Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 29. Maj 2007

Problemi u obrazovanju....

Kao prvi svakako je korupcija.
Ali, ja bih navela i lopovluk koji se tice toga da profesor trazi od svojih studenata da kupe njegov udzbenik koji ce on prethodno potpisati sto je obavezno za svakog ko zeli izaci na ispit.

Ili, obavezivanje studenta da kupi praktikum za vjezbe iz odredjenog predmeta u kome ce pisati samo olovkom, da bi mu na ispitu dosao sa tim praktikumom kao dokazom da si pratio vjezbe. Taj praktikum ostaje kod njega da bi ga on "pregledao", ustvari on ce pobrisati gumicom ono ispisano i isti prodati narednoj generaciji te tako jedan te isti udzbenik prodavati po nekoliko puta.

Cime se sve ljudi sluze.... X(

Da cujem vas....cega sve ima i kako stati tome na put?
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

2

Utorak, 29. Maj 2007

..ja sam u 4. semestru imala tako jednog profesoraa..kojii je nas je prakticno "primoravao" da kupimoo njegov udzbenik...i kako bez istog nema sanse da polozimoo ispit..a iz njega su nam maksimalno bila potrebnaa 2 kapitela (eto nekih 20 stranica max) .. onda smoo pitalii da lii bi mogli da koristimoo taj udzbenik od starijih studenataa (jer bi to biloo puno povoljnije za nas).. na to nam je odgovorioo da see tu dosta izmijenilooo i daa nam je neohodnooo sasvim novo izdanjee...i cak nijee htioo da nam pripremii nikakav skript...samoo da bi mi kupiliiii to njegovo "dijelooo"...katastrofaa..medjutim vecinaa nas nije kupilaaa..vec smooo se ipak pripremaliii za ispit samim tim sto smo posjecivali predavanjee doticnog..i onda kucii samiii jos po malooo radilii na tomee bez tee "magicne knjigee" kojuuu jee on predstavljaoo kaoooo neophodnom da bi polozilii ispit..na krajuuu je ipak vecinaa polozilaa ispit i bez njeee..i to sa dostaa dobrom ocjenom... aliii eto covjek see biooo ubiooo ubjedjujuci nas da bez te knjigee nemaaa nistaaa :)..i to nas je na svakom predavanjuuu podsjecaoo kako nam bez te knjigee "nema zivota" :)
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

3

Utorak, 29. Maj 2007

Ja sam slusao jednog profesora koji priprema knjigu za izdavanje i trazi da bude knjiga nekog cudnog formata, da bude malo sira nego sto ce biti duza, jer, kaze, tako studenti nece moci da je kopiraju...
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

4

Srijeda, 30. Maj 2007

a zasto vi studenti ne idete redovno na predavanja , a niko nije napisao koje su to cene udzbenika , a i zasto bi vam neko pravio skripte...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

5

Srijeda, 30. Maj 2007

Citirano

Orginalno od saf
niko nije napisao koje su to cene udzbenika ,

Cijene se krecu od 5 do 50 evra.Znam profesora koji knjigu prodaje po 30 evra a iz te knjige studentima treba samo jedno poglavlje od 20 stranica. Oni to naravno ne znaju dok ne dobiju ispitna pitanja.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

6

Srijeda, 30. Maj 2007

Imam sestru od tetke koja studira u Kragujevcu ona retko kupuje knjige vec kupuje skripte u nekim kopirnicama gotove i mislim da nisu bas mnogo skupe.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

7

Srijeda, 30. Maj 2007

I kod nas je bila jedna knjiga za koju je profesor zahtevao da bude original i nisi se smeo pojaviti na predavanje ili cak ispit sa skriptom. Knjiga je u redovnoj prodaji (tad) kostala nekih 90€, mozda malo vise. Ali je on sredio pocetkom godine neku prodajnu akciju koja je trajala dva dana i knjigu si mogo kupit za 50€, a nije imao nista protiv toga da kupis od nekog ko je vec polozio za ispit. Ja sam je dobila za manje od 25€.

Imao je neki profesor koji je prodavao skriptu (nije dozvoljavao da ju prodaju u kopirnici), ali su mu to zabranili. Sad se material za njegov predmet moze skinuti sa njegovog sajta, pa su tu neki minimalni troskovi.

Sad, postoje price i na nasem fakultetu da neki padaju na to ako ima devojka malo otvoreniji dekolte ili nesto slicno, ali to je za sad samo rekla-kazala. Ali ima jedan profesor koji je bas anti za to, znaci da kada mu dodje neka sa dekolteom, ne prolazi dobro. :)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

8

Srijeda, 30. Maj 2007

Citirano

Orginalno od Karakterna

...

Sad, postoje price i na nasem fakultetu da neki padaju na to ako ima devojka malo otvoreniji dekolte ili nesto slicno, ali to je za sad samo rekla-kazala. Ali ima jedan profesor koji je bas anti za to, znaci da kada mu dodje neka sa dekolteom, ne prolazi dobro. :)

:D :)) ... eh svastaa imaa..ja kod nas jos nisam cula za ovu foru..all moze biti svastaa.. :)

i kod nas vecinom profesorii donesuu skript u jednom primjerkuu..i onda ga svako kopira za sebe ili se ostave u kopirnici i onda studenti tamo uzmu i kopirajuu.. i to onda i nisuu tako veliki troskovii kao sto rece karakternaa..

..imajuu neke knjige koje su zaista korisnee..ne samoo za trenutni ispit..vec uopste i za kasnijee..i njih nijee na odmet i kupitii pa i ako su malo skuplje..alii postoje knjigee koje ce se zaista koristit samo za taj jedan ispit i onda visee nikadaa..i steta jee za too datii malo vecu sumu novcaa...

..a skoro mi bas pricala jedna drugaricaa da su oniii kod nekog profesora obavezno trebalii neku knjiguu koja je bas bila dosta skupaa..i ona je valjda narucila preko net-a kopirala poglavlje koje joj je trebaloo i poslala je nazad uz neki izgovor.. snalaze se studentii :)
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 30. Maj 2007

Citirano

Orginalno od Karakterna

E, tu su muskarci nagrebusili, oni nemaju dekolte...
Jedan od velikih problema jesu i matuf profesori, koji, stvarno, nemaju prestavu o zivotu. Meni jedan profesor daje literaturi za svoj predmet i navede mi dvadesetak knjiga, plus kaze "kolega, kada ovo iscitate sve ovo, uzmite i fusnote koje se pominju u ovim knjigama, pa i njih pronadjite i iscitajte..." xx(

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

10

Subota, 02. Juni 2007

Ok, ali rekla sam u uvodu da korupcija i lopovlukod strane profesora nije jedini problem koji se tice obrazovanja kod nas.

Sta mislite da je sljedeci problem...? :O

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

11

Subota, 02. Juni 2007

Ova bi se tema mogla povezati sa temom"Model idealnog nastavnika",tako da mislim da nam nedostatak istih predstavlja jedan od vecih i bitnijih problema u obrazovanju.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

12

Srijeda, 13. Juni 2007

Gledam danas neku koleginicu sa fakulteta....Dosla dama u majcicu na tregercic, golog stomaka....Pa mi pade na pamet da bi bilo idealno da za one koji ne znaju kako se dolazi u ovakve institucije da im se fino skrene paznja nekim kodeksom ponasanja i odijevanja.

Taj problem je visoko zastupljen i u osnovnim skolama. Gledala sam skoro dok sam isla na praksu djevojcice petog razreda obucene u stilu Grand zvijezda sa Pinka. Sto je najgore tako se i ponasaju. Treba joj pet minuta da otvori usta i da nesto kaze.Mora prvo da skloni cuperak s lica, pa malo da pozira pa....dok izgovori, muka... o|

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

13

Srijeda, 13. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
....Dosla dama u majcicu na tregercic, golog stomaka....Pa mi pade na pamet da bi bilo idealno ...

...da bi trebao neko dobro da je izriba, i da joj očita lekciju iz bukvara lepog ponašanja, oblačenja a i svlačenja. Naći će se već neko na Internacionalnom, multikulturalnom... pa da joj više nikad ne padne na pamet... Da, da... ne, ne...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

14

Srijeda, 13. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
Gledam danas neku koleginicu sa fakulteta....Dosla dama u majcicu na tregercic, golog stomaka....

Mozda dosla da polaze ispit!! :D :D :D :D
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

15

Srijeda, 13. Juni 2007

Znate kako-ja sam po tom pitanju vrlo širokog shvatanja.
Kodeksi ponašanja naravno moraju postojati u skladu sa institucijom o kojoj se govori,ali način odevanja studenata-studentkinja je sasvim lična stvar.Ako smo internacionalci,demokrate...kako onda da nekome branimo da se oblači kako želi ?(
Lično ja-nikada se neću obući neprimereno nigde pa ni na faxu,ali to kako će se druge devojke oblačiti to nije moja stvar niti bilo čija ;)

A sada...problemi u funkcionisanju obrazovanja...hm...nedostatak škola,učionica,opremljenih bre kako treba!Bila sam na praksi u oš "Desanka Maksimović" gde učiteljica nema svoju učionicu u kojoj će svakodnevno držati nastavu ,nego svakoga dana ide iz učionice u učionicu,ja bih ponekada zalutala,mogu zamislit kako je onoj dečici samo . ?( Puno toga ali mislim da se ide brzim koracima napred,nije školstvo više tako šablonizovano kao nekad,ima puno više demokratije,puno više slobodnog mišljenja...
Ali ipak prostorni problem je i dalje prisutan u velikoj meri,nažalost :(

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 13. Juni 2007

Ne mozemo nikome odrediti kako ce se oblaciti, to je istina, ali bi trebalo, barem u javnim ustanovama, ipak, imati jedan nivo kulture oblacenja. Ako se mogu sprecavati u francuskoj i nekim drugim evropskim zemljama mahrame i islamska odjeca, a znamo, one su "simboli demokratije", sto se kod nas ne bi moglo uvesti pravilo oblacenja u skolama i na fakultetima. Naraavno, pravilo koje postuje svacije stavove. Nemojmo se praviti veci katolici od pape, pa sad prosipat neku tu demokratiju. Skola je ozbiljna institucija i mora biti utemeljena na zdravim moralnim i naucnim principima.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

17

Srijeda, 13. Juni 2007

Isto kao što nikada neću moći da opravdam zabranu nošenja marame na Univerzitetima u Francuskoj, tako ne opravdavam bilo koju drugu zabranu vezanu za slobodu.

Da me pogrešno ne shvatiš-ne upoređujem pravilnost jednog i (ne)pravilnost drugog,to su prosto različite stvari zavisno od toga kojoj veri pojedinci pripadaju,ali prosto SVAKO ima SVOJE pravo ;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 13. Juni 2007

Naravno, svako ima svoje pravo, pa tako i student koji prisustvuje ispitu, a pored njega stoji koleginica sa dekolteom, polunaga, bez ikakvih pravila oblacenja... e, iskreno mi reci, moze li se takav student skoncentrisati na odgovaranje, ja mislim da ne moze. Ne radi se samo o pravima, nego o osnovnom bontonu na javnim mjestima. Nisam za to da ucenici i studenti trebaju nositi unifome ili im se striktno definisati odjeca, ali se ipak moraju znati neke granice.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 14. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Jastreb
... e, iskreno mi reci, moze li se takav student skoncentrisati na odgovaranje, ja mislim da ne moze.

Mislim da je ovo doba prevazislo ovakve oblike dekoncentracije.
Naucno gledano: nivo adrenalina i stresa je toliki da na ispitu cisto sumnjam da neko moze duze od 5 sekundi da obrati paznju na to kako je neko drugi obucen (barem ja ne mogu).

Ako se neko toliko dekoncentrise necijim oblacenjem pa ne moze da polozi ispit zbog toga, mislim da treba da poseti doktora. ;( o|

Sa druge strane, koliko ja znam, pravila oblacenja se po svetu mahom uvode u katolickim skolama dok u drugim oblicima obrazovnih ustanova redje uvodi "dress code" - jednostavno sredina i mentalitet odredjuju pravila oblacenja.

Slazem se sa zucky_85 da je izuzetno bitna sloboda pojedinca. :klanja:

Zrelost jednog naroda i drustva se pokazuje u tome koliko je spremno da postuje slobodu onih koji "drugacije" misle ili se oblace. ;)

Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 14. Juni 2007

Citirano

da je izuzetno bitna sloboda pojedinca.

Sloboda neke zajednice/naroda dolazi ispred slobode pojedinca. ;)

Social bookmarks