Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

81

Četvrtak, 26. Februar 2009

Put je poceo 23.02.2009. iz Novog Pazara. Do Nisha stizemo is expres autobusom i tamo provodimo oko 6 sati (hvala Tashketu i njegovom cimeru na gostoprimstvu). Iz isa 24.02.2009. jutarnjim vozom (2:15) krecemo za Sofiu. Voz kao iz crtanih. Medjunarodni voz, a ne ukljucuju greanje, pa smo se smrzli. Na granici, sou. Sverceri jurcaju po celom vozu da sakriju robu (odvijaju plafona u kabinama, kriju po WC-u itd...), a carinici je traze, mada vise su jurili drogu :)

Nekako se snalazimo za grejanje (ulazimo u spavacu kabinu koju su grejali :D ) i stizemo zivi i zdravi do Sofie. Odatle bukvalno u poslednjem minutu hvatamo bus kompanije Metro plus iz Turske do Istanbula. E tu je vec potpuno druga pria. Tokom celog puta nas nude cajevima, kafom, vodom, kolacima. Imamo besplatan bezicni internet u busu... Nastavaci se :D
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

82

Petak, 27. Februar 2009

Kao sto vec rekoh od Pazara do Nisha, autobusom, od Nisha do Sofie vozom, a od Sofie do Istanbula autobsuom. U autobsu ekstra usluga, kada smo stigli na stanicu u Istanbulu cak su nam obezbedili i besplatan prevoz do hostela gde smo odseli. Istambul bese hladniji nego sto sam ocekivao. Nije bilo snega, ali je pada kisa i duvao je vetar. Odavno nisam bio u Istanbulu i mnogo mi se svideo. Vidi se (bar prema onome sto sam ja uspeo da vidim) da su Turci dosta napredovali i da se Turska ubrazno razvija. U Istambulu su svi bili maksimalno ljubazni i voljni da pomognu oko bilo cega. U Istambulu smo ostali jedno vece, a sutra dan se zaputili na Ataturk, glavni aerodrom u Istambulu. Do aerdoroma smo se prebacili tramvajem i metroom, vrlo jednostavno i efikasno. Od centra grasda do aerdoroma nam je trebalo oko 50 minuta. Na aerdromu se bez problema cekaramo za let Istambul-Bahrein. Put prolazi bez problema, a u Bahreinu je vec bilo toplije - oko 20 stepeni. Medjutim tu nismo izlazili iz aerdroma vec samo sacekali 1.5 sat za nas sledeci let. Posle 6 sati voznje iz Bahreina stizemo u tacno u minut na Suvarnabhumi, internacionalni aerodrom u Bangakoku, Tajland. Ovde nas docekuje sparno vreme sa oko 35 stepeni celzjusa i vremenaska razlika od 5 sati u odnosu na Istanbul. Zbog toga nam je prvih 5-6 sati bilo vrlo tesko. Ali posle odspavana 3 sata, vec smo poceli polako da se privikavamo na ovu klimu i sada je sve OK.

Sta reci o Bangkoku. Sigurno jedinstven grad. Mikada nisam bio na ovakvom mestu. Zvanicno 8, a nezvanicno 15 miliona stanovnika. Tursita na desetine hiljada i to bukvalno iz celog sveta. Bangkok je verovatno jedinstven i po tome sto u samom centru grada, u njihovoj centralnoj ulici (Khao San Road-u) mozete da nadjete dvokrevetnu sobu za 5 evra. Naravno, ne ocekujte previse za ovu cenu :D Za 8 evra dobijate pristojan, za 15 evra odlican, a za 20 evra smestaj sa bazenom i skoro luksusznim sobama. To su cene dvokrevetnih soba. Sve ostalo je takodje osta jeftino cak i za nase prilike. anas sam rekao da ukoliko se covek sprema ovde da dodje najbolje je da samo dodje u gacama koliko da pokrije zadnjicu tokom puta, jer je ovde sve mnogo jeftnije nego kod nas.

Mozete da se najedete za 70-80 dinara. Naravno na ulici i ukoliko vam ne smetaju higijenski uslovi u kojima se ta hrana sprema :D Atmosfera je skroz pustena, zivi se od danas do sutra. Kada se cekirarte u hostelu niko vas ne pita sta cete sutra, vec samo da platrite za to vece, a sutra - gde vas put nanese. Ljudi su veoma ljubazni, a i tursiti su voljni da pomognu na svakom koraku. Ne bih mnogo da pisem sta sam sve obilazio, jer nemam vremena, ali bih samo izdvojio Grand Palace i Wat Phra Kaew. Ono je nesto nevidjeno.

Hrana im je malo cudna. Nisam imao nekih predhodnih iskustava sa Tajalndskom hranom, osim sa kineskom, ali misljenja sam da ono sto mi u Evropi imamo prilike da jedemo ustvari nije tajlandska hrana, vec hrana prilagodjena ukusu prosecnog Evropljanina. Npr, jutros sam porucio piletinu u sosu, a soso je bio mnogo ljut (sto mi se svidelo), ali i veoma sladak (valjda stavljaju secer u njega). Tako da mi se ta kombinacija nije svidela i nisam mogao to da jedem. Probao sam i neke banane na rostilju, ali mi se ni to nije svidelo. Ali zato im je voce eksta. Ovde mozes samo da zivis na vocu. Ima velioki izbor raznog voca, a uz to je i jako jeftino. Ananas im je mnogo dobar.

Toliko od mene za sada :)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

83

Subota, 28. Februar 2009

Znaci konacno ste se ugrijali :D
Ono vece kad ste krenuli iz Nisha je bilo -13 stepeni ?(

Mozes li da navedes koji bese ono hostel u Istanbulu u kojem ste bili?
Lep provod u nastavku putovanja i pazi ko te zaustavlja po ulici u Bankoku... ;) 8)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

84

Subota, 28. Februar 2009

Ertane brate, kad dođeš akoBogda idemo na kahvu da nam pričaš. Ide mi voda na usta sad :)! Lijep provod!

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

85

Subota, 28. Februar 2009

Nesumnjivo najpoznatija turisticka mesta u Bangkoku su Nana Plaza i Soi Cowboy.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

86

Nedjelja, 01. Mart 2009

Posle dva dana u Bangkoku, krenuli smo put Kanchanaburija na jednodnevni izlet. U Kanchanaburiju prvo sto smo uradili je da smo se prebacili do Erawana, nacionalnog parka koji nas je raspametio. Ovo je neka verzija plitvickih jezera, ali u dzungli. Usli smo oko 1.5 km u dzungli da bi videli 10-tak fantasticnih vodopada. Prizor kao iz slikovnica. Tu smo se malo okupali, a cim bi stali sa plivanjem, opkolilo bi nas jato ribica koje su nas grickale :D Nisam 100% siguran, ali mislim da su to one ribice sto ciste kozu on mrtvih celija :) Sve u svemu odlicno mesto.

Posle toga svracamo do cuvenog mosta iz II svetskog rata na reci Kvaj, gde su snimljeni i mnogi filmovi. Nakon toga vracamo se u Bangkoku.

Sutra se (tj. danas) se budimo u 4:30 i idemo do Morchit bus stanice gde uzimamo autobus za Aranyaprathet. Tu srecemo nekog Francuza i Brazilku i odmah se dogovaramo da put nastavimo zajedno. Od Aranyaprathet, se tuk-tuk om prebacujemo do PoiPet-a jednog od najozloglasenijih granicnih prelaza na svetu koji se nalazi na kambodzanskoj strani granice. Ozloglasen pre svega zbog velikog broja prevara kojima se turistima skida koza sa ledja. Nemma puno vremena da opisujem detalje, to cu psoto se vratim, samo cu reci da sam se cenjkao sa granicarima oko toga koliko treba da platim vizu. Iako postoji zvanicna cena. Posle toga idemo legendarnim putem od PoiPet-a do Siem Repa, legendarnom ne po dobrom. Jer je put dug samo 150 km, ali je bio u takvom stanju da se njime putovalo i po 10 sati. Sada je put dobrim delom asfakltiran, pa smo putovali 2 sata. Ovde na brzaka stizemo da se okupamo i svaratimo da vidimo malo Angkor Wat, najveci kompleks hramova na svetu. Mesto ostavlja bez teksta svakoga. Bukavlno kao da je ispalo iz filmova o Insijani Dzonsku. Ovde je sniman Tom Rider sa Angleinom Joli. Koga zanima moze da pogleda slike na netu, jer ja nemam vremena da ih postavljam. Sutra ako Bog da inshallah idemo u detaljan obilazak hramova.

Toliko od mene za sada :) Pozdrav.

A da, kambodzanski nardo me odusevio. Mnogo su ljubasni i fini. Mnogo mi se sviodja atmosfera i ljudi. Vise nego na Tajlandu. Fantasticni su,. nema sta.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

87

Petak, 06. Mart 2009

@Tashke, ne samo ugrijali, nego se i skuvali, ispekli, izdinstali, biraj sta hoces :D

@Phikret, ako Bog da inshallah, vidimo se na kahvu.

U Kambodzi smo obisli Angror Wat i okolne hramove. I odusevili se. Mesto je stvarno fantasticno, kompleks je ogroman i pravo je remek delo. Angkor wat smatraju za najveci verski objekat ikada sagradjen. Obilazili smo citav dan hramove i stigli da obidjemo 6 glavnih i najlepsih, a ceo kompleks ima oko 1 000 hramova. Ovde smo imali prilike i da se malo zezamo sa majminuma, koji cesto ispadnu iz dzungle :D

Sutra dan, nakon obilazaka, vracamo se za Bnakogk ispitm putem. Medjutim, u suprotnom smeru stvari idu mnogo lakse i brze, jer nema mnogo mesta na koje turisti mogu biti ocerupani. Put protice bez problema. To vece pronalazimo novi smestaj u Bangkoku (treci za 4 noci) u ulici koja je nedaleko od Khao San roada, na 2 minuta, ali koja nam se mnogo vise svidela. Mesto je super. Khao San je totalna ludnica, ja mislim da vise nigde ne postoji onakva ulica. Alki je mnogo zanimljiva. Sutra dan opbilazimo Dusit Palace, tj. Vimanmek mansion, mesto gde je nekada ziveo Tajlandski kralj (krajem 19 i pocetkom 20 veka). Naravno ne aktuleni kralj :) Mesto vise prica pricu o evropskoj arhitekturi i umetnosti, ali o tome mozda nesto vise kada se vratim. Fascinantno mesto, nema sta. Nakon toga svracamo u kinesku cetvrt, takodje vrlo zanimljivo mesto. Tu nema cega nema. Sta coveku padne i ne poadne na pamet. Celo mesto odaje utisak kao da ste u Kinu. Prava Kineska cetvret :) Ja mislimd aje to najveca kineska cetvrt u svetu (ne racunajuci one u Kini, naravno) :D Nakon toga sedamo u voz i krecemo put severa Tajland, tacnije u grad Chiang Mai, drugi po velicini grad u Tajlandu. Ovde je klima mnogo prijatnija. A i sam narod. Ovo je jedno od mesta odakle je potekla tajlandska civilizacija. Sinoc smo obilazili Night Bazar, a danas smo isli na treking po sumi. Tacnije, imali smo jahanje slona oko 40 minuta, zatim obilazak nekog plemena (nista posebno), zatim kupanje blizu jednog vodopada, a onda deo koji se meni najvise svideo: rafting na camcima koji su napravljeni od bambusove trske. Bilo je fantasticno. Pun sam modrica i ogrebotina, iako same reka nije bila mnogo brza, ali je bila pritka.

Sve u svemu, sever Tajlanda je nezaobilazno mesto za one koji su zeljni avanture: trekinga po prasimu, motokrosa, voznje motora po raznim terenima, raftingu (od po 10 i vise km), kajakastvu, penjanju po stenama, takodje fantasticna atrakcija Flight of the Gibon (koga zanima neka pogleda po internetu) itd... Sever Tajlanda je mesto koje ce zadovoljiti ukus svakoga zeljnog avanture. Doduse, ove ture znaju da kostaju zbog toga sam ja izabrao neke osrednje, cisto da malko osetic car severa Tajlanda po pristupacnoj ceni.

Nemam vremena da pisem neke zanimljivosti i detaljae, kojih imao puno, to cu ostaviti za kada se vratim :D

Samo jos koju rec o tajandskoj kuhinji :) U pocetku nam je bila odvratna, gotovo da nije bilo jela koje smo mogli da. A onda skontam da je to sve zbog jednog zacina koje pre nisam imnao prilike da probam i koji ima dosta jak miris. Osim tgoa smetalo mi je i to sto stavljaju secer u hranu. Onda za vreme boravka u Kambodzu, super smo jeli i taman kada smo pomislili da smo pobegli od tog zacina, secakao nas je u jos jednom jelu :D Toliko nam je smetao da cak ni htranu koju smo porucili nismo mogli da pojedemo. Onda sam ja lepo u restoranu naseg hostela zatrazio da mi donesu sve zacine koje stavljaju u hranu i otkrio da je problem u zacinu koji je jedan od mojih omiljenih - kariju. Ali to nije onaj kari koji mi imao prilike da jedemo (mi jedemo uglavnom indijski kari), vec drugi kari koji ima bas jak miris i uopste mi se ne svidja. Od tada smo trazili samo hranu koja nema karija i secare i sada je pravo uzivanje. Mngo mi se svidja njihova hrana. Bogata je povrcem i mnogo je doboro spremaju. Posebno povrce. Ovde mi se svidja cak i povrce koje inace ne jedem. Sada nemam nikakvu zamerku :)

Pozdrav do sledece prilike.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

88

Nedjelja, 15. Mart 2009

Posto smo vec bili na severu Tajlandu iskoristili smo priliku da skoknemo do zlatnog trougla, tj. do mesta na Mekong reci gde se nalaze granice Tajland, Burme (Mijanmara) i Laosa. Tu smo se malo provozali Mekong rekom, prosetali od jedne granice do druge i skoknuli u Laos na kaficu :) Tj, oni ostvro na kojem smo bili nazivaju teritorijom Laosa, mada ne znam koliko je to administrativno ispravno, jer nam nisu udarili nikakve pecate da smo izasli iz Tajlanda. Jedino je ko je hteo mogao da dobije pecat u pasos, kao da je bio u Laosu. Posle toga smo svratili do tajlandsko-burmanske granice, gde sam na ulici popio najbolju kahvu koju sam u svom zivotu popio! Na putu do Zlatnog trougla, obisli smo i Beli Hram, sigurno jedan od najlepsih hramova na Tajlandu. Mozda cak i najlepsi. Istog dana se vracamo u Chiang Mai. Sutra vece, palimo nazad za Bangkok nocnim vozom. Put u jednom pravcu ima oko 850km i traje oko 13 sati. Ali dobro je sto se gotovo ciutav put prespava. Za ovaj voz je najbolje da se uzme druga klasa, spavaca kola i dobijete za male pare udoban i sirok krevet sa cisttom posteljinom. Spavao sam kao beba :) U Bangkok stizemo ujutru i setamo malo po njihovim soping molovima koji su ogromni. Na mestu gde smo bili imalo je 4-5 soping molova, svaki veci od recimo Delta City-a u Beogradu. A najveci je koliko 4 Delta City-a, ako ne i veci. Odlicno je uradjen. Soping u Bangkoku i nije nesto, mada mene nije nesto ni interesovao.

Sutra dan rano ujutru krecemo put Suvarnabhumi, Internacionalnog aerodroma u Bangkoku. Tu se ukrcavamo na let AirAsie do Hanoja, Vijetnam. Ovo mi je bio prvi put da sam se vozio nekom lowcost kompanijom i mogu reci da nemam apsolutno nikakve zamerke. Cena karta je uzeta na promociji (putem interneta) za gotovo smesne pare. Bangkok-Hanoi relacija je od skoro 1000 km, a cena karte je bila 20 evra ui jednom pravcu. To je zapravo bila samo cena za takse, jer su sedista bila besplatna. AirAsia uvek ima neku akciju i stvarno moze vrlo povoljno da se leti, cesto let bude jeftiniji nego autobuska ili karta za voz. Jedina razlika koju sam ja primetio izmedju AirAsie i "normalnih" avio kompanija je ta, sto nam je boarding karta bila odstampana na obicnom papiru i to sto na izlazu nismo odmah ulazili u avion, vec smo usli prvo u autobus koji nas je sa 7-8 minuta voznje prebacio do aviona gde smo se ukrcali. Avion nov, Airbus mislim da nije imao vise 2 godine. Jedino je prostora za noge imalo nesto manje, ali bilo je sasvim OK. U Hanoi nas docekuje oko 22 stepena i vreme dosta hladnije u odnosu na Bangkok. Kada smo stigli bili smo samo mi sa tog leta, pa je aerodrom izgledao pomalo sablasno. Na salteru za vizu predajem papir koji sam odstampao kada sam izvadio Visa on arrival, tj. Online vizu. Sve je proteklo bez problema, tako da ukoliko nekoga bude zanimalo na koji sajt da izvadi vizu neka mi se javi. Ovo je najlaksi i najjeftiniji nacin za vadjenje vijetnamske vize.

Uzimamo bus od aerodroma do centra grada. Relativno brzo nalazimo povoljan smestaj. Cene su nize nego na Tajlandu, mada se i na prvi pogled vidi da je Vijetnam daleko iza Tajlanda u ekonomskom smislu. Hanoj vrlo simpatican grad, mada nema izgled metropole. Ovde nas docekuju ljudi koji nisu toliko ljubazni kao na Tajlandu, a pogtovu ne kao u Kambodzi. Nije da im turisti nesto smetaju, ali jednostavno su takvi - ugalvnom indeferentni. Nemam vremena za detaljan opis grada. Odavde uzimamo turu od 3 dana/noci po Ha Long Bay-u, bez ikakve sumnje najlepse mesto (mislim na prirodu) na kome sam ikada bio! Siguran sam da ce ga uskoro proglasiti za jedno od sedam svetskih cuda, i to sa punim pravom. Mesto je na moru i sadrzi oko 3 000 ostrva, od kojih su vecina stene, formacije koje se izdizu iz mora. Fantasticno mesto, nemam vremena za detaljn opis. Ovde smo obisli i jedno vijetnamsko selo, ali aunteticno. Ono smo sam imao prilike da obidjem u CVhiang Mai-u na Tajlandu je bilo toliko iskomercijalozovano da mi je bilo muka. Ono ne bih ni mogao da nazovem selo, vec prodavnicom. Onda smo imali voznju biciklom kroz dzunglu i fantasticne pejzaze. Ovde priroda ostavlja bez daha. Svakoga! Imali smo i setnju dzunglom, opet mnogo bolje iskustvo nego na severu Tajlanda. Onda smo imali i kajakanje na moru, izmedju ostrva. Predonog dana smo obisli Neverovatnu pecinu, jedno od ostrva i nocili na brodu, izmedju 3 000 ostrva. Sledece vece smo nocili na Cat Ba ostrvu, ali je bila kisa, pa nismo mnogo videli od njega. U sustini, simptaicno ostvro, nista vise od toga. Sve u svemu, ovo mi je bio najlepsi izlet u zivotu!

Nakon toga povratak u Hanoj. Sutra dan, ranim jutarnjim letom sa JetStar do Saigona (Ho Chi Minh), Vijetnam. Ponovo lowcost kompanija i ponovo bez ikakvih problema. Ovog puta je bio Boing i sa mnogo vecim prostorom za noge. Prosto za noge je bio veci cak i od prostora za noge na letu Bahrein-Bangkoku sa "normalnom" aviokompanijom. U Saigonu smo zavrsili igrom slucaja, i uopste nismo zazali. Super grad. Ovde nas je docekalo preko 30 stepeni i posle hladjenja u Hanoju i Ha Long Bay-u sada se ponovo przimo na preko 30 stepeni :D Hanoj je glavni grad Vijetnama, ali Saigon je ekonomski centar i najveci grad. To se vidi jos na aerodromu, ali i po celom gradu. U odnosu na Saigon, Hanoj je obicna palanka. Ovde su i ljudi mnogo ljubazniji i uglavnom su svi nasmejani. Nekoliko ljudi me za pola sata zaustavilo cisto da popricamo, da vide odakle sam itd... Onda smo setali parkom i prikljucioli se nekoj njihovoj lokalnoj zabavi, sve u svemu ekstra. Toliko za sada. Nemma vremena za detaljnije izvestaje :) Pozdrav.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

89

Utorak, 24. Mart 2009

Posle Saigona, put nas je dalje vodio do Singapora. Sinagapur takodje mnogo lep. Sve funkcionise besprekorno, pogotovu javni prevoz. Posebno me odusevio njihov metro. U Singapuru mi se najvise svideo njihov zoloski vrt koji spada u jedan od najboljih na svetu. Specifican je po tome sto zivotinje nisu smestene u kavezima vec u njihovim prirodnim stanistima (onoliko koliko je to moguce u uslovima zoloskog vrta). Barijere koje razdvajaju zivotinje i posetioce su obicno neki vodeni kanali ili neka druga prirodna prepreka. U Singapuru mi se isto mnogo svidelo ostrvo Sentosa do kojeg smo dosli cabel car-om. Iz Singapora smo se vozom prebacili do Jerantuta (Malezija) u Maleziji, odatle do Kuala Tembeling-a, a odatle camcem do Taman Negare, najstarije prasume na svetu. Taman Negara je stvarno fantasticna i pravo mesto za treking i ljubitelje divljine. Onaj treking iz Chiang Mai-a nije ni priblizan ovom ovde. Tamo ustvari ni nema pravog trekinga. Ne znam da li je to zbog toga sto tamo nema uslova za to (u sta sumnjam) ili jednostavno turistima daju nesto sto nazivaju trekingom. Mislim da je i u Chiang Mai-u moguce da se napravi ozbiljan treking, ali ili da je preskupu (sa agencijom) ili da morate da imate nekog iskustva snalazenje u dzubgli. Ono sto nude agencije u Chiang Mai-u mozete da napraviti i u Srbiji (jos bolje). Ali u Taman Negari je potpuno drugacija slika. Za Taman Negaru kazu da je najstarija prasuma na svetu, stara neverovatnih 130 miliona godina. Postoje staze, ali one nisu sredjenu u smislu da ja na njima nesto radjeno, vec samo da je tu put malo prokrcen. Medjutim, cesto je i taj put naporan za hodanje. A dovoljno je da skrenete sa staze najvise 2 metra i da se nadjete u gustoj dzungli. Cesto je vegetacija toliko gusta da ne vidite prst pred okom. Prava dzungla u svakom smislu te reci. Nesto na sta pomislite kada cujete rec "prasuma". Moguce je i spavanje u njoj. Agencije nude ture sa po nekoliko noci nocenja, mada nije jeftino. Sreo sam ljude koji su to odradili i u sopstvenoj reziji, mada ja tako nesto bez odgovarajuce opreme i odredjenog iskustva ne bih preporucio. Lako mozes da se izgubis. U Taman Negari ima i oko 110 tigrova, mada se ne vidjaju na mestima na kojima turisti obicno setaju. Takodje je prepuna otrovnih zmija, paukova, zaba i ostalih stovrenja. Pijavica ima na svakom koraku i imali smo pravu srecu sto nismo pokupili ni jedu. Ustvari, ja sam jednu pokupio, ali sam je na vreme primetio. Upoznao sam tri lika koji su sami radili treking sa dva nocenja u dzungli. Jedno vece su proverli u kucici kojih ukupno ima oko 6 u celom nacionalnom parku (Taman Negara je velicine koliko 4 Singapora), a drugo vece su prespavali u pecini. Ovaj jedan Nemac mi je rekao da se tu nije mnogo naspavao, jer je bilo mnogo bucno, a i da su raspalili ogromnu vatru :D Verovatno su se malo uplasili, jer mogu samo da zamislim kako je tako duboko u dzungli nocu. Zvuci su neverovatni cak i preko dana. Jedan od te trojice je citav treking odradio bos. Onda su se treceg dana dvojica u selo vratili camcem, a on je ostao, napravio splav od bambusa i tako se vratio. Pravi pustinjak.

Nakon Taman Negare, usledio je Kuala Lumpur koji mi se takodje mnogo svideo. I uopste cela Malezija mi se mnogo svidela, posebno priroda. Malezija je najzanimljivija zemlja za putovanje, jer se i sa leve i desne strane puta nalazi dzungla. Vidjao sam majmune kako se veru uz potporne zidove pokraj puta :D Priroda je neverovatna i ocuvana. Nebo u Malaziji je najlepse koje sam ikada video. U Kuala Lumpuru su mi se svidele kule bliznakinje (Petronas), koje su stvarno remek delo. Neverovatno deluju uzivo. Uspeli smo da uzmemo kartu da se popnemo do 41-og sprata (na 170 metara), tj. do Sky Bridge-a koji spaja dve kule.

Moram da idem sad. Cujemo se ponovo :)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

90

Ponedjeljak, 30. Mart 2009

Posle Kuala Lumpura, put nas dalje vodio do Krabija (Tajland). Od Krabija odmah busom do Ao Nang-a, a odatle camcem do Railay plaze. Posle dugog i zahtevnog putovanja dosli smo do mora, plaza, sunca (koje nas ionako svuda pratilo :P ), tj. do pravog odmora :) Railay plaze su super (posebno zapadna), ali najbolja plaza tu je Phra Nang, koja je fantasticna! Medjutim, ni tu se nismo dugo zadrzavali, vec smo se ubrzo prebacili do Koh Phi Phi Don-a i nismo se pokajali. Obicno se ljudi zale na veliki vroj turista ovde, ali to ipak nije bio slucaj. Cela sezona na Tajlandu (a i okolnim zemljama je podbacila (sva je prilika zestoko), pa uopste nije bilo guzvi. Oko ovoga cu nesto detaljnije kada se vratim sa putovanja. Phi Phi Don sa okolnim ostrvima jedno od najlepsih mesta za letovanje na svetu, u to nema nikakve sumnje. Jeste da nisam obisao sve zemlje sveta, ali tesko mogu da zamislim da postoji vise od nekoliko lepsih mesta. Plaze su fantasticne i iako sam bio malo zabrinut zbog guzvi (jer ih ne volim) desavalo nam se da celu plazu (ekstra plaza) u duzini od oko 700 metara imamo samo za sebe. To mi se cak desilo i sa cuvenom Maya Bay plazom (na kojoj je sniman film "Plaza" sa Leonardom Di Kaprijom) , na ostrvu Koh Phi Phi Leh :) Celu plazu sam imao samo za sebe. To je zbog toga sto sam isao na kampovanje na ovoj plazi. Tj, nije bilo klasicno kampovanje, jer nismo spavali u satorima, vec na plazi pod zvezdama. Ujutru nije bilo nikoga na plazi, ali su kasnije (od 11 sati) velike guzve. Iako je ovo jedna od najpopularnijih plaza na svetu i iako je ova plaza izabrana za snimanje filma i iako je stvarno fantasticna, ovo ipak nije najlepsa plaza na ovim ostrvima. Recimo kampovanje na BamBoo ostvru mi se mnogo vise svidelo, sto zbog same plaze i ostrva, a najvise zbog organizacije koja je bila mnoog bolja. Na Phi Phi-u ima dosta ekstra plaza do kojih moze da se dodje jedino camcom ili jos bolje kajakom sto je dobra prilika da se napravi zanimljiv izlet. A i scuba diving je fantastican u sta sam se danas licno uverio. Pozdrav do sledece prilike :)

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

91

Ponedjeljak, 30. Mart 2009

@ef-e, hoćeš ti opet da dobiješ nagradu za najbolji putopis!? :) (o)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

92

Srijeda, 01. April 2009

@Phikret, ja sam zadovoljan i jednom nagradom :)

Sa Koh Phi Phi Dona smo se brodom prebacili do Krabija, odatle busom do Surat Thani zeleznicke stanice, a onda nocnim vozom stigli do Bangkoka. Dugo nas nije bilo ovde. Ali krug je napravljen. Okruzili smo dobar deo Jugoistocne Azije i tamo gde je putesestvije po Jugoistocnoj Aziji pocelo, red je i da se zavrsi. Kuci se vracamo prepuni utisaka, koji tek trebaju da se slegnu u narednom periodu. Za vreme svog putovanja smo videli toliko toga, da nasi mozgovi jos uvek nisu ni svesni sta smo sve videli i obisli :) Ali ono sto vec sada znam je da cu ovo putovanje pamtiti do kraja svog zivota. Koliko daleke ove zemlje su jos vise zanimljivije, neobicnije, tajanstvenije. Svaka u sebi nosi milion sitnica koje nemamo prilike da vidimo kod nas. Jos se nisam krenuo kuci, a Jugoistocna Azija mi vec nedostaje...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

93

Petak, 10. April 2009

Stigao sam kuci pre neki dan... Utisci se slezu i do mog mozga polako pocinju da pristizu informacije o tome gde sam sve bio i sta sam video :) U narednih dan, dva pocinjem sa pisanjem jednog verovatno vrlo obimnog putopisa koji je obuhvatiti skoro sve sto sam video, obisao i doziveo. Zbog obimnosti i kompleksnosti trebace mi malo duze vremena da ga obradim i zbog toga neko vreme necu pisati nista novo na ovoj temi. Ne verujem da cu putopis postavljati parcijalno, vec tek kada bude kompletno gotov i kada budem zadovoljan napisanim. Medjutim, ukoliko je nekome potrebna bilo kakva informacija o destinacijama koje sam prosao neka se slobono javi ;) Pozdrav.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

94

Četvrtak, 30. April 2009

Posto onaj grandiozni putopis nikako da napisem, evo par zanimljivosti :)

Prva neka bude iz Bangkoka. Ko god je bio na Tajlandu verovatno se vozio cuvenim tuk tuk-om, pa je isti slucaj bio i sa nama. Ukoliko tuk-tukom zelite da se vodite do neke udaljene destinacije, uglavnom ce ponuditi da vas prebace za neku nisku cenu, a neretko i besplatno. Fora je u tome sto ce vas dok ne stignete do zeljene destinacije dovesti u par prodavnica u kojima ce dobiti bonove za gas zbog toga. Naravno, obicno su to najskuplja mesta. Ovo nije a priori losa varijanta, jer mozete da se dogovorite sa vozacem da vas odvede u dve prodavnice u kojima provedete po 5 minuta i kao nesto razgledate (ne morate nista da kupite), ali dobijete besplatan prevoz i do najudaljenijih tacaka :)

Elem, slucaj koji zelim da opisem se desio kada sam hteo da kupim kartu za voz od Bangkoka do Chiang Mai-a. Karte smo uzeli nekoliko dana pred put zbog guzvi. Uzeli smo tuk tuk i rekli mu da nas odvede do zeleznicke stanice. Kada nas je pitao zbog cega, rekao sam mu. Greska. Sta da se radi, tada sam bio golobradi junosa koji je ucio prevare svetskih prevaranata. Vozac je pristsao da nas preveze za male pare, ali nas nije vodio do zeleznicke stanice, vec nas je vozikao od jedne do druge turisticke agencije. Ukoliko zelite da ovo izbegnete, moj je savet da kazete da idete do zeleznicke stanice da bi otisli do nekog obliznjeg mesta (npr do Ayathuya-e). Na ovaj nacin mu nece biti sumnjivo sto idete bez prtljaga, a i nema svrhe da vas forta po turistickim agencijama zbog tako kratke relacije. Drugo resenje je da ne izlazite iz tuk-tuka dok vas ne preveze do zeleznicke stanice. Trece i najbolje resenje je da kartu uzmete online (kasnije sam uspesno koristio ovu uslugu) na stranici www.thairailwayticket.com .

Sve u svemu, krenuo je da nas razvozi do turistickih agencija koje uzimaju procenata za karte. Medjutim, to nije bilo toliko opasno, jer sam znao koliko karte kostaju i nisu mogli tako lako da me prevare. Tako sam odmah odbio ponude u prvoj i drugoj agenciji dok me nije doveo u trecoj. Tamo nas lepo ugostise, ka' da smo im najrodjeniji :D Ponudi meni covek karte po pravoj ceni, ja se obradovah, pomislih: "Evo ga ovaj posteni, nece da nas prevari". Agent u toj agenciju stvarno izgledase mnogo fin, posten. Udari nam on neku pricu kako je to drzavna agencija, bla bla bla, kako oni ne uzimaju proviziju itd... Ja rekoh uzecu te karte, medjutim on kaze samo da nazovem da proverim imaju li za to vreme. Nazva on kao nekog i rece mi da imaju za taj dan, ali ne u to vreme, vec kasnije i te karte su nesto skuplje (oko 100 bahti, tj. 200 dinara po karti). Ja se kao kroz maglu prisetih da su karte za to vreme stvarno skuplje i uzeh 4 karte (2 za Bangkok-Chiang Mai i 2 za Chiang Mai-Bangkok). Uz to mi on rece da ce cene karata koje sada platim biti iste kao cene koje budu odstampane na karti. Dobih ja priznanicu da sam platio 4 karte, jer ne mogu odmah da mi daju kartu (moraju prvo oni da uzmu od zeleznice). Sutra dan ja poceh da sumnjam da sam prevaren :D Nesto unutra mi ne dade mira. Sto je najgore ta agencija se nalazila tacno preko puta zeleznicke stanice. Kontao sam da sam karte preplatio za 200 dinara po karti, sto za 4 karte dodje 800 dinara. Ustvari ne mogu reci da sam prevaren, vec da sam bio glup sto sam pored toga sto sam znao cene karata verovatno preplatio karte i to mi bese najvise krivo.

Dodje i dan polaska. Odosmo do naseg vrlog agenta da pokupimo karte. Dadoh mu priznanicu, on meni karte, kad imam sta i da vidim. Cene nize nego one koje sam platio, sumnje se obistinise. Odmah ga ja pitah: "A rece li ti meni da ce cene na karti da budi iste one koje sam platio?", a on: "Pa jesu, to su te cene". Oh, pomislih, ovaj jos hoce da me ubedi da sam platio tu cenu. Bezobrazluk. Pocesmo mi tu da se ubedjujemo, zbog cega me je slagao. On kaze da nije i da sam toliko platio. On meni kaze: "Ok, mozda jesi preplatio, ali mozes li da dokazes?". Ja pogledam one priznanice i vidim da na njima pise da sam platio 4 karte, ali ne i koliko sam para za njih dao. I sta da radim i tu sam ispao glup, sto nisam trazio da mi napise koliko sam ih platio. I sta da radim, ja stvarno nisam imao nikakav dokaz da sam platio vise od cene koje su odstampane. A i da mogu, sta da radim. To naravno nije bila nikakva drzavna agencija, vec to cesto lazu turiste da bi ih lakse prevarili. A agencije naravno uzimaju procenat od prodaje karata. U sustini nisam mogao nizasta da ga krivim.

Ali ne dam se ni ja tako lako :D Uhvatio se ja za to kako je on meni rekao da nece da uzima proviziju, ali da je uzeo i da to nije u redu. Rekao sam da bi bilo u redu da je unapred rekao da ce da uzme proviziju. I insistirao sam na tome da nije u redu ni to sto nije na priznanici napisao koliko para sam mu dao. Raspravka je trajala dobrih 20 minuta, vidim ja nikud to ne vodi. U jednom trenutku ja kazem: "OK, preplatio sam karte, prevario sam i nema veze. Ali evo tebi karte, a daj mi priznanicu hocu da proverim u turisticku policiju da li je uobicajena procedura da na priznanicama ne pisete koliko para vam je uplaceno. A kada zavrsim sa turistickom policijom, doci cu sa priznanicom i uzeti karte.". He he, vidoh Boga mi da mu na pomen turisticke policije nije bas bilo svejedno, ali i dalje nastavi on sa istom pricom. Kao idi ti tamo, ali nema razloga bla, bla, bla... i tako se raspravljasmo jos nekih 5 minuta. U sustini, digao sam ruke od para, ali mi je bilo krivo sto me namagarcio. Vise na sebe, nego na njega. Od turisticke policije nisam nista ocekivao, samo sam eto hteo da prijavim to sto me je slaao, a oni posle neka rade sta hoce. Resih ja to da presecem, uzeh priznanicu i ustadoh da idem. A on: "Sacekaj samo da jos nesto proverim" i navodno nazva nekog na telefon. Pricao je par minuta, a kad spusti slusalicu rece: "U pravu si, sada sam proverio ti jesi platio vise, ja se izvinjavam" i vrati mi covek 400 bahti (800 dinara) :D Jos mi kada ih vrati, pita: "Je li to to, je li u redu sa novcem, da ti jos nesto ne dugujem" :D Ja nisam mogao da verujem :D Na kraju mi je vratio pare, a da se uopste nisam nadao. U sustini, nije bila stvar u parama, vec u satisfakciji sto na kraju ipak nije uspeo da me prevari :)

Ovo iskustvo mi je umnogome pomoglo u kasnijem putovanju, vise me nigde nisu prevarili, mada su pokusavali :D Ali o tome neki drugi put.

P.S. Evo je jedne slicice sa Tajlanda, tacnije iz Erawana, nacionalnog parka udaljenog oko 100 km od Bangkoka.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

95

Petak, 29. Maj 2009

Da sa putopisima krenem od Vijetnama :)

Za ulazak u Vijetnam potrebna je viza. Vizu mozete da izvadite u nekoj od diplomatskih ispostava (kojih nema u Srbiji), ali to je skuplja varijanta. Vijetnamska viza nije bas jeftina i ova varijanta moze da vas kosta i 70-80 evra. Jeftije i jednostavnije je vadjenje vize putem interneta. Tj, preko interneta ne vadite vizu, vec "approval letter" na osnovu kojeg vam izdaju vizu pri ulasku u Vijetnam. VAZNO je napomenuti da na ovaj nacin vizu mozete dobiti samo na aerodromima, tj. ukoliko u Vijetnam dolazite avionom. Za ulazak kopnenim putem vizu morate izvaditi pre ulaska u Vijetnam. Approval letter mozete dobaviti na nekom od sajtova koji vrse tu uslugu. Ja sam ga izvadio na sajtu www.myvietnamvisa.com i prezadovoljan sam profesionalizmom i ljubaznoscu ljudi sa tog sajta. Prvo morate da posaljete zahtev putem forme na sajtu, a onda da sacekate odgovor na mail koji ce vam ljudi sa sajta uputiti. Zatim morate da razmenite nekoliko mail-ova i sto pre budete odgovarali na mail-ove koje vam budu slali to cete pre zavrsiti te formalnosti. Kada to zavrsite sacekacete par dana dok obrade vas zahtev i posalju vam approval letter. Cena vadjenja approval lettera na gotovo svim sajtovima koji nude ovu uslugu je 25 dolara. Sajt koji sam naveo izdvaja se po tome sto nudi popust za vadjenje 2 approval lettera (38 dolara za dva). Na ovo dodajte i dadzbinu od 25 dolara po osobi za udaranje vize koju morate da platite na aerodromu. Tako da vadjenje vize na ovaj nacin kosta 50 dolara po osobi (bez popusta).

U Vijetnamu leti nekoliko lowcost kompanija (AirAsia, Tiger Airways, JetStar). Cena znaju da budu vrlo povoljne. Npr, cena na avio karte na relaciji Bangkok-Hanoj (skoro 1000 km vazdusnim putem) u jednom pravcu je bila 20 evra (placale se samo aerodromske takse), a inace je kostala 60 evra. Do Vijetnama sam isao AirAsiom, a po Vijetnamu i od Vijetnama do Singapura sam se leteo JetStar-om i zadvoljan sam sa obe kompanije tako da bi ih preporucio.

Osim u vijetnamskim dongama u Vijetnamu gotovo svuda mozete placati i dolarima, ali ne i evrima.

HANOJ

Moj prvi susret sa Vijetnamom je bio na hanojskom aerodromu sto je bilo prilicno razocaravajuce, pogotovu sto sam tamo dosao sa bangkoskog aerodroma. Aerodrom u Hanoju je bio totalno pust kada smo stigli (oko 12 sati popodne) i izgledao je sablasno. Nije nesto velik, a ni lep. Mesto koje zelite sto pre da napustite :)

Od aerodroma u Hanoju do centra grada (i u suprotnom smeru) mozete da se prebacite na tri nacina: gradskim prevozom, taksijem (najskuplja varijanta) i busevima Vietnam Airlines-a. Voznja traje oko sat vremena. Gradski prevoz je najjeftinija varijanta i citao sam da nije losa, ali ja je nisam koristio. Koristio sam buseve Vietnam Airlines-a. Kada izadjete iz aerodroma ne mozete da ih promasite, jer cete videti nekoliko mini buseva odmah ispred. Cena karte u jednom pravcu je bila 2 dolara. Naravno i ovde ce pokusati da vam uzmu koji dolar vise (meni su prvo rekli da je 3 dolara), ali 2 dolara je prava cena. Busevi krecu kada se napune (u svakom staje oko 10 osoba). Krajnje odrediste buseva je predstavnistvo Vietnam Airlines-a koje se nalazi blizu centra grada, nedaleko od katedrale.

Kada smo isli iz Hanoja takodje smo pokusali da uzmemo bus ispred Vietnam Airlines-a. U hotelu smo se raspitali o satnici i ujutru se zaputili da uhvatimo bus. Medjutim, busa nije bilo. Ne znam zbog cega, ali u to vreme nije bilo busa, pa smo bili prinudjeni da uzmemo taksi. Srecna okolnost je bila sto je tu bilo jos turista koji su cekali bus, pa smo sa njima podelili troskove. Tako da racunajte i na to da mozete da se ispalite za bus do aerodroma.

Kada se nadjete u centru grada mozete se baciti na trazenje smestaja. Moje iskustvo sa ovog putovanja je da smestaj ne rezervisete unapred, vec da je mnogo bolje da smestaj trazite kada stignete na odrediste. Prvo, sto vidite licno ono sto uzimate, drugo sto imate mnogo veci izbor, trece sto mozete jeftinije da prodjete, itd... Takodje moje iskustvo je da onaj smestaj koji mi se prvi ucini dobar, a povoljan obicno bude najbolja varijanta koliko god da posle toga tragam za boljim i/ili jeftinijim smestajem.

UPOZORENJE: Prevare u Hanoju su poprimile gotovo epidemijske razmere. U gotovo svim zemljama u tom delu svetu postoji veliki broj prevaranata i prevarantskih agencija, medjutim Vijetnam se posebno istice. Cesta prevara ovde je u vezi smestaja. Ukoliko rezervisete smestaj u nekom poznatom hotelu/hostelu u Hanoju i ukoliko na aerodromu kazete taksisti da vas odvede do tog hotela, velika je verovatnoca da zavrsite u kopiji tog hotela. Da, dobro ste procitali "kopiji hotela". U Hanoju ima dosta hotela koji nose isti naziv kao neki poznati, ali su naravno sa daleko losijom uslugom. Isti slucaj je i sa turistickim agencijama, ali o njima nesto kasnije. Tako da obratite paznju na ovo.

Sam centar grada se nalazi oko jezera Hoan Kiem, ali ja tu ne bih uzeo smestaj. Mi smo smestaj uzeli blizu katedrale koja se nalazi na 6-7 minuta pesice od jezera, jer je tu smestaj bio dosta jeftiniji od samog centra grada. A uz to je ovo dobra lokacija za obilazak grada. Mi smo bili smesteni u "Holiday Hotelu" i bili smo prezadovoljni. Na prednjoj strani vizit karte ovog hotela mozete videti broj adresu, broj telefona, e-mail i web stranicu. Na drugoj ima vrlo korisna mini mapa. Na njoj mozete videti gde se nalazi hotel, kao i centar grada, katedrala, sediste Vietnam Airline-a (gde staju busevi koji idu od/do aerodroma). Evo i par slika iz sobe: kreveti, TV, kupatilo, opet kupatilo. Hotel je na dobroj lokaciju, sobe ciste, prostrane, sa klimom. Dvokrevetna soba je (uz cenjkanje) kostala 15 dolara (12 evra). U svakom slucaju moja preporuka, ne samo zbog sobe, vec i zbog rezervacije izleta, ali o tome nesto kasnije.

Dosta za nocas :)

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

Datum registracije: 21.02.2008

• Poruku poslati

96

Srijeda, 01. Juli 2009

Ekonomija Qatar sa porastom od 15 % je gromnim rastojanjem u poredjenu sa drugim najuspesnija u celome svetu - je nedavno bio naslov na AL-JEEZIRA TV-u. A to je vec 10-ti put uzastopno da je sa ekonomske tacke gledista Qatar po ekonoskim istrazivanjima oficijelno najbogatija zemlja sveta- prenosti ALJEEZIRA clanak ekonomskih novina penesula.

Ja samo mogu da kazem da sve sve to lako da videti.
Qatar ima izvanrednu infrastrukturu... a pre svega veoma dobro izgradjenu autoput merzu. Od glavnog grada DOHE pa sve do kopnene granice sa Saudiskom Arabijom postoji autoput sa pet traka. I to u jednom pravcu ! Dakle ceo autoput ima deset traka !

Evo jedne slike sa odmaralista u Qatarskom gradu, na putu DOHA - RAS LAFFAN

eda je dodao/la ovu sliku:
  • DOHA.JPG

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

97

Petak, 03. Juli 2009

Posto sam jedini musliman u svojoj firmi dobio sam prijatan zadatak da asistentu ministra za ekonomiju i razvoj u vladi qatar dam informacije o projektu na kojem je moja firma.
To je ujedno i bila velika prilika za mene da izmenim misljenje sa njim o predstojecem kupovanju 20 % porshe dionica od strane qatara. Iz razgovora sa njim stekao sam utisak da je pomocnik ministra neverovatno inteligentan i veoma promisljeni covek. Njegovi bezprekorno izshlajfovani argumenti daju uvid da je svaka njegova odluka dobro skockan. Zato kad sam sebi postavim pitanje : Da li ce oni uspeti, da naprave dobar bisnis sa porshe - om ? Ja mislim da hoce ! ;)

• SinShaika.JPG

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

98

Ponedjeljak, 06. Juli 2009

Sve arabljanke izgledaju za mene perfekt, i ja lepse devojke nigde nisam video. A glavno zanimalje za veliki broj arapkinja je - pogledaj sliku dole.
Slika je napravljena oko 23 h, a kao sto se vidi one su jos u shopping-u :) ;)

Namece se pitanje: ko kosta manje FERRARI ili jedna Arabljanka ;)

• arabljanke.JPG

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

99

Utorak, 07. Juli 2009

Kad sam vec dao prednost lepsoj arapskoj polovini - kako to pravila ispravnog ponasanja zahtevaju ostajem duzan ravnopravnosti radi da prestavim i arape i to u njihovoj traditionalnoj nosnji.
Ovo je vise za devojke ;)

• Arap.JPG

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

100

Utorak, 07. Juli 2009

Citirano

Orginalno od eda
Kad sam vec dao prednost lepsoj arapskoj polovini - kako to pravila ispravnog ponasanja zahtevaju ostajem duzan ravnopravnosti radi da prestavim i arape i to u njihovoj traditionalnoj nosnji.
Ovo je vise za devojke ;)

Nikome od njih nisi dao prednost.Dao si prednosti najvise Sebi, jer pises " ovde sam trenutno " a ne pises Putopis!Imam ideju, otvoricemo ti temu Katar pa tamo pisi i postiraj tvoje slike.A putopisi se pisu onako kao sto to radi @Ef.... (o) (o) (o)
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks