Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 07. Oktobar 2006

Prva uspešna teleportacija

7. oktobar 2006. | 09:36 | Izvor: B92

Kopenhagen -- Grupa danskih istraživača uspela je da teleportuje materiju pomoću svetlosti.

Umetnički prikaz mreže koju stvaraju svetlost i materije u eksperimentu (Institu Nils Bor)

Cilj takvog istraživanja za sada je samo prenos informacija. Krajnji cilj istraživanja kvantne teleportacije – odnosno prenosa materije pomoću svetlosti - jeste formiranje teleportacione komunikacione mreže budućnosti. To je nova forma komunikacione mreže, kojom će moći da se prenose mnogo veće količine informacija.

Takav poduhvat sprovela je grupa naučnika iz Centra za kvantnu optiku sa Danskog instituta za istraživanja, na čelu sa profesorom Eugenom Polzikom, a tim je i sa Instituta Nils Bor, pri Kopenhaškom univerzitetu.

Izveli smo prvu teleportaciju između svetlosti kao pokretnog medijuma i atoma kao statičnog medijuma. Kvantna teleportacija će se primenjivati u kvantnim mrežama u budućnosti i prenosiće kvantne informacije, objašnjavaju danski naučnici.

Taj eksperiment je prvi pokušaj korišćenja svetla za transport informacije, u kome je hiljade milijardi atoma iskorišćeno za skladištenje informacija.

"Naš teleport je uspešan 60 odsto. Znači, prebacili bismo vam dve ruke i jednu nogu. Ipak je to bolje nego ništa", objašnjavaju naučnici.

Teleportacija kvantne informacije u budućnosti mogla bi da napravi revoluciju u kompjuterskoj komunikaciji, jer ona neće, kao do sada, biti kodirana i prikazana kao nule i jedinice, već kao 0, 1, 2 i tako dalje. U tom slučaju komunikacione mreže će moći da prenose neuporedivo više informacija nego sada i, što je veoma važno, na potpuno siguran način.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

2

Subota, 07. Oktobar 2006

Scotty, beam me up! :D
Kad cujem ovakve vesti, malo me je strah od toga sta ce biti sutra i ko ce zloupotrebiti dobrocudnu ideju nekog velikog mozga...

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

Ja sam jedanput pitao profesora Kiku iz fizike u vezi tog teleportovanja, kad se primjeni na ljude, a on kaze (parafraziram): "Pitanje je da li se i dusa teleportuje sa atomima tijela..."

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

4

Utorak, 10. Oktobar 2006

Sto se tice teme ta teleportacija je malo zeznuta stvar jer treba hrpu necega da rastavis u atome ili nesto jos sitnije pa da ih opet sastavis po istom redosledu. Ako si to u stanju da uradis onda bukvalno od gomile peska mozes da napravis sta hoces. Rastavis gomilu peska na osnovne gradivne celije elektrone, protone, neutrone pa ih opet sastavis po drugom redosledu i dobijes karakondzulu ako hoces. Neko gore pomenu seriju "Zvezdane staze" e tako bi radio onaj njihov replikator da postoji. Ako nauka uspe da dodje do takvog uredjaja onda ti teleportacija nije ni potrebna, jednostavno unistis coveka na jednom mestu a stvoris istog takvog na drugom. nema potrebe da ga truckas po optickim ili drugim kablovima :D , na kraju krajeva cemu bi onda sluzio tramvaj. E a da li ces da dobijes BEZDUSNIKA ili DUSNIKA to je vec tesko pitanje.
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 16. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od Ibnul_Qajjim
Ja sam jedanput pitao profesora Kiku iz fizike u vezi tog teleportovanja, kad se primjeni na ljude, a on kaze (parafraziram): "Pitanje je da li se i dusa teleportuje sa atomima tijela..."

A isto je pitanje i da li uopšte ima potrebe teleportovati dušu, tj. gdje je duša da bi se morala teleportovati?

Ja ne znam. :)

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

NP u srcu

Početnik

(10)

• »NP u srcu« je muško

Datum registracije: 24.01.2005

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 18. Decembar 2006

Dzerakine mnogo ti je dobar post. Bas se slatko nasmija. U duhu je price gde starija zena uci naucnika da planeta Zemlja lezi na cetiri kornjace na sta je on pita a na cemu stoje te kornjace a ona kaze da su kornjace sve do dole. Ovo je zapravo uvod u jednu od knjiga Stivena Hokinga gde on kaze da za nauku ipak treba biti prilicno mastovit.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

7

Utorak, 19. Decembar 2006

meni sve izgleda zanimljivija mogucnost da se covjek ne teleportuje tako bukvalno, rastavljanjem na atome, vec jedan sigurniji nacin, a to je savijanje prostora i vremena tako da za sekundu predjes hiljade pa i milione svjetlosnih godina. Ne znam kako to da objasnim sad bas strucno, al gledah na jednu naucnu emisiju i bijase mi zanimljivo. Prikazivahu savijanje prostora i vremena kroz grafikon, kako to izgleda, kakva gravitacija tu treba, ili nesto drugo, tako da umjesto da prelazimo dug put, jednostavno ga "preskocimo". zanimljive su i (veoma moguce) teorije o prostorno-vremenskim rupama. to je mnogo lakse od stavljanja svakog atoma na svoje mjesto.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

8

eh, koliko sam puta pozelela da mogu da se teleportujem negde! to mi izgleda jako primamljiva ideja! malo zastrasujuce ako se zna na koji nacin bi to moglo da se radi(mislim, to rastavljanje na atome itd.). ako bi zamislili da je stvarno nesto tako moguce mislim da bi se glavni problem javio u tom ponovnom sastavljanju i to ne samo u pravilnom rasporedu tih atoma- zamislite da se nekoliko atoma nekako 'izgubi'! e tek bi tada nastao problem...mislim da je ovo pitanje ne samo fizike vec i filozofije i religije...a za sve je potrebna masta(kao 'stvaranje', izmisljanje neceg sasvim novog) i imaginacija (kao pravljanje novih kombinacija od postojecih delova).

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

9

Evo ja se ne bih bunio da mi se "zagube" negdje atomi koji mi smetaju, kao na primjer visak tjelesne tezine :D :P
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

10

hehehe, pa jeste, ali u 'tjelesnu tezinu' spada i mozak i srce i oci...pa sta bi posle bilo??? ;)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

11

Petak, 22. Decembar 2006

ja sam konkretno mislio na ono tkivo koje mom tijelu nije potrebno vec mu samo smeta :)

Diksi

Početnik

(10)

• »Diksi« je žensko

Datum registracije: 22.12.2006

• Poruku poslati

12

Srijeda, 27. Decembar 2006

Ja cuh za taj dogadjaj o kojem govori administrator. Ali kako sam razumela nije u pitanju teleportacija, vec su samo uspeli da pomocu zraka svetlosti upravljenog na neki predmet od specijalnog materijala dobiju privid da je taj predmet nestao. Uskoro je u planu i Armanijeva kolekcija odela od doticnog materijala :).

A ja se slazem sa dragim mi profesorom Kikom. Ne mislim da ce uspesna teleportacija ikada biti moguca. A veliki sam fan Star Trek-a :klanja: :D .
God may have created man before woman,
but there is always a rough draft
before the masterpiece...

Social bookmarks