Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 26. August 2003

Ta mogucnost je i te kako realna, kako u politici tako i u zivotu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 26. August 2003

Pozdrav za sve prijatelje ovog foruma...

Poštovani gospodine ed, ako ste mislili pod onim "naš halifa",

[SIZE=4]
" jer je nas "halifa" "-originalno od ed
[/SIZE]

na gospodina muftiju sandžačkog, onda biste trebali da izbacite prefiks, naš, već da kažete lično moj, odnosno da govorite u svoje ime...

Pozdrav

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

23

Utorak, 26. August 2003

Citirano

Orginalno od hadzied
Poštovani gospodine ed, ako ste mislili pod onim "naš halifa",
[SIZE=4]
" jer je nas "halifa" "-originalno od ed
[/SIZE]
na gospodina muftiju sandžačkog, onda biste trebali da izbacite prefiks, naš, već da kažete lično moj, odnosno da govorite u svoje ime...

Ada dje nađe ed-a on ga nije ni spomenuo:)
Jasmin je al i to nista posebno samo usput.

• »KURTOVIC SAFET« je muško
  • »KURTOVIC SAFET« je zabranjen

Datum registracije: 27.08.2003

• Poruku poslati

24

Srijeda, 27. August 2003

Sellam

Evo jednog Bosnjackog politicara,koji na sebi dozivljava nevidjenu torturu upravo zbog toga sto ne zeli biti kao ostali nasi politicari,ciji ih obraz dijeli od stolice kada sjede...te ga ne treba traziti na licima...

We Sellam
KURTOVIC SAFET je dodao/la ovu sliku:
  • sefer.jpg

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 28. August 2003

Ovaj zakljucak je ocigledan dokaz pomeranja granica moralnih normi. O cemu je Nice opsirnije govorio u Zaratustri...

Sto je nekad bilo zlo, danas je dobro.
Sto je danas dobro, sutra ce biti jos bolje...

Industrijalizacijom je izvrsena materijalizacija Zapadnog drustva, a samim tim su mnoge tradicionalne norme ukinute ili samo formalno zadrzane. Postenje i moralnost je relativan pojam kojeg subjektivno prihvataju odredjene grupacije ljudi. A politicari su oni koji biraju: 1) da li ce zadrzati stari sistem vrednosti (konzervativci), 2) da li ce preuzeti novi a pri tom zadrzati elemente starog (reformisti) i 3) da li ce u potpunosti napustiti stare nacine misljenja i sisteme vrednosti.

Sve u svemu, Makijavelijeva teorija ce ostati u sve udzbenike politike do kraja obrazovanja i politike "kao takve".
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

26

Četvrtak, 28. August 2003

Citirano

Orginalno od PAUK_
Sve u svemu, Makijavelijeva teorija ce ostati u sve udzbenike politike do kraja obrazovanja i politike "kao takve".

Moze li nesto vise o toj Makijavelijevoj teoriji osim onoga sto cusmo, da cilj opravdava sredstvo.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

27

Nedjelja, 31. August 2003

Mislio sam samo na onu misao, a nisam od njega citao nista do kritika. Mada imam ga u planu...
A ako te interesuju moralne opservacije, preporucujem ti Zoru od Nicea. U njoj je obradio geneologiju hriscanskog morala.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

28

Nedjelja, 31. August 2003

-Ljudi će uvijek biti opaki, ako ih neka nužda ne prisili da budu dobri. Svrha svakog državnog života je vlast, a vladar mora istodobno biti lukav i snažan, lav i lisica te etičnost i moral ostaviti po strani.

Nicollao Machiavelli

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

29

Ponedjeljak, 01. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od hobbes
-Ljudi će uvijek biti opaki, ako ih neka nužda ne prisili da budu dobri. Svrha svakog državnog života je vlast, a vladar mora istodobno biti lukav i snažan, lav i lisica te etičnost i moral ostaviti po strani.

Nicollao Machiavelli

Prije nego se nesto uzima kao model, kao klasika, trebamo pomisliti na iskustva koja su odredjene osobe imale pa su kazali ono sto su kazali.

Tako je na primjer stav Zapada prema crkvi (sto ce reci prema vjeri) takav kakav jeste upravo zbog loseg iskustva. Taj odnos se ne moze uzeti kao univerzalni model jer se na primjer takva iskustva ne mogu sresti u drugim civilizacijskim krugovima (na primjer islamskom).

Pitanje je da li bi Makijaveli ovo gore rekao da je zivio pod vodjstvom jednog Ebu Bekra, Omera ili kasnije Salahudina. Oni a i drugi pravedni vladari kojih je muslimanska historija puna, dokazuju upravo suprotno. A oni nisu bili opaki vec naprotiv, izuzetno plemeniti iako ih nikakva nuzda (osim bogobojaznosti) na to nije primorala. Njihovim zemljama vladali su Boziji zakoni a oni su bili puki izvrsioci.

Dakle, sa gornjom tvrdnjom se samo uslovno mogu sloziti.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

30

Ponedjeljak, 01. Septembar 2003

I da se nadovezem, ako stavimo pod lupu onu gornju recenicu vladar mora istodobno biti lukav i snažan, lav i lisica te etičnost i moral ostaviti po strani namece se pitanje:
Da li je te etičnost i moral ostaviti po strani posljedica toga sto vladar mora istodobno biti lukav i snažan ili etičnost i moral ostaviti po strani ide paralelno pored lukav i snažan .

Vjerovatno je ovo prvo te se pitam, kakve veze imaju lukav i (pogotovu) snazan sa udaljavanjem od etike i morala. Ako se pod lukav misli prevarant onda u redu ali ja mislim da lukav u ovom gornjem kontekstu znaci pronicljiv. A biti pronicljiv i biti snazan ne skodi moralu.

A moze biti da je Makijaveli u pravu kada je u pitanju parlamentarna demokratija no sa parlamentarnom demokratijom nisu ispisane sve stranice politike.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

31

Srijeda, 03. Septembar 2003

-Daj Pauce ima jos filozofa, nije nice jedini, ti se uhvatio samo njega
Miskim da politicar mora biti osoba visokomoralnih kvaliteta...
-Ostavi li bas i moral i eticnost po strani bice okarakterisan kao dripac i baraba, a danas takvih imamo mnogo
-Da li kod nas postoji politicar koji ce reci "nisam uspeo da ostvarim svoje ciljeve ili pogresio sam i dajem ostavku"
-Mislim da politicari jos kod nas ne shvataju ozbiljno pojam "odgovornosti"
ED je sasvim dobro rekao da nije isto da je makijaveli ziveo u zapadnom sistemu ili u istocnom(ISLAM), pogotovo u vreme kad su svi bili kivni na crkvu iz 101 razloga
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

32

Ako sagledas objektivno, islamske vodje su izvrsile reformaciju politeistickog morala i ondasnjeg sistema vrednosti. Ako posmatras iz istorijske perspektive videces da sam u pravu i da Makijavelijeva maxima vazi za sva vremena. Cak i danas politicki moral se meri kroz ispunjenje politickih obecanja koje su vezana za reformaciju institucija, zivotni standard, unapredjenje ekonomskog sistema, sto nam govori o novoj pragmaticna dimenzija morala, koji je kompatabilan sa materijalistickim drustvom u kakvom zivimo TRENUTNO.

Sve se menja, sve tece. Rece Heraklit a ne Nice ' za promenuu 8o

cohiba

Početnik

(10)

• »cohiba« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

33

da bre ljudi ne terajte cirkuz, trenutno je profil najboljeg politicara jak nacionalista :), ko Suljo, Kostunica, Seselj... pogledajte zadnje rezultate sa izbora Seselj 33% glasova ona ****** ziva :)

[SIZE=1]Edit by Administrator:
Vredjane nije dozvoljeno pa makar se i o Seselju radilo. "Usmena opomena"[/SIZE]

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

34

Utorak, 11. Novembar 2003

Hajde da cujemo o politicarima sandzackim ja nisam odozdo i mnogo me zanima ko je trenutno u trendu?

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

35

Utorak, 11. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi
Hajde da cujemo o politicarima sandzackim ja nisam odozdo i mnogo me zanima ko je trenutno u trendu?

Sta bi ti to da cujes o sandzackim politicarima koji su u trendu i sta ti to znaci ja nisam odozdo. Ko je sad odozdo a ko odozgo i dje egzistiraju te drzave odozdo i odozgo.

Molim za malo vise ozbiljnosti...

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

36

Srijeda, 12. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Na kraju krajeva dobro je poznato ko je ko, sve se je obejanilo raznim postupcima i izjavama. Tačno se vidi ko je za šta gdje. I tačno se vidi koji od političara u Sandžaku ima Dostojanstva a koji ne, a znamo da ko ne ma Dostojanstva nema ni Imana, a ja nebih nedaj Bože da slijedim i slušam i glasam za ljude bez Imana. Znamo dobro ko sad skuplja glasove po Sandžaku tražeći od Bošnjaka podršku jer hoće sa pozicije da ga maknu oni koji su gapostavili, a ne Bošnjaci. Smiješno i totalno bez dostojanstva i ponižavajuće. Poniženje je direktno kazna od Allaha dž.š. još za ovog života za izdajnike, licemjere, itd. a na onom svijetu će iskusiti još veću patnju. Dakle, onaj koji ima Iman može za mene biti Vodja, a iman se pokazuje na mnogo stvari, jer Iman ima mnogo dijelova. Izmedju ostalog se kaže ko nema Dostojanstva nema ni Imana. Samo se treba paziti ovdje da se ne pomiješa Oholost i Dostojanstvo. Dostojanstveni muslimani (Mumini) su PONOSITI prema nevjernicima a skromni i ponizni prema vjernicima, evo i nekoliko Ajeta Časnih:

Allahimanet.

Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

37

Petak, 14. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi

Pa znas, ako smo mi u Evropi a Evropa mu dodje u odnosu na Australiju, odozgo. Ako oni u Australiji kontaju onda im mi iz Evrope dodjemo odozdo.
Sad kontaj kako hos'!

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 20. Novembar 2003

Pa Administratore nije mi jasno zašto si pobrisao Ajete iz Kur`ana koje sam naveo gore. Ne razumijem. Da nisu možda ti Ajeti Časni ekstremni??? Mogu li znati zašto si ih izbrisao???

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

39

Četvrtak, 20. Novembar 2003

Pa verovatno zato sto su postovani u pogresnoj temi te sa temom nemaju veze, bas kao i ovaj i prethodni prilog.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

40

Petak, 21. Novembar 2003

Ja sam pisao taj post na temu Profil Bošnjačkog političara i nije mi jasno kako se ne uklapa u temu, ja sam naveo da je u tom profilu bitno da ima to i to, a nesmije da ima to i to, odnosno, treba da bude takav i takav, a ne da bude takav i takav. I to potkrijepio Kur'anskim Ajetima. Ne razumijem kako sam to promašio temu???
Ali ako ti misliš da jesam, mogu li ja nešto promijeniti?? Nemogu, zar ne.
Al hajd.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks