Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

141

Nedjelja, 19. Oktobar 2008

Roman "Đurumlija" od Mevlude Melajac

Da li iko zna gdje se može kupiti preko Internet roman Mevlude Melajac "Đurumlija"?

Nažalost, broj telefona gospođe Melajac nije izlistan u on-line imeniku.

Unaprijed hvala.

Bosniaco

fakatbend

Početnik

(10)

• »fakatbend« je muško

Datum registracije: 25.07.2008

• Poruku poslati

142

Ponedjeljak, 20. Oktobar 2008

ako moze za prezimena TRTOVAC i OSMANOVIC unapred zahvalan. Tarik

lejla_m81

Početnik

(10)

• »lejla_m81« je žensko

Datum registracije: 26.10.2008

• Poruku poslati

143

Nedjelja, 26. Oktobar 2008

hajdarpasici u sjenici

selam svima, mene zanima korijeni porodice hajdarpasic iz sjenice(zahunsko)...nadam se da mi nego moze pomoci, ja znam samo do bahtijar-bega hajdarpasica, a od njega do selima ne znam nista.
hvala vam svimai iskreno se nadam da ce mi neko moci odgovoriti!!!

selam svima :)
...a Allah najbolje zna!!!

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

144

Nedjelja, 26. Oktobar 2008

Hajdarpasici u Sjenici

Poznato mi je samo za Hajdarpasice iz sjenickih Bara, ali ne i za granu koji pominjes.

Iz Vrseva kod Bijelog Polja je vremenom odselilo dosta porodica zbog raznih okolnosti. TAko je iz Vrseva odselio neki Halil u sjenicke Bare. Imao je sina Elmaza, a Elmaz je imao 6 sinova: Bajrama, Camila, Zaima, Hakiju, Rama i Redzepa.

1 Halil
1.1 Elmaz
1.1.1 BAjram - nema porodice
1.1.2 Camil
1.1.2.1 Ismet
1.1.2.1.1 Denis
1.1.2.1.2 Adis
1.1.2.2 Izet
1.1.2.2.1 Armon
1.1.2.2.2 Asmir
1.1.2.2.3 Alen
1.1.2.3 Nusret - ima 2 sina
1.1.2.4 Nedzad - ima 1 sina
1.1.3 Zaim - poginuo u Rakovici kod Sarajeva 1993. g. od ustasa
1.1.3.1 Safet
1.1.3.1.1 Admir
1.1.3.2 Senad
1.1.4 Hakija - poginuo sa bratom Zaimom
1.1.4.1 Avdija - ima 1 sina
1.1.4.2 Hajro - poginuo u Peci u saobracajnom udesu
1.1.4.2.1 Alen
1.1.5 Ramo
1.1.5.1 Ermin - ima sina u Engleskoj
1.1.5.2 Emil
1.1.6 Redzep
1.1.6.1 Enis
1.1.6.2 Elvir

Preuzeto iz knjige: Hronika Geneze Hajdarpasica, Raif Hajdarpasic, Sarajevo 2008. g.

Rasim

Početnik

(10)

• »Rasim« je muško

Datum registracije: 06.11.2008

• Poruku poslati

145

Četvrtak, 06. Novembar 2008

molba

Bas mi je drago da sam naisao na ovaj forum, naime ja vec duze vremena trazim nesto ovako odnosno nekog ko bi mi mogao pruzit informacije o mom prezimenu a kako vidim ovdje ima ljudi koji to stvarno mogu pa bih vas zamolio ako je ikako moguce da mi kazete nesto o prezimenu SMAJLOVIC, naime iz price moga babe i djede moja porodica vodi porijeklo iz Novog Pazara ali ja nisam nikako mogao da dodjem do tih informacija ali posto vidim da ovdje pojedinci to veoma dobro rade molio bih vas ako je ikako moguce da mi pruzite gore navedene informacije!
Ili bar da me uputite na literaturu dje bih to mogao naci i provjeriti!
Unaprijed hvala

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

Datum registracije: 07.07.2008

• Poruku poslati

146

Citirano

Orginalno od Rasim
.... ako je ikako moguce da mi pruzite gore navedene informacije!
Ili bar da me uputite na literaturu dje bih to mogao naci.

Knjige o tome su veoma ne pouzdane, moras biti toga svestan. A najbolji primer za to je da u knjizi Dr. Ejupa Musovica mozete procitati cak celu stranu o mojoj familiji, a da nama po pravilu tolika vaznost ne pripada. Dakle sta god da procitas u bilo kojoj litaraturu vezano za ovu temu uzmi to sa velikom rezervom.
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

147

Citirano

Orginalno od remos
A najbolji primer za to je da u knjizi Dr. Ejupa Musovica mozete procitati cak celu stranu o mojoj familiji, a da nama po pravilu tolika vaznost ne pripada.

Ma kako vam ne pripada? 8o
Radi se ipak o familiji koja je dala prvog civilnog pilota iz Sandzaka! :]
SDA 1990

Rasim

Početnik

(10)

• »Rasim« je muško

• Poruku poslati

148

Petak, 07. Novembar 2008

Orginalno od remos
A najbolji primer za to je da u knjizi Dr. Ejupa Musovica mozete procitati cak celu stranu o mojoj familiji, a da nama po pravilu tolika vaznost ne pripada.

Pa ja stvarno neznam onda gdje da ja to trazim stvarno sad sam jos vise zbunjen ali eto ipak hvala na pomoci

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

149

Subota, 08. Novembar 2008

Prezimena

Prezime SMAJLOVIC (Smailovic, Smajilovic) se pominje u razlicitim mjestima.

Potrebno su dodatne informacije o porijeklu kako ne bi nagadjali od koje grane potices.

---------------------------------------------------------------

DUBOVO, Tutin: Porijeklom su od albanskih Hota, podgrupa Koce, koji su pocetkom 18. vijeka iz Sjeverne Albanije dosli na Pestersku visoravan kao katolici. Najprije su dosli u selo Razdaginju (Sjenica). Nakon toga, izvjesni Hus-Koca dolazi iz Razdaginje u Dubovo pocetkom 19. vijeka. Od Hus-Koce su prezimena Osmanovici, Bajrovici i Smajilovici.

SITNIC, Tutin: Poticu od Hota-Koca koji su presli iz Dubova.

BUJKOVICE, Tutin: Poticu od brata Hus-Koce.

---------------------------------------------------------------

KREDENIK, Bijelo Polje: Doseljeni su nakon 1750. g., ali ne znaju svoje ranije porijeklo.

--------------------------------------------------------------

DELIMEDJE, Tutin: Porijeklom su od albanskog plemena Klimenti koji su pocetkom 18. vijeka dosli na Pester iz Sjeverne Albaniej kao katolici.

CRNIS, Tutin: Porijeklom su od albanskog plemena Hota koji su pocetkom 18. vijeka dosli na Pester iz Sjeverne Albanije kao katolici.

BREZOVACA, Niksic (prije 1878. g.): i dan danas postoji toponim Smailovaca, gdje su zivjeli neki Smailovici prije 1878. g.

Ostala mjesta gdje su zivjeli ili zive Smailovici:

BOJKA i VLADIMIR, Ulcinj.

PLAV, Plav.

KRICAK, Pljevlja.

NOVSICI, Plav.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

TRTOVCI:

Porijeklom su od plemena Kuca koji su doseljeni na Pester iza 1740. g. u mjesta Saronje i Ljeskova (Tutin). Po nekima mogli bi biti i porijeklom od plemena Klimenata iz mjesta Trtova u Sjevernoj Albaniji, a na Pester su dosli iza 1700. g.

Vremenom su se preseljavali u Novi Pazar. Pocetkom 19. vijeka, neki Trtovac je dosao u Pazar iz Saronja, bavio se stavljenjem koza i stekao veliko bogatstvo. Mnogi su iselili za Tursku 1912. i 1958. g.

Za buduce upite, molim vas navedite ono sto znate o porijeklu, tako da ne nagadjam iz kog mjesta poticete.

Rasim

Početnik

(10)

• »Rasim« je muško

• Poruku poslati

150

Bosniaco stvarno si legenda svaka cast i hvala na trudu!
A evo jos neke informacije sad bas neznam koliko su tacne ali to su price koje sam cuo od rodbine, babe djeda, komsija itd.
A to je sledece da se djed od mog djeda doselio iz N.Pazara u Brezovo Polje kod Brckog i da se zvao Selman-aga Smajlovic a to dokazuje i to da sam nasao u opstini u Brckom odnosno u gruntovnici ili katastru da je on bio vlasnik jedne parcele koja je u posjedu moje porodice generacijama!
Sad neznam koliko je to dovoljno i tacno ali takodje postoje price da je bio stvarno bogat i imam jednog komsiju (starijeg covjeka) kome je nena pricala da je ona kod njeg sluzila!
Eto molim te da provjeris sad po ovim informacijama jer to je sve sto ja znam nadam se da ce i tebi biti od koristi!
Puno hvala u naprijed

enes-bg

Početnik

(10)

• »enes-bg« je muško

Datum registracije: 21.08.2008

• Poruku poslati

151

Citirano

Orginalno od Bosniaco

DUBOVO, Tutin: Porijeklom su od albanskih Hota, podgrupa Koce, koji su pocetkom 18. vijeka iz Sjeverne Albanije dosli na Pestersku visoravan kao katolici. Najprije su dosli u selo Razdaginju (Sjenica). Nakon toga, izvjesni Hus-Koca dolazi iz Razdaginje u Dubovo pocetkom 19. vijeka. Od Hus-Koce su prezimena Osmanovici, Bajrovici i Smajilovici.

SITNIC, Tutin: Poticu od Hota-Koca koji su presli iz Dubova.

BUJKOVICE, Tutin: Poticu od brata Hus-Koce.

Koliko ja znam, i moji su KOCE i iz Dubova su, pa me interesuje da li nesto ima i za prezimena KURTANOVIC ili SADIKOVIC?

Hvala unapred. :klanja:

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

152

Ponedjeljak, 10. Novembar 2008

Bosniaco...to znaci da je vecina nekim poreklom iz 18 veka poticu od katolika?

153

Utorak, 11. Novembar 2008

jeste anna tako nekako ispada... :D:D
po pisanju cijenjenoga/cijenjene bosniaca;

ali iako je to tačno onda su "poturice" (nažalost po ovome prevratnici sa katoličanstva kao "pradjedovske vjere"), PORIJEKLOM ALBANCI!!!

u onoj mjeri u kojoj je taj zaključak tačan, u istoj toj mjeri vrijedi i da je islamizacija na balkanu odvojena znakom jednakosti sa slavenizacijom itd itd

jer, ispada da se islamizirani albanci (katolici) nisu turčili, kako to guslarska historija govori, već su se slavenizirali, islamizacijom... 8)

svakako da su današnji bošnjaci u sandžaku u velikoj mjeri albanskoga porijekla, o tome ima poprilično puno činjenica... ali svakako da je i "turski zulum" prema slavenima bio baš takav da su se novi muslimani utapali u slavensku civilizaciju

itd itd

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

154

Bosnjaci Sandzaka

Bosnjaci Sandzaka su porijeklom:
- 70% iz unutrasnjosti Crne Gore;
- 20% iz Sjeverne Albanije;
- 10% iz drugih oblasti (Hercegovina, Bosna, Turska, Slavonija, itd.).

Dakle, najveci dio sandzackih Bosnjaka je porijeklom iz podrucja koja su bila nastanjena ILIRSKIM zivljem. To ilirsko stanovnistvo je:

- Dijelom slavenizirano do 16. ili 17. vijeka, kao sto je slucaj sa plemenima Kuci, Vasojevici, Piperi, Moracani, Bjelopavlici itd. S procesom slavenizacije dolazilo je do prevodjenja ovih plemena iz katolicanstva na pravoslavlje. Nakon toga, izmedju 16. i 18. vijeka, dio pripadnika ovih plemena prelazi na islam. Nakon 1850. g., s ozivljavanjem pojedinih nacionalnih ideologija, pripadnici ovih plemena se pocinju izjasnjavati kao Crnogorci, Srbi, Bosnjaci itd.

Zapadnocrnogorska/istocnohercegovacka plemena su nakon rascjepa u Hriscanskoj crkvi uglavnom bili pravoslavci, a prelasci na islam su se dogodili od kraja 15. vijeka naovamo.

Pripadnici ovih plemena su s pocetka 18. vijeka poceli da se sele prema sjeveru, tj. Sandzaku, gdje su mnogi poprimili bosnjacku etnicku pripadnost. Najcesci prelasci na islam su zabiljezeni medju plemenom Kuca.

- Dijelom albanizirano, odnosno poarnauceno kroz Srednji vijek, sto je slucaj sa plemenima Klimente, Hoti, Salje, Grude, Krasnici itd. Ova sjevernoalbanska plemena , dakle, vode zajednicko porijeklo sa istocnoalbanskim plemenima. Uporedo sa doseljavanjem istocnocrnogorskih plemena u Sandzak, nakon 1700. g., dolazi do iseljavanja sjevernoalbanskih plemena prema Plavu, Rozaju i Pesterskoj visoravni. Prakticno svi pripadnici ovih plemena su nakon 50-100 godina presli na islam i potom postalio dio bosnjackog korpusa.

Primjeri iz Sandzaka:
- Rifat Fejzic, reis Crne Gore, porijeklom od plemena Klimenti;
- Ejup Ganic, bivsi potpredsjednik BiH, porijeklom od slaveniziranog plemena Kuca;
- Serbo Rastoder, historicar i bosnjacki aktivista iz Podgorice, porijeklom od slaveniziranog plemena Kuca.
- Muamer Zukorlic, sandzacki muftija, porijeklom od arnautske grane plemena Kuci;
- Sulejman Ugljanin, (izdajnik) i predsjednik BNV-a, porijeklom od plemena Klimenti;
- Rasim Ljajic, (izdajnik i srpska ulizica u Beogradu), porijeklom isto od plemena Klimenti;
Autor ovih redova, Bosnjak iz plemena Vasojevica.

Sto se tice povratka na "pradjedovsku vjeru":
- Da li to znaci vracanje na PAGANSTVO koje je ispovijedano prije prevodjena na hriscanstvo?
- Ili ce to biti slogan "zivi i pusti druge da zive"?

Milosevicevi Vasojevici, da nisu prelazili na pravoslavlje, danas bi bili Albanci i borili se za Veliku Albaniju. Ali, historija je zeljela da to bude obratno!

Kuci-Drekalovici Marka Miljanova su do 1610. g. bili katolici, ali je Ljalje Drekalovic ozenio pravoslavnu i potom je preveden u pravoslavnu vjeru. Dakle, umjesto da bude Arnaut, Marko Miljanov je postao Srbin, kako se sam izjasnjavao).

155

Citirano

Orginalno od Bosniaco
Bosnjaci Sandzaka su porijeklom:
- 70% iz unutrasnjosti Crne Gore;
- 20% iz Sjeverne Albanije;
- 10% iz drugih oblasti (Hercegovina, Bosna, Turska, Slavonija, itd.).

a ima li neko sa Kosova?? ?(

da slučajno nema neko iz Turske, odnosno iz Azije, -arapluka, Persije, pa i Mongolije i Srednje Azije...

nekako mi ovi procentiisuviše pronjegoševski

:rolleyes:

post scr.
inače prijavio sam ti ovaj post...
zbog politike...
doduše naglasio sam da je riječ o posljednjem pasusu, ali vidim da se je malko i editovalo

[SIZE=2]
_bošnjak porijeklom turčin :]

i genetski (tj potomak)
šehida koji krv prolijevaše
ratujući sa vasojevićima
:]
[/SIZE]

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

156

Bosnjaci Sandzak

- Granica izmedju Kosova i Sjeverne Albanije je vjestacka i nastala je ne tako davno. Znaci, kako su sjevernoalbanska plemena isla prema Sandzaku, tako su i silazila u Metohiju i na Kosovo.

Nakon masovnih dolazaka u 18. vijeku, bilo je pojedinacnih dolazaka sa Kosova u 19. i 20. vijeku, ali nista masovno.

- Bilo je i dolazaka iz Turske, Perzije i Centralne Azije, ali su ti dolasci svega par procenata.

- Njegos je najveci NEPRIJATELJ civilizacije i bosnjackog naroda i cijenio bih ako me NE bi uporedjivao s tim samodeklarisanim Velikosrbinom.

-----------------------------------------------------------------

HOTI - KOCE - SADIKOVICI i ostali

Svi stari stanovnici Dubova (Tutin) su porijeklom Koce od plemena Hota. Sada nose razlicita prezimena.

-----------------------------------------------------------------

O zajednickom porijeklu crnogorskih i albanskih (ilirskih) plemena se moze procitati vise ovdje (zanemarite VELIKOSRPSKI website, clanak je dobar): http://www.rastko.org.yu/rastko-al/zborn…-predanja_l.php

157

valahi nekako nemogu da zanemarim...
(ovo što reče na kraju da se zanemari)
nejse...
kome se ne klika na link, nemora ni klikati

zamolio bih te da mi navedeš gdje ja to tebe upoređujem sa njegošem?!?!

[SIZE=2]kažem za navedene procente da su "negoševski" u smislu da propagiraju nekakvo velikocrnogorstvo!!![/SIZE]

i ponavljam to opet, bez da želim da se odmah palim (kao neki..) bez želje da se DALEKO BILO svađam...

ponavljam da su oni procenti, da preciziram (sa izbacivanjem slikovitosti u rječniku i korištenja imena njegoševa):

crnogorsko hegemonistički!!
valjal sad?

a ako se nalaziš upoređenim/upoređenom sa crnogorskim hegemonizmom, znaj da mi to nije bilo na kraju pameti, i nemoj se vrijeđati ;)

druga stvar je da su oni procenti apsolutno netačni...
haj za to zanemarivanje kosova... ali navođenje da je procenAt bošnjaka azijatskog porijekla zanemariv... ?(

neznam za tvoje izvore, ali postoje relevantni historičari koji navode dokaze da se on kreće od trećine do dvije trćine... :(
(doduše ovo s odnosi na bošnjake u opštem smislu)

tako da se nemamo potrebe paliti, niko ovdje nije došao na forum da bi tebe okarakterisavao kao njegoševca, izdajnika ili bilo kako...
(osim možda tebe:( ???)
i ova tema je poprilično ozbiljna da bi se i u okviru nje neko zadržavao na ličnim uvrijedama, tako da tvoj povrijeđeni ego može da se smiri, jer, nisam ga ni vrijeđao

dosta stvari se može od tebe naučiti, mada kada bi malko cenzura izvora bila strožija, ne bi bilo primjesa toga njegoševićizma...
(ovo je dobronamjerni savjet, nekom ko se očito trudi...)
pa se ni ti ne bi vrijeđao/vrijeđala, kada taj "njegoševićizam" neko primjeti, napominjem-opet: bez namjere da uopšte i uzima u obzir tvoju personu kao bitnu kada priča o nauci (historiji)

[SIZE=2]
8)
_bošnjak
ponosni na porijeklo
potomak đurumlija, šehida!
Allahu na emanet![/SIZE]

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

158

Bosnjaci Sandzaka

Upravo radim na plemenskoj karti Bosnjaka Novopazarskog Sandzaka...

Nazalost, o etnickom porijeklu Bosnjaka Sandzaka su prije 70-100 godina pisali samo Srbi i Crnogorci. Nasi su se toga dosjetili tek nedavno, a neki prosrpski orijentisani Bosnjaci, poput Musovica, su samo prepisivali.

U doticnim djelima ima dosta istine, ali se ona mora interpretirati da bi se doslo do prave istine. Po njima su Adem i Hava bili Srbi, sto naravno nije tacno, ali se opet daje kakva takva hronologija.

A Njegos. Taj slavenizirani Ilir, da ne kazem Albanac... Umjesto da se vraca pradjedovskoj vjeri (katolicanstvu), on je izdao i postao Velikosrbin.

Dakle, historija se moze interpretirati na 100 nacina.

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

• Poruku poslati

159

SMAJLOVICI

SMAJLOVICI:

Nije mi poznata situacija vezana za tvog cukundjeda. Ne bih iskljucio da je dosao iz Donjeg Kolasina, tj. juznog dijela Sandzaka izmedju Bijelog Polja i Pljevalja. Naime, nakon sto su srbo-crnogorski barbari poklali stotine Bosnjaka 1924. g. u Sahovicima i okolini, nekih 140 porodica Bosnjaka je otislo za Brcko i okolinu (Gornji Rahic, Maoca).

Pogledao sam neka prezimena, ali medju njima nema Smajlovica.

Jedino ti preostaje da nazoves neke od Smajlovica u Sandzaku i da ih upitas za porijeklo.

Rasim

Početnik

(10)

• »Rasim« je muško

• Poruku poslati

160

Bosniaco hvala puno zaista sam zahvalan na ovim informacijama!

Social bookmarks