Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško
  • »Jahja« je autor ove teme

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 15. Decembar 2008

Rackrsnica

Napomena Administratoru i Moderatorima.
*Trazio sam slicnu temu da ne bih otvarao novu, ali nisam naisao na ono sto mi treba i sto me interesuje.

Maturant sam, i sad sam na pravoj raskrsnici i treba da odlucim sta cu dalje. Mislio sam da je to lako, ali sam se sad uverio da je bas suprotno, STRASNO tesko. Zato vas molimda ovde iznesete, svoje predloge, svoja misljenja o dobrim fakultetima.

Ili jos bolji, oni koji studiraju, da kazu sta studiraju i pomalo nas upoznaju sa tim fakultetom, bio bih vam veoma zahvalan, meni bi puno pomogli, a nadam se i drugim.

Inace trenutno se razmisljam izmedju Matematike, Informatickih tehnologija na matematickom fakultetu, Telekomunikacije, vise smerova Elektrotehnike, Medicine, Gradjevine I arhitekture.

Bujrum studenti, pomozite insAlah budicim studentima.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 16. Decembar 2008

Šta voliš,šta ti paše,šta te basta?
Šta te cijepa iznutra,zbog čega ti se diže kosa na glavi?
Kako si,kako stojiš sa zdravljem? Šta bi jeo,šta bi pio?
Kakav uspeh imaš,šta te motiviše da učiš? Ovo te ne pitam ja,ovo sam sebe treba da pitaš.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

3

Jahja, simke_np ti je dao baš dobre smernice. Vidim da si u izboru fakulteta na istoj poziciji na kojoj sam ja bio na kraju gimnazije. Isti fakulteti su ti u užem izboru koji su i meni bili :). Evo kako sam ja išao.

Brat mi je studirao u Beogradu tako da je Bg. bio prilično izvestan. Razmatrao sam mogućnost da upišem i u Pazaru i konkurisao kao prva generacija na informatici na Internacionalnom univerzitetu i hvala Allahu nisam to odabrao iako sam bio primljen :). Čitavih 20 studenata!

Od PMF-a sam odustao nakon saveta starijih da ima mnogo matematike (što ne bi bio možda problem jer sam dobar sa matematikom), ali sam naišao na zaista mnogo saveta tipa: ako hoćeš da probadneš živčano i da te pojede vrijeme upiši PMF :) pa sam se uplašio :).
Svejedno, koji god da upišeš (ozbiljan) fakultet na ozbiljnom univerzitetu, trebaće ti:
1. mnogo živaca
2. mnogo rada
3. dosta odricanja (ovo dosta je prosek a može da varira na intervalu od malo do mnogo a to zavisi od stepena zadovoljenja sledećeg (4.) uslova)
4. dobra organizacija
5. velika motivacija
6. indiferentnost za krive Drine onih koji fakulteta završavaju u letu i na mufte i to po nekoliko istovremeno i na njihova laprdanja o oblasti o kojoj su se informisali iz brošura zvanih studentske skripte...
7. Jasan cilj
8. mnogo živaca
9. mnogo živaca
10. mnogo živaca...

ETF sam takođe zaobišao jer traje 5 godina :) (ih razloga), dok je glavni razlog bio taj što nije postojao smer koji je mene konkretno interesovao. Nisam ni malo bio zainteresovan za hardver, isključivo za softver. Ovo se odnosi na fakultete vezane za informacione sisteme.

Razmatrao sam i mogućnost da upišem Arhitekturu jer volim da crtam, imam talenta, ali ni tu nisam bio odlučan.

Građevina je bila do kraja u igri i baš sam bio zagrijan za nju.

Na kraju sam rešio da upišem FON jer su mi se kazaljke poklopile :). Našao sam ono što sam tražio. Kriterjimi za upis su bili izuzetno veliki i uspeo sam da se upišem. Prijemni se rangirao istovremeno za FON i Saobraćajni u Beogradu, ali pošto nije bilo mesta za smerove koji su me interesovali na saobraćajnom, upisao sam FON.

Više o FON-u možeš pročitati na sledećim linkovima

www.fon.rs zvanični sajt FON-a

www.puskice.org underground portal studenata FON-a

www.fonforum.org forum studenata FON-a

FON je fakultet koji prati trendove u oblastima kojima se bavi. Konkretno za programiranje i informacione sisteme je na samom vrhu u saradnji sa Microsoft-om IBM-om... Postoji akademska licenca za SVE microsoft-ove proizvode da ih studenti mogu apsolutno BESPLATNO koristiti za ličnu upotrebu. Čak i Vistu i Windows 7 beta. Znači sve.

Znanje koje dobijaš je na izuzetno viskom nivou, nekad veoma apstraktnom što proizilaazi iz same materije koja se obrađuje, ali ako očekuješ da ti fakultet sažvaće znanje i instalira u mozag tako štp ćeš posećivati predavanja i vežebe tokom dana a noću splavove i klubove onda... Dakle samostalan rad je najbitniji.

Ja studiram po starom nastavnom programu i nakon završetka osnovnih studija od 4 godine dobijam bachelor diplomu a za master mi je potrebno samo da odbranim tezu i oko 700 EUR :) pošto nema budžeta.

Mlađi studenti koji pohađaju po novom nastavnom programu za master slušaju dodatnih 5 ispita i brane tezu ali o tome imaš sve na sajtu.

Eto toliko za sad. Ako imaš konkretnih pitanja postavi.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

4

@Jahja, naveo si ne samo veliki broj fakulteta koje bi voleo da upises, vec se i navedeni fakulteti u mnogome medjusobno razilikuju, te je samim tim i mogucnost da te neko pravilno posavetuje suzena. Da si se opredelio za neku oblast koju zelis da studiras i da se lomis izmedju nekoliko srodnih fakulteta, pa i da te posavetujem, a ovako ne znam sta da ti kazem. Cini mi se da ti vise trazis da te posavetujemo oko toga cime zelis da se bavis, nego koji fakultet da upises. Najbolje je da ti sam i sa svojim roditeljima razmislis o tome cime bi voleo da se bavis, koji je to posao koji bi zeleo da radis, pa da tek onda odlucis koji od fakulteta ti moze proziti najbolju podlogu za to cime bi se bavio.

Ukoliko si zainteresovan, ja mogu da ti napisem nesto u vezi Elektrotehnickog fakulteta u Beogradu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

5

Volim matematiku, i bas sam dobar iz matematike, volim informaticke tehnologije, mada nisam bas dobar trenutno. A motivise me to sto imam visoke cIljeve u zivotu, koje cu InsAlah ispuniti.

Najrealnija solucija gde bih sutdirao je Beograd. Stvar je u tome sto mi je strasno tesko da odlucim sta da upisem, jer tu odluku smatram veoma vaznom.

Simke hvala na savetima, veoma ozbiljno razmisljam o tome.

TASHKE tvoj post mi je stvarno pomogao jer je i FON u ovom uzem izboru, samo je stvar sto sa FON-om nisam bio ama uopste upoznat, nisam imao pojma sta je, sta se tu radi... Ovo mi je bas pomoglo, ako ti nije mucno i ako imas vremena bujrum napisi jos ponesto os vom fakultetu, a ako znas i o drugim, ili neka tvoja preporuka.

@EF- Da problem je u tome sto sam stvarno fakulteti koje gledam razliciti. Inace mislim da imam vise afiniteta prema matematici, prirodnim naukama , ali ni Medicna nije losa :D (mada je najmanje realna, jer je bas ne volim preterano).
Bilo bi mi od velike pomoci da mi napises nesto o Elektrotehnickog fakulteta u Beogradu, jer je i to fakultet koji ulazi u onaj uzi izbor,, koji smer, kako sta? Sve je od pomoci.

DRAGO MI JE DA STE I OVO NAPISALI, NADAM SE DA CETE I DALJE PISATI, I HVALA VAM NA OVOME.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

6

Mislim da ne bi trebao da upises medicinu samo zbog toga sto je dobra ako je bas ne volis :) Ako si dobar iz matematike i imas afiniteta prema tehnici onda je moja preporuka ETF.

Na ETF-u ima vise odseka: Za racunarsku tehniku i informatiku, za Telekomunikacije, za Energetiku, za Elektroniku, Fizicku Elektroniku. I postoji odsek Softversko inzenjerstvo na kom na budzet moze da bude samo 10 prvih na rang listi, a skolarina za ostale je dosta veca u odnosu na ostale. Ovaj odsek je slican onom za Racunarsku tehniku i inofrmatiku. Po mom skromnom misljenju, ovaj odsek je uveden najvise zbog toga da bi fakultet uzeo dobre pare od skolarina. Ukoliko se upadne medju ovih prvih deset onda i bih pozdravio ostajanje na tom odseku. Ali placanje visoke skolarine mislim da se ne isplati, pogotovu pored odseka za Racunarku tehniku i informatiku.

Ne znam kako je sada, ali mislim da opredeljivanje za odseke najverovatnije posle prve godine, osim mozda za odsek za Energetiku gde se odmah opredeljujes. Na ETF-u mozes da kupis Informator koji do detalja opisuje odseke i sta se na kom odseku radi, tako da bi bilo dobro da to pogledas.

Studije su nekada trajale 5, a sada traju 4 godine. Plus jos jedna godina za masters studije.

Ne znam sta te konkretno zanima, ali ja sam stvarno prezadovoljan ETF-om. Znao sam sta cu da upisem jos par godina pre nego sto sam ga upisao i ETF je tacno ono sto sam i trazio od fakulteta. Najveci problem predstavlja prostor za predavanja, jer studenta ima puno, a amfiteatara i ucionica malo. Taj problem je izrazen u prve dve godine, jer tu ima najvise studenata, a posle je OK. Na ETF ima dosta dobrih profesora i strucnjaka koji su priznati ne samo kod nas, vec i u inostranstvu. Diploma ETF-a je priznata svuda u svetu. Jos nisam cuo da je neko imao problema sa priznavanjem diplome ETF-a bilo gde u svetu.

Pri ETF postoji i Racunarski centar koji je na raspolaganju studentima. U racunarskom centru ima oko 60 racunara koji su dostupni studentima 24 casa dnevno. Studenti tu imaju pristup sirokopojasnom internetu. Tu mozes da skidas sta ti dusa pozeli, a brzina download je uglavnom oko 5-6 MB/s. Osim Racunarskog centra postoje jos nekoliko laboratorija gde studenti imaju pristup internetu. Sve u svemu, to je jako mali broj racunara na toliko studenata, ali u 90% slucajeva mozes odmah da nadjes slobodan racunar.

Uz ETF takodje postoji i Edukacioni centar na kome se nalaze neke od najpoznatijih svetskih akademija CISCO (za racunarske mreze), Microsoft, onda kursevi u vezi baza podataka, Linux-a itd... Tu mozes da steknes dodatno obrazovanje. Ove akademije se placaju, ali studenti ETF-a imaju popust. Za CISCO akademiju je popust bio 40%. To je akademija koja je takodje priznata svuda u svetu.

Racunarski Centar (RC) ETF-a takodje pruza mogucnost za sticanja prakticnog znanja iz programiranja. Jer RC ETF-a nudi pojedincima i kompanijama softver na kojem mogu da rade i studenti ETF. Moj drug je recimo, kada je apsolvirao radio u RC i posle se zahvaljujuci tome i zaposlio.

Fakultet je (za nase prilike) dobro organizovan. Prijavljivanje ispita se vrsi preko interneta, za svaki rok se i po nekoliko meseci unapred zna kada je koji ispit. Studenti su solidno organizovani. Mislim da je pokret OTPOR nastao upravo na ETF-u. Forum ETF-a vazi za mesto gde se skupljaju studenti i uvek se nadje neko ko ce da pomogne u vezi neceg. Pa se tako tu javljaju i studenti sa drugih fakulteta :)

Uz to se ETF nalazi u Bulevaru Kralja Aleksandra, jednoj od najlepsih ulica u Beogradu. Moze da bude znacajno, jer je ipak to mesto gde ces provoditi svoje vreme i najverovatnije se stanovati ako ne u samom Bulevaru, onda blizu.

Evo ti par stranica vezanih za ETF:

http://www.etf.bg.ac.yu/
http://forum.etf.bg.ac.yu/
http://ec.etf.rs/
http://www.etf-bg.org.yu/
http://rti.etf.bg.ac.yu/

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

7

WAU !ef , stvarno nisam ocekivao toliko informacija, i hvala na ovome. Na trenutak sam pomislio ma ETF i kraj, mozda i bude tako.

Drago mi je da si mi razjasnio ovo oko Softverskog inzinjeringa, jer je na samofinansiranje preskupo, a i da udjes u prvih 10 pretesko. Drago mi je da ima alternativa tome. Jos ako mogu da te pitam, sta si ti upisao i kako si zadovoljan svojim smerom? I ,ako nije bezobrazno, i ako imas vremena, da mi kazes nesto o Racunarskoj tehnici i informatici i Telekomunikaciju, jer je to ono sto me najvise interesuje na ETF-u?

Hvala na ovome, stvarno mi je puno pomoglo. (o)

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

8

Jahja, nije Tashke nego Phikret :D. No nema veze. Na onim stranicama koje sam ti dao imaš obilje infromacija o fakultetu pa ako te baš interesuje ne sumnjam da ćeš ih i pročtat'.

Evo još nekih stvari vezanih za FON. Pratiću strukturu @ef-ovog posta.

FON (Fakultet Organizacionih Nauka) se svrstava u tehničke fakultete.

Jedan je od nekoliko fakulteta u Srbiji čije su diplome priznate u celom svetu BEZ IKAKVE NOSTRIFIKACIJE.

Smerovi na FON-u su:

1. Menadžment
2. Proizvodni i operacioni menadžment
3. Upravljanje kvalitetom
4. Informacioni sistemi i tehnologije

Prvi smer govori sam za sebe. Drugi smer je menadžment u malom, odnosno menadžment (upravljanje proizvodnim procesima, terminiranje...). Treći smer broji po 60-tak studenata u generaciji, nije preterano popularan iako u svetu potreba za tim profilom radnika konstantno uvećava.

INformacioni sistemi i tehnologije je jako kvalitetan smer koji broji 42 ispita. Svi ispiti su jednosemestralni. Nastava se izvodi po pravilima bolnjske deklaracije.

Stari program po kome ja studiram je takođe imao 42 ispita s tim što je 10-tak ispita bilo dvosemestralno, tako da, ako je za utehu, mlađim naraštajima je gradivo prilično redukovano, ali im sistem bolonjske deklaracije nalaže da moraju da rade konstanto, tako da kampanjci bivaju pokošeni :).

Predmeti na Informacionim sistemima su iz oblasti ekonomske nauke i informacione nauke. Vrlo dobra kombinacija koja daje dobre mogućnosti za nastavak studija u različitim oblastima nakon završetka osnovnih studija. Fokus je na sistemima (informacionim, poslovnim, matematičkim...) a konkretno studenti se obučavaju za

- analizu i projektovanje informacionih sistema
- programiranje
- poznavanje ekonomskih kategorija, marketinga, biznisa, upravljanja...

Što se tiče studentskog standarda i uslova oni sledeći:

Fakultet je prije mesec dana dobio 4 nova teatra tako da je hronični problem nedostatka prostorija rešen za sada. U i oko zgrade fakulteta obezbeđen je širokopojasni pristup Internetu brzine do 7Mbit/sec, i
svaki student može da otvori svoj wireless nalog.

Na fakltetu postoji mala čitaonica u koju sam jednom ili dvaput u životu ušao jer je premala, ali zato na Fakultetu političkih nauka preko puta FON-a imaš dobru čitaonicu pa se švercuješ dok ne provale da si sa FON-a. :) Kad te provale, ti sedneš na tramvaj i odeš tri stanice dalje do studentskog doma 4. april i tamo imaš čitaonicu koja radi 24/7 (24 časa dnevno, 7 dana u nedelji) pa učiš dok možeš :).

Na FON-u je takođe kancelarija Microsoft-a gde možeš da naručiš njihove proizvode po akademskoj licenci, a laboratorije za programiranej su opremljene najnovijom opremom (mahom IBM). U holu fakulteta postoji ČITAVIH 5 RAČUNARA koji su tu kako bi studenti mogli da prijave ispite, a neki Boga mi i da koriste facebook :).

Ispite prijavljuješ preko Interneta (ako si na budžetu) a ako si samofinansirajući moraš da platiš pa da klatiš :).

FON se nalazi u ulici Jove Ilića 154, koja je uska, tiha i puna zelenila a nalazi se između ul. Vojvode Stepe i bul. JNA, u blizini VMA (Vojno medicinske akademije), Sportsko rekreativnog centra Banjica, dom 4. April, FPN-a, Marakane i stadiona JNA. Dobro je povezan sa centrom grada i ostalim delivoma Beograda.

Neke organizacije koje deluju na FON-u su Aiesec, Estiem, Fonis... Ne mogu sad da se setim svih ali imaš na sajtu.

Mislim da je to sve što sam hteo da napišem, ostatak informacija možeš da nađeš na sajtovima koje sam ti dao a kao dodatak pogledaj srodne teme na forumu www.elitesecurity.org.

P.S. Mi na FON-u kažemo da skraćenica ETF znači 'Eh treb'o sam FON', a oni za FON kažu da znači 'Fakultet Olakšanih Nauka' :). Mada, nisu uopšte olakšane, a to da ima studenata sa ETF-a i Mašinskog koji se

prebacuju na FON IMA :)

Fakultet Političkih Nauka ima skraćenicu FPN koja za nas Fonovce znači 'Fakultet Pored Našeg'.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

9

Phikret halali brate, mislio sam na tebe, a napisao sam Tashke, u brzini. Halali.

Hvala na informacijama, bas su mi pomogle. Priblizili ste mi ova dva fakulteta. I 90% su sansi da upsiem jedan od ova dva, bas su mi se svidela ovako iz vasih opisa.

I dobre skracenice, bas su me nasmejale. :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Ja vise ne znam sta da vas pitam, ako vi , posto ste iskusniji znate nesto, sto bi mi trebalo bujrum napisite.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

10

Ja sam upisao odsek za Racunarsku tehniku i informatiku (RTI) i kao sto sam vec rekao, prezadovoljan sam. Ovaj odsek upisuju mahom oni koji zele da se bave programiranjem ili hardverom. Posto po novom programu postoje izborni predmeti mozes da biras ono sta te vise od ovo dvoje zanima. Na ovom odseku mozes da dobijes neke osnove u vezi onoga za sta se budes opredelio. Poslednjih godina se uvodi sve veci broj lab vezbi i projekata tako da tu imas priliku i da uradis nesto prakticno. Recimo, najtezi projekta koji sam imao je bilo projektovanje procesora, a zatim programiranje simulatora (u programskom jeziku Java) koji ce simulirati rad tog procesora. Tu je napravljena veze hardvera i softvera. Zbog obimnosti i tezine taj projekat se radio u grupama od po 5 studenata. A ima i drugih zanimljivih (i manje zanimljivih) projekata.

Ne znam sta se tacno radi na telekomunikacionom odseku, ali mislim da se pre svega radi o racunarskim mrezama, internetu itd... Ono sto je dobro na ETF-u je i to sto ti daje i neka osnovna znanja sa drugih odseka. Recimo ja koji sam na RTI-u zavrsio CISCO akademiju koja se odnosi na racunarske mreze i to bez ikakvih problema, jer sam vec imao par predmet sa odseka za telekomunikacije. A mogao sam da ih imam jos, da sam izabrao. Takodje na masters studijama postoji mogucnost izbora predmeta i sa drugih odseka. Tako da ETF daje malo sire obrazovanje i odredjenu komociju cak i posle izbora nekog od odseka. Nekada je (dok su osnovne studije trajale 5 godina) to bilo jos izrazenije, po se otislo u krajnost. Na RTI su se radile silne elektronike, telekumunikacije, pa cak i bili najtezi predmeti iako to nisu "domaci" predmeti na tom odseku. Sada se to svelu na neku razumnu meru. Mislim da studenti sa ovog odseka imaju praksu u Racunarskom Centru Beogradskog Univerziteta, jer ga vode profesori sa ETF-a, a uz to se nalazi i preko puta ETF-a.

Broj racunara koji su dostupni studentima oko 150-200, a svi imaju solidne konfiguracije. Ti kompjuteri se redovno menjaju, jer ih fakultet dobija kao donacije. Cak i tokom sankcija ETF je imao dobre racunare, jer ih je redovno dobijao iz inostranstva kao donacije. Postoji cak i udruzenje prijatelja ETF koje ima nekoliko svojih sedista sirom sveta i dosta ljudi i poznatih sveskih firmi (HP, Microsoft, CISCO i dr...) daju redovne donacije fakultetu. Pre par godina je jedan bivsi student ETF-a poklonio fakultetu 500 000 evra (ili 1 000 000, nisam siguran) od koga je napravljen novi laboratorijski blok.

Ako imas jos nekih pitanja, slobono pitaj.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 17. Decembar 2008

Svaka cast tom bivsem studentu. (o) (o)

Jos bih te pitao sta planiras raditi, jer ja imam odredjene pretpostavke, medjutim nisam bas siguran da je to to. RTI me uz Telekomunikacije najvise interesuje. Meni je , cak i mislim blizi, medjutim , mnogi su mi i telekomunikacije preporucili.

Uopsteno interesuje me kakav je obim rada posle zavrsetka RTI-ja, a takodje i FON-a, opet smer slican prvom? Pa ako neko zna bujrum?

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 18. Decembar 2008

Po zavrsetku studija na smeru RTI mozes da se bavis programiranjem, projektovanjem hardvera, mrezama i slicno. Ne razumem na sta si mislio pod pitanjem "koliki je obim posla po zavrsetku jednog ili drugog odseka/fakulteta?". Ono sto je sigurno je da koji god fakultet da zavrsis ucenje (ono pravo) ce da usledi tek po zavrsetku fakulteta.

Zaboravio sam da ti dam link sajta koji ce ti mozda i najvise koristiti. To je sajt Wiki ETF koji uredjuju studenti ETF-a i gde mozes da pogledas koji sve odseci i smerovi postoje, kao i spisak predmeta koji se slusaju u pojedinim semestrima. Takodje, za svaki od tih predmeta mozes da pogledas detalje programu tih predmeta, koje se teme obradjuju, koji su srodni predmeti, da li ima projekata, kakve su propozicije za polaganje tog predmeta i na taj nacin steknes kompletan uvid u to sta te ceka ukoliko eventualno budes upisao ETF.

http://wiki.etf.bg.ac.yu/wiki/

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

13

Phikret i ef stvarno ste mi pomogli sa ovim informacijama, mnogo, mnogo, mnogo, sve sto sam dosada nalazio od informacija je bilo previse suvoparno i nejasni i nedovoljno, ovo je bilo ono pravo sta me je interesovalo. Hvala vam na tome, ako budem u skorijoj buducnosti imao jos nesto da pitam, znam kome da se obratim :D .

Simke, hvali i tebi na pomoci, na ovaj drugi nacin. (o)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od Phikret
Ja studiram po starom nastavnom programu i nakon završetka osnovnih studija od 4 godine dobijam bachelor diplomu...

Jesi li siguran da dobijas bachelor diplomu? Koliko je meni poznato bachelor diploma se dobija za osnovne studije koje traju 3 godine, a posle cetri se dobija zvanje "diplomirani" bez obzira o kom fakultetu je rec. Nesto mi je cudno da se FON izdvaja, mada sve je moguce :)

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

15

Srijeda, 21. Januar 2009

Trenutno sam 65% ETF, 25% medicina i 10% FON.

@ef, ili neko drugi koji zna, zanima me da li se na ETF za prijemni polazu i matematika i fizika. Ja sam mislio da je tako, ali mi je drug danas rekao da se polaze samo jedan predmet, koji ti izaberes? Da li je to tacno?

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

16

Srijeda, 21. Januar 2009

primarno pitanje ti treba biti STA ZELIS RADITI U ZIVOTU, ne sta zelis studirati. dakle cilj je bitan. razlika fona, smera koji je fikret opisao (a ja nesto takvo odavno zavrsio), i etf-a je upravo u tome. ovaj drugi vodi ka programiranju, tehnicko hardverskom radu, naucnom usavrsavanju, akademskom radu na tom polju.. dok je fon mnogo blizi poslovnom svetu. etf te uputi, i uvuce, u detalje tehnologije, tako da stvarno postajes ekspert u tom polju, dok te fon uci kako te tehnologije funkcionisu i kako se koriste u poslovnom svetu kao sistemi, itd.. takodje, fonovci dosta cesto napreduju u tom poslovnom smislu, pa i studije nastavljaju u tom smeru. mene licno nije interesovalo da znam dublje o tehnologijama od onoga sto sam naucio na osnovnim studijama, pa sam nastavio putem menadzmenta u svojim postdiplomskim studijama. nije me zanimalo da programiram i obavljam poslove tehnicke prirode za firme. nisam zeleo da budem expert u tome. vise me privlacilo da vodim posao i da imam viziju toga sta treba da se obavi od tehnickih stvari. time se sad bavim. ljudi koji rade tehnicki posao, programiranje i sl, uvek ima. za vodjenje posla na tom polju potrebno ti je i tehnicko i poslovno poimanje. fon ti, koliko vidim, otvara vrata upravo u tom smeru. a ti moras da sebi odgovoris cime ces da se bavis. moj ti je savet da ides na etf ako te privlaci nauka, a na fon ako te privlace biznis i informacione tehnologije.
p.s. nemoj da pomesas biznis i nauku sa parama. jer para moze da bude i tamo i tamo, ili nigde. to zavisi od tebe. najbitnije je da radis ono sto volis i ono zasta jesi. meni se licno cini da si vise materijal za etf.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

17

Srijeda, 21. Januar 2009

I naglo su porasle sanse FON-a :O .
Salim se, ovu su odlicne informacije, ali su me jos vise zbunile. Jer sam mislio da FON necu, a sada je i on primamljiv. Ali mi se i ETF svidja. JEr kao i sto si sam rekao, ja mislim da sam vise materijal za ETF, ali mislim da bih se dobro snasao i na FON-u. Ova odluka ce stvarno da bude teska.

Ono sto nisam siguran, kod ovog smera na ETF-u jeste bavili se vise hardverom ili softverom? Ja bih licno vise voelo da je tu vise softvera, ali kakav je situacija, nisam siguran?

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 21. Januar 2009

Citirano

Orginalno od gothiacup
primarno pitanje ti treba biti STA ZELIS RADITI U ZIVOTU, ne sta zelis studirati. dakle cilj je bitan. razlika fona, smera koji je fikret opisao (a ja nesto takvo odavno zavrsio), i etf-a je upravo u tome. ovaj drugi vodi ka programiranju, tehnicko hardverskom radu, naucnom usavrsavanju, akademskom radu na tom polju.. dok je fon mnogo blizi poslovnom svetu. etf te uputi, i uvuce, u detalje tehnologije, tako da stvarno postajes ekspert u tom polju, dok te fon uci kako te tehnologije funkcionisu i kako se koriste u poslovnom svetu kao sistemi, itd.. takodje, fonovci dosta cesto napreduju u tom poslovnom smislu, pa i studije nastavljaju u tom smeru. mene licno nije interesovalo da znam dublje o tehnologijama od onoga sto sam naucio na osnovnim studijama, pa sam nastavio putem menadzmenta u svojim postdiplomskim studijama. nije me zanimalo da programiram i obavljam poslove tehnicke prirode za firme. nisam zeleo da budem expert u tome. vise me privlacilo da vodim posao i da imam viziju toga sta treba da se obavi od tehnickih stvari. time se sad bavim. ljudi koji rade tehnicki posao, programiranje i sl, uvek ima. za vodjenje posla na tom polju potrebno ti je i tehnicko i poslovno poimanje. fon ti, koliko vidim, otvara vrata upravo u tom smeru. a ti moras da sebi odgovoris cime ces da se bavis. moj ti je savet da ides na etf ako te privlaci nauka, a na fon ako te privlace biznis i informacione tehnologije.
p.s. nemoj da pomesas biznis i nauku sa parama. jer para moze da bude i tamo i tamo, ili nigde. to zavisi od tebe. najbitnije je da radis ono sto volis i ono zasta jesi. meni se licno cini da si vise materijal za etf.

@gothiacup, prilično precizna analiza što se tiče Fon-a, samo uz jednu još napomenu da je FON zadržao taj kurs obučavanja studenata za poslovne sisteme uz konstantno poboljšanje programa koji se tiču informacionih sistema i njhovog pojačanja u smislu obima kojim se obrađuju detalji i držanja koraka sa IT razvojem. Dokaz tome su potpuno novi predmeti koji su uvedeni na IT smer (koji su doduše još uvek izborni, ali veoma ozboljno pokriveni literaturom i stručnim nastavnim kadrom). Jedan od takvih predmeta je predmet 'Softverski paterni'. Taj predmet pokriva izuzetno korisnu građu koja je neophodna da se poznaje ako neko planira da konkuriše za neku poziciju jer je skoro uvek isticana kao jedan od uslova. To su veoma napreni i apstraktni koncepti i to je jedan od , po mom mišljenju, najkvalitetnijih predmeta (ispita) na FON-u.

Naravno, poslovni sistemi, informacioni sistemi u poslovnom okruženju, poznavanje poslovnih fukcija, marketinga, operacionog menadžmenta, finansija, računovodstva, menadžmenta... je nešto na čemu je i dalje veliki akcenat kada se gleda struktura predmeta na svim smerovima na FON-u.

To je, po meni, idealna kombinacija za dalji uspeh i dobra osnova za širok izbor oblasti za dalje usavršavanje. I današnje pozicije za koje su raspisani konkursi u velikoj meri obuhvataju i poznavanje poslovnih procesa kao uslov.

Na primer, jedan SAP ERP ili Microsof Dynamics NAV konsultant mora da bude i programer, i projektant inofrmacionih sistema, ali i računovođa, menadžer, šef proizvodnje, knjigovođa, radnik koji obavlja konkretne zadatke... kako bi shvatio sistem za koji se ERP uvodi.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 21. Januar 2009

Ja sam na prijemnom ispitu polagao i fiziku i matematiku. Kakva je sada situacija stvarno ne znam. Valjalo bi da se raspitas na fakultetu, telefonom ili na forum ciju adresu sam ti dao. Na forumu ima poseban odeljak za one koji zele da upisu ETF, tj. za one koji spremaju prijemni.

Na ETF ima i hardverskih i softverskih predmeta. Cega ce vise biti zavisi od tebe i izbornih predmeta koje budes birao.

Sto se tice menadzmenta i vodjenja posla mislim da to nema neke velike veze sa fakultetom. To je individualna stvar koja ne moze da se nauci ni na jednom fakultetu. Ili jesi menadzer ili nisi. Ili umes da organizujes posao ili ne umes. Da postoji neka skola za menadzere i direktore svi bi je upisivali i svi bi bili direktori i nekakvi menadzeri. Nego to malo drugacije funkcionise. Lepo zavrsis fakultet iz IT oblasti, pa onda pocnes da programiras u nekoj firmi (ukoliko te zanima programiranje). Na pocetku si Junior developer i imas nesto manju platu. Pa posle nekog vremena napredujes i postanes Senior Developer. Pa posle nekog vremena Advanced Developer. Kako se pokazes, toliko napredujes. Posle nekog vremena ukoliko oni koji su za to zaduzeni procene da imas i menadzerske sposobnosti postave te za Project Manager, tj. coveka koji ce da vodi projekat i koji bi trebao da bude najstrucniji u tom timu. Ja ne znam da li bi iko postavio nekoga ko nema iskustva u programiranju da bude Project Manager timu iskusnih programera.

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

20

Srijeda, 21. Januar 2009

vrlo zanimljivo efe, prosto da se zapitam zasto BAS postoje skole za menadzere. zasto postoje uopste menadzment studije i zasto je to najrazvijenije polje izucavanja amerikanaca koji su inace izrazito najbolji u tome. prosto da se covek zapita zasto postoje i oni poslovni predmeti na fonu. cisto digresije radi, mozes reci da ni za projektovanje kuce ne treba arhitektura da se studira. svako moze kucu da nacrta, ne? ali pogledaj kakva je i kolika razlika kuca koje osmisli laik od one koju pravi arhitekta, ma koliko taj laik mogao da ima smeka. e bas je takva razlika i u vodjenju firmi od strane laika i strucnjaka. naravno da postoji nivo na kom moze sve i na osnovu smeka i nekakvog iskustva, ali to je na nivou jednostavnih kuca kad govorimo o arhitekturi tj malih preduzeca ili poslovanju u nezasicenoj sredini kada govorimo o firmama. to o cemu ti govoris mozda prolazi u srbiji i nerazvijenim sredinama, ali ovamo na zapadu toga nema. i moram da primetim da govoris proizvoljno o tim stvarima, jer mesas lidera tj prirodnog vodju, kao personu, koji se kao takav radja, sa zanimanjem menadzera za koju se sirom sveta sav svet usavrsava. cemu uostalom toliki kursevi, seminari, i najpopularnije MBA studije koje imas izmedju ostalog i tu u beogradu ponudjene a potrazi na netu bas te beogradske pa vidi ko ih pohadja i bice ti jasno sve. to je upravo ono sto si rekao da ne postoji: skola za menadzere!
zaista je ruzno kad neko iznosi proizvoljne stavove. ja se evo povlacim i priznajem da su tvoje patike najbrze, tvoj fax najbolji i da si ti od svih pametniji.

Social bookmarks