Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

Datum registracije: 18.02.2006

• Poruku poslati

301

Srijeda, 27. Decembar 2006

Evo neko resenje za plivace.
Sto je dosadno ovi kucanje u Wordu
Trebalo bi da je resenje OK
kaleks je dodao/la ovu sliku:
  • zadatak1.JPG

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

302

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

1.Ako, kao sto ajla kaze, Alisa istinu govori onda Melisa laze a to znaci i da Edina ima pravo jer i ona tvrdi da Melisa laze ali ako ona istinu govori onda i Alisa laze jer Edina njih obe optuzuje da lazu , a to su dve kontraditorne izjave a iz toga se nedomisljeno zakljuciti moze da Alisa istinu ne govori.

@Abfangjäger hehe ma sve 3 jednako lazu :D

evo nesto lako...

U duboku ponoc vozite se autom izvan grada.Vreme je (nevreme) hladno i pada kisa. Kad tamo na bus stajalistu stoje tri osobe, zaustavite auto i vidite da su to: doktor, jedan teski bolesnik i osoba u koju ste jako jako zaljubljeni i mastate o susretu sa njom, no nejse. Sta biste vi uradili i kako biste postupili i koga biste uzeli s tim sto vozite (neko sportsko) auto koje ima samo dva sedista a nema ni gepeka? o|
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

• Poruku poslati

303

Citirano

Orginalno od @ngi3

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

U duboku ponoc vozite se autom izvan grada.Vreme je (nevreme) hladno i pada kisa. Kad tamo na bus stajalistu stoje tri osobe, zaustavite auto i vidite da su to: doktor, jedan teski bolesnik i osoba u koju ste jako jako zaljubljeni i mastate o susretu sa njom, no nejse. Sta biste vi uradili i kako biste postupili i koga biste uzeli s tim sto vozite (neko sportsko) auto koje ima samo dva sedista a nema ni gepeka? o|

1 resenje: Doktoru se mozete iskupiti nekim lepim poklonom kad odete kod njega u ordinaciju, Za pacijenta mozete pozvati Hitnu pomoc, a naravno uzeti osobu za koju mozda necete imati vise prilike da je vidite, odnosno ne treba propustati ovu priliku.

2. resenje: Pozajmiti auto doktoru da povede pacijenta u hitnu , a vi ostati sa voljenom osobom u romanticnoj kisnoj atmosfeti (uz pesmu "Sing in the rain")

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

304

Četvrtak, 28. Decembar 2006

Citirano

Orginalno od kaleks 1 resenje: Doktoru se mozete iskupiti nekim lepim poklonom kad odete kod njega u ordinaciju, Za pacijenta mozete pozvati Hitnu pomoc, a naravno uzeti osobu za koju mozda necete imati vise prilike da je vidite, odnosno ne treba propustati ovu priliku.

2. resenje: Pozajmiti auto doktoru da povede pacijenta u hitnu , a vi ostati sa voljenom osobom u romanticnoj kisnoj atmosfeti (uz pesmu "Sing in the rain")

e kaleks na pesteru tad nije bilo mreze :D

Trazeno resenje je naravno ovo drugo . Bravo (o)
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

305

Nedjelja, 07. Januar 2007

Citirano

Orginalno od @ngi3

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

1.Ako, kao sto ajla kaze, Alisa istinu govori onda Melisa laze a to znaci i da Edina ima pravo jer i ona tvrdi da Melisa laze ali ako ona istinu govori onda i Alisa laze jer Edina njih obe optuzuje da lazu , a to su dve kontraditorne izjave a iz toga se nedomisljeno zakljuciti moze da Alisa istinu ne govori.

@Abfangjäger hehe ma sve 3 jednako lazu :D

Mislim da hadznice @ngi3, nisi razumela, da pod prepostavkom koja je stojala iznad ovog zakljucka, kojeg si citirala, je i zaocekivati tj. sasvim je uredu sto izlazi na to da sve tri, kako ti kazes, jednako lazu :D No sve to bitno nije ;)

Hadzija @kaleks-e, na dobrom si put da zadatak resis. Pokusao sam da pronadjem gde si pogresio, ali ni sam ne primecujem gde bi mogla biti " greska". Jer proverom plauzbiliteta tvoje poslednje definisane formule gde postavljas tvrdnju da je: t2/t1=1- (Vr²/Vp² ] ukazuje na to da negde logicka greska postoji.
Ako prepostavimo da je brzina reke (Vr) i brzina plivaca (Vp) jednaka,po tvojoj formuli bi sledilo da plivac u bazenu i plivac u reci trebaju isto vreme,dakle t2=t1. Sto naravno ne stoji, jer u slucaju da je brzina reke (Vr) i brzina plivaca (Vp) ista, plivac bi u reci za prvu deonicu trebalo, posto se krece sa dvostrukom brzinom i dva puta manje vremena. Ali zato bi plivac u reci u slucaju gde je Vp=Vr trebao bezkonacno vreme za drugu deonicu, sto bi znacilo da nikad ni ne bi na cilj stigao.

Posto si, ispravnim prepostavkama, uvelikom vec na dobrom putu,resenje napisati necu, jer prepostavljam da mozda sam do njega zelis doci. U svakom slucaju, ako te zanima, kad god pozelis resenje ces dobiti.

I ovaj zadatak je, iako lak, jako zanimljiv.

Kaze se, da na test-stazi za automobile, duzine od 1000 [m], na nadmetanju izmedju Mercedesa i BMW-a,BMW zaostaje za Mercedesom za 75 [m]. Dok, direktnom usporedbom BMW sa Audi-om, na istoj stazi, BMW iz sebe ostavlja Audi za 150 [m].

Pitanje je: Za koliko metara zaostaje onda Audi za Mercedesom?
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

• Poruku poslati

306

Nedjelja, 07. Januar 2007

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Hadzija @kaleks-e, na dobrom si put da zadatak resis. Pokusao sam da pronadjem gde si pogresio, ali ni sam ne primecujem gde bi mogla biti " greska". Jer proverom plauzbiliteta tvoje poslednje definisane formule gde postavljas tvrdnju da je: t2/t1=1- (Vr²/Vp² ] ukazuje na to da negde logicka greska postoji.
Ako prepostavimo da je brzina reke (Vr) i brzina plivaca (Vp) jednaka,po tvojoj formuli bi sledilo da plivac u bazenu i plivac u reci trebaju isto vreme,dakle t2=t1. Sto naravno ne stoji, jer u slucaju da je brzina reke (Vr) i brzina plivaca (Vp) ista, plivac bi u reci za prvu deonicu trebalo, posto se krece sa dvostrukom brzinom i dva puta manje vremena. Ali zato bi plivac u reci u slucaju gde je Vp=Vr trebao bezkonacno vreme za drugu deonicu, sto bi znacilo da nikad ni ne bi na cilj stigao.

Posto si, ispravnim prepostavkama, uvelikom vec na dobrom putu,resenje napisati necu, jer prepostavljam da mozda sam do njega zelis doci. U svakom slucaju, ako te zanima, kad god pozelis resenje ces dobiti.

I ovaj zadatak je, iako lak, jako zanimljiv.

Kaze se, da na test-stazi za automobile, duzine od 1000 [m], na nadmetanju izmedju Mercedesa i BMW-a,BMW zaostaje za Mercedesom za 75 [m]. Dok, direktnom usporedbom BMW sa Audi-om, na istoj stazi, BMW iz sebe ostavlja Audi za 150 [m].

Pitanje je: Za koliko metara zaostaje onda Audi za Mercedesom?

Pa valjda je logicki uslov da bi plivac preplivao u suprotnom smeru reku da pliva malo vecom brzinom od brzine kojim ona tece, inace bi plivao u mestu (Vr=Vp) ili bi ga voda nosila nizvodno za Vr>Vp. Pretpostavljam da se preplivani put racuna u odnosu na obalu. Posalji mi resenje na priv message, da vidim i drugu logiku.

Sto se tice drugog zadatka pokusacu onako nabrzaka:
nek je vreme za koje predju put S od 1000m u prvoj trci t1, a u drugoj trci t2.i neka su Vm brzina Mercedesa, VB- brzina BMW, Va-brzina Audija, onda je i :
t1=Vm/1000=Vb/925
t2=Vb/1000=Va/850

iz ovog mogu se izvuci jednakosti
t1/t2=1000/925=(Vm/1000)/(Va/850)

Vm/Va=1000000/786250

Posmatramo trenutak kada mercedes prolazi kroz cilj, t=const. onda vazi:

Sm/Sa=1000000/786250

Sm je duzina Mercedesovog predjenog puta i ona bi na kraju staze iznosila 1000m, to se onda dobija sledeci rezultat za audijev predjeni put:

Sa=786.25m tj zaostatak od 213.75m

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

307

Ponedjeljak, 08. Januar 2007

Plivaci

Plivac koji pliva u bazenu ce prije stici na cilj.

ed je dodao/la ovu sliku:
  • plivaci.gif
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

308

Ponedjeljak, 08. Januar 2007

Citirano

Orginalno od kaleks
Evo neko resenje za plivace.
Sto je dosadno ovi kucanje u Wordu
Trebalo bi da je resenje OK

kateks, u pravu si, ali u dokazu si verovatno otisao jedan korak dalje nego sto je trebalo. Ako pogledamo korak gde pise da je

t1/t2 = (Vp^2)/(Vp^2 - Vr^2)

posto je Vr^2 > 0 => Vp^2 - Vr^2 < Vp^2 => (Vp^2)/(Vp^2 - Vr^2) > 1 => t1/t2 > 1 => t1 > t2

Dakle, isti rezultat, ali poenta je da brzina reke uopste nije bitna. Naravno, ako je brzina reke 0, onda je t1 = t2.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

309

Nedjelja, 14. Januar 2007

Svi imate pravo, proklestvo ovog zadateke je i upravo u tome sto je neuhvatljiv tj. svaka prepostavka daje drugacije resenje.

Ali svidja mi se posebno resenje od ed- efendije. Svaka cast, jako ilustrativno.

U poslednje vreme sam zaoprave zaboravli :D pa se unpared izvinjavam kao je ovaj zadatak vec bio postavljen. Verujem da ce mnoge hadzije i hadzinice iznenaditi njegovo resenju...

A zadatak, na has pazarkom, ide ovako :

Poznato je da poljuprivredinic bostana imaju kijamet problema sa istim jer im je zaoprave istizah (nuzda) da ih sto je pre moguce prodaju, iz razloga jer se tvrdi da tek fresko ubran bostan sadrzi cak 99% vode u sebi. Ako neki poljuprivrednik ima 1000 kg bostana pitanje je kolika je tezina tih bostna nakon transporta ako se zna a to su zaista istrazivanja potvrdila, pa se zato moze uzeti kao dokazano da bostan prilikom transporta spada na 98 procenata vode.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

EG

Učenik

(10)

Datum registracije: 10.05.2006

• Poruku poslati

310

Srijeda, 24. Januar 2007

Dva drugara su u posti. Prvi je kupio 3 marke, 2 razglednice i 4 koverte, a drugi 7 maraka, 5 razglednica i 10 koverti. Svi predmeti iste vrste imaju istu cijenu. Odrediti cijenu marke ako se zna da je prvi drugar potrosio 52 dinara a drugi 127 dinara.

Ja ne znam ovo da resim :(

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

311

Srijeda, 24. Januar 2007

Ne znam da li se salis ili si ozbiljna. Sta god da je evo ti rjesenje.

3xM + 2xR + 4xK = 52
7xM + 5xR + 10xK = 127

Pomnozi prvu jednakost sa 5, drugu sa 2, od prve zatim oduzmi drugu i dobices da je cijena marke 6 dinara.

EG

Učenik

(10)

• Poruku poslati

312

Srijeda, 24. Januar 2007

Mala sam ja :O Ne razumem jos kako treba uraditi zadatak :O mozes li napisati celo resenje.
Unapred hvala. ( Treba mi za skolu :O )

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

313

Srijeda, 24. Januar 2007

3xM + 2xR + 4xK = 52 / x5
7xM + 5xR + 10xK = 127 / x2

slijedi:

15xM + 10xR + 20xK = 260
14xM + 10xR + 20xK = 254

od prve oduzmes drugu:

(15xM + 10xR + 20xK) – (14xM + 10xR + 20xK) = 260 – 254

sredjivanjem dobijes:

M = 6

EG

Učenik

(10)

• Poruku poslati

314

Srijeda, 24. Januar 2007

Hvala jos jednom. ( Imas 10 od mene :O ) Hvala ed-e.

EG

Učenik

(10)

• Poruku poslati

315

Ponedjeljak, 26. Februar 2007

Jedan preduzetnik je kupio za 1770 evra konja i ovaca. Ako je platio za jenog konja 31 € a za jednu ovcu 21 €,koliko je mogao kupiti ovaca a koliko konja ?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

316

Imas dvije mogucnosti:

1. 30 konja i 40 ovaca (30x31+40x21=930+840=1770)

2. 51 konja i 9 ovaca (51x31+9x21=1581+189=1770)

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

317

a mozee isto i ovako..

9 konja i 71 ovca 9x31+71x21=279+1491=1770

..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

EG

Učenik

(10)

• Poruku poslati

318

Mogu li da vas zamolim za postupak. Treba mi ovo do cetvrtka za skolu. Hvala unapred, inaa i ed-e.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

319

Bojim se da ti moj postupak nece mnogo pomoci.

Ja sam jednostavno u excel ubacio podatke i dao mu da se muci umjesto mene. Sve je uradjeno za minut-dva. Kolona A su sve moguce kombinacije sa konjima (31, 62, 93, ...), kolona B sve moguce kombinacije sa ovcama (21, 42, 63, ...), C je ukupna cijena (1770). Najprije kolonu C podijelis sa kolonom A a ostatak sa kolonom B. Zatim i druga opcija, C podijelis sa B a ostatak sa A. Rezulate poredjas fino u dvije nove kolone i sve one kombinacije koje ti kao rezultat budu dale nulu (znaci nema ostatka) su rjesenje. Ja sam zbog zurbe ispustio i trece rjesenje koje je dala inaa ali eto, ona je kompletirala. Sve u svemu, prosto ;)

EG

Učenik

(10)

• Poruku poslati

320

Četvrtak, 01. Mart 2007

Nadam se da se inaa nece ljutiti,sto saljem njenu pm. Karakteru sam pitala za pomoc... pokasle smo nas dve da uradimo zadatak ali nam nije islo... inaa nju zanima postupak zato ovo saljem ovde. I za sve druge, koje zanima ovako je inaa resila zadatak. Hvala inaa...

Citirano

Orginalno od inaa

ee caoo.. evo ja sam se maloo mucila oko ovog zadatkaa.. pokusat cu da tii sto jasnije moguu opisem postupak kako sam ja too racunalaa.. ne znam da li ce ti pomocii..alii pokusat cemo

ovakoo.. prvo moras da pojednostavis jednacinuu..tako sto ces x i y zamijenit brojevima..

Xo=-2; Yo=3

onda pises

31x+21y=1
-2*31 + 3*21=1

ondaa uzimas ove iste brojeve kojee koristis umjesto X i Y i mnozis ih sa rezultatom u posebnoj jednacinii

X*=-2 * 1770
y*=3 * 1770

ee onda od svega pravis po jednu ukupnu jednacinu za X i jednu za Y

x= -2 * 1770 + 21t

y= 3 * 1770 - 31t

t ti oznacavaa svee prirodne brojevee kojiii suu mogucii znacii t=Z..

e sad da nebi probala svee brojevee pocevsii od 1 pa navisee.. mozes da to ogranicis na sljedecii nacin..

2*1770/21 < t < 3*1770/31

ovdjee gdje sam stavilaa < treba jos jedna crtica ispod..samo ja nisam mogla to da utipkam.. znacii da bude ondaa onaj znak manje-jednakoo.. jerr sa tim znakom ukljucujemoo i predhodni broj..

onda racunas (to mozes za tebe da izracunas ..nemoras da pises u rjesenjuu).. 2*1770/21=168,57 ovaj rezultat zaokruzis na 169 izracunas i drugi dioo znacii.. 3*1770/31= 171,2 i ovaj broj zaokruzis na 171.. znacii dolazee u obzir brojevii od 169-171 .. tako da te brojevee 169,170,171 ubacujes u onim ukupnim jednacinama X i Y na mjesto od t... i kad onda izracunas.. dobijas za svaki broj po jedan X i po jedan Y..i mozes da kompletiras takoo tri moguca rjesenjaa (9,71) (30,40) (51,9)

..znam da je komplikovanoo i ja sam jedvaa ovo nekako izracunalaa i sad sam za sebe razumjelaa alii tesko mi da objasnim ovakoo... nadam see da sam bar maloo uspjela da tii pojasnim...

punoo uspjehaa u cetvrtak..

bye

Social bookmarks