) uskoro ga je nadmašio, priskrbivši mu 2003. i uglednu književnu nagradu IMPAC Dublin. Pamuk je potom objavio roman «Snijeg» (2002.) te «Istanbul: grad, sjećanja» (2003.).

MV Info , 10.11.06

Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

236

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

ZA OBRAZ - Alija Nametak
ZAROZAVANJE ZARA - Semiha Kacar
LEGENDA O ALI PASI - Enver Colakovic

preporucujem; ne citati Pamuka i buduce nobelovce...

Rahila

Početnik

(10)

• »Rahila« je žensko

Datum registracije: 22.07.2007

• Poruku poslati

237

Nedjelja, 22. Juli 2007

moja preporuka je Umes li da cuvas tajnu od Sofi Kinsela....to je knjiga za sve koji zele da se opuste.... :O

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

238

Subota, 28. Juli 2007

Ne znam da li je neko pomenuo, cini mi se da nije knjigu "Budjenje" Antoni De Melo. Citala sam je pre par godina i nekako mi se skoro ponovo nasla u rukama. Nailazila sam na razlicite komentare na pomenutu knjigu pa me bas zanimaju vasi ako je iko procitao. S obzirom na to da "pametan pise... :D" imam obicaj da zabelezim ono sto mi se svidi.
Dakle :)

'' Život je za one koji rizikuju.''

'' Mogućnost buđenja je u direktnoj proporciji sa količinom istine koju ste spremni da prihvatite.''

'' Istina se nikada ne izražava rečima.''

'' Sve dok se borimo sa nečim, dajemo mu moć. Dajemo mu moć jednaku onoj koju trošimo u toj borbi.''

'' Tamo gde postoji ljubav, ne postoje zahtevi, očekivanja, zavisnost.''

'' Stvari se moraju shvatiti da bi bile promenjene.''

'' Možete da kontrolišete samo one stvari kojih ste svesni; one kojih niste svesni kontrolišu vas.''

'' Tri najteže stvari za ljudsko biće ne spadaju u fizičke atribute ili intelektualnu sposobnost. Kao prvo, treba zameniti mržnju ljubavlju; drugo, pridružiti se odbačenima; treće, priznati da si pogrešio.''
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

239

Nedjelja, 29. Juli 2007

Hmmm,ovo sam tek sinoc uzeo da citam ali vec iz prvih redova vidim da je interesantno stivo pa rekoh da ga pomenem u ovoj temi.
Radi se o knjizi "Muskarci su sa Marsa,Zene su sa Venere" Dr Dzon Grej(John Gray).

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

240

Ponedjeljak, 30. Juli 2007

David Albahari
Kratka knjiga
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks