Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

41

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi
Islam nije dogma, islam je naprosto prirodna vjera razumljiva svakome, samo nije za svakoga

Rece li ti ovo Islam nije vjera za svakoga, ili nije razumljiv za svakoga. Sa ovim drugim pa i nekako da se slozim (al ni sa tim nacisto), a ako si htio reci ono sto recenica i govori (da Islam nije vjera za svakoga), de molim te pojasni kako to. Pitam to jer ne mislim da je to ispravno, pa ne mislim da je u redu i da ostane tako ukoliko nije ispravno (a siguran sam da je pogresna ta stavka).
Zahvalan.
Selam.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

42

Petak, 07. Novembar 2003

ne ide da se mijesham u ovo ali ovde Ljudi Koji misle da su muslimani dakle ljudi kojis u imali sex prije braka prenose, ogovaraju, i chine druge harame ne bi trebalo uopste da postuju na ovakve teme jer to je veca grehota no sto je ispravno Baviti se verom i namecat je drugom a nemozesh da je primenish na samog sebe ??? Zar NE ...
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

43

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi
Islam nije dogma, islam je naprosto prirodna vjera razumljiva svakome, samo nije za svakoga

Rece li ti ovo Islam nije vjera za svakoga, ili nije razumljiv za svakoga. Sa ovim drugim pa i nekako da se slozim (al ni sa tim nacisto), a ako si htio reci ono sto recenica i govori (da Islam nije vjera za svakoga), de molim te pojasni kako to. Pitam to jer ne mislim da je to ispravno, pa ne mislim da je u redu i da ostane tako ukoliko nije ispravno (a siguran sam da je pogresna ta stavka).
Zahvalan.
Selam.

Islam nije vjera za onoga ko iz nje uzima samo ono sto mu trenutno pase i odgovara a ostalo odbacuje. Islamu se insan mora predati svim svojim bicem i to bez ostatka i jos moliti Allaha da mu poveca ljubav za istinom i znanjem.
Islam nije vjera koju moze svako tumaciti kako mu pase, kao sto se to danas negdje praktikuje.
U islam danas najvise ulaze i islamu se vracaju uceni ljudi.
To sam mislio kada sam napisao da je islam jasan i lagahan a nije za svakoga onoga ko mu se nece od srca predati.

44

Petak, 07. Novembar 2003

Samo malo. Po toj analogiji mozes da izredjas sve one koji nisu u Islamu i da kazes da Islam nije vjera za njih. Nije jer grese i jer nisu u Islamu, ali Islam je univerzalna religija za svakog coveka, sto znaci da je stvorena kao takva da svako moze da pristupi Islamu, da ga shvati (na odgovarajucem nivou shvacanja) i da praktikuje njegova nacela koliko god je u stanju da to cini (a uvek se trudi za vise). Islam je u tom smislu vjera za svakoga bez ikakve razlike. A to sto neko niju i Islamu ne pokazuje da Islam nije za sve, vec da svi nisu muslimani.

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

45

Utorak, 11. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Samo bih eto skrenuo ti pažnju dragi brate Fingersbroken da Islam nije stvoren. A o tome naravno ukoliko meni nevjeruješ potraži i raspitaj se. Islam nije stvoren, Islam je vječan.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

46

OK. Slazem se sa tobom tu ubico snova, ali opet niceg protivurecnog onome sto sam rekao tu nema. Aristotel bi ti objasnio i da je svijet vecan, ali se sa tim mi ne slazemo zar ne? Islam je vjecan ali tu vecnost moze da ovekoveci samo Allah dz.sh. jer je on bio prije svega i kad nije nicega bilo. A Islam onakav kakvog ka ti znas sada, sa svim zakonima koji i dan danas vaze, ljudima je poslan preko Muhammeda a.s. tj znaci 'tek' sa njegovom pojavom. Da ne bi bilo nesporazuma trebao sam upotrijebiti rijec "POSLAT", i sve bi drugo bilo ok, jer i dalje se drzim tvrdnje da je Islam univerzalna religija (a sa cim se slaze i vecina ucenjaka jer sam o univerzalnosti citao kao jednoj od karakteristika Islama koju nijedna druga religija nema).

Selam.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

47

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Samo malo. Po toj analogiji mozes da izredjas sve one koji nisu u Islamu i da kazes da Islam nije vjera za njih. Nije jer grese i jer nisu u Islamu, ali Islam je univerzalna religija za svakog coveka, sto znaci da je stvorena kao takva da svako moze da pristupi Islamu, da ga shvati (na odgovarajucem nivou shvacanja) i da praktikuje njegova nacela koliko god je u stanju da to cini (a uvek se trudi za vise). Islam je u tom smislu vjera za svakoga bez ikakve razlike. A to sto neko niju i Islamu ne pokazuje da Islam nije za sve, vec da svi nisu muslimani.

Brate, htio sam naglasiti da u islam koliko znam nije presao niti jedan poljoprivrednik (uz sve postovanje do poljoprivrednika), nije presao neki fizicki radnik, koji nejma vremena da izucava nauku.
Islam je vjera znanja i otvorena je za one koji razmisljaju.
Selam!

• »DreamKiller« je muško

• Poruku poslati

48

Srijeda, 12. Novembar 2003

Pa dragi brate Fingersbroken, mene naravno ne interesuje uopšte šta bi reko Aristotel, ovim ne prebacujem tebi ništa, samo kažem. A Islam je Spušten ili Objavljen. Inače Allahov govor Kelamullah je vječan i nije stvoren. Sada ja ovdje kroz ovaj tvoj post vidim i jednu, po meni LOGIČKU, zabludu. Ti kao da shvataš ovaj svijet odvojenim od Allaha dž.š. od Stvoritelja. Ako je to tako onda ti savjetujem da izučiš malo bolje Allahova Lijepa Imena i Svojstva (Esmaul-husna) i o čemu ona govore. Tako da je Kur¨an vječan i važi za sva vremena, i po Sunnijskom vjerovanju onaj koji kaže za Kur¨an da je stvoren tog momenta postaje nevjernik i mora izgovoriti Šehadet, ali da nebih duljio pronadji neku knjigu o Sunnijskom Akaidu i u njoj ćeš naći osnove koje se moraju i kako vjerovati, pa kada se taj temelj postavi onda odatle se kreće u razmišljanje i shvatanje, jer ako temelji nisu čvrsti djesit će se da nas logika i misao ponese ponekad i da odemo van granice iz neznanja i tako neznajući prenesemo nešto krivo i netačno i upadnemo u grijeh. Ovo oko stvoreno/nestvoreno je veoma važna tema, zato sam te i upozorio na to. A inače ne bih, možda. :):):)

Opet nemoj nešta zamjerit bolan burazere.

Umalo zaboravih ili ti umalo nezaboravih neznam tačno, da napišem nešto i ovom bratu KojiTraži. Ne razumijem šta si ovim postom htio reći, možda si nešto drugo htio reći pa nisi znao da definišeš, ali ovako kako stoji u postu nebih se složio s tobom. Jer po tebi ispada da je Islam za klasu, a ne za masu. Islam je univerzalna vjera za sve, i nema momenta kojeg ne obuhvata i ne objašnjava. Prelazilo je baš najviše ovih ratara i siromaha i fizičkih radnika, samo što eto njihov prelazak nije toliko u današnje vrijeme "bučan", kao u slučaju nekih poznatih javnih ličnosti koje su primile Islam. Eto halali, najvjerovatnije si ti to drugačije mislio ali nisi se dobro izrazio.

Allahimanet.

Allahimanet.

49

Srijeda, 12. Novembar 2003

Kratko i jasno: svijet (ovaj na kojem smo mi) je stvoren (i o njemu se govorilo), a samo Allah Vjeciti je Vjecan. Zao mi je ali ako mislis da svijet nije stvoren time opovrgavas ono sto je El-Gazali, bas na konto Aristoteleve greske, tako divno dokazao.
Vjecnost je relativna u tvom shvatanju izgleda te ne govoris o apsolutnoj vjecnosti koja krasi samo Allaha Uzvisenog. Sorry tu treba malo logike i filozofije al ti to ne hajes. ... izvini brate al znam da ti to ne(ces) razumes pa ti necu vise pisati :)

• »DreamKiller« je muško

• Poruku poslati

50

Četvrtak, 13. Novembar 2003

Pa opet si ti koristeći logiku, pogrešno izvuko iz konteksta u mojem posljednjem postu kako ja kažem da ovaj svijet nije stvoren, naravno da je ovaj svijet stvoren, Džehennem i Džennet su takodjer stvoreni ali više neće nestajati, već će vječito ostati, jer tako Allah dž.š. hoće. Ali iza svega ovoga stvorenoga krije se Vječiti. Pa dok god mi vidimo i gledamo stvoreno ne vidimo Stvoritelja, Stvoritelj je jelde Vječan.

Pa se kaže onda: Sve Allaha veliča (Tesbih čini) ali vi njihov Tesbih ne razumijete (ne čujete). Ovdje je jedna da tako kažem "začkoljica".
Ali eto logika smeta. :):):)

Jer logika je od ovog stvorenog svijeta i važi za ovaj stvoreni svijet, a mi tražimo vječnost. To nas interesuje.
Al hajd. Pošto ti nećeš više da pišeš, neću ni ja onda. :)

Allahimanet.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

51

Petak, 14. Novembar 2003

Muhammed , mir neka je na njega, rekao: Tefekkeru fi halkillahi vela tefekkeru fillahi. Razmisljajte o Allahovim stvorenjima a ne razmisljajte o Allahu.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

52

Četvrtak, 27. Novembar 2003

Poštovanje za taj Hadis koji si naveo. Hajde sad da malo rasčlanimo taj Hadis i malo o njemu razmislimo. Zašto da razmišljamo o stvorenom a ne o Allahu dž.š.??? Zašto je Allah dž.š. stvorio stvorenje???
Da čijem prvo vas pa ću se ja uključiti.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

53

Utorak, 14. Juni 2005

Citirano

Pogresna slika pojedinca o filozofiji, ili pogresno razmisljanje pojedinog filozofa ne cini filozofiju losom jer je ona mnogo vise dobrog nego loseg svetu donela.

Rekoh sa skinem prasinu sa ove teme :D .

Ako je ovaj gornji citat tacan onda je to po mom misljenju samo zato sto su u sastav filozofije ulazile i prirodne nauke u kojima su filozofi dali zaista veliki doprinos i u kojima nije bilo lutanja kao na drugim poljima. Na primjer, polje metafizike i ono sto su filozofi ponudili i naucavali je unazadilo ljudsku civilizaciju i uveli samo smutnju u umove.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

Datum registracije: 14.06.2005

• Poruku poslati

54

Utorak, 14. Juni 2005

Bas fino, ed je donio dekret. A na osnovu cega to tako kazete gosn ed ako mozemo mi to znati? Gdje su vam bilo kakvi dokazi za to sto kazete. Pa cak i ako donesete neki dokaz za takvo sto na osnovu cega vam pravo da na osnovu vaseg misljenja, ili eventualno nekog sturog dokaza (koji dolikuje vama i vasem nacinu razmisljanja) donosite takve sudove o necemu sto ni najmanje ne razumijete.

Recimo Seid Husein Nasr se bavi uveliko metafizikom, i u svojoj knjizi Man and Nature, koja je sastavljena od predavanja odrzanim na hriscanskim univerzitetima u Sjedinjenim Drzavama, on ukazuje na neophodnost povratka ispravnog razumijevanja metafizike, tj povratak u filozofiju, i svaku drugu religiju, simbolike i znacenja, i opseznog shvatanja, religije.

Moja teza je, gospodine ede, nasuprot vasoj, da je urnebes na ovom svijetu napravilo iskljucenje religije iz zivota ljudi i svih sfera vezanih za njihovo delovanje a to je pocelo najpre osiromasenjem religijskog shvatanja kroz ponistavanje simbolike i metafizike i svega za sta kvantativna strana nauke ne moze da podnese dokaze niti moze nenadahnut mozak niskog uma da razumije, a sve je to kulminiralo do nastajanja sekularizma.

Danas destrukciju u svijetu prave struje koje se opiru sekularizmu. Ispravna im je jedino svest da sekularizam ne valja, ali ono sto oni cine ide na ruku toga sekularizma jer oni niti sekularizam razumiju niti ono za sta se zauzimaju. Takva grupa ljudi je vrlo bliska vama, gospodin ede, po nacinu shvatanja, a to je grupa vehabija.

Uvazeni ucenjak Nasr ukazuje na neophodnost vracanja tradicionalnoj religiji i onom srednovekovnjem blagu koje je religija postovala a koje se zasnivalo na shvatanju objave, a to se znanje na polju filozofije naziva metafizikom. Nazalost metafiziku su kasnije izbacile sve postojece sekularisticke sekte pa su cak i iz religije uspeli da je odvoje pa da shvatanje religije podvrgnu kroz materijalno, formalisticko, i nisko umno, na nivou covjeka bednog, shvatanje.

Jedini koji su zadrzali do danasnjih dana sustinsko religijsko znacenje, i to simbolicko i ispravno metafizicko shvatanje jesu sufije. A ne oni vasi miljenici gosn ede, vehabije, tj takozvane selefije.

Da vam Bog dragi pomogne da nadjete neko ispravno shvatanje i smirenje vase duse i da se vise oholo prema bilo cemu ne ophodite. Sa sveg srca vam preporucujem citanje Mesnevije od Hazreti Mewlane. Al ne ocekujem da vi necete naci ni njemu mane. Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

55

Srijeda, 15. Juni 2005

Izgleda da nisam skinuo prasinu samo sa teme vec i sa nekih starih clanova foruma :D .

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

56

Srijeda, 15. Juni 2005

A ja sam se sve cudio sta su onoliki musafiri(gosti) gore, bogomi tamo ima dosta sto su se zamjerili za nesto..
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

57

Srijeda, 15. Juni 2005

Opet gospodin ed lupa, sad nametno tako kazem, po slobodnom nahodjenju. Ne bih za nekoga napamet rekao da lupa, ali gospodine vas pratim vec dugo vremena i ne mogu da se suzdrzim vise a da ne kazem i ja nesto protiv vaseg nacina pisanja i oholo samoubedjenog razmisljanja.

Opet sebi dajete zapravo da na osnovu necega, a tj vase maste, donosite nekakve zakljucke. Digli ste prasinu samo sa jednog starog gosta koji nije imao nameru da se javlja niti je osecao potrebu sve dok vi posle dugog niza prepucavanja sa mnogim koji su vam na greske ukazivali ponovo niste u svom stilu dosli da nam nesto izvazite i nekoga osudite, a da pojma nemate o onome sto govorite.

Ja vas molim mutnju ne sijte. Vec i ova recenica kojom tako vesto, ili tako glupo, ne odgovarate na samu sustinu teme i onog sto napisasmo/te vi zelite neke stvari da prejudicirate i da nekoga na pogresan sud navedete. E pa gospodine ede vi se grdno varate. Forum pratim dugo i sve mi je poznato. Narocito vasa nesposobnost da stvari posmatrate razborito, tj da iz stvari izbacite SEBE tj svoj EGO i da mozete da ih posmatrate iz jednog ispravnog ugla i da ih ispravnim merilima, a kojima necete vi biti merilo, ispravno i odmerite.

Mislim da ce vama Mesnevija biti nerazumjivo stivo. Suvise volite samog sebe. Uzmite citajte Vodic za muslimana kroz moderan svijet (mislim da tako glasi prijevod) od Huseina Nasra. Knjigu je napisao prostim jezikom tako da je svako moze razumjeti lako (to mu je u ovoj knjizi i bio cilj te nije je mnogo komplikovao). Nadam se nece vam otezati to sto ju je bosanski prevodilac poprilicno zakomplikovao. Samo otvorite svoje unutarnje oko, kojem smeta ovo vase spoljnje za koje vi mislite da je jedino koje imate. Dok srce u vama ne pocne da gleda vi cete vazda biti slijepi i ostat ce te u drustvu slijepih vehabita.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

58

Srijeda, 15. Juni 2005

Citirano

Orginalno od bulvaj
gospodine vas pratim vec dugo vremena ...

Cuj, prati me vec dugo vremena :D .

Decko, ako imas sta pametno da kazes na temu reci. A ako ti je merak da mi u licnost diras a jos ti je veci merak da to javno cinis onda ces se morati zadovoljiti monologom.

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

59

Srijeda, 15. Juni 2005

Gospodine ed, pa zar vi stvarno mjere nemate? Meni se stvarno cini da sam na temu komentar dao a nakon toga ste vi posve pausalno nekakav sud o starim clanovima donijeli.

Pa naravno da vas pratim: vi ste dio celine, i to jedan dio koji se oholim i svojevoljnim pisanjem narocito istice. Eto razloga da vam odgovorim, a odgovorio sam vam. Sto vi ne odgovorite, zasto cekate? Ili po internetu vrsljate da kakav adekvatan odgovor nadjete. Ja vam iskreno kazem moje misljenje: o onome sto pricate pojma vi nemate.

Nije mi jasno zasto se uopce i javljate. Iz kakve potrebe? Zastupam misljenje clanova od ranije i potvrdjujem stavove da smutnju sijete. Za potrebu cega vi nasumicno ono sto ne razumijete osudjujete? Koga zastupate? Koga branite? I sto je najvaznije: zasto dusu grijesite? Da vam posavetujem: najbolje vam je da sutite. Ali ocigledno je da vam nesto ne dozvoljava.

Iako clanove koji su se ranije javljali, sa kojima ste me poistovetili, u potpunosti u nacinu razmisljanja podrzavam, a narocito doticnog gerilca i uvazenog gospodina prasinu, ja se poput njih vise bez preke potrebe necu javljati. Zalim slucaj ali nije mi, kao recimo vama, rasprava u venama.

Jos jednu knjigu da vam preporucim, pa nadam se da iako ste poprilicno kod ociju slijepi nesto ce te razumeti, a to je magnum opus od Imami Gazalija: Ihjaa. Zaista tamo cete naci objasnjenje da ono sto radite uopste ne razumijete.

Gospodine ede uzmite citajte i razmisljajte, i molicu lijepo, za vase dobro, a mnogo vise za dobro neupucenog naroda koji cita, napamet NE LUPAJTE!!!

P.S. A sto se tice teme, ta uzmite i citajte i analizirajte, a tek se onda nakon toga javite.

Od mene toliko za vas. Nek vam dragi Allah pomogne, a vi se molite da vam srce koje vam se prilicno zamracilo od oholosti otpecati. Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 16. Juni 2005

Pa jeste, dao si komentar. Rekose, i los komentar je nekakav komentar. A posto dajes savjete pretpostavljam da iste i primas: Kada citas (ako citas) Ghazalija i druge velikane islamske misli onda ocisti nijet. Pa kada ocistis nijet ako ga ocistis bilo bi logicno da u Ihjau nadjes lijek prvo za sebe. Pa poslije toga da taj lijek dovoljno dugo konzumiras, sve dotle dok skroz ne ozdravis. A kako cemo znati da si ozdravio. Ja licno cu znak tvog ozdravljenja prepoznati u tome sto ces prestati da me pominjes vec ces doci i pricati nam o tom lijeku koji je svima nama potreban. Pa kada budes pricao o lijeku a ne budes javno prozivao i izmisljao na ljude, a jos si se mahsus zbog toga (pre)registrovao, bice i hajira. Onda cu i ja insallah uzeti toga lijeka jer i ja sam bolestan. Zapravo, nema insana koji to nije. A ti mozda zaista nosis mudrost, mozda si zaista posuda sa medom, no ljudi su takvi, sto bi rekao Ghazali, nece med ako im se posuda ne dopadne. To je nasa kolektivna bolest.

A kada vec pominjemo Ihja, osim sto je to lijek za bolesna srca to je i jedan od putokaza koji nam Allahovom miloscu dolaze od ucenih ljudi. Korisno je podsjetiti se da se Ghazali koji je inace tolerantan, zestoko obrusio na one koji izmisljaju u vjeri. On kaze da su opasniji od nevjernika. Sam Ghazali je bio (i) sufija ali nije imao problema da sufije napadne za zastranjivanje u vjeri. Za ekstremne slucajeve u kojima bi mistici u svom zanosu izvaljivali gluposti poput Haladza Ghazali je rekao da bi takve sevap bilo ubijati, cak da je sevapnije jednog takvog ubiti nego desetoricu normalnih spasiti. A eto, neko ovo u Ihjau vidi a neko ne vidi. Ili nece da vidi. A nije knjiga dzabe ponijela naslov Ozivljavanje vjerskih znanosti.

Social bookmarks