Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sweetivana

Početnik

(10)

• »sweetivana« je žensko
  • »sweetivana« je zabranjen
  • »sweetivana« je autor ove teme

Datum registracije: 15.05.2006

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 18. Maj 2006

RECEPT ZA MANTIJE

Pre pet dana sam se vratila iz NP i imala sam priliku da probam cuvene MANTIJE. Uh mnogo je dobro.Zato molim nekog ko zna da mi napise recept.Obecala sam mami da cu da joj spremim a i meni se jedu njam njam :]

VOLETI,VOLETI I SAMO VOLETI...

LETETI,LETETI I SAMO LETETI

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 18. Maj 2006

e taj recept si trebala da trazis i naucis sad dole dok si bila u Novom Pazaru. Mislim da je za mantije tesko dati recept dok ti sama ne vidis kako se radi.
Bar ja tako mislim. :(

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 18. Maj 2006

Draga Sweetivana, šta god da ti neko od nas napiše, džabe ti je. To se dragocjeno znanje prenosi s koljena na koljeno. Ako to ne naučiš od majke, nane, bike (ili ,daleko bilo, zakasniš pa naučiš tek od svekrve 8o ) nikad ni naučit nećeš ;( Zato se taj recept teško iznosi iz srcu nam dragog Pazara :]
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 18. Maj 2006

hajde ne glupirajte se nego pomozite chori i napisite joj recept ...

@hanuma, ti sigurno znas recept za mantije.

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 18. Maj 2006

Svaka cast ZUti CVIJET.
A ti PAZARAC neznam kom se obracacas sa onim " hajde ne glupirajte se" da li da shvatimo kao uvredu ili sta vec drugo? Ako si toliko dobronameran i zelis pomoci zovi tvoje bliznje kuvarice pa nek ti izdiktirajau recept pa ga posle prosledi na forumu.
UNAPRED ZAHVALNA. X(

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 18. Maj 2006

Pa dobro sad,sweetivana nije imala prilike da nauci od svojih i to ne mora da znaci da ne moze naucit.Vi pokusajte da joj objasnite sto je bolje moguce,a ona ce kad sledeci put dodje u Np to i u praksi videt i utvrdit to sto ste joj vi prenele.
I neznam sta to toliko filozofirate,necete da joj objasnjavate kako se obogacuje uranijum nego kako se prave mantije.
Pink,Hanumo,uskacite u pomoc i objasnjavajte. :D
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 18. Maj 2006

Hajde stvarno, ljudi, da joj pomognemo... :)

Pre nego shto pochnemo sa receptom, moram da znam dve stvari: odakle si i znash li da zamesish testo za mantije? ;) Ili za pitu, recimo? ;)
(Prvo pitanje je manje bitno)

U medjuvremenu vidoh da pishe odakle si. :O
Ivana, bilo kakvo testo? Imash li oklagiju? A neki veliki sto? Okrugao je idealan. ;)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 18. Maj 2006

Koliko vidim,zivi u BG-u.Ma nemojte je nista pitat'(verovatno nezna ni testo da zamesi)nego joj sve od pocetka objsanite.
Sto bi Ckalja reko,pocnite od Kulina bana. :D
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

9

Petak, 19. Maj 2006

Uh....................oh ko to spomenu Mantije?!!!!

Neznam kako se spremaju,ali mnogo dobro znam kako se jedu njammmmmmmmmmmmmmmmmm
" Bilen alemlere rahmettir "

• »deedee_tr« je žensko

Datum registracije: 18.02.2005

• Poruku poslati

10

Petak, 19. Maj 2006

Ja ipak mislim da je najbolje da joj neko od vas koji ste u Pazaru poshalje autobusom jedno 50ak komada iz "Sidro"-a.
Pa kad ako Bog da dodje opet nek' nauchi ili opet pravac u "Sidro".
mmmm mantije....

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

11

Petak, 19. Maj 2006

recept za pomlijecene mantije

iseckas bijeli luk i pomesas ga sa kiselim mlekom.to onda premazes na vruce mantije i vratis ih da se pecu jos 5 minuta.u medjuvramenu zovnes mene da ti pokazem kako se to jede.
za one obicne nepomlijecene mantije nemam jos recept.

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 19. Maj 2006

Citirano

necete da joj objasnjavate kako se obogacuje uranijum

:)) :)) :))

Citirano

Orginalno od deedee_tr
Ja ipak mislim da je najbolje da joj neko od vas koji ste u Pazaru poshalje autobusom jedno 50ak komada iz "Sidro"-a.

vala ako haje da pljiva u masnocu onda bi bas trebali da joj posalju iz sidra :]

najbolje mantiju imaju onamo preko puta rileta, dje ima da se kupi ona dobra pita, kako se zvase ona radnja ?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

13

Petak, 19. Maj 2006

Dok recept ne stigne ...

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

14

Petak, 19. Maj 2006

Tashe evo ga ja !

Ene kome se to jedu mantije? :)

Pa ovako Ivana slatka, evo ova zuti cvijet ti je mlogo lijepo rekla, mozes milion puta citat recept i gledat druge kako to rade sve dok sama ne probas desetak puta neces naucit da umijesis mantije. Nije neka filozofija, al opet i jeste. Treba prakse, treba vezbe i to ne sama da ucis. Nego lijepo da sa nekim mijesis mantije, u pocetku vise da gledas, postepeno da pomazes dok bi na kraju sama mijesila pod nadzorom tvoje " uciteljice" (sumnjam da kod nas ima dosta ucitelja... tek mozda dole nize ka jugu :D )

Nego tebe zanimase recept. Upozorenje : sastojci su bez 100% tacnih mera kolicine ( i zbog toga je tako tesko naucit kako se mantije spremaju ) mantije su ti usko povezane sa Einsteinom i njegovom teorijom relativiteta ;).

Dakle, potrebno :
Brasno ( relativno , recimo 1kg ako hoces samo jednu srednju tepsiju mantija)
So ( 2 kasicice )
Vruca voda ( oko 1/2 l )
Mljeveno meso ( 1/2 kg )
luk ( jedna glavica luka )
biber ( samo malo na vrhu kasicice)
maslac (250 gr , e ovo je jako bitan sastojak jer se uzavisnoti od kolicine istog u piti moze zakljuciti iz kog dela Sandzaka je pita :) )

Prvo se zamijesi tijesto:
U neku dublju posudu se stavi brasno, doda se jedna kasicica soli i to se zamijesi vrucom vodom ( voda ne smije da bude hladna, ni mlaka, a ni vrela) = rukom se uz pomoc vode pomijesa brasno sa solju. Ovde opet treba voditi racuna da tijesto ne bude "meko" = zitko, a ni mnogo tvrdo.

Krpom se pokrije posuda i ostavi se na sobnoj temperaturi nekih 30-40 min. Paznaj : tijesto ne smije da ozebe, znaci zimi ne otvarati prozor kuhinje dok se pita ne umijesi. :)
za to vreme se luk sitno isecka zatim se pomesa sa mesom koje se onda posoli ( 1 kasicica soli ) i zabiberi, moze se dodati i malo istopljenog maslaca.
Ostatak maslaca i dalje ostaviti na pomalo toploj rigli sporeta koliko da ostane tecno.

Nakon ovih 30-40 min se tijesto iz posude podijeli na dva dijela, i razmijesi se tj, "nagnjeti" se a to izgleda ovako : sto se najprije pospe brasnom, nakon toga se jedan deo tijesta izvadi iz posude i rukama se jos malo mijesi ( tijesto se prstima lijeve ruke drzi sa strane a dlanom desne ruke se priteze tj. gnjeti i istovremeno se okrece u krug ) :D Znam, komplikovano zvuci i u pocetku tesko izvodljivo, al nakon umijesenih prvih 100 pita je to od igre. :D
Isto se ponovi sa drugim dijelom tijesta.
Nagnjetena tijesta se pokriju opet krpom. (opet sobna temperatura)

E sad kad pocet sa rastezanjem tijesta je relativno. Nekad traje duze nekad krace a to zavisi od toga kako je tijesto zamijeseno i nagnjeteno. Recimo nakon pola sata do sat verema se uzme tijesto i polozi se na sred stola po kome se prethodno pospe podosta brasna ( da se tijeso ne bi zalijepilo za povrsinu stola). Malo se sakom razvuce tijesto i pritisne dlanovima, nakon ceka se pospe i ono brasnom . Onda se uzme oklagija pa se rastanji tijesto , otprilike da tijesto bude 3 - 4 puta vece. Nakon toga se citavo tijesto pomaze maslacem (3- 4 kasike topljenog maslaca se prstima razmazu po tijestu ) . E nakon toga se dalje tanji tijesto, znaci rasteze se na sve strane do ivica stola. Onda se vec spremno meso jednacito poredja na ivicama tijesta, zatim se ivice tijesta jos rastanje pa se prebace preko mesa. Ovde ne zaboraviti da se tijesto na preklopu treba jos malo poprskati maslacem. Takodje i sredinu tijesta ( sredina stola) poprskati maslacem. Onda se deo tijesta na kome je meso preklopljeno tijestom kotrlja ka sredini sa svih strana. kad se stigne skoro do sredine, nozem preseci tijesto izmedju i zamotati do kraja. E sad postoje razne tehnike neko ovako gotovo tijesto sece nozem, neko kasikom a neko prstima na jednake delice. rerna se sad ukljuci na 200 ° C da se zagrije.
Ovi delici tijesta sa mesom su tzv. mantije. One se polazu u pomascenu tepsiju i to ne bilo kako vec u krug. Posto je tepsija puna, mantije se jos jednom pomazu maslacem i stave se u rernu da se pecu.
Vreme pecenja opet relativno, zavisi od kvaliteta sporeta :).
Kad su mantije gotovo pecene, dakle tumene i odozgo i odozdo ( viljuskom se u sredini tepsije podigne par mantija da bi se videlo jesul odozdo pecene) izvade se iz rerne pospu se jogurtom ili razblazenim kiselim mlijekom i pokriju se nekom drugom tepsijom, ili folijom ili krpom. Saceka se nekih 5 - 10 min dok omeksaju.

Nakon ovoga se mogu servirati za jelo. Uglavnom se jedu uz kiselo mlijeko / jogurt.

Eto Ivana recepta, mozda zvuci podugacako i komplikovano, a znaj da nisam napomenula jos neke sitne detaljcice.

Opet velim, zuti ti je list lijepo rekla da nije lako naucit na osnovu recepta.
jedna je moja koleginica ( Nemica ) isto trazila recept ja joj dala i objasnjavala dva tri dana. Tri- cetiri put je probala da umijeis mantije al to ni licelo na mantije nije.

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 19. Maj 2006

@pilje

e pozlatili ti se ti prstici :]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

16

Petak, 19. Maj 2006

A sto joj ne rece da mljeveno meso mora biti govedje. Ni telece ni junece vec govedje. I to je najbolje da ti odreze but na tvoje oci i da ga umelje jer, ko zna sta sve melju tamo iza ledja ?(
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

17

Petak, 19. Maj 2006

Dankic Pozarce :).

Ed-u blagos to se podrazumIJEva da je govedje meso, koje bi drugo kad su mantije sandzacki specijalitet ?! Al' nije zgoreg sto si napomenuo jos jednom. Merci.

P.S. Ivana pade mi napamet i drugi recept, mnogo jednostavniji : svratis opet u NP. 8)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sweetivana

Početnik

(10)

• »sweetivana« je žensko
  • »sweetivana« je zabranjen
  • »sweetivana« je autor ove teme

Datum registracije: 15.05.2006

• Poruku poslati

18

Petak, 19. Maj 2006

ISKRENO SE ZAHVALJUJEM SVIMA KOJI SU HTELI DA MI "IZADJU U SUSRET" .
Ne znam u cemu je tolika frka oko davanja recepta,pa necu ja da pravim nikakav biznis ovde u Bg,samo sam htela da mama proba cuvene mantije,ne vidim nista lose u tome.A kad smo kod toga ,hocu da iznenadim jednu meni MNOGO DRAGU OSOBU iz NP....pa valjda ce me ozeniti kad bude video kakve mantije pravim :]
Svi kazete da je jako tesko,na zalost mene stvarno nema ko da nauci,ALI CU DA PROBAM PA AKO TREBA I 50 PUTA I NAPRAVICU IH.Moja baba je vrlo vesta u pravljenju pita ( testo koje se razvlaci ) tako da eto pomoci.

PINK : Tebi se posebno zahvaljujem na receptu.Stvarno ti puno hvala.Za sad sam ga samo odstampala,pa kad budem imala kasnije vremena detaljno cu da ga prostudiram i ako mi nesto ne bude jasno,pitacu.

Ma ,trebala sam ja u Sidru da kupim koliko mi je volja pa da jedem ,jedem i samo jedem :rolleyes:

p.s.Postoji odredjeni broj devojaka u Bg koje umeju i vrlo su veste u kulinarstvu :O

VOLETI,VOLETI I SAMO VOLETI...

LETETI,LETETI I SAMO LETETI

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

19

Petak, 19. Maj 2006

Ja lijepo kazah da je džabe davat recept jer je to nemoguće preko recepta napravit, al me ovi momci napadoše ka sve što ne znaju kako to izgleda a prtljaju se u ženska posla. Evo i Pink se slaže da za mantije i pite moraš da odeš na kurs kod stručnjaka. Možeš sto hiljda recepata isprobavat, ništa ti to ne vrijedi. Nikome nije bilo žao da joj da recept, nego kad nešto ne može, jednostavno ne može. Samo me strah da će se džabe namučit i upetljat i ništa od toga. Jedino može da izvadi stvar je što je baba stručnjak za pite. E, možda se baba u svemu snađe. Hajt sa srećom!
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

20

Petak, 19. Maj 2006

Zahvaljujem se PINK sto je napisala ovako detaljano objasnjenje za pravljenje mantija.
Po Ivaninim postovima vidim da joj je stalo da nauci da pravi mantije(iz razloga koje je ona sama navela)i posto je zatrazila pomoc,vase je bilo da joj kazete.E sad da li ce te mantije licet na mantije,da li ce joj trebat vremena da nauci,da li mislimo da ona nece moc da nauci da pravi mantije(sto je cista glupost.sve moze da se nauci),to je nasa stvar.

Meni licno je bilo veoma drago kad sam video da se neka devojka(u danasnje vreme :rolleyes: )interesuje za pravljenje mantija.
Te stoga ne razumem ove koje se javljaju i govore da je to nemoguca misija.napisite recept i tacka.

P.S. Pink,kad budes pravila mantije ti snimaj kamerom(telefonom)pa joj posalji clip. :D

Social bookmarks