Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 05. Novembar 2002

To je tvoj stav i ja nemam ništa protiv toga da ga i zadržiš... što se mene tiče, ne delim tvoje mišljenje. Verovanje u božanski autoritet i jeste bit Religije , i put preko ponora, tj. što bi naš narod reko sirah-ćuprija
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

22

Mada mislim da je sushtina u razlicitim perspektivama ove dve doktrine. To razliciti jezici prirode koji imaju razlicitu gramatiku i recnike.

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

23

Citirano

Autoritet je autoritet, bio on ljudski ili bozanski, oba nas mogu dovesti u ponor. Nemozemo opravdavati jedan vid sumnje a drugi kategoricki negirati.

Tako biva kad covek razlicite stvari (mnogo razlicite), pokusava da meri istim merilima. Nije problem u gramatici, problem je u shvatanju pauce. Ljudi reci, recnik i gramatiku koriste da bi jedni drugima saopstili i objasnili one stvari koje mogu razumeti.. ono sto se ne moze razumeti, ono sto samo Allah DZ.S zna, ne moze se objasniti recima pa makar znao 78 zemaljskih jezika i gramatika.. a sumnjaj u Religiju ko sto sumnjas i u ljude, shvatices je i postovaces je kolko dozvoljavas sebi da postujes i ljude. Ljudi ti u tom svetlu nisu dovoljan autoritet. Istim svetlom posmatras, onda ti ni Religija nije.
Meni zasigurno jeste..
mogu ja da se potpisem i bolje...

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

24

Četvrtak, 07. Novembar 2002

POZDRAV

Ovo je dobra tema i nije za sve ucesnike u forumu.
Po meni trebamo razmisljati o tome da li je religija jedna grana filozofije? ili je religija nacin zivota?

Ako prethodno budemo religiju shvatili kao jedan vid filozofije u zivotu coveka onda cemo pasti u zabludu da trazimo put ka istini znaci nismo sigurni da li je ta filozofija koja je nazvana religija istina i trebamo je dokazivati sto je u filozofiji sasvim normalno.

Ali ako religiju prihvatimo kao nacin zivota primer: kao neki aksiom u matematici, onda nam nece trebati dokazi koji su vec odavno dati i znaju se samo ih treba uvidjeti.Samim ovim necemo pasti u zabludu da trazimo put ka istini jer je religija nas nacin zivota i mi je i onako prihvatamo kao istinu.

Po meni ako prethodno mi kao jedinke prihvatimo da je religija nacin zivota necemo imati poteskoca da objasnimo sve sto ide uz religiju.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• »Birdum-Jardum« je zabranjen

Datum registracije: 04.11.2002

• Poruku poslati

25

Utorak, 12. Novembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Islam kaze da je strogo zabranjeno nasilno nagoniti u vjeru. Dakle, trazi razmishljaj pa kad budesh htio da prihvatish Islam kao put onda chesh neminovno prihvatiti kompletan Islam. Dakle, sve komponente, Islam, i autoritete i Istine za koje Islam kaze da su Istine, itd. A kosumnja, u sve to on i nije musliman, vech je u poziciji nekog po Islamu nevjernika koji pricha o Islamu, pa u to sumnja. Dakle, u Islamu nema sumnje. Sumnjash dok ne prihvatish Islam kao put, a kad prihvatish Islam kao put, onda nema vishe sumnje, imash cilj i jurish. Zao mi je shto to moram ovako da iskazem, ali moram. Allahimanet

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

26

Srijeda, 13. Novembar 2002

E sad si mi dosho na voley (beach) ;)

Citirano

Islam kaze da je strogo zabranjeno nasilno nagoniti u vjeru.

A shta ako ti ja kazhem da postoji istorijski podatak da je Muhamed licno izvrshio prisilu na mnogoboshce - pod pretnjom smrcu.
Bilo je 10 ratnih zarobljenika kada su se muslimani vratili u Meku. Muhamed im je ponudio ili smrt ili prelazak na Islam. 7-rica je preshla 3 - je ubijeno.
Ono shto me najvishe cudi je da sam nashao ovaj podatak u Istoriji Islama od Mustafe Spahica - zvanicni udzbenik u medresama u Yugoslaviji.

Sad ne znam kom da verujem ?

Morao sam ovo da pomenem jer sam na mnoshtvu mesta primetio da clanovi iz konotacije slepo prihvataju neke sudove (bez veze sa cinjenicma) i shto je najgore ti isti sudovi sluze kao argumenti u daljim razglabanjima. Dok drugi pokushavaju svojom interperacijom sudova da modifikuju sam sadrzaj.

Boli me kad vidim da se bez podataka ovde pishu esseji i esseji. Ja bih molio clanove da sledeci put kad donesu neki kategoricki sud, jedno odlucno NE, NIKAD, da navedu i argumente za to.
Ja nisam glodjo bandere kad sam bio mali. (koji sam egoista ) 8)

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

27

Srijeda, 13. Novembar 2002

Mor'o sam...

Respect Pauk i imash + na koji god nacin!
Poshtujem nacin primecivanja, srpljenje (volley?!), i nacin donoshenja preseka istina-neistina sve s opisom!

Another Respect! Viva!

PS
Zamolicu prisutne da ubuduce koriste "navod" "izvod" kad navode tudje tekstove a posebno tekstove Svetih knjiga i propratne tekstove ciji nisu AUTORI, da eto, ne proizvode smutnju i velicaju sebe!
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

• »Birdum-Jardum« je zabranjen

Datum registracije: 04.11.2002

• Poruku poslati

28

Petak, 15. Novembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Pa Pauche, mogu ti rechi da se u tom sluchaju radilo o tome da su ti mnogoboshci po Islamskom zakonu vech bili osudjeni na smrt. Ali im je ponudjeno da je jedini nachin da se kazna nad njima ne izvrshi je taj da prihvate Islam. Inache, kada bi Muhammed s.a.v.s ishao u rat, prije nego bi bitka uopshte i pochela, On bi neprijatelju ponudio Islam, pa ako bi oni odbili onda bi bitka pochela. A inache su ih ti neprijatelji bash zbog toga i napali. Dakle to je pravilo kod muslimana da neprijatelja uvijek prije konfrontacije ili izvrshenja kazne nad njima ponudish Islam. A to je iz toga da nikad chovjek nezna kada che Allahova milost na nekoga pasti, mozda je bash taj trenutak za njega presudan. Dakle Islam se nudi do posljednje moguchnosti, a kada nece ni tu priliku da prihvati onda se nad njim izvrshava ono shto treba da se izvrshi. Shto naravno neznachi da je on ubijen zbog toga shto nije htio Islam da primi, vech shto je nachinio neki prekrshaj za koji se kaznjava smrchu. A iz te kazne mu je ponudjen izlaz i poshteda od kazne. Tada taj isti DOBROVOLJNO bira izmedju kazne(zbog prekrshaja) i Islama. Jer prihvatanje Islama bi ujedno znachilo i donoshenje Tevbe (pokajanja) za sve shto je u zivotu radio a i za to djelo za koje mu je dosudjena smrt.

Da bih to josh malo primakao (jer ti chesh sigurno vaditi neke stvari iz konteksta, jer si sklon tome) naveshchu jedan primjer koji objashnjava taj "efekat". Ali samo taj efekat "ponude", ostalo nema nikakve slichnosti sa primjer gore navedenim.

Naime. recimo da je neki kriminalac uhvachen i dosudjena mu je kazna od recimo 50 godina robije, medjutim dodju oni koji su ga uhapsili i postave mu ovakav uslov, da im kaze informacije o drugim kriminalcima, i onda che mu robija biti smanjena ili skroz ukinuta. Dakle, nude mu time da on postane borac protiv kriminala, time che ga poshtedjeti. Pa ako on to prihvati onda okej ide poshteda, ali ako ne prihvati ode da robija normalno kolko mu je presudjeno. Dakle nisu ga primoravali da im daje informacije, vech opet nudili, pa ako prihvati prihvati. Eto toliko. Allahimanet

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

29

Ponedjeljak, 18. Novembar 2002

Cisto sumnjam da ce taj isti covek u tom trenutku da oseti prosvetljenje. Po meni on moze da oseti samo strah.
Posmatrano samo iz jednog aspekta to jeste milost, ali objektivno gledano to nije DOBROVOLJNI prelazak na islam. Jer gde ultimatumi igraju kljucnu igru tu nema SLOBODE VOLJE.

30

Ponedjeljak, 18. Novembar 2002

nego more

A treba istog toga "ratnog zarobljenika" ostaviti u mogucnosti da unije i ono sto se tek rodilo medju ljudima. Treba ga pustiti da radi po "slobodi volje" sto god hoce, sve dok ne dodje do "prosvetljenja". Vrlo zanimljivo. Kao i niceovi komenatri (jednako "zvucni"), takve stvari kad bi se mogle sprovesti u zivotu (sto naravno nije moguce.. hvala Bogu veci br je zivotno razumnih ljudi) ne bi vodile nigde do u disharmoniju i zivotinjski poredak drustva. Sloboda bez pravila i ogranjicenja gubi svoje osnovno znacenje i ne bi se mogla istom vise nazvati, niti oceniti (bez referentnih pretpostavki koje je i cine).

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

31

Utorak, 19. Novembar 2002

Niisam rec o slobodi uopshte vec o slobodi izbora ovog pojedinca. Ja se izvinjavam hteo sam da ispravim ovo ali je to malo onemoguceno.

32

Srijeda, 27. Novembar 2002

tu nam BB

E sad da ti kazem BB da uokvireno sa onim sto sam rekao mogu moje misljenje da priblizim tvojem o svemu sto si govorio, ali nikako izostavljajuci ono sto sam do sada rekao. Dajem dva znacajna credita filozofiji i filozofima zbog postavljanja vaznih pitanja i davanja odgovora (nebitno tacnih il netacnih) na ista koji su unapredili ljudsku misao. Odgovori na pitanja koja su oni trazili stizu sa RELIGIJOM. Pitanje pogleda na svet postaje odgovoreno na jedan ultimativan i za sva vremena vazeci nacin. Ljudsko umovanje prestaje biti potrebno i biva izbavljeno mucenja jer odgovori stizu kao dar od Stvoritelja samog. Moj credit ide filozofima, misliocima, koji se trude da interpretiraju i ljudima prezentiraju stvari i pojedine odgovore i upute Objave koje neki ne mogu da dokuce jer im sto sta pomracuje pogled. To ne bi ni bilo potrebno mozda da nije onih koji pogresnim umovanjem, ili sumnjom, ne pokusavaju da bace senu na neke vrlo znacajne i ocigledno ispravne stvari. Kontam one koji razmisljanjem sebi zele da objasne istinitost Objave i uvere se u istinitost Iste (do drugoga se ni ne moze doci jer Istina je Istina i nema se potrebe stiti odorama slepog verovanja); Ali ne kontam one koji hoce dokazati da je Istina laz. Takvi mogu da budu glupi, te da cak i sebe ubede u ono sto su naumili (iako nije tacno), ili licimeri te da ono sto znaju da nije tacno prezentuju kao tacno.
Moje je poimanje da odgovore na zivotna pitanja nemaju vise potrebe traziti ljudi jer su, rekao sam vec, data od Onoga koji je stvorio iste. Islamski pogled na svet, za one koji ga uzimaju kao referencu u zivotu, svoje izvore ima u Kur'anu. Napore ljudskog uma podrzavam kada su usmereni ka interpretiranju i razumevanju onoga sto u Objavi stoji, a ne kada nastoji da iz svojeg prividnog iskustva ovog prolaznog zivota zeli da stvori nesto sto bi bio veciti odgovor. Veciti je samo Jedan i ono sto On kaze!!!

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 28. Novembar 2002

Selam alejkum, Boshnjaci. Skoro u potpunosti se slazem sa tobom Fingersbroken, jedino se neslazem oko naziva filozofi, ja bih u cijelom tvoje tekstu upotrijebio rijech Arif (onaj koji je spoznao) ili neshto tome slichno mudrac Islamski, uchenjak, itd. Eto samo to, ali eto poshto je ovo forum i dolaze ljudi raznih linija i stavova onda okej hajde da usvojimo vech jednom to Islamski filozofi. Eto hajde. A inache se slazem sa tobom. Allahimanet

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

34

kompromis

Pokušaću da se umešam. 8)

Dakle, fingersbroken se složio sa tobom Birdum- Bardume po pitanju Islamskih filozofa , ali je i pored toga ostao pri stavu da su i ostali filozofi, kojim ti ne pridaješ nikakvu važnost jer ih ne svrstaš u Arife zavredili dva kredita (čitaj plusa) na svetskoj sceni i to zbog:
  1. postavljanja važnih pitanja
  2. davanja odgovora (nebitno tačnih il netačnih) na ista
    [/list=1]

tj. samim time (čitaj gore navedenim) dovoljno doprineli ako ničem drugom onda shvatanju veličine postavljenih pitanja i datih odgovora od strane Arifa
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

35

Selam alejkum Boshnjaci. Dopunit chu moj posljednji post da bi se time dobila punija slika o tome shta sam htio rechi. Kada sam govorio od Arifinima ili ti Arifima, ja sam to naveo kao naziv za one koje fingersbroken naziva Islamskim filozofima. A one koji po fingersbrokenovom nisu Islamski filozofi ja nazivam samo filozofima. Dakle Arifi i Filozofi. A o vrijednosti jednih i drugih nisam uopshte polemisao. Naravna stvar da su i jedni i drugi dali svoj doprinos. Jer da bi jedna sijalica mogla da svijetli tj. da da svjetlost mora imati i + i -. Dakle NULU i FAZU. E sada je diskutabilno shta je za koga NULa a shta za koga FAZA. Dakle da ponovim, htio sam samo da odvojim Filozofe od Arifa, ali eto na ovom forumu je tako, pa stoga pristajem da Arife nazivamo Islamskim filozofima, zbog komunikacije. Eto to je to. A o kvalitetu i doprinosu kako jednih tako i drugih je posebna pricha. Eto tako. Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

36

Jesi polemisao Birdume jesi nego se ne sećaš.... :D :D :D
Pogledaj malo svoje postove u "Apelu"

i ... bode mi oči

37

Knjige su cudo!!!

BB sta da ti kazem. Moram jos vise svoje iskaze da priblizim tvojima u jednom aspetku diskusije. Citao sam jednu literaturu ovih dana o pogledima na svet iz raznih perspektiva (zapadna, hriscanska, budisticka, spritualsiticka, materijalisticka, islamska) i u onome sto sam nasao kao razumno vidim mnoga podudaranja sa tvojim govorom. Cini mi se da se i ti sada slazes sa onim sto si pobijao prije, a to je da su filozofi (pazi: ovde kazem filozofi) imali znacaj. Dobar ti je primer sa fazom i nulom. Bili su nuzni i doprineli su mnogo cemu. Ja sam dalje pogresio davajuci njima pluseve jer sam uvrstio grupu ljudi, one za koje ti spominjes (Arifi), uvrstio medju filozofe. Bila mi je pogresna definicija, i shvatanje u glavi te sam imao sasvim pogresnu konotaciju pojma filozofiranje. Naime, FILOZOFIRANJE je napor coveka da sam da odogovre na neka ultimativna zivotna pitanja. Iako su gresili ja kazem, i ti se cini mi se sad slazes, da su filozofi (ponavljam) bili znacajan faktor radom vec navedenih stvari. ALI posle objave, svaki pokusaj "filozofiranja", tj samostalnog umovanja, prestaje bit potreban, a obavljan od strane onog koji pred sobom i ima REVELATION predstavlja ne priznavanje Iste i pokusaj ravnanja sa Sveznajucim. Rekao sam da posle objave plus zavredjuju samo oni koji se sluze Objavom i trud usmeruju ka razumevanju i interprtetaciji. Ali greska je u mojoj klasifikaciji i svrstavanje takvih u filozofe. Oni ne "filozofiraju" (ne daju odgovore neminovno iz svoje glave), oni traze Istinu i pronalaze Istu iz Objave kao refenrence zivota. Zaista oni kao takvi, nisu filozofi vec se nazivaju Arifima... a zaista je arapski jezik savrsen za objasnjavanje stvari (naziv Arif to potvrdjuje).

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

38

Ponedjeljak, 02. Decembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Elhamdulillahi Rabbil alemin !!! Pa dragi moj brate fingersbroken, veoma veoma mi je drago da smo se tu slozili.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

39

Nedjelja, 02. Novembar 2003

ne znam dal ste culi za mustafu mahmuda, ali on je mnogo dobar islamski filozof. uzmite njego knjige , razgovor s prijateljem ateistom, od sumnje do vjerovanja , i jos neke tako.
takodje najveci islamski filozof danasnjice je muhamed imara pa od njega nesto uzmite ako mozete da nadjete.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 06. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od juskos
POZDRAV

Ovo je dobra tema i nije za sve ucesnike u forumu.
Po meni trebamo razmisljati o tome da li je religija jedna grana filozofije? ili je religija nacin zivota?

Ako prethodno budemo religiju shvatili kao jedan vid filozofije u zivotu coveka onda cemo pasti u zabludu da trazimo put ka istini znaci nismo sigurni da li je ta filozofija koja je nazvana religija istina i trebamo je dokazivati sto je u filozofiji sasvim normalno.

Ali ako religiju prihvatimo kao nacin zivota primer: kao neki aksiom u matematici, onda nam nece trebati dokazi koji su vec odavno dati i znaju se samo ih treba uvidjeti.Samim ovim necemo pasti u zabludu da trazimo put ka istini jer je religija nas nacin zivota i mi je i onako prihvatamo kao istinu.

Po meni ako prethodno mi kao jedinke prihvatimo da je religija nacin zivota necemo imati poteskoca da objasnimo sve sto ide uz religiju.

Islam nije dogma, islam je naprosto prirodna vjera razumljiva svakome, samo nije za svakoga. Jer koga Allah uputi on mu poveca ljubav prema islamu i time spas.
Zaista je vjera lahka i jednostavna, i niko se neće pokušati nadmetati s njom, a da ga ne savlada. Pa budite umjereni (onako kako i vjera propisuje), ustrajni (ako ne možete učiniti ono što je najbolje i najpotpunije, učinite ono što je najbliže tome), radujte se nagradi Allahovoj (za taj posao i trud koji je učinjen i uložen) i potpomažite se vršeći ibadet u različitim djelovima dana i noći, pomalo ujutro, a nešto i navečer.
(Biseri Vjerovjesničke mudrosti, sahih

Social bookmarks