Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

Datum registracije: 07.11.2002

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 09. Juni 2008

Uskoro opis iz El Goune...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

42

Ponedjeljak, 09. Juni 2008

El Gouna (Africka Venecija) - na Google maps mozete videti satelitske snimke grada i onda ce vam biti jasno zasto je dobila ovaj nadimak.

Sada cu postaviti i prosarati slikama opis El Goune koji sam napisao jos prosle godine.

El Gouna je grad koji je u vlasnistvu jednog coveka i nalazi se na 25 km od Hurghade. Iako vlasnistvo samo jednog coveka grad je prilicno prostran, ima sopstveni aerodrom, 10 km plaze, golf teren, puno plaza, hotela, 4 linije gradskog saobracaja, karting stazu itd... U njemu nije dozvoljen ulaz Egipcanima, osim onima koji rade tamo.

Prevoz do El Goune - El Gouna je od Hurgade udaljena 25 km, a od naseg hotela 40 km. Prva opcija za prevoz je bila da platim taksi do tamo sto bi me kostalo nekih 40-50 funti (1 egipatska funta je oko 10 dinara). Druga opcija (koju sam i koristio) je da se prebacite do starog centra grada Hurgade (El Dahara) taksijem ili dolmosem. Recite taksisti da vas ostavi kod stanice za El Gouna bus-eve. Tu budite obazrivi da taksista ne shvati da treba da vas vozi do same El Goune, jer ima onih koji ne znaju bas dobro engleski. Dakle, idete do El Dahara do stanice za El Gouna buseve. Tu uzimate El Gouna bus (prepoznacete ga lako, jer na njemu pise 'El Gouna bus') i on vas po ceni od 5 funti po osobi prebacuje do El Goune. U autobusu smo samo ja i sestra bili turisti, a sve ostalo Egipcani koji rade u El Gouni. Njima je na ulazu u grad obezbedjene trazilo neka dokumenta, dok nas nisu nista pitali.

Tamo smo stigli negde oko 12:00. Prvo smo dosli do centra grada i krenuli u njegovo razgledanje. Mislili smo da prvo malo razgledamo grad, da vidimo gde se sta nalazi, malo prosetamo, eventualno nesto kupimo i slicno. To smo radili nekih 30-tak minuta dok nam prodavac u jednoj prodavnici nije posavetovao da u to doba dana budemo na plazi, a da oko 18:00 dodjemo do centra grada sto smo i uradili. Tek po povratku u centar grada predvece smo postali svesni da je bio i te kako upravu kada nam je ovo predlozio. Cim smo dosli u El Gounu videli smo da se dosta razlikuje od Hurgade. Medjutim, o razlikama kasnije, jer se prava razlika vidi i oseti tek uvece! Slika centra grada preko dana.

Iako je grad pravljen za malo bogatiju klijentelu cene u prehrambenim prodavnicama nisu uopste velike, jeftino je. Cak sta vise, vecinu stvari koje smo uzeli smo tamo platili jeftinije nego u Hurgadi. Npr, sok koji smo u Hurgadi kupili po ceni od 5. 5 funti, tamo je bio 5. 25. Nije neka razlika u ceni, ali hocu da kazem da je ipak jeftinije. Cena fanta ili coca-cola limenke je bila 17. 5 funti, 1. 5 litar vode 1. 5 funta, strudle od 200 gr. 3 funte, itd...

Prevoz u El Gouni - nemojte da vas zavara cinjenica da ce ceo grad vlasnistvo jednog coveka! Jer grad nije mali i ne mozete ga prepesaciti. Zbog toga i postoje 4 linije gradskog saobracaja. Ovo je nesto sto toplo preporujem da koristite. Cena jednodnevne karte za jednu osobu je 5 funti - mozete da se vozite ceo dan na 4 linije gradskog saobracaja kao i camcima koji prebacuju turiste sa jedne plaze na drugu. Blizu centra grada postoji stanica koja je polazna za autobuse sve 4 linije. U autobusu se uzimaju karte koje posle vaze za ceo dan. Postoje karte i za vise dana, ali posto smo isli na izlet takve nam karte nisu bile od interesa. El Gounom saobracaju zanimljivi, pravi letnji autobusi.

Malo sam se po gradu raspitivao koja je plaza najbolja da se provede dan i oni su mi naveli nekoliko, a najvise je bilo onih koji su mi naveli - Zeytouna beach. Te smo otisli na bus stanicu, raspitali se sa kojim autobusom da stignemo do Zeytouna beach i uputili se tamo. Jedan deo puta smo isli autobusom (da smo isli pesice crkli bi), a posle smo imali nekih 5 minuta pesacenja do same plaze.

Slika sa jednog od mnogobrojnih mostova u gradu koji obiluje i lepim kanalima. Dosta kuca ima direktan izlaz na more (kanale), a neki od hotela su smestenima na prelepim ostrvcima.

Zeytouna beach - hvalili su je kao jednu od najboljih u grad, a meni nije bila nista posebno. Nije bila losa, ali nije bila ni nesto Bog zna sta. Plaza u Desert Rose-u je bolja. Suncobran, lezaljke i paravan za zastitu od vetra su potpuno indenticni kao i na plazi u Desert Rose-u. Tusevi su dobri, kao i toalet koji je bio izuzetno cist. Kada udjete u vodu morate da pesacite nekih 200-250 metara da bi dosli do dubokog mora. Zbog toga i postoji ponton preko kojeg se dolazi do dubljeg mora. Prvi put smo se malo brckali po tom plicaku, gde je bilo mulja i malo travki sto nam je bilo neobicno s obzirom na to da je morsko dno u Desert Rose-u prekriveno sitnim peskom i bez ikakvih travki. Voda je bila izuzetno topla! Ubedljivo najtoplija voda u kojoj sam se kupao. Kasnije smo preko pontona otislu u duboko more i tamo je kupanje zaista bilo pravo uzivanje. U Desert Rosu zbog vestacke uvale nismo doziveli talase, dok ih je ovamo bilo. Voda cista, topla, sa manjim talasima, ma ekstra! To mi je bilo jedno od najboljih kupanja na odmoru. Sve plaze u El Goune-i, ukoliko niste gost hotela, se placaju. Cenu se oko 25 funti po osobi. Za Zeytoun-u je cena 30 funti. Kada smo tek stigli ostavili smo stvari na lezaljkama, otisli na kupanje, izasli iz vode, uzeli stvari i krenuli da idemo, jer nismo bili sigurni da li da se vracamo u hotel ili da ostajemo. To je zbog toga sto smo se malo smorili, a i plaza nije bila nista bolja nego u hotelu. Ja sam ipak insistirao da ostanemo, jer mi se spavalo :D Opet smo se vratili na plazu, malo odspavali i tek posle nekog vremena nam je prisao beach boy da nam naplati koriscenje plaze. Koriscenje plaze uz koje dobijate lezaljku, suncobran i jedno pice u baru je kostalo 30, a bez pica 20 funti. Pitao me je odakle sam i ja sam rekao iz Srbije, na sta je on rekao da smo mi prvi iz Srbije koje je on tu sreo. Mada smo kasnije u gradu videli jos neke ljude iz Srbije. Na plazi postoji i bar i restoran koje mi nismo koristili tako da ne znam kakve su cene. Takodje i postoje lezljke na ljuljanje cije je koriscenje bilo uzivanje.
Lepa lezaljka, blizu mora, ljuljate se - ekstra :)
Jos da napomenem da se plaza zatvara u 18:00. Mada smo mi mozda ostali nekih 10-tak minuta preko toga i jos nam niko nije trazio da idemo. Onda smo krenuli put centra grada.

Centar grada - do njega se od Zeytouna beach nismo vratili istim putem kojim smo dosli, vec smo uzeli camac koji se nalazio na plazi. On nas je prebacio u neposrednoj blizini centra. Camci idu kanalima sa lepim pogledom na obalu. Na izmaku dana napravio El Gouna pocinje da biva sve lepsa i lepsa... Otprilike u tom periodu terase restorana, bungalovi, surfing i citav grad polako pocinju da dobijaju pravu atmsoferu.
Ovo je jedan od kanala koji presecaju centar grada. Zanimljivi restorani i kafici cest su prizor u centru grada.

Bili smo preko dana u centar grada, ali tek je uvece bio pravi ugodjaj! 10 minuta sam se setao po centru grada i pitao se kako da dodjem do dela centra gde sam bio preko dana. Tek kada sam video jednu klupu sam skontao da se setam po istom delu gradu. Nisam mogao da ga prepoznam! Prelepi kafici, restorani. Kada posle Hurgade, svratite do El Goune imacete utisak ne kao da ste u drugom gradu, vec u drugoj drzavi. El Gouna jeste nesto skuplja, ali ne toliko koliko je lepsa od Hurgade. Prosto je neverovatno da se dva grada koja su udaljena jedan od drugog samo 25 km toliko razlikuje. El Gouna je daleko cistija, sredjenija, mirnija, uljudnija, gospodskija. Imao sam utisak da se nalazim u Italiji ili Francuskoj. El Gouna se od Hurgade ne razlikuje samo po parametrima koje sam vec naveo, vec i po strukturi gostiju. Dok u Hurgadi preovladavaju Rusi, Poljaci, Ukrajinci i slicno, u El Gouni ubedljivo najvise ima Francuza, Nemaca, Engleza, Belgijanaca, pa tek onda Rusa. Dok cete u Hurgadi vidjati cene i obavestenja napisana na ruskom u El Gouni cete to isto vidjati na francuskom. Butici i prodavnice su mnogo sredjenije i opremljenije sa lepsom robom, a nema prodavaca koji vas smaraju i teraju da udjete u njihovu prodavnicu. U Hurgadi skoro nema nista ni da se kupi, dok je u El Gouni drugacija situacija. Kakve su cene ne znam, jer smo vec zavrsili sa sopingom tako da se nesto posebno nismo ni interesovali. Ali znam da je u jednoj prodavnici moglo da se cenjka. Sve u svemu, razlika izmedju Hurgade i El Goune je tolika da se ne moze opisati, vec se mora videti. Centar El Goune pred mrak...

Posle setnje centrom grada, usledeo je najbolji deo izleta - marina.

Marina - od centra grada do marine smo se prebacili autobusom. Pored marine smo prosli i preko dana autobusom i bilo je lepo. Ali kao sto je slucaj i sa centrom grada i marina je daleko lepsa uvece. Postoji jedna uvala na cijim dokovima su bile prelepe jahte. Uvala je bila u obliku krastavca. Na samom vrhu uvale nalazila se bina sa pevacem i pevacicom, a duz uvale, uz more se nalazilo na desetine restorana i hotela. Sve je bljestalo od restorana i hotela, ali ne previse, vec sa ukusom. Marina sa svojim setalistem je stvarno ekstra uvece. To treba videt. Posto smo bili gladni gledali smo da sednemo u nekom restoranu. Ali smo se malo kolebali, jer smo bili u sorceve i majice, a u tim restoranima je sedeo narod koji je ipak bio malo lepse obucen. Ne neka fancy garderoba, vec najvise casual varijanta, ali ipak niko nije bio sa plaze :) Medjutim, nasli smo jednu finu piceriju gde smo seli. Ozvucenje na bini je bilo jako tako da su svi restorani u uvali imali muziku uzivo. Pevao je neki stariji covek i pevao je odlicno! Pevao je na engleskom, francuskom, italijanskom, ma pevao je sve zivo. Onda je bila trbusna plesacica, pa ponovo pevanje. Vecera za nas dvoje koja je ukljucivala dva pica (dve coca-cole) i jednu veliku pizzu za 2 ili 3 osobe bila je 83 funte. Pizza je stvarno bila velika i nas dvoje nismo uspeli da je pojedemo celu. Mada je bilo pokvareno to sto su u meniju pisale jedne cene, a onda u racunu su obracunali neke takse, te uslugu sto je na kraju bilo za 18% vise od onoga sto smo mislili da cemo platiti. 83 funte je bio racun sa svim tim taksama i uslugama. Ne znam cene za ostale restorane, ali mislim da je svuda priblizno isto. S obzirom na samu lokaciju restorana, koji je bio u marini uz setaliste i more, blizu bine mislim da racun nije bio veliki. Posle vecere smo otisli jos malo ispred bine gde se okupio narod koji je sedeo po restoranima, ali i trotoarima. Put El Dahara smo se krenuli oko 23:00 sata istom linijom kojom smo i dosli do El Goune.

Autobusi iz El Goune za El Dahar idu do 00:00 sati.

Rezime: El Gouna je definitivno grad koji vredi obici! Ukoliko zelite da ceo dan provedete u El Gouni mislim da je najbolja varijanta plaza do 18:00, pa tek onda setnja gradom, marinom itd. Sa druge strane mozete otici tek oko 18:00 i obici grad i marinu uvece.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

43

Utorak, 10. Juni 2008

Uh, ef blagooo tebi. Dosta putujes, a i jakoo lijepoo pises putopise.

Mogao bi da zamenis onog volitelja u "Svet na dlanu" :)

Interesuje me da li ides sa vodicima ili kako vec doznas sve informacije o posjecenom mjestu?
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

44

Utorak, 10. Juni 2008

Na ovim poslednjim putovanjima sam imao vodice, ali se ne oslanjam previse na njih. Vise volim da se sam organizujem i obilazim mesta koja se meni svidjaju i na nacin koji meni odgovara. Usluge vodica sam koristio samo onda kada sam morao ili kada sam procenio da mi to vise odgovara od individualnog obilaska odredjenih mesta. O gotovo svim mestima koje sam obilazio sam vec unapred imao prikupljene informacije (najvise sa neta), ali dosta stvari sam saznao i od samih vodica. El Gounu sam obisao sam, a da od vodica nisam dobio ni najosnovnije informacije. U Barseloni sam 90% obilazaka radio sam. I agencija je organizovala obilaske, ali mi se nisu uklapali u program i raspored. Sa druge strane, u Kairo i Luksor (Dolinu Kraljeva) sam isao sa agencijom i na ove izlete ni ne bih isao individualno.

Jos prije puta u Egipat sam tacno znao gde cu da idem. Ali neke odluke sam donosio na licu mesta. Npr, jos pre puta u Egipat sam znao da tamo na izlete mogu da idem u dvije varijante: jedna je da idem sa agencijom iz Srbije koja me je i dovela do Egipta, a druga je da idem sa lokalnom (egipatskom) agencijom. Prednosti izleta sa agencijom iz Srbije je to sto ne moras mnogo da razmisljas sta, kako i gde da se organizujes, plus sto je pogodno za one koji ne znaju engleski. Pogodnosti izleta sa lokalnom agencijom je ta sto je duplo jeftinije, a moze i da bude mnogo zanimljivije, jer se na tim izletima obicno okupi iz ekipa iz raznih zemalja, te se na taj nacin upoznasi sa ljudima iz mnogih zemalja. Meni je ova varijanta bila interesantna i zbog toga sto sam se sam snalazio oko organizacije, pa moze da dobro dodje i kao izvesno zivotno iskustvo.

U Egiptu sam bio na 6 raznih izleta (Kairo, Luksor - Dolina Kraljeva, Scuba diving - ronjenje sa bocama, Giftun - Rajsko ostrvo, Safari i El Gouna - grad o kome sam vec pisao). Pre dolaska u Egipat sam planirao da do El Goune idem individualno, a da na sve ostale izlete idem sa lokalnom agencijom. Medjutim, kada sam dosao video sam da se situacija sa izletima drasticno promenila, pa sam promenio prvobitni plan. Naime, lokalne agencije nisu mogle da mi garantuju da cu na daleke izlete (Luksor - udaljen 300 km i Kairo - udaljen 600 km) da idem turistickim autobusima i u turistickim konvojima i hvala im na tome, jer je i bilo onih koji su pokusali da uzmu pare, a ne pruze adekvatnu uslugu. Zbog toga sam odlucio da na daleke izlete idem sa agencijom iz Srbije, a na blize izlete (Scuba diving, Rajsko ostrvo i Safari) sa agencijom iz Egipta, a to mi je cak savetovao i covek iz lokalne agencije i svaka mu cast na postenju!!! Sa ljudima u toj agenciji sam cak caskao pola sata o trenutnom stanju u muslimanskom svijetu i politickoj situaciji u Srbiji :D Bio je jedan decko koji je bio solidno obavesten o situaciji na Kosovu. Time sto smo ja i sestra na ova tri izleta isli sa lokalnom agencijom ustedeli smo PO 45 evra. Da smo isli i u Kairo i Luksor sa njima ustedeli bi jos PO 20 evra, ali za ova dva izleta nisam hteo da rizikujem ni za kakave pare. A da nisam pogresio uverio sam se kada sam na izletu na safariju upoznao neke ljude iz Srbije koji su bili sa lokalnom agencijom za Kairo i Luksor: vozili su ih nekim starim, prljavim, smrdljivim autobusima punim Egipcanima (sto znaci: redovnom linijom) i u kojima nije radila klima, a putovali su kroz pustinju 600 km u jednom pravcu (Kairo) plus 300 km u jednom pravcu (Luksor). Tamo ih je sacekao vodic koji je prvo pricao na nemackom, a onda nesto zbrzio na engleskom. Znaci katastrofa!!!

Vecina ljudi ili nije htela ili nije umela da se potrudi oko ovoga, vec su uzimali ponudu agencije iz Srbije. Cak sta vise, ja i moja sestra smo bili jedini u citavom avionu koji su na neke izlete isli sa lokalnom agencijom. Ja sam na internetu nalazio iskustva ljudi koji su isli na izlete sa loklanom agencijom i video sam da nije bilo razloga za brigu. I mogu reci da je meni i sestri koji smo isli sa lokalnom agencijom bilo mnogo bolje nego ostalima koji su isli sa agencijom iz Srbije. Npr, za Rajsko ostrvo smo imali bolji program izleta, vodici su nam bili pravi showman-i pa je zabava na svakom izletu bila vrhunska. Dok su se oni svadjali sa nekim od vodica. Kada smo isli na safari kamerman je bio pravi ludak, svo vreme se cirkuzao, a postavicu ovde neke klipove da vidite kako je to izgledalo. Na svakom izletu je bila opustena atmosfera i dobra ekipa iz raznih zemalja. Ne znam da li uvek tako bude ili smo mi jednostavno imali srece, ali znam da smo se na svakom izletu proveli fenomenalno. Takodje moram da napomenem da su ovi iz lokalne agencije ispostovali sve sto je bilo dogovoreno i nismo imali ni jednu jedinu zamerku na organizaciju. Za svaki izlet su dolazili da nas pokupe iz hotela, a posle izleta su nas vracali u hotel. Sve je bilo perfektno.

Takodje u Barseloni da sam se oslonio na vodica i agenciju ne bih video pola stvari koje sam video i obisao. Jos pre putovanja sam odredio spisak lokacija koje treba da obidjem i vecinu sam sam obisao.

Generalno, uvek se spremim za putovanje cak iako na njima imam vodica. Pa ukoliko mi odgovara koristim njegove usluge, a ako ne onda idem sam. Volim da sam nezavistan u odlucivanju gde, kad i kako cu da obidjem neka mesta, a to mogu samo ukoliko se dobro spremim jos pre puta.

U NAREDNOM PERIODU AKO BOG DA INSHALA BICE OPIS IZLETA (SA SLIKAMA) U PORT AVENTURI - NAJVEROVATNIJE NAJBOLJEM ZABAVNOM PARKU U EVROPI

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

Datum registracije: 07.07.2008

• Poruku poslati

45

Petak, 11. Juli 2008

Hadzinica- Qatar/Doha

Imam jednu komsinicu koju mogu samo da prepoznam kad je zajedno sa detetom. Dakle kad je ona sama ona se prva sa mnom selami a kad je sa detetom onda joj se ja revansiram ;) i budem prvi. A ja to samo da bi se ona osecala ravnopravnom. Ipak je ona u svojoj zemlji a ja kao gost kako to pravila pravilnog ponasanja nalazu trebam da se prvi pitam, da ne bude kako sam nekulturan. :-)
Mogu vam reci da su arabljanke nemoguce inteligentne. Ova devojka sa leve strane studira u Londonu medicinu. Dosad sa ostorumnijom devojkom pricao nijesam. A iznad svega iako pripada uglednoj familiji u Dohi uopste nije uobrazena. Sasvim prirodna, i skormna...

Qatar je inace i poznat po tome da su ljudi ovde nesto nalik kod nas sto se tice gostroprimljstva. Imao sam priliku da posle aksamskog namaza budem pozvan od jednog hadzije u svoju kuci. Bilo je to veliko iskrustvo za mene. Kontakt sa qatarima nije tesko ostvariti, pogotovu ne ako saznaju da si musliman i nov u njihovu zemlju. Sto se tice arabljanki skoro je i ne moguce. Jer to ovde nije ni predvidjeno da se muskarac i zesko bez brata ili otca devoje sastaju, razgovaraju.

A evo i slike :-)
remos je dodao/la ovu sliku:
  • Doha-Hadzinice.JPG
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

46

Srijeda, 16. Juli 2008

Sta znaci putopis, za mene to i nije jer ja moram da radim u Qataru. Ali ok za 2 godine valjda bude i vremena za plaze :-) :-) jer je barem tako blizu. Evo jedne slike u pozadini moje gradiliste, a pre njega more, ah to more :-) :-)

• Gradiliste-Doha.JPG
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

47

Petak, 18. Juli 2008

Najlepse u Qataru, po meni je sto sve poseca na islamsku tradiciju. Cak i arhitetski koncept zgrada poseca na neki nacin na nesto sto je vezano za islam.
Tako na primer,o va zgrada me vazda, kad pogledam sa svog prozora, poseti na nanu :D i njen stari ibrig koji je ona korisitla za uzimanje abdesta. Jest da imamo temu fildzan viska, mozda bi i tamo slika pasovala ... ali ja ipak mislim da ovde prikladnija ;)

• Qatar_FildzanZgrada.JPG

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

48

Subota, 19. Juli 2008

Ja Qatar pamtim po neverovatnoj toploti...Inace, ne samo uQatru, vec u skoro svim muslimanskim zemljama kao sto su Oman , Jemen, Saudijska Arabija, Iran, nije moguce izlaziti bez muske pratnje (brat, otac) ili sa njihovom dozvolom, ali tad moze da nastane problem jer recimo u tim zemljama postoji policija koju ja zovem crkvena (jer ne znam kako se to na arapsko kaze) koji kontrolisu ljude i papire..
Mada je sad malo popustilo u Saudijskoj Arabiji, nisu bas tako striktni kao sto su bili nekada...
Zato su Emirati raj na zemlji....mada, ja licno sam volela nekadasnji Kuvajt i naravno Jordan je divan....
Svaka zemlja i ima neki svoj sarm...Samo ga treba pronaci..
Recimo, Saudijska Arabija je pri sletanju leti nezaboravna...
Sva ta svetla..ogramno prostranstvo...nebo ...cine prelepu sliku..

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

49

Nedjelja, 20. Juli 2008

@ef: U ovom putopisu iz Barselone nasao sam samo jednu gresku. Gaudi nije preminuo nego ga je zviznuo :) tramvaj i lezao je nekoliko dana mrtav na ulici jer ga nisu prepoznali posto je bio prilicno skroman i licio na prosjaka. Nakon tog dogadjaja tramvaji dugo niso saobracali Barselonom. Mozda si ovo negde i pomenuo (procitao sam otprilike 80% ovog sto si napisao) ali nisi pomenuo u delu kada si govorio o Gaudiju.

U svakom slucaju mnogo lijepo si ovo napisao i cestitam ti na strpljenju i razumem tvoju inspiraciju. Ja sam bio u Barseloni prije 2 godine i dok sam ovo citao osecao sam da sam ponovo tamo. Zaista predivan grad. Vecinu stvari sam znao ali ih je bilo veoma zanimljivo procitati iz tvog ugla, a neke detalje naravno nisam znao. Cestitam i na osvojenoj nagradi, zasluzeno.
Sit Hungry Doesn't Believe

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

50

Ponedjeljak, 21. Juli 2008

Citirano

Orginalno od And_U_Price
@ef: U ovom putopisu iz Barselone nasao sam samo jednu gresku. Gaudi nije preminuo nego ga je zviznuo :) tramvaj i lezao je nekoliko dana mrtav na ulici jer ga nisu prepoznali posto je bio prilicno skroman i licio na prosjaka.

Ne znam da li sam pomenuo Gaudijevu smrt, ali je tacno da je preminuo od posledica udarca tramvaja. Doduse, verzija koju sam ja cuo nesto se razlikuje od tvoje. Naime, koliko je meni poznato Gaudija je udario tramvaj i posto je bio bedno obucen odeli su ga u bolnicu za siromahe. Kada su saznali ko je on hteli su da ga prebace u neku bolju bolnicu, ali je on to odbio i kao razlog je naveo to sto je ta bolnica za siromahe jedina koja je prvobitno htela da ga primi i da zbog toga ne zeli da ide u drugu. U njoj je od posledica nesrece i preminuo.

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

51

Ponedjeljak, 21. Juli 2008

Ovde uvece se sastaje Qatarska-raja. Naravno da ima puno hadznica, a gde ima njih ima uvek omladinaca koji zele da ih imponiraju ;) zato ovde mozete videti kako neki qatarski-momci sa svojim najnovim autovima pokusvaju da privuku paznju hadznica.
Sto je za nas pazarsko- korzo to je za nasu bracu i sestre ovde ova ulica pored naravno neizbeznog korza obalom, al corniche.
  • Center-Doha.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

52

Subota, 26. Juli 2008

Qatar pored toga sto je poznat po mediskoj kuci ALjeezira pokusava da bude centar sporta za drzave golfa. Sigurno je Qatar mogim poznat po tome sto se ovde odrzava QatarCup tj internacionalno tenisko takmicenje gde ucestvuje najbolji teniseri. Ali, nazalost mislim da je samo malo ljudima poznato da Qatar/Doha trenutno vrbuje za to da bude domacin letljim olimpiskim igrama godine 2016.
Inace celi golfski zaliv, funcionise nesto nalik na evropsku uniju, svaka zemlja ima svoju specificnu funkciju. Dakle sve islamske zemlje podrzavaju Qatar, ne prave mu konkurenciju, sto dodatno povecava mogucnost da Qatar i pobedi na konkursu.
Na kontinetalnom planu vec Doha belezi uspeh, bila je organizator aziskih igara. Vreme je da bude i svetski...
Dobra infrastrukutra vec postoj... Evo hale i jos jednom zgrade koja me uvek iznova impresionira :) ali ovaj put za vreme dana.
  • Schiefer-Trurm.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

53

Srijeda, 30. Juli 2008

Imajuci u vidi otezavajucu okolnost da ovde vladaju velike vrucine,ja sam se u pazaru vazda pitao kako arapi izdrze da ne jedu i piju za vreme razmazana. Prvo sto nisam znao je da je samo napolju toplo, da sve javne ustanove i svi stanovi, kuce imaju klima uredjaje. Tako da napolju moze biti 45 °C, ali ako ne izlazis iz kuce :-) tebi moze biti cak i hladno. Tako je barem meni kad imam petkom slobodno ;).
Posto se Qatar nalazi skoro na ekvatoru, ovde dan traje od 6 do 18, nebitno dali je letnje ili zimsko vreme. Sto naravno olaksava post. Moze se reci, ako uzmem NP kao referencu da arapi poste jednako koliko mi zimi. Dodatno,za vreme ramazana, znam samo za Qatar, da se radi samo od 7-13h, prepostavljam da je slicno ili isto u drugim golfskim zemljama. Posto je za ramazan vezan bajram da kazem, valja napomenuti, da za oba bajrama zakonski su 3 dana obligatorna da budu slobodna. Posto sam vec kod bajrama, evo i jedne slike bajram,decembra 2007.
  • Bajram-Doha.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

54

Nedjelja, 03. August 2008

Svako ko se proseta Dohom ima taj utisak da grad zeli biti svet u malo, u malom jer sve gradjevine koje su istoriski relevatne diljem sveta nalaze se ovde u nekom obliku. Tako i babylon. Ova zgrada sluzi kao islamski muzej. A ima jedna zgrada koja 1:1 oslikava Titanik. InsAllah bice i od nje slike.
  • Islamic museum.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

55

Petak, 08. August 2008

Qatar ima 563 km dugacku morsku obalu, sto u dobroj meri pospesuje ekonomiju ove zemlje. Preko mora Qatar ekportira naftu u celi svet a i vidi svoju sansu za kuturni turizam jer u kuranu se kaze da je u "arabian gulf" arapski zaliv smesten "eid garden" tj. dzeneska basta. Koja je potopljen, a svi znamo zasto. Sve te cinjenice stvaraju taj subtilan osecaj posebnosti.
Tesko je to sve opisati... zato evo jedne slike. Jedina losa vijest sa moje tacke gledista je da sam izgubio teniski mec od kolege. :O
  • Strand-Qatar.JPG

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

56

Petak, 08. August 2008

S obzirom da sam bila tu,mogu da potvrdim tvoje reci, a pesak je bozanstven,pravi beli pesak kojeg retko mozemo da sretnemo na Sredozemlju

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

57

Subota, 09. August 2008

Mnogi zamisljaju Qatar na pogresan nacin misleci da ovom zemljom absolutno vlada Sheikh familija Al Thani. To je samo do nekle ispravno, jer Qatar ima svoj parlament. Citao sam nedavno da Qatar zajedno sa Malejzijom investira puno u razne projekte u Bosni. Ove godine u Aprilu u poseti ovom parlamentu bio je Haris Silajdzic koji je razgovarao sa Sheikh-om Hamad Bin Khalifa Al Thani, presednikom Qatara.
Kolikava je znacaj ovog parlamenta u smislu koliko je on pomogao nasoj braci u Bosni za vreme rata, to sam tek saznao iz razgovora danas sa jednim hadzijom u dzamiji. Njegova privrzenost bosanskom narodu je bila za mene dirljiva. Iznenadjen sam bio i cinjenicom da cak postoji jedna pesma sa kojom jedan arapski pevac poziva sve arape na pomoc Sarajevu - za vreme rata.Zainteresovan da cujem tu pesmu, zamolivi ga, on mi je obecao ce da za mene nabavi istu, a ja kad je budem imao, prosledicu je ovde, ako naravno vlada zainteresovanje.

• Parlament.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

58

Četvrtak, 14. August 2008

Kultura jednog naroda se odgleda, po mom misljenju, u cistoci grada. Nekad je tesko zamisliti da Novi Pazar i Doha imaju istu kulturu, a sad mislim pre svega na ono sto nam je islamski tj. verski, zajednicko. Strogi centar grada, je bezprekorno cist, i ja dosad cisti grad video nijesam. A ljudi... prosto je ne verovatno da pored toliko ovde prisutni automobila u uopste se ne oseca zagadjenost, kao u Pazaru a posebno u Frankfurtu.
A evo kao su qatarke vrijedne :), sve lepo i uredno, moj pun respekt za nase sestre. Salim se. Qatarke cuo sam da uopste ne rade. U Arapskim zemljama zenska deca imaju punu paznju, a mozete sad zamisliti koliko je razmazena cerka arapina koji zaradjuje "petroldolare". :)
  • AL-Corniche.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

59

Nedjelja, 17. August 2008

Secam se jedne besmislene diskusije iz Bor dzamije, kad se jedan stari covek protivio da klanja za imamom koji je imao malo drugaciju kapu, nego sto je to obicno za hodzu. Verovali ili ne, on je zbog toga se opredelio da klanja sam za sebe. Za razliku od Pazara ovde u Dohi, niko ne zeli da klanja sam. Kad te neko potapse po desnom ramenu, ovde vazi kao znak da neko zeli da klanja za tobom. Dakle on te prihvata kao imama - uposte se pritom ne opterecujuce, bezpredmetnim stvarima, dali imas ahmediju ili ne !!! Sto mi se posebno dopada u Qataru je i nacin kako su organizovali namaz. Izuzevis aksamski namaz kad se klanja direktno posle ezana, sva cetiri druga namaza se klanjaju 30 minuta posle ezana, sto pravi nemogucim da zakasnis tj. zanesen poslom zaboravis na namaz.
Mala razlika u namazu je i ta da ovde oni odmah posle farza uce namasku dovu i tespih, a onda nastavljaju sa sunsunetom, vitrom...
Na slici ispod je dzamija qatarskog parlamenta.
  • Dzamija.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 21. August 2008

Nije krv voda, i nema civilizacija bas slucajno svoje izhodiste od Arapa. ;)
  • Obala-Doha.JPG

Social bookmarks