Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

61

Srijeda, 15. August 2007

Anna, porijeklo vam je isto. Adem (Adam) a.s.

Ili mozda vjerujes u teoriju evolucije pa imas nekog drugog pretka :)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

62

Srijeda, 15. August 2007

slova

Molim te ...samo nemoj ti da mi pričaš o gramatici..!!!!
Zadovoljan,sada?
P.S.Neko mora i da radi...(kao ja, na primer ) i nemam vremena da razmišljam o malim i velikim slovima

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

63

Srijeda, 15. August 2007

O malim i velikim slovima razmisljaju samo osnovci (kod uciteljice), jer oni tek pocinju da uce gramaticka pravila i treba im malo vremena da bi ih svarili. Posle par godina pravilnog koriscenja znakova interpukcije i malih i velikih slova covek jednostavno prestane da razmislja o tome i to radi po automatizmu. Na zalost, obrazovanje u Srbiji je u katastofalnom stanju, a dokaz tome su i odrasli ljudi kojima treba vremena i razmisljanja da bi gramaticki ispravno napisali par recenica.
No, to nije tema, pa necu vise duziti.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

64

Srijeda, 15. August 2007

student

HEJ...Pazi samo da ne ostaneš veciti student.....

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

65

Srijeda, 15. August 2007

Je li znaci da za prezime Murtezic nema niko nista da mi kaze????????? Hajde recite mi nesto ako znate :)
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

66

Nedjelja, 23. Septembar 2007

Prezime Murtezic , mogu ti objasniti o porijeklu prezimena, ako te to interesira.
za istinu

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

67

Utorak, 27. Novembar 2007

Kolasinci gdje ste

Selam,

Evo malo sam pregledao neku historijsku gradju i evo sacinio sam mape Gornjeg i Donjeg Kolasina s mjestima i prezimenima koja su zivjela u njima.

Da se podsjetimo:
- 1858. g. je doslo do prve razure Kolasina;
- 1878. g. Kolasin sa lijevom stranom Tare pada pod crnogorske ruke;
- 1886. g. Polja kod Mojkovca padaju u crnogorske ruke;
- 1912. g. Crnogorci u Balkanskim ratovima osvajaju Juzni Sandzak;
- 1924. g. Pogrom Bosnjaka Vraneske doline (Sahovici, Pavino Polje, itd. od strane Crnogoraca).

Nadam se da ce se neko prepoznati u nekima od ovih.

Bosniaco

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

• Poruku poslati

68

Srijeda, 28. Novembar 2007

Je li ovo stvarno niko nista ne zna za Murtezice?

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

69

Murtezici

Murtezici su porijeklom iz Sjeverne Albanije od plemena HOTI. Pocetkom 18. vijeka dosli u Krusevo kod Novog Pazara kao albanski katolici, ali su vremenom presli na islam. Nakon 1950. g., 6 familija Murtezica je preslo u Novi Pazar.

Murtezica ima i u Bijelim Vodama, ali se ne navodi njihovo porijeklo.

Po mom nekom proracunu:
- 65% sandzackih Bosnjaka su dosli iz Uze Crne Gore;
- 20% iz Sjeverne Albanije;
- 15% iz ostalih krajeva (Bosna, Hercegovina, Slavonija, Turska, itd.).

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

70

moze nesto Hadzic- Turkmanovic? ja se sada prezivam Hadzic, ali znam da su se moji preci prezivali Turkmanovici. U Novoj Varosi mi se i dan danas zovemo rodjacima. selam i hvala unapred.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

• Poruku poslati

71

@Bosniaco

Bas ti hvala, veruj mi da nisam uopste znala da smo poreklom iz severne albanije... i ja spadam u ovih 20% :) A za te Murtezice iz Bijelih Voda ne znam ni ja nista, poznajem neke od njih ali ne znam od kud im to prezima njima sada. Krusevo moje lepo slatko :)

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

72

Četvrtak, 29. Novembar 2007

Turkmanovici/Hadzici

Scout:

Nazalost, za Turkmanovice ne mogu naci nista pouzdano. Medjutim, po samom imenu bi se moglo pretpostaviti da ste porijeklom od jednog od turskih naroda iz Centralne Azije. Kao sto je poznato, postoji drzava Turkmenistan s glavnim gradom Ashabatom (na perzijskom "grad ljubavi").

S druge strane, Hadzica ima puno u oblasti Sandzakai kombinacija su doseljenih albanskih katolika iz Sjeverne Albanije (Malisori) i iz uze Crne Gore:

- Hadzici u Nabojima kod Tutina su naseljeni pocetkom 18. vijeka kao albanski katolici, a nije sigurno da li iz plemena Skrijelja ili Klimenti. Ogranak su im Zukovici.

- Hadzici iz Gujica kod Tutina su isto porijeklom albanski katolici od plemena Klimenti;

- Hadzici iz Skrijelja su porijeklom iz plemena Skrijelji, isto Sjeverna Albanija;

- Hadzici iz Zupe kod Tutina su od albanskih plemena Hota.

- Hadzici iz Dmitrove i Bacevaca/Rozaja su porijeklom od pravoslavnih Kuca doseljenih iz okoline Podgorice.

Doseljeni albanski katolici su pobosnjaceni relativno rano, uglavnom do sredine 18. vijeka (iako su se neki obicaji zadrzali dosta kasno). Njih imamo od Plava i Gusinja pa preko Rozaja, Pesteri do Novog Pazara i Golije. I Ugljanin i Ljajic su od ovih.

Dosta je pravoslavnih i katolickih Kuca dolazilo isto u Sandzak, posebno nakon 1740. g. I oni su relativno brzo presli na islam. Dobar primjer pobosnjacenih pravoslavnih Kuca su Ganici, a pobosnjacenih katolickih Kuca su Zukorlici.

Uglavnom, da ne bude zabune, Kuci su Iliri porijeklom, nisu Slaveni (ili Srbi, kao sto Velikosrbi hoce).

• »tvoja_sreca« je žensko

Datum registracije: 26.12.2007

• Poruku poslati

73

Četvrtak, 27. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od Dado
posto mi je majkino devojachko prezime skrijelj i zastupljeno je u imeniku od .. strane pa do ...:) ima najvishe .. evo malo o prezimenu skrijelj .. imala je jedna emisija nekad na rts 1 prepodne je ishla oni su obishli selo skrijelje ne daleko od pazara pa sam ja zapamtio jednu dobru staru prichu o poreklu prezimena skrijelj ... Jer inache znamo da su peshter vecu polovinu naselili Albanci koji su zbog krvne osvete pobegli iz albanije i predela kosova , tako i prezime shkrijelj vuche poreklo sa skadra od albanskog plemena Skrelji... Tako je jedan u to vreme Jonuz shkrelji doshao iz skadra i naselio selo skrijelje koje je dobilo po njemu ime .. e sad postoji pricha da ga je on kupio od nekog milana pa je otud i selo milanovice dobilo ime koje se nalazi iznad skrijelja ... dok recimo posle toga su u skrijelje Bili Jahovici (Jahovi sinovi) i normalno po dolasku u pazar i p;rvim popisima stanovnisva posle drugog svetskog rata vecina njih je dobilo prezime Po selu odakle si iz skrijelja onda si skrijelj ... sad imaju tri brata rodjena chija deca nose tri razlichita prezimena Shkrijelj, Azemovic, Ademovic, jer su po ochevima dobijali prezime ... Da zavrshim ovaj post o poreklu prezimena Shkrijelj da sad nemora da znachi da su svi shkrijelji rodom iz shkrijelja ali Su potomci Albanaca i plemena Shkrelji....

ja sam isto škrijelj...baš tako...ja nisam albanka...iako mije prezime podrijetlom albansko.....
[SIZE=3]...ROŽAJE --> ponos SANDŽAKA ... [/SIZE]

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

74

Četvrtak, 27. Decembar 2007

Prijevod sa turskog?

Moze li neko ko govori turski objasniti o cemu se radi? Nesto je o Bosnjacima u Anadoliji!

http://www.youtube.com/watch?v=2gNOltVXF-A

Atilla

Početnik

(10)

• »Atilla« je muško

Datum registracije: 30.12.2007

• Poruku poslati

75

Ponedjeljak, 31. Decembar 2007

Koga interesuju porijekla prezimena iz NP,slobodno pitajte imam dosta podataka :)

Sudbina može čovjeka posaditi u zlatna kola,ali ako ih on ne umije goniti,neće se ni sa mjesta pomaknuti.

• »linalena« je žensko

Datum registracije: 21.05.2007

• Poruku poslati

76

:)

nesto o prezimenu Pluncevic?
Ako vam deluje da je sve u redu....NESTO vam je promaklo....

Atilla

Početnik

(10)

• »Atilla« je muško

• Poruku poslati

77

Pluncevici-U Pluncevicu kod Rozaja zive Ljajici i Dace i donedavno se u ovom selu govorilo albanski.
Odatle je jedna porodica doselila u NP krajem proslog vijeka.

Podaci su iz 1979.god zato nemoj da te iritira ovo "donedavno" :)

Sudbina može čovjeka posaditi u zlatna kola,ali ako ih on ne umije goniti,neće se ni sa mjesta pomaknuti.

• »linalena« je žensko

Datum registracije: 21.05.2007

• Poruku poslati

78

hvala... :)
Ako vam deluje da je sve u redu....NESTO vam je promaklo....

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

• Poruku poslati

79

Petak, 11. Januar 2008

PREZIMENA

Da li neko može da mi kaže nešto o prezimenu Mustafić ?
Hvala unapred...

Atilla

Početnik

(10)

• »Atilla« je muško

• Poruku poslati

80

Subota, 12. Januar 2008

Najstariji Mustafici su doseljenici iz Sarajeva 1878. god a tamo su se prezivali Slinici.
Drugi su pocetkom 20. vijeka dosli iz Nove Varosi a ostali su doseljenici iz okolnih sela,sa Rogozne,Pokrvenika i Crkvina i to pocevsi od 1990. god pa do prije deset godina.

PS-Podaci iz 1979 god.

Social bookmarks