Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

281

Subota, 14. Oktobar 2006

Treba da dokazati da ovo dole uvek vazi:

3²-2²=3+2
4²-3²=4+3
.
85²-84²=85+84
.
.
.

P.S. Iskreno zadatak je veoma lak. Dokaz je svega jedna red ! Kao mala pomoc, razmisljajte u pracu binoma.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

282

Nedjelja, 15. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Treba da dokazati da ovo dole uvek vazi:

3²-2²=3+2
4²-3²=4+3
.
85²-84²=85+84
.
.
.

P.S. Iskreno zadatak je veoma lak. Dokaz je svega jedna red ! Kao mala pomoc, razmisljajte u pracu binoma.

x^2 - (x-1)^2 = x^2 - (x^2 - 2x +1) = x^2 - x^2 + 2x - 1 = 2x - 1 = x + (x-1)
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

283

Nedjelja, 15. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od @ef

x^2 - (x-1)^2 = x^2 - (x^2 - 2x +1) = x^2 - x^2 + 2x - 1 = 2x - 1 = x + (x-1)

Uredu je @ef, imas resenje. Svaka cast i hvala sto si se zainteresovao za zadatak. Samo dopune radi, navescu mogucnost resavanja ovog zadatke uz pomoc treceg binoma.

x²-y²=(x+y)(x-y) U ovom slucaju je (x-y) uvek jednako 1 pa se zato moze napisati da je

x²-y² isto koliko i x+y

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

284

Četvrtak, 19. Oktobar 2006

Na pijaci se mora pazariti 20 komada jaja za 20 dinara! Imaju 3 vrste. Od svake vrste se mora najmanje jedno jaje kupiti.

Cijene na komad:

- jaje od kokoske ima cijenu od 0,5 dinara
- jaje od patke ima cijenu od 2 dinara
- jaje od guske ima cijenu od 3 dinara

Rjesenje se mora u glavi naci u roku od 5 - 10 minuta (bez olovke, papira i racunara) !

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

285

Četvrtak, 19. Oktobar 2006

Sigurno da ima neki logichniji nachin da se reshi, ali ja sam ishla na to da ovih jaja od 0,5 dinara mora imati paran broj. Onda krenuh od 12, i stadoh na 14.

Dakle:
Jaja od kokoshke: 14 (7 dinara),
Jaja od guske: 1 (3 dinara),
Jaja od patke: 5 (2 dinara).

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

286

Nedjelja, 03. Decembar 2006

Ako neko vozilo krene brzinom od 100km/h iz Novog Pazara u neko drugo od Pazara 100km udaljeno mesto, koliko vremena ce trebati vozilu iz NP-a da stigne u to drugo mesto ako mu se smanjuje brzina skladno sa kilometrima koje jos treba preci ?

Ako ne mozete resiti zadatak pod uslovom da se brzina menja konstantno prema koliciniku ostatka puta, da zadatak bude laksi, naravno, ako imate volje i vremena, zadatak pokusati da resite mozete i pod prepostavkom da se brzina skokovito menja svakih predjeni kilometar.

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

287

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Sigurno da ima neki logichniji nachin da se reshi, ali ja sam ishla na to da ovih jaja od 0,5 dinara mora imati paran broj. Onda krenuh od 12, i stadoh na 14.

Dakle:
Jaja od kokoshke: 14 (7 dinara),
Jaja od guske: 1 (3 dinara),
Jaja od patke: 5 (2 dinara).

A moze i ovako :D
26 od koke (13)
2 od guske (4)
1 od patke (3)
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

leptir

Početnik

(10)

• »leptir« je muško

Datum registracije: 05.09.2006

• Poruku poslati

288

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Ako neko vozilo krene brzinom od 100km/h iz Novog Pazara u neko drugo od Pazara 100km udaljeno mesto, koliko vremena ce trebati vozilu iz NP-a da stigne u to drugo mesto ako mu se smanjuje brzina skladno sa kilometrima koje jos treba preci ?

Ako ne mozete resiti zadatak pod uslovom da se brzina menja konstantno prema koliciniku ostatka puta, da zadatak bude laksi, naravno, ako imate volje i vremena, zadatak pokusati da resite mozete i pod prepostavkom da se brzina skokovito menja svakih predjeni kilometar.

To vozilo nikada nece stici u tu tacku udaljenu 100 km od N.Pazara.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

289

Ponedjeljak, 04. Decembar 2006

Citirano

Orginalno od Erbakan
A moze i ovako :D
26 od koke (13)
2 od guske (4)
1 od patke (3)

Uh, prvo se zbunih, pa posle opet prochitah da mora da ima ukupno 20 jaja. :)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

290

Ponedjeljak, 04. Decembar 2006

SL, ne budi sitnicar :D

... a i ja se zbunih, pomislih, nisam ni znao da ima i ovo rjesenje ?( :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

291

Srijeda, 06. Decembar 2006

Citirano

Trojica ljudi su kupili nekoliko kamila i zajednički se oko njih starali. Kad se broj kamila popeo na sedamnaest, između njih izbi žučna rasprava. Odlučili su da se odvoje i da međusobno podijele kamile. Međutim, to je prouzrokovalo veliki problem.

Jedan je rekao:
"Polovina kamila pripada meni."

Drugi je tvrdio:
"Trećina kamila je moja."

A treći je zaključio:
"Devetina kamila mora pasti meni u udio."

Načelno sa ovim su bili svi saglasni, ali taj račun u djelo sprovesti nisu znali. Umjesto da izračunaju njihovu protuvrijednost i lahko problem riješe, oni su ustrajavali na podjeli sedamnaest živih kamila .

Svi, koji su o ovom čuli, govorili su:
"To ne ide, jer je nemoguće."

Ništa im drugo nije preostalo osim da odu kod Zapovjednika pravovjernih. Smrknutih lica stali su pred njega i rekli:
"Ti nam presudi. Reci nam šta treba da radimo!"

Naravno, ima i nastavak... :D

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

292

Srijeda, 06. Decembar 2006

Citirano

To vozilo nikada nece stici u tu tacku udaljenu 100 km od N.Pazara.

Mislim da ce stici, i to za priblizno 5 sati, 10 minuta i 42.5 sekundi. Koja sekunda gore-dole mozda...

Obzirom da ja uvek nadjem najduzi i najkomplikovaniji moguci nachin da reshim neki zadatak, necu prepisivati rachunicu ovde... :)

Bitno je da ce se u toku stotog (100.) kilometra vozilo kretati brzinom od 1 km/h, a nece doci do nule.

I ne mozemo da uzmemo za pretpostavku da se brzina umanjuje za 1 km/h pri svakom predjenom kilometru, vec za ovo reshenje to mora biti pravilo, jer bi pod bilo kakvim drugim uslovima reshenje bilo drugachije (izmedju priblizno 1 sat i priblizno 100 sati).

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

293

Četvrtak, 07. Decembar 2006

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Kada dodje do brzine od 1 km/h, auto je proslo 83,06 km (100 sati). Ako nastavi da vozi tom brzinom ( 1km/h) trebace mu ukupno 117 sati
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

294

Četvrtak, 07. Decembar 2006

A koje je to Auto sto ide brzinom od 1km/h ?!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

295

Petak, 08. Decembar 2006

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Mislim da ce stici, i to za priblizno 5 sati, 10 minuta i 42.5 sekundi. Koja sekunda gore-dole mozda...

Sting Lady tebi moj pun respekt pripada, dakle, odgovor si tacan dala.

Citirano

Obzirom da ja uvek nadjem najduzi i najkomplikovaniji moguci nachin da reshim neki zadatak, necu prepisivati rachunicu ovde... :)

Ja mislim da me sama cinjenica da si dosla na ispravno resenje sama po sebi sasvim dovoljno kvalifikuje da ti mogu a i smem reci da ovo sto kazes absolutno nije tacno, jer dok sam pazljivo izcitavao tvoje ideje koje si napisala u svom postu meni je ocito da si do resenja dosla uz pomoc Gausa ;)

P.S Da ti vec pre nisam dao, sad bih mogao reci cista 10-ka, sedi ;) Naravno salim se, nadam se da se ne ljutis.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

296

Nedjelja, 24. Decembar 2006

Kaze se da je ovaj zadatak bio vraski tezak cak i za

... sto je istina tesko poverovati, Leonhard Euler ( citajte Ojler,jer se tako izgovara, a samo tako cete , veruujem, razumeti na koga sam mislio ). ;)

Dva plivaca, plivaju za opkladu. Posto ulog veliki nije,nonsarlantno cemo zanemariti nagradu, ali zamislite da su to dva ljuta pesterca :D a kod njih je rang itekako bitnan, pa je pobediti naravno vazno, ako za nista drugo a ono zbog castoljubljivosti ;) ili inata :).

A evo i konacno zadatka.

Jedan ce od njih ce plivati u reci pa ce time biti u prednost sto ce pola odredjene duzine za takimcenje plivati sa recnim tokom ali ce zato u drugoj polovini morati plivati suprotno strujanju reke, dok ce ovaj drugi plivati u bazenu, gde ce imati, jednake uslove za obe deonice.
Pitanje je: Ko ce od njih pre stici, iliti ko je boljim uslovima predisponirani da pobedi, ako se zna da pod istim uslovima oba isto vreme trebaju.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

297

Ponedjeljak, 25. Decembar 2006

Dok muskarci ne rese ovaj gore zadatak, evo jednog zadatka i za devojke...

Ako Alisa kaze da Melisa laze. A Melisa pak optuzuje Edinu da ona laze. I ako Edina tvrdi da i Alisa a i Melisa lazu. Ko onda od njih istinu kaze?

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

298

Utorak, 26. Decembar 2006

Edina je ta koja istinu kaze. Jer kada Alisa kaze da Melisa laze,alisa laze. I kada Melisa kaze da Edina Laze,Melisa laze.

za ovaj gore navedeni zadatak, mislim da ovaj sto pliva u bazenu ima bolje uslove.....ta sta ce jadan ovaj sto pliva u reci, ako reka ima vodopad :D
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

299

Istinu kaze Alisa ;)

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

300

Zahvaljujem na interesovanju hadzinice @ngi3 i hadzinice ajlo.

Inace, pre 3 godine, ovaj zadatak je, na mom univerzitetu, postavio profesor koji inace predaje na Frankfurskom univerzitetu pravo sa ciljom da pronadje razliku izmedju linije razmisljanja inzenjera i pravnika.
A kasnije je zaista zanimljivo bilo cuti analizu profesora a zanimljivo je da hadzinicama @ngi3 i ajli, istinoliko izgledaju vise izjave od Alise i Edine nego li Melise.

Hadzinica @ajla je pravo opasna. ;-) Prostavila je ispravnu polaznu stavku i sebe pitala pravo pitanje, ali je posto je uvidela da do resenja mora razmisljajuci proci mnoge stanice i puno ispisati- odlucila da ne pise o Markovim konacima, vec da bude kratka i jasna tj. konkretna ;-)

A @ngi3 ako se zoves Edina, onda je uredu ;) Ne moj citati dalje :)

Sad ozbiljno :)

I hadzinica ajla i @ngi3 imaju isprave stavke.

1. Ajla tvrdi da Alisa istinu kaze.
2. A @ngi3 pak da Alisa laze.

1.Ako, kao sto ajla kaze, Alisa istinu govori onda Melisa laze a to znaci i da Edina ima pravo jer i ona tvrdi da Melisa laze ali ako ona istinu govori onda i Alisa laze jer Edina njih obe optuzuje da lazu , a to su dve kontraditorne izjave a iz toga se nedomisljeno zakljuciti moze da Alisa istinu ne govori.

Dakle ako je izvesno da Alisa laze, kao sto to i @ngi3 tvrdi, onda se pouzdano zna da Melisa onda istinu govori. A posto samo jedna od njih istunu kaze a nju znamo onda sledi da i Edina laze jer njega izjava da Melisa i Alisa lazu nije potrefli ;) iliti sto bi rekla moja nana Edina dina mi laze ;-) tj. da se sasvim razumemo ne odgovara ni Edinina izjava istini.

Social bookmarks