Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

21

Subota, 05. Juli 2003

ja bi iskreno reko
Hodi Mu Ga Znadi 8o
malo za promenu

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

22

Subota, 05. Juli 2003

Citirano

Iz toga sledi da se bazen nece nikada napuniti jer ce uvek nedostajati polovina dolivene vode...

Zadatak je sasvim ozbiljan, i rešenje se zasniva strogo na primeni matematičke analize, uz neophodno poznavanje fizike...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 06. Juli 2003

ZAGONETNA TROJKA U ZACARANOM TROUGLU

Nasla su se trojica razbojnika u jednom neobicnom hotelu koji je sagradjen u stilu apsolutnog trougla.Na njemu su prozori u obliku trougla,zatim vrata takodje u obliku trougla.Sobe su uradjene isto u trouglu.Stolice kao i stolovi su napravljeni u obliku trougla stojeci na tri noge.
Imala su troje ulazno-izlaznih vrata takodje stil trougla.Trece noci njihovog boravka u zagonetnom hotelu naidje jedan kckar.Upoznavsi se sa njima pozva ih da se kockaju.U toku partije nestalo je svjetla,i nakon par minuta svjetlo je opet osvijetlilo salon,kad kockar mrtav.!

Dodju na uvidjaj,sudski vestaci,i nakon pokupljenih dokaznih materijala,gde su nasli noz kojim je ubijen kockar,utvrdili su da na njemu nema otisaka prstiju,a vlasnik hotela nije mogao da zna ko je takvo nesto mogao pociniti,onda su oni postavili svim trojici (preostalim gostima)samo jedno pitanje.

STA SI RADIO U TIH PAR MINUTA DOK SVETLA NIJE BILO?

Prvi kaze da je mirno sjedio na stolici.
Drugi kaze da je podkocivao sto sa papirom ispod nogare da ne kleca,i kad su pogledali,stvarno ispod jedne nogare je stajao papir ucetvorostrucen.
Treci je govorio da jednostavno je imao straha nekog neopisivog,pa se nije mrdao sa mjesta.

Nakon saslusanja komesar se jednostavno uputio prema drugo-ispitanom,stavio mu lisice na ruke,i rekao podjite sa nama.Na kojoj logockoj osnovi je utvrdio da je upravo, on ubica,i spravom njega pritvorio?

M.S. meSSko
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

24

Nedjelja, 06. Juli 2003

Sto na tri noge se ne klacka pa nije bilo potrebe da se podmeće bilo šta pod njegove noge.(Tri tacke odreduju ravan)
Zato je drugoispitani ubica.

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

25

Ponedjeljak, 07. Juli 2003

Hobbes-kralj aferim

Na brzom odgovoru jos brza cestitka!!!

M.S. meSSko
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

26

Kuglice

Ispred sebe imate 12 kuglica. Sve su istog oblika i tezine osim jedne koja se po tezini razlikuje od ostalih (nebitno da li je teza ili laksa od ostalih).
Na raspolaganju imate vagu sa dva tasa bez podione skale. Dakle, imate mogucnost samo uporediti tezinu onoga sto stavite na ta dva tasa bez da mjerite stvarnu tezinu.

Pronadjite kuglicu koja se po svojoj tezini razlikuje od ostalih. Imate pravo mjeriti samo tri puta .
ed je dodao/la ovu sliku:
  • vaga.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

27

Problem sa bazenom

Ja krenuh sa integralnim jednacinama pa sa proracunom protoka uzimajuci u obzir zavisnost pritiska vode od dubine itd... pa se sjetih da osnovci ne idu tim putem.

Krenuh logicki i dobih 'rjesenje' od 10 h.

?(

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

28

Ma ko šiša osnovce daj to složeno rešenje, logikom se dobija da vreme teži ka 10 sati.
Ja sam se sa višom matemetikom pozdravio pre desetak godina...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

29

Ma jok, rjesenje mora biti jednostavno. Sans kaze matematickom analizom i poznavanjem fizike. Bas me intersuje sta ce nam dati kao rjesenje.

Zanima li se neko sa kuglicama?

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

30

Evo rešenjaaaaa...Nego ima mnogo da se kuca:(

Ajd da probam ovako:
Podelimo na grupe po 4 kuglice.Merimo prvo 4-4 a ostaju četiri nemerene.
Imamo moguča tri slucaja 4/4,4\4 i 4-4.
Ako su u ravnoteži onda je jedna u preostale četiri kuglice različita a nije problem pronaći. drugo merenje je dve sigurne sa dve nepoznate ukoliko je neravnoteža skine se po jedna i iz treceg se odredi tačno koja je.

Ako je teže 1,2,3,4 od 5,6,7,8 onda je sledeće merenje recimo 1,2,5-6,3,9.
Ako je ravnoteža onda su nam ili 4 teža ili 7,8 lakša pa ćemo u trećem merenju meriti 7-8 i utvrditi ako su u ravnoteži onda je 4 teža ako nisu onda je lakša kuglica drugačija.
Ako je teže 1,2,5 od 6,3,9onda je ili 1,2 teža ili je 6 lakša. onda u trećem merenju merimo 1-2 pa je teža kuglica drugačija a ako je ravnoteža onda je šestica lakša.
Ako je lakše 1,2,5 od 6,3,9 onda je ili 5 lakša ili 3 teža pa u trećem merenju merimo jednu od njih sa sigurnom i nepogrešivo pronalazimo drugačiju.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Hobbes, tacno da ima da se kuca ali nije to neki problem. Treba se skoncentrisati samo na najteze varijante, dakle ides u rjesavanje sa pretpostavkom da nemas ni trunke srece. Zato neces ni razmatrati slucaj 4-4. Inace, dobar ti je prvi korak. Zelenim slovima sam oznacio kada si na pravom putu a crvenim kada si na krivom :) .

Podelimo na grupe po 4 kuglice.Merimo prvo 4-4 a ostaju četiri nemerene.
Imamo moguča tri slucaja 4/4,4\4 i 4-4.
Ako su u ravnoteži onda je jedna u preostale četiri kuglice različita a nije problem pronaći.
drugo merenje je dve sigurne sa dve nepoznate ukoliko je neravnoteža skine se po jedna i iz treceg se odredi tačno koja je.

Ako je teže 1,2,3,4 od 5,6,7,8 onda je sledeće merenje recimo 1,2,5-6,3,9.
Ako je ravnoteža onda su nam ili 4 teža ili 7,8 lakša pa ćemo u trećem merenju meriti 7-8 i utvrditi ako su u ravnoteži onda je 4 teža ako nisu onda je lakša kuglica drugačija.
Ako je teže 1,2,5 od 6,3,9onda je ili 1,2 teža ili je 6 lakša. onda u trećem merenju merimo 1-2 pa je teža kuglica drugačija a ako je ravnoteža onda je šestica lakša.
Ako je lakše 1,2,5 od 6,3,9 onda je ili 5 lakša ili 3 teža pa u trećem merenju merimo jednu od njih sa sigurnom i nepogrešivo pronalazimo drugačiju.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

32

Citirano

Orginalno od ed
Zelenim slovima sam oznacio kada si na pravom putu a crvenim kada si na krivom :) .

E možda me nisi dobro razumeo evo ti ovako po koracima.

1. merenje 1,2,3,4-5,6,7,8 (nepovoljno je da je jedna strana recimo leva teža.

2. merenje zadržavam kuglice 1,2 a 3 prebacujem na drugu stranu.S desne na levu prebacujem kuglicu 5 i dodajem sigurnu kuglicu 9 i sa desne mičem 7 i 8
znači 1,2,5-3,6,9. Mogu da budu tri varijante i ja sam dao varijante za sva ti slučaja.
dakle slučaj

a) 1,2,5 je teže -> 3a.merenje je 1-2, teža kuglica je drugačija ili ako je ravnoteža onda je 6 tražena kugla
b)ravnoteža -> 3b. merenje je 7-8 lakša je tražena a ako je ravnoteža onda je 4 tražena kuglica.
c)1,2,5 je lakše-> tražena kuglica je 3(teža je

Ako kažeš da ovo nije dobro moraš da mi ukažeš na grešku.Možda ima više rešenja.Po meni je ovo tačno kratko i jasno :D

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

33

Citirano

Orginalno od hobbes
c)1,2,5 je lakše-> tražena kuglica je 3(teža je

ovde treba
c)1,2,5 je lakše-> tražena kuglica je 3(teža je) ili 5 lakša je 3c merenje je recimo 3-9(ili 10,11,12-sigurna kuglica)ako je ravnoteža onda je 5 tražena.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

34

Odlicno

Izvinjavam se Hobbes, rjesenje ti je dobro (mada si ga mogao potpunije objasniti). Upravo sam provjerio i dobro si rjesio zadatak. Ima i drugih rjesenja zato sam i previdio da je tvoje takodje tacno. Svaka cast.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

35

No problemo

Ma rekoh ti da mi je teško da sve otkucam.
Pokušao sam da obuhvatim baš sve mogućnosti ali što kraćim tekstom.
Kad sam kasnije pročitao ono što sam otkucao video sam da nije baš lako za praćenje al šta ću kad ne mogu da ispravljam napisano.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

36

Idemo dalje

Imam zadatak da 8 litara vode podijelim na dva jednaka dijela (dakle 2x4 litra :) ) a na raspolaganju imam tri kanistra kapaciteta 10, 5 i 3 litra. Kanistri nisu izbazdareni i znamo koja kolicina vode je u njima samo kada su puni.
ed je dodao/la ovu sliku:
  • kanister.jpg

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

37

evo rešenja problema sa bazenom...

P.s. rešenje je napisano u Wordu, radi preglednosti formula, pa datoteku, nakon raspakivanja otvorite pomoću Worda.
sans je dodao ovaj fajl:
  • bazen.zip (19,3 kB - 483 puta prikazano - zadnji put: 07. August 2017, 12:40)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

38

Uh ovo je stvarno stručno rešenje, ja bejah blizu kad rekoh da se neće nikad napunit...;(

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

39

Kanisteri....

i ... bode mi oči

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

40

Citirano

Orginalno od ed
Imam zadatak da 8 litara vode podijelim na dva jednaka dijela (dakle 2x4 litra :) ) a na raspolaganju imam tri kanistra kapaciteta 10, 5 i 3 litra.

Znam rešenje samo da ga ne zaprtljam objašnjavajući :D
Recimo da je svih osam litara u velikom kanistru od 10l.
Prespemo 5l u srednji pa iz njega u mali tri litra.Situacija je sledeća.
10l(3l) 5l(2l) 3l(3l) -u zagradi je kol. vode u kanistru

zatim mali preručimo u najveći pa u njega prespemo ona dva litra iz srednjeg.Sad je situacija sledeća
10l(6l) 5l(-) 3l(2l)
sledeći korak je da napunimo srednji iz velikog i onda je
10l(1l) 5l(5l) 3l(2l)
Sad iz srednjeg dopunimo najmanji onim litrom što mu fali i tako dobijemo 4l u srednjem dakle
10l(1l) 5l(4l) 3l(3l)
Samo sručimo najmanji u najveći i dobijemo podeljenu vodu na dva puta po 4l.

Mislim da sansovo rešenje nije dobro zbog uvođenja kanistra od 8l.

Social bookmarks