Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• »Gyerzelez« je autor ove teme

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 06. August 2003

Prezimena u Sandzaku

Merhaba svima

Shta mislite da pokrenemo jednu rubriku za genealogiju i porijeklo tj. historiju prezimena u nashem kraju.
NB: Volio bih da ovo bude otvoreno, bez provokacija, politichkog masla i medjusobnog piljkanja, tcharkanja i sl.

Selam

Gyerzelez

2

Srijeda, 06. August 2003

trace rout

vid zanimljivo: pleme LJAI se nekad davno podelilo na dve grupe (mozda ijos al ih ne znam) LJAICE I DJAKOVCE, pa DJAKOVCI kasnije na sedam: HAZIROVICE, IBRAHIMOVICE, ALICE, HASANOVICE. od kojih sam jedan sad i ja ;)
mogu ja da se potpisem i bolje...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 06. August 2003

Dosta dobra je za početak je knjiga Dr Ejupa Mušovića "Etnički procesi i etnička struktura stanovništva Novog pazara". U njoj je u kratkim crtama dato poreklo skoro svake pazarske porodice.

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

4

Srijeda, 06. August 2003

Potpis ispod Hobbes-ovog posta!
I meni se to stivo svidja.
viskoznost nije isto što i gustina :(

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Srijeda, 06. August 2003

E pa, konkretno gledajući primer mog prezimena, mogu vam reći da u toj knjizui i nije baš sve verodostojno... ali svakako da je knjiga dobar materijal za početaknekog istraživanja na tom polju...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 06. August 2003

Hobbes, moze li negdje ta knjiga da se nadje, makar kopira i sl.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

7

Srijeda, 06. August 2003

Citirano

Orginalno od ed
Hobbes, moze li negdje ta knjiga da se nadje, makar kopira i sl.

I ja sam zainteresiran, cisto da provjerim validnost iste...

Pozdrav
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

8

Srijeda, 06. August 2003

Posedujem istu pa kad stignete u pazar dobijate je na kopiranje...

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 06. August 2003

Evo jednog retorickog pitanjca

Citirano

Orginalno od hobbes
Posedujem istu pa kad stignete u pazar dobijate je na kopiranje...

More li se online gdje kupiti? ;)

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

• »Gyerzelez« je autor ove teme

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 07. August 2003

Merhaba ponovo

Fala najljepshe na odgovore, no nije moderator/administrator odgovorio jeli moguche da chlanovi post-iraju svoje detalje koji bi mogli biti pregledni umjesto scroll-ovanja kroz puno stranica?

Kopija ove knjige rahmetli Mushovicha je, slazhem se dobar pochetak, mada je nepristupna nama koji smo u "dijaspori" pa sam zato i predlozhio da se ovdje neshto pochne. Isto, kniga je dosta stara i nije izdata nikakva recenzija kol'ko je meni poznato.

Mozhelj kakaf odgovor na predlog?

Selam

Gyerzelez

11

Vrlo zanimljiva tema :)
Ne znam bas puno o poreklu svog prezimena i dobro bi mi doslo da saznam nesto vise o tome.

@ hobbes : ja sam tretuntno u NP, da li mogu pozajmiti knjigu od tebe?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

12

posto mi je majkino devojachko prezime skrijelj i zastupljeno je u imeniku od .. strane pa do ...:) ima najvishe .. evo malo o prezimenu skrijelj .. imala je jedna emisija nekad na rts 1 prepodne je ishla oni su obishli selo skrijelje ne daleko od pazara pa sam ja zapamtio jednu dobru staru prichu o poreklu prezimena skrijelj ... Jer inache znamo da su peshter vecu polovinu naselili Albanci koji su zbog krvne osvete pobegli iz albanije i predela kosova , tako i prezime shkrijelj vuche poreklo sa skadra od albanskog plemena Skrelji... Tako je jedan u to vreme Jonuz shkrelji doshao iz skadra i naselio selo skrijelje koje je dobilo po njemu ime .. e sad postoji pricha da ga je on kupio od nekog milana pa je otud i selo milanovice dobilo ime koje se nalazi iznad skrijelja ... dok recimo posle toga su u skrijelje Bili Jahovici (Jahovi sinovi) i normalno po dolasku u pazar i p;rvim popisima stanovnisva posle drugog svetskog rata vecina njih je dobilo prezime Po selu odakle si iz skrijelja onda si skrijelj ... sad imaju tri brata rodjena chija deca nose tri razlichita prezimena Shkrijelj, Azemovic, Ademovic, jer su po ochevima dobijali prezime ... Da zavrshim ovaj post o poreklu prezimena Shkrijelj da sad nemora da znachi da su svi shkrijelji rodom iz shkrijelja ali Su potomci Albanaca i plemena Shkrelji....
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

13

Sellam,

@ Dado, posto prilicno poznajem selo Skrijelje i Skrijeljane :D , neces mi zameriti ako ispravim ime onog Jonuza, imenom Mustafa. Jer je Mustaf Skrelja, sa Rugovskoh planina (okolina Skadra) osnivac sadasnjeg sela Skrijelje.

@ Hobbes, imal u toj knjizi sta o Cilerdzicima?

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Devon

Početnik

(10)

• »Devon« je muško

Datum registracije: 17.08.2003

• Poruku poslati

14

Utorak, 19. August 2003

Znam samo da su moji nastali od Ilira, a ne od Slovena, sto znaci da moj pra pra pra pra dedo nikad nije bio Srbin! :D
It's this lyrical piranha- strapped with a grenade, in a pool with yo' mama, attack her by the legs, and pull her to the bottom, twit lettin' up like a condom, slappin' if you fuckas got a problem!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

15

Utorak, 19. August 2003

@SaNdZak

Ćilerdžići
Samo da je stara gradska porodica i u pisanim izvorima se pominju još sredinom XIX veka i da su starinom Škrijelji. Imali su čitluke po okolnim selima.

Djuturum

Početnik

(10)

• »Djuturum« je muško

Datum registracije: 17.10.2003

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 20. Oktobar 2003

rekose mi hadzimujovici su sad mujovici meni to nema nikakve logike
djuturum se vratio

• »NP in Sarajevo« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

Ima li šta o Kačar ,

unaprijed thnx ;)
Im not a complete idiot! Some part are mising...

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

A kako stoji stvar sa Lekpecima?

Deder,prolistaj...

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Jako zanimljiva tema. Mi smo poznati po tome sto slabo pisemo svoju historiju, korijene i porijeklo pa shodno tome smo skloni zaboravu.
Trebamo svi izgraditi porodicno drvo.

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

20

Utorak, 30. Decembar 2003

Genealogija

Za one ciji su preci dosli iz sjeverne Albanije (Skrijelji, Klimente itd.), otidjite na http://www.rastko.org.yu/kosovo/istorija/o_arnautima_c.html gdje se nalazi cijela knjiga o tome iz 1912. godine (O Arnautima u Staroj Srbiji i Sandzaku). Knjigu je pisao Srbin, tako da se puno stvari treba filterisati zbog velikosrpske indoktrinacije, ali je dobra za referencu. Dodatno, engleski putopisac, Mary E. Durham je putovala kroz sjevernu Albaniju 1908. godine, i napisala je knjigu "Visoka Albanija". Pun tekst knjige je dostupan na http://digital.library.upenn.edu/women/d…a/albania.html. Knjiga odlicno predstavlja krvnu osvetu, besu, kao i ostale elemente zivota Shkrela, Recha, i ostalih plemena.

Takodjer, znajuci da je podrucje Novopazarskog Sandzaka bilo pod Turskom do kraja 1912. godine, tj. do kraja I Balkanskog rata, ovdje mozete naci cijelu knjigu o izvjestaju Carnegie Komisije iz 1914. godine o zlodjelima koja su cinjena: http://www.kroraina.com/knigi/en/carnegie/index.html.

Dodatno, znajuci da veliki broj bosnjackog stanovnistva geografske oblasti Sandzaka je porijeklom iz Crne Gore, Mustafa Memic je objavio knjigu nedavno "Bosnjaci (Muslimani) Crne Gore". Za one u inozemstvu, knjiga se moze kupiti na www.almanah.cjb.net.

Takodjer, da li neko zna gdje se moze kupiti knjiga "Kolasinci" od Mesrura Sacica (izdao je Beogradski "Mrljes"), buduci da je ne mogu kupiti on-line. Da li iko ima preporuke za ostale sajtove/knjige gdje se pominju Bosnjaci Crne Gore i Sandzaka. Isto tako, zar ne bi bilo bolje da cijeli Sandzak pripadne Crnoj Gori, jer bi onda bili gotovo 50:50 sa Crnogorcima.

Licno, iako se osjecam Sarajlijom, moja cijela porodica je iz Sjenice, a preci su mi dosli 1912 iz Kolasina (s mamine strane), a 1830 iz Berana (oceva strana).

Sretna Nova Svima!

Social bookmarks