Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko
  • »galaksija« je autor ove teme

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 17. Novembar 2005

Radio galaksija

Otkrivene dvije planete velicine Zemlje

Prije par mjeseci AMERICKI su astronomi otkrili dvije nove planete izvan Sunceva sustava velicine Zemlje.
"Otkrili smo dvjie planete cija je masa 15 do 20 puta veca od Zemljine", promjera koji se "dade usporediti sa Zemljinim", izjavio je Geoffrey Marcy s Kalifornijskog sveučilista u Berkeleyju, na konferenciji za tisak koju je organizirala NASA.
"Dva planeta kruze oko zvijezda koje su udaljene tek 35 svjetlosnih godina" od Sunceva sustava, dodao je.

U Arizoni postavljen najjaci teleskop na svijetu

ASTRONOMI su u subotu prvi put obisli najsnazniji teleskop na svijetu pomocu kojega ce, nadaju se, uspjeti pronaci prvu generaciju zvijezda.
Teleskop vrijedan 120 miliona dolara ima dva ogledala, svako promjera 8.4 metra koja omogucuju promatranje zvijezda udaljenih od Zemlje nekoliko milijardi svjetlosnih godina. Teleskop je toliko snazan da se njime moze vidjeti plamen svijece na udaljenosti od 2.5 kilometra.
Pred skupim postrojenjem vijore se zastave Sjedinjenih Drzava, Njemacke i Italije, zemalja koje su ga gradile proteklih osam godina i koje ce ga koristiti. Njemacki strucnjaci razvili su instrumente, Talijani kamere, a Amerikanci hardware i kompjuterske programe.
Citav projekt kasnio je čak 20 godina zbog sudskog spora. Indijanci iz plemena Apache, naime, smatraju 3.200 metara visoki Mount Graham svetom planinom, a zastitari okolisa tvrdili su da bi instalacija mogla narusiti ekosustav planine s pet klimatskih zona, drevnom sumom i 18 biljnih i zivotinjskih endema.

Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

Citirano

Orginalno od galaksija
Indijanci iz plemena Apache, naime, smatraju 3.200 metara visoki Mount Graham svetom planinom, a zastitari okolisa tvrdili su da bi instalacija mogla narusiti ekosustav planine s pet klimatskih zona, drevnom sumom i 18 biljnih i zivotinjskih endema.

Ovo ti je najvrijednije pomena u ovom haberu. ;)

Inace ako ovaj teleskom moze vidjet plamen svijece sa 2,5 km cini mi se da i nije neka velicina, provjeri jos jednom da mozda nema kakve grjeske u ovom podatku.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

3

@muhadzere brate provjerila sam.Ispravno sam napisala :)

Saturn ima plavo nebo. U prvom planu je Saturnov mjesec Mimas. Duge, tamne linije su sjene koje prstenovi bacaju na gornje slojeve atmosfere :
galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • sblue.jpg

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

4

Petak, 18. Novembar 2005

Za one koji ne znaju Titan je Saturnov Mjesec
Na Titanu otkriven divovski krater

RADARSKI uredjaj koji se nalazi na letjelici Cassini je tijekom treceg bliskog preleta pokraj Titana otkrio ogroman udarni krater velicine americke savezne drzave Iowe.

Cassini je proletio na oko 1 577 km iznad Titanove povrsine, a njegov je radarski instrument vrlo precizno snimio njegovu povrsinu. Ovo je ukupno treci bliski prelet pokraj Titana i drugi ukupno kada je za istrazivanje povrsine Titana uporabljen radarski instrument.

Tijekom ovog preleta je po prvi put koristena tehnika `overlapping` tzv. `prekrivanje`. Radi se o tome da su se radarske snimke kombinirale sa slikama koje su snimale `obične` kamere. Ocekuje se da ce se na ovaj nacin moci steci mnogo bolji i kvalitetniji uvid u Titan. Ova je tehnika dala i prve rezultate - ranije slabo uoceni krater sada je otkriven u mnogo jasnijoj rezoluciji i jasno je da se radi o impresivnoj pojavi - rijec je o, naime, krateru sirine 440 kilometara!

Nakon ovog preleta pokraj Titana, Cassini je krenuo prema mjesecu Enceladusu, najreflektivnijem tijelu u Saturnovom sustavu, a uskoro nas ocekuju i fantasticne slike tog smrznutog mjeseca.
  • titankrater6v.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 21. Novembar 2005

Japan planira do 2025. sagraditi postaju na Mjesecu

NAKON uspjesnog lansiranja prvog satelita 2003., japanska svemirska agencija planira do 2025. na Mjesecu sagraditi svemirsku postaju s posadom, te uspostaviti satelitski sustav za obavjescivanje o prirodnim katastrofama.

"Te cemo projekte uvrstiti u nase buduce zadace u sklopu dugorocne vizije koju cemo do kraja marta predociti vladi", kazao je u ponedjeljak duznosnik agencije koji nije htio otkriti identitet.

Agencija do 2015. zeli sagraditi sustav koji ce informacije o prirodnim katastrofama putem satelita slati na mobitele, rekao je duznosnik.
Kako pise dnevni list Mainichi Shimbun, Japan kani za pet godina konstruirati robota koji će istrazivati Mjesec, a za deset godina ce razviti tehnologije koje ce covjeku omoguciti da tamo boravi dulje vrijeme.
Japan ce za dvadeset godina poceti raditi na izgradnji svemirske postaje koja ce se postaviti na Mjesecu radi znanstvenog istrazivanja, tvrdi list.
U tu svrhu Japan planira sagraditi vlastiti svemirski brod koji će imati ljudsku posadu, slican americkom space shuttleu, dodaje Mainichi.
Duznosnik svemirske agencije nije htio razgovarati o potankostima iznesenim u novinskom napisu, ali je rekao da sve informacije iz Mainichija "nisu netacne".
Osim Japana, planove o letovima na Mjesec ili na Mars, s ljudskom posadom ili bez nje, imaju SAD, EU, Kina, Indija i Rusija.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

6

Utorak, 22. Novembar 2005

NASA-ina letjelica postigla brzinu mah 9,7

AMERICKA svemirska agencija (NASA) objavila je u srijedu kako je u utorak postavila novi brzinski rekord s futuristickom hipersonicnom letjelicom X43A koja je postigla brzinu Mah 9,7 (9,7 brzina zvuka).

Rekord je srusen iznad Pacifickog oceana. Leteci brzinom od 11.000 kilometara na sat, letjelica je srusila vlastiti rekord iz marta kada je postigla brzinu Mah 6,83, sto je jednako 8.000 prijedjenih kilometara na sat. Ovom novom brzinom letjelica X-43 A moze prijeci put od New Yorka do Berlina za nesto vise od pola sata.

Sve druge rakete osim X-43A moraju nositi tezak teret kisika kako bi sagorijevale vlastito gorivo, dok x-43A uzima kisik iz atmosfere i mijesa ga s tekucim hidrogenom kojeg nosi sa sobom kako bi "izgradila" gorivo.

Da bi se to ostvarilo zrak mora prolaziti supersonicnom brzinom kroz motor.

"Ovaj je let prekretnica i veliki korak prema buducim mogucnostima za proizvodnju raketa koje bi mogle nositi velike i kriticne terete u svemir na pouzdan, siguran i jeftin nacin", kazao je administrator NASA-e Sean OKeefe.

Vojska je takodjer zainteresovana za koristenje ovog motora.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

7

Jesu li ovo neke posebne vesti sa radija galaksije ili su to samo vesti iz svijeta?
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

8

@Hanuma kako nisi cula za najpoznatiji Radio Galaksija?Ovo je radio koji ce vas od sada redovno izvjestavati o najnovijim vijestima iz svemira.Znaci da se razumijemo na OFNP imamo Vijesti iz svijeta I Vijesti iz svemira :- )

Evo vam jos vijesti iz svemira………..

Saturnov mjesec Titan mozda ima oceane

ZNANSTVENICI koji istrazuju fotografije Saturnova mjeseca Titana izvijestili su kako postoji mogucnost da na tom nebeskom tijelu postoje oceani.
Radarske snimke pokazuju neke tamne dijelove koji bi mogle ukazivati na postojanje tekuceg metana ili etana. Znanstvenici pretpostavljaju da je rijec o ugljikovodicnim oceanima i jezerima.
Snimci pokazuju da povrsinu Titana oblikuju snazni vjetrovi. Titan je dinamicno i aktivno mjesto, ne samo kad je rijec o atmosferi nego i o povrsini.

Glavni i odgovorni urednik:Galaksija Galaksijic :D

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

9

Koga interesuje...:D
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

10

Mene bas zanima i redovno citam. Samo nastavi Galaksijo ima ko ce citati. ;)
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

11

Ok.Ona da nastavim sa vijestimaZa one koji redovno prate Radio Galaksija imam jednu sliku.

Ovu daleku crvenu zvjezdu u sredini je pratio "Hubble" teleskop tri godine.

Film koji je napravljen od slika slikatih Hubble-teleskopom, prikazuje fantasticni svijetlosni talas iz zvijezde V838.

Ja sam gledala ovaj film koji traje svega 30 sekundi.Za zaljubljenike astronomije ovaj film je pravi dozivljaj.Ja sam odusevljena.
  • Zvijezda.jpg

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

12

wow, impresivna slika zaista. 8o
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

13

Fenomenalna slika, zaista. :D A gde se moze pogledati taj film, sad i ja postah radoznala?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

14

Film sam pogledala na CD od jednog prijatelja prije jedno 7 dana.Snimila sam samo sliku u komp,ali nisam film.Film je da ostanes bez daha,stvarno ne pretjerujem,fantastican je.Pitat cu ga odakle mu,mozda je skinuo sa interneta,pa cu vam reci adresu :)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

15

Srijeda, 23. Novembar 2005

Vatrene lopte nad Njemackom

Misteriozna nebeska pojava koja se desila pocetkom novembra 2005 zbunila je mnoge u Njemackoj: 'Najprije sam mislio da mi je netko uperio reflektor u oci, no tada sam uocio golemu vatrenu kuglu. Mislio sam da cu oslijepjeti.'

Mnogi Nijemci prijavili su tokom vikenda pojavu vatrenih lopti na nebu, a drzavom se vec prosirilo uvjerenje da je rijec o NLO-ima, pise Večernji list.

Da nisu posrijedi halucinacije prouzrocene subotnjim opijanjem, potvrdjuje i americka uprava za svemirska istrazivanja. Na web-stranicama NASA-e pise da su pojave letecih objekata pocetkom novembra prijavljene i u SAD-u, Kanadi, Nizozemskoj, Irskoj i Japanu.

`Objekti su se prvi put pojavili sredinom prosle sedmice, kad su uoceni nad granicom s Nizozemskom. Od tada smo primili desetke poziva ljudi iz cijele Njemacke, koji tvrde da su vidjeli velike raznobojne kugle kako se brzo krecu nebom. Mnogi kazu da ih je prizor podsjetio na filmove strave`, rekao je Werner Walter, administrator web-stranice posvecene zagonetnim nebeskim fenomenima.

Neka svjedocanstva ljudi koji su vidjeli svjetlece objekte na nebu prenijela je i NASA.
`Najprije sam mislio da mi je netko uperio reflektor u oci, no tada sam uocio golemu vatrenu kuglu na nebu. Njezina je svjetlost bila toliko jaka da sam mislio da cu oslijepjet`, ispricao je americkim strucnjacima za svemir Josh Bowers iz Pennsylvanije.

Scenarij poput onoga u filmu Dan nezavisnosti ipak ce malo pricekati jer znanstvenici vjeruju da bi neobican fenomen mogao biti rezultat prolaska Zemlje kroz nakupinu ostataka nekog davnog planeta. Ipak, dodaju da meteorske kise obicno nisu ovako snazne, pise Vecernjak.

• vatrenelopte.jpg

16

Ada galaksijo postapi se kopirajuci te tekstove. Odmori se malo, lakse ti je postavi link pa koga zanima neka cita, jel de? Nego da se ti mucis tu svaki dan ko oni u prepisivackoj skoli.
Bolje je to vreme iskoristit za pisanje neceg lepseg :)

Pozdravcic
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

17

Pink ne helaci temu po obicaju.Normalno je da sam prepisala,nisam ja to izmislila.U granicama postujem forum i prepisem svega par recenica kao novost.Ne prepisujem romane.Inace koristim razne izvore,ne samo iskon.hr.Link ne postavljam jer mene licno mrzi da idem na link kad ga drugi postave.
Eto...

18

Interesantno je sta se na radiju galaksija naziva parom reci, a slicice da zanemarimo. Jos interesantnije je navodjenje autora...ups..urednika!

Citirano

Orginalno od galaksija
Glavni i odgovorni urednik:Galaksija Galaksijic :D

Hmmm... pitanje za ekipu radija galaksije :

Sta to bese copyright ?

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

19

pink jasno mi je da nemas smisla za humor i za to ti nisam ja kriva :D
Za kopiranje tekstova opet nemoj da se brines.Ima ko ce,a pomocnici mu ne trebaju.
Vrnula si se na forum cim je finger napustio i onaj forum koji trebase biti bajan.
Molim moderatore da izbrisu zadnja 3 posta sa ove teme,jer smatram temu ozbiljnom.(naravno ukljucujuci i ovaj post)
Hvala :)

20

Haj draga zapali jednu da te prodje huja i misli ti se razbistre.

Ciao Bella

Social bookmarks