Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

81

Nedjelja, 09. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi

Citirano

Orginalno od pink
Smem li pitati zasto?

Naravno da smijete. Knjiga je lahka pricha koja se da prochitati bez previshe razmishljanja. Istochnjachka mudrost napisana na roze papir i upakovana sa josh ruzishastijom mashnicom. U stvari, povukla bih paralelu izmedju nje i ovih brazilskih sapunica koje se vrte na TV-u, nekad vam bash sjednu, ali od njih nikakvih koristi nemate. Knjiga je za lijepo popodne, ali iz nje nechete nishta ni nauchiti, niti chete se zamisliti nad nechim o chemu prije niste razmishljali.

Vala utopljenice kako ko, neko ce i iz imenika nesto naucit i zamislit se, a nekom mos i dat Kuran al mu dzaba
malo za promenu

82

Nedjelja, 09. Maj 2004

@ Utopljena u Casi : Procitala sam Alhemicara i iskrena da budem zamislila se citajuci tu knjigu... Bi mi nekako zacudo da je neko ne smatra zanimljivom te pozeleh da cujem zasto. :rolleyes:
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

83

Nedjelja, 09. Maj 2004

Citirano

Orginalno od pink
@ Utopljena u Casi : Procitala sam Alhemicara i iskrena da budem zamislila se citajuci tu knjigu... Bi mi nekako zacudo da je neko ne smatra zanimljivom te pozeleh da cujem zasto. :rolleyes:

Ma bez daljnjeg ona jeste zanimljiva za jedno lijepo poslijepodne (kao shto vech rekoh), ali za moj ukus previshe lagana i ...
Nemam mnogo slobodnog vremena i to shto imam gledam da ga iskoristim u neshto shto che ostaviti traga, kad sam zavrshila alhemichara, imala sam osjechaj da sam bacila vrijeme ni u shto.
Glupo bi i bilo da nam se svima svidjaju samo jedne vrste knjiga, pita i pasti za zube, ukusi se razlikuju, ne?

Da ne bi bilo da pishem OFF da preporuchim josh jednu knjigu, u stvari roman "Dvori od oraha" - Miljenko Jergovich.
Napisan je kao jedna vrsta retrospektivne porodichne kronike koja prati pet generacija unatrag. Njihove uspone, padove, ljubavi, mrznje, smrti. U istoj dimenziji govori o nastajanju i raspadu drzava, vjerskim mrznjama i netrepeljivostima, svim historijskim chinjenicama koje su dale oblik ljudima na tom podruchju. Svaki lik u romanu ima svoju prichu i svoj povijesni kontekst.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

84

Nedjelja, 09. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi
Nemam mnogo slobodnog vremena i to shto imam gledam da ga iskoristim u neshto shto che ostaviti traga, kad sam zavrshila alhemichara, imala sam osjechaj da sam bacila vrijeme ni u shto.

Ja bih rekla da je itekako Alhemicar ostavio traga, inace ga ne bi ni spominjala. :)

P.S. Nije svaki trag onkav kakvim ga mi zelimo.
Meni se knjiga bas dopala. (o)
Pazi koju igru igras.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

85

Nedjelja, 09. Maj 2004

Citirano

Orginalno od kiki
Ja bih rekla da je itekako Alhemicar ostavio traga, inace ga ne bi ni spominjala. :)

Mozete to i tako nazvati, tragovi davljenja su takodjer tragovi :)
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

86

Nedjelja, 09. Maj 2004

Knjiga za (vrlo) dugo citanje - nisam siguran da je prevedena na nas jezik :

Consciousness explained - Daniel Dennett

Kontroverzni naucnik-filozof-umetnik izlaze interesantne poglede na najvecu enigmu covecanstva - mind-body problem

Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

87

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Sarah

7. i naravno knjiga "Snagom vjere do savrsenstva duse" , koja se moze uvijek citati, bez ogranicenja.

Po preporuci procitala( zahvaljujem se ovom prilikom sarah :O ) i preporucujem dalje.

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

88

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od Sarah

7. i naravno knjiga "Snagom vjere do savrsenstva duse" , koja se moze uvijek citati, bez ogranicenja.

Po preporuci procitala( zahvaljujem se ovom prilikom sarah :O ) i preporucujem dalje.

I ja sam je procitao....izdvojio bih sledece...Muhamed a.s. je govorio: "Nijedan od vas nece biti pravi vjernik, dok ne bude volio svom bratu ono sto i sebi."

Kad vec pocesmo sa islamskom tematikom ja bih vam preporucio knjigu "Covjece, ne zavaravaj se!"
Hasan Basri
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

89

Četvrtak, 03. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Sve sto mozete naci od Hazreti Mevlane k.s., a poseban osvrt na Mesneviju.

Onda. od Sejh Attara - Govor ptica, izvanredna knjiga.

A posebno bih skrenuo paznju na opasnost koja se krije za muslimane u knjigama Meshe Selimovica, a posebno u knjizi Dervis i Smrt. Knjiga jeste pitka i poigrava se emocijama i napeta je, uzbudljiva, ali daleko je od realnosti i istine.
Zato od Mese Selimovica knjige treba u najmanju ruku izbjegavati ili oprezno citati. I obavezno ne uzimati sve zdravo za gotovo.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

90

Četvrtak, 03. Juni 2004

Selam

- MESNEVIJA I i II - Dzelaluddin Rumi (Ljiljan)
- ANTOLOGIJA ZLA - Alija Isakovic (Ljiljan)
- RUHANI I SEJTANI INSPIRACIJA - Nedzad Ibrisimovic (Bos. knjiga)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

91

Četvrtak, 03. Juni 2004

Preporucio bih knjigu EHLU-L-KIBLA od Muhammeda Zekki Ibrahima, poznati egioatski mufessir, muhaddis, fakih, sufija, daija, poeta, reformator...... Knjiga je odlicna.

I naravno da jos jednom potvrdim:

Mesnevija I i II od Hazreti Mevlane k.s. - jedno od najjacih djela svih vremena.

Evo nama i Mehdija na Forumu. :) Bujrum.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

92

Četvrtak, 03. Juni 2004

Selam

HVALA Gerilac

p.s. Evo ja cu malo da dodam gas, nebih li se kvalifikovao za neko neredno okupljanje forumasa

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

93

Utorak, 08. Juni 2004

Hmmmmmmmm sta da ti predlozimo,ma ovu naravno ako je nisi citao/la "Put u Mekku" dosta dobra knjiga!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

94

Utorak, 08. Juni 2004

"U susret Omeru Muhtaru" je jos jedna izvanredno lijepa knjiga. U toj knjizi je jedan prelaznik na Islam, Holmboe, opisao svoj put kroz sjevernu afriku i tadasnju Libiju koja je grcala pod zulumom kolonijalista (Francuska, Italija). Kroz ovu knjigu se covjek izbliza upoznaje sa zivotom muslimana u tom vremenu, njihovom polozaju pod talijanima, o pustinjama, itd.
Odlicna knjiga.

Allahimanet.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

95

Srijeda, 30. Juni 2004

Za ove sparne ljetne dane kojima nas Allah iskusava preporucujem da se odmorite uz "Et-Tergibu vet-tewhid" (poticaji i upozorenja) ..izuzetno lijepa knjiga. Kao osvjezenje mogu vam posluziti i islamski casopisi "Glas Islama", "Sumejja", "Novi horizonti", "Saf"..odaberite. :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

96

Četvrtak, 01. Juli 2004

Garcia Marques - Chronik eines angekündigten Todes. (Hronika najavljene smrti).
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

97

Petak, 02. Juli 2004

Carls Bukovski - Zene
Knjiga sa puno interesantnih zapazanja i opservacija kad su zene u pitanju. Nije za mladje od 18 godina...nista od Bukovskog. Puno mi se svidela misao vezana za moderno drustvo i njegove devijantne posledice....a ostatak knjige je cisto o|
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

98

Petak, 02. Juli 2004

a jes Bukovski dobar, al suti sramota
malo za promenu

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

99

Petak, 30. Juli 2004

Citirano

Orginalno od PAUK_
Za mladje citaoce (pa i za starije) interaktivan intro to Philosophy od Justeina Gordera " Sofijin svet ". Po zanru, b e s t s e l l e r.

Upravo ovih dana citam tu knjigu.Knjiga pokusava da da odgovore na pitanja
-Ko si ti?
-Odakle potice ovaj svet?
-Kako je stvoren svet?
-Ima li neke volje ili namere u onom sto se desava?
-Ima li zivota nakon smrti?

Zapravo

KAKO TREBA ISPRAVNO DA ZIVIMO

...i to kroz retrospektivu tri najveca filozofa starog veka Sokrata, Aristotela i Platona...
Preporucujem...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

100

Četvrtak, 30. Septembar 2004

selam

selamce ...

ja bih preporucila

1. Filozofija tisine srpski pisac je zena ustvari nesecam joj se imena :)
2.Sidarta- Herman Hese
3.Psihologija Uspjeha-Kornegi
4.Gorka istina Gazali
5.Zasto su muslimani nazodavali a drugi napredovali
6.Starinar -Og Mandino
7.Allah- Mustafa Mahmud
8.Ostrvo-Mesa Selimovic
.....
i sve knjige Haruna Yahje :)
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks