Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

onaj sve je to ok ... samo mi se nesto ne uklapa potpis Fachetov gde se kaze .... I KRV SVOJU
ZA PLAVU BOJU ....
mislim da je to zajednicko PAZAROVO I ZELJINO .....

A sto se mene licno tice ne pratim bosansku ligu ali mi nekako Zeljo dodje primamljiviji .... tim za carsiju .... Saraj'vo mi nekako namazano,nije za raju .... ne znam zasto ali mi tako .... ali samo nek ide kako kaze Nele JEDNOM ZA ZELJA UVJEK ZA ZELJA ....
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

22

Subota, 01. Novembar 2003

@rifche: Tacno je da MANIJACI koriste ovo I KRV SVOJU ZA PLAZU BOJU ali opet mi je nekako Rajvosa blize. SARAJEVO je pak vise carsijski klub iz razloga sto je Zeljo klub sirokih narodnih (da ne kazem nesto drugo) masa, nesto slicno kao zvezda ovde... I treca stvar NELE je SMRAD tako da i kad ih navij'o za Zelju prestao bih zbog njega ;)

poz
Sit Hungry Doesn't Believe

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

23

Utorak, 04. Novembar 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Ja naravno navijam za Zelja. Jer masa navija za njega. A ja sam naravno masa, a ko hoche da je u Elitu ...... mu ...u. Naprijed ZELJOOOOO.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen
  • »Gerilac« je autor ove teme

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

24

Srijeda, 17. Decembar 2003

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Sustina je u tome sto nije bitno jel znaju da igraju ili ne, vec je bitno da su NASI. Dobri su nam pa kakvi god da su, barem su NASI.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

25

saraj'vo - zeljo? svejedno

OD VARDARA PA DO TRIGLAVA,
SVI SE BOJE NAS PITARA.
NI TORCIDA, NI ARMADA,
NE MOZE NAM NISTA SADA.
VOLIM SARAJEVO, VOLIM SARAJEVO.
I CIGANI I GROBARI, MISEVI SU ZA NAS MALI.
VOLIM SARAJEVO, VOLIM SARAJEVO.

:D:D:D

love

p.s. avicena smijem li ti poslati nesto na privat ? :)
I am a woman above everything else

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

26

Citirano

p.s. avicena smijem li ti poslati nesto na privat ?

samo naprijed angel_undercover . Nadam se da je nesto zanimljivo :)

P.S. U naslovu posta ti stoji "svejedno" a u daljem textu nedvosmisleno glorifikujes Sarajevo, sto se meni jel' dopada ali samo primetih da se ne uklapa u naslov ;)

selam

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

27

Citirano

Orginalno od And_U_Price
P.S. U naslovu posta ti stoji "svejedno" a u daljem textu nedvosmisleno glorifikujes Sarajevo, sto se meni jel' dopada ali samo primetih da se ne uklapa u naslov ;)

selam

ma joj, to je aluzija na jedan vic, ali proslo nezapazeno :( no nejse stize link na private :)

love
I am a woman above everything else

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

28

Nedjelja, 02. Maj 2004

Zeljeznicar - Sarajevo 2:1

Sarajevski derbi zavrsen pobedom domaceg tima. Sarajevo vodilo 1:0, Zeljo preokrenuo u drugom poluvremenu. Eto, tek da se zna sta se desava, jer gradski derbi je - gradski derbi!!!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

29

Petak, 05. Novembar 2004

Sjedim ja jednom davno sa mojim jaranom sa faksa Mahmutom, pijemo kahvu a on mi prica kako je isao na Kosevo da gleda utakmicu Sarajevo-HamburgerSV. Ja ga pitam sta je radio tamo jer ga znam kao vatrenog zeljovca. Kaze bio da navija. Ja ga pogledah sa nevjericom te mu rekoh: 'Ne mogu da vjerujem da je zeljovac isao da navija za Sarajevo!?' A Mahmut ce ljut: 'Kakvi pitari, navijao sam za Hamburger!' :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

nany_20

Početnik

(10)

• »nany_20« je muško

Datum registracije: 31.07.2007

• Poruku poslati

30

Utorak, 31. Juli 2007

ja vidim ovdje se samo spominje zeljo i sarajevo ,,odnosno horde zla i manijaci,,,,ali djaba ovim navijacima iz sarajeva kada nisu najbolji,,,cijela bosna zna da su ROBIJASI ZENICA najbolji navijaci u BiH...
nigdje nije navijanje kao sto je u zenici,,,i kada igra celik a pogotovo BiH reprezentacija...djaba vam sve,,i pare i vlada,,,kada smo najbolji....Celik u srce sarajevo i zeljo na .....!!!!!!

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

31

Srijeda, 08. August 2007

Citirano

Orginalno od DreamKiller
Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Ja naravno navijam za Zelja. Jer masa navija za njega. A ja sam naravno masa, a ko hoche da je u Elitu ...... mu ...u. Naprijed ZELJOOOOO.

Allahimanet.

Prvo ne kaže se ja navijam za ŽELJA već navijam za ŽELJU

Drugo Sarajevo je Sarajevo i večeras prodjoše u posljednji krug za grupisanbje za Ligu Šampiona hehehe

:klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja: (o) (o) (o) (o) (o) :D
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

32

Utorak, 12. Februar 2008

Normalno, Sarajevo ljubavi moja.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

33

Utorak, 12. Februar 2008

A onda Zheljin, stadion gledam
vidim ponos tvoj,
zhivot chu dati, al' tebe nedam,
jer ti si zhivot moj... ;)

Johhny je dodao/la ovu sliku:
  • Zeljeznicar.JPG
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Horde Zla

Početnik

(10)

• »Horde Zla« je muško

Datum registracije: 09.04.2009

• Poruku poslati

34

Subota, 11. April 2009

sta je sa tobom drogiras li se pa zboli smo grobare kad smo bili u posjeti u beogradu nazalost vidim da ti neznas evo ti text!

Sat prije pocetka utakmice Partizan - Sarajevo, došlo je do zestokog sukoba
navijaca oba tima. U tuci su teze povrjedjena dva Partizanova navijaca, koja su
hitno prebacena na Kliniku za hirurgiju, gdje se beogradski ljekari bore za njihove
zivote.
Dvojica u bolnici

Sat prije pocetka utakmice Partizan - Sarajevo, došlo je do zestokog sukoba
navijaca oba tima. U tuci su teze povrjedjena dva Partizanova navijaca, koja su
hitno prebacena na Kliniku za hirurgiju, gdje se beogradski ljekari bore za njihove
zivote. Od pristalica Sarajeva niko nije povrijedjen iako je u tuci ucestvovalo 50-tak
navijaca oba tima.

VECERNJE NOVINE

"Navijali" nozevima!

Poznat je epilog nedjeljnog "gostovanja" navijaca Sarajeva u glavnom gradu. Prema
recima Svete Jozica iz GSUP Beograda, "Horde zla" su odmah po dolasku u Beograd
demolirale dragstor u Nusicevoj ulici, gde su razbili izlog, "posluzili" se pojedinim
artiklima, a zatim su i napali prodavca, koji je pokusao da im se suprotstavi.
Stradao je i kiosk "Politike" na Trgu Marksa i Engolsa, koji je prvo razbijen, zatim i
opljackan, a nista bolje nisu prosle ni telefonske govornice u prolazu kod dragstora.
Patrola milicije je presrela ovu grupu na uglu Cika Ljubine i Zmaj Jovine ulice i pri
tom su tri lica privedena. Neredi su nastavljeni i popodne. Oko 16 casova ispred
istocne tribine stadiona JNA doslo je do tuce navijaca, gde su sevali i nozevi. Lakse
telesne povrede zadobili su Sveta Pavlovic (22) iz Beograda i Marin Peraga (18) iz
Trstenika, navijaci Partizana. S obzirom da vinovnici nisu otkriveni na licu mesta,
GSUP ce po sluzbenoj duznosti pokrenuti krivicni postupak protiv neidentifikovanih
napadaca.

BORBA

Divljanje "Hordi zla"

Juce ujutro odmah po dolasku u glavni grad, navijaci Sarajeva, njih oko 200, koji
sebe nazivaju "Hordama zla", u pijanom stanju krenuli su u pohode ulicama
Beograda. Svoje "besnilo" iskalili su pred dragstorom u Nusicevoj ulici, gde su jedan
deo prodavnice bukvalno demolirali. Iz jednog dela radnje uzimali su razne konzerve
ni malo lake, punjene vozem i povrcem, i bacali ih na stakleni zid i vrata. Nastradali
su i jutarnju mlekari, koji su u to vreme, 6.20 casova, raznosili robu prodavnicama.
Uzimali su pijani huligani kese sa mlekom i gadjali njima koga su stizali, tako da je
skoro citav prolaz i stakla dragstora i okolnih prodavnica, bio "ofarban" u belo.
Posle zavrsenog "posla" huligani su se uputili ka Knez Mihailovoj ulici, gde su ih
sacekali organi javnog reda. Mala selekcija i vaspitne mere na brzinu, uslovile su da
neki od njih ne odu tamo gde su se planirali, na utakmicu sa Partizanom, vec na
"hladjenje" u stanicu milicije. Ocito je da "nasa deca" slede krupnim koracima
vrsnjake sa Ostrva.

M.VR. - POLITIKA

Sukobi navijaca Partizana i Sarajeva

Nakon blic-vijesti u posljednjem izdanju "Vecernjih novina" da je u Beogradu uoci
utakmice "Partizan" - "Sarajevo" došlo do tuce izmedju navijaca oba tima, u kojoj su
deblji kraj izvukla dva "partizanovca", koji su završili sa teškim povredama u
Urgentnom centru, pokušali smo naci direktne aktere da od njih saznamo šta se sve
dešavalo na ulicama Beograda Šta je razlog, kako ocevidci govore, huliganskog,
divljackog ponašanja navijaca Sarajeva, "Hordi zla"
Zaista šta je predhodilo krvavim obracunima varvarskom demoliranju objekata u
glavnom gradu Zelili smo odmah saznati da li su "Horde zla" na utakmicu putovale
o organizaciji FK "Sarajevo".
Ne, navijaci su u Beograd krenuli samoinicijativno - rekao nam je Nijaz Merdanovic,
sekretar kluba, i dodao:
"SUPU Beograd preko našeg Gradskog SUP-a obavjestili smo da sa dolaskom "Hordi
zla" u Beograd nemano ništa. Naravno, jako nam je zao zbog svega što se zbilo, pa
smo kontaktirali sa "Partizanom" i interesovali se za stanje povrjedjenih mladica."
Pokušali smo dobiti i informacije iz "prve ruke", od samih pripadnika "Hordi zla".
Jedan od vodja, Enes Sijaric - Sirko, ogradjuje se od tuce u kojoj su "sjevali" i
nozevi. On tvrdi da u incidentu u kome je bilo povrjedjenih sa obje strane, nije
ucestvovao nijedan clan "Hordi zla".
" Nisam bio upoznat sa tom tucom u Beogradu, nego sam za nju cuo tek kad smo
stigli u Sarajevo. Prije polaska na put sacinili smo spisak od oko 100 imena i svi oni
vratili su se kucama" - bilo je sve što je htio reci Sijaric.
Clanovi ove navijacke grupe nisu zeljeli ništa govoriti o neshvatljivom divljackom
pohodu na usputne samoposluge u ranim jutarnjim casovima. Bitno im je bilo,
izgleda samo da se cuje za njih, pa na bilo koji nacin...
Ko je onda, ako ne "Horde zla", odmjerio snage sa"Grobarima" Saznali smo da je u
Beograd putovala grupa navijaca "Sarajeva" koji sebe nazivaju "pitarima". Oni su se
po svemu sudeci sukobili sa Partizanovim "tifozima" pred kapijama stadiona. Jedan
od njih koji je razumljivo zelio ostati anoniman, istice: U tom momentu sam bio
daleko od stadiona ali sam saznao da su se i navijaci "Partizana" medjusobno tukli
Jedan dio "Grobara" ne trpi cetnicki ogranak, ciji su nas pripadnici cijelo vrijeme
provocirali. Izgleda da su ih iritirale naše patriotske pjesme i šortsevi sa
jugoslovenskom trobojkom. Vjerujem da je u njihovom (unutargrobarskom)
obracunu došlo do potezanja nozeva.
"Loptica" se sada, naravno prebacuje na protivnicku stranu. I "Grobari" vjerojatno
imaju svoju "verziju". Pravu istinu, teško je dokuciti. Tek ostaje cinjenica da je
huliganstvo poprimilo alarmantne razmjere. Vinovnike treba pronaci i najstrozije
kazniti. Dok ne bude kasno...

http://www.bordocaffe.com/horde-zla/3.html

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

35

Subota, 22. Maj 2010

Za sve one koji ne znaju mnogo o sarajevskom gradskom derbiju evo priča iz mog PLAVOG UGLA o vječitom derbiju između Željezničara i Sarajeva. Ali prije nego što bilo šta kažem prvo ću vam reći za podatak da se sarajevski gradski derbi na Ranglisti "Top 50 Derbys" i u svijetu zauzima sjajno 17-eto mjesto. Naravno rang lista se samo bavi istraživanjem gradskog a ne i regionalnog derbija. Dalje mislim da ću svima definitvno razbiti svaku dilemu koji je klub čaršiski a koji premazan politički - pa evo slijedi priča za sve one koji žele više da znaju o tom rivalstvu :

Radnici Zeljeznicke radionice u Sarajevu 1921 godine osnovali su Fudbalski klub Zeljeznicar.Od osnivanja do II svetskog rata F.K.Zeljeznicar se takmicio u prvom i drugom razredu Sarajevskog podsaveza.Takmicivsi se u drugom razredu Sarajevskog podsaveza sastajao se sa klubovima Barkhoba,Troja i Sparta.U sezoni 1926/1927 godine F.K.Zeljeznicar nasupa u prvom razredu Sarajevskog pod saveza i takmici se sa klubovima Djerzelez,Sask,Slavija,Makabi,Hajduk,Sloga,Pofalicki i tom rangu takmicenja ostaje sve do pocetka II svjetskog rata.
U sezoni 1945/1946 u prvenstvu grada Sarajeva F.K.Zeljeznicar osvaja prvo mjesto i tako postaje prvi Bosanskohercegovacki predstavnik koji je nastupio za prvu saveznu ligu Yugoslavije.U sezoni 1946/1947 F.K.Zeljeznicar je bio jedini Bosanskohercegovacki predstavnik koji se takmici u prvoj saveznoj ligi Yugoslavije koja je brojala 14 klubova a to su Partizan,Crvena zvezda,Metalac,Dinamo,Lokomotiva,Hajduk,14-ti Oktobar,Spartak,Pobeda,Kvarner,Buducnost,Poncijana i Nafta.
Dok je 1947 godine u zavrsnici prvenstva F.K.Zeljeznicar vodio grcevitu borbu za opstanak u prvoj saveznoj ligi Yugoslavije sa vrlo jakim vojnim,policijskim i politickim klubovima,u Sarajevu je formiran policijski klub "Torpedo" kasnije F.K.Sarajevo koji se 1947 godine borio kroz kvalifikacije za ulazak u prvu saveznu ligu Yugoslavije.Iste 1947 godine F.K.Zeljeznicar je odigrao prijateljsku utakmicu sa novormiranim policijskim klubom "Torpedom" kasnije F.K.Sarajevo i pobjedio novoformirani klub "Torpedo" sa visokih 9:1.
Za F.K.Zeljeznicar u ovoj "prijateljskoj" utakmici nasupili su:Kantardzic,Begic,Mamic,Marijanovic,Silic,Alajbegovic,Domorocki,Konjevod,Rajlic,F.Lovric i Lazarevic.Strijelci za F.K.Zeljeznicar su bili Lazarevic 3,Konjevod 2,F.Lovric 2,Rajlic i Domorocki 1,za Torpedo iz penala pogodio Novo.Sedmorici od 11 igraca bit ce ovo zadnji mec u dresu F.K.Zeljeznicar,mada mnogi to nisu ni slutili.Kako bi uspjesno prosao kvalifikacije policijski klub "Torpedo" kasnije F.K.Sarajevo morao se pojacati najboljim Bosanskohercegovackim igracima.Poslije ove "prijateljske" utakmice komunistickim policijskim strukturama posao je bio olaksan.Da bi se doveli najbolji igraci u novoformirani policijski klub "Torpedo" kasnije F.K.Sarajevo nisu se birali ni nacin ni sredstva.Po dekretu i policijskim pritiscima i naredbi tada jakih politickih komunistickih vlasti iz F.K.Zeljeznicar u novoformirani policijski klub "Torpedo" kosnije F.K.Sarajevo su morali preci najbolji igraci F.K.Zeljeznicar F.Lovric,Golac,Rajlic,Alajbegovic,Silic,Konjevod,Lazarevic i Domorocki.Jedini koji je odbio preci u policijski klub "Torpedo" kasnije F.K.Sarajevo je Josko Domorocki,koji nije htio napustiti svoj klub F.K.Zeljeznicar i po cijenu da ode u zatvor.
Kada je silom prebaceno sedam najboljih igraca F.K.Zeljeznicar u novoformirani policijski klub "Torpedo" kasnije F.K.Sarajevo,F.K.Zeljeznicar ostaje sa juniorima i starijim igracima.Ostavsi samo sa juniorima i starijim igracima F.K.Zeljeznicar zapada u tesku krizu i u prvoj saveznoj ligi Yugoslavije zauzima 12 mjesto osvojivsi 18 bodova i napusta prvu saveznu ligu Yugoslavije zajedno sa Naftom,Metalcom,Pobedom,14-tim Oktobrom,Poncijanom,Buducnoscu i Kvarnerom.Tako oslabljen F.K.Zeljeznicar 1948 godine ispada i iz druge lige i takmici se u republickoj ligi gdje osvaja prvo mjesto 1949 godine.Mnogo muke i kriznih situacija proizvedenih uzimanjem najboljih igraca od strane komunistickih policijskih struktura F.K.Zeljeznicar ima sve do 1954 godine kada su se ponovo vratili u drustvo najboljih u prvu saveznu ligu Yugoslavije.

Željo je jedan poseban fenomen, nastao kao oličenje ljudske hrabrosti, zajedništva, ljubavi, ideje ... Fenomen koji je uprkos raznim preprekama i neprijateljima preživio dva rata i četiri države i ne samo to već postao najbolji (po izboru UEFA-e) i najpopularniji bh klub. To je zaista čudesno kad se uzmu u obzir historijske i sve druge okolnosti u kojima je ovaj klub nastao, djelovao i djeluje. Sarajevo, s druge strane, je jedan klasični režimski klub kakvih u ovom dijelu Evrope ima na stotine. Klub bez duše, ukusa i mirisa. Sila, režim i politika. Uz sve gore navedeno o otimanju igraća i razne druge spletke koje gotovo da ne prestaju (i u zadnjem ratu je bio pokušaj gašenja Želje, oživljavanje Đerzeleza itd.) otkad je osnovan Torpedo odnosno Sarajevo, uzet ćemo primjer stadiona kao primjer različitosti ova dva kluba. Nakon potucanja od nemila do ne draga, dugog preko 30 godina, po Skenderiji, Č. Vili, M. Dvoru uprkos svim dušmanima obična raja mahom gradska, radnici, željezničari i navijači 54. godine prave stadion Grbavicu. Koševo stadion prave uglavnom zatvorenici i vojnici jer nema ko. Eto to je samo jedan primjer koliko se ova dva kluba razlikuju. Uglavnom, mada uvijek ima izuzetaka, među starom gradskom sarajevskom rajom nikad dileme nije bilo. Željo je bio naš klub i jedini izbor kao i ljudi širom bivše države jer gdje god je bilo pruge bilo je i Željovaca. Navijati za Želju je stvar filozofije, a za mlađeg sarajevskog prvoligaša (koji usput rečeno ima u sebi i Željinih gena) stvar geografije. Za Želju su uvijek navijali navijači koji samo vole svoj klub, koji se nisu dijeli po nacionalnoj, stranačkoj niti klasnoj pripadnosti, koji su bili spremni trpiti poraze i radovati se rijetkim velikim rezultatima, koji su punili Grbavicu i u drugoj lizi itd.

p.s. za sve vas u Sandžaku koji volite plavu boju dođite i pridružite nam se http://www.facebook.com/#!/pages/FK-Zeljeznicar-Sarajevo/28269781895?ref=ts
Na vatru odgovori vatrom !

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

36

Nedjelja, 23. Maj 2010

"Manijaci" slave titulu

Navijači Željezničara došli su na svoje. Njihov tim donio im je novu titulu prvaka BiH nakon osam godina, pa ni oni nisu smjeli zakazati. Nakon posljednjeg sudijskog zvižduka večeras protiv Laktaša, utrčali su u teren i započeli slavlje. Na utakmicu je došlo 15.000 navijača, a u slavlju na stadionu Grbavica pjesmom su im se pridružili Zijad Sipović i Semir Cerić Koke. Atmosferu nije mogla pokvariti ni kiša, "Manijaci" su pjevali i slavili veliki rezultat Željezničara. Potom su slavlje nastavili automobilima uz sirene. Dobar dio ih se okupio pred Vječnom vatrom budući da je bio najavljen dolazak Željinih igrača i stručnog štaba autobusom. To se na kraju i desilo. Igrači i treneri su došli City busom, što je ispraćeno ovacijama. Autobus je kasnije prošao pored mase navijača uz vatromet, bakljadu i navijanje. Ubrzo su se i navijači povukli s tog mjesta te slavlje nastavili po sarajevskim kafićima. Dobar dio Sarajlija bio se okupio i pred BBI centrom te pozdravio nove šampione BiH.

U ovom svečanom trenutku želim da svima onim koje to zanima na ovom forumu objavim jednu lijepu navijačku priču koju sam našao na netu :

Prava raja iz doline ćupova - JOINT UNION
Kraj osamdesetih godina u Sarajevu je obilježio stvaranje legendarne navijačke grupe, skupine Željinih navijaca prozvanih JOINT UNION. U legendarnoj rupetini, popularnom Lovcu, u Junu 1989. godine, okupili su se Arsen, Čonta, Dado, Emir, Sandi i redajući sarajevske klipače uz girice i kuhani krompir, odlučiše osnovati JOINT UNION, što je u istoriju grada ušlo kao najbitniji događaj u razdoblju od pojave New primitivsa do četničkih napada, pa i do dan danas. Nakon nekoliko sedmica, uz pomoć Kanine sestre sašiven je i prvi transparent sa natpisom
"JOINT UNION THRASH CREW SA HC", a znamo li da posljednja skraćenica označava hard core, vidi se, kao i iz imena skupine, da među Jointima nije bilo mjesta za papke, pogotovo u sarajevskom smislu te riječi. Jointi nisu slušali seljakluke niti su euforiju pred Željinu utakmicu pojačavali domaćom prepečenicom. Rade se majice, šalovi i vremenom se članstvo penje na četrdesetak pripadnika, što nije ni malo obzirom na brojne kriterije - uz ne presudno bitnu muziku i ignorisanje mlađih od 16-17 godina u skupinu su primani samo Bošnjaci i Hrvati, ali i Srbi koji nisu slijedili propalu četničku ideologiju o stvaranju velike Srbije. Svjedoci smo da su se neki ultra-nacionalisti bili odvojili i okrenuli leđa Želji, ovom gradu i našoj državi. Ali pored svega toga ostali smo multietnička navijačka skupina.

ANTI-ČETNIČKA KOALICIJA

Stalno se ide na gostovanja, a nakon utakmice Partizan - Sarajevo u Beogradu, Zemir - Zema (Željovac za čiji se tadašnji akt pušu pitari), kasniji višegodisnji ratnik Armije BiH ušao je u navijačku istoriju nakon što je pred stadionom "JNA" dva Grobara privremeno ohladio hladnim oružjem. Ostalo je zapamćeno i gostovanje kod beogradskog Rada, kada je skupina od desetak Jointa rastjerala četrdesetak negostoljubivih domaćina "United Force". U tom periodu su se počele dešavati i stvari koje smo najmanje željeli. Nacionalizam je bio na prvom mjestu. Očajnički se nešto pokušavalo uraditi da bi se sačuvalo nekakvo zajedništvo. Na utakmici Željo - Partizan, 1991. godine spojile su se muslimanska i hrvatska zastava, što je beogradski tisak propratio prigodnim naslovima o stvaranju anti-srpske koalicije. Međutim, to nije bila anti-srpska vec anti-četnicka koalicija koja se na sve moguće načine protivila nacionalističkim furkama podjele Yuge i Bosne, jer zna se da su do početka tih previranja Jointi bili Yu- nastrojeni, što su pokazali i transparentom YU- Odred. To se pokazalo opravdanim iste godine, kada na Grbavicu dolazi Crvena Zvezda, a Jointi uz 40-ak baklji pale i veliku četničku zastavu - rat je bio na pomolu. Prije utakmice stotinjak gostiju je odmjerilo snagu sa podjednakim brojem domaćina, nakon čega je 5 cigana završilo na jednomjesečnom oporavku na koševskoj traumatologiji.

RUŠENJE ZIDOVA

Jointi daju svoj doprinos i na posljednjoj utakmici Dinamo - Crvena Zvezda u Zagrebu, potvrđujuci relativno dobre odnose sa hrvatskim navijačima i netrpeljivosti prema Delijama i Grobarima i ostalih koji su propagirali četnicku politiku koja je rasturala tadašnju državu, a imala tendenciju da rasturi i BiH. Željini navijači rado su odlazili pripomoći Pitarima kada su igrali protiv klubova "velike četvorke". Prije neodigrane utakmice Zeljo - Hajduk, Jointi ugošćuju zagrebačku Torcidu, napijaju ih do sitnih sati i zbrinjavaju po svojim stanovima. Najsretniji su se smjestili kod legendarnog Bože, dobrog domaćina u čijem stanu se za vrijeme gledanja nekih utakmica i zidove znalo rušiti. Osim Želje dio Jointa je volio i Everton, tako da je Božo dan prije odgođene utakmice bio utučen jer je, kao i svake subote, nazvao britanske informacije i sazanao da je Everton poražen na vlastitom terenu.

JOINTI U ODBRANI BOSNE

Posljednjih šest mjeseci sarajevskog mira ekipa se okuplja u Čontinom kafiću Celtic, smještenom na Željinom stadionu. Budući da je kafić nazvan po katoličkom škotskom klubu , velikosrpski nacionalisti iz Sarajeva su ga nazvali ustaškim leglom, a vlasnik se svakog jutra nanovo radovao vidjevši da Celtic jos uvijek nije miniran. Na žalost, početkom rata četnici osvajaju cijelu Grbavicu pa tako i "Dolinu ćupova" i sto Čonta reče, "čekali smo da caffe odleti u zrak, međutim odleti stadion u zrak i sa njim jedan zivot, jedna ekipa, jedno ludilo i najljepši grad koji je postojao na ovoj planeti". Rat su dočekali, kako se kaže "Za dom spremni" - svi uzimaju puške u ruke negledajući nacionalnu pripadnost i ukljucuju se u TO, Jukinu ekipu, HOS itd, a kasnije u Armiju BiH. Iako angažovani u odbrani grada i države, većina Jointa je preživjela sve nedaće, a vremenom vidjevši da osim odbrane više ništa nemogu postći, napuštaju grad. Danas ih ima po cijeloj evropi, ali neki su ipak ostali i čekaju njihov povratak.

emir-RA je dodao/la ovu sliku:
  • IMG_1575.jpg

• »amirovic« je muško

Datum registracije: 23.07.2006

• Poruku poslati

37

Ponedjeljak, 24. Maj 2010

Sad kad je Zeljo postao prvak jesul besplatni cevapi u "petici" :D

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

38

Utorak, 25. Maj 2010

Citirano

Orginalno od amirovic
Sad kad je Zeljo postao prvak jesul besplatni cevapi u "petici" :D

hehe aa ne znam ja na žalost idem u Šeher tek početkom juna al iskreno se nadam da se slavlje po tom pitanju neće stišat :D

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

39

Petak, 28. Maj 2010

ovo mi se bas svidelo,ovo sa autobusom medju navijace,extra :)
zeljo je uvek imao vise navijaca od sarajeva,nesto poput zvezde u srbiji :)
bar mi se cini da je tako
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

40

Petak, 28. Maj 2010

Citirano

Orginalno od Jasmin
ovo mi se bas svidelo,ovo sa autobusom medju navijace,extra :)
zeljo je uvek imao vise navijaca od sarajeva,nesto poput zvezde u srbiji :)
bar mi se cini da je tako

Uvijek će postojati prebrojavanja i prepucavanja koji klub u samom gradu Sarajevu ima više navijača, međutim ono u čemu se svi slažu jeste da je Željo daleko najpopularniji klub u BIH---

Social bookmarks