Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško
  • »emir-RA« je autor ove teme

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 18. Februar 2010

REGIONALNA FUDBALSKA LIGA

Prijestolnica Slovenije Ljubljana proteklih je nekoliko dana bila mjesto sastanka čelnika nacionalnih fudbalskih saveza šest država nastalih raspadom bivše Jugoslavije. Tema sastanka je, između ostalog, bila i mogućnost formiranja regionalnog fudbalskog takmičenja. Iz UEFA je stigao signal kako krovna evropska fudbalska federacije načelno nema ništa protiv nove regionalne lige. Međutim, čini se kako su stvari po tom pitanju i dalje na dugom štapu.
Dotakli smo se i regionalne lige, ali ništa nismo dogovarali. To je bio neformalan razgovor. Predstavnici Uefe nemaju ništa protiv osnivanja takve lige, međutim, potreban je konsenzus klubova. U principu, provjerili smo jedni kod drugih ima li jedinstva po tom pitanju", kazao je generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Zoran Laković za beogradski Sportski žurnal. Čelnici većih fudbalskih klubova iz regiona, pogotovo zagrebačkog Dinama i beogradskih Partizana i Crvene zvezde, zagovornici su ideje o formiranju regionalnog takmičenja, prvenstveno zbog dizanja zanimljivosti i kvalitete fudbala na ovim prostorima. Regionalno fudbalsko takmičenje vjerovatno je jedini spas fudbalu u "malim" država, kakva je Bosna i Hercegovine. Međutim, s druge strane, zbog toga bi trpila nacionalna takmičenja. Ipak, uzevši u obzir da su nacionalna fudbalska takmičenja u regionu svakako na vrlo niskim granama, onda se i ne bi mnogo izgubilo. A šta bi se dobilo? Pa, klubovi iz Bosne i Hercegovine, u slučaju formiranja takve lige, dobili bi tokom sezone desetak jakih i zanimljivih utakmica, koje bi bile pravi mamac kako za gledaoce, tako i za sponzore. Samim tim umnogome bi se digla kvaliteta fudbala, ali i finansijski proračuni klubova. Nacionalne lige, kakva je bh. Premijer liga, jednostavno su neodržive kao ovakve jer ne otvaraju ama baš nikakvu mogućnost napretka klubovima. Iz tog razloga, nije daleko dan kada će se još neki bh. klubovi naći u situaciji u kojoj se ovih dana nalazi Modriča, da zbog nedostatka novca budu na pragu gašenja. Nešto se treba pod hitno mijenjati, a regionalno takmičenje čini se kao najrealnija opcija.

Bivša nam se država počela raspadati upravo na fudbalskim staddionima. I zato mi je sve to jako smiješno. Mada mi se čini da su svi oni koji su pljuvali po fudbalu susjednih zemalja, ismijavali ga itd, nakon godina lutanja odvojenog igranja ipak svatili da su neke stvari možda trebale ostati ujedinjene. Ja lično nemam neko posebno mišljenje povodom regionalne lige : Ako su svi za, i mislie da bi tako bilo bolje, i ja sam. Jedino mislim da recimo klubovima iz lige 5-tice takvo stanje ne bi odgovaralo, jer bi cijene igrača koje dobivaju za bagatelu iz EX YU republika vjerovatno formiranjem ove lige porasle. Još jedna stvar mi pada u oči : U zadnjih par dana se odjednom ponovo počelo pričati o regionalnoj ligi upravo nakon utakmice Hajduk - Željezničar u kojoj je splitski klub ugostio plave iz Sarajeva povodom proslave 99 godina postojanja kluba. Do sada koliko ja znam najviše prijateljskih utakmica je odigrao baš Željo sa Hajdukom, Dinamom ( dvije ), Partizanom i sada se spominje gostovanje Osijeka u aprilu na Grbavici. Sarajevo je također igralo prijateljski meč sa Dinamom. Ne sjećam se da je baš bilo prijateljskih utakmica između klubova iz Srbije i Hrvatske. Za one u Euro takmičenjima znam. Pa mi se stvorio neki lični dojam da se sve to stidljivo inicira preko sarajevskih klubova. Ili su razlozi zašto su Zagrebu, Splitu, i Beogradu za prijateljske mečeve poželjniji klubovi iz Sarajeva druge prirode.
Na vatru odgovori vatrom !

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

2

Ne ulazim u politicku pricu svega ovoga, ali verujem da je regionala liga odlicna ideja. Lige u ovim nabrojanim zemljama su smesne, neprofesionalne, neprofitabilne, neinteresantne, ukratko ni blizu nekog pristojnog standarda. Formiranjem jedne lige, dobili bi mnogo velikih, jakih derbija, koji bi privukli gledaoce, i interesovanje javnosti, samim tim sponzore, novac, koji bi se ulagao opet u fudbal(manje prostora za malverzacije, jer oni koji ne ulazu ispadaju i samim tim gube isti taj novac, koji sada kradu od klubova) i dobili bi jednu pristojnu ligu. Postoje stvari na kojima bi se trebalo raditi, ali ideja k'o ideja, je meni odlicna.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

3

Na početku bi sigurno klubovi dobivali pozivnice za učešće, a mislim da bi to u prvom redu bili :

Maribor
Rudar Vlenje
Dinamoe Zagreb
Hajduk
Rijeka
Osijek
Sarajevo
Čelik Zenica
Velež Mostar
Željezničar Sarajevo
Vojvodina
C.zvezda
Partizan
Budućnost Podgorica
Vardar
Priština

Smatram da ako se želi vratiti ta neka draž koja je nekad bila da bi se upravo ovi klubovi morali naći u prvoj sezoni te lige. A već u narednoj dati šasnu i ostalim klubovima iz nacionalnh prvenstava da se izbore za mjesto u toj ligi.
Vjerovatno bi na samom startu bilo problema oko uspostave formata takmičenja, a svaka bi savez za sebe tražio mjesto više, zato bi bilo najbolje da u kreiranju te lige učestvuju nekadašnji asovi EX YU fudbala.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

4

Petak, 19. Februar 2010

Citirano

Orginalno od emir-RA
Ne sjećam se da je baš bilo prijateljskih utakmica između klubova iz Srbije i Hrvatske.

Mislim da je odigrana jedna "prijateljska" utakmica između Dinama i Partizana, pre 7-8 godina u nekoj od evropskih država. Utakmica je prekinuta zbog tuče navijača koji su upali na teren.

Regionalna liga bi mogla da bude dobra ukoliko se pokrene u pravom trenutku. Nisam siguran da je sada pravi trenutak.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

5

Petak, 19. Februar 2010

eeeh da, sad se sjetih te utakmice - mislim da je u pitanju bio neki fudbalski turnir u nekoj skandinavskoj zemlji čini mi se

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

6

Petak, 19. Februar 2010

Jok nista od toga.
Mi i ovako, pa jedva u drugu ligu ove krnje Srbije, a ako opet dodje do fudbalskog integrisanja ovog podrucija, onda nemozemo ni u trecu opstat

Zato batali:D
SDA 1990

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

7

Subota, 20. Februar 2010

U ovom trenutku Potpuno je nebitno da li ce se oformiti regionalna liga ili ne,to nece na duzi rok doneti nikakav dobitak za te klubove.

Uslov svih uslova je PRIVATIZACIJA u sportu,a narocito fudbalu.
Ono sto niko ne shvata je da slab kvalitet fudbala uopste nije posledica slabe lige vec ocajne infrastrukture i toga sto privatnog novca(a samim tim i pravog domacinskog poslovanja)nema.
Niko nece da ulozi u nesto sto nije njegovo ili u nesto cime posle ne moze da upravlja.

Regionalna liga bi samo na par godina povecala broj gledallaca,kao i u kosarci,ali bi se ubrzo i to svelo ponovo na isti broj koji je i sada jer kao sto reko niko nece da gleda fudbal na njivi,bez ijedne pokrivene tribine,bez reflektora i jos da gleda neke klince kojima ni ime nezna.

Regionalna liga se ne moze bazirati na mrznji izmedju ovih klubova vec na kvalitetu,a ovi koji vode sve ove klubove cine sve kako se nebi desila privatizaija jer nigde na svetu nema da upravljas klubom bez dinara svog ulozenog,a onda kad klub potone u dugovanja vi jednostavno odete i nikom nista.

Kad se klubovi privatizuju i infrastruktura bude na odredjenom nivou onda ce ti vlasnici klubova veoma lako naci zajednicki jezik i organizovati zajednicku ligu.

Pogledajte samo u zadnjih par godina koliko zajednickih liga je napravljeno,vaterpolo (crnogorci,hrvati i slovenci),kosarka,hokej,opet vaterpolo(srbi i madjari)...
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

8

Subota, 20. Februar 2010

Ja mislim da je najvažniji rad sa mladima.. Mada se i to može u neku ruku povezati sa infrastrukturom u smislu dobrih uslova za djecu koja neće recimo lomiti noge na nekim oranicama od fudbalskog terena. A tačno je to da bi mržnja između klubova prvih godina privukla sponzore i navijače. Međutim možda bi se baš tada počelo više raditi sa mladim igračima u klubovima. Reći ću iz čisto bosanskog ugla zato što sam iz Bosne i zato što u Bosni ima čak 7 klubova za koje je čula cijela bivša država i koji su u određenim trenutcima takmičili se u saveznoj jugoslovenskoj lizi : Željezničar, Sarajevo, Čelik, Sloboda, Velež, Borac, Iskra ( Bugojno ). Danas rad sa mladima u tim klubovima nije na nivou kao što je u Hrvatskoj recimo, i to se vidi. Po mnei najbolju šklu fudbala ima Željo, jer je od rata do danas izbacio najviše igrača koji su napravili inostranu karijeru. Dok sam bio u Sloveniji t ojest u Velenju, jedna stariji navijač Velenja mi je pričao da je ustvari u historiji Rudara iz Velenja velikim slovima zapisana utakmica doigravanja sa Iskorm iz Bugojna za prvu saveznu ligu, u kojoj ih je Iskra izbacila i da je to tada bila njihova najveća utakmica. A danas čak i Maribor kupuje pojačanja iz FK Sarajeva. . Regionalna liga je na dugom štapu i to je definitivno, nešto se priča da bi kao probni balon mogao biti ove godine turnir šampiona EX YU republika koji bi se odigrao. A do tada dok ne dođe to vrijeme ja ću svake godien da se pitam : zašto u dva najveća kluba u BIH recimo škola fudbala ne broji po 5000 - 10000 polaznika. Milsim, mada ne mogu sa sigurnošću tvrdit da to nije slučaj ni u Bg i Zg.

Social bookmarks