Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• »muhadzer« je autor ove teme

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 29. Septembar 2005

Pridobijanje srca

U 60. ajetu iz sure Al-Tawba(pokajanje) kaze se:

Zekat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga sakupljaju, i onima cija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduzenima, i u svrhe na Allahovu putu, i putniku-namjerniku. Allaj je odredio tako! – A Allah sve zna i mudar je.

Ovaj ajet je objavljen uoci bitke za Taif, kratko poslije osvajanja Mekke. Tada je Poslanik a.s. prikupio sredstva za rat, i trazio je cak od tadasnjih musrika, stanovnika Mekke, koji jos nisu primili islam. Poslije bitke muslimani su zarobili prilicno velik ratni plijen u obliku stoke, a Poslaniku a.s. je pripadao peti dio i on ga je dijelio kao zekat. Medju muslimanima je tada bilo dosta siromasnih i bili su prilicno nestrpljivi da dobiju dio plijena. Poslanik a.s. je dao Ebu Sufjanu i njegovim sinovima po 100 deva, ukupno 300, onda Hakimu, Hatidzinom r.a. sinovcu 100 deva, Safvanu i Suhejlu takodje. Oni su svrstani u ajetu koji sam naveo gore u grupu cija se srca trebaju pridobiti. Istovremeno su Muhadziri i Ensarije dobili samo po 4 deve. Ovo je izazvalo veliko nezadovoljstvo posebno medju Ensarijama. Novopeceni muslimani iz Meke koji su proteklih godina vodili krvavu borbu protiv muslimana na neki nacin su dobili skoro citavo bogastvo, naspram Muhadzira i Ensarija koji su sve dali na Poslanikovom a.s. putu a dobili samo mali dio od plijena. Prije nego nastavim, zelio bih da znam kako vi razumijete “cija se srca trebaju pridobiti” i kakvo je vase misljenje o tome.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• »muhadzer« je autor ove teme

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 02. Oktobar 2005

Niko nece da ucestvuje u temi?

Nejse da ja jos malo nastavim; Dakle Poslanik a.s. je po gornjem ajetu dao veliki dio plijena ljudima koji prakticno nisu bili muslimani da bi pridobio njihova srca i ulio iman u njih. Ovo je stvarno osjetljivo pitanje, jer kao sto rekoh, ni prvi muslimani(najvece deredze) nisu mogli shvatiti taj postupak. Tada je Sa'd od Zuhra pitao Muhhameda a.s. zasto je ionako bogatim ljudima dao toliko bogatstva a Dzuajlu iz Demre koji je hem siromasniji hem pobozniji nije nista. Poslanik a.s. je odgovorio: Tako mi onoga u cijoj je ruci moja dusa, bolji je jedan Dzuajl nego stotine ovih drugih, ali tako sam uradio da bi pridobio njihova srca za vjeru u Allaha, a u Dzuajlovo srce imam puno povjerenje.

Muhadziri nisu insistirali dalje po ovom pitanju ali Ensarije su bili vrlo uznemireni. Cak su u svom ocajanju dosli do zakljucka da ce Poslanik a.s. da se vrati svojima u Meku. Kad je cuo to Poslanik a.s. ih je pokupio i obratio im se rijecima: Zar se ne sjecate u kojem sam vas stanju nasao; kad ste bili jedni drugi dusmani zar vas Allah nije pomirio; kad ste bili u bludu, zar vas Allah nije izveo na pravi put; kad ste bili siromasni, zar vam Allah nije bogastvo dao. Jeste Allahov Poslanice, odgovorise oni. Meni sada mozete reci, nastavio je Poslanik a.s., da ste me prihvatili kad su me moji otjerali i kad mi je bilo najteze pomogli i povratili ugled; ako tako kazete tacno je. Hej Ensarska braco u ciji iman vjerujem, zar su vam toliko vazna bogatstva ovoga svijeta koje sam koristio da pridobijem srca mojih ljudi. Oni ce svojim kucama odvesti deve, a vi Allahovog Poslanika. Da svi ljudi odu na jednu stranu a Ensarije na drugu ja bih posao njihovim putem. Da Allah da sve najbolje njima i njihovoj djeci. Tada su Ensarije u suzama svi u jedan glas; Mi smo razi da uzmemo Allahova poslanika. (Dogadjaj se opisuje u knjizi: Muhammad; his life based on the earliest sources, Martin Lings, izuzetna knjiga)

Iz ovog odlomka jasno je da Poslanik a.s. ljude cija srca treba pridobiti ne stavlja u isti rang sa iskrenim vjernikom. Pade mi na pamet hadis: na najvecem iskusenju su ljudi koji su najbolji i najcvrsci u vjeri. Htio bih od ovog krenuti u danasnje vrijeme; smatrate li da neke ljude treba pridobiti materijalno za boljitak muslimana(iliti Bosnjaka).
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 02. Oktobar 2005

Ja sam se, citajuci ovaj uvodni post, sjetio slucaja kada Poslanik a.s. moli Allaha dz.s. da pomogne islam sa jednim od dvojice velikana medju musricima: Ebu Dzehlom ili Omerom. Allah je htio da Omer r.a. bude taj koji ce prihvatiti islam.

Za Omera r.a. je poznato da je izjavio jednom prilikom: Tako mi Allaha, nece ostati niti jedno mjesto na kojem sam se ponosio sa svojim dzahilijetom a da sada ne odem i sa ponosom govorim o islamu.

Ebu Dzehl (Otac Neznanja) je inace prije nego je odbio poziv da prihvati islam imao nadimak Ebu Hakim (Otac Mudrosti).

Poznat je hadis u kojem Poslanik a.s. kaze: Najbolji u dzahilijetu sa najbolji i u islamu!

Iz ovog hadisa je jasno zasto je Poslanik molio Allaha da pomogne islam sa jednim od one dvojice a ovaj hadis mozda daje i odgovor na Muhadzerevo pitanje iz uvoda. Ocigledno nije bilo isto pridobiti srce jednog Omera r.a. i nekog drugog, tzv. prosjecnog stanovnika Mekke.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks