Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko
  • »galaksija« je autor ove teme

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

61

Subota, 11. Februar 2006

TAMNA BUDOĆNOST SVEMIRA

Prema nedavnim proračunima, postoji deset puta više zvijezda u vidljivom svemiru nego što ima zrna pijeska na svim plažama i pustinjama na svijetu. Dobra vijest je da će zvijezde postojati još puno vremena. Ipak jednog dana svemir će pasti u tamu. Svemir će postojati još dugo ali naposlijetku će postati vrlo tamno i hladno mjesto. Već neko vrijeme je poznato da je broj zvjezdanih formacija u opadanju.

Do tog se zaključka došlo promatranjem vrlo udaljenih galaksija. Svjetlosti tih galaksija potrebno je hiljadu miliona svjetlosnih godina da dođe do Zemlje, dajući njihovu sliku u vrijeme kada su one bile vrlo mlade. Galaksije sjaje kako kombinacija svjetla svih zvijezda koje one sadrže. Dok je većina zvijezda mlada, plava svjetlost vrlo vrućih masivnih zvijezda prevladava.

Te plave zvijezde se vrlo brzo raspadaju i iščezavaju što znači da svjetlost starije populacije zvijezda dominira crvenom svjetlošću od ostataka tih manjih zvijezda.

Astronomi su analizirali spektar svjetla koristeći se novom kompresivnom metodom kako bi dobili što veći broj informacija. Dobili su ono što su već znali, da je ta formacija zvijezda pojavila prije šest milijardi godina kada je naše Sunce bilo u procesu stvaranja. Ipak to istraživanje dalo je mnogo više tačnosti o tome kakav bi svemir mogao izgledati u dalekoj budućnosti.
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 16. Februar 2006

TVAR bogata ugljikom pronađena u sićušnim pukotinama meteorita s Marsa ponovno je potakla špekulacije o mogućnosti postojanja života na "crvenom planetu".

Dotična tvar podsjeća na tvar kakva nastaje djelovanjem mikroba u pukotinama vulkanskog stakla kakvo se zna naći na dnu oceana, javlja BBC.

Svi detalji o najnovijem otkrići javnosti će biti predstavljeni na znanstvenoj konferenciji koja će se održati Houstonu sljedećeg mjeseca.

Svi procesi u živim bićima na Zemlji povezani su s kemijskim elementom ugljikom, koji je pronađen u pukotinama meteorita s Marsa.

Ukoliko znanstvenici žele dokazati da je život nekad postojao na Marsu, znanstvenici moraju potvrditi još jednu stvar - da se tvar bogata ugljikom u meteoritu nije nakupila kontaminacijom na Zemlji, nego da je u pukotine meterita ušla još na Marsu.

Prva preliminarna istraživanja pokazuju da bi ugljik u pukotinama materijala nije porijeklom za Zemlje, piše BBC.

Meteoriti s Marsa su, inače, izuzetno rijetki. Vjeruje se da se radi komadima stijena koji su milijunima godina putovali od Marsa do Zemlje nakon jakih udara u površinu Marsa.

Komad meteorita koji je nanovo potaknuo špekulacije o životu na Marsu smješten je londonskom muzeju, koji je NASA-inim stručnjacima dozvolio da ga razbiju na manje dijelove i naprave mjerenja na njemu.

izvor:index.hr
galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • MArs0608V.jpg

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

63

Srijeda, 22. Februar 2006

Gotovo 50 godina otkako je čovjek prvi put kročio u svemir, i Srbi će dobiti svoju priliku. Naš je istočni susjed dobio ponudu da postane pridruženi član Europske svemirske agencije. Mi još nismo.

izvor: iskon.hr

• sveeeeeemir.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

64

Utorak, 28. Februar 2006

Najnovije vijesti :- ))

NASA-in Mars Reconnaissance Orbiter priprema se za ulazak u orbitu oko Crvenog planeta 10. ožujka, objavljeno je iz kontrole misije.

Protekne li sve u redu, letjelica će sljedećih sedam mjeseci provesti u spiralnom spuštanju prema planetu, sve dok ne stigne na samo 300 kilometara iznad njegove površine, gdje će napokon početi znanstveni dio misije – proučavanje geoloških i klimatoloških obilježja Marsa u do sada neviđenoj preciznosti.

Od lansiranja iz Svemirskog centra Kennedy na Floridi u kolovozu 2005., letjelica je do sada proputovala 459 milijuna kilometara, odnosno oko 95% ukupnog puta do Marsa.

Do sada su potisnici paljeni dva puta i to oba puta za korekciju putanje. Ta su paljenja bila toliko uspješna da je uprava misije otkazala sljedeća dva predviđena poravnavanja putanje.

"Sve je po planu, letimo prema susretu s Marsom 10. ožujka", rekao je James Graf na presici NASA-inog JPL-a u Pasadeni.

No, upozorio je da je taj susret vrlo rizičan. "Približavamo se području u kojem smo u zadnjih 15-ak godina izgubili dvije letjelice", rekao je.

Mars Observer naglo je ušutio 1993. baš u približavanju planetu – vjerojatno zbog curenja uzrokovanog stlačivanjem u pogonskom sustavu.

A Mars Climate Orbiter je vjerojatno razbijen u Marsovoj atmosferi (a možda i na samoj površini) 1999. zbog "slučajne" upotrebe metričkih i imperijalnih mjernih jedinica.

Izvor :http://www.iskon.hr/znanost/page/2006/02/27/0177006.html
  • novooooooooooooo.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

65

Ponedjeljak, 06. Mart 2006

JAPAN je u srijedu lansirao u svemir istraživački satelit uz pomoć raketenosača M5, što je drugo uspješno lansiranje u posljednjih sedam dana.

U subotu je uspješno lansiran višenamjenski satelit za meteorološka istraživanja i kontrolu zračnog prometa uz pomoć rakete H-2A.

Japanski su stručnjaci i u siječnju lansirali satelit uz pomoć rakete H-2A, nakon skoro jednogodišnje stanke zbog prethodnih neuspjeha. Naime prethodna raketa-nosač H-2 nije ispunila očekivanja jer su dva lansiranja bila neuspješna.

Japanska agencija za istraživanje svemira nada se da će najnoviji uspjesi biti poticaj planovima za ulazak u komercijalni program lansiranja satelita.
izvor:index.hr
  • JapanSatelitiV.jpg

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

66

Utorak, 07. Mart 2006

Mislim da je ovde adekvatno mesto.U mojih 30-godina nisam bio svedok ovakve situacije.

Ceo dan je padao sneg i oko 16h zagrmelo je 2-put i to mnogo jako!Pa smo se kuci svi pogledali ono za cudzenjem,STA BI OVO?!

Ali mi ne ide u glavi kako je to moglo da se desi !

" Bilen alemlere rahmettir "

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

67

Utorak, 07. Mart 2006

Jeste annonimus bas je adekvatno mjesto za ovdje :D Ima ona latinska poslovica koja kaze : Ponekad zagrmi iz vedra neba :) ,a inace takva situacija koju si ti dozivio nije nemoguca :)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

68

Srijeda, 08. Mart 2006

:)

Nisam ja rekao da je nemoguce.Jer se takve stvari ne desavaju svakodnevno.I zbog toga mi je bilo dosta neobicno.
" Bilen alemlere rahmettir "

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

69

Petak, 24. Mart 2006

NASA planira poslati astronaute na tamnu stranu Mjeseca

AMERIČKA svemirska agencija NASA je objavila planove za izgradnju nove rakete koja će biti dio ambicioznog plana za novu lunarnu ekspediciju.

Raketa bi orbitu lansirala matični modul i lunarno vozilo, gdje bi se te komponente spojile s prethodno lansiranim modulom s astronautima. Tako stvoreni svemirski brod bi četvoricu astronauta odvezao na tamnu stranu Mjeseca, gdje bi ekspedicija trebala prikupiti uzorke tla i tražiti vodu.

Šest dosadašnjih lunarnih ekspedicija, lansirane u okviru programa "Apollo" od 1969. do 1972. godine, su sve bile koncentrirane na Mjesečeve nizine na svijetloj strani - jedino mjesto koje je na temelju promatranja bilo proglašeno pogodnim za slijetanje.

Tamnu stranu Mjeseca je prvi put fotografila sovjetska sonda 1959. godine, a godine 1968. su je svojim očima vidjeli astronauti - članove ekspedicije "Apollo 8".

Ekspedicija na tamnu stranu je, iako s velikim entuzijazmom prije dvije godine najavljena od strane predsjednika Georgea W. Busha, u domeni ne tako bliske budućnosti. Prije nego što NASA bude poslala astronaute, trebat će napraviti detaljnu trodimenzionalnu kartu Mjesečeve površine.

U tu svrhu će 2008. godine biti lansirana sonda Lunar Reconaissance Orbiter, a od 2010. godine serija sondi bez ljudske posade koje će testirati spuštanje na tamnu stranu.

John Conolly, voditelj projekta, tvrdi da će astronauti biti poslani 2015. godine. Međutim, većina promatrača drži da je 2018. godina daleko realniji datum za ostvarenje tog cilja.

Izvor:index.hr

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 01. Juni 2006

PRVI južnokorejski astronaut bit će poslan u svemir u proljeće 2008., ruskom svemirskom letjelicom Sojuz, izvijestila je u petak ruska svemirska agencija Roskosmos.

"U skladu s preliminarnim sporazum potpisanim s južnokorejskim dužnosnicima, Sojuzom će u proljeće 2008. u svemir biti poslan jedan njihov astronaut", rekao je novinarima glasnogovornik Roskosmosa Aleksej Krasnov.

Južnokorejski astronaut će posjetiti Međunarodnu svermirsku postaju (ISS) do koje će stići Sojuzom. 30. ožujka ruskom je letjelicom u svemir poslan prvi brazilski astronaut Marcos Pontes koji je u svojoj domovini nakon boravka u ISS-u i povratka na Zemlju dočekan kao heroj.

Izvor:Index.hr.
  • AstronautSvemirV.jpg

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks