Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

61

Petak, 22. August 2008

Da te Allah nagradi za sliku ove dzamije,vjerujem da mnogi dele utisak samnom da je prelijepa.
A ako je istina da vanjstina i odnos prema Bozjim kucama govori i o nutrini ljudi,onda su i duse ljudi koji klanjaju u toj dzamiji takodje plemenite i dobre.
La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

Datum registracije: 07.07.2008

• Poruku poslati

62

Petak, 22. August 2008

InsAllah da i tebe dragi Allah dz. nagradi za vrednovanje pravih stvari. Nadam se da ti nije promakla informacija, gde sam napisao da je to parlamentarna dzamija, iskljucivo za politicare za vreme odrazvanje sednica i skupova, kao sto je na primer Arapska liga.

Ja jos ne mogu da verujem, kad se setam obalom dohe, da kad gledam u pravcu mora, ;) tamo ne bas nedaleko se nalazi islamska republika IRAN :) Bio sam pre par dana, na samo nekoliko kilometara od iranske morske granice. Osecaj ne zaboravan.

remos je dodao/la ovu sliku:
  • Q-Dzamija.JPG
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

63

Ponedjeljak, 25. August 2008

Normalno nisam za revansizam i mislim da je pogresno sto palestinci ne saradjuju sa izraelom, jer bi od njih svakako mogli puno toga nauciti. Ali prateci dnevnik i gledajuci ocigledno bahato ponasa izraela prema palestincima, uprkos ovom sto sam uvodno rekao, danas su me nasa braca arapi svojom solidarnoscu prema palestincima pozitivno iznenadila. Iako samo imali uporedjujuci izraelsku ponudu sa ostalim jednu atraktivnu cenu za klima uredjaje, arapski investitor iako je mogao da ustedi, puno .... puno novca rekao je da ga to sve ne interesuje, iz jednostavnog razloga, sto ta ponuda dolazi iz izraela.
Valja napomenuti da je Qatar nekoliko hiljada kilometara udaljen od Izraela, dakle nije i nije ni mogao imati nikad direktno probleme sa Izraelom, ali uprkos tome oni su se odlucili da se solidarisu sa palestincima i pokazu islamsko jedinstvo.
  • Boycott of Israel2.JPG
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

64

Utorak, 26. August 2008

Idemo dalje sa uzdizanjem svesti :) da imamo dosta dobro poreklo. Zato cu ispricati jedno iskustvo jedne moje koleginice - arhitetkinje. Jeli dovoljno da kazem da je arhitetkinja, a da svi istovremeno pomislite na zenu koja vodi racuna o sebi tj. drzi do sebe ? Polazim od toga, da ne bih nepotrebno navodi pricu na pogresnu osobu :-);-) Kaze ona, od kako je u Dohi oseca da je sve vise i vise frustirana ... Sta ce zena krajnje iskrena ;) A razlog nje frustracije su qatarke sa kojima se ona uporedjuje.

• Hijj-women.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

65

Srijeda, 03. Septembar 2008

Verovali ili ne ovo nije vani, vec je robna kuca koja interijerom ima nameru da podseca na veneciju. Bice jos vise slika koje to dokazuju.
  • Robna_Kuca_Qatar.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

66

Četvrtak, 04. Septembar 2008

U skladu sa datim obecanjem, evo jos jedne slike...
  • Venice-Doha.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

67

Petak, 05. Septembar 2008

Za 20 QAT, a 1 € je 5,5 QAT, moze se voziti gondolama
  • camci_u_robnoj_kuci.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 18. Septembar 2008

Qatar je prosto nemoguca zemlja, najlepse mesto gde sam dosad ziveo jer su .... ljudi prosto perfektni aaa arhitektura ostavlja bez daha. Na slici mozete videti da u sred pustinje je moguce se klizati... inace ovo je sve u skolopu jednog velikog trznog centra.
Greska puno nasih ljudi je sto idu na zapad jer ja mislim za nas najpovoljnije mesto za zivljenje izvan Novog Pazara je Golfski zaliv- iz jednostavnog razgloga jer si ovde kao musliman vazda dobro dosao.

• City-Center-Doha.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

69

Četvrtak, 25. Septembar 2008

I ovo je Qatar

Evo kontraksta za predhodnu sliku, pustinaj gde vladaju temparature preko 45°C...
Pustinja....u akasamski i sabahski vakat se puno ne razlikuju....
  • Pustinja.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 30. Oktobar 2008

Vratimo se sportu...

u nekom od predhodnih postova sam napomenuo cinjenicu da Qatar zeli da profilira sebe kao sporska nacija broj jedan u golfskom zalivu. Jedan od doprinosa ka tom cilju je svakako odrzavanje teniski turnira. I ove godine Doha kao glavni grad Qatar ce biti domacin. Ove godine teniski turnir pocinje 4. Novembra. A na njemu ce ucestvovati puno poznatih teniserki. Pored ostali i ....

• Tenis.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 06. Novembar 2008

Al-JAZEERA- arapska televizija po kvalitetu jednaka zbiru CNN+BBC=AL-JAZEERA ;)
  • Al-Jazeera.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

72

Nedjelja, 09. Novembar 2008

Da konacno dodjemo i do teme automobili. Kao prvo, Arapi ih puno vole .... Dobio sam utisak da su ludi za dobrim autom. A prepostavljam da znate da je u arapskim zemljama voda skuplja od benzin... verujem da mozete zamisliti koliko se automobili upotrebljavaju i za kakve sve gluposti ;)...
Mnogi bracni parevi pre svadbe se provazaju gradom ovakim autom - pogledaj sliku dole.

• Aaauto-).JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

73

Srijeda, 12. Novembar 2008

Kome Allah nafaku da tome ljudi ne mogu nista !

• Qatarska-Nafaka.JPG

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

74

Petak, 14. Novembar 2008

Za razliku od nekih sto salju slike vestackih jezera nemacke i drugih inih evropski drzava, ovo slike je iz rublike "POSTUJ SVOJE"

• Flughafen.JPG

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

75

Petak, 14. Novembar 2008

Remos veoma lijepih slika smo od tebe videli. Nadam se da ćeš nastavit i dalje da nas informišeš o onome što većina nas nije uspela još uvek, nažalost, da vidi.

Lijepo da se vide slike sa bilo koje strane da dolaze.

Evo da ispoštujem temu, postavljam svoju omiljenu sliku, koja je prošle godine osvojila 9. mesto na konkursu mondozoom portala i bila izložena u galeriji O3one 7 dana u Beogradu.

P.S. Ako sam je već postavljao negde izvinjavam se, ali ovo je jače od mene :). Mnogo volim tu sliku!
Phikret je dodao/la ovu sliku:
  • Golija 009.jpg

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

• Poruku poslati

76

Petak, 14. Novembar 2008

Selam Phikrete, ako zelis posetit qatar za smestaj ne trebas da se brines. You are welcome - svakaT.
A ovo je moja omiljena ;)
  • Qatarci.JPG

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

77

Ponedjeljak, 29. Decembar 2008

Opis koji sledi ce biti prosaran slikama. Ali posto ih ima dosta da temu ne bih opterecivao slikama, vecina slika ce biti postavljena kao linkovi. Tako da ukoliko vas zanima da vidite nesto sto je opisano u opisu, jednostavno kliknite na link.

Port Aventura je zabavni park koji se nalazi u Taragoni. Taragona je grad na obali Mediteranskog mora i nalazi se oko 100 kilometara juzno od Barselone, a od Lloret De je Mara udaljena oko 170 kilometra.

Tekst je podeljen u nekoliko celina:

1) Cena ulaznica.
2) Kako stici do Port Aventure?
3) O Port Aventuri – deo koji sadrzi neke opste informacije o ovom zabavnom parku.
4) Opisi pojedinih atrakcija.
5) Korisne informacije – nesto sto bi vam moglo koristiti ukoliko prvi put posecujete Port Aventuru
6) Rangiranje – odgovor na pitanje koje su voznje najstrasnije.
7) Bezbednost i nesrece u Port Aventuri – verujem da se vecina onih koji su posetili ili planiraju da posete neki od zabavnih parkova zapitali koliko su oni zapravo bezbedni? Odovor na ovo pitanje potrazite u ovom delu.
8 ) Za kraj – Moj jedini komentar u vezi ovog dela je osmeh: :D

CENA ULAZNICE

Cena ulaznice za odrasle je 45 evra, a za decu je jeftinije. Ulaznica omogucava koriscenje svih atrakcija koje se nalaze u parku, bez ikakvih ogranicenja. Prakticno jedino ogranicenje predstavljaju redovi koji ponekad znaju da budu veliki. Na moju srecu, kada sam ja bio redovi nisu bili dugacki. Mada nam je vodic rekao da se ranijih godina cesto desavalo da je se cekanje u redovima za najvece atrakcije cesto otegne i preko sat vremena. Cekanje mozete da izbegnete, a na koji nacin bice obijasnjeno u daljem delu teksta.

KAKO STICI DO PORT AVENTURE?

Postoje tri mogucnosti:

PRVA je da odete sami, tj. da ceo izlet izvedete u sopstvenoj reziji. Ukoliko se nalazite u nekom od blizih gradova (npr, Barselone ili Lloret-a) do Port Aventure (tj. Taragone) mozte stici autobusom ili vozom. S obzirom na razdaljinu, mislim da se daleko vise isplati putovanje vozom. Ne znam tacno koje su cenu i koliko cesto imaju autobusu ili vozovi do Taragone, ali u mom opisu Barselone mozete naci nacin kako da se od Lloret De Mara prebacite do Barselone. Verujem da je slicna situacija i sa Taragonom. Najbolje je da odete do autobuske/zeleznicke stanice u gradu u kome se nalazite i na licu mesta se raspitate kako mozete doci do Taraogone, koliko ce to kostati i u kojim vremenskim terminima mozete otici i vratiti se. U periodu dok sam razmisljao da do Port Aventure odem u sopstvenoj reziji na internetu sam nasao informaciju da postoje redovne autobuske linije na relaciji (autobuska/zeleznicka stanica u Taragoni) - Port Aventura.

DRUGA mogucnost je da do Taragone odete sa agencijom sa kojom ste dosli u Spaniju. Ja sam u Spaniji bio smesten u Lloret De Mar-u. Posto je u pitanju studentska ekskurzija u ponudi agencije koja nas je tu dovela bio je i ovaj izlet po ceni od 45 evra po osobi. Ovo je obuhvatalo prevoz od i do Port Aventure, kao i ulaznicu. Ovo je bilo veoma povoljno, jer samo ulaznica u park kosta 45 evra. Kada su nam podelili karte na njoj je pisala cena od 22.5 evra (koliko me secanje sluzi). Ocigledno da agencija ima veliki popust na grupne ulaznice i otuda ovako povoljna cena celog izleta.

TRECU opciju mozete koristiti ukoliko u Spaniju niste dosli preko neke agencije, vec u sopstvenoj reziji. U Lloret de Maru sam video nekoliko loklanih turistickih agencija u cijoj ponudi se nalaze i izleti, a jedan od tih izleta je izlet u Port Aventuri. Nisam pitao koliko je izlet kostao, ali verovatno je cena slicna ceni koju nam je ponudjena od strane agencije koja me je dovela u Spaniju. Lokalnih turistickih agencija siguno ima i u drugim gradovima, tako da je najbolje da prvo njih posetite i raspitate se za cenu i termine posete Port Aventuri.

ZAKLJUCAK: Ukoliko ste dosli sa agencijom iz Srbije, druga opcija je za vecinu najbolja, tj. najjeftinija. Ukoliko ste dosli sami i prva i druga opcija nude odredjene pogodnosti. Sa prvom opcijom imate slobodu izbora koji dan cete otici do parka, kao i u kojem vremenskom periodu zelite da tamo provedete vase vreme. Na primer, mi nismo dosli u park tek sto se otvorio, vec kasnije, a i otisli smo pre nego sto se zatvorio tako da smo propustili jos nekoliko sati uzivanja u zabavi koju ovaj park pruza. Da sam isao u sopstvenoj reziji sigurno bih iskoristio svaki minut. Sa druge strane, treca opcija je sigurno dosta jeftinija, a i oslobadja vas razmisljanja kako da se organizujete i stignete do Parka. Mislim da je za vecinu ipak, najpoboljnije druga, odnosno treca opcija.

O PORT AVENTURI

Port Aventura je otvorena jos 1995 godine, a izgradio je "Universal Studios" - cuvena filmska kompanija iz SAD. To se da videti i po velikoj statui posvecenoj Miki Mausu, kao i po "Universal Studios" prodavnici koja se nalazi unutar parka. Port Aventura je ogromna. A kada kazem "ogromna" mislim "STVARNO OGROMNA" :) Kada sam posecivao park ocekivao sam da ce to biti nesto veliko, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da cu za celodnevan obilazak videti tek jedan deo Port Aventure. Ne znam na koji drugi nacin bih mogao da docaram velicinu Port Aventure sem da kazem da je za njen detaljan obilazak potrebno nekoliko dana. Park je podeljen u 5 tematskih celina, tj. 5 delova sveta: Mediteran, Polinezija, Kina, Meksiko i Divlji Zapad. Svaki od ovih delova je prica za sebe i svaki je uradjen sa toliko detalja da posetioce na veoma uverljiv nacin vodi kroz neke daleke zemlje i predele.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

78

Srijeda, 31. Decembar 2008

Radi boljeg dozivljanja neke delove opisa najboljih atrakcija pisacu u prvom licu.

DRAGON KAN

Dragon Kan se nalazi u Kini, na suprotnom kraju parka u odnosu na ulaz i jedna je od najudaljenijih atrakcija. S obzirom na to da sam predhodno cuo da su na Dragon Kanu najvece guzve prvo sam otisao tamo, tako da mi je prva voznja bila upravo voznja na ovom rollercoaster-u. Dragon Kan ima cak 8 luping-a i jedan je od najvecih rollercoaester-a u Evropi, a verovatno i svetu. Obelezen je crnom tackom, sto znaci da spada u najesktremnije atrakcije. Voznja traje oko 2 minut i spektakularna je u svakom svom delu. Cinjenice da cete se 8 puta okrenuti naopacke, pri tom vrteci se kao burgija velikom brzinom dovoljne su za nezaoboravan dozivljaj. Sada sledi opis moje voznje Dragon Kanom.

Stigao sam sa jos par ljudi iz grupe do Dragon Kana. Red mi se isprva ucineo kao jako dugacak. Medjutim, kako je vreme odmicalo shvatio sam da red i nije tako velik. Na prilazu Dragon Kanu red ide cik-cak. Naime, metalna ograda je napravljena tako da vas vodi prvo na levu stranu, pa zatim na desnu, pa na levu itd... Na taj nacin je bolje iskoriscen prostor ispred samog ulaza na rollercoaster, a i ne onemogucava guranje i probijanje kroz red. Zbog vec opisane konfiguracije ulaza, red je izgledao duzi nego sto jeste. Polako smo se priblizavali Dragon Kan-u... Zbog boljeg dozivljaja vec sam odlucio da na svaku voznju sednem u prvom redu. Nekako mi je delovalo da ce celokupni utisak biti daleko jaci kada je ispred mene brisan prostor, nego druga sedista. Kako smo se priblizavali video sam da se selekcija ko ce u kom redu da sedne vrsi pred sam ulaz na rollercoaster. Dragon Kan ima (otprilike) 8 redova sa po 4 sedista. Zbog toga i ima 8 ulaza od kojih vas svaki vodi u odgovarajuci red za sedenje. Ukoliko zelite da sednete u prvi red idete na najlevlji ulaz, a ukoliko zelite da sedne u poslednje idete na najdesnji ulaz itd... Imao sam srece, pa sam uspeo da stanem ispred najlevljeg ulaza. Ispred svakog ulaza su se nalazila mala poktrena vrata koja su se otvarala tek posto bi voz stigao, a oni koji su se vozili ga napustili. Konacno je stigao voz, a po licima onih koji su se na njemu nalazili video sam da ce voznja da bude luda :) Vrata su se otvorili i svako je krenuo da sedne na svoje mesto. Ja sam drzao aparat u ruci, jer sam zeleo da snimim celu voznju. Ali na savet radnika koji je proveravao da li su se putnici dobro vezali, ipak sam odustao od toga. To mi je bila prva voznja rollercoaester-om, nisam znao sta mogu da ocekujem i postojala je dobra verovatnoca da ostanem bez aparata. Zbog toga sam ostavio aparat i ostale stvari na police koje su se nalazile odmah do voza i koje i sluze da se ostave stvari koje bi mogle da vam tokom voznje smetaju ili ispadnu. Sedam u sediste u prvom redu. Prvi pogled u sedistu i ne deluje obecavajuce: pre nego sto sam seo ocekivao sam nekoliko nivoa zastite, tj. nekoliko pregrada ili pojasa koje bi sprecavali ispadanje iz voza, ali imala je samo jedna zastitna pregrada u obliku slova U koja se spustala. Kada se jednom spusti, onda ne moze da se podigne. Dodatna garancija da se ova pregrada ne bi otvorila je i mali kais koji se nalazi izmedju nogu svakog putnika i koji se kaci na zastitnu pregradu. U visini grudi na zastitnim pregradama se nalaze po dva drzaca za koje mozete da se uhvatite tokom voznje. Mislim da se ovaj detalj nasao tu cisto radi toga sto ljudi prilikom ovakvih voznja vole da imaju za nesto da se uhvate. Radnik je krenuo da proverava svakog od nas kako smo se zatvorili. Ispred nas se videla kontrolna soba iz koje se upravljalo vozom. Krenuli smo lagano... Izasli smo na otvoreno, ali voz je i dalje isao sporo. Onda su sine pocele lagano da se dizu u vis. I penjanje je islo malom brzinom. Tako smo se peli, peli, pa jos peli i sve to nekih pola minuta... Onda smo stigli do vrha koji je bio prilicno visoko, bar 60 metara. Onda jedan ravan deo, a zatim SNAZNO UBRZANJE I LUDNICA... Odmah posle ravnog dela smo se stropostali na dole pod uglom od 90 stepeni, pa sam imao utisak da ce ela utroba da mi izadje na nos :D Za tim padom je isao ogroman luping od koga mi se zavrtelo u glavi... Dalje ne mogu da se setim sta je kojim redom islo, ali znam da sam se posle prvog lupinga opustio i cekao sta ce sledece da usledi. Kao neizbezan efekat nasla se i vriska nekoliko ljudi :D Voz ide prilicno brzo i cesto nisam mogao ni da uhvatitim pogledom na koju stranu ce sine da nas bace, pa je tim osecaj i pojacan. Organizom je verovatno u tim trenucima pumpao adrenalin punom parom. Posle dva minuta prevrtanja konacno smo dosli do kraja. Kada sam izasao malo mi se vrtelo u glavi i trebalo mi je par minuta da mi se organizam vrati u normalu. Voznja je bila luda, a i dugo je trajala. U voznji su mi se ta dva minuta otegla na 5 i cinelo mi se da nikada necemo stici do kraja :) Dragon Kan mi je pruzio nezaboravan provod i svakako bih ga preporucio svakome. Na jednom ili dva mesta postoje kamere koje slikaju svaki red posebno, a te slike kasnije mozete kupiti.

Posle par sati sam se jos jednom provozao Dragon Kanom, ali osecaj nije bio tako snazan i prva voznja je svakako nesto sto je posebno. Posebno u prvom redu. Prvi red definitivno pruza najbolji osecaj (u drugoj voznji sam bio u trecem redu).

CONDOR HURICANE (KONDOROV LET)

Condor Huricane, tj. Kondorov Let kako ga nase agencije predstavljaju je druga atrakcija na kojoj smo bili. Od nas sestoro koji smo isli na Dragon Kan, samo je nas troje islo i na Condor Huricane. Condor Hurican predstavlja slobodan pad sa 105 metara, koliko je visoka i Beogradjanka. Spada u atrakcije koje su obelezene crnom bojom. Condor Hurican predstavlja visoki stub na cije cetri strane se nalaze korpe sa po 4 sedista. Svaka od korpi se penje i spusta nezavisno od ostale tri. Do visine 20-30 metara oko stuba nalazi se zid u obliku kruga. Prvo sam mislio da je tu postavljen radi jaceg efekta na one koji pad posmatraju sa strane. Jer usporavanje korpi pocinje tek posto se ulati u taj krug, a oni koji sve to gledaju sa strane vide samo korpe koje ulecu u ovaj zid velikom brzinom, a sta se dalje desava nemaju nikakvu predstavu. Ali kasnije sam saznao da se na tom kruznom zidu nalaze veliki magneti pomocu kojih se korpe usporavaju.

Stigli smo na Condor Hurican. "Sreca, pa nije velika guzva", pomislih. Nije proslo mnogo, a dosli smo na red. Radnici nas brzo preusmeravaju na korpu koja je tek pristigla. Pri tom vode racuna da oni koji su zajedno dosli idu u istu korpu (zbog slike). Smestio sam se u svoje sediste. Sedista su identicna onim na Dragon Kanu, s tom razlikom sto ovde nema poda, tj. noge potpuno vise. Krenuli smo. Sporo se penjemo. Zid koji nas okruzuje (udaljen oko 3 metra) izgleda bas zanimljivo: prekriven je lijanama i gustim liscem, a iz zvucnika se cuju zvuci prirode. "Fino izgleda", pomislih "i nije tako strasno kao sto sam mislio". Penjemo se dalje bez ikakvih problema. Bas sam bio opusten, kad najednom izadjosmo iznad zida. Hmmmm... Dok smo bili okruzeni zidom uopste nisam imao predstavu da se nalazimo visoko, a najednom puce pogled sa prilicne visine. Lakse bi bilo da uopste nismo bili okruzeni zidom. Ova situacija me malo pokoleba u razmisljanjima da ce ovo biti lagana voznja, ali "Ni ovo nije nista strasno" prodje mi kroz glavu. Nastavljamo lagan put do vrha stuba... Idemo vise, pa jos vise... Kako se povecava visina, osecam kako mi se i zebnja povecava. "Boga mi, idemo vas visoko", nije vise bilo sumnje. Kako smo se dalje peli ubrzo sam pozeleo da se ovo putovanje sto pre zavrsi. I na pocetku voznje Dragon Kanom popeli smo se prilicno visko, ali tamo je bila potpuno drugacija situacija. Bio sam u vozu, u sedistu u kojem sam imao gde da spustim noge, ispred su bile sine, a ovde? NISTA. Ispred, ispod, iznad nema NISTA... Kad sam prvi put pozeleo da se sto pre vratim na zemlju s ocima punim nade sam bacio pogled iznad nadajuci se da nema jos mnogo. Ali bolje da nisam gledao, jer sam video da je ovo penjanje daleko od gotovog. Verovatno smo bili na 60-tak metara kada sam prvi put pogledao gore. Negde u tim trenucima je i devojka koja je bila sa nama trojema u korpi pocela da priziva majku na spanskom. Kada sam video da imamo jos dosta do vrha, strah je bio jos veci. Ni sam nisam znao gde je bilo gore da gledam: da li dole gde cu videti da smo na velikoj visini ili gore gde cu videti da ima jos dosta da se penjemo? Gledao sam malo gore, malo dole :D Kroz glavu mi je stalno prolazila misao da se mnogo sporo dizemo. Cinelo mi se cela vecnost. A uz to me nervirala i devojka koja je vec pocela da panici. Verovatno se nismo peli duze od pola minuta, ali meni je izgledalo kao da se penjemo pola sata. Negde pri vrhu, sada vec cuvena devojka, je pocela skoro da vristi. Konacno smo stigli na vrhu. Ta visina je prevazisla sva moja ocekivanja. Bilo je mnogo visocije nego sto sam ocekivao. Pogledao sam ispod sebe i ljudi su izgledali bukvalno kao mravi. Zid koji je okruzivao stub se skoro uopste nije video. Sa te visine je izgledao kao da se nalazi uz sami zid. Pogled je stvarno bio fantasican. Ceo grad sa okolinom mi je bio kao na dlanu. Naravno, to sam skontao tek posto sam se spustio. Dok sam bio gore jedina misao mi je bila kako da izvucem zivu glavu :D Na vrhu par trenutaka za sliku i onda spust... Korpa se u trenutku otkacila i krenuli smo da padamo. Pad nije trajao duze od nekoliko sekundi, ali je bio prilicno efektan. Ipak jaci utisak na mene je ostavilo penjanje nego spustanje, jer je trajalo mnogo duze. Kada smo uleteli u zid, brzina je pocela da opada i na kraju smo se lagano spustili na zemlju. Kada smo otisli da pokupimo sliku sa vrha cekalo me je pravo iznenadjenje. Devojka koja je svo vreme dok smo se peli prizivala majku, molila se Bogu, vristala na slici je bila nasmejana od uva do uva. Prosto nisam mogao da verujem. Sva ona kuknjava, ali kad je trebala da se slika izgledala je kao da je upravo dobila na lotou. Nazovite to kako hocete, ali ovo je dokaz da devojke kada je slikanje u pitanju, ni o cemu drugom ne razmisljaju nego kako da ispadnu lepo na slici :D

Posle par sati sam se ponovo vratio na Condor Hurican. Ali, kao i kod Dragon Kana, drugi put osecaj uopste nije bio tako jak kao kod prvog puta. Drugi put mi se cak ucinelo da smo se mnogo brze popeli. Mozda je to bilo samo osecaj, a mozda korpa i jeste brze isla ka gore. U svakom slucaju, preporucujem i Condor Hurican. On nije tako dramatican kakvim sam ga mozda u gorenjem delu teksta opisao, ali coveku u pojedinim situacijama svasta padne na pamet. Drugi put je delovalo mnogo manje strasno, tako da vecina moze da se provoza bez vecih poteskoca. Onima koji imaju strah od visine, ipak ne preporucujem ovu voznju.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

79

Četvrtak, 01. Januar 2009

FURIOS BACO

je najnoviji rollercoaster u Port Aventuri. Koliko sam upoznat, sa radom je poceo tek ove godine. Predstavljen je kao najbrzi rollercoaster u Evropi sa briznom od 135km/h koju postize za neverovatne 3 sekunde. Korpe su iste kao kod predhodne dve atrakcije, a poda nema, tj. noge slobodno vise tokom cele voznje. Posto se svi putnici smeste u svoja sedista, voz krene i posle nekoliko metara zastane. A onda krene uvod u voznju u vidu majmuna koji vam se smeje, na pola presecenih „ljudi“, mehanizam sa velikim tockovima itd... Taj uvod mi je bio najgori, jer sam iscekivao zestok pocetak voznje, a nisam imao predstavu kada se uvod zavrsava, a kada voznja pocinje. Ta neizvesnot pojacava daje posebnu draz celoj voznji. A onda ludilo... Brzina vas prikuca za sedista i jos niste ni trepnuli, a vec prolazite brzinom od 135km/h iznad staze kojom prolaze turisti koji su krenuli u obilazak Port Aventure. Ni njima nije nista prijatnije kada im brzi voz protutnji iznad glava :)

Nekoliko sati posle ove voznje sam imao glavobolju, pretpostavljam od brzine i vetra.

STAMPIDA

Atrakcija koja se nalazi na Divljem Zapadu. Obelezena je crnom bojom, ali nije „strasna“ kao prve tri. To se odmah vidi po sedistima, koja nisu tako dobro obezbedjenja. Stampida predstavlja trku vozova koji krecu paralelno jedan drugome, a onda krece trka i na kraju jedan od dva voza prvi stize na cilj. Posto se nalazi na Divljem Zapadu, ceo rollercoaester je uradjen u tom fazonu: kao da je citav samo od drva napravljen. Sedista su neudobna, a tokom voznje se cuje skripa i oseca miras drva. Mozda i najorginalniji rollercoaester u celom parku. O ovom rollercoaester-u ce biti i nesto vise reci u odeljku o BEZBEDNOSTI u parku.

TUTUKI SPLASH

je jedna od najboljih voznji. Na nju smo se svi vracali nekoliko puta. Sastoji se od camca u koji moze da stane 7-8 ljudi. Camac se krece lagano kroz vodu (sinama), a onda se penje, a ubrzo zatim brzo spusta niz padinu niz koju se sliva voda i na taj nacin podigne talas koji okupa sve oni koji su u camcu, ali i sve one koji se nadju u blizini. Takvih spustova ima dva. Posle toga vas cega prolazak ispod mosta na kome se nalaze puske koje ispustaju mlaz vode sa kojim vas oni koji su na mostu dodatno isprskaju :) Ovu voznju nemojte propustiti.

GRAN CANYON RAPIDS

Jos jedna atrakcija na vodi. Ova voznja se odvija na camcu kruznog oblika u kome moze da stane oko 8 osoba. Za razliku od Tutuki Splasha, ovde nema naglih padova, ali se camac ne krece po sinma tako da ima vecu slobodu prilikom kretanja. Cela voznja docarava voznju kroz Grand Kanjon, a camac guraju napred talasi koje prozivode masine. Brzina nije velika, ali budite spremni na to da ce vam manja kolicina vode ipak uci u camac. Citava voznja je fantasticno osmisljena, sa odlicno odradjenim ambijentom i mozda najbolje mesto za opustanje. Ni ovu voznju nikako ne smetu propustiti.

Ovo su bili voznje na koje sam bio. Tj, bio sam na jos par, ali nisu vredne pomena. Na zalost, jedan dan nije dovoljan da prodjete kroz citav park i sve atrakcije koje nudi. Postoji jos bar 15 voznji koje nisam probao. Od tih se mozda odvaja Sea Odyssey koja je, koliko sam shvatio, voznja podmornicom. Za ovu voznju je bio veliki red, a oni koji su bili rekli su nam da nije nista posebno, pa nismo zeleli da gubimo vreme. Da biste na najbolji nacin iskoristili svoje vreme u parku najbolje da unapred pogledate koje sve voznje postoje, a da onda odete na one koje vam se ucie najzanimljivijim. Mislim da su one na koje sam ja bio najzanimljivije za vecinu ljudi.

KORISNE INFORMACIJE

Kao sto sam vec napisao Port Aventura se sastoji od 5 delova sveta: Mediteran, Polinezija, Kina, Meksiko i Divlji Zapad. Svaki deo je uradjen sa puno detalja i svaki je na svoj nacin poseban. Meni se najvsie svideo Divlji Zapad, jer je je nekako najorginalniji i najverodostojniji. Dovoljno je reci da su se u njemu snimali kaubojski filmovi. Posebo mi se svidela jedna ulica u kojoj se bukvalno osecata kao da ste se vratili u proslost. U toj ulici od hotela, preko salona i kockarnice, pa do mesta za vesenja sve podseca na ono sto se nekada desavalo na dugom kraju sveta. Tu mozete videti i kako je izgledalo kaubojsko groblje, rudnik, ili vodenica. Naravno to cete sve moci da uradite ukoliko se sacuvate od cuvenog lesinara sa Divljeg Zapada. Takodje mi se veoma svidela Polinezija, sa prelepom prirodom i zvukovima iz prasume. Muzika koja tamo cujete moze vas na prvi moment zbuniti, jer necete videti odakle dolazi. Ali ukoliko budete malo bolje pogledali videcete da dolazi iz zvucnika koji su napravljeni u obliku kamena i koji se izvanredno utapaju u citav ambijent. Ovde mozete videti repliku indijanskih kanua. Meksiko donosi kulturu Maja i Inka, a u Kini se mozete prosetati replikom kineskog zida, posmatrati zmajeve iz cuvene kineske tradicije ili uzivati u voznji ogromnim kineskim soljama za caj. Mediteran je najslabije uradjen, ali i njega svakako vredi obici.

Par je toliki da cak ima i svoj gradski prevoz :) Gradski prevoz predstavlja voz koji prolazi kroz nekoliko stanica i sluzi da se prebacite od jednog mesta do drugog ukoliko ne zelite da pesacite. Stanice i voz su uradjeni u kaubojskom stilu, a mnogo mi se svidelo to sto se muzika u vozu menjala u skladu sa tim kroz koji deo sveta prolazite. Meni je bilo prosto neverovatno sa koliko detalja je uradjen citav park. Duz parka takodje postoje i oglasne table na kojima se redovno upisuje kolikoo se dugo ceka u redovima za pojedine atrakcije, tako da unapred znate gde je najbolje otici.

U Port Aventuri takodje postoji i tzv. Expres voznja. Ona se dodatno placa. Expres voznja funkcionise na sledeci nacin: recimo da je za neku atrakciju veliki red (npr. ceka se 1 sat). Vi sa exprese karticom, za koju ne znam koliko kosta i koju mozete iskorisititi samo jednom, odete na pocetak reda i pokazete radnicima kartu. Onda vas oni zabelze i kazu vam da dodjete za 1 sat. Za to vreme vi mozete da setate po parku, a nakon sto dodjete posle sat vremena mozete odmah da se vozite. Dakle, expres karta vam obezbedjuje da ne cekate u redu, vec da za to vremen radite nesto drugo. Trebalo bi da svako ko kupi ulaznicu dobije i jednu ekspres voznju, ali u vreme kada sam ja bio (u maju) to nije bilo moguce, vec sam od zaposlenih dobio informaciju da to moze tek od junu (koliko se secam).

Ono sto postoji kao mogucnost za skoro svaku atrakciju u parku je da uzmete svoju sliku nacinjenu tokom voznje. Duz vecine atrakcija su postavljene kamere koje prave fotografije. Pa tako na primer, mozete uzeti svoju sliku dok ste na 105 metara u Condor Hurican-u, dok vam se kosa nakostresila pri brzini od 135km/h na Furios Baco-nu i slicno. Postoji mogucnost da svoju sliku dobije odmah (cena je koliko se secam 7 evra) ili da vam je posalju mail-om (cena je 5 evra). Ova druga opcija je mnogo bolja iz vise razloga. Prvo sto je jeftinija. Drugo, na tim slikama se najcesce nalazi nekoliko osoba (koje su sedele u istom redu) tako da umesto sto bi svako davao po 7 evra za sliku, bolje da podelite trosak od 5 evra za sliku koju ce vam poslati na mail, a koju mozete stignete kuci izradite za 30-40 dinara.

Blizu Port Aventure se nalazi i Aqua Park, ali se on posebno placa. Takodje se u blizini nalazi i hotel, a postoje neke kombinacija sa kojima gosti hotela dobija besplatne ulaznice za Port Aventuru tokom svog boravka u hotelu.

RANGIRANJE

Od tri „najstrasnije“ atrakcije u parku meni je „najgori“ bio Condor Hurican, onda Dragon Kan i na kraju Furious Baco.

SIGURNOST I NESRECE U PORT AVENTURI

Zabavni parkovi generalno vaze za veoma bezbedna mesta. Naisao sam podatak da je veca verovatnoca da vam se nesto desi dok putujete ka parku nego dok u njemu boravite i provodite vreme na atrakcijama koje nudi. Takodje je veca verovatnoca da vam se nesto desi na nekoj od blagih voznji (npr, jahanju konjica), nego na nekoj koje
su obelezene kao najesktremnije. Kada sam se vratio iz Spanije bilo mi je zanimljivo
da proverim da li se desila neka nesreca u Port Aventuri. I desila se! Pre 7-8 godina (ne secam se tacno koje godine) je poginuo neki decko vozeci se na Stampidi. Stampida ne deluje nesto mnogo opasna, ali li je iz nekog razloga decko koji se njom vozio ispao iz sedista i tako poginuo. Posle toga je bezbednost na sedistima na Stampidi poboljsana. Takodje je bilo jos nekih nesreca, ali ni jedna ozbiljnije prirode.

ZA KRAJ

Hteo bih da kazem da sam opisujuci atrakcije namerno izostavio detalj sa jedne od njih :) Kada smo krenuli nazad na moju konstataciju da je najgore bilo onima koji nisu znali ********** :P 90% onih koji su to culi su se okrenuli prema meni i hteli da me linciju zbog toga sto im to nisam rekao pre :D Tako da necu ni vama da kazem :)

Dodao bih jos da je Port Aventura mesto koje biste obavezno trebali da posetite ukoliko imate bilo kakvu mogucnost za to. Neverovatno mesto, koje pruza neverovatan dozivljaj i uzitak svakim svojim delom.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

80

Subota, 24. Januar 2009

@Phikret, ta slika sa Golije ti je ekstra!!!

Posle puno snimaka i teksta, evo malo i dva kratka klipa. Na prvom mozete videti delic atmosfere koaj je vladala u dzipu na putu ka beduinskom selu. A na drugom sou kamermana koji je isao sa nama.

Social bookmarks