Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Petak, 13. Decembar 2002

Rak grudi?

Citala sam o tome, ali me ipak zanima i vase misljenje uvazena gospodo lekari :)
pink je dodao/la ovu sliku:
  • breast_cancer.jpg
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 14. Decembar 2002

MENE ZANIMA UOPSTE KOLIKO JE LJUDI OBOLELIH OD RAKA KOD NAS? OVDE ME LJUDI CESTO PITAJU "KOD VAS IMA PUNO RAKA?" A JA NEZNAM STA DA IM ODGOVORIM
ZNAM DA GA IMA? AL NE I DAL VISE NEGO BILO GDE DRUGDE
AKO NEKO OD OVIH SILNIH DOKTORA IMA NEKU STATISTICKU BROJKU DA OBJASNI POJAVU KOD NAS I U OSTALIM EVROPSKIM DRZAVAMA
U NAPRED HAVALA
malo za promenu

3

Ponedjeljak, 16. Decembar 2002

Naja....izgleda da bas i nemate slobodnog vremena zadnjih dana. Ja sam strpljiva :) Cekacu i dalje.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

4

Srijeda, 18. Decembar 2002

admin, ich bin echt enttäuscht :( , nijedan od lekara nece da prica o ovome...
Ich warte aber trotzdem, bis sich einer von denen meldet ;)
Wahrscheinlich haben die keine Zeit, denkst du es auch nicht :]

Selam

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

5

Pink, siguran sam da ces dobiti odgovor kad doktori budu imali vremena.

P.S: Ne verujem da ce te bilo ko od njih razumeti ako pises na nemackom. :D

Zato bih skrenuo paznju da se na forumu pise jezikom, koji SVI posetioci mogu da razumu. ;)
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

6

Alles klar :D

od sada pisem samo na nasem jeziku, da me citav svet razume :)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

7

Subota, 21. Decembar 2002

Pozdrav

Još jednom da ti se izvinem putem posta, ovako javno Pink, jer sam bio opravdano odsutan nedelju dana.
Potrudiću se da ti što prepribavim neke važne informacije o ovom pitanju.
Kao što sam ti putem PM napisao, lakše bi mi bilo da znam neke konkretnije podatke.
Pozdrav :) :) :)

8

Ponedjeljak, 23. Decembar 2002

Zdravo hadzied, nema potrebe da se izvinjavas ;) Sve je u redu. Ti si imao obaveza i ja to potpuno razumem. Hvala, tebi na obziru.

Iskrena da budem, ja ne znam puno o ovoj bolesti zato sam se i obratila lekarima na ovom forumu. Mozes li mi napisati nesto osnovno o raku dojke?

Unapred zahvalna i sa duznim postovanjem
pink

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

9

DISPLASIAE MAMMAE

Dojka, odnosno gl. mammae, prestavlja najveću tvorevinu kože, kod čoveka, prema nekim anatomima, koja ujedno obavlja funkciju lučenja majčinog mleka, jer poseduje žlezdano tkivo, koje se srazmerno napredovanju trudnoće, priprema u toku devet meseci na svoju ulogu, da stavra, odnosno produkuje majčino mleko koje je jedino adekvatno za ishranu dece.
Ova sposobnost zasnovana je na posedovanju žlezdanog tkiva, koje se pod dejstvom hormona razvija, uvećava i osposobljava za svoju ulogu.
Po nekim sazunanjima žene koje su rađale manje su sklone displazičnim procesima na dojkama, dok one koje nisu rađale više su sklone ovim pojavama.
Prosto objašnjenje ove tvrdnje je u tome što se za vreme trudnoće to zlezdano tkivo obnavlja i te ritmične promene potpomažu sprečavanje nastanka displazije. Mada opet kažem nema pravila.
Kao i svako drugo tkivo i tkivo gl. mamae, odnosno mlečne žlezde, odnosno dojke u celini podložno je displastičnim promenama svoje građe.
Pod displazijom dojke podrazumeva se niz patološko strukturnih promena, koje su uslovljene poremećajem hormonskog lanca, odnosno poremećajem hormonskog mehanizma upravljanja sa posledicama na ciljni organ o kojem govorim, odnosno dojci.
U medicini je za ovu pojavu karakteristično nekih četrdesetak sinonima.
Na osnovu poremećaja u građi normalnog tkiva dojke, promene se mogu podeliti:
1. CISTE
2. PAPILOMATOZE DUKTUSA (pojava tumoroznih promena na peteljci u izvodnom kanalu dojke)
3. ADENOZA SLEPIH KANALIĆA DOJKE
4. SKLEROZNA ADENOZA
5. APOKRINI EPITEL
6. STAZA I DISTENZIJA KANALIĆA
7. PERIDUKTUSNI MASTITIS
8. MASNA NEKROZA
9. HIPERPLAZIJA EPITELA DUKTUSA
10. FIBROADENOM
11. TEŽNJA KA FIBROADENOMATOZI
Obično se kod jedne iste pacijentkinje u preparatu uzetom za ispitivanje vrste displazije obično nađe više gore navedenih slučajeva.
Obično se procesi na dojci mogu javiti između 35-40 godine života žene, mada se opisuju i slučajevi već posle dvadesete godine.
Obično ove promene mogu da traju negde do menopauze ili nešto iza nje nakon čega regresiraju.
A ovde sam o njima napisao zato što se iz njih mogu razviti maligne neoplazme, pa mislim da treba kao uvod da ovo o displaziji dojke stoji na početku.
U sledećem postu napisaću o simptomima i znacima ovih promena, tako da iz praktičnih razloga svako treba da zna okvirno ove znake, jer kada ih osoba primeti na sebi obavezno treba da se javi lekaru na ispiztivanje promene, da se ne bi desilo da maligni pročes promakne i pritom izgubi dragoceno vreme za terapiju.
Pozdrav :)) :)) :))

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

10

SIMPTOMATOLOGIJA

Bolesnica počinje da oseća nabreklost u dojkama, ili samo jednoj dojci, osećaj nadolaska mleka, da imaju bolne senzacije u predelu dojki, sve se ove pojave dešavaju u drugoj polovini, a nekada tokom čitavog ,menstrualnog ciklusa.
Bol, pečenje, svrab bradavica, takođe spada u znake da se nešto dešava. Kod pojedinih pacijenata se javlja bol koji zrači u nadlakticu ili obe nadlaktice.
Nekada sa bolom žena sama napipa mesto, izrazito bolno u vidu tvrdline pod prstima, koje kod nje izazove zaprepašćenje. Obično se tada žene i jave lekaru.
Obično se dešava da promene, odnosno tegobe nestanu sa pojavom menstruacije, tako da žena koja se nejavi lekaru obično i zaboravi na tegobe, i tu se javlja greška, koja može da je skupo košta, odnosno da takva na početku bezopasnapojava preraste u nešto ozbiljno.
Ponekad se na bradavicama žena pojavljuju, lučevine, različite boje, bezbojne, beličaste, bele, mlekolike, svetlokestenjaste, do tamnokestenjaste, tečne ili pastozne.
U tom početnom periodu, znači jedini nalaz je lokalna bolna osetljivost, povremeno na papili dojke pod pritiskom se sekretuje gore navedeni sekret, palpatorno se pipa PSEUDOTUMOROZNA TVOREVINA, koja ima dvodimenzionalne karakteristije, visinu i širinu, što nam govori da se radi o displaziji dojke, a ne o tumoru, a kada se napipa i teća dimenzija, dubina, tada je veoma teško govoriti da se ne radi o malignom procesu, da se u stvari radi o nekakvoj cisti.
Tada je neophodno uraditi svima nama dobro poznat rendgenski snimak, tzv. MAMOGRAFIJA, te punktirati tu "tumoroznu tvorevinu", dobijeni sadržaj obavezno poslati na analizu i ukoliko se radi o KARCINOMU, odmah operativno reagovati.
U koliko se na analizi tzv. Papaninicolaou, nađu negativni rezultati, onda se pristupa konzervativnoj ili nekoj drugoj vrsti terapije.
Pozdrav :] :] :]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

11

Pozdrav za sve prijatelje foruma, posebno za Pink, koja je postavila ovu temu.
Ja sam bio slobodan da započnem priču o ovom problemu od najlakšeg slučaja, kada se radi o displaziji, samo lakoj histološkoj izmenjenosti tkiva pod uticajem hormonskog disbalansa.
Dalje ću pokušati i da opišem promene i simptome koji se javljaju i u slučajevima maligne neoplazije, koje sam se dotakao vrlo malo, ali sam mislio da je potrebno da objasnim prvo ovu pojavu, jer prestavlja predhodnicu ovog dosta opakog oboljenja. Po meni je značajno ovo informativno znati, radi lakše ranije i blagovremene dijagnoze i javljanja lekaru, iz praktičnih razloga, nego da sam odmah prešao na karcinom dojke.
Mislim da nije previše stručnih izraza, ali nije u mom domenu tako da sam malo više koristio literaturu.
Pozdrav :] :] :]

12

Utorak, 24. Decembar 2002

Hvala

Puno ti se zahvaljujem dr.hadzied na ovim postovima. Neces verovati koliko si mi pomogao :) kada budes imao vremena i volje nastavi ...

Pozdrav :D

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

13

Utorak, 31. Decembar 2002

Pink evo nasao sam jos jedan zanimljiv link na forumu a tice se teme koju si ovde zapocela:

http://forum.novipazar.de/thread.php?thr…82a81d71482f840
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

14

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Ova tema se nesto umusila , sto li? Eno, skoro godinu dana niko nista ne napisa…
Hvala ti admine citah ja ono tamo pa videh da i ti pominjes mamografiju.

[SIZE=4] Mamografija - opasnost za zdravlje [/SIZE]

Sve je više analiza i znanstvenih rezultata koji pokazuju da upotreba mamografije (rendgensko snimanje dojke) pri dijagnozi raka dojke ne pridonosi smanjenju smrtnosti od te bolesti. Osim što je vrlo skupa i upitne dijagnostičke vrijednosti, mamografija može biti i štetna za zdravlje žena.
Rasprava o vrijednosti te dijagnostičke metode traje već godinama, a posebno se zaoštrila pretprošle godine nakon što su danski autori Olsen i Gőtzsche objavili studiju (Lancet 2001, 358, 1340) koja pokazuje da redoviti pregledi mamografijom uzrokuju povećanu smrtnost kod žena.
U vrlo opsežnoj analizi svih kliničkih podataka (studija je obuhvatila više od 500 tisuća žena) dobiveni rezultati upućuju na zaključak da upotreba mamografije uopće ne rješava problem raka dojke kod žena. Naprotiv, uočena je povećana smrtnost kod onih žena koje su prakticirale »preventivno« rendgensko snimanje dojke. Razlog su česte i teške komplikacije u kardiovaskularnom sustavu žena izazvane redovitim zračenjem. Zatim slijedi povećana učestalost agresivnih oblika naknadnih terapija (biopsije i kirurško odstranjivanje dojke) zbog nedovoljno sigurnih nalaza na mamogramu. Naime, vrlo se često snimanjem otkrivaju spororastući tumori koji se nikada ne razviju u invanzivni oblik raka, ili pak stanične promjene koje histološki odgovaraju raku, ali su biološki benigne. Gotovo 50 posto žena dobilo je barem jedan lažno pozitivni nalaz od 10 izvršenih snimanja. Konačno, autori razmatraju i povećanu smrtnost kod žena zbog psiholoških trauma i stresa uzrokovanog lažno pozitivnim nalazima.

Vise... rak dojke ili rak dojke

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

15

Utorak, 09. Decembar 2003

Jos uvek postoje neusaglaseni stavovi oko toga da li treba preventivno sprovoditi mamografiju a u cilju otkrivanja raka dojke ili ne,tako neki navode pozitivne a neki pak negativne strane te dijagnosticke procedure.

Karcinom dojke je jedan od najcescih i najvise lecenih malignih bolesti,na njega otpada 20% smrtnosti od karcinoma,pre njega je samo rak pluca.
Postoji odredjena familijarna sklonost ka karcinomu dojke s tim sto su cerke cije su majke sa karcinomom 10 puta ugrozenije od normalne populacije.Postoji verovatnoca da ovaj karcinom nastaje dugotrajnom stimulacijom estrogenih receptora u tkivu dojke.
Doba prve 9-mesecne trudnoce je vazna odrednica rizika od raka dojke.U poredjenju sa zenama koje su prvi put ostale trudne u dobi ispod 18 godina,relativni rizik karcinoma dojke se udvostrucuje u prvoj trudnoci nakon 24. godine zivota,a otprilike ucetvorostrucuje nakon dobi od 30 godina.Rizik od raka dojke je zapravo veci u zena cija je prva trudnoca nastupila posle 30.god. nego kod nulipara(nerotkinja),sto pokazuje da rana trudnoca deluje preventivno dok kasna trudnoca potice razvoj ove bolesti.

Prirodan tok karcinoma dojke karakterise dugotrajnost i izrazita heterogenost.Srednje je prezivljavanje u pacijenatakoji odbijaju svaki oblik lecenja izmedju 2,5 i 3 godine,ali prezivljavanje nelecenog bolesnika moze nekada biti duze od 20 godina.Karcinom dojke je sigurno jedan od sporije rastucih tumora,a procenjeno je da se prosecan tumor udvostrucuje oko tri puta godisnje.Ako se to primeni na predklinicki perio rasta tumora,onda je za rast prosecnog raka dojke od jedne celije na 1 cm potrebno deset godina,na velicinu koju lako detektira vecina pacijenata i lekara.

Hadzi je lepo izneo podelu na invazine i neinvazivne karcinome pa tu i nema nesto da se doda,ja bih samo rekla da su oni nejasno ograniceni od okoline ,cvrti i nepokretni.Javljaju se najcesce u gornjem desnom kvadrantu dojke .Lokalizacija tumora u vreme postavljanja dijagnoze je vazna jer od lokalizacije zavisi mesto metastaze.Tumori spoljasnjih kvadranata se dreniraju upolje ka pazusnoj jami gde daju metastaze,dok tumori unutrasnjeg kvadranta daju metastaze u limfne zlezde medijastinuma(sredogrudja).
Simptomatologiju je uglavnom opisao Hadzi tako da tu nemam sta da dodam,a o terapiji drugi put.
Htela bih samo da kazem da je moguc karcinom dojke i kod muskaraca uglavnom zbog hiperestrogenemije koja nastaje kod lecenja estrogenom ili kod ciroze jetre kada ne dolzi do razgradjivanja istog.On je veoma redak odnos muski:zenski=1:125,simptomatologija je ista kao kod zena.
Pazi koju igru igras.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 15. Januar 2004

mammografija

ne slazem se sa Pink zbog njenog Priloga o mammografiji.
mamografija je jedina metoda za diagnostiku Carzinoze o tumorima manjim od 1cm.
manji od 1cm je vrlo tesko diagnosticirati Palpacijom tako da je preventivna diagnostika :Mamografija!
da nije zdravo je tacno ali mortalitet od Mamma-Ca je sigurno veca(kiki) nego od mamografije.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

17

Subota, 20. Mart 2004

Kanceri materice

(blic 20. mart)

Kancer na grliću materice, odnosno procesi koji mu prethode, za ginekologa su isto što i rak ili bilo kakve druge promene na koži. Grlić materice dostupan je praktično golom oku na bilo kom ginekološkom pregledu - kaže dr Nebojša Radunović, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu i direktor Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije.

Smanjenje broja obolelih žena od ove vrste maligniteta pripisuje se preventivi, poboljšanim dijagnostičkim mogućnostima, pravovremenoj dijagnostici i boljem poznavanju prirode te bolesti.

- Dobar skrining, dobro rešetanje populacije, pravovremeno upućivanje žena na kontrole donelo je, pre svega ostalog, taj rezultat. Danas je pravilo da je svaka žena obavezna da bar dva puta godišnje ode na kolposkopiju, pregled grlića materice posebnom optičkom napravom i da se istovremeno uzme bris za Papanikolau test - objašnjava dr Radunović.

Drugi materični karcinom, onaj koji se javlja na telu materice ili na njenoj sluzokoži, teže je dostupan za dijagnostiku, jer je manje pristupan oku, dok je treći ženski genitalni malignitet, na jajnicima, dijagnostički najnedostupniji, lekari kažu da je tih, pa je sada i najčešći i obično sa najnepovoljnijim prognozama u trenutku kada se otkrije, obično u kasnijim fazama bolesti.

Rizične grupe za karcinom grlića materice su žene četvrte i kasnijih decenija života, žene koje su imale seksualne odnose sa većim ili velikim brojem partnera i žene koje su rano ušle u seksualne odnose.

- Danas se dobro zna da je u pozadini pojave karcinoma na grliću materice određeni broj infekcija koje su se događale ranije, već od doba adolescencije i koje su polako, tinjajuće dovele do promena na grliću materice koje su podloga za pojavu karcinoma. Ove infekcije, posebno ako nisu dobro i na vreme lečene, ostavljaju ranice i slične posledice, poput onih koje bismo imali kada ne bismo pravilno lečili, recimo, ranice na koži. Zato su ove tri grupe žena rizične za pojavu ove vrste karcinoma. Mi smo danas u mogućnosti da otkrijemo te pretkancerozne promene, možemo na vreme da reagujemo i da ne dopustimo da se u kasnijim godinama života razvije kancer - kaže dr Radunović.

Infekcije su najvažniji faktor rizika za pojavu karcinoma na grliću materice. Danas se u tom smislu posebna pažnja posvećuje herpes virusu tipa 2 i velikoj grupa takozvanih humanih papiloma virusa, koji ima čak šezdesetak podgrupa i koji su sada sve ćešći. Neke od ovih podgrupa papiloma virusa se smatraju direktno odgovornim za pojavu karcinoma. Papiloma virusi izazivaju pojavu bradavica, kondiloma. Ne znači da će svaka bradavica postati kancer, kaže dr Radunović, ali svaka je apsolutno alarm da joj lekar i pacijent posvete punu pažnju i podvrgnu je ozbiljnoj kontroli.

- Rano ulaženje u seksualne odnose, često menjanje partnera i nečuvanje od infekcija i njihovo zapuštanje doprinose pojavi karcinoma na grliću materice - sublimira dr Radunović i naglašava da pravilna zaštita, a to je upotreba kondoma, smanjuje rizik od pojave infekcija, pa znači i pojave karcinoma.

Simptomi koji ukazuju na postojanje unutarmateričnih infekcija su pojava neuobičajenog bojom i mirisom vaginalnog sekreta, koji ostaje obilan i uporan i pored higijene i upotrebe uobičajenih preparata koji ga neutrališu, a zatim i pojave krvarenja prilikom seksualnih odnosa, posebno ako su učestali. To su signali na osnovu kojih bi žena trebalo da posumnja na infekciju i obavezno ode kod ginekologa. Naravno da u pitanju može da bude seksualni partner, ali o tome bi svakako trebalo da nakon provere odluči lekar, ginekolog.

- Kada lekar primeti promene koje bi vremenom mogle prerasti u kancer, u stanju je da jednostavnom intervencijom skine, sljušti deo koji je ugrožen i eliminiše mogućnost kasnijeg maligniteta. Postoperativni period do potpune revitalizacije grlića materice je kratak, najviše do mesec dana - kaže dr Radunović.

Ključ uspeha u predupređenju kancera grlića materice su, dakle redovna kontrola vaginalnog sekreta, redovna kolposkopija, redovni Papanikolau test, zaštita kondomima i pravovremena sumnja i eventualno lečenje unutarmateričnih infekcija.

Suprotno karcinomu na grliću materice, sve češća je pojava karcinoma na telu ili sluzokoži materice. Njegova veća učestalost se pripisuje boljoj ali, nažalost, kasnoj dijagnostici, produženom životnom veku, ali i sve ćešćoj upotrebi hormona estrogena i sličnih supstanci koje se u organizam unose ishranom. On se, naime, koristi u veterini i onda se kroz meso i mesne prerađevine unosi u čovekov organizam. Sada se ispituje da li je i učestalija ćelavost i uopšte manja maljavost kod muškaraca možda tog porekla.

Najrizičnije grupe za pojavu kancera na telu materice su žene koje nisu rađale i žene kod kojih je izražen hiperestrogenizam.

Ova vrsta karcinoma se takođe otkriva Papanikolau testom, ali njegova osnovna karakteristika, ono po čemu bi žena sama mogla da posumnja i obavezno ode kod ginekologa, jeste pojava neurednih krvarenja; slična su menstruacijama, češća su od menstruacija, mogu da traju duže nego menstruacija, pojavljuju se u menopauzi.

- Najčešće će se dogoditi da se iza njih ne krije karcinom, ali detaljna kontrola je neophodna - upozorava dr Radunović i navodi da je redovna kontrola ultrazvukom za ovu vrstu kancera jednako važna kao kolposkopija kod otkrivanja promena koje vode kanceru grlića materice.

Kada se pojavi karcinom bilo na grliću ili na telu materice, lečenje nije samo hirurško, nego je kod određenih vrsta vrlo efikasna i hemoterapija.

Pazi koju igru igras.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

18

Petak, 26. Mart 2004

Upravo na jucerasnjim vezbama iz epidemiologije govorilo se o skriningu (screening) i kao klasicnni primeri navodjeni su mamografija , fluorografija pluca i Papanikolau test! Slazem se da kontroverze uvek postoje ali ipak je "bolje spreciti nego leciti". Usput porazavajuca je cinjenica da su najnovija istrazivanja pokazala, da je ucestalost raka grlica materica duplo veca u Srbiji nego u Evropskim zemljama (ukljucujuci tu i Sloveniju i Hrvatsku). Ovakav rezultat pripisuje se upravo skriningu koji se u Evropi redovno sprovodi a kod nas je ocigledno defektan!
Sit Hungry Doesn't Believe

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

19

Petak, 26. Mart 2004

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Postoji jedno ne pisano pravilo, verovatno proizvedeno iz dugogodišnjeg iskustva stručnjaka i lekara, koje glasi da žene koje su rađale ćešće obolevaju od raka grlića materice, nego žene koje nisu rađale, dok žene koje nisu rađale češće obolevaju od raka dojke, nego žene koje su rađale ...

Postoji i još jedna činjenica, da žene koje imaju opdnose sa muškarcima koji su obrezani-osunećeni, (pripadnici islamske veroispovesti i judizma koji se tradicionalno obrezuju ), ređe oboljevaju od raka grlića materice ...

Pozdrav

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

Orginalno od hadzied

Postoji i još jedna činjenica, da žene koje imaju opdnose sa muškarcima koji su obrezani-osunećeni, (pripadnici islamske veroispovesti i judizma koji se tradicionalno obrezuju ), ređe oboljevaju od raka grlića materice ...

Ovo je naravno tacno, objasnjenje koje bi se moglo prihvatiti je u vezi sa manjim procentom infekcija u obrezanih muskaraca, naime, kod neobrezanih se cesto prljavstina zadrzava ispod prepucijuma i dovodi do raznih infekcija dok uklanjnjem iste kozice taj se rizik smanjuje.

A ovo sto rece Avicena za enormno prisustvo karcinoma cerviksa u nas, moram reci da se lekari u Evropi stalno iscudjavaju kako je to moguce jer se kod njih stadijumi, koji su kod nas `svakodnevna` pojava, gotovo uopste ne nalaze, a sve to naravno zahvaljujuci vec pomenutom skriningu i upornom traganju za prisustvom aplasticnih celija u opstoj populaciji. Zato, dok se kod njih cesto radi samo konizacija (uklanjanje dela materice u vidu kupe), kod nas je glavna operacija radikalna histerektomija (uklanjanje cele materice, jajnika i parametrija).

Interesantno je da kod nas taj izuzetni Papanicolau test (koji je fantastican za otkrivanje abnormalnih celija) lekari sami vrlo retko preporucuju i koliko sam saznala rade ga tek kad je neophodan ili na insistiranje same pacijentkinje, zato bih ja ovom prilikom savetovala svim osobama zenskog pola da same zahtevaju da im se uradi ovaj test bar jednom godisnje (ili muski clanovi foruma da posavetuju svoje zene o ovom mom predlogu). :]
Pazi koju igru igras.

Social bookmarks