Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško
  • »Johhny« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2003

• Poruku poslati

21

Srijeda, 29. Juni 2005

Chovjek koji vidi ptice u vodi,vidi i ribe na grani...

BRANIMIR JOHNNY ŠTULIĆ OPOVRGAVA GLASINE DA JE PODUPRO SUBOTNJI KONCERT U ČAST AZRI

Autor: Arsen Oremović

Pađen i Leiner, otkačite se!

- Imaš li što reći, tko ti brani? Ali nemoj se producirati kroz mene

- Ako mi išta fali, onda je to sigurno ono zbog čega radim pjesme

Iako je u subotu, na dan koncerta "Johnny, vrati se" posvećenog najvećem hrvatskom bendu svih vremena, Azri, Jura Pađen u dnevnim novinama čak odašiljao poruku da bi se možda i sam Johnny Štulić mogao pojaviti u Tvornici, Štulić je cijeli događaj iz svoga doma u Utrechtu u Nizozemskoj prokomentirao u posve drukčijem tonu.

Važno je istaknuti da je Štulić zapravo cijelo vrijeme naš razgovor, unatoč autorizaciji teksta, odbijao pretvoriti u pravi intervju (jer ih ne daje!), pa su otud određene teme možda samo načete, ali ne i objašnjene do kraja. Međutim, s obzirom na to da se ovih dana u Hrvatskoj mnogo toga neutemeljeno govorilo u njegovo ime, vrlo je zanimljivo čuti njegove prave riječi.

Znate li za koncert "Johnny, vrati se"?

- Znam, i?

Pa što mislite o tome?

- Ne mislim ništa.

Organizator koncerta m Pađen kazali su da na žalost niste mogli doći na koncert, ali da ga podupirete, za razliku od onih prijašnjih koncerata "Pozdrav Azri"?

- Prvi dio štima, a drugi dio ne. Istina je da nisam mogao doći na koncert, ali nije istina da to podupirem. Uvijek sam bio za to da svatko producira sebe. Imaš li što reći, tko ti brani? Ali nemoj se producirati kroz mene. Otkači se! Ozbiljno kažem. To govorim od prvoga dana, samo se oni prave ludi. Uvijek sam bio za to da svatko producira sebe.

Kako i zašto nastaje igra "pokvarenoga telefona" pa vi govorite jedno, a oni drugo?

- Pađen laže jer je podmukao. Istina je da me zvao, ali nije mi rekao da će svirati u takvom popratnom bendu nego samo da će s Aerodromom odsvirati dvije stvari. On zna da sam ja odavno protiv toga, ali pravi se lud. To je cijeli krug koji Leiner drži zbog svojih razloga. Leiner je taj koji je postavio onu bistu na pozornicu - ne znam je li to bila njegova bista, ali pretpostavljm da jest jer se bavi kiparstvom - jer bi on i htio da budem mrtav. Leiner je dvaput bio na radiopostajama s Pikom Stančićem kad je on rekao da bi meni trebalo utetovirati šahovnicu na čelo. Da sam tada bio u Zagrebu, platio bih glavom.

Je li vas iznenadilo što vam se na koncertu pojavio i Jura Stublić kojega ste svojedobno ogadili u pjesmi "Roll Over Jura"?

- Kao prvo, Jura uopće nije pjevao 1977. godine, a pjesma "Balkan" nikad nije bila zabranjena, kao što je on rekao. Ali Jura je imao ponašanje koje je trebalo strogo zabraniti. Općenito, svi ljudi koje sam upoznao iz te generacije, ne samo u glazbi - devet od deset njih - bili su obične male jajare i lopovi koji nisu znali ništa drugo nego ukrasti i zajebati. I zato se guraju da budu stupovi društva.

Je li vam žao vaše publike koja želi pravu Azru, a mora se zadovoljavati kopijama?

- Nije. S obožavateljima nemam nikakve veze, niti volim tu riječ, nikad je nisam volio. Meni se to igranje sviđalo i onda sam, da se ne bih osramotio, morao biti najbolji mogući. Ha-ha... Možda je nešto od toga bilo katastrofa, a čovjek uči na katastrofama i budalama. Ali u principu, ja sam svoje napravio jer sam se furao na sebe i to se zvalo ego trip. No ovi očito nisu ništa manji ego tripovi, nego čak i veći. Sve se mora gledati kroz odnos. Svatko od nas ima svoj ego, ali netko tko više vrijedi u razmjeru sa svojim egom ima kudikamo manji ego od onoga tko ima isti takav ego, a puno manje vrijedi. Je li tako ili nije? Kako bi onda čovjek mogao to podupirati? Zašto bi publika morala ići na takve koncerte? Ne mora. To je stvar osobnog izbora.

Govorite o katastrofama na kojima ste učili. Na što konkretno mislite?

- Nije to bilo išta posebno. Najveća je katastrofa cijeli život. Nema veze što čovjek radi, život je uvijek katastrofa. Niti živimo u savršenom svijetu, niti je život bajka, ali ne može se uvijek ni pišati u pelene. Tako kaže Bregović.

Kad ga već spominjete, prije neki je dan imao koncert u Zagrebu i nazvao hrvatsku publiku svojom. Čini se kako se tržište bivše Jugoslavije ponovno izjednačava onima koji su ga nekad imali.

- To mi je poznato. Ima to u knjigama. Ljudi kad ostare, više ne gledaju sve kroz novac. Nekima je tada draža čast nego mast. Ja nisam takav. Znate onaj moj stih: "Svak" se bori za ono što mu fali." Meni fali možda nešto drugo.

Što bi to bilo?

- Zapravo, ne fali mi ništa. Ali, ako mi i fali, onda je to sigurno ono zbog čega radim pjesme.

Svirate li barem privatno?

- Za sebe malo sviram. Uvijek imam neke teme - zlu ne trebalo, ali nemam prilike ni za što više. Nisam svirao dvanaest godina.

Navodno vam je ipak puno više stalo do mišljenja ljudi o vama i Azri nego što želite pokazati?

- Nije istina. Ne, ne i ne. Naravno da mi nije svejedno što čitam o novinama - općenito, a onda i o sebi. Nema tu nikakve tajne, od prvoga sam dana skupljao sve što je o meni pisano jer mi je normalno da želim vidjeti odjek onoga što radim. Ne hoće li se o meni dobro govoriti, nego samo da vidim odjek. A posebno zato što se neke stvari govore u moje ime i ljudi misle da je to istina. Zato moram znati točno što sam rekao i što se govori u moje ime da se ne bih doveo u situaciju da moram potvrđivati nešto, a da uopće ne znam što potvrđujem. Nužda me tjera na to.

Jeste li riješili spor s Croatijom Recordsom zbog ponovljenih izdanja vaših ploča na CD-ovima?

- Ne, sve je isto kao prije.

Ali oni vam redovito šalju tantijeme od prodaje.

- Nemaju tantijemi s time nikakve veze. Oni uopće nemaju pravo to prodavati, to je prva stvar. Osim toga, to je ukradeno još prije rata. Kad bi to dobro funkcioniralo, možda bih i ja drukčije postupao.

A kako bi to prema vama trebalo biti?

- Ma, neću griješiti dušu, moguće je, ali onda bi to bilo najmanje zlo.

Odbijate li doći u Zagreb i Hrvatsku zbog principijelnih razloga?

- Nije da samo odbijam nego mi je to i nemoguće u praktičnom smislu. Kad negdje idem, onda idem tamo nešto raditi. Ne idem se samo producirati.

Nemate potrebu prošetati svojim bivšim gradom?

- Nemam. Ako mi se šeta, onda šetam. Ne moram ići u druge gradove zbog toga. Nisam ekshibicionist u p... materinu. Razumijem da me gledate onako kao što ste se navikli da funkcioniraju drugi ljudi, ali ja nisam takav. Nisu svi ljudi isti. Kad čovjek negdje ide, mora se udjenuti u taj način života. Meni se ne ide u bilo koji grad. Osim toga, nemam još ni putovnicu, a to mi se uopće ne rješava. Naime, da bi imao putovnicu, čovjek negdje mora imati svoju bazu, a ja uopće ne mogu reći da negdje imam bazu. Sve ovo moje samo su vjetrovi nekih prošlih vremena.

Izvor: Večernji list
Johhny je dodao/la ovu sliku:
  • stulic.gif
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

22

Petak, 01. Juli 2005

Branimir Štulić

Poznat pod nadimkom Johnny, rodjen u Skopju 11. travnja 1953. godine. Autor tekstova, kompozitor, pjevač, gitarist. Srednju školu je pohađao u Zagrebu, na Katarininom trgu (današnja Gornjogradska gimnazija), a studirao je na Filozofskom fakultetu, također u Zagrebu. Osnivač je, vođa i autor svih pjesama grupe Azra (osim teksta Pit...i to je Amerika koji je napisao Mile Rupčić). Od 1989. nastupa pod svojim imenom uz pratnju Sevdah Shuttle Banda. Vlasnik je tvrtke za zaštitu autorskih prava Azra Music. Trenutno živi u Nizozemskoj, gdje (navodno) prevodi Ilijadu i Odiseju na hrvatski, jer je nezadovoljan sadašnjim prijevodom.

Do osnivanja Azre 1977., Štulić je nastupao prateći se na akustičnoj gitari, izvodeći pjesme Beatlesa, narodne, regtime i starogradske, no uglavnom vlastite, koje će kasnije snimiti s Azrom. Grupa koju je osnovao se prvobitno zvala Balkan Sevdah Band, no nakon što je postala jak rock'n'roll sastav, ime je promijenjeno. Štulićeva najbolja i najznačajnija djela nastala su za Azru u razdoblju od 1979. do 1984. godine.

Od 1989. Štulić je pod svojim imenom objavio dva albuma, dvostruki Balkanska rapsodija i Balegari ne vjeruju sreći, a najavljivao je još jedan dvostruki pod nazivom Anali. Također postoji snimak (oko 60. min., snimljeno 1992.) pod radnim nazivom Sevdah za Paulu Horvat. No, od svog tog materijala, samo ih mali broj dostiže standarde Štulićevog ranijeg rada: Voljela me nije nijedna, Meni se dušo od tebe ne rastaje, Teško ovo život, Usne vrele višnje (prepjev Dylanove pjesme).

Štulić motive, slike, jezične forme i izražajna sredstva za svoje pjesme pronalazi u živom govoru svoga, zagrebačkog, urbanog okružja, za šankom, u krevetu, poslije koncerta. Jedan je od malobrojnih koji se svojim izrazom približio publici, a publika je u njemu vidjela sebe kroz pravi, sirovi, gradski rock'n'roll. Nije uzalud napisan grafit Johnny je bog. (subhanAllah) :D

• zadovol2.gif
[SIZE=1]Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah, bit` chu spreman da zaboravim...[/SIZE]

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

23

Ponedjeljak, 04. Juli 2005

chovjek koji vidi ptice u vodi,vidi i ribe na grani...

Pit... i to je Amerika
-----------------------

Amerika nije rad i znoj
postoje holivud i frenki boj
diznilend bejzbol i rock and roll

vrijeme ochaja,vrijeme nade
jedni rushe a drugi grade
prolaze ratovi padaju vlade
Pitove ruke vishe nisu mlade

od Aljaske do Meksika
to je ona druga slika
Pit ... i to je Amerika

u buci u larmi u rudniku
na farmi
Pitove ruke vishe nisu mlade
shezdeset godina za dolar rade

A negdje daleko u Ilinoji
nadgrobna plocha stoji
i prazan kovcheg cheka
da Pit stigne iz daleka

od Aljaske do Meksika
to je ona druga slika
Pit ... i to je Amerika

Kada umoran zaspe
i vishe se ne probudi
jedino za chime zudi
je da
umjesto blazhenstva i raja
vidi zoru kako rudi
i sunce starog kraja

Od Aljaske do Meksika
to je ona druga slika
Pit ... i to je amerika
  • Shtulic.jpg

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

24

Od 22 priloga u ovoj tvojoj temi,15 si ti postovao,2 priloga uopste ne doticu temu,1 prlilog je postovan samo da bi bio postovan,znaci 4 priloga!
Ova tema je sve samo ne zanimljiva,ili da budem precizniji:do-sa-dna!
Ali,vidis,ja ne volim Azru i ne kvarim ti temu izjavama ko sto su tvoje(oni su smradovi,trava zelena,itd.itd)vec je samo preskacem i ne pisem nista,jer ne zelim da pisem o nekome koga ne volim ili koga ne poshtujem!a volim Bjelo dugme i zbog toga sam i otvorio temu.
Molio bih te da i isto uradis:pishi u svojoj temi a ne kvari drugu svojom mrznjom a ostali clanovi neka odluce koje ce postove citat i u kojoj temi ce odgovarat itd.
slaze li se? ;)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

25

Tashke care...

ja ne mrzim Bijelo Dugme...

stvarno volim tu grupu!!!

i ne kvarim ti temu...ali kada ona vech postaje ``old``

onda...shta rechi/..nego neku shalu...

a shto se tiche moje teme...ako treba,ja chu da je odrzhavam i pisachu samo ja...

to se tebe ne tiche...

a ti slobodno mozhesh da psujesh i da kazhesh sve najgore o Azri...
meni to ne smeta,jer tada znam,koliko ti glava zna...
(sad zavisi da li si ti uopshte chuo za tu grupu)

nejse...

Daleko od istine
----------------

kako si glup
kako si ohol dragi moj
sudis o mojim osjecajima
kako si ruzan
u svojoj nezrelosti dragi moj
izvjestacen
bijesan
neshvacen
na tvome licu praznuje veliko nista
i da zivis tisucu godina neces uspjeti
daleko si ti od istine

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

26

E kad ovako pises o grupi koju volis(a ti rece da volis Bjelo dugme)mogu samo da pustim masti na volju pa da mislim sta bi pisao da ih ne volis.
QUOTE:a ti slobodno mozhesh da psujesh i da kazhesh sve najgore o Azri...
meni to ne smeta,jer tada znam,koliko ti glava zna...

Pa onda i ja mogu iz ovoga sto pishes zakljucit koliko ti glava zna :(
Ja koliko god mrzeo ili voleo nekog NIKAD necu psovat na forumu jer je taj jezik meni nepoznat!
I nikad ne bih psovao ljude koji se bave muzikom i svime onime sto ne navodi na zlo! ;)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

27

Srijeda, 06. Juli 2005

Tashke...rekoh zaobidji ako nemash shto pametno da kazhesh...

ja sam odluchio da vishe ne pishem na tvoju temu o bijelom dugmetu...neka ti je ``napoklon``

a ovde chu ja da pishem do mile volje...pokazachu ono shto mislim,shto znam,a drugi bi mozhda voleli da znaju...

Zivot obicnog tempa
-------------------

boce s benzinom su napunjene
kada krece svadbena povorka
lutko suvise si pila prosle noci
svijet je suzen izmedju trepavica
nalik na licinku sto cuci u mraku
i krade zadnje trzaje sna

u mojoj sobi zauzimas kraljevski dio
i dok se treses kao razjebani taksi
odnekud dopiru krici ljubavi
psi laju u susret danu
danu obicnog tempa
i osamnaest - karatnog razocarenja

putuj kroz zivot s velikom glavom
zivot obicnog tempa
i osamnaest - karatnog razocarenja

• filigr.jpg

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 07. Juli 2005

Selam Johhny!Napisi molim te tekst pesme "Balkan"nju najvise volim!

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 07. Juli 2005

Joku care...mozhe sve brate:)

Balkan - Azra
------

jednog dana nema me da nikada ne dodjem
prijatelje koje znam ne poznajem kad prodjem
kao da me nikada na svijetu nije bilo
kao da me njezino tijelo nije htilo

moja kita miruje a furala bi furke
lepe dekle moderne ne padaju na zurke
brijem bradu brkove da licim na pankrte
jos da imam fendera vidio bi svirke

balkane moj budi mi silan i dobro mi stoj

mi smo ljudi cigani sudbinom prokleti
uvijek netko oko nas dodje pa nam prijeti
ni bendovi nisu vise kao sto su bili
moj se amaterski priprema da snimi

balkane moj budi mi silan i dobro mi stoj

• dzoni4.jpg

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 07. Juli 2005

Hvala Johhny!Fascinantno je tvoje znanje o Azri,respekt od mene!

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

31

Petak, 08. Juli 2005

Joku..care...

sitnica...

Balegari ne vjeruju srechi
-------------------------

keep away by any means
from my lovely stay away
if you want to reach
enough for your survival
stay away till morning brings
the need for me to come
keep away for some will surely die

sgto te tishti nochas moja draga
pun je mjesec izashao sam
mozhda me se pritom josh i sjechash
ne bi znao rechi to ni sam

drugi su se grebali za tebe
ja ti nisam nimalo na djelu bio jak
da su stari ochaju nerazumni bili
tad znali bi shto znachi biti mlad

balegari ne vjeruju srechi
njihova je tuga golema

ne razumijesh zato kazhesh nechu
daj da samo ovom pridodam kraj

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 11. Juli 2005

:)
  • stula2.jpg

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

33

Srijeda, 13. Juli 2005

Selam johnny!
da neznas gde mogu da skinem Azrine pesme.

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

34

Četvrtak, 14. Juli 2005

joku care...brate...

nema nikakav site gde bi mog`o da skinesh pesme od Azre...

ali ako si bash zheljan da ih imash...dachu ti ja...

(o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)

Pretvorba - Azra
--------------------

polako zatvaram serjozine oci
u kojima nebeski svod zamjenjuje svijet
da covjeku dusa ne prolupa nosa
jer dusmani ubise svog boga u njem

tko je to sa tobom
milost ratniku tom
gotivi se bolom pacijent
udijeli mu mir

I coming home

no eno ga opet u sjeni vladara
gdje propusta posljednji voz
his very last chance
nepojmljivo zvuci al ljudi su tudji
i nitko ne poznaje put
ah kakav grijeh

vrijedi li da budes
vrijedi li ista sto znas
otkuda to u genu zbilja
ta pretvorba sna u ubogu stvar

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

35

Subota, 16. Juli 2005

Kao i jucher
-----------

ruke su mi bile slani pijesak
sanjao sam te
ruke su mi bile na oltaru mnoge godine
zaronjene stijene plachu
svjetlost pochinje
tihim mijenjanjem mojih pobuda

kao i jucher
iza zavjese
mozhda na mom licu nadjesh tragove sjechanja
mozhda ne razumijesh,
ali volim te

krenuo sam u dubinu sobe s jasnom namjerom
da materijaliziram nemoguche snagom poruke
razuzdanost histeriona blisko odzvanja
neka drugi broje krizheve

kao i jucher
iza zavjese
ono sto me stalno plashi zvuchi poznato
mozhda ne razumijesh,
ali volim te

otkud osjechaj da gubish pouzdano zaledje
umjetnost te chini jachom nego shto pretpostavljash
mozhda tvoja slutnja vara
mozhda umishljam
htio bih da budesh sretnija

kao i jucher
iza zavjese
igrat chu pred tobom opet ulogu pjesnika
mozhda ne razumijesh,
ali volim te

gledaj kako konci aluzije prodiru u svijest
ni tjeskoba kao nijemi svjedok ne vrijedi suvishe
stajao sam na peronu ljeta gospodnjeg
moglo je biti proshlo stoljeche

kao i jucher
iza zavjese
zamisli da brdo slika putuje svemirom
mozhda ne razumijesh,
ali volim te!!!

(o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

36

Utorak, 19. Juli 2005

chovjek koji vidi ptice u vodi,vidi i ribe na grani...

Meni se duso od tebe ne rastaje - Azra
-------------------------------

nije vazno odakle sam
sve dok znades kuda putujem
deralo me sedam mora
gorka kora ljute nevolje
to sto brodi ne mogu da prevale
covjek umije
meni se duso od tebe ne rastaje

tamo gdje se vali lome
ostavljaju prostor otvoren
ispada se vrlo lako
no se zato tesko uspinje
moj se napor odbija od stijene
hridi kamene
meni se duso od tebe ne rastaje

i wouldn't have beleived it
you move me to poetry you do
speaking freely anyone who studies
us from various points of wiew
will find that we resemble mildew
in everything we do

sorry babe
it's the way how you treat me too

• balegari.jpg

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

37

Utorak, 19. Juli 2005

Ravno do dna

Džoni nikako nije bio zadovoljan produkcijom prvog albuma grupe Azra. Zato je ponovo objavio sve pesme sa prvog albuma (izuzev Žena drugog sistema) ovoga puta u živoj izvedbi na albumu "Ravno do dna". To je i jedan od razloga zašto je taj album trostruki. Takodje je specifično da na tom albumu postoji i bis - Azra je bila poznata po tome što nije bilo pesama na bis.
Meni je najomiljeniji detalj sa tog albuma što publika na početku koncerta skandira "Mišo, Mišo !" basisti grupe, a ne Džoniju. :D
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

38

Utorak, 19. Juli 2005

Chovjek koji vidi ptice u vodi,vidi i ribe na garni...

TKO JE BRANIMIR JOHNNY ŠTULIĆ

Johnnyjevo je djelo bez dvojbe jače od svih priča
Poruge na račun Johnnyjeve tzv. umišljenosti nisu bile rijetkost

Ako nekoga tko ga je poznavao ili s njim surađivao pitate kakav je Johnny Štulić karakter, gotovo nikad nećete čuti nešto lijepo. Zločest, svojeglav, tvrdoglav, tiranin, svađalica i egomanijak najčešće su riječi kojima ga opisuju oni koji su ga poznavali ili s njim surađivali. Neki pričaju kako je svojedobno umislio da je Isus, a da je jednom ili nekoliko puta iz kombija kojim je Azra tijekom turneje putovala zabitim dijelovima Jugoslavije, na cestu, Bogu iza leđa, usred zime, izbacio člana grupe s kojim se porječkao i proglasio ga kretenom s kojim više ne želi imati posla.

Poruge na račun Johnnyjeve tzv. umišljenosti nisu bile rijetkost, a jedan od najekstremnijih javnih primjera bio je duhovit, ali okrutan "In memoriam" govor Borisa Belea zabilježen na koncertnom albumu Buldožera "Ako ste slobodni večeras..."

Ako je Johnnyjev karakter doista bio nemoguć kao što se priča, iz daljine mu je to lako oprostiti jer njegovo je djelo bez dvojbe jače od svih priča, a vrijeme je potvrdilo da su njegove "vizije" to doista i bile. A, ako smijem, priložit ću osobno iskustvo s početka 80-ih, kad je Azra bila na vrhuncu popularnosti, a ja mladi obožavatelj. Nakon što smo se na upoznali na jednom koncertu, prema meni, dotad potpunom neznancu, odnosio se sa simpatijama, dopuštao mi je da provedem vrijeme u njegovu društvu kad bismo se slučajno sreli, sa mnom je razgovarao o filmovima i glazbi i znao me pitati kako mi se čini neka njegova pjesma. Jednom sam ga sreo dok je slušao walkman. Stavio mi je slušalice na uši i priuštio mi da čujem netom snimljene pjesme za singl "E, pa što!"/"Sloboda"/"Gluperde lutaju daleko". Možda toga nije bio svjestan, ali time je mladom tinejdžeru i obožavatelju priuštio beskrajno dragocjen komadić životne sreće.

Jedna od najkarizmatičnijih i najosebujnijih zvijezda hrvatskog i jugoslavenskog rocka, Branimir Johnny Štulić rođen je 11. travnja 1953. u Skopju kao sin vojne osobe, što je uzrokovalo česte selidbe obitelji diljem Jugoslavije. Afirmaciju je stekao u Zagrebu gdje je studirao na Filozofskom fakultetu te uz akustičnu gitaru "isprobavao" vlastite pjesme na tulumima, a nakon nekoliko pokušaja osnivanja grupe, 1979. počeo suradnju s bubnjarom Borisom Leinerom.

Poslušamo li Azrin prvi, vrlo uspješan singl "Balkan"/"A šta da radim" (1979.) (snimljen uz pomoć Huseina Hasanefendića na gitari i Zlatka Miksića na basu), nemoguće je ne primijetiti koliko se po glazbenom aranžmanu s country-violinom "Balkan", točno takav kakav je, dobro uklapa u zvuk današnjih rockerskih oslanjanja na tzv. etnonaslijeđe, kakvim se rado koriste, primjerice Gustafi, Bare i Plaćenici ili Šo! Mazgoon.

Ne potvrđuje li taj primjer, barem malo, da je Johnnyjeva "vizija" imala dobre temelje, a da su joj se rugali povrijeđeni kojima je bilo krivo što ne mogu s takvom lakoćom skladati desetke i desetke pjesama koje su usprkos počesto nerazumljivim stihovima poput "lice moje predodžbe/rubna fikcija/sjena u ogledalu/krug se zatvara" bez teškoća komunicirale s publikom.

Trećim članom grupe postao je basist Mišo Hrnjak i ta je postava koja je - unatoč Johnnyjevim čestim svađama s Hrnjakom te povremenim pokušajima da ga zamijeni Jankom Mlinarićem Troolyjem - aktivno i superuspješno funkcionirala do 1982. te je mnogi azroljupci smatraju jedinom pravom Azrom, dok za kasnije inkarnacije ne daju ni suhu šljivu. Prva dugosvirajuća ploča "Azra" (1980.) grupi je u času donijela i široku i kultnu popularnost diljem zemlje, a dodatno ju je povećao raskošnije produciran, duhačima obojen i socijalno-kritičkim pjesmama obogaćen drugi, dvostruki album "Sunčana strana ulice" (1981.).

Privlačne pjesme, Leinerovo majstorsko bubnjanje i Johnnyjev uvjerljiv stav nepokolebljivog i nepopustljivog borca s gitarom sjajno su funkcionirali na koncertima koji su trajali po nekoliko sati tijekom kojih se Johnny nije obraćao publici osim s "Dobra večer, ovo je Azra" i "To je bilo sve. Laku noć!) i nakon kojih je odbijao izlaziti na bis. Za glasovitih sedam koncertnih večeri u zagrebačkom Kulušiću u listopadu 1981. snimljen je trostruki album uživo "Ravno do dna" (1982.). Govorilo se tada da je Johnny u Jugotonovim pogonima osobno nadgledao rezanje LP-a i provjeravao je li sve napravljeno baš onako kako je zamislio. Također, odlučno je odbio sugestiju da iz seta izbaci "politički škakljivu" novu pjesmu "Nedjeljni komentar" i rekao da na "Ravno do dna" idu ili sve pjesme ili - nijedna. Bitku je, kako vidimo, dobio, što i te kako govori o njegovu tadašnjem utjecaju i komercijalnoj vrijednosti.

"Prava" Azra snimila je još jedan odličan dvostruki album "Filigranski pločnici" (1982.), a iste je godine objavljena dobrodošla kompilacija "Singl ploče 1979.-1982.). Johnny se tada počeo seliti iz zemlje, te se nakon nekog vremena smjestio u Nizozemskoj, odakle se povremeno vraćao kako bi s novim izdanjima Azre održao pokoji koncert ili turneju, a s raznim je glazbenicima ili kao samostalan izvođač snimio još deset albuma (neki su i višestruki) koji su više zapamćeni po pojedinim pjesmama nego kao cjeline.

• a3.jpg

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

39

Utorak, 19. Juli 2005

Johnny, daj napiši odakle si ovo iskopirao
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Johhny

Profesionalac

(10)

• »Johhny« je muško

• Poruku poslati

40

Utorak, 19. Juli 2005

Social bookmarks