Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko
  • »galaksija« je autor ove teme

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 12. Decembar 2005

Fotografija otkriva par međuzvjezdanih uragana dugih pola svjetlosne godine koji se nalaze u nebuli Lagoon koja leži na 5 000 svjetlosnih godina od Zemlje u smijeru sazviježđa Sagittarius.

galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • uragan.jpg
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

spine

Početnik

(10)

Datum registracije: 12.12.2005

• Poruku poslati

42

Ponedjeljak, 12. Decembar 2005

Eh da bi da ti crkne ta radio frekvencija il bar internet konekcija pa da malo ovaj narod odahne u miru. Gora si nego radio Mileva.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

43

Utorak, 13. Decembar 2005

Kometa Hale -Bopp snimljena u Hrvatskoj
  • h-b1s.jpg

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

44

Srijeda, 14. Decembar 2005

NGC 3132 vrlo je dobar primjer planetarne nebule. Ovi šireći oblaci plina koji okružuju umiruću zvijezdu poznati su amaterskim astronomima kao nebula pod imenom `Južni prsten`.
  • ngc3132.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

45

Četvrtak, 15. Decembar 2005

Ovaj artwork ilustrira kako bi mogli izgledat `divovski galaktički mjehuri`
Ovi mjehuri (crveno), prvi put identifikovani prije 5 godina, su divovski oblaci materijala vrlo intezivnog svjetla koji okružuje udaljene galaksije (bijelo). Astronomi su uz pomoć teleskopoa vidljivog-svjetla otkrili ove mjehure međutim još nisu otkrili šta ima daje energiju koja im omogućava svijetljenje. NASA-in Spitzer Space Telscope postavio je svoje infracrvene kamere prema jednom dobro poznatom mjehuru udaljenom 11 milijardi svjetlosnih godina i otkrio tri galaksije iznimno jakog i intezivnog sjaja.
  • blobs.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

46

Ponedjeljak, 19. Decembar 2005

Vidljiva je rijetka neposredna kolizija dvije galaksije. Udarac prstenastog oblika neposredna je posljedica manje galaksije uljeza. Poput kamena bačenog u jezero, kolizija odašilje mreškanje energije u Svemir, noseći ispred sebe plinove i prašinu.
  • sudar.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

47

Utorak, 20. Decembar 2005

Ako neko ima para,a ne zna sta ce sa njima,evo moze kupiti `zemlju` na Mjesecu :D

http://www.planetaryinvestments.com/

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

48

Srijeda, 21. Decembar 2005

istrazivanje svemira-slike:

http://spacex.9f.com/slike.htm

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

49

Četvrtak, 22. Decembar 2005

Led se nalazi na dnu jednog kratera koji je 38 km u dijametru.

Istrazivaci negiraju da se radi o zaledjenom CO2 zbog toga sto su slike uzete za vrijeme ljetneg perioda na Marsu, a u to vrijeme obicno ispari sav karbondioksid CO2.
Znaci da se radi o zaledjenoj vodi.... ;)
  • mars1a.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

50

Petak, 23. Decembar 2005

Ovu fotku bi nam mozda znao razjasniti DjordeRd,posto vidim u njegovoj biografiji sta mu je hobi :D
  • possibility.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

51

Ponedjeljak, 26. Decembar 2005

Hubble je uhvatio sablasne, krhke mladice tamnog međuzvjezdanog oblaka koji je uništila u prolazu jedna od najsjajnijih zvijezda u zvjezdanom jatu Plejada. Poput zrake svjetlosti koja se odražava na zidu pećine, zvijezda reflektira svjetlost na crne oblake hladnih plinova
  • oblak.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

52

Utorak, 27. Decembar 2005

Sjajeći poput brušenog dragulja, planetarna nebula IC 418 leži na otprilike 2 000 svjetlosnih godina udaljenosti od Zemlje u smijeru sazviježđa Lepus.
  • dragulj.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

53

Srijeda, 28. Decembar 2005

Mlaz subatomskih čestica koji dobiva snagu od crne rupe koja se nalazi u središtu galaksije M87 jedan je od prirodnih fenomena koji najviše zadivljuju promatrače. Plava boja mlaza u kontrastu je sa žutim sjajem kombiniranog svjetla milijarde nevidljivih zvijezda

• subatom.jpg

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

54

Srijeda, 28. Decembar 2005

Preporuka

Gledaj Nacional Geographic

Veceras je bilo nekoliko dobrih TEMA.

1-Duhovi i dali postoje
2-Krugovi u Zitu (od koga su i za sta sluze)
3-Vanzemaljci ( dali postoje )
4-Galaksija i nase mesto u njoj :D
" Bilen alemlere rahmettir "

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

55

Petak, 30. Decembar 2005

jeste li znali...
• da Mars, za razliku od Jupitera koji se moze pohvaliti cijelom kolekcijom Trojanaca, ima samo jednog koji se zove Eureka?
• da je zbog eksplozije supernove 1987A u Velikom Magellanovom oblaku kroz svaki cm2 vaseg tijela proslo oko 10 milijardi neutrina?
• da od 10 milijardi neutrina koji su prošli kroz svaki cm2 Zemlje nakon eksplozije supernove 1987A u Velikom Magellanovom oblaku, samo svaka hiljadita osoba moze biti ponosna da u svom tijelu ima jedan od tih neutrina?
• da se covjek koji je prvi promatrao Sunceve pjege zvao Abu al Fadl Ja`far ibn al-Muqtafi?
• da 11.10.2005. prvi put u sest godina na Suncu nije bila vidljiva niti jedna jedina pjega?
• da se Mjesec udaljava od Zemlje za 38 milimetara svake godine?
• da je zadnja raketa tipa Titan poletjela 20.10.2005.? Razlog umirovljenja ovog bivšeg hladnoratovskog oruzja, nakon 46 godina sluzbe i 368 lansiranja, je neisplativost.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

56

Četvrtak, 12. Januar 2006

Galaksija Sombrero

Kao sto vidite u naslovu radi se o galaksiji Sombrero ...
  • sombrero1_small.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

57

Srijeda, 18. Januar 2006

NEW DELHI, 28. marta 2005. - Indijac Rajeev B. Bagri, 32-godišnji trgovac iz južnoindijskog grada Hyderabada, tvrdi da je za 160 dolara kupio površinu od pet jutara na Mjesecu, objavio je The Telegraph.
Bagri je "kupovinu" obavio na www.lunarrepublic.com, sajtu tzv. Lunarne Republike. Na stranici se kaže da je Lunarna Republika međunarodna poslovna organizacija registrovana u New Yorku.
Na tom sajtu se nudi četvrt od devet milijardi jutara na Mjesecu po cijeni od 19 do 37 dolara po jutru.
Osam miliona ljudi širom svijeta navodno je već kupilo parcele i nada se da će doći u njihov posjed poslije putovanja na Mjesec 2015. Bagri je rezervisao i mjesto u "II. Lunarnoj ekspediciji Kennedy" koju organizuje Lunarna Republika.
Bagri još nije oženjen, a kaže da je komad Mjeseca kupio jer sanja o tome da svojim unucima ostavi nešto posebno.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

58

Četvrtak, 26. Januar 2006

Otkriven novi planet sličan Zemlji

Otkriven novi planet sličan Zemlji

SKUPINA astronoma je pomoću mreže teleskopa raspoređenih po cijeloj Zemlji otkrila novi planet sličan Zemlji, objavila je u četvrtak Europska južna zvjezdarnica (ESO) iz svog sjedišta u Santiagu.

Novi planet je prozvan OGLE-2005-BGL-390 Lb i okreće se u orbiti oko crvene zvijezde pet puta manje od Sunca. Od nas je udaljen oko 20.000 svjetlosnih godina i nalazi se nedaleko središta Mliječne staze.

Planet nalikuje Zemlji po veličini i kemijskom sastavu, rekao je Stephane Brillant, francuski astronom iz ESO-a.

Po masi, planet je bliži Zemlji od bilo kojeg planeta i građen je od stijena što ih čini sličnima, rekao je Brillant.

Planet OGLE nalazi se tri puta dalje od svoje zvijezde nego Zemlja od Sunca i treba mu 10 godina da se okrene oko nje.

Temperatura na njegovoj površini iznosi oko - 220 Celzijevih stupnjeva.
Izvor:Index.hr
  • vvvvvvv.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

59

Nedjelja, 29. Januar 2006

NJEMAČKI i britanski znanstvenici utvrdili su tačnu starost Mjeseca 4 milijarde i 527 miliona godina plus minus 10 miliona godina, objavio je u petak časopis Science.
Mjesec je nastao 30 do 50 miliona godina nakon stvaranja Sunčeva sustava, smatraju znanstvenici sa sveučilišta Muenster i Koeln u Njemačkoj i s britanskog Oxforda.
Taj datum uklapa se u općeprihvaćenu teoriju porijekla Mjeseca: objekt veličine Marsa sudario se sa Zemljom, pri čemu je u orbiti ostala velika količina materije od koje se vremenom formirao Mjesec.
Studija sugerira da se površina Mjeseca u početku sastojala od rastaljene magme, koja se ohladila relativno brzo - kroz 20 milijuna godina. Mjesečeve stijene od tada su nepromijenjene.
Starost Mjeseca utvrđena je na temelju analiza brojnih uzoraka Mjesečeva tla koje su na Zemlju donijeli američki astronauti.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

60

Ponedjeljak, 06. Februar 2006

Ledeni svijet na samim rubovima Sunčevog sustava nazvan Xena ima pravo nazivati se planet koliko i Pluton. Možda čak i više s obzirom da je 'deseti planet' značajno veći od devetog.

Ako zelite vise o ovome da saznate,kliknite :

http://www.astro.uni-bonn.de/~bertoldi/

• planet.jpg

Social bookmarks