Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 08. Juni 2004

"Prokletstvo nacije"

Oni životni principi koji su ovaj svet doveli do ovde, odvešće ga još dublje u propast, ne zato što svet ne može da se odrekne tih principa, već zato što to ne želi.

Većini smetaju samo posledice greha, a ne i sam greh. Čitava nauka, od psihologije do politike, je u službi traženja odgovora na pitanje: “Kako uživati što bezbolnije u grehu, a osloboditi se njegovih neprijatnih posledica?”

Psihologija često pokušava da raznim “trikovima” na nivou ljudskog uma ukloni povode za izražavanje greha, dok on i dalje ostaje u ljudskom srcu. Psihološki saveti imaju za cilj da čoveka oslobode od neprijatnih posledica greha koji se manifestuju u ljudskom razumu, njegovim osećanjima i njegovom poremećenom odnosu sa samim sobom i sa okolinom.

Izopačena religioznost pruža čoveku sistem kojim on kod sebe samo ugušuje osećanje krivice, a ne oslobađa ga od njenog uzroka - samog greha.

Umesto zdravstvene preventive, savremena medicina težište stavlja na uklanjanje posledica nezdravog načina života i ishrane, nastalog zbog čovekove proždrljivosti i nemarnosti prema zdravstvenoj preventivi.

Većina bi želela da reši svoje životne probleme samo da bi mogla da nastavi da i dalje vodi isti grešan i beskoristan život, upravo onakav kakav je prouzrokovao prokletstvo sveta. Kada im se ponudi rešenje (koje zahteva odricanje od samog greha), ljudi ga odbacuju i nastavljaju da se bore sa posledicama greha. Loše pobude navode ljudski rod da svoju borbu vodi na pogrešnom planu i otud prokletstvo svih ljudskih napora kroz istoriju.

Selam,

Imam jedan link koji sam juče našao. Izvanredna knjiga! Obratiti pažnju na posljednji dio. Ovaj pisac je dao izvanrednu analizu stanja na Balkanu.

On, doduše, piše najviše o svojim Srbima, i kao hrišćanin (izgleda uvjereni) to gleda iz ugla Biblije. No, koliko sam vidio, dosta tu ima toga što bi i nama koristilo.

Posebno mi se svido onaj dio sa usporedbom onoga što on zove "biblijska religioznost" i idolopoklonstva.

http://www.b92.net/doc/download/prokletstvo_nacije.zip

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Social bookmarks