Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

201

Petak, 21. August 2009

Postobani Sedat

Prezime Lubura potice sa prostora Imotskog. Mehmet Lubura je u jednom sukobu sa Mlecanima kod Zadra zaplenio Top, koji je i donijet u Mostaru ,gde je dugo upotrebljavan u odbrani Mostara. Nakon pada Bosanske Dalmacije, Bosanske Boke, (Boke Kotorske) kraja sedamnaestog vijeka,doslo je do pomeranja stanovnistva prema istoku sve do danasnjeg Sandzaka i dalje.
Omer Pasa Latas je naredio da se taj top isece i i zlije tako kaze istorija.
U narodnim pesmama se mnoge Lubure pominju u borbama sa latinima.
Inace 60% danasbjih Bosnjaka u Sandzaku vodi poreklo sa prostora Dalmacije i Hercegovine i najuglednije su Bosnjacke porodice.

AC-DC

Početnik

(10)

• »AC-DC« je muško

Datum registracije: 08.08.2008

• Poruku poslati

202

Četvrtak, 27. August 2009

Moze li neko pogledat prezime Makic i prezime Imamovic(Tutin).
Hvala

sensij

Početnik

(10)

• »sensij« je žensko

Datum registracije: 08.09.2009

• Poruku poslati

203

Subota, 12. Septembar 2009

prezime

Zdravo svima
Nova sam na ovom forumu i imam jednu molbu u vezi prezimena- jako mi je vazno da saznam korjene prezimena Stanic, koji su zivjeli u Bijelom Polju. Bile su 4 sestre i jedan brat- zvao se Murat.
unaprijed zahvalna

Peshter-ac

Početnik

(10)

• »Peshter-ac« je muško

Datum registracije: 01.02.2010

• Poruku poslati

204

Petak, 05. Februar 2010

prezime BAJROVIC

Poshtovanje...

Porijeklom sam iz Tochilova,opshtina Tutin.
Jako sam radoznao i bio bih sretan ako bi neko mogao dati podrobnije informacije o mom prezimenu BAJROVIC.
Nazalost,smatram da u vezi mog plemena i samog prezmena,postoje velike shpekulacije i do dan danas ,nisam siguran u ralichite verzije i legende o nastanku mog prezimena.Rekao bih "ima dosta rupa" u samoj prichi koje nisu podkrepljene vjerodostojnim chinjenicama i faktima,to shto sam slushao od svojih starijih generacija.Ipak,pisani,argument- dokumentt,ne existira,bar kol´ko ja znam!
U jedno sam skoro i siguran,da moji korjeni vuku negdje sa sjevera Albanije,da sam potomak Ilira (nikako Slavena)i da u meni teche albanska krv!
U mom selu(shto isto vazi i za selo Baccicu),govori se albanski jezik(ja bih ga nazvao barbarizovani)jer, je na dobrom putu da izchezne,izumre...shto se meni nikako ne svidja;
Pricha se da sam ja 13-generacija od starog ilirskog plemena(Fisa)DJOKAJ.Tako da se vremenom Djokaj-i preobrazili u Djokice a ovi kasnije,dolaskom Osmanlija i prihvatanjem Islama razdijelili po djedovima i nastala danashnja prezimena Bajrovic,Ragipovic,Elezovic,Mustafic,Rushevic,Suljic,Selmanovic,Fetahovic.
Kao shto to u praxi biva,bjezanjem od krvne osvjete...doselili su na Peshter i tako se skrasili u selu Bacicci/Tochilovu,misleci da ce im tu biti sigurno i bezbjedno utochishte.Kada se to dogodilo,samo se moze shpekulisati.
Molim sve one,koji neshto vishe znaju o mom"problemu"da mi odgovore.
Hvala,Bajrovic

Ibro1

Početnik

(10)

Datum registracije: 12.02.2010

• Poruku poslati

205

Petak, 12. Februar 2010

POREKLO SEJDOVIC

SEJDOVICI SU POREKLOM IZ TURSKE OD KOJI SAM IJA TACNIJE IZ ANADOLIJE PENDIKA I PREZIVALI SU SE SEHALIK (nemam za to dakaza to je pre nekoliko vekova)DOSLI SU IZ TURSKE U GUBAVAC POSLE ODSELILI U SL KOPRIVNA SA DESNE SRTANE JADOVNIK A SLEVE STRANE JAVOR (bliznja sela komaran gostunj kladnica) NIJE TACNO DA SU SEJDOVICI OD KOVACEVICA NEGO SU KOVACEVICI OD SEJDOVICA NEKA POGLEDA U ARHIVI U BRADAREVO IDALJE SU SEJDOVICI SEJDOVICI DESTANOVICI KOVACEVICI SVE SU TO DECA OD TRI BRATA SEJDA DESTANA I OVAJ STO JE OSTAO U GUBAVAC PO NJEMU KOVACEVICI (ito kasno su mislim za vreme drugog svetskog rata uzeli KOVACEVIC zbog cega nije bitno anama i njima je to poznato)ZA VREME DRUGOG SVT RATA SU ODSELILI U KOCARNIK (kao izbeglice posle toga u selo paralovo N.PAZAR jedan deo je otisao za tursku drugi to nisu uspeli)SADA TI ISTI SEJDOVICI ZIVE ZAJEDNO SA DESTANOVICIMA I KOVACEVICIMA NA KOSOVU I NOVOM PAZARU.IMA I DRUGI SEJDOVICA IZ SELA RASKOVICE ALI NISMO FAMILIJA.

shole

Početnik

(10)

• »shole« je muško

• Poruku poslati

206

Petak, 12. Februar 2010

moze li mi neko reci porjeklo prezimena gojak -tacnije komaran ,selo gojakovici
ko smo mi? jesmo li bili srbi pa presli na islam ,il smo bili bogumili
ne boli me i da su bili srbi ,al me onako vrijeđa
sta smo bili i kakvi smo bili u vrijeme turskog carstva
POZDRAV IZ SARAJEVA

edo_83

Početnik

(10)

• »edo_83« je muško

Datum registracije: 16.02.2010

• Poruku poslati

207

Utorak, 16. Februar 2010

Pozdrav

Moze li mi neko reci odakle je porijeklo Zahitovica iz Delimedja, smao postje dvije familije mislim u tom dujelu sandzaka koje se prezivaju zahitovic a nijesu rod medjusebno, ja sma cuo da su porijeklom iz Donjeg Kolasina (CG), a neki kazu da suiz pemena salja severna Albanija moze li mi reci ko zna. pozdrav

J.Jasna

Početnik

(10)

Datum registracije: 27.02.2010

• Poruku poslati

208

Subota, 27. Februar 2010

Da li neko moze da mi kaze MOLIM VAS gde mogu da nabavim knjige Ejupa Musovica? Ja sam Musovka sa mamine strane i jako me zanima rodoslov tog prezimena, a i drugih. Iz Beograda sam i ovde smo jako slabo opremljeni knjigama tog tipa... Da li neko zna da li u Beogradu mogu da nabavim tako neku knjigu o prezimenima i gde??? PLEASE!!!

DJ Hary

Početnik

(10)

• »DJ Hary« je muško

Datum registracije: 05.09.2006

• Poruku poslati

209

Nedjelja, 25. April 2010

Zna li neko nesto opsirnije o prezimenu Đondić?
"you know what I mean"

Kadir1982

Početnik

(10)

• »Kadir1982« je muško

Datum registracije: 29.03.2010

• Poruku poslati

210

Subota, 01. Maj 2010

Prezimena su zbrda-zdola.
Politika je zanimanje.

• »rizah šipilović« je muško

Datum registracije: 18.05.2010

• Poruku poslati

211

Utorak, 18. Maj 2010

pitanje o porijeklu prezimena

pozdrav svima molim vas da mi pomognete ako znate nešto o mom prezimenu šipilović da mi napišete hvala vam svima.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

212

Utorak, 18. Maj 2010

Ne znam koliko ovo može biti od pomoći kada su prezimena u Sandžaku u pitanju, al s obzirom da se od Vardara do triglava može sresti istih prezimena u bilo kojim dijelovima EX YU evo ako neko misli da mu može biti od pomoći i prvi veb portal u BIH vezan za istraživanje porijekla porodice www.rodoslov.ba mada porodične loze vode u glavnom iz Sandžaka u BIH ;)
Na vatru odgovori vatrom !

• »silver04« je muško

Datum registracije: 22.02.2009

• Poruku poslati

213

Četvrtak, 20. Maj 2010

za "Kaljic"

Kalici (kao i Haverici-staropodgoricani) su od bjelopavlickog(opstina Danilovgrad) bratstva Kalezica. Poznajem dva covjeka koji se saljivo medjusobno "rodjakaju".

• »Hajdarpasic« je muško

Datum registracije: 08.06.2010

• Poruku poslati

214

Utorak, 08. Juni 2010

imas na bihorskom sajtu sve o nasem prezimenuo u detalju www.bihor-petnjica.com izvinjavam se nemoj da mislite daje nekakva reklamacija vec sajt posvecen sandzaku :)

Datum registracije: 25.05.2009

• Poruku poslati

215

Utorak, 08. Juni 2010

Nema za šta da se izvinjavaš, prijatelju.

Ima mnogo dobrih programa za rodoslov na netu.

Evo primer kako bi trebalo sve to da izgleda.

Ako neko ima ideju ili skice za rodoslov, može da postavi...
Dr Pazarac je dodao/la ovu sliku:
  • 1.Screenshot-Sitio-Gorfain-Noll genealogical tree.jpg
"Zar od mene tražite da se nekome drugom, osim Allahu, klanjam, o neznalice!?"

NEDIN

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.07.2010

• Poruku poslati

216

Utorak, 06. Juli 2010

Selam Ibro Ja sam Kovačević iz Gubavča i imam iste informacije kao i ti o Sejdovićima i Destanovićima, i danas ima Sejdovića koji žive u Peć a familija su sa Kovačevićima iz Gubavča, samo sam slušao priču da je Sejdov i Destanov predak doselio iz Hercegovine od Trebinja i da se prezivao Šehalić a tu su najvjerovatnije doselili iz Turske, pa ako imas jos nekih informacija volio bi da mi se javis privatno na e-mail Selam za sve forumaše...

Ibro1

Početnik

(10)

• Poruku poslati

217

Utorak, 06. Juli 2010

selam rodjace svi smo mi od tri brata deca dal smo mi sehalik ili dobili ono ic kao pklon u srbiji neznam ali cuo sam od stari das smo doselili iz pendika u gubavac najpre a cisi ti iz gubavca selam ibro.

NEDIN

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.07.2010

• Poruku poslati

218

Srijeda, 07. Juli 2010

Moj Rahmetli-otac se zvao Hasib-Hasko Kovačević , interesuje me jos gdje ti živis jesili na ovim nasim prostorima ili si negdje dalje možda u Tursku jer znam da tamo imam rođaka koje naravno nisam nikada vidio...Jesil dolazio u Gubavač kad...Selam Nedin

javasluk

Početnik

(10)

• »javasluk« je muško

Datum registracije: 11.08.2010

• Poruku poslati

219

Srijeda, 11. August 2010

E, a kak su se stvari ovijale s prezimenima poslijednjih dvadesetak god! Recimo kod nas u Osijeku se ranih devedesetih mnogo iz mješanih brakova, ak je zvučalo "srpski" mjenjali u Njemačka prezimena, u priobalju su mnogi iz Vojvodine uzimali talijanska. Navodno da se u to vrijeme u slovenkim primorskim oćinam skoro svo albansko stanovništvo uzeli slovenska imena i prezimena!?

Kakva su iskustva sa sanđačkim ljudima, da li je zabilježena promjena prezimena? Naročito me zanima za one koji su odseljavali u zap.zemlje i prekomorske ? Navodano da Njemačka čak ne dozvoljava promjenu prezimena samo bez veze, već moraš dokazati da si zbog imena i prezimena stigmatizira, pa tek kad provjere da je to istina, e onda i odobre promjenu. Smije si pri udaji ženidbi mjenjat, ili usvojenje i to.

Prezime Zahovič?

I još jel tko što zna o prezimenima Roma na s Kosova? Ova albaska: Šaćiri, Gušani, Mutiši i sl. Ti ljudi su prilični albanzovani, dobro sad je jedna cijela generacija odrasla po gradovima Srbije i Hrvatske, ali albanski utjecaj na tu skupinu je iznimno jak? Govoer romski, albanski, makedoski,mješavini srpskog i makedonskog? Jal zna tko što o tome?
HNK Cibalia Vinkovci

TML

Početnik

(10)

• »TML« je muško

Datum registracije: 12.08.2010

• Poruku poslati

220

Četvrtak, 12. August 2010

Selam i Pozdrav svima.

Da li iko zna neshto o prezimenu Halilagic!??
Jedna si jedina...

Social bookmarks