Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

majce

Početnik

(10)

• »majce« je žensko

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

361

Nedjelja, 23. Septembar 2007

@ef bice da si ti u pravu :O .
Onda cemo preformulisati u "barem 1 zena je neverna".

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

Datum registracije: 21.02.2008

• Poruku poslati

362

Petak, 03. Juli 2009

Abdullah ima sledeci problem:
Njegov zadatak je da do 300 Banana koje imam u startu iz luke dostavi sto vise Banana do Shaika koji zivi u gradu koji je 100 km udaljen od luke.

Problem je sto Abdullahova Kamila moze nositi samo 100 Banana. Posto je pustinjski posao tezak :)

Abdullahovoj Kamili je potredno na svaki
predjeni kilometar jedna Banana - kao energija.

Umetnost je pronaci resenje tj nacin kako Abdullah moze dostaviti sto veci broj Banana Shaiku?
Koliko je Banana maksimalno moguce dostaviti ?

eda je dodao/la ovu sliku:
  • Araber.JPG

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

363

Četvrtak, 09. Juli 2009

Izgleda da se "luftali" matematiku ... ;)
Ako nekog interesuje resenje, resenje mogu dostaviti privatnom porukom.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

364

Četvrtak, 09. Juli 2009

Citirano

Orginalno od eda
Izgleda da se "luftali" matematiku ... ;)

Pa ti gore rece da je u pitanju umjetnost. Sto odmah ne rece da moze i matematika.

- Kamila najprije ponese 100 banana, znaci, mora se dva puta vratiti da bi uzela ostatak banana (2x100)

- Nema nikakvog smisla da kamila sa cijelim tovarom ide do kraja jer ce sve banane da odu kao gorivo. Dakle, negdje na n-tom kilometru od starta mora se napraviti privremeno skladiste banana.

- Kod posljednjeg nailaska kroz skladiste (znaci 5 puta se presla razdaljina n) zbir banana iz skladista i onih koje kamila nosi u tom trenutku mora biti 100 kako bi kamila mogla sve ponijeti do cilja bez potrebe da se vraca.

Sve u svemu: 300 = 5 x n + 100
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

365

Petak, 10. Juli 2009

ha jahja
dje si sad
mene licno boli glava od razmisljanja
inace nije da se hvalim ali kad sam ja bio mladi matematicar ko ovo jahja ja sam bio puno mladji :D

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

366

Petak, 10. Juli 2009

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od eda
Izgleda da ste "luftali" matematiku ... ;)

Pa ti gore rece da je u pitanju umjetnost. Sto odmah ne rece da moze i matematika.

Sve u svemu: 300 = 5 x n + 100

Dobar si hadzija !
Imas ispravnu postavku i tvoja logika je super ..... ali sasvim malo nedostaje da dodjes do najoptimalnijeg resenja. A u tome je zapravo umetnost - pronaci to optimalno resenje !

Po tebi maximalan broj Banana koje bi Shaik mogao dobiti je 40 ?!
Ako sam te time ispravno razumeo onda imas zijan od 30%.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

367

Petak, 10. Juli 2009

Svako rješenje ovog zadatka različito od "Nmax=0 " može i mora biti zasnovano na nekoj umjetnosti, dok sa matematikom nema i ne može imati nikakve veze.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

• Poruku poslati

368

Subota, 11. Juli 2009

ja ovo ne umijem da resim ali od prilike(i spravite me ako grijesim)
ja s mojom kamilom koja pije pivo na svaki kilometar :D pokusavam da prodjem sto jeftinije pa kontam ako ima 300 piva mora ici tamo-ovamo jedno 5puta(odemo pa se vratimo pa odemo pa se vratimo pa posle odemo jos jednom peti put i ne vracamo se vise) sve dok ne dodje na 200 pa posle po jedno 3 put tamo-ovamo pa posle samo jednom tamo(a nema ovamo jer sto da se vracamo kad ima ispod sto piva tovara)
znaci prvih 100 piva za 5 puta tamo-ovamo(i tako se predje jedno 20 km)
pa posle jos 99 za 3 put tamo-ovamo i sta ti ja znam(33km)
i ostane 101 pivo a presli 53 km
e posle ufatimo jednu hladovinu i pokokamo to pava sto je ostalo pa matematicari nek razbijaju glavu kad nemaju pametnijeg posla
:D

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

369

Ponedjeljak, 13. Juli 2009

Kad je vec optimiranje po srijedi onda more bit samo da se ubaci jos jedno skladiste izmedju. Vise od dva nema smisla jer se samo dva puta smije vratiti. Sve ostalo je suvisno trosenje goriva. Sema kretanja ide po skici.

- najprije do skladista na n1 udaljenosti od pocetka. Tu ostavi 100-2n1 banana.
- Vraca se i uzima 100 banana, u skladistu n1 uzima jos n1 banana (naravni na 100, u skladistu n1 ostaje 100-3n1 banana) i ide dalje do n2. Tu ostavi sve banane osim onoliko koliko mu treba da se vrati na pocetak imajuci u vidu ono sto je ostalo u skladistu n1.
- Vraca se na pocetak, uzima 100 banana, prolazi pored n1 i uzima ostatak banana, dolazi do n2 gdje zbir banana koje nosi i onih iz skladista n2 iznosi tacno 100. Uzima sve banane i odlazi do cilja i daje sheiku ostatak.

Matematicki:

3n1+2n2+(n2-n1)+100=300 (vidi plave linije na skici, jednacina opisuje zadnji prolazak kroz n2)

odnosno

2n1+3n2=200

Potreban je jos jedan uslov da bi dobili obje vrijednosti. Ovdje gubim zivce (lahko je nevidljivom, on ima pivce :) ) i odustajem od daljeg traganja za matematickim izrazom. No, i bez toga sada je lako doci do rjesenja: Maksimalna vrijednost n2 (a da se zadovolji gornja shema) dobija se pri n1=20 ---> n2=53,33

Znaci, sheik ce dobiti 53,33 banane. E sad, ne znam da li kamila zna da dijeli banane na trecinu :)

ed je dodao/la ovu sliku:
  • sheik.jpg

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

370

Ponedjeljak, 27. Juli 2009

U medjuvremenu je i drugi uslov izrazen matematicki ali to vise nikoga ne zanima :)

Evo jedan lagan zadatak:

Nalazite se u jednoj prostoriji i ispred vas su tri prekidaca za svjetlo. Samo jedan je povezan sa svjetlom u garazi dok druga dva, iako funkcionisu, nisu uopste povezana sa bilo kojim potrosacem struje. Svi prekidaci su na "0". Imate pravo, ukoliko zelite, ukljucivati i iskljucivati bilo koji od prekidaca do mile volje, neogranicen broj puta. Ali samo jednom imate pravo otici do garaze i vidjeti da li sijalica gori ili ne. Na osnovu tog jednog odlaska trebate zakljuciti koji je to prekidac preko kojeg se pali svjetlo u garazi. Naravno, svjetlo se iz prostorije sa prekidacima uopste ne vidi.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

371

Utorak, 28. Juli 2009

Pritisnemo prvi prekidac zatim sacekamo 15 min,iskljucimo prvi prekidac u ukljucimo drugi.Odemo u sobu ako sijalica gori onda je drugi,ako ne gori a hladna je onda je treci a ako ne gori a vruca je onda je treci.Dzul-lencov zakon,pitanje se javljalo nekoliko puta na prijemnom iz elektorehnike.

Jedan covjek je prekjucer imao 19 godina. slijedece godine ce imati 22 godine. Koji je danas datum?

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

372

Utorak, 28. Juli 2009

Upalis jedan prekidac, sacekas 5 minuta(vreme nije bitno, bitno je da se sijalica zagreje ako je taj prekidac), onda taj ugasis, upalis drugi. Odes u tu garazu. Ako je svetlo upaljeno znas da je drugi prekidac, ako je ugaseno, proveris sijalicu, ako je hladna, onda je treci, ako je vruca, onda je prvi prekidac... Zar ne ed?

Jooooooooooooooooj rime, preduhitri me :(
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

• Poruku poslati

373

Srijeda, 29. Juli 2009

joj ja mislim ovo ono cisto matematicko pitanje pa razmishljam jesam li ja ovo nesto otupeo il sta,kad ono nije nego to tako eto

ima dvanaest kuglica od kojih je jedna razlicite tezine i terazije na cije obe strane moze da se stavi kolko hoces kuglica ali se terazije mogu korustiti samo tri puta i na taj nacin utvrditi koja je kuglica i jel teza il laksa

ja sam zn'o pa sam zaboravio

ko resi za 24 sata-svaka cast
2 sata i 15 min -najsvakija cast
15 min-pa dje si do sad some

• »gimnazijalac« je muško

Datum registracije: 05.11.2009

• Poruku poslati

374

Četvrtak, 05. Novembar 2009

evo logickog zadatka, mozda se pominjao a mozda i nije , elem
Momak i devojka se dogovore da se izadju, i nacice se na pecurku. Nacice se u intervalu od 1h do 2h sa obavezom cekanja od 15 minuta(recimo ako momak dodje u 1 ceka do 1 i 15 ako se devojka ne pojavi on ide). Kolika je verovatnoca da se momak i devojka nadju?
www.gimnazijanp.tk forum gimnazije u novom pazaru.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

• Poruku poslati

375

Nedjelja, 20. Decembar 2009

dje su matematicari

pa ja mislim da ako se uzme u obzir koliko devojkama treba vremena da se spreme i jos po nesto pa se sve to sabere i oduzme dobije se mozda negde odprilike oko sta ti ja znam recimo 1:4

ali opet to bolje matematicari nek nam sracunaju

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

376

50:50

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško
  • »Phikret« je autor ove teme

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

377

Sad pročitah ovaj zadatak sa kuglicama pa da probam!

Znači, ako imam 12, kuglica, 2 tasa na terazijama i 3 merenja, ja bih to odradio ovako.

Merenje 1: Prvo bih stavio po 6 kuglica na oba tasa i eliminisao onih 6 kuglica koje su na tasu koji nije pretegao.

Merenje 2: Stavio po tri kuglice od onih 6 koje su pretegle, na tasove i po istom principu kao malopre eliminisao još tri.

Merenje 3: Stavio bih po jednu kuglicu na oba tasa, a treću ne bih merio. Ako su tasovi u ravnoteži, kuglica koja je na stolu a nisam je merio je teža od ostalih, a ako neki tas pretegne onda sam siguran koja je teža :).

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

• Poruku poslati

378

Ponedjeljak, 21. Decembar 2009

ne zelim da zvucim grubo ili da nekog razocaram ali nidje ne pise da je kuglica teza ili laksa nego pise da se ne zna da li je teza ili laksa i to malo iskomplikovava citavu ovu situaciju

meni se cini da sam nasao dva resenja ali pocetak je isti

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško
  • »Phikret« je autor ove teme

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

379

Ok, mislim da je svejedno da li je laksa ili teža, ali proveriću pa se javljam ponovo. Evo još jednog zadatka.

Imate dva štapina od kojih svaki gori po sat vremena. Kako ćete da znate kada je prošlo 45 minuta?

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

• Poruku poslati

380

c
to je deo zadatka da se resi koja je i je li teza ili laksa(komlikovano pa sve fiskovi :D )

sto se tice stapina, ja se predajem(a sta je to stapin?)

Social bookmarks