Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

341

Nedjelja, 19. August 2007

Citirano

Orginalno od 2323
za prvo pitanje

hint 1:
nesto je izvadio iz kamiona.
hint 2:
policija nije nasla nista u kuci.

Pa verovatno je izvadio neku povecu kocku leda i popeo se na nju da se zakaci na plafon. Kad se zakacio dok je dosla policija kocka leda se vec istopila (i osusilo se sve) a on ostao da visi!!!!

Sve ovo pod uslovom da je vozio hladnjacu!
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

2323

Početnik

(10)

• »2323« je muško

Datum registracije: 06.04.2007

• Poruku poslati

342

Nedjelja, 19. August 2007

oprimus bravo!

a Eastyzah blizu si.Nije im rekao da zamene konje, nego da im je zamenio konje pre polaska.

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

343

Petak, 21. Septembar 2007

Citirano

Orginalno od Chonbey

Citirano

[muhadzer]
Imate dva pjescana sata jedan 11 drugi 7 minuta. Kako mjeriti 15 minuta?

A = 11 min
B = 7 min

Okrenes A i B u isto vreme i cekas da B iscuri. (7 min)
Okrenes odmah B. U A je ostalo jos 4 min, cekas da A iscuri. (4 min)
Cim je A isteklo, okrenes B nazad i cekas da iscuri (4 min)

7 + 4 + 4 = 15

Meni ovde nesto ne stima ...
1. korak je ok
2. korak - ako smo odmah okrenuli B, iz njega curi 4 min (koliko je ostalo u A), pa nakon toga u B ce ostati 3 min. Dakle u
3. koraku kada okrenem B nazad, ne moze da iscuri 4 nego 3 min, valjda...
Ili sam ja u zabludi o| moze li neko da mi pojasni please?

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

344

i mene je to resenje malo zbunilo. I ja se slazem sa tim prvim korakom.
Ako tako postupimo, kad od B prodje vreme(7 min) u drugom satu ostaje 4. Onda od tog trenutka mozemo poceti, prvo cekamo da i ta cetiri minuta prodju, onda okrenemo taj isti sat jos jednom, dok prodju 11 minuta. Sta znaci 4+11=15

Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

345

Citirano

Orginalno od majce

Stima sve, pogledaj malo bolje.

@°thats_me°, moze i tako da se izmjeri :) samo sto je pretpostavka zadatka kao i sakog drugog slicnog zadatka da mozes poceti sa brojanjem kada pozelis a ne u tamo nekom iscekivanom trenutku, kakav je slucaj u tvom "rjesenju".
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

346

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od majce

Stima sve, pogledaj malo bolje.

@°thats_me°, moze i tako da se izmjeri :) samo sto je pretpostavka zadatka kao i sakog drugog slicnog zadatka da mozes poceti sa brojanjem kada pozelis a ne u tamo nekom iscekivanom trenutku, kakav je slucaj u tvom "rjesenju".

ne razumem :O valjda je (nadam se) zato sto je malo pred iftar pa.. :) da bih mogla meriti kad prolaze 4 minuta, zar ne moram predhodno pustiti da isteku tih sedam minuta, dakle oba sata prvo pustiti, da bih izdvojila 4 od 11 min :)

hvala na ideji, inshAllah kad budem iftarila razmislicu opet, dako ukapiram :D :)

selam alejkum we rahmetullah
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

• Poruku poslati

347

Jaooooo! Jeste, ed, u pravu si. Nije mi jasno kako sam napravila tako glupav previd. o|

Evo jedne, mislim da nije bila:

Sretnu se 2 prijatelja nakon mnogo godina.
Kaze Prvi: "Imam 3 cerke."
Drugi: "Koliko imaju godina?"
Da ucini razgovor zanimljivijim, Prvi odgovara: "Proizvod njihovih godina je 36, a zbir njihovih godina je jednak broju prozora na zgradi pored koje stojimo."
Drugi je i dalje razmisljao, pa mu Prvi rece jos: "Najmladja cerka ima plave oci."
Nakon toga Drugi rece "Sada znam koliko imaju godina."

Dakle, koliko cerke imaju godina? (molim odgovor uz obrazlozenje, i, naravno, nema trikova - cista matematika & logika)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

348

Subota, 22. Septembar 2007

Najmlađa veliš ima plave oči. OK
Onda zgrada ima 13 prozora a ova mala plavojka ima još dve seste bliznakinje od po 6 godina koje tek što nisu krenule u školu.

Obrazloženje: Čovek kojem je data na rešavanje ova zagonetka u boljoj je situaciji od nas jer vidi zgradu ispred sebe i dakle zna i broj prozora. Pred njim se može javiti dilema jedino u slučaju da je broj prozora jednak nekom broju koji se može dobiti na dva ili više načina kao zbir tri broja čiji je proizvod 36. To je slučaj sa brojem 13 koji se može dobiti kao 1+6+6 i 2+2+9.
Sada je jasno i zbog čega je bitno to što najmlađa ima plave oči ;) (Bliznakinje su u jednom slučaju mlađe a u jednom starije)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

• Poruku poslati

349

Svaka čast sans :klanja: .

Evo još jedne od meni omiljenih:
Ima jedno ostrvo sa X bračnih parova. Na njemu važe sledeća pravila:

1. Ako je neka žena neverna, to znaju svi osim njenog muža.
2. O tome se ne priča.
3. Ako muž sazna da mu je žena neverna, iste večeri je ubije i ujutro je stavi na kućni prag.

A onda je neki brodolomac boravio neko vreme na ostrvu i na odlasku izjavio: "Na ovom ostrvu ima nevernih žena."

Četiri dana je sve bilo kao i ranije, a petog jutra nakon njegovog odlaska (npr. ako je otišao u nedjelju, onda u petak ujutro) pojavilo se nekoliko mrtvih žena na kućnim pragovima. Koliko?

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

350

a zasto i tog coveka sa kojim je bila neverna ne ubiju :rolleyes: :D

to sto svi znaju osim njenog muza je li samo zato sto su na ostrvu samo dve zene?..pa ako jedna prevari svi ostali znaju?..ako ne onda...

ako bi bila samo jedna zena neverna, onda njen muz prvo misli da su sve verne, jer da je neka od ovih drugih neverna on bi to znao. Ali ako neko treci dodje i kaze da ima nevernih zena, on zna mora biti njegova, pa je ubije. Ali hmh obzirom da je ovaj rekao da ima nevernih zena, onda mora ih imati vise.
da ima samo dve neverne zene, svaki muz od nevernih zena bi znao za ovu drugu, a posto je cuo od tog coveka da ima nevernih zenaa, onda bi ukapirao da je i njegova neverna(jer za sve ostale, osim za tu jednu zenu, zna da su verne).
ako kazemo da su na ostrvu tri zene neverne, svaki od muzeva zna te dve druge, a prvo misli da je njegova nevina. Ali s obzirom da prve i druge noci niko ne ubije svoju, on skonta da je tu jos jedna, al posto on tu trecu ne zna, mora da je njegova zena, i on je ubije :)aliii vidimo da se cekalo 4 noci, znaci da su 4 zene neverne, jer njihovi muzevi nisu bili sigurni dok nisu videli da niko ne ubija svoju.
..ili tako nekako :)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

351

Ja mislim da je bilo 6 nevernih zena.
Obrazlozenje: brodolomac je otisao u nedelju i rekao da ima nevernih zenA. To znaci minimum 2. Da ih je bilo 2 vec isto vece (u nedelju) bi bile ubijene te dve zene i u ponedljak ujutru bi dve mrtve zene bile na kucnim pragovima. To je zbog toga sto bi dva prevarena muza znalo da postoji jedna neverna zena, a kako je brodolomac rekao da ih ima vise, to sigurno znaci da je i njegova zena neverna.
Da ih je bilo 3. Svaki od 3 prevarena muza bi znao da postoje dve neverne zene. To se slaze sa pricom brodolomca i na njegovu zenu jos uvek ne pada sumnja. Medjutim, kako u ponedeljak ujutru ne bi bilo leseva, svaki od tri prevarena muza bi znalo da postoje 3 neverne zene i isto vece ubilo svoje zene. To znaci da bi u utorak ujutru bilo 3 mrtve zene.
I primenjujuci istu logiku i dalje, dolazimo da ce u petak ispred pragova biti 6 mrtvih zena.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

• Poruku poslati

352

Pa moram reci da ste dosta blizu i jedno i drugo.
Thats me, rezonovanje ti je ok, samo jos malo povezi broj noci, jutara i njihovih saznanja (muzevljevih).
@Ef, nema potrebe da pretpostavljas da ih je minimum 2, moze biti i jedna, bitno je ono sto u odredjenom trenutku znaju muzevi ;) .

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

353

@majce, kako ne moram da pretpostavljam da ih je minimum 2? Ako je brodolomac rekao da na ostrvu ima nevernih zenA, to znaci da ih je minimum 2. Zene su mnozina. Hajde da je rekao: "Na ostrvu ima bar jedna neverna zena", onda bi mogli da pretpostavimo da moze da se desi da se na ostrvu nalazi samo jedna neverna zena.
Ako uvedemo pretpostavku da moze da bude i samo jedna neverna zena (iako je to zbog postavke zadatka nepravilna pretpostavka) onda dolazimo do resenja od 5 nevernih, tj. mrtvih zena.

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

• Poruku poslati

354

@ef
Kao sto si i sam zakljucio - 5 je trazen odgovor i tacno je da ih ima barem dve.
Medjutim, ni ta pretpostavka ne bi trebalo da dovede do zakljucka 6. Evo zasto:
Ako sam ja suprug i znam za X nevernih, ja ne mogu sa sigurnoscu tvrditi da je moja medju nevernim pre nego sto prodje X-1 noci (jer se racuna i vece kada je brodolomac otputovao - recimo nulto), stoga je nemoguce da broj ubijenih zena bude veci od broja proteklih noci.
Proveri jos jednom svoj metod zakljucivanja.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

355

Citirano

Orginalno od majce
@ef
Kao sto si i sam zakljucio - 5 je trazen odgovor i tacno je da ih ima barem dve.
Medjutim, ni ta pretpostavka ne bi trebalo da dovede do zakljucka 6. Evo zasto:
Ako sam ja suprug i znam za X nevernih, ja ne mogu sa sigurnoscu tvrditi da je moja medju nevernim pre nego sto prodje X-1 noci (jer se racuna i vece kada je brodolomac otputovao - recimo nulto) , stoga je nemoguce da broj ubijenih zena bude veci od broja proteklih noci.
Proveri jos jednom svoj metod zakljucivanja.

ovoga za prvo vece se nisam mogla setiti :) veliko hvala sto si nam postirala zanimljive zagonetke :)

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

• Poruku poslati

356

Nema na cemu thats_me :]
Seticu se ja jos koje...
Inace, obozavam mozgalice, a ovaj sam forum otkrila tek pre neki dan i silno se zabavila citajuci ovu temu od pocetka. :D

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

357

Nedjelja, 23. Septembar 2007

Citirano

Orginalno od majce
@ef
stoga je nemoguce da broj ubijenih zena bude veci od broja proteklih noci.

Pretpostavimo da su 2 zene bile neverne. To znaci da postoji muz A i muz B koji su prevareni. I jedan i drugi znaju samo za jednu zenu koja vara muza (ne znaju da i njih njihova zena vara). I ako brodolomac u nedelju kaze: na ovom ostvu postoje neverne zene. To znaci da i muz A i muz B znaju da postoji vise od jedne zene koja vara svog muza, a kako obojica znaju samo za jednu nevernu zenu, to znaci da i njih, njihova zena vara. I oni ce vec u nedelju vece ubiti svoje zene, a u ponedeljak cemo imati dve mrtve zene.
To znaci da je proslo samo jedno vece, a imamo dve mrtve zene. Iz ovoga zakljucujemo da nije nemoguce da je broj ubijenih zena veci od broja proteklih noci.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

358

Evo jedan od mene, a ako je ovo bilo onda sorry....

Profesor logike resio je da provede svoj odmor putujuci po Juznim morima. Jednog dana dosao je na ostrvo gde su zivela dva plemena urodjenika. Profesor je saznao da ljudi iz jednog plemena uvek lazu, a iz drugog plemena uvek govore istinu. Jednom prilikom profesor je, vracajuci se iz setnje prema selu, dosao do mesta gde se put razdvajao na dva manja puta. Posto nije znao kojim od ova dva puta da krene, on je pozvao u pomoc jednog urodjenika koji se nalazio u blizini. Pritom nije znao iz kog plemena je urodjenik. Kako se profesor bavio logikom, on je sa lakocom smislio jedno jednostavno pitanje i, dobivsi odgovor, saznao koji put vodi u selo. Kakvo pitanje je postavio profesor?

Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

• Poruku poslati

359

@ef, sa tom pretpostavkom to vazi samo kada je broj nevernih zena tacno 2, za vise - ne pije vodu.
@optimus, varijaciju na temu postavljene znam od ranije, tako da cu cutati, mada mi se cini da je i ovde bilo nesto slicno.

Evo jedne stare:
Kada se cita odnapred ima "K", a kada se cita otpozadi nema "K". Koja je to rec?

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

360

Citirano

Orginalno od majce
@ef, sa tom pretpostavkom to vazi samo kada je broj nevernih zena tacno 2, za vise - ne pije vodu.

Pretpostavimo da je broj nevernih zena vise od 2, recimo 3. Neka je brodolomnik u nedelju rekao: "Na ostrvu ima nevernih zena". Svako od tri prevarena muza zna da postoje dve neverne zene i to se slazem sa konstatacijom od brodolomnika, jer i oni znaju da postoji vise od jedne neverne zene. I svako od tri prevarena muza ocekuje sutra ujutru dva mrtva zenska tela. To je zbog toga sto svako od njih misli da je konacan broj nevernih zena 2 (one za koje oni znaju), a vec sam opisao da ukoliko postoje samo dve neverne zene, one vec prvo vece umiru. Medjutim, kako svako od tri prevarena muza ocekuje da se sutra ujutru nadju dve mrtve zene, niko nista nece raditi prvo vece (nedelju vece). Zbog toga u ponedeljak ujutru nece biti leseva. Sta ce to reci trojici porevarenih muzeva? Da postoji vise od dve neverne zene za koje oni znaju, tj. da postoje tri neverne zene. Kako sva trojica znaju samo za dve, to znaci da je treca neverna zena upravo njihova. To znaci da ce u ponedeljak vece sva trojica muzeva ubiti svoje zene. Dakle, u utorak ujutru ce biti tri mrtve zene.
Zakljucak: prosle su samo dve noci (nedelja vece i ponedeljak vece), a imamo vec 3 mrtve zene. To znaci da je broj mrtvih zena veci od broja proteklih noci i to znaci da ovo ne vazi samo za 2, vec i za 3 mrtve zene. I ne samo za 3, vec za beskonacan broj nevernih zena.
Dakle, ili ti je postavka zadatka ili resenje netacno.

Social bookmarks