Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Peshter-ac

Početnik

(10)

• »Peshter-ac« je muško
  • »Peshter-ac« je autor ove teme

Datum registracije: 01.02.2010

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 01. Februar 2010

Prezime BAJROVIC

Poshtovanje...

Porijeklom sam iz Tochilova,opshtina Tutin.
Jako sam radoznao i bio bih sretan ako bi neko mogao dati podrobnije informacije o mom prezimenu BAJROVIC.
Nazalost,smatram da u vezi mog plemena i samog prezmena,postoje velike shpekulacije i do dan danas ,nisam siguran u ralichite verzije i legende o nastanku mog prezimena.Rekao bih "ima dosta rupa" u samoj prichi koje nisu podkrepljene vjerodostojnim chinjenicama i faktima,to shto sam slushao od svojih starijih generacija.Ipak,pisani,argument- dokumentt,ne existira,bar kol´ko ja znam!
U jedno sam skoro i siguran,da moji korjeni vuku negdje sa sjevera Albanije,da sam potomak Ilira (nikako Slavena)i da u meni teche albanska krv!
U mom selu(shto isto vazi i za selo Baccicu),govori se albanski jezik(ja bih ga nazvao barbarizovani)jer, je na dobrom putu da izchezne,izumre...shto se meni nikako ne svidja;
Pricha se da sam ja 13-generacija od starog ilirskog plemena(Fisa)DJOKAJ.Tako da se vremenom Djokaj-i preobrazili u Djokice a ovi kasnije,dolaskom Osmanlija i prihvatanjem Islama razdijelili po djedovima i nastala danashnja prezimena Bajrovic,Ragipovic,Elezovic,Mustafic,Rushevic,Suljic,Selmanovic,Fetahovic.
Kao shto to u praxi biva,bjezanjem od krvne osvjete...doselili su na Peshter i tako se skrasili u selu Bacicci/Tochilovu,misleci da ce im tu biti sigurno i bezbjedno utochishte.Kada se to dogodilo,samo se moze shpekulisati.
Molim sve one,koji neshto vishe znaju o mom"problemu"da mi odgovore.
Hvala,Bajrovic

Eritrocit

Početnik

(10)

• »Eritrocit« je muško

Datum registracije: 18.12.2009

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 01. Februar 2010

"moji korjeni vuku negdje sa sjevera Albanije,da sam potomak Ilira (nikako Slavena)i da u meni teche albanska krv!"

ala si ti prso... o| to je zbog vazduha pesterskog... xx(

• »Mrdaywalker« je muško

Datum registracije: 04.04.2010

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 14. Mart 2011

Bajrovici su iz Niksica/Crne Gore ;)

ovde smo mi da bi drugi znali ko smo!

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

4

Subota, 19. Mart 2011

Bajrovici/Djokaji

Bajrovici iz Tocilova/Bacice NISU povezani sa niksickim Bajrovicima koji zive Pljevljima, Kladnici, i nekim drugim dijelovima Sandzaka.

Staro prezime Bajrovica jeste DJOKAJ ili DJOKIC. Porijeklom su od plemena KLIMENTI, ogranak NIKCE.

Klimenti su nastali u Sjevernoj Albaniji, ali su se vremenom pomjerali na sjever, prema Limu i Sandzaku. Dio njih je poceetkom 18. vijeka dosao na Pester. Preci Bajrovica/Djokaja su naselili Bacicu, Tocilovo, Saronje, Krnju Jelu i Dolice. Tada su jos uvijek bili katolici (kao sto se vidi iz popisa papskih misionara 1721. g.), a li su vremenom presli na islam.

Navodno su se u Bacici i Tocilovu prije 1912. g. potomci Nikci/Klimenti prezivali Nikaj, Djokaj, Djeklaj i makaj, sto su tipicno arnautski nazivi. Nakon odlaska turske, a su prezimena promijenjena:
- Od NIKAJA su nastali Sacirovici, Selimovici, Ujkanovici, Avdici, Fekovici, Tahirovici.
- Od DJOKAJA su nastali Bajrovici, Suljici, Fetahovici, Rusevici.
- Od DJEKLAJA su nastali Djekici.
- Od MAKAJA su nastali Makici.

O porijeklu plemena Klimenata nema bas puno podataka, osim nekih NAGLABANJA velikosrspkih autora. Imam jedno takvo naglabanje od Andrije Jovicevica o Plavu i Gusinju iz 1920-ih godina, pa mi se obrati privatnom porukom, pa cu ti poslati elektronsku knjigu koja pise nesto o tome.

Bosniaco
Vasojevicki Bosnjak, DNK haplogrupa E1b1b1a2
Vasojevic nakon 1350. g.
Juzni Slaven nakon 1000 g.
Ilir 500. g. p.n.e. do 1000. g. n.e.
Stari Helen 8.000 p.n.e. do 500. g. p.n.e.

Social bookmarks