Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

61

Utorak, 22. Novembar 2005

Muhamed, Murat i Aisha trebaju 2 broja pronaci. Sledece informacije su im date:
-oba broja se nalaze izmedju-> 1 - 1000.
-brojevi su 'cijeli' odnosno bez zareza
-moguce je da su oba broja identicna
-Muhamed dobije dodatnu informaciju kolik je produkt ta dva broja
-Aisha sazna kolika je summa ta dva broja
-a Murat zna diferenciju

njihov razgovor o tome:

Muhamed:"Ne znam te brojeve."
Aisha:"ne trebas mi o tome govoriti, znala sam (da ih ne znas)"
Muhamed:"onda sad znam odgovor!"
Aisha:"onda ga znam i ja sad!"
Murat:"ja nisam siguran. mogu samo jedan broj predpostaviti koji je isto tu.
Muhamed:"znam koji broj predpostavljas, ali je pogresan!"
Murat:"onda znam i ja ta dva broja!"

koja dva broja su trazena :)??

:)

ps. da bi se zagonetka resila, potrebno je znati da su Muhamed, Murat, i Aisha vrlo ostroumni i da na svaki moguci nacin racunaju. Dakle ako Muhamed kaze da on broj ne poznaje, to znaci da u datom momentu njegove informacije nisu dovoljne da uopste moze znati broj.
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

62

Srijeda, 23. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od ed
Ja sam rekao svoje misljenje koje je bazirano na znanju iz fizike kojeg imam. Ono sto sam rekao smatram tacnim. Medjutim, postoji vjerovatnoca da ja nesto nisam uzeo u obzir ...

Jednom mom kolegi (ili sto bi rekao Giovanni, kolezi) dobre ideje padaju na pamet u voznji. Tako sam i ja u jutrosnjoj voznji dosao do zakljucka da se ipak radi o tome da sam ja posao od pogresnih uslova, tj. Hanuma u zadatku nigdje ne pominje da su kocke leda potpuno potopljene u vodi vec sam ja samovoljno postavio te uslove i za takve uslove sam dao i tacan odgovor: c. Medjutim, u stvarnosti znamo da su kocke jednim malim dijelom iznad povrsine vode.

Razmisljajuci o tome i razmisljajuci o Arhimedovom zakonu potopljenih tijela dosao sam do zakljucka da je tacan odgovor ipak a, tj, nivo vode ce ostati nepromijenjen. Onaj dio leda koji je iznad povrsine vode je zapravo ta razlika koja bi se desila u promjeni nivoa kada bi led bio potpuno potopljen.

Eto, Hanuma, ne moras da provjeravas :)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

63

Nisam se nadala da ce moje pitanje da prubudi toliki interes, al mi je drago, jer smo samim time svi ponesto naucili. Zahvaljujem se Ed-u i postujem njegov trud.

P.S. Novine su nazalost (zlo)upotrebljene za guljenje krompira.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

64

Citirano

Orginalno od ed
Tako sam i ja u jutrosnjoj voznji dosao do zakljucka da se ipak radi o tome da sam ja posao od pogresnih uslova...

Znas kako Ed-e kol'ko si ti posao od pogresne pretpostavke toliko je Hanuma neprecizno postavila zadatak.

Nivo vode ce ostati "isti" samo u slucaju "slatkovodnih" voda pa i slucaju Eviana, Dasanija i Boga mi i cesmovace.

Sad posto mene kao profesionalno dotice ovo globalno zagrijevanje (evo npr. danas i proteklih dana u Kalgariju cijelih +17C :] ), po toj logici svi oni gleceri i sante leda kad bi se otopile u oceanu ne bi bilo dizanja razine istog ali to bas i nije tako u zbilji sto direktno sto posredno (tipa kad se Titanik spucao u led pa tisuce tona zavrsilo na dnu Atlantika i nivo je porasao je li 8) )...

Citirano

Orginalno od ed
Google mi nista ne govori a dzokera vise nemam. Da probam onako, od oka :) . Tacan odgovor je C. Nivo pada.

Ova tvoja teorija ima skroz smisla kad se kocka leda stavi u recimo viski ili spricer (odnosno alkohol) jer ce tad nivo da opada.

Evo sta kazu experti pa bujrum ko voli da cita znanstvene tekstove i gleda slike kao dokazni materijal.

LINK 1 SLATKA VODA

LINK 2 MORSKA VODA I LED

P.S. I poslije se na Filipinima cudili kad sam im govorio da led u pivu ne ide - ali nikako (sto je tamo praksa)... 8) . Zna i Giovanni za jadac :D (jedna od omiljenih "umobolina")

Aj pa u to ime
Zivili
Giovanni

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

65

Četvrtak, 24. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni
Ova tvoja teorija ima skroz smisla kad se kocka leda stavi u recimo viski ili spricer (odnosno alkohol) jer ce tad nivo da opada.

:D

Citirano

Orginalno od muhadzer
U potpuno toplotno-izoliranoj prostoriji nalazi se frizider, otvorenih vrata. Sta se desava sa temperaturom u prostoriji poslije recimo 2-3 saata rada frizidera? :)

Nisam siguran ali hajde opet onako, 'od oka' da probam. Nema valjda kaznenih poena ako promasim :) . Dakle, temperatura ce da poraste :] .

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

66

Petak, 25. Novembar 2005

A mogu li da znam zasto bi porasla :O
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

67

Petak, 25. Novembar 2005

A sto ne bi mogao :D

Pa ovako, frizider ima pozadi onu aparaturu cija funkcija je da obezbjedjuje nisku temperaturu u frizideru. Taj uredjaj se automatski iskljucuje kada temperatura u frizideru padne na odredjeni nivo. Posto su vrata frizidera otvorena stalno to znaci da temperatura u njemu nece nikada pasti do zadate te ce onaj uredjaj iza frizidera non-stop raditi a znamo da on jako puno grije. Dakle, frizider na prednjoj strani hladi sobu a na zadnjoj grije. Zbog toga pretpostavljam (mada nisam siguran) da ce temperatura u sobi da poraste.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

68

Petak, 25. Novembar 2005

Odgovor ti je bio tacan, i rezon je tacan. Mada izgleda malo skakljivo pitanje, ako se uzme u obzir elektricna energija koja "ulazi" u frizider, ona nema kud nego da se pretvori u toplotu i poveca temperaturu. :)

Evo jos jednog malog pitanja: sta je iridologija?
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

69

Petak, 25. Novembar 2005

@ muahdzer : verovatno nesto sto ima veze sa pregledom refleksa oka ( posebno sa iris ) ?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

70

Petak, 25. Novembar 2005

Vala bravo Pink, tacan odgovor. Ja sam juce naisao na ovaj pojam. Taj dio, da kazem medicine, bavi se proucavanjem irisa oka i njegove veze sa bolestima. Prvi je neki madjarski biolog u 19 vijeku poceo da se bavi ovim. Naime on je ranio neku pticu koja ga je navodno napala i primjetio je crnu tacku u irisu njenog oka, nakon cega je odlucio da je pokusa izlijeciti. I zaista je ta crna tacka blijedila kako je ptica bivala bolje i na kraju nestala kad je ptica ozdravila. Isti efekat je primjetio i kod sebe, kad bi porezao ruku, i tako je nastala ova nauka. Tvrdi se da je svaki dio irisa zaduzen za odredjeni dio tijela ukljucujuci unutrasnje organe. Eto, meni je bilo ovo interesantno, odoh na ogledalo da pogledam poslije svoje oci ali se zenice toliko bijahu rasirile da osim crnila nista ne vidjeh :))

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

71

Petak, 25. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija
Muahdzere,nisi naveo koje je marke frizider :D Sta bi se recimo desilo da je marke OBODIN? :D

Pitanje koje je postavio Muhadzer i odgovor koji je dao Ed čitao sam davno u knjizi Zanimljiva fizika od Jakova Isidorovica Pereljmana. No, videvši opasku koju je dala GalaksijA zastadoh sa odgovorom po sistemu: strpljen spašen. Iako naizgled ovo njeno pitanje nema veze sa datim problemom, postavlja se pitanje da li je to baš tako???
Naime, znamo da kvalitet kućnih uređaja zavisi od proizvođača, te se stvarno kao srž ovog problema nameće pitanje ko je proizvođač frižidera kojeg ćemo u potpuno toplotno izolovanoj prostoriji ostaviti otvorenih vrata. Ukoliko je reč o frižideru dobrog kvaliteta koji može da izdrži neprekidan rad kompresora tih 2-3 sata, odgovor koji sam čitao davno u zanimljivoj fizici, a koji je dao i Ed je zaista tačan. Ali, ukoliko posle nekih sat vremena rada frižidera istom crkne motor, uz predpostavku da je temperatura u sobi pre otvaranja vrata frižidera bila veća od temperature u samom frižideru dolazimo do rešenja da će po zakonima termodinamike doći do izjednačavanja temperature bez dodatne toplotne energije, tako da će temperatura u sobi biti manja.

Dakle, ukoliko je u pitanju Siemens frižider -temperatura raste, a ukoliko je reč o Obodinu koji prestane da radi nakon nekih sat vremea rada - temperatura opada.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

72

Petak, 25. Novembar 2005

Ovako da pojasnim....
Istina je da je firma OBODIN (Slovenija) propala.No,ta firma nije propala iz razloga sto nije proizvodila kvalitetne frizidere,vec upravo suprotno.
Gotovo da nije bilo domacinstva u cijeloj bivsoj Jugi koje u svojoj kuhinji nije imalo frizider marke OBODIN.Ti frizideri nikad se nisu kvarili i vremenom vise niko nije kupovao frizidere.Tako da je pomenuta firma sve manje i manje prodavala svoje frizidere dok konacno nije skroz propala.Neki u svom domacinstvu jos uvijek imaju te frizidere koji odlicno ferceraju :D i ne bi ga mijenjali ni za jedan drugi :D Moj frizider pomenute firme crkao je prije 2 godine poslije slavnih 29 godina radnog staza :]
Mislim da je OBODIN bolji od SIEMENSA.
Toliko :]
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

73

Petak, 25. Novembar 2005

Govorimo li mi o istom frižideru???

Obodin kojeg ja znam proizvodi se (i proizvodio se - doduše nekad mnogo kvalitetnije) na Cetinju, i ovaj sadašnji, garant bi crko nakon sat rada...

P.S. I još bi ti u ovlašćenom servisu pri fabrici rekli: Pa što bi ti šćeo? Da ti radi dva sata bez pauze? To kod nas u Crnoj Gori ne ide... :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

74

Petak, 25. Novembar 2005

Pa sta je sad tacno sansova ili galaksijina teorija? Kad ste krenuli sa markama sta je sa drugim markama frizidera?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

75

Petak, 25. Novembar 2005

E sans "natjerao" si me da sidjem u podrum i da vidim sta pise na frizideru,no,na frizideru ima jos nekih stvari pa mu ne mogodoh prici da vidim sta pise (MADE IN ...)Koliko ja znam OBODIN je proizvodila Slovenija,al provjerit cu ja to :)

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

76

Petak, 25. Novembar 2005

Vjeruj mi na riječ da je crnogorac, da ne bi opet silazila i da ne bi džabe premeštala te stvari sa frižidera (a i onako ih nemaš gdje). A ako mi ne vjeruješ pitaj mog druga bata-Googleta -il se đuči sa tim stvarima sa frižidera. E, Gorenje - to je već druga priča.

i ... bode mi oči

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

77

Petak, 25. Novembar 2005

Ma vjerujem ja tebi da je crnogorac,ali eto da se reko i sama uvjerim,no,tamo gdje bi trebalo da pise MADE IN...nalijepljen mi Miki Maus :D Ali pitat cu tvog brata Googl-ea za svaki slucaj :D

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

78

Petak, 25. Novembar 2005

Evo ja nadjoh jednu fotografiju frizidera OBODIN na kojoj, mada nejasno, ali moze da se procita da pise: Made in Slovenia.

E sad, jedino ako nije kakav falsifikat :D
ed je dodao/la ovu sliku:
  • obodin.jpg

79

Petak, 25. Novembar 2005

Ostavte se frizidera no ko imate kakav sporet date ovamo da se malo ugrijem ja vi skapah ode. Nema veze jel na drva i koja je marka sam neka grije. :)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

80

Petak, 25. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija
no,tamo gdje bi trebalo da pise MADE IN...nalijepljen mi Miki Maus :D

Znači ipak si se đučila sa tim stvarima i prišla frižideru...cccccc

Pa kažu udovoljit ženama... ada nema teorije! o|

P.S. Ako skineš naljepnicu, što ti ne bih savjetovao - ispod nje ćeš umjesto one tri tačke moći da pročitaš: SFRJ ili pak SFR Jugoslavija. Sloveniju svakako nećeš naći :]

i ... bode mi oči

Social bookmarks