Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

21

Srijeda, 21. Januar 2009

Postoji menadzment fakulteti, ali kada sam rekao da ne postoji fakultet za menadzere ili direktore mislio sam na to da ni sa jednim zavrsenim fakultetom se ne nudi odmah mesto direktora ili menadzera. Uopste nije stvar u tome da li je bolji ovaj ili onaj fakultet. Pogresno si shvatio poentu mog posta.

Poenta je u ovome: ako nadjes jedan jedini oglas za posao u kome se u nekoj IT firmi nudi mesto menadzera onome ko je tek zavrsio fakultet (bez obzira na to koji je fakultet zavrsio) onda ti priznajem da si u pravu. A ako ne nadjes, onda ce ipak pre biti da si ti taj koji iznosi pausalne stavove.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

22

Srijeda, 21. Januar 2009

efe, prvo definisi pojam menadzer. project manager to uopste ne mora biti. ta pozicija moze biti i privremena, a na nju se cesto postavlja neko iz development tima sa odgovarajucim vestinama za koje se neretko ljudi salju na kurseve i usavrsavanja. menadzerskom pozicijom u poslovnom smislu ne smatram nista nize od sales managera a to je pozicija preko koje se najbolje napreduje zato je gotovo svako u svakoj firmi sanja. ta pozicija objedinjuje sva znanja, i cesto je put ka vecim nivoima vodjenja firmi tj upravljanja. sto se tice znanja materije, to je tu samo jedna od vestina koja je obavezna i vrlo bitna ali ne i najbitnija. potrebne su mnoge druge stvari koje se itekako uce da bi se moglo uspesno nositi sa njima. spomenuo sam MBA. ako potrazis o tome videces da je to u americi vec deceniju ipo prirodni prag za menadzerske pozicije. ne samo da se bez znanja koje se na tim mba studijama stice slabo uposljavaju menadzeri, nego firme salju svoje radnike na te studije pre nego sto ih unaprede na menadzerske pozicije sto daleko vise ide u prilog potvrdi da je strucnost bitna. pripisacu to tvom neiskustvu jer je jasno da nisi uposljen. da jesi znao bi da se menadzeri gotovo nikad ne uposljavaju bez radnog iskustva. menadzerom se postaje a u tome u mnogome pomaze, ili je cak presudno, strucno znanje te nauke. upravo zato na zapadu firme salju radnike da steknu to znanje pre nego se prihvate menadzerske pozicije. a mi ovo sve pricamo jer ti rece da ne mora i da moze i bez toga. pa moze. sve moze. i moguce je. mozes da skijas i na losim skijama. i na dobrim. project manager je vecma tehnicki expert. ali je system analyst mnogo vise od toga. ubacio sam ti tu poziciju jer je na vrhu lestvice o kojoj ti govoris, iako sam ja pricao o poslovnim aspektima vodjenja firme koje su deo druge price, a u toj prici se fon po svojoj prirodi moze naci a etf samo po prirodi izuzetaka i mogucih slucajeva. mislim da smo zakomplikovali usred nesporazuma.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

23

Srijeda, 21. Januar 2009

Ovaj tvoj poslednji post dobrim delom ide u pravcu mojih razmisljanja. Onaj prvi koji si napisao u ovoj temi mi je zvucalo kao da se sa zavrsenim fakultetom dobija mesto menagera.

Citirano

Orginalno od gothiacup
iako sam ja pricao o poslovnim aspektima vodjenja firme koje su deo druge price, a u toj prici ...se moze naci i etf samo po prirodi izuzetaka i mogucih slucajeva.

Ovako nesto moze da izjavi samo neko ko nije upucen sa onim sto se desava "na terenu" IT u zemlji.

gothiacup

Početnik

(10)

• Poruku poslati

24

Srijeda, 21. Januar 2009

stojim iza toga da se radi o mogucim slucajevima, bez obzira koliko tih slucajeva na terenu ima jer mi ovde govorimo o prirodi fakulteta a ne o tome kakva je situacija danas na terenu. siguran sam da ih na terenu ima i bez faxa ali to objasnava samo teren a ne i prirodu fakulteta. sve je moguce na terenu, i tacno kao takvo, ali vidim da nisi skontao ono glavno sto sam rekao kad se radi o prirodi fakulteta a sto je sustina mog prvog posta: svemu sto ima poslovnu i menadzersku nit fon je blizi nego etf. ovaj drugi je mnogo strucniji i naucniji i vuce ka naucnom radu, ali daleko od toga da ljudi sa fona nisu experti. fon mozda ide plice u naucno izucavanje ali dodatno obradjuje tu poslovnu perspektivu i obogacuje sa tog aspekta, dok etf ima svoje naucno istrazivacke prednosti. onoliko koliko etf produbljuje sustinsko shvatanje tehnologije (i hardverske preko elektronike i softversve preko matematike, statistike i cega vec ne), toliko fon prosiruje ta znanja sa poslovne perspektive izucavajuci konkretno kako se ti sistemi primenjuju i koriste u poslovnom svetu, uz dodatak tih poslovnih predmeta preko kojih se i taj poslovni svet razume. ali sve to ne znaci da fonovac ne moze biti naucnik a etfovac menadzer. ima i takvih pojedinaca, a bez obzira na ucestalost tih pojedinaca na terenu to ne govori nista o onome sto dotice ovu temu. ja sam samo govorio o prirodi fakulteta i njihovih orijentacija. u svetu je ta prica bitna iako trziste zna da bude sasvim druga pesma. u sustini je najbolje da covek bude potkovan. ako pricamo o mogucnostima onda mozemo da ukljucimo i ljude bez faxa. ali to ne bi trebala da nam bude tema jer je bio cilj usmeravanje jednog deteta, a u tom smislu njemu je bitno da shvati kakva je priroda fakulteta i zato mi nije bitno zasto si to krenuo da pobijas mogucnostima koje su izvan tih priroda. osecam da je to u prirodi da se protivreci zato cu ja ovim i zavrsiti. pisao sam sa ciljem, a taj cilj je vec ostvaren. naglasio sam razlike, zao mi je sto su ti zasmetale ili su ti ostale nejasne. ulozio sam maximalan trud da objasnim.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 22. Januar 2009

Nisu mi zasmetale razlike, cak se i slazem sa razlikama koje si napisao. Ali mi je upalo u oko to sto forsiras pricu oko fakulteta i toga da mu zavisi od toga koji fakultet zavrsi da li ce biti menager ili programer, za sta ja smatram da nema gotovo nikakve veze. Ja ne pridajem toliku vaznost fakultetu, vec onome sto dolazi posle fakulteta.

Moje misljenje je da ces ti biti bolji ili gori menadzer/programer od mene bez obira na to da li si ti zavrsio ETF, FON ili neki treci fakultet. Ono glavno sta si ti naucio o menadzmentu na FON-u ja mogu da naucim u najgorem slucaju za pola godine. Ono glavno sto sam ja naucio o programiranju na ETF ti mozes da naucis u najgorem slucaju za pola godine.

To ko je koji fakultet zavrsio moze da mu da neku sitnu prednost na pocetku karijere, ali ta prednost se vrlo brzo istopi. Fakultet je sigurno bitan faktor i treba da se dobro razmisli koji upisati. Ali ne smatram da je samim izbor fakulteta sebi zatvorio vrata programiranju/menadzmentu ili necem trecem.

Jer ako imas kvalitete onda ce i znanje doci. Na fakultetu ionako malo toga moze da se nauci i o vodjenju firme i o programiranju. Na zapadu guraju ljude u kome su prepoznali odredjene kvalitete, a ne zbog toga sta mu pise u diplomi.

gothiacup

Početnik

(10)

• Poruku poslati

26

onda najbolje da ovo dete ne upise nista, ili nek upise bilo sta, jer isto mu se hvata. kakvo usko razmisljanje, nisam to ocekivao od coveka sa visokim obrazovanjem. nisi shvatio primarnu funkciju fakulteta. da bi to uspeo preporucujem ti da proveris sta znaci sama rec fakultet. od kud to ime? ima smisla, potrazi a ako ne nadjes reci cu ti.

nije funkcija fakulteta da te osposobi za neki specifican posao jer se poslovi u istoj struci razlikuju. covek sa fakultetom treba biti kadar da se prihvati tj da shvati prirodu bilo kog posla, jer mu je znanje koje je stekao osnov tog shvatanja. fakultet treba da pruzi sirinu i sustinu onoga cim ce covek da se bavi. u tom smislu fon je po prirodi poslovniji a etf naucniji, sto ne znaci da ce diplomante determinisati te prirode. na zapadu je najbitnije usmeravanje i usavrsavanje, a ne samo prepoznavanje talenata. previse ti to sturo i bez iskustva posmatras. theres much more to it sto bi rekli englezi. talenti se usmeravaju pravcu svog talenta. u tom smislu bi trebalo da ide usmeravanje ovog deteta, jer mi govorimo o stavu i smislu izbora pre pocetka faxa a ne o stanju i mogucnostima posle zavrsetka. pored svih mogucnosti najbitnije je poklapanje talenta i izbora jer je onda i mogucnost uspeha najveca. u tom smislu je prirodnije da neko ko navodi naucnijem aspektu bira etf, a neko ko gravitira ka poslovnoj strani price bira fon. nadam se da se bar sa tim slazes, jer to je sustina teme, i opet mi nije bitno sto je razvodnjavas. ukoliko hoces da me ucis stanjem na terenima onda ces morati malo da se potrudis i proputujes malo vise. svoje iskustvo delim kao menadzer u mnc-i koji je u tom svojstvu proputovao sirom sveta u preko 30 zemalja. i da, postoje skole koje uce vodjenju firme, i konkretnim poslovima. eto jos jednom ti navodim taj mba. odgovaram ti na sva pitanja pa se tema razvodnjava i gubi se sustina. zarad izbora ovog deteta bitno je da se objasni cemu koji fax po svojoj prirodi gravitira. najbolje bi bilo da ti kazes precizno sta mislis o tome, bez okolisanja i pausalnog citiranja. ja se ne slazem da mogu postati expert elektronike za pola god, kao ni da ces ti pohvatati te menadzerske smernice za isto to vreme. po meni je to suvise sturo razmisljanje. da ovo dete ne bi dolazilo u situaciju da brani svoje moguce pozicije umesto svog izbora najbolje je da izabere tacno ono sto ga zanima da ne bi bilo dilema tipa i fonovci su naucnici etfovci kadri menadzeri i svi smo sve i sve ujedno..

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

27

@gothiacup, na celnim pozicijama u drzavanim istitucijama koje vode IT sektor u Srbiji i sada, a i u proslosti nalaze ljudi koji su uglavnom zavrsili ETF. Ista situacija je i sa privatnim firmama. Takodje je i veliki broj ljudi sa ETF koji su menagere ili vlasnici u stranim softverskim kompanijama. Bas sam malopre zvao druga koji radi u Spinnakeru, najjacoj softverskoj firmi u ovom delu Evrope i rekao mi je da je su kod njih menageri u najvecoj meri ljudi koji su zavrsili ETF. Za one koji su zavrsili FON kaze da ima onih koji su losi, ali i da ima izuzetnih programera, sto je isti slucaj i sa onima koji su zavrsili ETF. I rekao mi je: "Ovde kod nas sve zavisi od osobe, a ne koji je fakultet zavrsila" sto ide u prilog mojoj prici. Od te tvoje price da ljudima sa ETF nema mesta u menadzmentu firmi (osim u izuzetnim slucajevima) nema nista, jer te stvarnost demantuje. I to sto IT sektor u Srbiji u najvecoj meri vode ljudi sa ETF i to sto su menageri u privatnim programerskim kucama kod nas u najvecoj meri ljudi koji su zavrsili ETF, nema veze sa tim sto su zavrsili ETF vec je to zbog individualnih kvaliteta koji ti ljudi poseduju. I da su zavrsili FON ili neki treci fakultet opet bi bili tu gde su sad.

Ta prica da ce se ukoliko upise ETF najeverovatnije baviti naukom je totalno promasena. Od onih koji zavrse ETF samo 1% (ili ni toliko) se bave naukom, dok ostali se zaposljavaju u softverskim i drugim firmama. Daleko je veci broj onih koji su zavrsili ETF, a koji su menageri nego oni koji se bave naukom.

Tvoja teza da je vazano kako bi to u teoriji trebalo da funksionise, a da nije toliko bitno kakvo je stanje u praksi je u najmanju ruku smesna. Kant je napravio svoj sistem i rekao da "Ukoliko cinjenice nisu u saglasnosti sa mojim sistemom, utoliko gore po cinjenice". Ti su usvojio ovakav nacin razmisljanja i smatras da je vaznije ono sta ti mislis o necemu, nego kako to nesto u praksi funkcionise. Jednostavnim jezikom receno, imamo razlicita shvatanja. Ja ne kazem da je ovo moje shvatanja objektivno ispravno, niti da je tvoje objektivno neispravno. Ja jednostavno imam neka svoja razmisljanja, ti tvoja i to je to. Mozda sam u pravu ja mozda ti, mozda obojica, a mozda niko. Zbog toga mislim da je dalja rapsrava po ovom pitanja bespremetna i ovo je poslednji post koji pisem na tu temu. Selam i sve najbolje.

gothiacup

Početnik

(10)

• Poruku poslati

28

p.s. i opet vidim da govoris o strukovnim menadzment pozicijama a ja svo vreme pricam o poslovnim. za ove prve je strucnjak bitan, koji ima predispozicija znanja i iskustva za vodjenje tima, a za ove druge je bitnije poznavanje biznisa i od same struke, iako je i struka vazna. nepoznavanje biznisa kao nauke najbolje se vidi u slaboj organizovanosti nasih firmi. menadzment je jedna divna nauka. fon joj je svakako blizi jer otvara vrata za njeno izucavanje za one koje zanima poslovni svet vise od struke. ponavljam da se radi o poslovnim felama a ne strukovnim. u srbiji je menadzment jos uvek strana nauka, i jos uvek ljudi ne znaju da cene menadzere. eto vidim da i ti bi hteo da koristis engleski naziv za menadzere a ne znas ni kako se ispravno pise. proveri ;)

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

29

Samo bezi iz Pazara i nasih Univerziteta (ne znam ni sto pisem veliko ovo U).
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

gothiacup

Početnik

(10)

• Poruku poslati

30

efe, nisam rekao nema mesta. vidim da si izmanipulisao citat gore. govorio sam o prirodi fakulteta samih po sebi bez obzira na stanje na terenu. teren tu prirodu ne moze da pobije jer kao sto faxovi ne determinisu stanje na terenu tako ni teren ne objasnjava njihovu prirodu. nivo razilazenja govori o losem usmerenju, i losem menadzmentu u nasem obrazovanju.
ponavljam da je poslovnom svetu blizi fon, a etf je blizi struci. teren je samo odraz stanja u zemlji i zrelosti trzista. na zapadu su inzinjeri experti struke i ponose se tim. vidim da tebe tastini druga pricå, pa navaljujes terenom iako ne razumes ponovo o cemu pricam i opet vidim da govoris o strukovnim menadzment pozicijama a ja svo vreme pricam o poslovnim. za ove prve je strucnjak bitan, koji ima predispozicija znanja i iskustva za vodjenje tima, a za ove druge je bitnije poznavanje biznisa i od same struke, iako je i struka vazna. nepoznavanje biznisa kao nauke najbolje se vidi u slaboj organizovanosti nasih firmi. menadzment je jedna divna nauka. fon joj je svakako blizi jer otvara vrata za njeno izucavanje za one koje zanima poslovni svet vise od struke. ponavljam da se radi o poslovnim felama a ne strukovnim. u srbiji je menadzment jos uvek strana nauka, i jos uvek ljudi ne znaju da cene menadzere. eto vidim da i ti bi hteo da koristis engleski naziv za menadzere a ne znas ni kako se ispravno pise. proveri uz ono prvo sto sam ti rekao ;)
a ovde je bilo jednostavno pitanje: koje su studije vise poslovne a koje vise naucne ili strukovne. valjda covek treba o tome da razmislja kad bira, jer time sebi olaksava i otvara prava vrata. teza je bila jednostavna, al se nepotrebno zakomplikovala. u svakom slucaju ovom detetu je samim tim ostavljeno vise smernica za razmisljanje. pozdrav.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško
  • »Jahja« je autor ove teme

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

31

Ljudi vi treba da me posavetujete, a ne da me jos vise zbunite. :D

Iz izlaganja, jednog i drugog, otprilike sam ukapirao: Da ako zelim da znam vise o comp-u , softver, hardver, i ako zelim da se upustim u tu problematiku, bolji je ETF, dok je FON po tom pitanju dosta opstiji fakultet, i da se FON, vise bavi orgaznizacijom nekih stvari, nego proizvodjnom nekih stvari. Bolje sam ukapirao nego sto sam sada napisao, ali dobro.

Iz ove vase price, glavno je biti dobar, ili mozda nije ni to dovoljno, nego biti najbolji ili medju najboljima, pa bio to FON ili ETF. Po ovoj prici, posto ja nisam bas nesto posebno komunikativna osoba, vise bi mi odgovarao ETF, ili samo tako mislim, a i mislim da mi vise lezi, jer mi prirodn nauke bolje idu. Normalno, to je moje trenutno misljenje.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

32

Evo jos malo konkretnih stvari posto nam se Jahja zbunio :).

Evo sta te uce na FON-u po ispitima. Ima ih ukupno 42 i ispiti su sledeci (ovo je za smer Informacioni sistemi i tehnologije po starom planu po kom ja

studiram - dakle Bolonja zdravo, poeni zdravo). Ispiti oblezeni zvezdicom su po starom programu bili dvosemestralni i po pravilu najtezi, dok sada po novom

programu nemas ni jedan dvosemestralni ispit a imas isti broj ispita, dakle - 42. Znaci, gradivo je znatno redukovano, ali je doslo do korenitih promena u

nacinu funkcionisanja celog sistema zbog uvodjenja Bolonjske deklaracije - dakle kampanjci zdravo, zdraaavo. Ispiti koji u nazivu imaju veznik 'i' (to su

uglavnom dvosemestralni) su stvari sastvaljeni od po dva ispita(po starom), dok su sada po novom to zasebni ispiti, a neki ispiti su postali izborni (na

primer biras izmedju diskretnih matematickih struktura i numericke analize ili izmedju linearsnih statistickih modela i upravljanja i dinamike sistema).

Evo Jahja ako nisi pogledao na FON-ovom sajtu, maksimalno sam se potrudio da ti slikovito ovde prikazem sta ti nudi FON i sta te ceka, sta ces uciti...

Napominjem da je ovo smer Informacioni sistemi a obratite paznju koliko ima menadzerskih/ekonomskih predmeta. Predmeti koji se ticu IT-a su izuzetno ozbiljno

osmisljeni i ocenjivanje je veoma rigorozno kao i program koji pokriva taj kurs. Ispit se polaze pismeno, usmeno i izrada projekta (za IT predmete), odnosno

pismeno i usmeno za ostale predmete, a samo 5-6 ispita se polaze samo usmeno. Po Bolonji sve to mozes da polozis izradom domacih zadataka, seminarskih

radova, i polozenim kolokvijumima.

JOs nesto da napomenem. Kao sto vidite, menadzerski predmeti su veoma konkretno definisani i pokrivaju skoro sve oblasti menadzmenta. Nama po starom programu

su i ti predemeti bili (po meni neopravdano) veoma teski i obimni i npr. Organizacija marketinga koji je inace veoma interesantne materije bio nam je bauk.

OVi predmeti su osmisljeni da se student upozna sa poslovnim procesima, racunanjem razlicitih ekonomskih pokazatelja, statisticke obrade istih, izrade SWOT

analize, resavanja CASE STUDy u realnim uslovima sa realnim problemima kompanija (organizuju se i takmicenja case study show). Dakle, ti predmeti postoje da

bi neko iz njih nesto naucio i bio upucen u menadzerski posao. Naravno, kao i kod IT, onaj ko ceka da na fakultetu nauci nesto, odradi svoje obaveze i onda

baci brigu na veselje nece nauciti da bude menadzer niti programer sve dok samostalno ne zaiteresuje i krene u svoje konstantno usavrsavanja.

Bitan je nastavni kadar i njihova kompetentnost i znanje, kako bi student imao kvalitetno znanje koje mu se prenose, imao koga da pita ono sto ga interesuje

i radio ono zbog cega je dosao na vezbe ili predavanja, a ne da azurira svoj status na facebook-u! Sistem je tako koncipiran da ne mozes polozis ispit

ukoliko stvarno ne naucis. Naravno uvek ima zloupotreba pa neki rese jos od prve godine da projekte kupuju od drugih studenata i nekako ih cak i odbrane, ali

na sledecim stadijuma se spotaknu i osveste, ali tada bude kasno.

Legenda:

EM - EKONOMSKO - MENADZERSKI PREDMETI (ukupno 16/42)
MAT - MATEMATICKI (ukupno 5/42)
STAT - STATISTICKI (ukupno 2/42)
O - OPSTI (ukupno 4/42)
IT - Informacione tehnologije (11/42)

Ekonomija (EM)
Sociologija (O)
Kadrovi i organizacija (EM)
Principi programiranja (IT) *
Psihologija organizacije (EM)
Ekonomika organizacije i planiranje (EM) *
Uvod u IS (IT)
Upravljanje finansijama i računovodstvo (EM) *
Engleski jezik (O) *
Osnovi organizacije (EM)
Matematika I (MAT) *
Osnovi organizacije proizvodnje (EM)
Organizacija marketinga (EM) *
Upravljanje tehnologijom (EM)
Proučavanje rada (EM)
Matematika II (MAT)
Organizacija računara i operativni sistemi (IT) *
Programski jezici i prevodioci (IT) *
Ekonometrijske metode (EM/STAT)
Razvoj i obrazovanje (O)
Pravni osnovi IS (O)
Upravljanje proizvodnjom (EM)
Diskretne matematičke strukture (MAT)
Strukture podataka (IT) *
Organizacija investicija i upravljanje projektima (EM) *
Baze podataka (IT)
Operaciona istraživanja (EM/MAT) *
Sistemi za podršku odlučivanju (EM)
Distribuirani IS (IT)
Informacioni sistemi - seminar (IT)
izborni (IT) (Ovde bıras nekı od predmeta: softverski paterni, elektronsko poslov, vestacka inteligencija, baze podataka 2...
Simulacije i simulacioni jezici (MAT)
Teorija odlučivanja (EM)
Upravljanje i dinamika organizacionih sistema (EM)
Metode optimizacije (EM/MAT)
Verovatnoća i statistika (STAT) *
Linearni statistički modeli (STAT)
Projektovanje Inform. Sist. (IT)
Projektovanje programa (IT)
Teorija sistema (EM/MAT) *
Projektovanje organizacije (EM)
Numericka analiza (MAT)

Jahja ti ces sam i uz konsultacije sa vrsnjacima i roditeljima doneti odluku. Raspituj se po forumima koje si dobio i uradi cost-benefit analizu. Sta dobijas sta gubis, sta zelis, sta ne zelis...

Srecno pri izboru

gothiacup

Početnik

(10)

• Poruku poslati

33

Petak, 23. Januar 2009

inace u svetu se taj smer sa fona naziva 'management of information systems' i obicno je u sklopu fakulteta informacionih tehnologija, a neretko i menadzmenta; dok se onaj smer sa etfa naziva 'computer science' ili u konkretnijim slucajevima 'software engineering' i nudi se na fakultetima inzinjeringa. prvi je program izrazitije poslovan, usmeren ka shvatanju menadzment perspektive i organizovanja, dok je drugi dosta strukovniji. meni je MIS jako pomogao u opredeljivanju za dalje menadzment usavrsavanje i nastavljanje karijere u tom smeru. siguran sam da bi mi etf pomogao isto tako da strukovno napredujem da me je zanimalo da se bavim konkretno programiranjem, racunanjem, dumanjem nad specificnim problemima i obavljanje drugih strukovnih zadataka. mene je puno vise od toga privlacila nauka o organizovanju stvari, a o tome se uci na fonu. bar je fon usmeren ka tome i otvara ti te perspektive, i extra je stvar za one koje bas to zanima i koji zele da se bave bas time, posebno zato sto u toj sferi ima sijaset nestrucnog kadra pa se pored njih na poslu uz to malo znanja i talenta uopste nije tesko probiti. a ako nisi komunikativan uvek imas etf koji te tim ni ne opterecuje vec te prevashodno obucava da budes strucnjak sa racunarima (kad govorimo o njihovom smeru informacionih sistema). dakle malac, najbitnije je da poslazes ono sto te zanima, studije koje ce ti biti interesantne i koje najbolje usmeravaju ka poslu kojim ces se baviti jer to je najbolja kombinacija. u bg mozes stici menjajuci busove u bilo koji da udjes, ali ces najbrze i najbolje stici onim koji tamo direktno vodi. zato postavi cilj i izaberi pravo sredstvo. tvoje je da se oko toga pobrines, i da budes spreman na sve sto ti zivot donese.
ziv bio.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

34

Petak, 23. Januar 2009

Hvala vam na ovakvim savetima, dosta mi pomazu. I pomazu mi u odluci.

Pogotovu tebi Phikret hvala na zadnjem postu, gde vidim da si sa bas namucio, da bi ga napisao. Hvala vam svima na svim savetima. Ukapirao razliku izmedju ova 2 fakulteta, samo sada treba jos vise da se na njihovim sajtovima raspitam, i upoznam, i odluka bi trebala da padne uskoro. Za sada mislim da bi mi ipak vise lezalo da upisem ETF, jer pre sebe vidim kao strucnjaka u nekoj oblasti, nego kao menadzera, ili nesto u tom smislu, mada ga jos uvek ne iskljucujem.

Ono sto je takodje vazno, sto mi svi govore da je ETF mnogo tezak. A da je FON za nijansu, ili dve laksi. E sada me interesuje, kada se kaze tesko, koliko se to tesko misli? Znam da me mozda necete razumeti, ali bi mi i saveti u tom smislu pmogli.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 23. Januar 2009

ETF moze da zavrsi svaka prosecno inteligentna osoba. Ne sa nekim velikim prosekom, ali da ga zavrsi bez problema moze skoro svako. Mora da se uci, ali kad se na vreme zavrsavaju obaveze mozes da imas i dosta slobodnog vremena.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

36

Petak, 23. Januar 2009

Hvala @ef, ovim si me malo ohrabrio. "Utripovali" su me da je to toliko tesko, da ne mozes jednom mesecno da izadjes, da nista drugo ne radis, do ucis. Mislim ja idem da ucim, da zavrsim sa dobrim prosekom insAllah, ali ne mislim da ucim 12 sati dnevno, jer ne mogu.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

37

Petak, 23. Januar 2009

Tako nesto moze da ti kaze samo neko ko nije ni video ETF. Garantujem ti da mozes da imas dosta slobodnog vremena i da na vreme dajes ispite, ali moras da ucis redovno. I ovo nije slucaj samo sa ETF vec i sa svakim drugim fakultetom.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

38

Petak, 23. Januar 2009

Drago mi je da to cujem. Jer sam ja stvarno mislio da je to tako, kako si i ti sam rekao. A neke osobe, da li iz neznanja ili neceg drugog su mi govorili uci se po 10 sati dnevno i stim se jedva postize... Mislim da je to mnogo, i ko bi mogao da izdrzi takav tempo 4-5 godina. Mislim niko.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

39

Subota, 24. Januar 2009

Citirano

Orginalno od @ef
Tako nesto moze da ti kaze samo neko ko nije ni video ETF. Garantujem ti da mozes da imas dosta slobodnog vremena i da na vreme dajes ispite, ali moras da ucis redovno. I ovo nije slucaj samo sa ETF vec i sa svakim drugim fakultetom.

Gde da potpišem? :D

Jahja, u studentskom životu i tokom studija ćeš se suočavati sa tim da imaš ljudi koji te namerno dezinformišu (iz samo njima zanih razloga ili iz dobro poznatih razloga) i obavezno ćeš ZA SVAKU SITNICU od dva različita studenta dobiti oprečno mišljenje i oprečnu informaciju :)).

Samo da napomenem da nisi baš najbolje zaključio da sa FON-om (sa smerom za IS) možeš da budeš samo menadžer i da je to najlogičnije. Evo ja, ne planiram da budem menadžer iako imam dosta tog znanja koje neću dozvoliti da propadne (nikad se ne zna), već planiram da budem IT sektoru - pa sad, programer, projektant inf. sistema, IT konsultant... Videćemo, šta Allah odredi.

Tako Jahja. Milo mi je da se raspituješ ovoliko i ako nešto čvrsto želiš to ćeš i postići. Vera u uspeh je pola uspeha.

Ja sam marljivo učio, izlazio sam, radio, šetao, pravio pauze, davao sebi oduška, obilazio seminare, kupao se na adi Ciganliji, išao na more, na zimovanje...

Videćeš da je @ef bio u pravu!

I još nešto. Fakultet na završavaju pametni, već uporni. Trebaće ti živaca, truda, rada ali pošto si dobar učenik i znaš šta hoćeš to ti neće predstavljati problem.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

40

Subota, 24. Januar 2009

Citirano

Orginalno od Phikret
Videćeš da je @ef bio u pravu!

I još nešto. Fakultet na završavaju pametni, već uporni. Trebaće ti živaca, truda, rada ali pošto si dobar učenik i znaš šta hoćeš to ti neće predstavljati problem.

Momci da vas Allah nagradi. Stvarno ste mi pomogli, iskreno toliku podrsku i pomoc nisam uopste ocekivao. Vi ste me razuverili i pokazali da i dalje ima dobrih ljudi... Svaka vam cast.
(o) (o) (o) (o) (o) (o)

Mnogo je tesko naci ljude koji ce vam pomoci bez sopstvenog interesa, na ovom forumu ih ima.

Social bookmarks