Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• »HaNuMa_78« je autor ove teme

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 28. April 2003

Reprezentacija tela u literaturi

Kao primer i pocetak ove teme navodim dva ruska pisca koji su telo i njegovu reprezentaciju uzeli u obzir i stvorili ga time njihovim markantnim stilom.

Tolsoi naprimer opisuje svoje heroje i njihovu ulogu u romanima preko njihove telesne pojave dok se Dostojewski vise koncetrise na mentalni zivot njegovih lica.

Za one koji su procitali Hadzi Murata znaju da telesni opis lica igra manje vise "glavnu" ulogu.

Kako je vase misljenje o tome? Koliko vas je opis tela i njegovo delovanje odusevilo pri citanju neke knjige?
Koje, naprimer !
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 28. April 2003

Iako poznat kao kralj opisa predjela i raznih krajolika uz neizostavni simbolizam a pri tom skrtareci na dijalozima Ivo Andric u "Na Drini Cuprija" je tako plasticno opisao Corkana da mi nije bilo potrebno uopste da zamisljam kako je doticni izgledao...

Ovaj njegov dar se mozda jos bolje vidi u njegovoj pripovjetci (ili kako je ja volim nazvati preteci Ljepotice i Zvjeri) "Put Alije Dzerzeleza" i opisu lokalne ljepotice i junaka Alije...

Od Rusa bih svakako pomenuo meni dragog Gogolja s opisom Akakijevica u Sinjelu...

Citirano

Koliko vas je opis tela i njegovo delovanje odusevilo pri citanju neke knjige?

Vatsyayana - Kama Sutra? Sala, sala, ipak se moze ovo i bukvalno shvatiti hehehe :P
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

lamekani

Početnik

(10)

• »lamekani« je muško

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 30. April 2003

Opis tijela moze se uzeti viseznacno od onog najvulgarnijeg kakv je u djelima Henrija Milera pa do klasicnog monotonog dosandnog relalistickogpredstav;ljanaja u hrvata npr. Ksavior Sandor Djalski "Pod starim krovovima" ima ga kod Bosnjaka u Bjelevca u njegovom reprezentativnom uzdizanju zena u romanima "Minka", "Melika" - ima ga svuda u svijetu.
Dobar je Tolstoj u Hadzi Muratru dakako, no i mnogi drugi
manje vise aline samo opis tijela mnogo je bitniji taj psiholoski nutarnji dio koji pisac izrazava deskripcijom pojedinih dijelova tijela koji se uzimaju kao kadrovi....
Mislim da i pjesam moze i te kako da docara covjeka ili bar njegovu bit uzmite Skenderovu poemu (preporucujem samo prvi dio) "Na pravi put sam ti majko izasao"
ili Sonet bez naslova npr...
Susicevog Kaimiju
Ibrisimovicevog Karabega
Sijaricec Konak, Pipovijetku Sablja ...

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

4

Srijeda, 30. April 2003

Citirano

Vatsyayana - Kama Sutra? Sala, sala, ipak se moze ovo i bukvalno shvatiti hehehe

Nekako sam bila svesna toga da ce se kamasutra pojavit cim sam pocela ovu temu, neizbezno je valjda za ponekoga :rolleyes: :D

Citirano

Dobar je Tolstoj u Hadzi Muratru dakako, no i mnogi drugi manje vise aline samo opis tijela mnogo je bitniji taj psiholoski nutarnji dio koji pisac izrazava deskripcijom pojedinih dijelova tijela koji se uzimaju kao kadrovi....

U tome je i poenta, da pisac opisujuci telesnu lepotu izrazava unutrasnje stanje lica. Kod Hadzi Murata je naprimer njegov detinjasti osmeh znak za slabost i brigu koju on nosi sa sobom.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 30. April 2003

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Vatsyayana - Kama Sutra? Sala, sala, ipak se moze ovo i bukvalno shvatiti hehehe

Nekako sam bila svesna toga da ce se kamasutra pojavit cim sam pocela ovu temu, neizbezno je valjda za ponekoga :rolleyes: :D

Nemoj tako HaNuMa_78, nekad je bolje eksplicitno nego implicitno... :))

Ima tu jos interesantnih stiva a glede detaljnog opisa tijela, recimo Figure Veneris u Boji.

No, iako se moze svesti pod vulgarno (kako za koga je li) ja uzivah u djelima Charles Bukowski-og, njegovim naracijama i dubioznim mu pogledima na ljudsko tijelo kao takvo.

Pozdrav svima

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

6

Srijeda, 30. April 2003

Jesil procito i jednu knjigu od Hermanna Hesse :klanja: ?

Perfektan pisac po meni, pogotovo njegovo delo Stepski vuk mi se nenormalno svidelo. Ovde bi moglo da se postavi pitanje, zbog cega se ova knjiga zove tako? Sto ne neka druga zivotinja nego vuk?

Pri razmisljanju dolazim do zakljucka da opet telo i ponasanje glavnog lica igra vaznu ulogu.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 30. April 2003

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Jesil procito i jednu knjigu od Hermanna Hesse :klanja: ?

More bit' i da jesam ali se ne sjecam sekunde :O (ako je bilo u lektiri onda da a vjerojatno jeste) i vjerujem ti svaku rijec...

Moj favorit pored Ive Andrica od stranih pisaca je dakako Ernest Hemingway u djelu "Starac i more" i ako mi prilike dozvole odo' ja ove godine na Kubu da si potpuno docaram tu atmosferu (a mozda i sta upecam :] )

Imas pozdrav

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 14. Juli 2003

Citala sam od Gogol-a pricu Nos , gde je problematika tela prikazana. Radi se o tome, da je glavni lik (Major Kavaljov) izgubio svoj nos. Nos pocinje da vodi svoj zivot i igra ulogu Kavaljovog dublera. Gogol-u telo ne igra nikakvu ulogu i zbog toga ima ova personifikacija nosa (sto je absurdno) simbolicno znacenje. Kavaljov ne moze da se pomiri time da jedan deo njega nije vise pod kontrolom njegovih misli. Njegov socijalni zivot je poremecen....

Postoje ljudi koji delove svoga tela smatraju stranim i u stanju sa da otkinu sebi ruku (npr). Zar ovo nije bolesno :rolleyes:

Social bookmarks