Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

no-name

Početnik

(10)

• »no-name« je muško
  • »no-name« je autor ove teme

Datum registracije: 12.01.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 13. Januar 2004

Rodjenje, zivot, smrt

nekako mi je vazno cuti vase misljenje o ovoj temi jer sam zadnjih nekoliko meseca samo o tome razmisljao i nikako da nadjem odgovora.
ajte vi

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 13. Januar 2004

zivot

zivot je najkraci deo naseg postojanja ali ga treba posteno ziveti da bi i ostalo bilo podareno i zasluzeno.

iako radim u medicini i "moram" citati knjige da smo postali od Algi ili majmuna, verujem u Allaha i verujem na njegov put i nista ostalo.
za mene je zivot dar, i tako ga i zivim; iskreno,skromno i nadam se da i drugi to vide u mojoj okolini; ako ne Allah vidi.
smrti se ne plasim kad god dosla ali bi hteo i Allaha molim da jos zivim da bi video moju Zenu, moje dete, moje unuke. ako Bog da cu to i dozivet, samo on zna.
vazno je da sam siguran da zivim po Allahovim putem i mozda je to i razlog sto se smrti neplasim i sto mi zivot(nekad bolje nekad gore) ide ;kako Bog da.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 25. Januar 2004

TREBA PAZITI KAKO PROVESTI ZIVOT DA BI NAM LAKA BILA SMRT I KASNIJI ZIVOT NA ONOME SVIJETU
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

MasterMind

Početnik

(10)

• »MasterMind« je muško

Datum registracije: 04.05.2003

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 25. Januar 2004

Ma ovaj život treba provesti 300 na sat.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 26. Januar 2004

Zivot je prelijepa knjiga, ali nema cenu za one koji neznaju da citaju!

Sto se tice smrti, pogledaj Ovde !
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 26. Januar 2004

Citirano

Orginalno od MasterMind
Ma ovaj život treba provesti 300 na sat.
ja se vozim malo brzhe... :D smatram da treba sve da se proba,ali da se ipak ne zaboravi ko si,shta si,odakle si !!!!!!

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

7

Utorak, 27. Januar 2004

Rodjenje, zivot, smrt

Rodjenje,......ULAZNA VRATA ZIVOTA, (o)
Zivot,............VRIJEME IZMEDJU RODJENJA I SMRTI, :P
Smrt,.............IZLAZNA VRATA ZIVOTA . ;(

RODJENJE --->ZIVOT--->SMRT =KONACNO VRIJEME I VRLO KRATKO TRAJE

AHIRET(VJECNI ZIVOT NA BUDUCEM SVIJETU) =BESKONACNO ,VJECITO TRAJE

P.S.

Citirano

Isplati li se zrtvovati nesto sto je VJECNO ,i sto vise vrijedi...,za nesto sto je RELATIVNO ...VRLO KRATKO,i prolazno ???

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

8

Srijeda, 25. Februar 2004

RODJENJE-roditeljima dar od Allaha.
ZIVOT-test i za dete i za roditelje.
SMRT-opet coveku dar od Allaha.
Koliko je samo Allah darezljiv i milostiv.

U poslednje vreme sam dosta razmisljala o smrti.Jedno jutro mi se u busu na putu do faksa bas smucilo,bilo mi je mnogo lose,lupanje,preskakanje srca...nesvestica,bledilo,znojenje...posto izleteh na cist vazduh i popih malo vode,sve prodje...elem,to je meni tako strasno izgledalo da sam pomislila-kako li je kad covek umire?
Cesto razmisljam,sta ako smrt dodje bas iznenada i pre nego sto mi mislimo,jer svi kazu ma ima vremena,a ja pitam ima li ga?!-E to samo Allah zna.
Sta smo pripremili za buduci zivot?Za vjecni zivot.
Ja pricam sa cimerkom o tome,a ona kaze "bezi ne plasi me,sta si to pukla" i ja ucutah.
Ostaje mi samo da kazem Boze,uputi me na pravi put,na put onih kojima si zadovoljan i oprosti mi.
Pazi koju igru igras.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

9

James Dean je rekao chini mi se
ZIVI BRZO UMRI MLAD I BUDI LEP LES ..... momci iz V.I.P su dodali ALI IPAK UBODI NEKI KESH ....

kod mene je malo komplikovanije pa da ne tipkam mnogo .... uostalom Ziveti slobodno !!!!!
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

10

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Slazem se Rifche kada kazes da treba zivjeti slobodno. Ali sada je pitanje jedno veliko i ono pokrece sve sa sobom, sta je to i sta znaci zivjeti slobodno.

Najteze je covjeku da se oslobodi sebe.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

11

mislim da u svakom covjeku postoji onaj strah od smrti koji je osnova svih strahova.ako covjek analizira sebe dodje do tog zakljucka.vecina nas koristi Kur'an kao ukras a rijeci tj dove kao obicne rjeci.to ti je kao kad ti doktor da recept za bolest i ti treba da odes u apoteku i uzmes i primenjujes terapiju ali ti uzmes onaj recept i stavis ga ko ukras u kuci ili oko vrata i kazes "e Boze pomozi mi uputi me".i sta bude? nebude nista.molba bez naseg truda mi dodje nekako besmislena.bolje je i to nego nista tj neverovanje ali ne pomaze mnogo.trud i dova i pouzdanje u Allaha pa onda sa pravom ocekivati rezultate i na ovom svijetu a i posle smrti. kako ono bese...."svezi Devu pa se osloni na Allaha dz.s":)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

12

U potpunosti se slazem sa tobom Björn. Postoje i mjerila koja ce ti govoriti o tome, koliko si napredovao u tom smjeru Imanskom (Duhovnom). Po pravilu bi musliman se sve manje trebao plasiti smrti, kako bi mu Iman jacao, odnosno ljubav prema Allahu dz.s.
Onda kada ljubav prema Allahu dz.s. toliko jaka u Insana postane on onda ne voli ovaj svijet i jedva ceka da ode sa njega i da se susretne sa Voljenim.
Kada se kaze da "ne voli" ovaj svijet, ne znaci i automatski da ga napusta i ide u neku pecinu i nista ne radi, nausprot i dalje sve obavlja sta treba da obavlja, ali sve iz ljubavi prema Allahu dz.s. i jedva ceka da se susretne da Allahom dz.s. Takvi insani (muslimani) umiru sa osmjehom na licu.
I takvi muslimani se ne plase, oni se raduju preseljenju. Jer su oni vec dozivjeli smrt, samo cekaju preseljenje.
Gadno je kada covjek seli sa ovog svijeta a jos "umro" nije, po onom Hadisu: Umri prije smrti.

Zato umrimo prije smrti i preseljenje ce nam doci kao ispijanje serbeta. A tegobe za tijelo u tom momentu su u svakom slucaju.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

13

rad i samo rad pa onda prepustanje Allahu dz.s
p.s slazem se Gerilac,lijep post da te Allah dz.s nagradi
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Zaista neznam kako bih objasnio ovu dilemu, a da nebudem pogresno shvacen.

Ovo rad i samo rad se vecinom danas zloupotrebljava. A naravno da ce svaki covjek biti pitan za ono sto je radio i bit ce nagradjen za ono sto je radio.

Samo je pitanje sta je ispravan rad a sta neispravan???
O tome treba razmisliti.
A nravno slazemo se u potpunosti. :)

Allahimanet.

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

15

Subota, 19. Mart 2005

Ovo je uvijek aktuelna tema. Smrt je napustanje duse iz tijela. Posto se dusa ne vidi, ostaju tragovi-znakovi napustanja duse. Ja cu navesti znakove smrti (tragove napustanja duse) sa strane medicinskih dostignuca: a) Zatvaranje ociju; ali i spavac zatvara oci;
b) Prestanak rada srca; ali i utopljeniku i onome bez svijesti prestane rad srca;
c) Prestanak disanja; ali i utopljeniku i onome bez svijesti stane disanje,
d) Prestanak kretanja citoplazme (tekucina u svakoj celiji ) u organizmu; kada prestane i ugasi se svaki nukleus i sve celije prestanu da se krecu.
Ako su ova tri znaka sumnja, jer oni nisu dokaz da je dusa napustila tijelo, onda ovaj zadnji, cetvrti znak je jasno da je dusa napustila tijelo. I takavo tijelo se ne moze vratiti u zivot. Ovo je ujedno i dokaz uklanjanja subhe-sumnje da doktori ne mogu ni za trenutak da produze zivot ni da ozive mrtvog. Jer doktori, veoma dobro znaju da je ovo zadnje : prestanak kretanja citoplazme, tek neoborivi dokaz da je dusa napustila tijelo. :klanja:

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

16

Subota, 19. Mart 2005

SMRT JE BLIZU...

Iz romana „ Derviš i smrt“
Meša Selimoić

Smrt je jekin,sigurno saznanje, jedino za šta znamo da će nas stići. Izuzetka nema, ni iznenađenja, svi putevi vode do nje, sve što učinimo to je priprema za nju, priprema čim zakmečimo udarivši čelom o pod, uvijek joj bliže, nikad dalje. Pa ako je jekin, zašto se čudimo kad dođe? Ako je ovaj život kratak prolazak što traje samo jedan čas, ili dan, zašto se trudimo da ga produžimo za još jedan čas, dan?! Zemaljski život je varljiv, vječnost je bolja.
Zašto vam srca od straha zadrhte kad se u predsmrtnim mukama noge omotaju jedna oko druge?
Smrt je preseljenje iz kuće u kuću. To nije nestanak već drugo rođenje. kao št oprsne ljuska jajeta kad se pile potpuno razvije, takođe dođe vrijeme da se rastave duša i tijelo. Smrt je nužnost u neizbežnosti prelaska u drugi svijet, u kome čovjek dostiže svoj puni uspon.
Smrt je propadanje stvari a ne duše.
Smrt je promjena stanja. Duša počinje da živi sama. Dok se nije rastala od tijela, ona je prihvatila rukom, gledala okom, slušala uhom, ali je suštinu stvari saznala sama sa sobom.

Na dan moje smrti, kad bude nošen moj tabut,
ne mislim da ću osjećati bol za ovim svijetom.

Ne plači i ne govori: šteta, šteta.
Kad se mlijeko pokvari, veća je šteta.

Kad vidiš da me polože u grob, ja neću nestati.
Zar mjesec i sunce nestaju kad zađu?

Tebi se čini smrt, a to je rađanje.

Grob ti se čini tamnica, a duša je slobodna postala.
Koje to zrno ne nikne kad se stavi u zemlju?

Pa zašto da sumnjaš u zrno čovjekovo?

Vjerujem u Sudnji Dan, i u život, ali vjerujem i u strahotu umiranja, u strah pred tom nepoznatom crninom...
Pred smrt se sjećamo da nam dva meleka sjede na ramenima i zapisuju naša zla i dobra djela, i stalo nam je da popravimo svoj račun...
„ A ti, o dušo smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna, a i On tobom zadovoljan, pa uđi među robve Moje, i uđi u džennet Moj!“ ( El – Fedžr, 27 – 30)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

17

Subota, 19. Mart 2005

Zaista lijep tekst i pun pouka.
''Koliko god bogatstva na ovome svijetu stekao, rastat ce se covjek s njim; koliko god zivio, doci ce neizbjezni hropac smrti, koji je, bez sumnje, najgorci i najtezi u zivotu na dunjaluku. Kad vec sa sigurnoscu znamo da gubimo ovaj svijet i ono sto je na njemu najvrednije, a to je zivot, pa zasto da ne radimo za Onaj svijet-Ahiret, koji je vjecan i ko ga stekne i udje u Dzennet, to zasigurno traje vjecno. Tamo na prolazi mladost, nema rada niti umora , pa cak ni spavanja. To se ne moze zaraditi, osim kome se Uzviseni, Milostivi smiluje. Nego, nasa pokornost i dobra djela su uzrok da nam se Uzviseni smiluje.''
:klanja:

nostalgija

Početnik

(10)

• »nostalgija« je žensko

Datum registracije: 18.01.2005

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 22. Maj 2005

Zivot je kratak. Neznam da li se vi slazete sa James Dean: "DREAM AS IF YOU'LL LIVE FOREVER, AND LIVE AS IF YOU'LL DIE TODAY".

Ja se potpuno slazem sa njim mada sam veoma povucena i obazriva osoba i tesko se odlucujem da
ulazim u riziko plasim se posledica, skoro nikad ne bude onako kako smo mislili da ce biti.

"Dream as if you'll live forever, and live as if you'll die today" - James Dean

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 23. Maj 2005

Hmmmmmmmmmmm

Rodjenje-Rodjen kao Musliman

Zivot-Ziveti kao Musliman

Smrt-Umreti kao Musliman...................nema vece nagrade.

A nagrada nas ceka posle Sirat-Cuprije,ne verujem da postoji veca nagrada.
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks