Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 06. Oktobar 2005

Ramazanske priče

Selam alejkum.

Ova tema malo odstupa od uobičajene programske šeme foruma jer primarno ne nudi osnova za diskusiju već nudi sadržaj kojim se želi nama forumašima obogatiti ovaj mubarek mjesec.

Svako ko ima neku lijepu, interesantnu, poučnu priču može je ovdje podijeliti sa nama.

Obzirom da je mjesec Ramazan povod pokretanja ove teme predlažem da ista bude samo Ramazanom i aktivna.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 06. Oktobar 2005

Ebu Hanife i nevjernik

Nije bio rijedak slučaj, u prvim stoljećima islama, da dođe do naučnih rasprava između islamskih i neislamskih intelektualaca. Takvu raspravu inicirao je jednom prilikom i vizantijski vladar, upravo u vremenu imama Ebu Hanife, poslavši svog najvećeg intelektualca sa tri pitanja u Kufu.
Tadašnji halifa ponudio je islamskim znamenitim učenjacima da se upuste u raspravu s vizantijskim izaslanikomm, ali su se oni ustručavali da se odvaže na taj korak. Jedini koji se na to odvažio bio je Ebu Hanife.
Inače, rasprave su bile javne i njima su prisustvovali brojni znatiželjnici. Kada je imam Ebu Hanife ušao u salu predviđenu za dijalog, vidio je da vizantijski učenjak sjedi na jednoj vrsti minbera, predviđenog samo za velikane.

Ebu Hanife mu se približio i upitao ga:
- Jeste li Vi došli pitati?

On je odgovorio:
- Da!

Tada mu je Ebu Hanife rekao da siđe sa tog mjesta, jer je to mjesto predviđeno za one od kojih se traži rješenje i odgovor, a ne za one koji pitaju! Vizanijac, bez komentara, prihvati taj prigovor i kada imam Ebu Hanife sjede na to mjesto, pozove ga da počne sa prvim pitanjem.

- Šta je postojalo prije Boga?! – glasilo je pitanje vizantijskog učenjaka.

Ebu Hanife ga, umjesto odgovora, upita:
- Da li se Vi razumijete imalo u matematiku?!

On odgovori u čudu:
- Svakako da se razumijem!

Ebu Hanife ga ponovo upita:
- Ima li ijedan broj prije broja jedan?

Vizantijac odgovori:
- Ne. On je prvi i prije njega nema ništa.

Tek tada mu Ebu Hanife odgovori:
- Kada prije broja jedan nema ništa, pa kako da bude nešto prije Jednog, Jedinog Allaha!

Tada on uputi drugo pitanje:
- Gdje se nalazi Bog, na kojem mjestu i na kojoj strani?

Ebu Hanife ga ponovo upita:
- Recite mi, kada upalite svijeću, ma koju stranu ona baca svjetlost?

Vizantijac odgovori:
- Na sve strane podjednako!

Ebu Hanife mu, tada, odgovori:
- Kada u slučaju svijeće, koju je napravio neznatan rob Allahov, ne možete opredijeliti stranu na koju baca svjetlost, kako, onda, to možete učiniti sa Gospodarom neba, Zemlje i svega što je stvorio?!

Nakon toga, vizantijski predstavnik pređe i na treće pitanje, koje je glasilo:
- Šta sada radi Bog?

Ebu Hanife mu mirno odgovara:
- Skida sa minbera i ponižava nevjernike kao što ste Vi, a podiže ugled vjernicima, kao što sam ja.

Nakon toga vizantijski učenjak pokupi svoje stvari i poražen se vrati u svoju domovinu.
Značajno je napomenuti, kako navodi El-Hatib el-Havarizmi, da je tada Ebu Hanife bio mladić i da ni blizu nije bio dostigao zrelost i znanje koje će tek kasnije dostići!

(Iz knjige "Ebu Hanife i namaz u hanefijskom mezhebu", dr. Šefik Kurdić, Zenica, 2001)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

3

Subota, 15. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Prenosi se od Ebi 'abdi-Rahmana Abdullah ibni Omera ibnul-Hattaba r.a. da je cuo od Bozijeg Poslanika s.a.v.s. kad kaze:
" U jednom narodu koji su bili prije Vas bila trojica ljudi koji su , putujuci jednom, zanocili u jednoj pecini. Dok su spavali, sa brda se otrgla stijena i zatvorila ulaz u pecinu. ?( Razmisljajuci sta da cine, odlucili su da dovom mole Allaha dz.s. da im oslobodi ulaz, i to pomocu dobrih djela koja su ranije cinili. :]
Prvi zapoce: "Moj Gospodaru, imao sam vrlo stare roditelje, a i svoju porodicu i poslugu. Ipak porodici i poslugi nisam davao vecernji napitak prije njih. Jednog dana se dogodilo da sam, tragajuci za ispasom, otisao podalje od njih i nisam se uspio vratiti prije nego sto su zaspali.
Ja sam pripremio njihov vecernji napitak i mada su oni spavali, ja nisam nikome od porodice i posluge htio dati da pije prije njih. Tako sam drzeci mastrafu u ruci, docekao zoru. Kada su se probudili dao sam im njihov napitak. :O
Moj Gospodaru, ako sam sve ovo ucinio radi Tvoga zadovoljstva, izbavi nas iz ovog u cemu smo i otkloni ovu stijenu".
Tada se stijena malo pomjerila u stranu, ali ne toliko da bi mogli izaci iz spilje. 8o
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 17. Oktobar 2005

nastavak

Tada je, kaze Vjerovjesnik s.a.v.s. drugi od njih rekao:
"Moj Gospodaru, imao sam rodjaku koju sam strastveno volio. Htio sam je imati ?( ali se ona odlucno ustezala. Medjutim, kada je usljed velike suse nastupila glad, dosla mi je i jasm joj dao, 120 zlatnika pod uvjetom da mi se prepusti. Pristala je na to, i kad sam pokusao sa njom izvrsiti nemoralni cin, ona mi rece.
"Ne dozvoljavam ti da bespravno oduzmes mi nevinost." ;( Kad sam cuo njezine rijeci, odustao sam od namjere i ostavio sam je, iako mi je tada bila najdraze bice. Ostavio sam joj i zalatnike koje sam joj ranije dao.
Moj Gospodaru, ako sam ovo ucinio za Tvoje zadovoljstvo izbavi nas iz ovog u cemu smo". :) I tada se stijena malo pomakla ali ne dovoljno da bi mogli izaci.
Tada je, prica dalje Vjerovjesnik s.a.v.s. treci od njih rekao:
"Moj Gospodaru, jednom sam unajmio radnike da mi rade i kada su zavrsili posao, svima sam isplatio zaradjenu nadnicu, samo je jedan od njih otisao ne uzevsi svoga novca. Ja sam iznos koji mu je pripadao investirao tako da se visestruko povecao :] . Nakon izvjesnog vremena dosao mi je taj covjek i rekao:
"Allahov robe, isplati mi onaj moj iznos!" Sva ova krupna i sitna stoka (deve, krave,ovce) kao i cobani, su tvoji :] . Odgovorio sam mu.
"Ne izigravaj se sa mnom Allahov robe X( ". Rece on.
"Ne ja se zaista ne salim." Odgovorih ja. I tada on uze sve to blago i otjera :) , ne ostavivsi nista.
Moj Gospodaru, ako sam ucinio ovo za tvoje zadovoljstvo, izbavi nas iz ovog u cemu smo. Tada se stijena potpuno pomjerila s ulaza i oni su izasli i nastavili putovanje. (o)
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

Social bookmarks