Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 04. Decembar 2002

da li je neko mozda cito "Legenda o Alipashi" od envera colakovica. ja je nisma cito ali sam cuo o njoj pa me interesuje kakva je?

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

22

Petak, 06. Decembar 2002

Preporucujem knjigu

Na marginama knjige „Islam izmedju Istoka i Zapada

Uvodna napomena

Za citaoca koji nije imao u rukama knjigu “Islam izmedju Istoka i Zapada”, radi orijentacije i lakseg snalazenja u odgonetanju biljeski sto slijede, dajem u najkracim crtama sadrzaj knjige. Njene osnovne teze su: postoje samo tri pogleda na svijet i vise ih nemoze biti: religiozni, materijalisticki i islamski. Sve je stvoreno u parovima (Kur’an) Covjek je dvojno bice: tijelo i duh. Tijelo je samo “nosac duha”. Taj nosac jeste evoluirao, ima, dakle, historiju, dusa nije, nju je Bog udahnuo svojim dodirom. Prva covjekova strana je predmet nauke, druga religije, umjetnosti, etike. Zato postoje dvije price i dvije istine o covjeku. U zapadnom svijetu njih simboliziraju Darwin i Michelangelo. Darwin ne govori o Michelangelovom covjeku, ni obrnuto. Njihove istine su su razlicite, ali ne iskljucuju jedna drugu. Kroz vrijeme one se projektuju kao suprotnost civilizacije i kulture. Civilizaciji pripadaju nauka i tehnika, kulturi religija i umjetnost. Prva je izraz ljudskih potreba (kako zivim), druga izraz ljudskih teznji (zasto zivim). To je suprotnost izmedju utopije i drame. Utopija ne pozna licnost, dramu, moral. Sav naucni metod vodi negaciji Boga i covjeka, sva umjetnost u sustini je raligijozna. Ako nema Boga, nema ni covjeka. Ako nema covjeka, humanizam i ljudsko dostojanstvo i ljudska prava su farsa bez sadrzaja. Civilizacija ne zna za pojam duznosti, a sva kultura je afirmacija zrtve. Civilizacija hoce “carstvo zemaljsko”, utopijsku jednakost, religija hoce “carstvo nebesko”. To je Campanellin “Civitas solis” prema “Civitas Dei” sv. Augustina. Nema moralnog poretka bez Boga. Moral je samo “drugo agregatno stanje, religije. Civilizacija je razvoj, historija. Religija i umjetnost nemaju pravog razvoja. Svaka religija je bila cista u svom pocetku (pramonoteizam). Njena historija, kao i kod umjetnosti i morala je njeno kvarenje. Otuda suprotnost: Isus i crkva. Svako istinsko pravo (zakon) je dvojno, a medicina nikada nije samo nauka. Crtezi pecinskog covjeka ili maske urodjenika iz Polinezije sustinski su jednako uzbudljiva umjetnicka djela kao i stvaranje “moderne”. Citav ljudski zivot je u znaku ovog primarnog dualizma i njegovi “znakovi” mogu se naci u svakoj pojavi vezanoj za ime covjeka. To je i razlika duha Starog i Novog Zavjeta, Mojsija i Isusa. Jedan je vodja naroda, drugi moralnu propovjednik. Tu su i njihove dvije razlicite pravde i dva cilja: obecana zemlja i carstvo nebesko. Te suprotnosti pomiruju se u covjeku i islamu. Islam je sinteza, “treci put” izmedju ova dva pola koja obeljezavaju sve ljudsko.

Pisac: Alija Izetbegovic

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

23

Petak, 06. Decembar 2002

Citirano

Orginalno od TaCcs_NBG
da li je neko mozda cito "Legenda o Alipashi" od envera colakovica.

Čitao nekada davno (još dok sam bio u osnovnoj) a i posedujem istu.
Romantična bajka. Svidela mi se...Nije ništa genijalno, fantastično ali može da se pročita.
Ko voli bajke - preporučujem!

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

24

Subota, 07. Decembar 2002

Legenda o Ali Pasi

Dobro razvijeni motivi bolesnog materijalizma i motiv ljubavi (way out of line)
Ali sve u svemu knjiga se lako i brzo cita i ma koliko "legendaran" sadrzaj bio - vredi procitati.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

25

Subota, 07. Decembar 2002

jedna od korisnih knjiga za zivot i filozofska koju bi ja svakom preporucio je od rimskog filozofa senece, zove se "o srecnom zivotu". knjiga je prilicno laka da se cita jer se sastoji iz razlicitih pisama o razlicitm temama iz zivota. vrlo korisna za svakodnevni zivot.
inace je bih rekao i da je korisna za svakoga, nezavisno od njegove religije ili kulture.

vaha

Učenik

(10)

• »vaha« je muško

Datum registracije: 18.09.2002

• Poruku poslati

26

Utorak, 04. Februar 2003

The bridge across forever

od Richard Bach-a
pisca veoma poznatog Jonathan Livingston Seagull multi-milionskog bestselera
ljubavna prica

ps- izvin'te zbog naslova. Ja citam englesku verziju :)

lamekani

Početnik

(10)

• »lamekani« je muško

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

27

Utorak, 25. Februar 2003

preporucio bih vam knjigu "svjedocenja iz sandzaka2 knjiga govori o batinjanju nasih ljudi devedestih
sve svjedocenja
za one koji ma je dostupna vrlo korisno stivo

lamekani

Početnik

(10)

• »lamekani« je muško

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

28

Utorak, 25. Februar 2003

ja sam citao tu knjigu vise puta knjiga je prava i dostupna u svim jacim bibliotekama bivse sfrj cak sam vidio u sa da se moze kupiti

Bravooo

Početnik

(10)

• »Bravooo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

29

Utorak, 25. Februar 2003

uh prodje nam vreme

Ljudi ne gubite vreme!!!!

Citajte knjigu za koju cete biti pitani - citajte KUR'AN

Bravooo

Početnik

(10)

• »Bravooo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

30

Utorak, 25. Februar 2003

Esselamu alejkum

a toplo bih preporucio , od smrtnih knjiga, sledece:

Halal i Haram u Islamu - Yusuf el Qaradawi
(kapitalno delo poznatog Islamskog mislioca i naseg savremenika - bavi se pitanjem zabrana i dopustenosti skoro svih stvari koje vam padnu napamet. Knjiga je potkrepljena jasnim objasnjenjima uz navodjenje ajeta i hadisa koji se ticu date teme..)

Jesmo li Muslimani? - Muhammed Qutb
( knjiga jako priblizava trenutno realno stanje ummeta i uzroke nastanka takvog stanja - kao i obradu savremenih orjentalista i upucivanje na njihov pravi cilj - trovanje Islamskog naroda)

Kur'an vecita mudziza , Podvale teorije evolucije kao i Komunizam u zasjedi od Haruna Yahye.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

31

Srijeda, 26. Februar 2003

Hadzi Murat – Tolstoj (1828-1910)

Govori o borbi Cecena za nezavisnost. Ta borba traje vec oko 150 godina a roman je napisan 1904. Tolstoj, iako je i sam bio ucesnik tih ratova, na nepristrasan nacin opisuje dogadjaje na Kavkazu. Kada uporedite tadasnje i danasnje odnose Rusije prema cecenima tesko da se moze uociti razlika. Samo su sredstva ratovanja promijenjena, metode skoro da su ostale iste. Ono sta je meni posebnu paznju privuklo je da je vodja Cecena Shamil (glavni junak romana) u svim sporovima sudio po Serijatu.

Iako su ovog ruskog pisca plemicke krvi (kojeg je Crkva par godina prije smrti ekskomunicirala) slavnim ucinile Rat i mir i Ana Karenjina ja bih prije njih svakako preporucio Hadzi Murata.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

iceman

Početnik

(10)

Datum registracije: 30.03.2003

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 31. Mart 2003

ZA RAZNE CITAOCE

Za ljubitelje belestrike:

1. U mrezi pauka - triler
2. Enigma - spijunsli triler
3. Sve o decaku - realna komedija
4. Covek i decak - r. komedija
5. Stadionska groznica - r. kom.
6. Osmica - triler
7. Kontakt - naucna fantastika
8. Partner - Dzon Grisam - triler
9. Plavi Mars - naucna fantastika
10. Subovi Zemlje 1 i 2 deo - Ken Folet - drama

Sve pomenute knjige se mogu naci u gradskoj biblioteci.
Za kupovinu neku od tih knjiga preporucujem web sajtove preko kojih se moze naruciti:
www.laguna.co.yu
www.plato.co.yu
www.knjizara.com

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

33

Utorak, 01. April 2003

Sellam,

ja bih vam preporucila nesto iz Realisma, Naturalisma ili Romantisma.

Realisam: Pre svega bih preporucila Tolstoja i Henore de Balzac!Ovde mozemo videti sve iz Realisma, napr. Anna Karennina autor je protiv burzoazije koja je tada vladala u Roskoj. Za ljubitelje istorije je ovo pravo! :]

Romantisam: Victor Hugo

Zanimljive su knjigice!
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

34

Utorak, 01. April 2003

MEDICINSKA FIZIOLOGIJA

Arthur. C. Guyton

Mnogo dobra knjiga! Trenutno je chitam o| i usput spremam ispit! :] ;) :D

Sit Hungry Doesn't Believe

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

35

Četvrtak, 03. April 2003

THE HACKER CRACKDOWN
Law and Disorder on the Electronic Frontier
by Bruce Sterling

http://www.farcaster.com/sterling/contents.htm

Izvrsna tehno orijentisana knjiga, kompletno dostupna sa weba, koja govori o istoriji, manipulaciji i zabludama...

Na žalost, knjiga (još) nije prevedena...

Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 03. April 2003

Preporucujem "Alhemicar"-P.Koelo , kao i "Nepodnosljiva lakost postojanja" -Milan Kundera (ne znam dali sam dobro prevela naslov knjige, na nemackom je Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins" )
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

37

Petak, 04. April 2003

Lakost=lakoća
Dovoljno je blizu, razumeli smo se...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

38

Nedjelja, 06. April 2003

Npr. Noc u Lisabonu , E. M. Remark,

i, naravno, za one malobrojne koji nisu procitali NAJBOLJU knjigu koju je jedan covek ikada napisao, preporucujem:
Dervis i smrt ,
M.Selimovic.
ps. Pozdrav za Tacsa iz Nisha.
Moliiim!!!!!?
Kome ti to, ha!???

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

39

Srijeda, 16. April 2003

Sidni Sheldon!

Izuzetna knjiga (kao i sve ostale):
Zavera Sudnji Dan ili Operacija Sudnji Dan zavisi od izdavaca.
Za one koje interesuje detektivski posao prozet javom Americkog sveta, odnosno odnosa ljudi iz vlade prema sirenju informacija o pojavi NLO-a....
I druga knjiga za one koje interesuje psihologija :
Ispricaj mi snove ... Devojka boluje od oboljenja visestruke licnosti.....

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

40

Utorak, 10. Juni 2003

Ramiz crnishanin Priche iz tijesne Charshije

Posebno obratiti paznju na prichu Muhabet Dokonih
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks