Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Dax

Učenik

(10)

• »Dax« je muško
  • »Dax« je autor ove teme

Datum registracije: 07.09.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 19. Decembar 2003

Razbijen bosnjacki korpus u CG

9,4% Bosnjaka u CG ! Bosnjaci,"Muslimani",Crnogorci,Neopredeljeni.....

Exodus Bosnjaka se nastavlja....

http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.phtml?…ijest&id=111110
Wahnsinn bei Individuen ist selten, aber in Gruppen, Nationen und Epochen die Regel

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 22. Decembar 2003

Колико сам ја успео да видим по овим резултатима пописа муслимани ( не као нација већ мислим на грађане Црне Горе исламске вероисповести ) се национално изјашњавају на 4 различита начина. Највећи део се изјаснио на попису као Бошњаци ( око 9% ), 5% се изјаснило као Муслимани а такође један одређени проценат се изјаснио као Црногорци или Срби ( у Пљевљима и Бијелом Пољу ) исламске вероисповести.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Utorak, 23. Decembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

U Crnoj Gori ima dovoljan i više nego dovoljan broj Bošnjaka za organizovanje Bošnjačkih institucija. Dakle, bitno je da se postavi jezgro oko koje će se kasnije sve ostalo uvezivati kako ljudi budi bivali svjesniji svojeg nacionalnog identiteta. To jezgro koje je važno za dalji razvoj Bošnjačeke nacije je rodjeno i postavljeno i nadalje će samo ići dalje i razvijati se. Ako uzmemo u obzir da Bošnjaci sada opet nakon duuugo duuugo vremena imaju državu u kojoj se eto koliko toliko pitaju i u kojoj su glavne institucije Bošnjačke nema se potrebe za strahom od ponovnog gubljenja nacionalne svijesti i nacije. Nazad se više nemože, sada samo idemo dalje u jačanju naše nacije i naših nacionalnih institucija koje će izroditi nove i jače naraštaje koji će još bolje i jače čuvati i jačati svoje Bošnjačko dostojanstvo i nacionalnost. BNV u SCG (Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji i Crnoj Gori) je jezgro, odnosno institucija oko koje se vežu i okupljaju Bošnjaci Sandžaka, tj. i oni Bošnjaci u Crnogorskom dijelu Sandžaka.

Nacionalni korpus Bošnjaka Sandžaka nije razbijen, nasuprot, rezultati su odlični, i iznenadjujući na ponekim mjestima, s obzirom da je veoma jak i žestok medijski i propagandni rat vodjen protiv Bošnjaka i njihovog nacionalnog indentita u CG.

Važno je znati da je ovo prelomna generacija u Bošnjačkoj historiji i da u ovim godinama se dješava to nacionalno budjenje i sasvim je jasno da medju nama će, u ovim godinama, biti ljudi koji neće uspjeti da se probude i izadju iz onih komunističkih sistema i razmišljanja.

Bitno je dakle da se institucije organizuju i postave na noge, a sve ostalo ide samo po sebi. A za organizovanje i pokretanje institucija ima dovoljan i više nego dovoljan broj Bošnjaka u CG.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Brzi
Колико сам ја успео да видим по овим резултатима пописа муслимани ( не као нација већ мислим на грађане Црне Горе исламске вероисповести ) се национално изјашњавају на 4 различита начина. Највећи део се изјаснио на попису као Бошњаци ( око 9% ), 5% се изјаснило као Муслимани а такође један одређени проценат се изјаснио као Црногорци или Срби ( у Пљевљима и Бијелом Пољу ) исламске вероисповести.

Prvo što moram da primetim da pod pojmom "musliman" (bez obzira što u zagradi kažeš da ne misliš na naciju već na građane Crne Gore muslimanske veroispovesti), ipak podrazumevaš naciju ( što zaključujem iz toga što Albance muslimane ne vidim ni u jednoj od kategorija koje si pobrojao).
To što se najveći broj izjasnio kao Bošnjak govori o tome da se po pitanju nacionalne svesti stvari kreću u pozitivnom smeru - a uopšte me ne čudi i da ima Crnogoraca ili pak Srba islamske veroispovesti, jer ih i u Srbiji ima - no to što Srba/Crnogoraca islamske veroispovesti ima, ne znači da oni pripadaju bošnjačkom korpusu. Srpkinja/Crnogorka po nacionalnom opredeljenju, udata za muslimana, a koja je prihvatila Islam kao svoju veru svakako se može izjasniti kao Srbin/Crnogorac islamske veroispovesti, i ja ne vidim ništa čudno u tome, čak sam i svojim očima video primer takvog izjašnjavanja.
Islam je svakako religija koja pod svoje okrilje prima sve ljude, bez obzira na nacionalnu pripadnost.
S druge strane, kad se uzme u obzir da se tako "izjašnjavanje" dešava u sredinama koje su inače poznate kao sredine u kojima je kroz istoriju često vršen egzodus muslimana, bez obzira na nacionalnu pripadnost - od kojih je veliki broj danas nastanjen upravo u našoj sredini, ne bi me iznenadilo ni to da se u stvari umesto njih izjašnjavao neko drugi.

Veći je problem za mene što po poslednjem popisu preko 90% stanovništa Rožaja govori jezikom koji je svrstan u "ostali" jezici, dok oko 4% govori crnogorskim jezikom. No sve to ide nekim svojim tokom, pa se nadam da će se u nekom narednom popisu, a u najboljem slučaju i u ispravljenim rezultatima ovog, broj onih koji govore "ostalim" jezicima u Crnoj Gori drastično smanjiti, naravno na račun konačnog priznavanja bosanskog jezika i u Crnoj Gori.

Što pre Crnogorci i Srbi shvate i prihvate postojanje i opstajanje Bošnjaka i bosanskog jezika na ovim našim, zajedničkim prostorima, to smo svi mi bliži nekom aktivnom uključenju cele ove zajednice u svetske a prvenstveno evropske tokove.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Selam alejkum Bošnkjakinje i Bošnjaci.

Ja bih samo da dopunim Mr. Sansa, da se "ovaj naš zajednički prostor" naziva Sandžak.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Dopuna koju je Gerilac dao nije adekvatna onome što sam ja pod ovom našom zajednicom obuhvatio. Postojanje Bošnjaka i bosanskog jezika u Baru, u Beogradu, u Šapcu, u Somboru, u Podgorici u Ulcinju u Novom Sadu itd. takođe je relevantna činjenica koja se ne može izbeći niti preko koje se može olako preći a da se to ne odrazi na stagniranje ove naše zajednice na putu uključenja ka nekim svetskim,a naročito evropskim tokovima. Normalno da je i regija Sandžaka deo tog "ovog našeg prostora" .
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Sasvim razumljivo. Tu smo da jedan drugog podsjetimo u slučaju zaborava jer Insan je zaboravan, pa ja pomislih da eto nisi zaboravio, ali sam pogrešno procijenio. U svakom slučaju nisam ništa loše mislio.

Allahimanet.

Social bookmarks