Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

Datum registracije: 14.06.2005

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 16. Juni 2005

Vrlo lako se, gospodine ed, da primetiti da vi ihjaa niste citali, vec o njemu na osnovu nekih, tudjih ili skinutih, komentara pricate.

Sta mi je nijet? Da vasu smutnju osujetim. Jos niste odgovorili odakle vi one komentare o metafizici i misticima prosipate? Izvolite recite.

Za Gazalija cu vas obavjestiti ovako: Rodjen je u sufijskoj porodici i sufijskom okruzenju. Medjutim u to vrijeme njegov mozak zeljan dokazivanja sufijska praksa nije zadovoljila. Priznaje i sam da tada nije mogao da se odrekne ovog svijeta i dokazivanja i nije mogao da se prepusti praksi koja bi ga dovela do prosvetljenja. Medjutim i u svemu drugom dolazi do zasicenja i onda ide putem izbaveljenja. 12 godina provodi u osami, praktikovanju samo ibadeta, postajuci time pravi sufija, i nakon tog osamljenja vraca se da predaje disciplinu tasavvufa kada i pise knjigu koja je njegov magnum opus (po velicini). Naravno pise i jos par knjiga koje pripadaju polju mistika ali, kao sto je Nisha Svjetlosti, ali to je vama ocigledno previse.

Vi ni taj napad na sufije ne razumijete. Vi odista ne razumijete da on ne napada pravovjerne sufije, tj one koji zaista sufijama jesu, vec napada one koji se sufijama samo predstavjlaju a to zaista nisu. Vi ne razumijete ni njegov stav o filozofiji kao ni njegovo ucenje o postanku svijeta. Vi to sve ne razumijete jer ne poznajete celinu a hteli bi ste da znate jedninu.

Jos samo da vam opisem kljucni momenat iz prve knjige koja pripada ozivljenju vjerskih znanosti (prijevod naslova koji vi iznijeste ne bi li ljudi pomislili da ste vi to procitali), naime: i fikh je Gazali svrstao u nauke za ovaj svijet a procitajte malo ono sto pise o ahiretskim naukama i skontajte da neprestano pise o pravim sufijama. I zapitajte se zasto Gazali potencira na bitnost Batina (unutarnjeg, sustinskog, misticnog za vas svijeta) a ne zadrzava se niti pridaje veliki znacaj pitanju zahira.

A onda neka vam na red dodje mesnevija. Nadam se da ce vam perde popadati sa ociju. Nek vam Allah dragi pomogne i nek vam srce otpecati, da se makar naucite sutati prestanete medju drugima smutnju sijati. Amin.

P.S. A o metafizici, mistici, simbolici, bujrum izvolite ako imate nesto da kazete, tj ako ima tu nesto sto vi mozete da razumijete dovoljno da bi mogli makar da ga spomenete. Bice mi drago da vam u shvatanju toga pomognem, iako znam da nisam ja taj koji vama moze da pomogne.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 16. Juni 2005

Citirano

Orginalno od bulvaj
iako znam da nisam ja taj koji vama moze da pomogne.

Naravno da nisi od onih koji mogu da mi pomognu jer ocigledno nisi u stanju ni sebi da pomognes.

Ihja nisam procitao a jesam citao, kao i komentare. Ihja je preobimno djelo i rijetki su obicni smrtnici koji su ga cijelog procitali. Istina, Gazali u Ihjau pravnoj nauci ne daje veliki znacaj sto je pomalo cudno za njega kao velikog pravnika. Vjerovatno su na to uticale okolnosti pod kojima je Ihja nastajao. Slicno kao sa Ibn Tejmijom koji je negirao metaforu u Kur'anu a tu je gresku vjerovatno napravio pod utiskom da se u njegovo vrijeme dibidus pretjeralo sa metaforickim pristupom Kur'anu.

Ja sam to jednom vec rekao a evo ponovicu. Ghazali je jedan od najvecih umova sto su ga muslimani ikada imali. Cak ne postoji ucenjak, ni prije ni poslije njega koji je otisao tako daleko u vise razlicitih nauka. Ali, Ghazali nije nepogrjesiv. Neumjesno je da ja koji sam beznacajan u odnosu na njegovu velicinu govorim o njegovim greskama ali imam pravo spomenuti da je opste poznato da mu hadis nije bio jaca strana. Konkretno, Ihja sadrzi dosta sumnjivih hadisa. Izbavljenje iz zablude takodje ima tih problema na sta ukazuje prevodioc knjige na nas jezik. Poznato je da je na kraju svoga zivota malo vise vremena posvetio izucavanju hadisa, ne bez razloga.

Nadalje, neka djela koja se Ghazaliju pripisuju su pod znakom pitanja, da li ih je on uopste napisao. Jedno od tih djela je i Nisa svjetlosti koju pominjes. Postoji analiza koja ukazuje na to da Nisu nije napisao Ghazali. Mene je zacudilo kada sam u pogovoru knjige (prijevod na bosanski) procitao da komentator nalazi preko dvadeset nelogicnosti za koje kaze (parafraziram): neshvatljivo da se ovo Ghazaliju djesava! Prigovori su filozofske a ne vjerske prirode.

Ghazali je bio vrhunski filozof. Niko nije zadao takve udarce filozofiji poput njega. A sam Ghazali sebe nije smatrao filozofom. To jako puno govori. Zar sa kojm se suprotstavio filozofima je mozda uticao i na njegov odnos prema ilmul-kelamu kojeg je uporedio sa strazom koja cuva mase. Ako ima neprijatelja koji napadaju vjeru treba potegnuti za ilmul-kelamom. Ako ih nema onda je ilmul-kelam nepotreban.

Ghazali je napadao sufije i to one koji su zastranili. To sto sufije sada govore kao ma nisu to prave sufije to macku o rep. Sufizam poznaje svoje umjerene i svoje ekstremne sljedbenike. Mnoge sufije su se odrekele Haladza ali ima ih i koji nisu vec prtljaju okolo drugima kako Haladza niko ne razumije. E da, bas to im je omiljena uzrecica: ne razumijes ti to!

Sve ovo su fakti i do ovoga nije tesko doci. Treba samo iskren nijet. A sa iskrenim nijetom insan nadje i hrani se zdravom hranom. Pokvaren nijet insanu donese pokvarenu hranu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

63

Četvrtak, 16. Juni 2005

Nije lijepo davati pausalne izjeva gospodine ede. Kazete malo je insana koji su procitali ihjaa, a odakle vam to? Ima ih koji su ihjaa znali napamet, kao i mesneviju, a ima ih i onih koji su je Bogami citali i po ko zna koji put. Mogao bih vam i imena bliskih mi ljudi reci koji su je procitali cijelu ali mislim da vi se na to ne bi obazirali. Cak mi je i ruzno sada sto vam moram reci da sam je i sam procitao cijelu.

Sto se tice toga da je Gazali bio pravnik, prije nego li to izgovarate zasto ne biste najprije pogledali sta on podrazumijeva pod bavljenjem pravom i koga on uzima za shodno nazvati pravim i pravovjernim pravnikom (fakihom). Zacijelo on ne drzi da su to oni koji su savladali sve pikanterije prava vec oni koji poznaju pravo ali poseduju i pet vrlo kljucnih ahiretskih osobina koje on u odjelu posvecenom tome poimenice nabraja. A cemu se vi cudite kad to, posto niste procitali, ne mozete da razumijete? I ko ste vi da se cudite i iscudjavate? On lijepo kaze da je fikh ovozemaljska disciplina jer se tice onoga sto ljudi na zemlji rade i na osnovu cega se moze samo protumaciti je li nesto u skladu sa opste poznatim i priznatim pravilima. Ali dalje kaze da fakih, i da neko ko sudi po pravilima, ne moze nikako znati da li nekome ono sto radi, iako po svim pravilima ispravno, za onaj svijet ista valja. A za fakihe koji su pikanterije prava savladali ali su ahiret zaboravili on cak kaze da se takvi ne trebaju uopce pratiti.

Da ste procitali njegov predgovor ovoj knjizi jos nesto biste mogli razumijeti: pisao ju je u obliku prava (kako sam kaze) jer je osjetio da su ljudi postali zaljubljenici u taj oblik izucavanja. Ali kaze tesko si ga onome ko bilo sta uci i izucava radi imena i slave i radi onoga u cemu nema ahiretske hvale. A onda on lijepo kaze o stetnim stranama zakljucivanja, donosenja sudova, i rasprave. I naravno govori nam slucajeve pravovjernih muslimana koji su itekako izbjegavali da donose zakljucke koji se ticu ovozemasljskih pravnih pikanterija i da donose sudove o onome o cemu ne razumiju.

A za hadis. Ta ne budite smijesni gospodine ede. Zar vam na velikana poput Gazalija i lici neko ko se bavi ispitivanjem lanaca prenosilaca i time da li bi za neki hadis postojao takav lanac dokaza? Zar mislite da on nema dovoljno znanja da takvo nesto procijeni, i zar mislite da za toliko nije dobio od Svemocnog Koji daje znanja? Pa zar mislite da je Gazali za bilo koji hadis mislio da nije sahi da bi ga uopce koristio. Ta ne budite smijesni gospodine ede.

I jos nesto za hadis da znate: ukoliko ne postoji dokaz da je sahi, to zacijelo ne znaci da on zaista nije sahi. To samo znaci da ne postoji dokaz za takvo nesto i da ga usljed nedostatka dokaza ne mozemo proglasiti takvim, ali gospodine ede ne robujte tom niskom nacinu zakljucivanja, on zaista moze biti pravi, a ko ce to bolje znati nego li imami Gazalija.

A sta je to metafora, sta je to ta'vil, to vi vec zacijelo ne mozete da razumijete. Ne na tom nivou promisljanja i razumijevanja na kom ste se zakovali. Vama bi mozda doista pomogla Mesnevija. Ali morali bi ste izbaciti svoj ego i svoje samoljublje da biste mogli nesto da razumijete.

Bolest od koje svi patimo jeste opcinjenost ovim svijetom i obuzetost sobom. Kad bi prestali da volimo ovaj svijet i da ljubimo i velicamo sebe vec bi smo makli jedan deo sa ociju perde. Nisam vam ja u stanju to reci nego uzmite mesneviju i ne sudite nego citajte i promisljajte, ali ne da za sebe dokaz i potvrdu nadjete vec da nesto naucite. I da vam u tome pomogne Boga dragog molite. I ja cu se moliti, kao sto se molim i uzaldnu trudim i evo sada. Da vam Allah dragi srce otpecati. Amin.

P.S. Imajte na umu da vam persiram samo iz uctivosti, a za vasu obavijest stariji sam od vas. I zacijelo necu vam se vise javljati. Iz vase bolesti vas samo neki dobar sejh kojem se ne mozete opirati moze iscupati. A vi narod vise nemojte zbunjivati lakse ce vam biti da ne morate i za to odgovarati.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

64

Petak, 17. Juni 2005

Citirano

Orginalno od bulvaj
Imajte na umu da vam persiram samo iz uctivosti, a za vasu obavijest stariji sam od vas. I zacijelo necu vam se vise javljati. Iz vase bolesti vas samo neki dobar sejh kojem se ne mozete opirati moze iscupati. A vi narod vise nemojte zbunjivati lakse ce vam biti da ne morate i za to odgovarati.

Cuj sad ovo. Dodjes i nazivas me bolesnim glupakom a sada tvrdis da si uctiv. A kakav li si tek kad nisi uctiv. I dobro je da mi se neces vise javljati (ako odrzis rijec), ne zbog mene vec zbog sebe. Jer, sa svakim svojim javljanjem tones sve dublje i dublje. Ne bih vise trosio rijeci na tebe ali ostao sam nesto duzan.

Citirano

Orginalno od bulvaj
Sta mi je nijet? Da vasu smutnju osujetim. Jos niste odgovorili odakle vi one komentare o metafizici i misticima prosipate? Izvolite recite.

Necu ti ja nista reci. Neka ti kaze onaj kod koga sam to procitao. Ebu Hamid Muhammed el-Ghazali:

Treća vrsta - metafizičari. Oni su se, poput Sokrata, njegovog učenika Platona i Platonovog učenika Aristotela, posljednji pojavili medu filozofima. Aristotel je za njih priredio logiku, razvrstao nauke, napisao ono što nije bilo napisano, doveo do zrelosti ono što je u njihovim naukama bilo nezrelo. 1 svi su oni pobijali prve dvije vrste filozofa, materijaliste i prirodnjake, otkrivajući njihove nedostatke tako da to drugi nisu morali činiti. „A poštedio je Bog vjernike borbe" u sukobljavanju s njima.
Aristotel je, potom, tako bespoštedno pobijao Platona, Sokrata i metafizičare koji su mu prethodili da se svih njih odrekao, iako se ni sam nije oslobodio poročnosti njihovog nevjerovanja i drugih novotarija. Stoga treba smatrati nevjernicima i njih i njihove nastavljače medu islamskim filozofima kao što su Ibn Sina, Farabi i njima slični. Jer, za prenošenje Aristotelovog naučavanja nijedan islamski filozof nije zaslužan kao ta dva čovjeka. Ono što su prenijeli drugi nije lišeno nereda i zbrke u kojima se smućuje duh čitaoca, tako da on to ne može razumjeti. A kako pobijati ili prihvatati nešto što se ne razumije.
[SIZE=1](Ghazali: Izbavljenje od zablude, 30)[/SIZE]

A par stranica dalje kaze autor:

Metafizičkih nauka što se tiče, u njima su glavne zablude filozofa. Oni nisu sposobni da ispune uslove za dokaz koji su sami postavili u logici, i zato postoje mnoga neslaganja medu njima u metafizičkim naukama. Aristotelovo naučavanje, kako su ga prenijeli Farabi i Ibn Sina, najbliže je islamskom učenju. Ipak, sve ono u čemu oni griješe može se svesti na dvadeset osnovnih postavki. Tri su medju njima takve da se metafizičare zbog njih mora smatrati nevjernicima, a zbog sedamnaest ostalih uvoditeljima novotarija. Da bih pobio njihova naučavanja u tih dvadeset pitanja, napisao sam knjigu Nesuvislost filozofa. [SIZE=1](Ghazali: Izbavljenje od zablude, 34)[/SIZE]

Eto, nadam se da sam zadovoljio tvoju znatizelju. Za dalje informacije obrati se Ghazaliju licno i sa njim raspravi zasto "siri smutnju" a ne pise kako je tebi cejf. A ja tesko da cu vise slova potrositi na tebi.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

Datum registracije: 03.06.2005

• Poruku poslati

65

Petak, 17. Juni 2005

Hteo sam, samo da dodam da sam i ja procito Ihjau ulemid din od Imama el Gazalija. Ede zelim ti isto, ko i sebi sto sad zelim sebi da otpocnem drugi tom. I posavetovo bih ti da se ne upustas u bilo kakav vid rasprave dok ne shvatis preduslove za njeno vodjenje koje pojasnjava Imam El Gazali. Studiraj postupno, nemoj se zavaravat da imas neki staz, i da poznajes bolje od drugih a pritom baratas nekim temama od manje bitnog i za mene i tebe nerazumljivog sadrzaja. Kakvog hajira imam od toga sto je Imam El Gazali sa cijim se ucenjem tek upoznajem, reko za Ibn Sinu i El Farabija da su pogresili u dvadeset tacaka i sl. A pritom ni Ibn Sinino ni El Farabijevo naucavanje ne poznajem osim nesto malo sto sam nacuo i procito na netu. Moje neznanje bi samo zbunjivalo ostale, a jedino bi moj ego bio zadovoljan, jer pricam o stvarima koje pola ne razume. Eto toliko... Bil hajir.
Znalaca ljudi, izvrsnost je znamen,
za tragaoce na putu, istinski plamen.

Što ljudi jesu, to je ono što sâmi daju,
za znalce, pitaš li ih, neuki samo izazivaju.

Plemenitosti ti ako si istinska ptica,
od nas je samo poštovanje i iskrena dobrodošlica.

Spoznaj, ne želi da ti se drugi dive,
ljudi su mrtvi, a učenjaci, samo oni žive.

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

66

Petak, 17. Juni 2005

Vala Ramize, dobro to i spomenuste, ukoliko ima ikakve potrebe i necije zelje mozemo te tacke u kojima se Gazali ne slaze sa ovim filozofima lijepo ovde i iznesemo. Gospodin ed je zacijelo za te tacke cuo ali ja licno sumnjam da je se sa njima upoznao, jer vidim da ih iznosi nekako nadmeno kao da je njima nesto dokazao. Ta Gazali time pobija metafiziku jednih ali iznosi sasvim novu i ispravniju metafiziku. On naime razbija njihovu teoriju o postanku svijeta i Bozjem djelovanju i izlaze svoju, a potom potanko i razbija teoriju o nuznosti kazaliteta. Na vrlo lijep nacin objsanjava da u fizickom svijetu ne vazi veza uzroka i posljedica, osim kako to Hazreti Rumi kaze u svijetu prauzroka.

Bitno je imati na umu sta kaze Imam Gazali: Nitko ne moze shvatiti sto je pogresno u bilo kojem ucenju ako potanko ne prouci to ucenje, ako ga ne poznaje kao njegovi zagovornici, dapace, ako ih cak nije i nadmasio u tome poznavanju. (al-munqid, str 29).

A sto se tice filozofije i onog sto Gospodin ed zeli iznijeti, a jos uvijek ne uspijeva (od ega i samoljublja svojeg) razumijeti, Gazali naglasava da se sljedece treba na umu drzati: Nista nije moguce u filozofiji ako nije logicki nuzno, a nista nije nemoguce u religiji ako nije logicki samooprecno.
I jos samo treba naglasiti da Aristotelova pravila logike Gazali nije odbacio. Naime njih je jedino i prihvatio.

Mislim da je se ed uhvatio za sebi nepoznato i nepojmljivo stivo. A to je u svjetlu korisnog i nekorisnog vrlo nepazljivo.

Al bit ce bolje inshallah. Uz dovu Bogu dragom naucit ce i shvatit ce.

Allahimanet.

P.S. Sasvim je razumljivo da ce covjeka na njegovom intelektualnom nivou da ovo sve da ujeda za ego. Al doslo je vrijeme da neko ujede i njega. Jer poceo je vec javno da smeta.

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

• Poruku poslati

67

Subota, 18. Juni 2005

Selamu alejkum.

Bulvaj: Slazem se sa tobom da nije zahvalno iznositi u etar neka misljenja iza kojih ne stoji dublje razumevanje. Ne samo da nije korisno vec je i stetno, zbog cega si sa pravom reagovo. Nazalost danas smo prepunjeni informaijama i ljudi se prilagodjavaju takom nacinu razmisljanja i komuniciranja. Pritom ne studirajuci i ne proucavajuci, vec pokupi se sa povrsine i odmah donosi zakljucak tj. osuda.

Pa zar nije Allah dz.s. stvorio svijet iz ljubavi i zelje da bude spoznat. Dakle ne smemo stavljati spoznaju i informaciju u isti kos i olako prihvatiti nacin razmisljanja koji nam se servira, samo zato sto je lakse. To upravo i odgovara egu, cemu trud kad moze sve da se dobije na tacnu, a mi ionako sve znamo, tako da je to sasvim dovoljno.

Nije laka borba protiv samog sebe. Tu je skrivena lijenjost, tastina, sujeta, zelja za dokazivenjem i lijepim predstavljanjem, oholost, mrznja, zavist, neovisnost, uobrazilja itd. Kraci put nije uvak pravi put. Jako je tesko u danasnje vreme prepoznat vrednosti i istinu kad svako uzima mikrofon, i iznosi svoje cenjeno misljenje tj. osudu udarajuci pritom sta mu se nadje na putu. Kolko mi je poznato iz biografije Imami Gazalija do obracuna sa filozofima proso je dug, dug put... Kad bih sa ove pozicije raspravljo o temama kojim se imami Gazalija bavio nick bi mi bio "hodajuca uobrazilja". :)

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

68

Nedjelja, 19. Juni 2005

Esselamu alejkum

Evo već neko vrijeme gledam ova dva nova - stara člana i lovca u mutnome Bulvaja i Ramiza kako napadaju Ed-a i govore da se više neće javljat. Pa kako te svoje „prijetnje“ ne ispunjavaju reko da se i ja malo uključim u ovaj muhabet, samo koliko da na neka svoja gledanja ukažem.
Bulvaje i Ramize ja vas dobro znam. Upoznao sam vas i prije, baš na ovom forumu, a i prije foruma ste mi bili poznati, i to dobro. Možete vi pričat kako ste ovdje stvarno novi, kako prije niste bili članovi već ste samo pratili, kako nemate nikakve veze sa Gerilcom i njegovom klapom itd... i to je možda tako. Ne kažem ja da vas formalno poznajem. Ali znam vam sortu, znam vas suštinski. Trebalo bi da će vam ovaj koncept biti jasan. Vidim da već nekoliko puta pominjete kako se više nećete javljati, pa vas evo pozivam, apelujem na vas, ako tako hoćete, ispunite svoje prijetnje. Prestanite se javljati kako ste i najavili. Eto to je sve što imam da vam kažem.

A ovo je za sve ostale koje je put nanio na ovu temu: Trebate znati ko su ovi ljudi i šta oni pokušavaju da ostvare ovdje. Bez nekog okolišanja, oni hoće da naprave teren u kojem se dobro snalaze. Hoće da naprave smutnju. Kako? Prvi korak je naravno da napadnu Ed-a, ali ne zbog njega, već da bi uveli na mala vrata neke svoje zablude, da bi ih ovdje neprimjećeno protnuli kao činjenice koje se uzimaju zdravo za gotovo, a ovaj napad na Ed-a je samo paravan, koji im samo dobro dođe, jer su željni osvjete. A koje su to stvari?
Prva i najveća zabluda je da oni posjeduju neko znanje, da su poznavaoci filozofije Gazalija i ne samo njegove, već i onih pogrjiešnih koje na stranputicu vode. A budite sigurni da oni ne poznaju Gazalija i da je ovo što oni iznose o njemu samo ono što su njihovi umovi bili sposobni da pojme, zagađeno bolestima srca njihovih. Ovo nije bez dokaza, i dovoljno je da ih upitate: jeli imam Gazali djelovao onako kako oni djeluju. Jeli imam Gazali išao javno po trgovima (iliti današnjem internetu) i prijetio ljudima da će da ih ujeda za ego. Nije sigurno. Stoga je jasno da Gazali nije argument njima, iako pokušavaju da ga u svoje redove svrstaju. Da oni stvarno i iskreno cijene i poštuju imama Gazalija ne bi ga tako olako derogirali uzimajući ga kao sredstvo da se musliman oljaga i u očima javnosti ponizi. Možda su oni i pročitali cijeli Ihja, možda ga i napamet znaju, ali - prva stvar: Ihja nije Kur'an, i druga stvar: ima ljudi koji znaju Kur'an napamet, pa su opet nevjernici.
Druga zabluda koja se ovdje servira je da su nepoznate stvari njima poznate. Ovo je krupna stvar. Ako ih pogledate šta govore i sada, a i prije šta su govorili vidjet ćete da tu nema nikakvog argumeta niti dokaza, osim praznih priča koje mogu biti tačne a i ne moraju. A Mizan nije na ovome dunjaluku, već će se i nama i njima na Ahiretu precizno izmjeriti kakvi su nam bili nijetovi i u ime koga i čega smo radili to što sada radimo. A na ovome dunjaluku nama nije to poznato, možda je tačno to što govore, a možda i nije i kao takvo treba se odbaciti. To je generalno pravilo. Ukoliko su istina i neistina izmješane do granice kada ih ne možemo razdvojiti, tj. kada nemamo mehanizama da ih razdvojimo onda to trebamo odbaciti. Rekao je Božji poslanik s.a.w.s. da je jasan Halal i jasan Haram, a sve između je nejasno i ko se toga bude čuvao sačuvao je sebe. O ovome je lijepo Muftija govorio na predavanju, kada je kazao da ukoliko se čista voda pomiješa sa prljavom onda se ta tekućina odbacuje kao prljava, iako u njoj ima dosta čiste vode jer se nema mogućnosti da se ona odvoji od prljave. Ukoliko hoćete da dajete sud o nekome to činite isključivo na osnovu onoga što znate, i neka vas šejtan ne zavede da kao ova dvojica pomislite kako možete muslimana blatiti samo zato što vam se čini da njegovo srce poznajete, jer ako je tako onda budite sigurni da samo zablude o sopstvenom srcu gajite. A zabluda ima ružan kraj, ne zaboravite. Šta mi ne znamo o Ed-u to se ne može nabrojati, ali mi možemo vidjeti neke rezultate koje on ostvaruje, kao što možemo vidjeti neke rezultate koje ostvaruju ova dvojica. Ed je bio moderator Religije dugo vremena, i bio je dobar moderator, svi su mogli ono što su mislili govoriti, a da istovremeno nije bio ponijet nekom lažnom neutralnošću i nepristranošću. Njegova pozicija je uvijek bila jasna, a to nije mala stvar ako o tome razmislite. O Ramizu i Bulvaju i njihovim rezultatima je sve jasno. Šta su postigli osim rasprave i svađe, jure za njom kao da im je hrana. Svoju veličinu traže u ponižavanju drugoga. Perde, nijetovi, nefsovi... nisu ništa drugo neko zamjena za argumente kojima pokušavaju da sebi neku veličinu daju i da među vama sljedbenike potraže.

Nemojte ni o sufizmu suditi na osnovu onoga što oni rade, sufizam je sigurno dublji od obične rasprave. Sufizam je više od nadmjetanja ko više Ihja-a poznaje. Oni nisu sufije i ovo što govore nije stoljećima stara nauka, to je novo, to je od njih i samo od njih, i sa tim nemaju veze ni Gazali ni ostali. Kada bi i doveli ovdje nekoga autentičnoga sufiju oni bi se sa njim sukobili i prozvali ga vehabijom. A znate li zašto lijepe etikete onima koje mrze? Kada bi oni samo tako rekli „Ja mrzim Ed-a“ morali bi da objasne zašto ga mrze. Morali bi da imaju razloge i argumente, a sa njima baš i ne stoje dobro. Ali kada oni kažu Ed je vehabija više ne moraju ništa da objašnjavaju. Tako sebi daju legitimitet i opravdanje, a Ed se pred vama treba dokazivati da nije ono što mu tek tako prilijepe.
Eto toliko, pa razmislite o svemu podrobno, nije vaša glava na tuđim ramenima pa da to neko drugi umjesto vas čini.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

• Poruku poslati

69

Nedjelja, 19. Juni 2005

ENE ENE ENE, STA LI JE OVOME TESKO PALO. MOZDA NEPRAVDA? JOS NIJE NI STIGO PRILEPI NAM OPTUZNICU NA SLIJEPO ALI SA ZADRZANJEM I ARGUMENTIRANJEM.. TAKO TREBA, VAZNO JE DA SI PRVO NAZVO SELAM, A POTOM OSUDE TJ. OPTUZBE, TJ. POSLE STA BILO. NEGO TREBA TO SAD SKUPLJAT STO SI PROSUO.

Sandzacki sin:

Citirano

Esselamu alejkum,
Evo vec neko vrijeme gledam ova [SIZE=4]dva nova - stara clana [/SIZE] i [SIZE=4]lovca u mutnome[/SIZE] Bulvaja i Ramiza kako napadaju Ed-a i govore da se više nece javljat....Pa kako te svoje [SIZE=4] „ prijetnje “ [/SIZE] ne ispunjavaju reko da se i ja malo uključim u ovaj muhabet, samo koliko da na neka svoja gledanja ukažem.

IK, DANAS NIKO NISTA NIJE PISO. ALA DRAMATIZUJES, EVO RECI CEMO DA SI DOBRICA, NE MOJ SAMO DA UVELICAVAS, JER TU JE TANKA GRANICA, HOCES NESTO SLAGAT...

Citirano

Možete vi pricat kako ste ovdje stvarno novi, kako prije niste bili clanovi vec ste samo pratili, kako nemate nikakve veze sa Gerilcom i njegovom klapom itd... i to je možda tako . [SIZE=4]Ne kažem ja da vas formalno poznajem [/SIZE]. Ali znam vam [SIZE=4]sortu[/SIZE]...

KONFUZNE RECENICE? JESMOL U VEZI ILI NISMO?

Citirano

...[SIZE=2]Jeli imam Gazali išao javno po trgovima [/SIZE] ([SIZE=4]iliti današnjem internetu[/SIZE] ) i prijetio ljudima da će da ih ujeda za ego. [SIZE=4] Nije sigurno! [/SIZE] (o) . Stoga je jasno da Gazali nije argument [SIZE=4] njima [/SIZE] , iako pokušavaju da ga u [SIZE=4]svoje[/SIZE] redove svrstaju.

.... [SIZE=4]A znate li zašto lijepe etikete onima koje mrze?[/SIZE] Kada bi [SIZE=4]oni [/SIZE] samo tako rekli „Ja mrzim Ed-a“ morali bi da objasne zašto ga mrze. Morali bi da imaju razloge i argumente, a sa njima baš i ne stoje dobro. Ali kada [SIZE=4]oni [/SIZE] kažu Ed je vehabija više ne moraju ništa da objašnjavaju. Tako sebi daju legitimitet i opravdanje, a Ed se pred vama treba dokazivati da nije ono što mu tek tako prilijepe.....

NIJE TACNO. DA GA MRZIM, REKO BIH MU JEDNOSTAVNO MRZIM TE.

Citirano

[SIZE=4] Oni [/SIZE] nisu sufije i ovo što govore nije stoljećima stara nauka, to je novo, to je od njih i samo od njih, i sa tim nemaju veze ni Gazali ni ostali.

KOME SE TI OBRACAS UOPSTE?
MOJE IME JE RAMIZ, A BULVAJ NE ZNAM KO JE MORACES GA SAM PITAT. VIDIM DA SE SVO VREME UPORNO OBRACAS NEKOM TRECEM LICU KO DA POKUSAVAS DA SPASIS NJIH OD NJIH? PRVO SI NAZVO SELAM? A POSLE SI VRISTO I OPTUZIVO DA LOVIMO U MUTNOM? DA SMO NOVI I STARI CLANOVI, NISI BIO SIGURAN? REKO SI DA NAM ZNAS I SORTU (IAKO NE ZNAS NI KO SMO), PROGLASIO NAS NOVOTARIMA, DA SU NAM SRCA PRLJAVA, CAK SI I ISPROVALJIVO (bese jak onaj dokaz za Gazalija i internet :), A POSLE SI NESTO I POKUSAVO DA DOKAZES, OSTALO TI JE SAMO JOS DA ODREDIS SERIJATSKU KAZNU, AL TO KAD SAZNAS KO SMO?? (o) E SAD AKO TI JE LAKSE MALO ONDA SE VRATI NA ONE PRETHODNE POSTOVE, PAZLJIVO ISCITAJ, AKO IMAS STA DA KAZES, RECI, AKO NEMAS ONDA NAM NE OSTAJE NISTA DRUGO NEGO DA NE PRICAMO. ETO POKAZO SI SE. SPASIO SI COVJECANSTVO. SVI SMO VIDELI KAKO SI DOBAR I BRIZAN, PRAVI ROBIN HUD. DOBICES MOZDA I ORDEN, JEDNOG DANA, JEDNOG DANA...

Muftiii

Početnik

(10)

• »Muftiii« je muško

Datum registracije: 19.06.2005

• Poruku poslati

70

Nedjelja, 19. Juni 2005

esselamu alejkum.

ja sahi ne znam sta vi imate protiv nas (sufija)? sta smo vam to uradili? jos vas pozivamo na pravi put, a vi nas napadate (da se zahvalite ni ne ocekujem), al sta da ocekujem kad su i Poslanika s.a.w.s. napadali i proganjali oni kojima je istinu donosio... to je sudbina nosioca istine. veze vi nemate sta je wahdetul wudzud. procitaje el hikem od ibn ataullaha il iskenderija, da vidite sta su mudrosti, mozda nekad nesto shvatite.
evo nekih knjiga za pocetak : otkrovenja iz mekke, mudrosti, ihja, munkid...

a evo i drustva vaseg uvazenom muftija, nas serijatski vodja...

A evo I njega licno… haj sto je tu da shmeka zensku ambasadora amerike, nego jos I u islamskoj nosnji ko imam doso… auuuu,vidi mu osmjeha :)

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

71

Nedjelja, 19. Juni 2005

Bolje je muslimanu sakriti sramotu nego je raskrinkavati. Pokrij sramotu muslimanu,ALLAH ce tvoju pokriti na S. Danu. :klanja:

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

72

Ponedjeljak, 20. Juni 2005

Eto nasta se svodi njihova filozofija.
Sta drugo ocekivati od hajvana bolesnih srca.

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

• Poruku poslati

73

"Njihova filozofija", sta je ovo nekakva politicka fraza, ispade ja i bulvaj planski resili da napadamo nekoga?

Bez daljnjeg da smo u ovom slucaju bili besprekorno jedinstveni u stavu da pojedincima koji iznose misljenja, koje pre svega ne razumeju i sa kojim zbunjuju, treba itekako da se odgovori. Kao i onima medju njima koji uproscavaju stvari i pokusavaju da ih predstave onakvim kakve one nisu. I kad im se to i argumentuje odmah pocinje vriska i piska i krecu optuzbe. Odmah slede parole "zabluda", "filozofija", "ima da se razmislja" i tome slicno. Ko u nekoj politickoj kampanji. Post Sandzackog sina to mnogo lepo oslikava. Prepun priedva i teskih reci - prava novinarska umotvorina.

E sad neko u tome vidi filozofiranje a neko promisljanje u skladu sa Kur'anom, Sunetom, i Ehli-sunetskim akaidom onoliko koliko se istih doticni pojedinac pridrzava i kako ih veruje. Jer svi manje vise izgovaraju suru Felek i suru Nas, sad kako je ko dozivljava. Neko stavi akcenat na izgovor, a neko na znacenje. Uglavnom svako nek vidi sa sobom.. Allahimanet.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

74

Esselamu alejkum

Vidim gore se prozivaju nekakve vehabije i svasta se natura na njih, pa rekoh da prenesem i sta je sufijski autoritet Selejman Bugari (i njegov sejh Ali dedo), reko o "vehabijama"...
Citat:

" Ali-dedo nikada nikome nije dozvoljavao da čini podvajanja tipa on je sufija, vehabija, derviš, tarikat ovaj ili onaj, pravi mu'min, kafir, novotar itd. Najviše bi se ljutio na riječi nekog od posjetilaca «ma pusti ga, on je vehabija». Dedo je odgovorao: «Šta imaš protiv njih? Oni su naša braća i najspremniji su od sviju nas žrtvovati život za vjeru». "
link : Bugari

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

75

Ima ibn izzet u ovom slucaju pravo. Iza skrivanja mahana i gresaka, tog nekog trivijalnog tipa, stoji velika Bozja mudrost i logika. Naime neke su pogreske serijatskog tipa pred Bogom mozda i oprostive (o tom on sudi) i zato je serijatska kazna za njih propisana tek kad ima vise svedoka, a za onog jednog koji je vidi za njega je bolje da je presuti. To je i u slucaju sa fornikacijom ukoliko vam nije poznato. Ako se iznese pred kadiju kadija mora fornikatoru da presudi, ali onaj koji se potrdudio da fornikaciju u javnosti obznani taj samo sejtanu pomaze da udari na brata muslimana. Ovako to imam Gazali otprilike u sazetom i prepricanom izdanju izlaze.

Helem, ovdje dodje do javljanja nekakvih elemenata koje ja ne razumijem. Slatkorecivih reklo bi se. Gledaju u buducnost vidim i predstavljaju sta ce ovdje biti. Za jedno se osjecam prozvanim: za ponovno javljanje. Ponovno javljanje se odnosilo na jednom clanu ponovno obracanje (tj neobracanje) i na njemu odgovaranje a ne uopceno javljanje. Gospodine slatkorecivi sandzacki sine, iako je ed podmuklo nastavio da provocira u poslednjem postu od mene mu nije bilo odgovora, iako je doslo do njegovog imenovanja. Elem vi poimenice niste ni vrijedni odgovaranja. O cem uopce govorite? O kakvim stvarima nagadjate? Ramiza mogu da podrzim a treba li vama jos i da se zakliznjem da pojma nemam ko je on? Na ovaj muftijev post protestvujem, posebno za to sto je samoga sebe prozvao sufijom i sto tudje prilike u javnost izlaze. A sto se tice gospodina eda pa on je sam svoju bruku i svoju nesposobnost rezonovanja u javnost iznio. Nase je jedinstvo, i poznavanje po razmisljanju, samo doslo do izrazaja pri opovrgavanju. A te vase slatkorecive optuzbe kada se pomnoze sa kvalitetom tj ciniocom koristi idu u beskonacni minus jer ma koliko slatkih rijeci da prospete ukoliko vam je zelja ili cilj ili ono sto vas pokrece ili ono sto postizete nije korisno i nije tevhidom inspirisano, i ako istini ne vodi (ako znate sta je istina) onda vam je to u samog sebe pucanje. Pa samo napred sandzacki sine: pucajte. I ne zaboravnite: u tome uzivajte i samim sobom se ponosite. I tako vi divno nagadjate.

Ostao sam duzan jedno objasnjenje: o tome da je fikh dunjalucka nauka a ne ahiretska. Doticni se neuki i neupuceni tome cude ali za to postoji vrlo logicno i jednostavno objasnjenje. Ako Bog da bit ce iznijeto i ovdje. Dotad samo valja reci da ljudi, pored toga sto dunjalucke propise, zbog farza i zbog toga sto su uvjet svim drugim potrebama, izvrsavaju malo se i ahiretskim znanjem ili makar razmisljanjem o ahiretu pozabave. Tek tada ce te mozda postat malo bolji ljudi. Ako iole svjetla u srcu imate.

P.S. Da se ima na umu, nikoga se ovdje ne zeli ni blatiti ni preobratiti. Pa ni Bozji poslanik nije mogao one cija su srca preobratiti. U tome se moze i nepostojanje kazaliteta shvatiti. Ne ovisi shvatanje muslimana o onome sto cemo mi kazati jer o tome suda ima najprije njihovo stanje. Necije stanje kad se promijeni onda to tek utice na shvatanje i na ponasanje. Dakle ne vjerujem da iko od nas moze nekog sam privoleti, jer to samo Allah Svemoguci moze da radi. Jer i kad pomoc dajemo treba da znamo da mi sami ne pomazemo, pa i kad nesto udeljujemo treba da znamo da nismo mi ti koji siromahu udjeljujemo. Ako tako mislimo onda sebe velicamo.

A pisanje nase samo ed-u bi moglo da bude za hair. Da se zaustavi i da ne pise. Zar ga je neko jurio dok se on u ovo mutno grmlje, njemu potpuno jasno, ne zalete. Nije mi sto ce nekog zbuniti, neko sto ce vise pred nasim ocima neistine prosipati i neupucenima lazno stvari predstavljati. Ako ce se on cuvati grijeha onda ce on cutati. A pred ocima onih koji nesto o tome znaju on potvore ne moze prosipati. Ne na osnovu par komentara i internet citata. Tako se stvari ne mogu posmatrati. Ima se puno i puno citati, i puno napredovati, dok se put prosvetljenju ne otvori.

Eh kamo srece da umijem, da mogu, da znam, da mi Allah pomogne, pa da budem sufija. Tad ne da ne bih pricao, tad bih znao i za znanjem ovdje ne bih trazio. Tad bih bio kao u snu, slobodan ovog kafeza, a shvatit ce onaj koji razumije.

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

• Poruku poslati

76

Srijeda, 22. Juni 2005

Selamu Alejkum,

Slazem se s bulvajem. Sto se mene tice, volim da slusam kad ljudi od znanja pricaju, ali to ne znaci da treba da cutim kad svako uzme mikrofon u ruke. Dolazak do znanja i ispravnog razumevanja vjere nije lak put. To sto ga ljudi dozivljaju ko predizbornu kampanju i glupu televizijsku anketu zatvorenog tipa (za i protiv) je po mom misljenju stvar velike zablude. Jer Zivot nije televizija. Tv ekran je samo jedna ogranicena predstava Zivota i Istine. A ovakav pristup najvise odgovara lenjivcima koji bi grickajuci semenke u koznoj fotelji, prici "odatle-dotle" ili u pola sata na internetu da pokupe svo znanje svijeta i odmah posle krenu sebi da dokazuju i drugima da obznanjuju tu "njihovu" istinu. Po toj logici, svi su na istini, ali svojoj.

A sto se ovog muftiii-jevog posta tice, takodje se ogradjujem od njega. Jer se njime izvlaci pogresan zakljucak da se svo nase pisanja svodilo na napad na muftiju. Niko ga sa nase strane nije pomenuo, dok se muftiii nije ukljucio sa onim provokativnim slikama. Sto je neko potom po sistemu svi u isti kos, osudio ko eto na tome se svodi njihova filozofija. Jos jednom se ogradjujem od njegovog pisanja, jer stvara pogresnu sliku o sufijama.

Cilj mog pisanje jeste da se podstakne na razmisljanje o vjeri i da se ispravno shvati ehli sunetski akaid. A dug je put do riznica znanja koje su po mom vjerovanju pohranjene unutar produhovljenih insana. A ogromne su to riznice. Daj Boze da ih bar neko otkrije.

Ko (stvarno) trazi dobice, ko kuca otvorice mu se. Allahimanet.

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

77

Srijeda, 22. Juni 2005

Covecja je pamet more bez kraja.
Za morske dubine trebaju ronioci.
Ovaj nas ljudski lik plovi po povrsini mora kao prazna casa.
Dok je casa prazna odrzava se na povrsini vode,
ali, kad se napuni potone u more. (Hazreti Mevlana Rumi).

Eh, da je lahko dostic nivo na kojem se stice znanje, i da se more do toga ovako tehnologijom. Ih dokle bi covjek doguro. Nego nazalost samo je se dunjalukom rascerebecio i svo znanje misli da je popio. A utopio se samo kvantitetom a nigde kvalitetom. Vjeruje samo onim kvantnim naukama koje umiju stvari da prebroje i znaju samo cinjenicko stanje ali ne umiju stvari da razumiju niti im priznaju kvalitativne strane. A takvim je ljudima u masi slucajeva kvalitet ravan nuli.

No, sad ce i zbog ovog ublizu javljanja ljudi da promisljaju o vezi izmedju bulvaja i ramiza, i naravno da ce neki da nagadjaju. Ima majstora za nauku: sta bi kad bi. Te vidosmo mnoga objsanjenja sad ce ovo sad ce ono pa kad bi ono mi bi ovo a oni bi ono kad bi mi ovo pa cete vi mislit ono a oni ce opet ovo. Sta je to ako ne spletkarenje. A mene samo zanima kako se ti spletkarosi ponasaju kada vide (ako kod ociju ipak mogu uopce da vide) da neko u javnosti greske cini i pogresne stvari pred njima iznosi. Zar se ne bi osecali duznim da greske koliko je u njihovoj moci isprave? Ili bi se samo sebi divili kako oni to ljepse znaju i dalje produzili. Hocu li sad i ja da nastavim da nagadjam sta bi kad bi? Znam samo da mnogima koji stvari ne kontaju biva krivo kad im se na nemogucnost tog kontanja ukaze. A kad se drugima obracaju oni sami sebi govre i svom govoru se dive i uzivaju.

Nije zestok lav ko rasprsi redove neprijatelja,
nego je pravi lav ko savlada sebe! (Hazreti Mevlana Rumi)

P.S. Za ovo muftijevo javljanje i uplitanje muftije jos jednom protestujem. Lijepo bi bilo one slike i ukloniti i lijepo bi bilo da se mufti i izvini.

A za ono najavljeno cu jos malo da dugujem. Da mnogo u jednom ne ispisujem.
Allahimanet.

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

• Poruku poslati

78

Srijeda, 22. Juni 2005

Ibnul Qajjum-e, tek kad se srdzba i strasti ukrote i razum Islamizira, tad cemo bit na poziciju da razgovaramo na takvoj platformi. A dokle god mrznja bude izvirala i ne bude postojala zelja za razumevanja ehli sunetskog akaida nema ni jedinstva. Kad se osuda nadje u uvodu, razradi i zakljucku kakav ti razgovor i izmirenje mozes da ocekujes. Mozes samo da detektujes tu mrznju i da to prezres.

Uzmi primer velike zgrade Islama. U koja se gradila dugi niz vekova i tacno se zna lanac velikana koji su redjali cigle, sto govori o visevekovnoj tradiciji Islama od Poslanika s.a.w.s., Alije r.a. niza evlija do danas. Dakle rec je o samoj tradiciji Islama. Ta zgrada ima puno spratova. A izgradjena je u sustini od istog znanje koje je Boziji Poslanik ostavio Aliji r.a. E sad ako udjes u ovu zgradu a istovremeno zanijeces postojanje svih ostalih spratova, samo sto ti je mucno da dodjes do vrata i stepenica za drugi sprat ili ne umes do njih da dodjes ili ih smatras novotarijom tu je problem. A poznato je da bez znanja, nema ni djela. Sto znaci da iz ovog neznanja moze da proistekne jedna iskrenost u formi: Ja ne znam! a u drugoj samo nedjelo. Vrlo je verovatno da ce se javit odredjeni pojedinac i pocet da ubedjuje ljude sa prvog sprata (serijata) da vise nema. Pa ce se vise njih aktivirat i nece davat drugima da se popnu. I odmah eto ti zabune. Medjutim, cilj ove teme je promisljanje i dijalog, pa zato najbolje da krenemo u tom pravcu...

Allahimanet.

bulvaj

Početnik

(10)

• »bulvaj« je muško
  • »bulvaj« je zabranjen

• Poruku poslati

79

Petak, 24. Juni 2005

Bas lijepa paralela Ramize i lijep presek situacije. Upravo tu se stvara i to nerazumijevanje podele nauka na dunjalucke i na ahiretske. Oni kojima je fikh jedini cilj i jedino zasta znaju nije jasno zasto ga je Gazali svrstao u dunjalucku disciplinu. Naravno to je ucinio jer on takvim i jeste. A kako to mogu razumijeti oni koji ne zele da prihvate da postoji ikakva zbilja izvan njihove percepcije te zbilje? Kako to mogu da shvate oni koji sve posmatraju sa prvog sprata a druge i kad vide ne zele da primete? Kako?

Gazali kaze da je nemoguce opisati iskustvo priblizavanja Bogu i penjanje uz te spratove spoznajnog iskustva i prepoznavanja zbilje. To je nemoguce u rijeci pretociti jer to je dio zbilje izvan ove nase koju rijecima opisujemo a koja je serijatom uredjena. To je drugi sprat. Dalje kaze da oni koji nemaju intelekta da shvate postojanja toga su isti poput impotentnih ljudi ili male dece. Jer kako impotentnima i maloj djeci opisati slast vodjenja ljubavi? Nikako! Isto kao sto nije moguce prenijeti ta iskustva onima sa zapecacenjim srcima. Ali i dijete kad odrasta vjeruje u ono sto cuje i ceka trenutak kad ce to da osjeti. A slijepi kod ociju (jer im srce ne vidi smetaju him koprene (njihove oci) i gluhi kod usiju (jer su srce usima zapecatili), iskustvo i spoznaju ne zele cak ni da priznaju.

Za to da je fikh dunjalucka, a ne ahiretska, disciplina Gazali navodi primjer namaza. Muftija, ili kadija, moze samo ocijeniti da li je forma namaza u skladu sa normama mesheba i svim serijatskim propisima, ali nikako ne moze procijeniti da li ce taj namaz ista na ahiretu valjati, niti se smije time baviti. Mogu dvojica isto klanjati, ali da li ce obojici isto vrijedeti to sam Allah Jedini Sveznajuci zna.

I jos navodi Gazali primjer zekata. Po fikhu nikakav prekrsaj se ne moze pripisati onome koji svoj imetak pred vrijeme davanja zekata pokloni zeni pa ga posle takodje poklonom od zene povrati a davanje zekata time izbegne. A da li ce kaznu Bozju on tako izbeci? Dakle serijat uredjuje dunjalucko delovanje, ali ako se na umu nema ahiret za fajdu svo to djelovanje.

A sto se tice nivoa znanja i iskustvene spoznaje lijepo je procitat prvu knjigu iz ihjaa koja govori o znjaju i devetnaestu knjigu koja govori nesto specificno o tom iskustvu.

Eto toliko. Allahimanet.

ramiz

Početnik

(10)

• »ramiz« je muško

• Poruku poslati

80

Subota, 25. Juni 2005

Selamu Alejkum,

Ono sto je cilj Ihje, kolko sam mogo da primetim, i u razgovorima sa drugim da shvatim, jeste da postupno uvede insana u samu srz Islama. Kroz poglavlja on vodi citaoca i govori mu recima vrsnog daije o Islamu i muslimanima. Znanju, ahiretskim i dunjaluckim naukama, razumu, o spoznajama ukratko, tevhidu, a nakon toga govori o tajnama namaza, posta, hadza, zekata i drugim bitnim temama vaznim za razumevanje Islama u drugim delovima. Kako ruku treba da se odrazi na pojedinca, o dzumi, o Poslaniku kakvim osobinama treba da se okiti jedan musliman, i sl.

Sam naslov kaze da je rec o Ozivljavanju vjerskih znanosti. Koliko je dobra, toliko je i obavezujuca. Jer znanje bez primene, je corak, a moze da bude i otezavajuca okolnost na sudnjem danu. "Primeni ono sto znas i Allah ce ti dati da shvatis ono sto ne znas."

Izmedju nas i Allaha su mnogi zastori, i bolje sto je tako. Kad bi se Allah obznanio brdu jednom rasprstilo bi se od strahopostovanja, a sta bi bilo tek s nama. Kad bismo poznavali buducnost ne bismo ni napredovali. Zato nije za dzabe uspostavljen ovakav red. A isto ko sto u fizickom svijetu obitava jedan zakon isto tako postoji i duhovni zakon, Allahov sunetulah. On u mnogome govori o duhovnoj dimenziji Islama. Kolko ga poznajemo?

Serijat je u svakom slucaju izuzetno vazan. Ali vazno je i razumevanje. Razlog zbog cega ovo sve govorim a pretpostavljam i bulvaj, sto smo nazreli nesto malo tog znanja i zelimo da podstaknemo druge da se ne zadrzavaju na jedno mesto i stagniraju. Vec traze i teze spoznajama i blizini Allahovoj.

Imama Gazali je zasigurno bio veliki metodicar, koji se zahvaljujuci svom doprinosu danas izucava na posebnim katedrama. Veliko je znanje prosuto preko njega. Zavrsicu njegovom recenicom, mozda presudnom u njegovom zivotu: "Na put, na put, zivot je kratak a pred tobom je dug put. Ako sad nisi spreman za buduci svijet kada ces biti."

Toliko za ovo javljanje. Allahimanet.

Social bookmarks